Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Španělská ekonomika se zadrhla

Na rozdíl od Portugalska, které se dlouhodobě potácí v hospodářských problémech a které se nám podařilo předehnat, nastartovalo Španělsko rozsáhlé liberální politické i ekonomické reformy.

Španělsko se v posledních letech stalo jedním z nejžhavějších kandidátů pro sblížení s nejvyspělejšími zeměmi v EU. Na rozdíl od Portugalska, které se dlouhodobě potácí v hospodářských problémech a které se nám podařilo předehnat, dokázalo Španělsko nastartovat rozsáhlé liberální politické i ekonomické reformy.

Španělská ekonomika nebyla v minulosti na špatné zprávy zvyklá. Nezaměstnanost stále klesala, stavěly se nové domy a vyhlídky do budoucna byly veskrze pozitivní. Nyní se však situace změnila a Španělsko se stává „novodobým rytířem smutné postavy“ a je dalším příkladem toho, jak rozsáhlé problémy dokážou vyspělé zemi způsobit nemovitosti.

Od roku 1997 do roku 2005 cena nemovitostí ve Španělsku vzrostla o více než 200 %. Realitní boom byl z velké části financován ze zdrojů, které v konečném dopadu vyvolaly stále vyšší zadluženost domácností, jež nyní dosahuje 115 %. La Caixa v roce 2005 dokonce uvedla, že osoba s hypotékou musí na splátkách odevzdávat více než 50 % svých příjmů.

Bublina však splaskla a ceny domů permanentně klesají, nové projekty jsou masově rušeny a nemalá část domů zůstala rozestavěna a kolaudace v nedohlednu. Naznačené problémy se však nejvýrazněji odrazí v nezaměstnanosti, která v současnosti dosahuje 11,3 %. Varovné je i tempo růstu, neboť již nyní je vyšší než v recesi v roce 1990, kdy nezaměstnanost dosáhla vrcholu na 25 %.

Evropská komise se dokonce netají s názorem, že nezaměstnanost v roce 2010 vzroste až na 15 %. Svízelná situace se pochopitelně projevuje i na ochotě Španělů utrácet. Klesají maloobchodní tržby a nejvíce pak prodej nových automobilů, který je na poloviční úrovni oproti předchozímu roku. Nemalé problémy má i domácí automobilka Seat vlastněná koncernem Volkswagen.

Krize v celé Evropě, a nemluvě pak o Španělsku, povede k dalšímu snižování sazeb Evropskou centrální bankou. Při zamrznutých mezibankovních sazbách a při téměř zastaveném vydávání nových úvěrů je tento krok třeba jako sůl. Některé odhady dokonce předpokládaly, že sazby poklesnou o 75 bazických bodů. Což se koneckonců 4.prosince potvrdilo.

Makroekonomická data pro rok 2008 musela být ve Španělsku podobně jako u nás upravována. Nejdříve vláda počítala s růstem 2,9 %, následně tyto údaje snížila na 1,6 %, avšak i toto číslo se ukázalo jako značně nadhodnocené. Současné vládní údaje dokonce hovoří o tom, že v období od dubna do června rostla ekonomika o 0,1 %, což je nejpomalejší růst od roku 1993.

Kontrastuje to s dekádou 1997–2007, kdy průměrný růst španělského hrubého domácího produktu činil 3 %. Varovný je podle Financial Times i schodek obchodní bilance.

Svědčí to však pouze o tom, že většina nově vytvořených pracovních míst v posledních letech byla nerentabilních a neprodukovala nic hodnotného. Na druhou stranu má Španělsko do příštích let velkou rezervu v pracovní síle, díky které může španělská ekonomika po překonání současné krize znovu růst slušným tempem.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by se mohlo Španělsko vrátit do hry především díky flexibilnější pracovní síle, lepšímu sekundárnímu a terciálnímu vzdělávání a zvýšení konkurence na trhu. Doufejme, že se to Španělům podaří co nejdříve.

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 5 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK