Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

Ondřej Tůma | 20. 11. 2020 | Celkem 12 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 20. 11. 2020 12:32

Ono to opět roste?
Moc to nesleduji.
Růst ceny podle mě není tím nejdůležitějším - možná tak doplňkovým indikátorem růstu akceptace společností. A případně "náborovou reklamou" pro nové uživatele. Generuje to i bezplatný reklamní prostor v médiích.

Vedle pozitivních zpráv se vyrojily i obavy o možný pokus bitcoin cenzurovat, regulovat, zakazovat. Tyto obavy mohou v příštím roce být spouštěčem korekce dnešního prudkého růstu. Po stopadesáté se začne psát o tom, že bitcoin je (opět) mrtvý. Uvidíme, jak to dopadne. Buď komunita a vývojáři bitcoinu přijdou s řešením, nebo šanci dostanou odolnější kryptoměny. Nebo regulace budou zpočátku bezzubé a později již bude pozdě (možná je již dnes), bitcoin se stane tak rozšířeným, že bude "systémově nepostradatelný". Pokud jej začnou využívat (a vypadá to tak) bankéři, oligarchové a velcí investoři (kamarádi a sponzoři politiků) a i politikové samotní (přeci jen je bitcoin bezpečnější, než krabice od vína - a po zákazu hotovosti bude i řešením jediným), zájem na omezení bitcoinu se stane čistě verbálním (aby jim ten bitcoin nevykupovala běžná veřejnost).

Pár článků, které mě v poslední době zaujaly:

3 důvody, proč nyní trh s bitcoinem není v bublině
https://www.investicniweb.cz/3-duvody-proc-nyni-trh-s-bitcoinem-neni-v-bubline/


Je příliš pozdě na to, aby vlády vrátily bitcoinového džina zpět do láhve? Odpovídá Dan Morehead a Mike Novogratz
https://kryptomagazin.cz/je-prilis-pozde-na-to-aby-vlady-vratily-bitcoinoveho-dzina-zpet-do-lahve-odpovida-dan-morehead-a-mike-novogratz/


Bitcoin Treasuries: Které firmy (a slavní investoři) nakupují a drží bitcoiny?
https://www.investicniweb.cz/bitcoin-treasuries-ktere-firmy-nakupuji-a-drzi-bitcoiny/


Co je špatně se současnými penězi?
https://protiproudu.net/josef-tetek/


Bitcoin je alternativa i bezpečí. Cestu k němu lze najít přes deriváty
https://roklen24.cz/bitcoin-je-alternativa-i-bezpeci-cestu-k-nemu-lze-najit-pres-derivaty/


Citibank Analyst Says Bitcoin Could Pass $300K by December 2021
https://www.coindesk.com/citibank-bitcoin-gold-318k-2021


Fidelity brání Bitcoin před kritikou
https://cryptosvet.cz/fidelity-brani-bitcoin-pred-kritikou/


Odluka peněz od státu
https://www.alza.cz/bitcoin-odluka-penez-a-statu


Grayscale stále nakupuje BTC: má jich už více, než 506 000
https://cryptosvet.cz/grayscale-stale-nakupuje-btc-ma-jich-uz-vice-nez-506-000/


Výkonný ředitel Citibank: Bitcoin se do konce roku 2021 bude obchodovat za 318 000 USD
https://cryptosvet.cz/bitcoin-se-bude-obchodovat-za-318-000-usd/


BITCOIN COULD “PULL A TESLA” RALLY BEFORE 2020 ENDS
https://bitcoinist.com/bitcoin-could-pull-a-tesla-rally-before-2020-ends-analyst/


CAPITAL IS FLOWING INTO BITCOIN ALMOST AT A RECORD PACE
https://bitcoinist.com/capital-is-flowing-into-bitcoin-almost-at-a-record-pace-on-chain-data/

+7
+
-

Všech 12 komentářů v diskuzi.

