Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: ČNB to zatáhne! Babišův nápad na lepení děr v rozpočtu očima expertů

26. 3. 2021
 9 046
88 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Stroukal: "Ony to ani žádné zisky nejsou. Zisk je výsledkem podnikatelské aktivity, překonání nejistoty, zatímco ČNB nakupuje z nově vytvořených peněz a bez jakéhokoliv rizika."

Přesně tak. Takto podnikat a "vytvářet zisk" bych chtěl taky. Jaký typ živnosti si za tímto účelem mám zřídit?

Nahlásit
-
25
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Staci koupit BTC, vic netreba umet.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-6
+

Diskuze

Trezor není počítač.
Fakt si o tom něco zjistěte...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Vy děšifrujete příchozí transkace pomocí tužky a papíru nebo air gap pořítače?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Za nás se ještě řezalo pravítkem nebo ukazovátkem. Jeden spolužák dokonce dostal svazkem klíčů. Když se zkusím zamyslet nad gramatikou, mám bolestivé flashbacks.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Kritici bitcoinu si nechtějí nic zjišťovat.
Chtějí stále dokola kritizovat na základě povrchních informací z Novinek.

Stále dokola:
# Je to bublina, pyramida, spadne to na nulu
# Někdo to hackne - nejpozději s kvantovým počítačem, který je "za rohem"
# Až se vytěží poslední bitcoin, nikdo již nebude mít důvod těžit a celé to skončí
# Stát to efektivně zakáže
# Je to neekologické
# A co budete dělat, až nepůjde internet ani elektřina?


A když to postupně vyvrátíte, rozjede se to celé znovu dokola.
Naštěstí už jsme podle mě překročili práh, kdy to šlo zastavit. Již jsme ve fázi, že se to bude vlastní vahou rozjíždět stále rychleji a ta sněhová koule se bude samovolně zvětšovat-nabalovat. Takže moje odhodlání ztrácet energii vyvracením stále se opakujících pověr se již limitně blíží nule. Každý svého štěstí strůjcem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Robustnost toho systému je dokázána tím, že po celých 12 let se ho snaží lidi nabourat a stále se to nedaří.
Šlo to udělat možná tak první rok dva, ale to tam nebyly žádné peníze, takže pro to nebyla motivace.
Teď tam je $1,068,643,815,648 v BTC a miliardy dolarů v dalších kryptoprojektech a pořád to nikdo nenaboural...
https://coinmarketcap.com
https://youtu.be/TsbIMg-YHQk

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Když máte trezor, privátní klíč nikdy nepřijde do kontaktu s PC - zobrazíte jej výlučně na Trezoru.
Fakt si o tom něco zjistěte...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Za vás školství ještě cepovalo, a stejně napíšete "zahubý"...Tak k čemu to potom je? :-)))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tady ale nejde o můj nebo váš účet. Tady jde o stabilitu celého systému. A ten je vpřípadě FIAT chráněn všemi prostředky. A bude tak činit nejspíš i vzhledem k BTC. A jedním z těch možných ochran může být útok na BTC, prostředky, o kterých se nám ani nesní.

Proti běžnejm hackům je BTC dozajista ochráněn relativně dobře. To nezpochybňuju.

Ano, vím co je Open Source. A lze sázet na to, že pokud tam díru dosud nikdo z veřejnosti nenašel (a nenechal si ji pro sebe) tak je to asi OK. Alespoň vzhledem k nestátním tj. ne multi-bilónovým hráčům.
Nikomu se nevyplatí investovat bilióny do HW a mozků, aby ukradly pár BTC.
Jestli to obstojí proti někomu, kdo ty prostředky dávno má a ziskem mu bude záhrana FIAT tj. clastního zadku....toť otázka.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Fiat bankovní systém je hacknutý pořád. Z principu. Stačí dostatečně vysoce postavený úředník a jste bez peněz.
A - jasně, proto Trezor a opatrnost. A nedržet prostředky na burzách. Přeložte si peer-to-peer a nemusíte kritizovat riziko třetích stran. To je všude.
B - to už záleží, jestli věříte těm, co tvrdí, že to ověřují. A že si to lidé typu Musk nechají ověřit předtím, než do toho nalijí miliardy USD. Nebo se mrkněte sám. Víte, co je to open-source?
https://bitcoin.org/en/development#code-review

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Ale vůbec ne, klidně si pište z cesty.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Že privátní klíč nevykutám, je založeno na premise, že
A) neovládám váš počítač
B) Že celý ten kryptografický koncept nemá nějakou zkratku, zadní vrátka nebo fatální chybu. Zkusta běžnou u jiných konceptů, dříve považovaných za bezpečné.

Když někdo hackne FIAT bankovní systém, tak se na něj sesype celá tichomořská flotila. U BTC si toho nejsem jistej.

