Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Ketominer o bitcoinu: Stát už pro nás nemůže nic udělat. Vemte mu kontrolu nad penězi

Josef Tětek | 8. 10. 2020 | Celkem 76 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 8. 10. 2020 09:43

Jinými slovy o BTC a souvisejících technologiích nic nevíte a ještě se tím chlubíte :-)
A zároveň se jako laik snažíte o BTC mluvit a kritizovat.
Tomu říkám sebevědomí.
______________________________ ____
Ale nebojte, to nevadí. O e-mailu jste v roce 1993 asi také moc nevěděl a kdyby vám o něm někdo začal v té době básnit (a o tom, jak to změní svět), určitě byste mu to také fundovaně zkritizoval.

Natož kdyby mluvil o nějakém složitém unixovém (mail)serveru stojícím na pozadí. Když si vzpomenu, jaký tehdy byl problém rozchodit mailserver ve firmě, tak nějaká AllInOne krabička, která by to komplexně řešila, by byla jednoznačným přínosem. Nebo ne?
______________________________ ____
Samozřejmě vás neznám, ale: znal, používal a rozuměl jste smartphonům ještě v době (např. 2002), kdy slovo smartphone ještě ani neexistovalo, ale chytré telefony (např. HTC Wallaby) již ano? Dovedl jste si představit, k čemu všemu se jednou budou dát použít a jak budou rozšířené?

Nebo to na vás (také) tehdy ještě bylo moc složité a málo user friendly, takže jste ještě pár let zůstal u tlačítkové Nokie? To je naprosto v pořádku! Ano, BTC je dnes ve stádiu, kdy ho používá jen technicky relativně zdatný člověk, nebo někdo, kdo má (finanční či politickou) motivaci. Ale stejně jako ten email a smartphony se vyvíjí, jeho rozšíření roste a uživatelská přívětivost také.
______________________________ ____
Nicméně ten článek prostě není určen pro BFU, ale pro technicky zdatné early adoptery. Takže když se jako BFU začnete pohoršovat, že tomu nerozumíte, tak jen ukazujete, že jste BFU a že to řešení není pro vás. Úplně stejně jako byste si četl článek o nějakém routeru s otevřeným OS a možností doinstalace linuxových balíčků.

Nicméně i pro běžné uživatele, kteří se nezajímají o technologické novinky, je prodej full nodů v jedné hotové krabičce, přínosem. Protože i jim přináší pokrok a růst bezpečí (celé sítě), aniž to vědí. Ale pro ně samé naprosto postačuje peněženka v mobilu (pokud v BTC mají malé částky), nebo třeba Trezor, pokud mají částky větší. Obojí zvládnu vysvětlit i sedmdesátiletému penzistovi za půl hodiny. A pokud by to bylo třeba, tak mu vedle jeho ADSL routeru rovnou píchnu i tento FullNode - aniž bych penzistu zatěžoval podrobnostmi.

Když se přeci jen zamyslíte, tak uvidíte ten pokrok i v tomto článku: před nedávnem kdo chtěl (měl důvod) provozovat Full Node, měl to docela těžké - musel nainstalovat nějaký linuxový počítač, na něj hromadu softwaru, vše nastavit, udržovat aktuální, atd... Dnes si koupí hotovou krabičku, která má řádově nižší spotřebu, zabere řádově méně místa a vše funguje samo, včetně aktualizací a rozšiřování o nové služby.

Ano, ještě asi nedoporučím mé tetičce si to pořídit (spíš to nebude potřebovat nikdy), ale pro lidi-firmy (dělající větší objem transakcí - nějací obchodníci, provozovatelé bitcoinmatů, ...) to je jistě docela příjemný pokrok.
______________________________ ____
Ale aspoň vidíte, jak se ten ekosystém rozvíjí (i když třeba nerozumíte technickým detailům - já jim zase nerozumím v mnoha jiných oblastech) a že jej zastavit by se už nemuselo povést ani KLDR-like opatřeními. Respektive až zase začnete mít noční můry o zákazech bitcoinu, tak si zkuste o něm něco přečíst. Jistě jste zaznamenal z tohoto článku drobnosti jako že bitcoinové burzy získávají (ledaskde na světě) bankovní licence, banky (ledaskde na světě) začínaí integrovat bitcoin do svých služeb a že bitcoinový blockchain je šířen ze satelitu, takže překopmutí kabelu na hranicích nic neřeší (a takovýchto věcí a inovací se děje X denně, jen to sledovat).
A to nemluvím o druhé straně, o tom, jak státy a centrální banky čím dál víc motivují a ještě více motivovat budou k tomu přechodu. QE, předluženost, záporné úroky, MMT, UBI, vrtulníkové peníze, haircuty, zablokované bankovní účty, možnost vybrati si jen malé kapesné, atd...
Jsem si naprosto jist, že až za pár měsíců či let už nebude možné předstírat, že inflace je někde poblíž inflačního cíle, že centrální banky stejně úrokové sazby nezvednou a spokojí se klidně i s 15% oficiální inflací (reálná klidně 30). Protože zvednutí sazeb by znamenalo brutální vlnu bankrotů firem, domácností i států.

+16
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Luděk Zdražil | 8. 10. 2020 05:56

Skvělý rozhovor, začínám v tom mít jasno a pořídím si vlastní uzel, nejlépe dva, pro jistotu. Snad jen pro větší srozumitelnost by bylo lepší ten hovor zveřejnit v Esperantu.

-10
+
-

Všech 76 komentářů v diskuzi.

Kamil Kukura | 9. 10. 2020 10:11

A co udělám až můj full-node zjistí, že transakce v blocích nejsou validní? Vypnu ho a vydám protestní prohlášení?
Satoshi popsal princip Bitcoinu v tomto dokumentu: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf, doporučuji si přečíst v sekci 8:
"It is possible to verify payments without running a full network node. A user only needs to keep a copy of the block headers of the longest proof-of-work chain, which he can get by querying network nodes until he's convinced he has the longest chain, and obtain the Merkle branch linking the transaction to the block it's timestamped in."

Nahlásit

-4
+
-

Jan Altman | 9. 10. 2020 15:47 | reakce na Kamil Kukura - 9. 10. 2020 10:11

Vždyť zkuste podvrhnout nějakou nevalidní transakci. Točí se tam desítky miliard USD, takže máte skvělou možnost se obohatit.
Vůbec vás nemusí odradit, že to jistě před vámi zkoušeli daleko pokročilejší lidé s dokonalou technologií a rozpočtem.

Rada: vykrást klasickou banku vám půjde DALEKO snáze.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Honza _ | 9. 10. 2020 10:41 | reakce na Kamil Kukura - 9. 10. 2020 10:11

Zkusíte najít chybu, třeba ho aktualizovat.
https://www.alza.cz/co-to-je-bitcoin-full-node-zaklady

Co uděláte, až přijde FÚ a řekne, vám, že vaše peníze nejsou vaše?
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/spolumajiteli-zakleknute-firmy-zablokovali-majetek-podle-zakona-ktery-uz-neplati-40247535

Opět jsme u toho, jestli člověk víc věří státu, nebo bitcoinu.
A je třeba vzít na vědomí, že neexistuje dokonalé a bezchybné řešení pro všechny :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_fallacy

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Luděk Zdražil | 9. 10. 2020 13:00 | reakce na Honza _ - 9. 10. 2020 10:41

Ano, ale jsou lidé, kteří s vírou ve svou neomylnost o své pravdě nepochybují a k publikaci své fanatické pravdy si vystačí s vlastními tvrzeními. Přitom celá současná komerční agenda kolem BTC není o jeho ideové podstatě a perspektivě jeho užití ale převážně o obyčejné lidské chamtivosti (zlatá/BTC horečka) rychle a hodně vydělat. O tom, kromě jiného, svědčí to nadšení, že se dá v Zermattu platit daně v BTC, pravda v době úhrady v konverzi a přepočtu dle aktuálního kurzu - tedy s úplným popřením smyslu BTC.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Honza _ | 11. 10. 2020 10:19 | reakce na Luděk Zdražil - 9. 10. 2020 13:00

Však ano - dot.com bublina taky byla o chamtivosti.
A z ní nám zbyl Google, Facebook, Amazon, Paypal a všichni neustále online s mobilem v kapse...
Teď se to opakuje s ICO, De-Fi a my jen optimisticky vyhlížíme, co za zrna zůstane pro budoucnost, až plevy zkrachují :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 11. 10. 2020 14:06 | reakce na Honza _ - 11. 10. 2020 10:19

Přesně. Respektive jde to v krocích: ICO mánie splaskla, bitcoin z ní ale vyšel vítězně. Obdobně to bude s DeFi mánií - nakonec se ukáže (resp. již ukazuje), že nikdo nestojí o nové coiny speciálně na DeFi, ale pouze o DeFi služby nad bitcoinem - ostatně je to vidět, kolik tokenizovaných bitcoinů je dnes "zamčených" na síti ethereum. Příště přijde bublina korporátních (Libra) stablecoinů a hype státních digitálních měn a ta splaskne také.
Samozřejmě je to jen odhad s nějakou pravděpodobností, aby mě tu zase někdo neobvinil, že to vidím zaujatě, dogmaticky a černobíle.