Luděk Zdražil | 23. 11. 2020 13:56

"Politický a ekonomický svět se nedá od sebe oddělit čistým řezem a kryptoměna je politická věc":

https://btctip.cz/hrozi-nam-totalni-cenzura-transakci-na-bitcoinu/?utm_source=newsletter22listopad&utm_medium=email&utm_campaign=campaign&utm_content=campaign

Nahlásit

0
+
-

Jan Altman | 23. 11. 2020 14:28 | reakce na Luděk Zdražil - 23. 11. 2020 13:56

Ano, toto riziko bezpochyby existuje.
Ostatně KAŽDÉ aktivum má nějaká rizika, přeci se nebudeme tvářit, že jiná ho nemají.
Některá dokonce nemají jen rizika, ale přímo JISTOTU prodělku (např. státní dluhopis s výnosem pod oficiální a tuplem pod reálnou inflací a k tomu riziko defaultu či haircutu).

Ale pokud jste ten článek četl do konce, tak víte, že komunita o tomto problému ví a že ho řeší.
A při tom není ani zdaleka jisté, že k tomu problému ve skutečnosti dojde. Nyní je to jen zcela hypotetické riziko - a přesto se jím již komunita (a vývojáři) zabývají. Takových ohrožení již bitcoin potkalo...

Navíc je otázka, koho ten problém reálně ohrožuje. Hackery vymáhající výkupné v BTC? No to možná ano.
Běžné lidi, kteří si BTC normálně koupili na burze? Spíše ne. Maximálně jim "hrozí", že až bude bitcoin za $100tis, že přijdou nějaké regulace, které budou muset splnit. Tak holt na své jachtě uprostřed Karibiku vyplní nějaký online formulář, případně zaplatí 15% daň. Nebo spíš změní daňovou rezidenturu do země, kde se daň z BTC neplatí.

Ale stále BTC má smysl jako hedge, stála má perspektivu (kdyby ji neměl, tak státy nebudou ztrácet čas pokusy to zregulovat).
A pro lidi, kteří chtějí skutečnou plnou anonymitu? No buď se podaří prosadit v článku zmiňované (to jste doufám také dočetl) úpravy bitcoinového protokolu směrem k vyšší anonymitě. Nebo tito lidé začnou používat jinou měnu, například Monero - to je anonymní již nyní, navíc je ASIC rezistentní, takže tam ani nehrozí koncentrace těžebního výkonu.

Pokud tyto regulace přeci jen přijdou, tak kriminálníci přejdou na Monero (mimochodem chystá se AtomicSwap mezi bitcoinem a monerem - tedy možnost je směnit bez potřeby jít na burzu, jaksi peer-to-peer, napřímo) a bitcoin bude čistý jako lilie. Na generování poptávky již kriminálníci potřeba nebudou, když btc dne skupují masivně fondy a banky, firmy do svých rezerv.

Takže ano. Je možné, že bitcoin vejde do mainstreamu se všemi pozitivy a negativy, které z toho plynou (který z vás kritiků by to ještě před 2 lety řekl, že?). Bitcoin začnou těžit (ověřovat transakce) i velké banky a investiční společnosti. Centrální banky bitcoin začlení do svých rezerv vedle zlata. Kdo bude chtít shodit dolar z jeho dominantní pozice, bude muset důvěru v novou globální měnu podložit tím zlatem a bitcoinem.

Ale je to snad něco, z čeho by se držitel bitcoinu (a 20ti jiných kryptoměn) měl věšet? Spíš to stále vypadá, že vlasy si budou rvát ti, kteří místo aby BTC nakoupili, tak křečovitě hledali sebemenší potenciální problém (jako by jiné instrumenty neměly ještě větší problémy a rizika).

Kritici donedávna tvrdili, že bitcoin se NIKDY nestane mainstreamem v tom smyslu, aby ho kupovaly banky a fondy, aby v něm firmy držely rezervy. Teď se to najednou děje, nikdo si popel na hlavy nesype, ale naopak v tom "going to mainstream" dál hledá "mouchy".

Ale tento "nástup do mainstreamu" pálí jen ty lidi, kteří na bitcoin pohlížejí ideologicky (jenže těm postačí přejít na jinou, státu odolnější měnu). Vy sám na něj ale zkoušíte koukat čistě jako investor, ne? A z tohoto pohledu je ten průnik bitcoinu do mainstreamu jednoznačně pozitivní zprávou!