Co je hodnotnější, než vyřadit z provozu konkurenta systému, na kterém to celé stojí a Power 2 Be se díky němu pakujou a drží moc ?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Privátní klíč fakt nevykutáte. To by musela být hodně velká náhoda. Tak velká, že má asi 78 nul. Číslo větší, než je odhadovaný počet atomů ve vesmíru, jestli si to dobře pamatuju.
https://kryptohodler.cz/bitcoinovej-kanal-jaka-je-pravdepodobnost-ze-by-nekdo-uhodl-vas-seed-k-hardwarove-penezence/

A nezapomeňte, že tohle všechno porovnáváte s aktuálním finančním systémem, kdy stačí úředníkovi napsat do banky a peníze na vašem účtu už nejsou vaše. Co jsem četl (tuším, že na D-fensovi), tak dneska policajti koukají do účtů i bez soudního příkazu a až když najdou to, co hledají, tak si o ten příkaz řeknou.
Dále viz Kypr a firmy zakleknuté Burešovým finančákem.
Proto platí, že čím víc lidé o BTC vědí, tím víc mu věří. Protože vědí, že šance hacknutí privátního klíče je prakticky nulová a kdyby taková technologie byla, tak má spoustu jednodušších a hodnotnějších věcí k hacknutí, než je bitcoin.
Samozřejmě argument nepříjemnostmi je validní - jenže ten opět platí pro všechno. Počínaje peněženkou přes auto až k bitcoinu. Ale na ten dneska máme plausible deniability díky passphrase. Stejně jako v cizině můžete nosit dvě peněženky, jednu s pár drobnýma a hlavní hotovost máte lépe schovanou, tak za jeden seed schováte neomezeně BTC peněženek s různými passphrase.
Ale když si někdo nedá pozor, použije pochybnou SW peněženku nebo má malware v počítači? Tak smůla. Nebo tvrdíte, že když vám vypadne peněženka nebo vám ji ukradnou v tramvaji, tak jsou peníze nesmysl, protože o ně můžete přijít?
Nic lepšího než Trezor teď asi není. A ten má kouzlo v tom, že privátní klíče tu krabičku neopustí.
https://trezor.io

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Mě jenom přijde podezřelý, když to Katedrála najednou kvituje.
Vám ne?
(double post)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Mě jenom přijde podezřelý, když to Katedrála najednou kvituje.
Vám ne?

Nahlásit

-
0
+

Ne, myslel jsem Privátní klíč samořejmě. Zas takovej jouda nejsem.
Ten privátní klíč do toho PC v nějakej moment stejně musíte zadat. Leda byste ty příchozí transkace dešifroval offline, stylem papír tužka, kalkulačka. A i to neni stopro. Po pár seancích s hadrem a kýblem vody, jim ten klíč dáte a ještě budete děkovat. Nebo vám strčej do postele agentku.
A nebo tuhle nepřijemnost pár větším držitelům BTC prostě jenm "naznačíte" a oni to prodaj sami.

Navíc je docela možný, že prostě vědí jak z toho věřejného klíče ten privátní vykutat. Já to nevim. Ale já taky nemám biliónovej rozpočet.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-2
+

Děkuji, pane Altmane.

Myslíte že bych Vám měl vždy nejdříve zaslat své komentáře ke korekci ?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

… a potvrdí s rozsáhlým zdůvodněním prof. Horák.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Přesně. Když to píšou v novinách, tak to bude nesmysl. Smysl dává jen to, co napíše Zdražil.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Toto tvrzení by se hodilo přeformulovat: "Dá se jen neefektivně bránit katastrofám, do nichž se občas vědomě a zaslouženě řítí, a vytvářet tím katastrofy naprosto nečekané".

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

"buď zná většinu privátních klíčů nebo je umí snadno získat. "
Nezná. Privátní klíč si můžete naházet doma mincí.
Zjistěte si něco o tom, jak to funguje...
Možná jste myslel veřejný klíč - to pak ano. To můžete vidět i vy sám:
https://mempool.space/cs/

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já jsem Vás varoval .....

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-4
+

No když to píšou v novinách, tak to je jiná....

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-3
+

Tak už víme, který z místních diskutérů by se nemohl stát Chief Financial Officerem v jednom z NEJVLIVNĚJŠÍCH časopisů současnosti - TIME (např. proto, že by u něj neplatilo "Comfort with Bitcoin and cryptocurrencies"):

https://www.linkedin.com/jobs/view/2459287290/
_______________________

Vlády usilují o nákup Bitcoinu, potvrzuje generální ředitel NYDIG:

https://cryptosvet.cz/vlady-usiluji-o-nakup-bitcoinu-potvrzuje-ceo-nydig/
_______________________

Amerika pochopila, že zakazovat bitcoin je hloupé. Evropa si to buď uvědomí také, nebo jí ujede vlak, říká znalec kryptoměn:

https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/amerika-pochopila-ze-zakazovat-bitcoin-je-hloupe-evropa-si-to-bud-uvedomi-take-nebo-ji-ujede-vlak-rika-tetek
_______________________

Konec bitcoinu se blíží :-)

Nahlásit

-
5
+

Jak jsem řek, nesleduju to s bulvama na monitoru a tvrdá fakta nemám ale zaznamnal jsem někdy v září zprávy o tom, že CB nakupují zlato do rezerv - Poláci, mám dojem, udělali velkej nákup.