Ale i pro lidi velmi skeptické ohledně bitcoinu platí jednoduchá věc: nic lepšího zkrátka dnes v rukách nemáme. Nic, co by lépe umožňovalo vystoupit ze stávajícího cinklého finančního systému, anonymně vlastnit a posílat hodnotu bez potřeby nějakých povolení. A k tomu je dobré přihlédnout k tomu, že poptávka po něčem takovém jen poroste a že ji bude posilovat hlavně nezodpovědné chování států a čím dál šílenější experimenty centrálních bank.

Kdo si myslí, že toto nezodpovědné směřování demokracie k hyperinflaci, socialismu a bankrotu lze zvrátit, tak ať ale ostatním (kritikům demokracie, resp. ochlokracie) laskavě dá nějaký termín, do kdy to ještě chce zkoušet (než konečně uzná, že tudy cesta prostě nevede).

Protože úporné ideologické "občanskonaučné" tvrzení ("nic lepšího, než demokracii nemáme, musíme se trpělivě snažit její směřování korigovat jejími vlastními prostředky - diskusí, volbami, ...") bez důkazu, bez jasně měřitelných ukazatelů (CO a DO KDY demokraticky hodlám prosadit), je k ničemu.

Je to stejné jako když naše rádbyEuroRealistická rádobyPravice tvrdí, že v současné době EU směřuje velmi špatným směrem, ale vystoupení není řešením, řešením je pilnou politickou prací to směřování EU změnit k lepšímu.
I pro tyto partaje mám stejný vzkaz: "Řekněte jasný a rozumný termín, do kdy tu korekci směřování EU chcete zkoušet a slibte, že pokud se vám to do toho data nepovede, uznáte, že to prostě nejde a začnete prosazovat exit". Protože zkoušet něco neúspěšně stále dokola a dokola, to je opravdu hloupé.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Martin Doležal | 11. 10. 2020 19:18 | reakce na Jan Altman - 11. 10. 2020 14:06

Myslíte, že nějaká partaj nad 6% v parlamentních volbách spáchá politickou sebevraždu prosazováním CZexitu? Kolik by je podporovalo voličů? 2%, do chvíle než by na ně dopadli drastické důsledky jen pokusu o CZexit. Vám asi nedochází aktuální struktura a kondice české ekonomiky, myslím té opravdu české. Firem vlastněných českými občany. Už současné situace a probíhající změny naši ekonomiku zmáčknou jako citrón.

Až začnou CZexit prosazovat majitelé a ředitelé středních a větších českých firem, pak to má smysl řešit. To není současná situace, tudíž propagátoři CZexitu zůstanou jen na internetových diskuzích nebo v hospodách, bez sebemenšího efektu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 12. 10. 2020 10:07 | reakce na Martin Doležal - 11. 10. 2020 19:18

Zase to podceňování ČR a přeceňování všeho ostatního.
Bez EU se holt asi zhroutíme, že. A kdybychom tam onehdá nevstoupili, byla by tu jen poušt.

Neblahá struktura CZ ekonomiky je DŮSLEDKEM členství v EU a pokud ji chceme změnit, tak exit je součástí řešení.

Stejně tak součástí řešení je zbavit se prokorupčních dotací a tun nesmyslných regulací.
A ano - teď to asi nikdo neprosadí, takže budeme čekat, až EU v centralizaci a socializci trumfne CCCP (z čehož by se ještě po čase šlo vzpamatovat) a k tomu nám kvótami nadiriguje masy nekompatibilních imigrantů, z čehož se vzpamatujeme dost těžko (viz ten odkaz níže k Francii).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Martin Doležal | 12. 10. 2020 10:54 | reakce na Jan Altman - 12. 10. 2020 10:07

Netvrdím, že se zhroutíme, ale vzpomeňte si, jak reagovala valná část voličstva na hloupých 30 Kč u doktora. A teď si představte, že nezaměstnanost vystřelí k 20% a lidé ztratí třeba 30% svých příjmů. Navíc klekne zdravotnictví, protože každý rozumný mladší zdravotník tuto zemi opustí. Již dnes se to hroutí, natož při zhoršení podmínek.
Podnikám, moc dobře znám úlety EU regulace, ovšem stejně tak znám možnosti českých firem. Až české firmy budou ve velkém skupovat ty Německé, Rakouské, až budou svými finálními výrobky a službami obsazovat jejich trhy. OK, pak se nad tím dá uvažovat. Ale teď jsme jen subdodavatelé zahraničních firem. Až na vzácné výjimky.

Ekonomických běženců se nebojím, klidně ať nám jich přidělí 50.000 ročně. Stejně tady žádný nezůstane, nejsou to pitomci, moc dobře vědí kam utíkají. Nikdo neuteče ze svého domova, aby se usadil v ČR místo v bohaté zemi EU. Ti migranti z jižní nebo střední Ameriky také jdou do USA a nezůstávají v Mexiku.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 12. 10. 2020 18:34 | reakce na Martin Doležal - 12. 10. 2020 10:54

Podceňujete vůli a schopnost západu (např. Francie) se jich zbavit.

Viděl jste ty nové návrhy migrační politiky? :

"Nemusíte je k sobě brát, stačí když zařídíte jejich vrácení do domovských zemí."

Akorát že oni již roztrhali pasy a i kdybyste nějak zjistili, odkud přišli, jejich mateřské země je stejně odmítnou přijmout.

A pokud se vám do X týdnů nepovede zařídit jejich vyhoštění, musíte se o ně postarat.

A aby nám nechodili do Berlína a Paříže, tak:

- nárok na dávky budou mít jen v té zemi, která je musela přijmout (odchod do DE či FR se jim tedy nevyplatí, přišli by o dávky)

- EU nám možná s těmi dávkami velkoryse pomůže (třeba na ně bude z poloviny přispívat po nějakou dobu - třeba rok), aby rozdíl mezi CZ a DE dávkami nebyl tak velký

- Ale i když ty dávky v CZ budou nižší, tak se s nimi tuplem nevyplatí jezdit do dražšího Německa. Za CZ dávky tam migrant moc parády nenadělá.

- Ale naopak pro migranta přijatého v DE může být zajímavé se s těmi DE dávkami vypravit do levného Česka, protože tady za ně bude králem. A při nejhorším si něco přivydělá někde na Václaváku - jen se koukněte, kolik od pohledu imigrantů v centru Prahy je, přestože vláda tvrdí, že tu žádný není - zkrátka o azyl mají zažádáno třeba v Německu

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Luděk Zdražil | 11. 10. 2020 15:36 | reakce na Jan Altman - 11. 10. 2020 14:06

K Vasim poslednim dvema odstavcum. Ten druhy je podmnozinou prvniho. Zabyvejme se proto jen tim predposlednim odstavcem.

Fajn. Zde je, dle meho videni, nepochopeni podstaty problemu. Jaky stav byste si predstavoval zadefinovat ? Napr. definice: takovy system, kde by se vsem lidem zilo lepe by postacoval ? Zdefinujte si jakykoli stav, ktery byste si pral, aby byl z Vaseho uhlu pohledu resenim a dojdete k nejake definici zivota.