Postoje nocoinerů se nám vyvíjejí (tak jak jejich staré argumenty padají):
1) Co to je bitcoin, nějaké digitální nic?
2) Jestli to vyrostlo, tak to zase padne.
3) Je to jen nějaký token pro nadšence
4) Nikdy to nezačnou používat oficiální fondy a banky.
5) Brzo to spadne k nule, někdo to hackne, nebo zakáže
6) Jen počkejte, až bude bitcoin za $100tis - bitcoiny začnou držet i těžit banky, bitcoin vejde do mainstreamu, stane se rezervní "komoditou" a na vás držitele dopadnou hrozivé regulace.

A takto můžete časem vymýšlet body 7, 8, ... bitcoin tou dobou bude za milion USD, budou ho držet některé centrální banky jako rezervy, měny těch ostatních (co BTC či dostatek zlata nedrží) zkolabují, včasní investoři do BTC si budou užívat svých zisků a nocoineři budou vymýšlet bod 9 a 10, proč to určitě je špatná investice a proč to nemá žádnou perspektivu. Ale jako proč ne - pokud si někdo za svým názorem stojí do té míry, že vsází svou ekonomickou existenci, tak je to vlastně obdivuhodné.

Na druhou stranu - pokud někoho nepřesvědčilo padání těch minulých "ale" (které všechny bitcoin úspěšně překonal) k tomu, že si bitcoin zaslouží určitou (zajišťovací) váhu v jeho portfoliu, tak jeho škoda. Pokud se dnes nocoineři musí utvrzovat v odmítání bitcoinu tím, že "vyleze na 100tis USD, začnou ho používat banky, fondy a firmy a proto to stát zreguluje", tak nelze než zkonstatovat: "Komu není vzájemné rady, tomu není hospodářské pomoci."

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Luděk Zdražil | 23. 11. 2020 15:04 | reakce na Jan Altman - 23. 11. 2020 14:28

Omlouvám se, ten komentář nebyl určen Vám.

Ale když už jste ho zvedl, připomínáte mi logikou své argumentace i rozsahem jiného, zde opakovaně vysmívaného diskutujícího. Míjíte meritum našeho dřívějšího sporu a převážně argumentujete něčím, oč se s Vámi nepřu. Legrační.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 23. 11. 2020 15:03 | reakce na Jan Altman - 23. 11. 2020 14:28

"Jako držitelé bitcoinů se spoléháte na to, že byznys kolem poolů a těžařů bude dobře fungovat a v ideálním případě ctít ideály autorů."

"Co je zcela zásadní je fakt, že tito hráči mohou mít zcela jiné ideály a světonázor než ti, kteří Bitcoin spustili. Tito noví hráči mohou do systému zcela svobodně vstoupit a jejich pravidla hry legitimně prosazovat."

Tak jen ty dvě výše uvedené věty ilustrují, jak moc chatrný a v podstatě pouze ideologický koncept bitcoinu je. Stojí a padá s tím, že budou ctěny nějaké ideály, avšak významnými hráči se mohou stát subjekty, jejichž ideálem bude jen zisk a světonázor nebudou mít vůbec žádný. :-) Zase koncept, která počítá s tím správným člověkem se správnými ideály a správným světonázorem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 20. 11. 2020 12:32

Ono to opět roste?
Moc to nesleduji.
Růst ceny podle mě není tím nejdůležitějším - možná tak doplňkovým indikátorem růstu akceptace společností. A případně "náborovou reklamou" pro nové uživatele. Generuje to i bezplatný reklamní prostor v médiích.

Vedle pozitivních zpráv se vyrojily i obavy o možný pokus bitcoin cenzurovat, regulovat, zakazovat. Tyto obavy mohou v příštím roce být spouštěčem korekce dnešního prudkého růstu. Po stopadesáté se začne psát o tom, že bitcoin je (opět) mrtvý. Uvidíme, jak to dopadne. Buď komunita a vývojáři bitcoinu přijdou s řešením, nebo šanci dostanou odolnější kryptoměny. Nebo regulace budou zpočátku bezzubé a později již bude pozdě (možná je již dnes), bitcoin se stane tak rozšířeným, že bude "systémově nepostradatelný". Pokud jej začnou využívat (a vypadá to tak) bankéři, oligarchové a velcí investoři (kamarádi a sponzoři politiků) a i politikové samotní (přeci jen je bitcoin bezpečnější, než krabice od vína - a po zákazu hotovosti bude i řešením jediným), zájem na omezení bitcoinu se stane čistě verbálním (aby jim ten bitcoin nevykupovala běžná veřejnost).