Možná to souviselo s fámama, že se Trump bude snažit přejít na GS. Jmenoval do FED známou zastánkyni GS.
Ta napsala nějakou práci, kde navrhovala paralelní chod obou dolarů.

Taky se objevily zprávy (resp. jedna, na yahoo finance), že Trump resp. US Treasury koupilo FED (za papírky, které jim FED na jejich pokyn vytvořil, LOL). článek jsem četl, rozumněl jsem kulový ale byla tam jedna věta 'Meet zour new FED chairman, Mr. Trump'. Autor tam horoval, jak je to v p-či, že má oranžový H-tler takovou moc.

Někteří nadšenci spekulovali, že má US Treasury tolik zlata, že ten masivní státní dluh splatí za jedno dopoledne a ani nemrkne.

Což jsme možná v říší pohádek, zpravodajských her a politických hoax. Ale je to zábavné.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Budu teď trošku sejčkovat:

Jestli se stihnul rozšířit pod nosem, je právě ta otázka. Třeba má většinu BTC v pěžence nějaká mocnost.
Nebo drží klíč k její snadné likvidaci, ovládnutí, manipulaci - buď zná většinu privátních klíčů nebo je umí snadno získat. Uznávám, že je to spekulace ale nebylo by to poprvý.

Navíc mimo zákon ho dostane velice snadno, jako všechno ostatní. Samotný akt může vyvolat řetězovou reakci prodeje a pádu ceny, na nejímž konci ten BTC bude držet zas jen pár nadšenců a "desperátů". Což pak "omluví" zase další restrikce.
Hodnota BTC je přímo závislá na důvěře, že si hodnotu udrží a to souvisí i s jejím rozšířením.

V případě zlata je čeho se chytit - nějaká užitná a historická hodnota tam je.
BTC je na tom v tomto ohledu hůř, než sbírka basebollových kartiček nebo porcelánových figurek.

A ještě doplním reálně politický pohled:
Dneska je koalice na potopení FED a tím US Gov, docela široká, včetně US Levice. Takže BTC nechají v klidu proplouvat. Jakmile se ale chopí moci, tak to bude jiná písnička a budou chtít kontrolu zpět. A ty se s tim párat nebudou. Navíc mají v arzenálu valnou většinu žurnalistické, akademické a hlavně Sillicon Valley sféry.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Ako zlikvidovať alebo ovládnuť btc systém vie každý, kto tomu rozumie.
Ide o to, že btc mal možno bezprecedentný luxus: stihol sa rozšíriť priamo pod nosom “powers to be” do takej miery, že už ho nie je možné ovládnuť, alebo zlikvidovať. Zo strany P2B je možné ho len tíško trpieť, prípadne sa ho snažiť dostať mimo zákon. Ale ani to by nemalo nijaký vplyv na funkčnosť systému.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Moje ideální měna je FIAT, která v případě, kdy nekoresponduje s objemem zboží a služeb tj. je vytištěna na politickou objednávku, vysílá BT signál.
Tento signál je přijímán elektrickým obojkem, který musí každý byrokrat a bankéř nosit kolem krku či genitálií.
Do měsíce máme Free Banking a z ČNB bude sadomaso klub.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Ad 3 - nedivte se, z mého úhlu pohledu uchování hodnoty není dobré držet ani fiat ani BTC, obě to jsou manipulovaná a nestabilní měřidla hodnot, které vyznávám.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-2
+

No v mém případě, čím víc do toho vidím, tim víc nakupuju konzerv. Ale uznávám, že já nejsem směroplatnej :)

To nejni tak úplně pravda. FIAT a ostatní svět v offline režimu přežije, alespoň než se díra v SSL apod. zalátá. Škody budou ale bude stačit opravit jen infrastrukturu, ne samotný produkt.
BTC apod. musí být z principu věci online furt a celá jeho technologie je založená na šifrování. Takže když prolomíte šifrování, je konec. Možná lze nějak přejít na bezpečnější algoritmus tj. to všechno přešifrovat ale je to minimálně hodně velký problém....v porovnání s problémy okolo.

Nemám žádné informace, že se tak děje ale mám silné podezření, že pokud má BTC potenciál zamávat světem financí, tak P2B (powers to be) buď už dávno vědí, jak ho ovládnout nebo zlikvidovat. Stejné platí pro šifrování obecně. Možná jim tohle uteklo, jako spousta jinejch věcí ale zůstávám skeptický.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A zapomněl jsem dodat - nic proti zlatu :-)
Jenže:
https://www.e15.cz/kryptomeny/bitcoin-slavi-desate-narozeniny-prevezme-roli-zlata-tvrdi-jeho-propagatori-1355050
https://cdr.cz/clanek/mlade-nezajima-zlato-investuji-radeji-do-bitcoinu

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+
1/3