A jak pravi klasik: A ona neni zadna definice zivota ? Zivot vzdycky stal, stoji a bude stat za to, aby ho clovek dozil. Ono se s tím stejně nic jiného dělat nedá. A to je ten dnesni, pro Vas neuspokojivy stav.

Jeste jinak, prakticka stranka veci, kdyz si prejete resit "CO a DO KDY" - Do kdy byste mi dal termin abych to spravil ? Termin bezesporu nedodrzim, budiz. Druhy den by byla rada na Vas. Co byste ucinil s tim zivotem ? Neco byste naridil ? Neco byste zrusil ? Neco byste zakazal ? Neco byste neresil ? Jakou silou byste druhy den zastavil dosavadni chod spolecnosti ? Myslim, ze nic z toho byste nepraktikoval. Nechal byste asi zivot at dal plyne prirozene dle prani a vule lidi, rekl bych. Jaky system organizace spolecnosti by lide uprednostnili by take asi bylo na lidech samotnych, ne ? Tedy byste byl tam kde jsme nyni, myslim.

Demokracie totiz neni system, ktery ma za cil neceho konkretniho dosahnout nota bene do nejakeho terminu. Demokracie je určitá nedokonala forma soužití. Ano, i ja chci dokonalejší - nabídněte a já (možná nás bude víc) ji přijmu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Jan Altman | 12. 10. 2020 10:03 | reakce na Luděk Zdražil - 11. 10. 2020 15:36

Ne.
Pravicové strany říkají, že EU jde špatným směrem (centralizce, byrokratizace, import nekompatibilních kultur, socialismus, ekofanatismus, ...). A zároveň říkají, že se ho pokouší zvrátit. Ten trend. Jak dlouho máme čekat, než se jim to podaří? Máme čekat do té doby, než se EU změní v moderní CCCP? Opravdu?

Budeme v té EU i poté, co prosadí kvóty a nasměruje nás francouzským směrem?
https://www.reflex.cz/clanek/komentare/103348/francie-prohrava-zapas-s-islamismem-svedci-o-tom-utok-na-charlie-hebdo-i-macronovy-projevy.html

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Luděk Zdražil | 12. 10. 2020 11:35 | reakce na Jan Altman - 12. 10. 2020 10:03

Pardon, co Ne ?
Reagoval jste na muj komentar nebo omylem na nejaky jiny ?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 9. 10. 2020 15:45 | reakce na Luděk Zdražil - 9. 10. 2020 13:00

Další várka zaslepeného, ideologického, neinformovaného hejtu.
Nocoiner.
Ale jako prima postupné sebeodhalování.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Zoidberg | 8. 10. 2020 15:44

Souhlasím s tím závěrem, že je potřeba budovat ten paralelní svět bez čekání na stát a jeho regulace.

Například v těchto dnech se objevila zpráva, že Británie od příštího roku zakazuje veškeré kryptoměnové deriváty (futures, atd.). Odůvodnění je takové, že tomu lidi jednak nerozumí a jednak to nepotřebují (zdravíme ty, co v Británii vidí ostrov svobody, který se zbavil regulací EU). Je potřeba soustředit se na decentralizované protokoly. Burzy už touto formou existují, teď holt bude potřeba zapracovat i na dalších produktech, které lidi chtějí, zatímco stát ví, že je nechtějí, nepotřebují a nerozumí jim. Tam, kde se lidské aktivity budou jevit jen jako soukromé transakce fyzických osob, nebude co regulovat, nebude kam přijít a nařídit vypnout to.

Nahlásit

+7
+
-

Jan Kohout | 9. 10. 2020 09:29 | reakce na Jan Zoidberg - 8. 10. 2020 15:44

"Zdravíme ty, co v Británii vidí ostrov svobody, který se zbavil regulací EU".
Zbavili se regulací EU, ale na ostrov svobody to dááávno nevypadá.

Ano, regulace EU ve stylu "snížíme emice CO2 o 70 procent" (a budeme se trumfovat, kdo dá víc) s příliš blíží "Socialistický plán splníme na 140%".
V Británii je to spíše svoboda Pakistánců betresně znásilňovat dívky.

Jeden si moc nevybere, "hořlavé a pokojné" demonstrace v USA taky žádná sláva, No-go zóny ve Francii a nově i Německu, Švédsko příliš podobné UK, Stále přemýšlím, kam by emigrovat, kdyby to bylo potřeba (Austrálie?).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 9. 10. 2020 17:29 | reakce na Jan Kohout - 9. 10. 2020 09:29

Panama, Kanada+-, Dánsko, Irsko...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin Doležal | 9. 10. 2020 13:43 | reakce na Jan Kohout - 9. 10. 2020 09:29

ani ta Austrálie není co bývala, navíc by vás asi stejně poslali k šípku, místo udělení azylu. tedy pokud nemáte nějakou zvláště žádanou kvalifikaci. Ovšem s tou se uchytíte všude na světě. A když máte dobrý příjem, tak vás nějaké protesty nebo no-go zóny nezajímají, protože žijete úplně někde jinde.

Ty mizerné ghetta jsou právě doménou chudáků, co mají nezajímavou kvalifikaci, je jich moc ale mají sen že jinde než doma se jim bude žít lépe. Je to několik století stále to stejné divadlo.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Luděk Zdražil | 9. 10. 2020 14:40 | reakce na Martin Doležal - 9. 10. 2020 13:43

Takže myslíte že držení BTC není automatický lístek pro život kde se mi zlíbí ?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 9. 10. 2020 15:48 | reakce na Luděk Zdražil - 9. 10. 2020 14:40

Už zbývá jen pokus iracionální sarkasmus, že?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 16:50 | reakce na Jan Zoidberg - 8. 10. 2020 15:44

Přesně tak.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Tomáš Marný | 8. 10. 2020 15:35

ECB se chystá po vzoru Číny zavěst digitální Euro. Samozřjmě centralizované. Říkal jsem si, na co, vždyť je to zbytečné. Vždyť existuje bezhotovostní Euro - bezhotovostní převod.
Nicméně... Nemůže to být první krok k realizaci toho, o čem se zde kdysi již diskutovalo, a sice vytvoření páru k hotovosti, kde se pak nastaví kurz, a aniž by se hotovost musela zakazovat, bude tak nevýhodná, že stát vytouženého cíle dosáhne i bez jejího zakázání ? (kazivá hotovost)

Nahlásit

+3
+
-

Martin Doležal | 8. 10. 2020 16:59 | reakce na Tomáš Marný - 8. 10. 2020 15:35

I kdyby se stát postavil na hlavu, a někde vzniknul komunistický socík jako u nás, tak stát může 10x zakázat hotovost, a ona stejně bude existovat bez jeho direktiv. Tržní myšlení a jednání lidí nejde vypnout, jedině vypnout lidi.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Zoidberg | 8. 10. 2020 16:14 | reakce na Tomáš Marný - 8. 10. 2020 15:35

Je to možné.

Jinak já bych v digitálních fiat penězích viděl i něco pozitivního. Pokud to bude znamenat, že všichni budeme moct mít účet přímo u ECB, aniž bychom potřebovali banky jako mezičlánek, tak by se už nemusely stávat případy té bankovní zvůle jako je popsaná v článku (v té Francii). Kombinace decentralizace (posílám si fiat s nějakými dalšími fyzickými osobami, stejně jako když si vyrovnáváme platby za pivo) a digitálního fiatu bez bank by mohla fungovat docela dobře.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 16:56 | reakce na Jan Zoidberg - 8. 10. 2020 16:14

Snaha o zavedení digitálního eura má podle mne jasné důvody:
- Záminka k likvidaci (v první fázi asi jen znevýhodnění) hotovosti
- Sledování všech transakcí (Big Brother)
- Možnost zavedení kreativních juldonápadů (kazivé peníze, silně záporné úroky, UBI, MMT, ...), při kterých by fyzická hotovost byla na obtíž
- Možnost pro centrální banky tvářit se progresivně a na zkostnatěle a přežitě (možná jim to tak týden někdo bude baštit)
- Možnost úporně tvrdit, že něco jako fejzbůkovou Libru teď již nikdo nepotřebuje (myslím, že toho se totiž docela bojí)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

Jan Zoidberg | 8. 10. 2020 17:27 | reakce na Jan Altman - 8. 10. 2020 16:56

Jistě, ale to všechno se dá zařídit i bez digitální měny, tedy ve stávajícím systému. Prostě přestat vydávat fyzické peníze, upravit povinnosti bank (ještě tvrdší KYC, sdílení všech dat se státem, ...), atd.