Pár článků, které mě v poslední době zaujaly:

3 důvody, proč nyní trh s bitcoinem není v bublině
https://www.investicniweb.cz/3-duvody-proc-nyni-trh-s-bitcoinem-neni-v-bubline/


Je příliš pozdě na to, aby vlády vrátily bitcoinového džina zpět do láhve? Odpovídá Dan Morehead a Mike Novogratz
https://kryptomagazin.cz/je-prilis-pozde-na-to-aby-vlady-vratily-bitcoinoveho-dzina-zpet-do-lahve-odpovida-dan-morehead-a-mike-novogratz/


Bitcoin Treasuries: Které firmy (a slavní investoři) nakupují a drží bitcoiny?
https://www.investicniweb.cz/bitcoin-treasuries-ktere-firmy-nakupuji-a-drzi-bitcoiny/


Co je špatně se současnými penězi?
https://protiproudu.net/josef-tetek/


Bitcoin je alternativa i bezpečí. Cestu k němu lze najít přes deriváty
https://roklen24.cz/bitcoin-je-alternativa-i-bezpeci-cestu-k-nemu-lze-najit-pres-derivaty/


Citibank Analyst Says Bitcoin Could Pass $300K by December 2021
https://www.coindesk.com/citibank-bitcoin-gold-318k-2021


Fidelity brání Bitcoin před kritikou
https://cryptosvet.cz/fidelity-brani-bitcoin-pred-kritikou/


Odluka peněz od státu
https://www.alza.cz/bitcoin-odluka-penez-a-statu


Grayscale stále nakupuje BTC: má jich už více, než 506 000
https://cryptosvet.cz/grayscale-stale-nakupuje-btc-ma-jich-uz-vice-nez-506-000/


Výkonný ředitel Citibank: Bitcoin se do konce roku 2021 bude obchodovat za 318 000 USD
https://cryptosvet.cz/bitcoin-se-bude-obchodovat-za-318-000-usd/


BITCOIN COULD “PULL A TESLA” RALLY BEFORE 2020 ENDS
https://bitcoinist.com/bitcoin-could-pull-a-tesla-rally-before-2020-ends-analyst/


CAPITAL IS FLOWING INTO BITCOIN ALMOST AT A RECORD PACE
https://bitcoinist.com/capital-is-flowing-into-bitcoin-almost-at-a-record-pace-on-chain-data/

Nahlásit

+7
+
-

Petr Vorlíček | 20. 11. 2020 21:58 | reakce na Jan Altman - 20. 11. 2020 12:32

Nedávno jste tu tvrdil, jak v menším objemu s bitcoinen spekulujete. Teď to zas najednou "moc nesledujete" a "růst není nejdůležitějším"? Tak nevím, koho tu taháte za nos...:-(

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 22. 11. 2020 19:20 | reakce na Petr Vorlíček - 20. 11. 2020 21:58

Konkrétně VÁS tahám za nos, na to se zaměřuji, to je mým celoživotním cílem. Zvláštní, že jste to odhalil až nyní :-)
______________