To, že místo toho jdou státy cestou digitální měny, mi připadá trochu pozitivnější varianta.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Zoidberg | 8. 10. 2020 17:34 | reakce na Jan Zoidberg - 8. 10. 2020 17:27

Abych to vysvětlil: Pokud vám banka zruší účet jako trest za to, že pořádáte bitcoinovou konferenci, tak se můžete leda zdlouhavě zkoušet soudit. V případě, že by tam žádná banka nebyla, by vás musela potrestat přímo centrální banka. To by ale znamenalo omezit vám poměrně základní lidské právo - používat peníze. To by přece muselo mít jasnější oporu v zákoně, bylo by to mnohem zjevnější, medializovanější, zkrátka má-li k takovému střetu se státem dojít, tak ať je to úplně zjevné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 9. 10. 2020 15:54 | reakce na Jan Zoidberg - 8. 10. 2020 17:34

Možná. Netuším. Ale pokud si centrální banka smí vykouzlit 2 biliony CZK za účelem znehodnocení úspor obyvatel, může asi vše.
A pokud se jednou erár rozhodne rušit účty nepohodlným osobám, v centralizovaném prostředí mu to půjde snáze.
Když si mohly (oproti dnešku daleko svobodnější) USA udělat dekret o znárodnění zlata, jistě si mohou udělat i zákon odstřihávající lidi od bankovního systému. Jedinou reálnou obranou je fyzické Au a Ag plus bitcoin.

Navíc eráru nijak zvlášť nejde o to lidi odstřihávat od fiat systému. Naopak. Na tom fiat systému erár mohutně profituje. Takže víc než nějaké masovější odstřihávání prostě hrozí silně záporné úroky, bail-iny či kazivé peníze (pošleme každému každý měsíc nově vytvořených 15tis jako UBI, ale pozor, každý další měsíc se vám hodnota těch neutracených sníží o 10% - honem rychle utrácejte!).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Martin Doležal | 8. 10. 2020 17:06 | reakce na Jan Altman - 8. 10. 2020 16:56

Stát v dnešní době není schopen plnit své stávající funkce, kterém u dává jeho vlastní legislativa. Tudíž strach z nějakého státního dohledu je zbytečný. Nemá na to prostředky ale hlavně na to nemá odborníky, ani je mít nebude. Úlet ale Čína zde rozhodně nehrozí, a kdyby se k tomu schylovalo, tak většina těch odborníků vezme nohy na ramena, společně se zdravotníky a řemeslníky, techniky. A ten stát se totálně položí.

Soukromé firmy dnes lustrují, špiclují a profilují běžné občany takovým způsobem, že se tomu státním institucím mohlo jen zdát. A lidem to vyhovuje, kašlou na to, řekl bych že si v tom dokonce lebedí.

Takže opět zbytečný strach za druhé. Ten kdo si bude chtít soukromí hlídat, bude pečovat o svůj majetek a bude používat rozum, nebude řešit hloupost svých sousedů. Protože je to neřešitelné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 17:09 | reakce na Martin Doležal - 8. 10. 2020 17:06

1) To vysvětlujte panu Zdražilovi.
2) Pokud ti inteligentnější, zodpovědnější a produktivnější budou čím dál více dělat to, co popisujete, stát zbankrotuje i pro ty ostatní, kterým stát až tak moc nevadí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Luděk Zdražil | 12. 10. 2020 09:41 | reakce na Jan Altman - 8. 10. 2020 17:09

Pane Altmane, děkuji za péči o mou kvalifikaci, kterou mi věnujete svým doporučením. Nicméně musím pro změnu já Vám vysvětlit, že tomu co píše pan Doležal nejenže rozumím, ale i v kontextu s jeho jinými komentáři sdílím i prakticky ve svém vlastním životě. To, že mám na "šanci věci změnit" leckdy jiný názor než Vy neznamená, že bych byl absolutním zastáncem status quo, jako stavu, který považuji za vyhovující. Prostě jen nejsem takový optimista že se věci změní tak a tak rychle, jak to vidíte Vy a už vůbec si nedovoluji takový optimistický scénář vydávat za nezvratný. Naopak jsem vyškolen životem ale i určitým analytickým přehledem/nadhledem (jistě subjektivním), který mne vede ke skepsi/neznalosti/nepochopení (jak na mé úvahy možná nahlížíte Vy, resp k raciu, jak se domnívám, že mé úvahy stojí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Martin Doležal | 8. 10. 2020 19:55 | reakce na Jan Altman - 8. 10. 2020 17:09

add 2) díky svým schopnostem a způsobu myšlení, jsem člověk, který se má na české poměry velmi dobře. Ovšem nevím nakolik jsem inteligentní a zodpovědný podle vašich měřítek. Přesto je mi ten stát ukradený i v tom stavu v jakém je dnes. ČR v dohledné době nezbankrotuje, ale je již velmi dlouho v pěkných problémech. Ty problémy jsou systémové a hluboké, a vůbec se netýkají peněz, inflace nebo nějakého sledování lidí.

Ty problémy jsou v mizerném vzdělání, mizerné konkurenceschopnosti, neustálém řešení nesmrtelnosti brouků, místo reálných problémů. Také v tom, že místní předpoklady, ve výsledku tvoří lidi, s mizernými příjmy a tím pádem možnostmi, kteří mají jen nataženou ruku ke státnímu cecíku a sociálním jistotám. Největší sranda je, když sami sebe přesvědčují, že jsou pravičáci.

Takže patřím mezi ty, kterým nevadí že ČR postupně bankrotuje a jede z kopce. Nevadí mi to natolik, že neřeším nákupy zlata nebo BTC. Protože to ve výsledku není podstatné. To nejdůležitější je, kolik v životě dostanete času a kolik zážitků a splněných přání za tu dobu zvládnete. K tomu žádné zlato nebo BTC nepotřebuji.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 9. 10. 2020 15:58 | reakce na Martin Doležal - 8. 10. 2020 19:55

Ujišťuji vás, že se o zážitky neochuzuji.
Přesto: není mi úplně lhostejné to, zda si ty zážitky budu moct dopřávat třeba i po šedesátce či sedmdesátce. A také mi není jedno, zda v pětašedesáti budu mít na život zachraňující léčbu či operaci (a jsem si prakticky jist, že erár již nebude mít na to mi ji hradit).

Takže ano, myslím si, že inteligentní a zodpovědný jedinec nežije pro okamžik, z ruky do úst a také řeší, so bude za XX let. A na to potřebuje tvořit rezervy a to v takové formě, aby mu na ně bankrotující erár (s davem zchudlých nezodpovědných lidí za zády) nemohl sáhnout.

Plus tedy s vámi nesouhlasím ve vašem pohledu na ČR versus zbytek světa v tom smyslu, jak tvrdíte, že do kytek to jde jen tady. Ne. Podle mě to jde do kytek všude. V USA, ve zbytku EU, v Japonsku a podle mě dojde i na Čínu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Zoidberg | 8. 10. 2020 20:41 | reakce na Martin Doležal - 8. 10. 2020 19:55

No ale ten "čas, zážitky a splněná přání" nejsou úplně zadarmo, ne? Takže buď člověk musí neustále jet jako elektrárna, aby se na konci drátu rozsvítila vysněná žárovka... a nebo do procesu zapojí akumulátor, tedy nějakého uchovatele hodnoty. O tom celém je diskutovaná kontrola nad svými penězi, nad svým životem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Martin Doležal | 8. 10. 2020 21:54 | reakce na Jan Zoidberg - 8. 10. 2020 20:41

Jasně, vše to má mraky podob. Jinak to řeší 30 letý člověk s rodinou s 2 dětmi, hypotékou, půjčkou a mladistvým elánem, nebo člověk co má dospělé děti a velký majetek. Je rozdíl, zda je někdo zaměstnanec, který neví jak na tom bude za rok, a pracně se lopotí aby se blížil českému průměrnému příjmu. Nebo když jako člověk kterému šlape firma, dost práce má až do smrti, a té práce bude mít dost i mimo ČR a tudíž řeší co pěkného ještě chce zažít, ne zda na to někdy našetří.

To je právě ten důvod proč je zbytečné si nadávat nebo druhé poučovat, jak je to lepší, protože pro každého to lepší je jiné. Já třeba akumulátor nepotřebuji, nač zlato, BTC, starožitnosti, když já spíš řeším zda mám ten zdroj příjmu nechat běžet jak běží, nebo zda je občas třeba přijít s něčím novým a přispět dětem/ manželce na nějaký jejich sen. Kontrolu nad svými penězi nepotřebuji, jak se bude situace zhoršovat, vyvážím to větším ziskem. Od převratu nedělám nic jiného, a že se za tu dobu sakra zvýšili daně a zhoršili podmínky. Přesto se mám mnohem lépe než před 10, 20 lety.

A nějaký větší kolaps? Prostě ten majetek bude putovat do zahraničí i bez BTC nebo zlata. V naší zemi máme dost zkušeností, abych nečekal zda to nakonec nedopadne dobře.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Zoidberg | 8. 10. 2020 22:17 | reakce na Martin Doležal - 8. 10. 2020 21:54

Tak já nevím, mluvíte trochu v hádankách, takže nevíme, co vám generuje příjem, ale prostě stejně jako pro většinu lidí je tím generátorem vaše práce nebo podnikání. A pokud všechno nespotřebujete, tak prostě přemýšlíte, jak vytvořenou hodnotu akumulovat. Ostatně píšete "majetek bude putovat do zahraničí i bez BTC nebo zlata". No ale jaký majetek? :) A jak tam bude putovat, pokud by se v tomto státě stalo něco dle jeho nejlepších historických tradic? Proto si tu píšeme o té finanční svobodě, kterou vám aktuálně nedá nic jiného než bitcoin. Třeba ten v článku zmíněný Blockstream Satellite? To je přece báječný pocit a báječná doba, které jsme se dočkali, když je tu způsob, jak si svůj majetek odnést v případě nutnosti do zahraničí, i kdyby tady nastal státní teror, v němž se nejen znárodňuje, ale třeba i vypíná internet.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Martin Doležal | 9. 10. 2020 09:53 | reakce na Jan Zoidberg - 8. 10. 2020 22:17

Logicky, mám jsem dobře, jsem spokojený, tudíž mé podnikání vygeneruje víc peněz než spotřebuji. Mám zisk i při započtení včetně mých koníčků a rodiny. Akumulaci toho zisku řeším přes investice do dalšího podnikání, nákup nemovitostí, pozemků, akcií. Teď se třeba těším, že počínající ekonomická krize srazí ceny apartmánů, baráčků v Řecku a něco si tam výhodně koupím. BTC nebo zlato pro mě nemá význam, ale chápu že pro druhé ano. Správně zmiňujete, že v případě vážných problémů je jediná záchrana útěk do zahraničí. Ale na to nepotřebuji BTC. Díky technologiím a globalizaci si svůj majetek převedu třeba do Singapuru během 3 týdnů. I ty dvě chalupy co mám na pronajímání jsou vlastněné přes s.r.o., už jenom proto, abych nemusel platit daň z převodu nemovitostí, když je budu třeba prodávat.

Mě vrtá v hlavě jiná věc. Někteří si jistí žádat BTC či něčím jiným, ale jaký majetek v tom mají? útěk do zahraničí s 20.000 Euro v kapse? Co pak? Tvrdá dřina v nějaké hospodě nebo makat na poli? Není mnohem lepší investice do útěku mít znalosti a špičkové vzdělání, které zaručí pohodlný život i v zahraničí? Tohle učím své děti od mala. úspory nejsou podstatné, pokud nejsou obrovské. Důležité je umět si výborně vydělat vždy a všude.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 9. 10. 2020 16:26 | reakce na Martin Doležal - 9. 10. 2020 09:53

Ale to se přeci nevylučuje, ne?

Taky vydělávám tolik, že i po nákladech na koníčky, cestování, užívání si, pěkné auto, atd... mi zbude.
A ano, část z toho investuji i do evidovaných (a tedy zdanitelných a znárodnitelných) forem majetku. Mám akcie, mám nemovitosti. Ale zároveň nejsem tak optimistický jako vy, že bych si myslel, že když se tu něco zvrtne, že stihnu "zlikvidnit" majetek a převést ho ven.

A ano, také mám znalosti a kvalifkaci, se kterými bych neměl mít problém uživit se i jinde. Nebojte, nejste v tom sám :-)

Víte jak probíhá zavedení kapitálových kontrol? Myslíte, že to budou hlásit dopředu? Asi jako kurzový závazek, že... Prostě o jednom víkendu zavedou opatření, že nejde vybrat více jak 1000Kč kapesného v hotovosti na týden a na převod do zahraničí potřebujete speciální povolení a s CZ kartou z bankomatu v zahraničí již nevyberete. Na to není potřeba Zimbabwe či Venezuela, na to stačí vyspělé demokratické Řecko či Kypr.

A už vidím, jak, komu a za kolik v nějaké krizové situaci prodáváte české nemovitosti. V době, kdy každý chce peníze, aby je mohl dostat ze země.
I v nějaké prvotní light verzi, když vláda např. vyhlásí záměr zvednout daně z nemovitostí a pro "kulaky" vlastnící jich víc záměr zavést progresivní daň - v ten okamžik, ještě než to bude schválené, budete mít problém to dobře prodat, protože takových jako vy v ten okamžik bude hromada.

To samé pokud se vláda rozhodne zavést daň z majetku (včetně akcií, zůstatků na účtech, atd...). Ta vláda není pitomá. Ta daň zcela jistě nebude z toho majetku, který bude na vás psaný od teď za měsíc. Ale z toho, který na vás byl psaný den před tím, než to vláda vyhlásila.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Martin Doležal | 9. 10. 2020 16:56 | reakce na Jan Altman - 9. 10. 2020 16:26

a napadlo vás prodat svůj vlastní majetek sám sobě, jen ten nový vlastník bude zahraniční firma? A tím je to okamžitě pod ochranou mezinárodní smlouvy o ochraně zahraničních investic. ČR je už jen hadr na holi, kde 1948 jednak nehrozí, druhak než to vše projde veškerou legislativou, tak jsem dávno v trapu. Já bych nečekal ani než to projde prvním kolem. A vzhledem k tomu, že budu jeden z mnoha co to bude řešit stejně. Tak mě nezajímá, že v první poločas o část majetku přijdu. Tu katastrofu co popisujete, by stát a příslušná politická reprezentace přežila jen několik měsíců, než by se v této zemi zhroutilo naprosto vše. Od ekonomiky, sociální systém, zdravotnictví, důchody. Tak bych chvilku počkal, než to zahraniční věřitelé opět ovládnou.

Jinak vámi popisovaný retroaktivní systém daní v současném právním stavu a našem členství v EU je nerealizovatelný. To by šlo jedině po vystoupení / kolapsu EU a následném vytvoření totalitního systému. Ovšem kdo bude čekat až do té chvíle, bude po zásluze potrestán. Vámi zmiňovaný Kypr nebo Řecko je toho skvělým příkladem. Ti kdo měli rozum nečekali až do poslední chvíle, ti přesunovali velmi rychle a v předstihu. Proto schopní lidé se mají v Řecku dobře i dnes, po všem tom neumětelství.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 9. 10. 2020 17:27 | reakce na Martin Doležal - 9. 10. 2020 16:56

Tak jasně, taky metoda. Pokud vám vyhovuje, tak OK. Jiným může přijít nákladná a komplikovaná, ale každého věc.

Až to lidé jako vy takto začnou řešit (vyvádět majetek ven), tak to tu klekne o to rychleji, takže docela přínosné zkrácení té agónie.

Jenže zase na můj vkus přeháníte problémy ČR a přeceňujete zdraví a respekt k právu jinde. Jenže v 1933 znárodnili zlato v USA. A následně v Británii. A státní dluhy a demografický vývoj také není nejhorší v ČR.