Hledáte rozpor tam, kde není.
Ne každý, kdo má účet na burze, tráví půl dne okusováním nehtů při sledování svíček, hledáním formací na grafu.
Představte si, že jste si (například) v roce 2016 otevřel (napákovanou!) long pozici na zlatě při ceně 1100 USD za unci.
Budete dnes trávit čas u monitoru sledováním, zda je zlato aktuálně za 1750, 1850, nebo 1950?
Proč?
Jaká je pravděpodobnost, že se zlato, bitcoin, akcie FAANG či CocaColy podívají pod svá minulá (několik let stará) dna?
Ano, pokud by zítra zlato propadlo pod 1600 USD, tak to řešit budu (zkusím přikoupit). Ale na to nepotřebuji sedět u monitoru a sledovat cenu – o takovém poklesu se dozvím z novin. Facebook a Twitter bude plný různých výkřiků.
Obdobně jsem se ze zpráv dozvěděl o zbití a vyvedení z letadla zákazníka jistých aerolinek (a následném panickém přehnaném poklesu jejich akcií).
Obdobně jsem se dozvěděl o dieselgate a panickém výprodeji akcií VW.
A jasně – nikde nemám garantované, že to dno trefím (napoprvé). Tak si zkrátka tu částku rozdělím na 10 menších a zkouším to dno trefit na několik pokusů.
Pokud se spletu hodně a půjde to ještě o dost dolů, tak se to také dozvím aniž bych u toho neustále seděl: přijde mi zpráva, že mi vystřelil stoploss.
Pak zvážím, zda ta firma je opravdu definitivně v loji, nebo zda má cenu na tom novém dně otevřít další napákovanou dlouhou pozici. A i když se několikrát spletu a až pak to vyjde, ten napákovaný long mi ty ztráty většinou vynahradí.
Proč? No prostě hraju na to, že když měnová zásoba roste o 8 (ale třeba i o 20) procent ročně (a úroky jsou uměle stlačené dolů), věci půjdou v průměru spíše nahoru.
Hraju na to, že vlády všude na světě se pomátly a všechny problémy „řeší“ tím, že na každý náznak problému vyhoděj vagon nově vytištěnejch peněz a snížej úroky ještě více do záporu (a podle mě to hned tak neskončí, spíš se to ještě prohloubí).
A samozřejmě diverzifikuju (protože to, že díky tisku jdou trhy v průměru nahoru neznamená, že nahoru musí jít úplně vše a neustále). Diverzifikuju i mezi akciema (od FAANG po CocaColu, od těžařů surovin po pharma, …), diverzifikuju do komodit, krypta, atd…

Ale nejsem daytrder, nesedím u toho, nesleduju permanentně aktuální cenu několika desítek instrumentů, ve kterých mám ty pozice. Jakmile se mi nějaký long uchytí (= cca jsem trefil dno), tak pak prostě do značné míry spoléhám, že pod minulé dno to již v budoucnu nepůjde. Že zlato nepůjde pod 1100 USD, že bitcoin již nepůjde pod 6000 USD, BHP Billiton pod 900, CocaCola pod 40, Google pod 800, atd…
Samozřejmě některému z těch titulů se to stát může, ale proto diverzifikuju.

Je to taková variace na „buy the dip“ přístup, doplněný o páku a diverzifikaci. S tím, že řeším hlavně kdy co koupit. Kdy co prodat (kdy tu napákovanou long pozici ukončit) řeším daleko méně. Prodávám když A) mám pocit, že dané aktivum opravdu vyrostlo až moc a příliš rychle B) když potřebuju prostředky na novou zajímavou investici, tak něco částečně „upustím“ z pozic, které již nevidím tak perspektivní (nebo které vyrostly tolik, že mi narušují diverzifikaci).

Nefunguju tak, že bych měl celý den před sebou 6 monitorů se svíčkovými grafy. K TA nemám moc pozitivní vztah.
Občas otevřu pozici, pokud po přečtení nějaké ekonomické analýzy (které čtu tak jako tak, protože mě to zajímá) dojdu k závěru, že z ní lze vyvodit nějaké rozumné investiční doporučení.
Také sledují jak české, tak zahraniční profi investory, resp. ty z nich, které považuji za soudné.
Když např. pan Gladyš napíše, že je podle něj nějaká akcie podhodnocená, tak si udělám jen lehký průzkum a pokud se utvrdím, že to je dobrý nápad (a ta akcie ještě nestihla posílit), tak otevřu pozici. Většinou to jsou pozice malé, avšak napákované.

Bitcoin je jedním z tak 40 instrumentů, do kterých mám takto investováno. A na burze ani nepředstavuje nějaké velké procento ze všech investic.