Já považuju za pravděpodobnější, že k nám ta kolapsová vlna přijde zvenku, než aby začala zde. Začne bankrotovat vymírající a předlužené Japonsko. Nebo Itálie. Nebo na USA dolehne odklon světa od dolaru. Nebo praskne nafouklá čínská bublina. A jelikož je svět propojen (a to jak vzájemným držením dluhu, tak vzájemným "krytím" měn), tak to bude domino. Takže předem zkrátka nevím, kde bude bezpečno, v které zemi bude jistější mít registrovaný majetek, kam ten český preventivně odlít.

Jediná relativně jistá cesta je diverzifikace. Mít např. nemovitost v jedné či více zemí, kde odhaduji, že to bude v budoucnu k žití (a zatím jí třeba pronajímat přes agenturu či AirBnb). A ZÁROVEŇ mít zlato, bitcoin a dost možná i zbraň a nějaké konzervy - protože od prázdných regálů v supermarketech nás dělí tak 2 dny bez elektřiny. A pokud nebudete mít (byť pár dní) co jíst a pít, nebudete se cítit bezpečně (ožebračené zuřící davy v ulicích), tak se taky ke svému majetku v zahraničí už nemusíte dostat.

V tom je mezi námi rozdíl. Já neříkám "mějte jen BTC", nebo "mějte jen Au". To vy říkáte, že BTC a Au zkrátka NE.
Já říkám, že nediverzifikovat je nebezpečné. A diverzifikací myslím diverzifikaci dost principiální a zásadní - tedy ne takovou, že budu mít jeden dům na Ibize a druhý na Corfu, jednu firmu registrovanou v Belgii a druhou v Rakousku.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

David Faber | 8. 10. 2020 14:50

Článok navodzuje dojem, že použitie Bitcoinu je výrazne ťažšie ako použitie bankového účtu. V skutočnosti inštalácia peňaženky (Phoenix Wallet pre Android) trvá len niekoľko minút, ale dá sa to zvládnuť v extrémnom prípade aj za 30 sekúnd:

https://twitter.com/jokoono/status/1218582503356805120

Ktorá banka Vám otvorí účet za 30 sekúnd?

Nahlásit

+10
+
-

Dalibor Pešek | 8. 10. 2020 22:01 | reakce na David Faber - 8. 10. 2020 14:50

A pokud máte po ruce bleskomat, tak si v té minutě stihnete i převést fiat do Bitcoinu na tu právě nainstalovanou peněženku.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 16:56 | reakce na David Faber - 8. 10. 2020 14:50

Přesně. Ale vsaďte se, že se najde dost "odborníků", kteří vám budou tvrdit, že to je moc složité.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Luděk Zdražil | 8. 10. 2020 10:00

Uplne jsem se zastydel, ze tomu nerozumim :-) a jeste se tim chlubim.

"Pokud na to máte znalosti, je nejlepší volba vzít všechno do vlastních rukou. Drobnou nevýhodou může být, že uzel pravděpodobně budete provozovat na běžném starším počítači, který bude spotřebovávat zbytečně mnoho energie. Existuje také spousta prostoru pro chyby, pokud nemáte dostatečné znalosti. Minimálně byste se měli orientovat v základní administrativě linuxového serveru. Jakmile se pokusíte kromě bitcoinového uzlu rozjet i další nástroje jako jsou lightning uzel, BTCPay server, block explorer atd., narazíte na problémy v kompatibilitě. Firmy prodávající hotové uzly v krabičce se starají o to, aby nástroje fungovaly i po různých aktualizacích."

Rikate: spousta prostoru pro chyby, dostatečně znalosti (?), orientace v administrative linuxoveho serveru, problemy s kompatibilitou - hmm, krasna prace.

dále

"Hypotetická nevýhoda tu samozřejmě je: jelikož k serveru máme fyzický přístup, máme teoreticky přístup i k vašim datům. Musíte nám věřit, že jsme dobří cypherpunkové a nezneužijeme toho."

Jak rikam - senzace, nic pohodlnejsiho, srozumitelnejsiho, bezpecnejsiho a praktictejsiho jsem si v oblasti penez neuměl představit. Kupredu zpatky ni krok.

Nahlásit

+1
+
-

Martin Doležal | 8. 10. 2020 11:55 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 10:00

Důležitá je svoboda a různorodost. Státům zůstanou jejich peníze, současně zde bude spousta jiných věcí, do kterých si lidé mohou ukládat majetek, nebo s ním obchodovat. Je to vše na úplném počátku a lidé v bohatších zemích si mohou skvěle hrát a bavit se nebo zcela vážně se připravovat na budoucí ekonomické "katastrofy".

Oni i ty běžné státní peníze vyžadují mrak energie a jsou ztrátové. To prostě patří k vyspělé civilizaci. Já osobně, přestože vím, že běžné peníze v podstatě nemají vlastní cenu, jsou jen prostředkem směny. Tak neshromažďuji BTC, zlato, starožitnosti. Nemám to zapotřebí, není to mé hobby, ovšem současně přeji úspěch druhým, co toto hobby mají.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Bárta | 8. 10. 2020 11:40 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 10:00

Citace - Luděk Zdražil / 08.10.2020 10:00


"Hypotetická nevýhoda tu samozřejmě je: jelikož k serveru máme fyzický přístup, máme teoreticky přístup i k vašim datům. Musíte nám věřit, že jsme dobří cypherpunkové a nezneužijeme toho."

Jak rikam - senzace, nic pohodlnejsiho, srozumitelnejsiho, bezpecnejsiho a praktictejsiho jsem si v oblasti penez neuměl představit. Kupredu zpatky ni krok.


Jasně. Zatímco v bance k Vašim penězů nemůže nikdo, že?
Pokud využijete jakoukliv apku, případně HW peněženku, máte mnohokrát bezpečnější přístup k BTC než jaký máte ke "svým" fiat penězům ve fiat bance. Pokud tedy kritizujete bezpečnost a pohodlnost BTC systému (jak asi byl !fiat! systém pohodlný 10-20 let po svém vzniku?), opravdu jen ukazujete, že kritizujete něco o čem nic nevíte...

Kritika něčeho o čem nic nevíte je samozřejmě v pořádku, klidně kritizujte. Nedivte se ale, že se Vám lidé kteří o tom něco ví, smějí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 11:29 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 10:00

Není potřeba se stydět jen proto, že něco neznáte do hloubky.
O tom, co já neznám do hloubky, by se dala napsat velká knihovna.
Ale zkrátka se se svými (v tomto oboru) omezenými znalostmi navážíte do něčeho, čemu nerozumíte a někteří jiní tomu rozumí a proto z vás holt mají legraci.

Ten příměr s emailem v 90 letech a smartphony na začátku 00 let je podle mne zcela vhodný. A vím, o čem mluvím, e-mail jsem v těch devadesátkách měl a první smartphony v době, kdy slovo "smartphone" neexistovalo, také.
A také vím, jak si někteří "moudří" klepali na čelo, že co to je za nepraktické a bezperspektivní kraviny. Proto mi to při X-tém opakování pochopitelně přijde směšné.

Ostatně s tímto jsem také vzbuzoval pozdvižené obočí (a je to pár let, pokrok se zrychluje!) a dnes kdo nemá Apple Watch či něco od Samsungu, tak je pomalu out:
https://mobilenet.cz/clanky/recenze-sony-smartwatch-2-konecne-ty-prave-bondovky-13564

Ne každý hned vstřebá výhody a potenciál nové technologie a je to asi normální.
Ale když se to pokoušíte kritizovat tou vaší neuměle sžíravou ironii (viz vaše poslední věta), tak to zkrátka poučeným zní směšně.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Honza _ | 8. 10. 2020 10:20 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 10:00

Záleží, jak se na to díváte.
Co třeba běžný člověk, který chce jen přijímat a platit:
Je jednodušší jít do banky si založit účet, případně on-lina nahrávat do banky doklady a čekat na vyřízení, nebo si stáhnout do mobilu appku - bitcoin wallet v řádu vteřin a přes QR kód posílat a přijímat BTC dle libosti?
Stejně jako je rozdíl, když vám stačí založit si e-mail a kdy chcete provozovat vlastní e-mail server...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Luděk Zdražil | 8. 10. 2020 05:56

Skvělý rozhovor, začínám v tom mít jasno a pořídím si vlastní uzel, nejlépe dva, pro jistotu. Snad jen pro větší srozumitelnost by bylo lepší ten hovor zveřejnit v Esperantu.