Kdybych průběžně sledoval cenu bitcoinu, to už bych stejně tak musel sledovat na denní bázi ceny altcoinů, akcií a komodit, ve kterých mám také pozice. Ale nedělám to, nemám důvod. Když se mi třeba před X lety podařilo trefit dno akcií určitého těžaře zlata a nakoupil jsem jeho akcie na páku, tak prostě nyní denně nesleduji, kolik ta akcie stojí, protože jak jsem již napsal - můj "herní" přístup není o daytradingu, ale o pokusech najít něco aktuálně podhodnoceného, koupit to na páku a doufat, že to nepůjde ještě níž (pozice se neukončí stoplossem) a počítat s tím, že díky růstu množství peněz v oběhu statisticky většina titulů spíš jde nahoru, než dolu. A přestože se ne vždy zadaří, přestože ne vždy trefím dno (jde to ještě níže, schytám stoploss - ovšem pak prostě otevřu tu pozici na novém dně, jednou to zkrátka vyjde), tak v průměru to zatím vychází dobře. Cena zlata či bitcoinu (nebo FAANG či klasických bluechips akcií - např. Coca Cola) se pod cenu z před 5 let podívá jen s poměrně dost nízkou pravděpodobností, takže tyto starší pozice již velmi pravděpodobně stoplossem nikdy neskončí, naopak jen díky páce budou generovat výnos na násobku inflace. Možná trochu riskantní a "hráčský" přístup, ale já tu burzu beru docela zlehka (ne křečovitě jako někdo, u koho na tomto záleží, zda v penzi bude o chlebu a vodě, nebo ji stráví na jachtě v Karibiku). Šel jsem do toho jednak pro poučení a jednak i pro zábavu (lepší, než prokrastinovat u Solitaire).

Před několika dny např. hodně spadly akcie SAP AG. Na to jsem reagoval otevřením několika malých pozic (na 3 a 5x páku). Zatím jsem v mírném zisku 3.8%. Může se samozřejmě stát, že ten SAP ještě silně oslabí a pak o tyto pozice stoplossem přijdu. Nebo se postupně bude vracet k hodnotám před propadem a časem (díky tisku peněz) půjde i na hodnoty vyšší. I kdyby rostl jen o inflaci, tak je to pro mě OK, protože tam mám tu 3 a 5x páku, takže mně by to rostlo cca o čtyřnásobek inflace, což je docela OK. Každopádně nemám důvod denně sledovat cenu akcií SAP AG, protože stejně bych z toho neměl co vyvodit. Pokud klesne hodně, tak mi automaticky přijde zpráva, že se mi pozice ukončila stoplossem - pak si zkusím někde načíst, proč to tak padlo. Pokud proto, že ta firma je fakt definitivně v loji, tak holt tu investici odepíšu (nebylo by to poprvé, počítám s tím). Pokud to vyhodnotím jako neopodstatněnou paniku, tak na tom novém dně otevřu novou long napákovanou pozici a budu doufat, že její výnos mi za čas pokryje i ztrátu z předešlého neúspěchu.

Možná to není zrovna vědecký přístup, ale jak už jsem řekl:

A) Točím v tom výraznou menšinu svých prostředků, takže až tak o moc nejde. Spíš to beru jako zábavu. A také jako motivaci k rozšiřování obzorů (v ekonomii). A také jako určitou zpětnou vazbu: každý má nějaké názory. Ale ne každý je ochoten si je verifikovat tím, že na ně vsadí svoje peníze.

B) Zatím se to dost osvědčuje - a to nejen v předchozím období konjunktury, ale prošlo to úspěšně i testem covidové krize - z čehož ale rozhodně nevyvozuji, že to je super neprůstřelná metoda. Neovládla mě chamtivost ani sebeuspokojení, takže do tohoto gamblu nehodlám nesoudně jít ve větší míře.