Nahlásit

-10
+
-

Gabriel Pleska | 8. 10. 2020 10:46 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 05:56

Pane Zdražile, díky za tu reakci. Moc se mi nelíbí, jakou sodu tu za ni dostáváte, protože jí úplně rozumím. Začnu tedy tím, že druhá půlka rozhovoru je míň technická a určitě zajímavá i pro toho, na koho je toho uzlování a vůbec hantýrky na začátku moc.

Když jsem uvažoval, jestli se nepokoušet o nějaké překládání či vysvětlivky, nechal jsem to nakonec být. Ono by to s nimi čitelnější nebylo. Ale stejně si myslím, že to má cenu. Jako úplný laik si třeba v časopise Vesmír čtu i texty, kterým rozumím třeba jen ze sedmdesáti procent. Z nějakých mikrobiologií nebo jiných oborů. Stačí mi postřehnout generální linku. Jsem rád, že mám aspoň hrubé povědomí, o co jde. A to jsem úplný laik. Při editování tohohle textu jsem ale myslel hodně na řekněme „pololaiky“. V tomhle případě tedy na ty, kteří přicházejí po geecích, co věc vymysleli, šťourají se a chtějí, aby to bylo celé pohodlnější a použitelnější i pro úplné lamy. Chápu, že je to menšina. Na druhou stranu když to vezmu poctivě, nepamatuju, kdy jsme tu měli text, který by byl pro jakoukoli většinu :))

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Luděk Zdražil | 8. 10. 2020 15:10 | reakce na Gabriel Pleska - 8. 10. 2020 10:46

Žádný problém s tím nemám. Jsem čtenářem a "uživatelem" Finmagu od jeho uplneho pocatku z dob pana Majera, takze pamatuji opravdu hodně. To poslední období, nazvěme ho Altman-Fuldovské je sice, dle mého vkusu, již poněkud za hranou, ale budiž.

Věcně vzato, na tema clanku a vytvoreni si nazoru neni zapotrebi zadnych technickych znalosti, postacuje zdravy selsky rozum a trošku nadhledu nad vášní pro technologické zázraky, ale nikomu nechci to nadšení upírat. Bohužel dochází k tomu, že uhel pohledu na meritum věci se značně liší a proto se argumenty a protiargumenty nemohou setkat. Neznalost konkretniho technického detailu postacuje oponentum k tomu ,ze muj strategicky nazor je k smíchu "odborníkům". A to jsem se prosim zabyval vice nez dvacet i kryptotechnologiemi ve specifickych aolikacich.
Jak pisu, zadny problem, vse beru s usmevem a dekuji za slova pochopeni.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Petr Vorlíček | 8. 10. 2020 20:08 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 15:10

Pane Zdražile,
nechme tedy uzly uzly, a sdělte mi, co vám u BTC vadí na skutečné podstatě, když vyznáváte ten selský rozum...???
Já na uzly také moc nejsem, ale na ten rozum velmi, ale když vnímám, jak s měnou nakládá stát (viz váš poslední comment v článku na téma rozpočtové kázně soudružky Schillerové), beru naprosto jakoukoli variantu, kterou nemůže emitent ředit dle své libovůle a akceptuje ji dost lidí na to, abych ji měl komu prodat, když potřebuji rychloobratkový spotřební fiat na nákup v sámošce...

Zajímal by mne alespoň jeden jediný argument, žádný smysluplný "proti" jsem totiž ještě nikdy od nikoho neslyšel.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Luděk Zdražil | 8. 10. 2020 21:58 | reakce na Petr Vorlíček - 8. 10. 2020 20:08

No ale to je opravdu velke nedorozumeni. Ja jsem nikdy nic v principu proti BTC nemel. Dokonce jej povazuji za pozitivni impuls k tomu aby se nepravosti ve financnim svete napravovaly. Problem spociva v tom, ze protoze neverim ve vitezstvi BTC nad statem (a mam par neprijemnmych otazek bez odpovedi) jsem torpedovan do nazorove skupiny nepratel BTC. A to jen proto, ze osobne nesdilim nadseni pro jeho perspektivu (mam proto argumenty, historicke doklady, divam se na lidi a politiku a divam se na argumentaci zastancu BTC). Na statu mi vadi mnoho veci, ale to neznamena, ze ho uplne zatracuji. Muj selsky rozum mi rika, ze lidi se nevzdaji statu a jeho opatrovnicke role vymenou za vetsi zodpovednost. To je zaklad me argumentace.


TEDY JESTE JEDNOU: Myslim si, ze BTC se proti statnim menam neprosadi. Myslim si, ze stat v zajmu sve zivotaschopnosti udela vse proto, aby jej BTC neohrozoval v existenci a to za podpory vetsiny lidi. BTC je tedy v mem usudku a konecnem dusledku jeho uziti nerealizovatelny projekt.

Pak mam spoustu praktickych otazek, ktere jsme zde jiz mnohokrat probirali. Ty jsou ale podruzne. Financni planovani, uvery v BTC, danove otazky, vcetne kontroly - ty by ovsem byly vyreseny tim, ze by zadne dane neexistovaly, neexistoval by totiz stat atd. Pokud by se BTC podridil statni regulaci, administraci, kontrole - ztratil by svou ambici a nic pozitivniho neprinesl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Richard Fuld | 9. 10. 2020 10:37 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 21:58

Lidé se nevzdají státu? Ale ti lidé, když "pouze" přejdou na BTC (protože to bude pro ně cool nebo se nebudou chtít cítit technologicky zaostalí), tak mnoho z nich vůbec nebude ani tušit, že se tím zároveň vzdávají toho svého státu. A až na to přijdou, bude možná dost pozdě. Tohle poněkud přehlížíte, že lidé jsou mnohdy schopni dělat věci, jejichž následky nejsou schopni domýšlet. Tohle se Vám tady snaží všichni vysvětlit. A nějaká represe ze strany státu může jen onen cool faktor navýšit.

Mě selský rozum říká, že celý ten BTC koncept je jedna velká hovadina nebezpečná pro ekonomiku i pro stát. Jiní zase vidí v tom nebezpečí pro stát hlavni smysl a užitečnost BTC a nevidí rizika pro ekonomiku.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Michal Mrozek | 9. 10. 2020 11:40 | reakce na Richard Fuld - 9. 10. 2020 10:37

Tak pozor. Je rozdíl mezi selským rozumem a fuldoselským rozumem. Snažíte se nás natáhnout na nudli, že je to totéž. Nicméně, kdo se seznámil s fuldologikou, fuldonomií a fuldolitikou, tomu je to jasné, že tomu tak není... :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 9. 10. 2020 18:08 | reakce na Michal Mrozek - 9. 10. 2020 11:40

Jasně, že jóóó. I mezi fullnodem a fuldnodem je přece rozdíl. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 17:26 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 15:10

"Věcně vzato, na tema clanku a vytvoreni si nazoru neni zapotrebi zadnych technickych znalosti, postacuje zdravy selsky rozum "

Vysoká škola života :-) Na co o něčem něco vědět, že?

" argumenty a protiargumenty nemohou setkat."

Argumenty a protiargumenty na co? Ten článek je hlavně dokladem pokroku v BTC ekosystému.

Ten článek je o tom, že před nedávnem bylo pořízení FullNodu "opruzem", člověk musel mít dedikovaný "velký" počítač, na něm nainstalovat OS, zabezpečit ho, nainstalovat a nastavit mnoho softwaru.

Ten článek je o té inovaci, že dnes si místo toho můžete koupit krabičku, která to všechno řeší.
A vy přijdete a prohlásíte: "Ne, Esperanto, nemusím být odborník abych věděl, že to je blbost, atd..".

Te článek dokladuje, jak se bitcoin vyvíjí a jakýkoli pokus o jeho kritiku by s tím vývojem (reakcí vývojářů a uživatelů na jakékoli vnější podněty včetně státní regulace) měl počítat.