Doufám, že jsem tedy uspokojivě odpověděl na ten "nepochopitelný rozpor": s (CFD) bitcoinem (a desítkami dalších instrumentů) spekuluji (dokonce na páku, výjimečně i short), ale "moc nesleduji" (na denní bázi) aktuální cenu. Není to při mém přístupu potřeba. Na grafy kouknu tak 1-3x za týden (a rozhodně ne na všechny, klidně i BTC pominu) a nový obchod zadám v průměru tak 1x za 14 dní.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Petr Vorlíček | 22. 11. 2020 22:19 | reakce na Jan Altman - 22. 11. 2020 19:20

Pane Altmane,
Vy jste tomu tedy dal...
Pokaždé tu obhajuji vaše liberální názory, protože s výjimkou vaší ancapovské úchylky mi mluví z duše. Těžko si umím představit, proč by si nasprůměrně inteligentní jedinec dal za celoživotní cíl tahat za nos své (kritické) příznivce. Ale nikdo nejsme dokonalý...Možná by stálo za to se zamysket nad sebou, proč někoho, kdo vaše počiny s nadšením sleduje a čte některá vaše vyjádření tak iritují, sebereflexe je znakem inteligence.
Vaše překrucování a vykrucování ale jasně demonstruje, že své názory v reálu zdaleka nezrcadlíte... Je rozdíl mezi tím mít před sebou šest monitorů, a tím tvrdit, že ani nevím, jaká je cena aktiva, ve kterém mám pozici (a kor na páku)...Psal jste že vás cena BTC nezajímá a v nesledujete ji, a nyní píšete, že grafy sledujete třikrát týdně? WTF?
Také oba víme, jaká je asi pravděpodobnost, že se vám podaří otevřít zapákovanou pozici na desetiletém minimu, jako na zlatu v roce 2016, že? :-) (a navíc, kdybyste v tom slavném roce 2016 fakt obchodoval zlato jako já, a mohl odzoomovat do hodinového grafu, viděl byste, kolikrát by vás to v páce stihlo vymlet...)
Bez sledování trhu jste v páce do měsíce venku. Nikdy jsem neslyšel naivnější větu než že "páka vám to vynahradí"...Ano, možná můžete v nějakém brutálním výplachu otevřít pozici na páku za dvě stovky s rezervou litr, a s brutálním štěstím trefit okolí dna, a pak si říct "no to jsem měl kliku", ale o tom se snad nebavíme...
A to už se vůbec nepouštím do spekukací, co znamená to vaše "na páku", jestli nějaké CFD, které časem požerou samy sebe, nebo úvěr u makléře, který vás za čtyři roky vyjde na 20%...

Jak můžete mít v BTC okrajovou pozici s vašimi názory??????
Já jsem k němu stokrát kritičtější než vy, ale jelikož je dlouhé roky jasné, o jak významný počin vývojem blockchainu šlo, zároveň správné místo, čas, i anonymní strategie, nic takového se už nikdy nemůže plně zopakovat... (daleko významnější, než postavení velkého obchoďáku Amazon, který má dnes kapitalizaci 1,5 bilionu...), mám v něm poslední roky nadpoloviční většinu spekulativního kapitálu. A to nejsem žádný odpůrce státu...

To vaše nakupování na páku na dlouholetém dně s následným nesledováním pozice je stejně mimoňské jako panic ve švédské trojce a dvěma nadrženými topmodelkami...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 23. 11. 2020 13:56 | reakce na Petr Vorlíček - 22. 11. 2020 22:19

Psal jsem, že na graf se kouknu několikrát týdně - ovšem to neznamená, že se několikrát týdně kouknu na graf zrovna BTC. Kouknu se na graf některého z několika desítek aktiv, podle situace.

A ano, když mám na zlatě, bitcoinu, víceméně čemkoli dlouhou pozici např. z roku 2016 (jako že mám), u něčeho klidně i z 2018, tak necítím potřebu tu cenu neustále kontrolovat, protože:
1) Vycházím z toho, že pod nákupní cenu to již neklesne
2) I kdyby kleslo, tak co pohledem na graf nadělám? Nic. Maximálně mi přijde zpráva o stoplossu. Neprodával bych kvůli tomu, co se děje na grafu! Nejsem TA věštec z kávové sedliny, abych mezi svíčkama hledal nějaké formace jako kartářka. Jak jsem psal, v TA moc nevěřím. Nějaké aktivum bych prodával tehdy, kdybych někde vyčet nějakou informaci, která podle mě může mít na cenu daného aktiva časem negativní vliv.


"Také oba víme, jaká je asi pravděpodobnost, že se vám podaří otevřít zapákovanou pozici na desetiletém minimu, jako na zlatu v roce 2016, že?"

To jsem také ale myslím vysvětlil - že si ty nákupy rozdělím a když něco hodně spadne (a já dovodím, že přehnaně), tak tam ty pozice začnu "střílet" - otevírat postupně v nějakém středně dlouhém časovém rámci, aby aspoň některé trefily dno, nebo aspoň aby to od nákupní ceny už nekleslo tolik, aby se mi to ukončilo stoplossem. Některé se mi tím stoplossem uzavřou, tak pak zvážím (když mi o tom přijde zpráva), zda neotevřít pozici na tom novém dně.

A také jsem popsal, proč to takto dělám: při razantním zvyšování měnové zásoby zkrátka věci nutně (převážně, v průměru) jdou nahoru. Co spadne, půjde nahoru (pokud to není něco vyloženě toxického, zralého na bankrot).

A že to podle vás nemůže fungovat? No procentuálně čtyřciferné zhodnocení za 4 roky mluví o něčem jiném. Ale samozřejmě to mohla být náhoda. Nicméně podobnou "náhodou" jsem na dvojnásobku i od jarního covidového poklesu. Protože ten pokles mi 1) jen minimálně skončil stoplossama, protože ty pozice byly už tak vysoko nad nákupem, že se to ani po covidové panice k hranici stoplossu nepřiblížilo 2) po tom covidovém poklesu jsem ledacos dokupoval (akcie, krypto i zlato) a už to stihlo pěkně vyrůst.

"Jak můžete mít v BTC okrajovou pozici s vašimi názory??????"

Ale to jste mě opět špatně četl. V BTC mám okrajovou pozici NA BURZE. A dokonce celá řada instrumentů mi na té burze performuje daleko lépe, než BTC (BHP Billiton, Barrick Gold, Tencent, Newmont Mining, ... vše shodou okolností na 5x páku). Celkově mám v BTC samozřejmě větší podíl investic, ale tyto BTC nedržím na burze, ale offline v HW peněžence. A tam už vůbec nemá smysl denně sledovat cenu! Tam platí strategie "kup a drž", nebo spíš "kup a zapomeň". Na rezervy ve "fyzickém" bitcoinu a ve fyzickém zlatě (stejně jako na další fyzické alternativní investice) doufám budu sahat až za dlouhou dobu, v penzi. Dokud vydělávám, nemám důvod na to sahat. Pokud by tyto investice vyrostly opravdu hodně, tak akorát asi přejdu na režim "Užívat si, utrácet celý příjem, spořit a investovat už nemá cenu".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Mucha | 24. 11. 2020 17:09 | reakce na Jan Altman - 23. 11. 2020 13:56

...já už zprávy sleduju tak málo, že i na ten SAP jsem se podíval až na základě Vašich příspěvků tady v diskuzi - díky za tip :) můžu se jen pro zajímavost zeptat u koho s těmi akciemi obchodujete? díky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Honza _ | 23. 11. 2020 08:55 | reakce na Petr Vorlíček - 22. 11. 2020 22:19

"Pokaždé tu obhajuji vaše liberální názory, protože s výjimkou vaší ancapovské úchylky mi mluví z duše."
A pak člověk domyslí liberální názory do logického konce a vyjde mu ancap... :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 23. 11. 2020 14:33 | reakce na Honza _ - 23. 11. 2020 08:55

Jo, to je ta konzistentnost:

"Když vám stát či kdokoli jiný sebere 60%, je to hanebná loupež. Ale když vám někdo sebere 20%, je to už v pořádku, o krádež pak nejde - zvlášť když vám třeba zamete před vchodovými dveřmi či udělá pro vás cokoli jakž takž užitečného s tím, že si sám zvolí, co to bude".

"Když vás stát zavře do koncentráku, je to špatné, ale když vás pošle na vojnu či do války, je to super. (a obdobně to logicky a konzistentně platí i když to neudělá stát, ale vesnické sdružení bdělých občanů)."

"Nikdo vám nesmí vzít váš pozemek, s výjimkou situace, kdy premiérův kamarád na něm chce postavit montovnu"

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-