Váš "strategický názor"? OMG, co to je?

A že jste se zabýval kryptotechnologiemi? No a jakou to má relevanci? Lidí, kteří znají SHA256, jsou mraky. A většinou to znamená akorát tak tunelové vidění, ignorování věcí jako ekonomie či psychologie. Pro bitcoin je kryptografie jen jednou z nějakých základních technologických podmínek. Nebo k čemu vám ta kryptografie v tomto tématu je? Že je podle vás šifra, na které je BTC založen, zranitelná? No! To by bylo téma k diskusi. Zároveň téma, o kterém asi něco víte. Tak pojďme diskutovat o něm. A ne o esperantu či fantastických coby kdyby vláda BTC zakázala.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Alexander Novotka | 8. 10. 2020 09:50 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 05:56

Vy byste to nepochopil ani tak.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 09:43 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 05:56

Jinými slovy o BTC a souvisejících technologiích nic nevíte a ještě se tím chlubíte :-)
A zároveň se jako laik snažíte o BTC mluvit a kritizovat.
Tomu říkám sebevědomí.
______________________________ ____
Ale nebojte, to nevadí. O e-mailu jste v roce 1993 asi také moc nevěděl a kdyby vám o něm někdo začal v té době básnit (a o tom, jak to změní svět), určitě byste mu to také fundovaně zkritizoval.

Natož kdyby mluvil o nějakém složitém unixovém (mail)serveru stojícím na pozadí. Když si vzpomenu, jaký tehdy byl problém rozchodit mailserver ve firmě, tak nějaká AllInOne krabička, která by to komplexně řešila, by byla jednoznačným přínosem. Nebo ne?
______________________________ ____
Samozřejmě vás neznám, ale: znal, používal a rozuměl jste smartphonům ještě v době (např. 2002), kdy slovo smartphone ještě ani neexistovalo, ale chytré telefony (např. HTC Wallaby) již ano? Dovedl jste si představit, k čemu všemu se jednou budou dát použít a jak budou rozšířené?

Nebo to na vás (také) tehdy ještě bylo moc složité a málo user friendly, takže jste ještě pár let zůstal u tlačítkové Nokie? To je naprosto v pořádku! Ano, BTC je dnes ve stádiu, kdy ho používá jen technicky relativně zdatný člověk, nebo někdo, kdo má (finanční či politickou) motivaci. Ale stejně jako ten email a smartphony se vyvíjí, jeho rozšíření roste a uživatelská přívětivost také.
______________________________ ____
Nicméně ten článek prostě není určen pro BFU, ale pro technicky zdatné early adoptery. Takže když se jako BFU začnete pohoršovat, že tomu nerozumíte, tak jen ukazujete, že jste BFU a že to řešení není pro vás. Úplně stejně jako byste si četl článek o nějakém routeru s otevřeným OS a možností doinstalace linuxových balíčků.

Nicméně i pro běžné uživatele, kteří se nezajímají o technologické novinky, je prodej full nodů v jedné hotové krabičce, přínosem. Protože i jim přináší pokrok a růst bezpečí (celé sítě), aniž to vědí. Ale pro ně samé naprosto postačuje peněženka v mobilu (pokud v BTC mají malé částky), nebo třeba Trezor, pokud mají částky větší. Obojí zvládnu vysvětlit i sedmdesátiletému penzistovi za půl hodiny. A pokud by to bylo třeba, tak mu vedle jeho ADSL routeru rovnou píchnu i tento FullNode - aniž bych penzistu zatěžoval podrobnostmi.

Když se přeci jen zamyslíte, tak uvidíte ten pokrok i v tomto článku: před nedávnem kdo chtěl (měl důvod) provozovat Full Node, měl to docela těžké - musel nainstalovat nějaký linuxový počítač, na něj hromadu softwaru, vše nastavit, udržovat aktuální, atd... Dnes si koupí hotovou krabičku, která má řádově nižší spotřebu, zabere řádově méně místa a vše funguje samo, včetně aktualizací a rozšiřování o nové služby.

Ano, ještě asi nedoporučím mé tetičce si to pořídit (spíš to nebude potřebovat nikdy), ale pro lidi-firmy (dělající větší objem transakcí - nějací obchodníci, provozovatelé bitcoinmatů, ...) to je jistě docela příjemný pokrok.
______________________________ ____
Ale aspoň vidíte, jak se ten ekosystém rozvíjí (i když třeba nerozumíte technickým detailům - já jim zase nerozumím v mnoha jiných oblastech) a že jej zastavit by se už nemuselo povést ani KLDR-like opatřeními. Respektive až zase začnete mít noční můry o zákazech bitcoinu, tak si zkuste o něm něco přečíst. Jistě jste zaznamenal z tohoto článku drobnosti jako že bitcoinové burzy získávají (ledaskde na světě) bankovní licence, banky (ledaskde na světě) začínaí integrovat bitcoin do svých služeb a že bitcoinový blockchain je šířen ze satelitu, takže překopmutí kabelu na hranicích nic neřeší (a takovýchto věcí a inovací se děje X denně, jen to sledovat).
A to nemluvím o druhé straně, o tom, jak státy a centrální banky čím dál víc motivují a ještě více motivovat budou k tomu přechodu. QE, předluženost, záporné úroky, MMT, UBI, vrtulníkové peníze, haircuty, zablokované bankovní účty, možnost vybrati si jen malé kapesné, atd...
Jsem si naprosto jist, že až za pár měsíců či let už nebude možné předstírat, že inflace je někde poblíž inflačního cíle, že centrální banky stejně úrokové sazby nezvednou a spokojí se klidně i s 15% oficiální inflací (reálná klidně 30). Protože zvednutí sazeb by znamenalo brutální vlnu bankrotů firem, domácností i států.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+16
+
-

Luděk Zdražil | 8. 10. 2020 15:32 | reakce na Jan Altman - 8. 10. 2020 09:43

Pane Altmane, ano mam sebevedomi pomerne dost, dokonce tolik, ze umim priznat, ze se v necem dostatecne neorientuji a jeste navic to nepovazuji za slabe misto me argumentace. Na druhou stranu Vam nesaham ani po kotniky ve Vasem nadseni pro Vasi vlastni pravdu. Moudry clovek se totiz s jistou pokorou snazi pochopit co rika druha strana a pripadne se nad nazorem a argumentem alespon ponekud zamysli. Na to co pisu a k cemu se vyjadruji staci umet cist a zapnout mozek a netreba se orientovat v detailu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 17:17 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 15:32

Vždyť to jsem psal, že máte dostatek sebevědomí.
Že se v něčem neorientujete také vím.
Že to není slabé místo argumentace, to naopak nějak nechápu.

Co se týče mého nadšení, tak to není tak jednoznačné. Já jsem obecně dost skeptický a o sobě pochybující člověk. Jen když mi někdo opakovaně tvrdí, že 1+1 jsou tři, tak začnu být poměrně kategorický - u Juldy se to stává skoro vždy, u vás hlavně když mluvíte o BTC, nebo citujete Občanskou výuku ohledně skvělosti demokracie.

"Na to co pisu a k cemu se vyjadruji staci umet cist a zapnout mozek a netreba se orientovat v detailu."
Opravdu?
"Skvělý rozhovor, začínám v tom mít jasno a pořídím si vlastní uzel, nejlépe dva, pro jistotu. Snad jen pro větší srozumitelnost by bylo lepší ten hovor zveřejnit v Esperantu."
Co se nám tedy váš mozek snažil říct? Že tomu prostě nerozumíte? Nebo že pořídit si tento FullNode je jen pro znalce (koupit krabičku a zapojit ji do sítě)?
Ne, technicky složité to není (a stačilo by si něco přečíst, do čehož se vám ale nechce). Takže v reálu to je POUZE o tom, zda ke své činnosti FullNode někdo potřebuje či nikoli.
A ano, v roce 1994 si většina lidí myslela, že ke svému životu e-mail nepotřebují a totéž si mysleli v 2000 o smartphonu.
A já si myslím, že činnost vlád a centrálních bank (dluhy, QE, inflace, záporné úroky, atd...) brzo lidem ukážou, že BTC vlastně potřebují. Vy to tak nevidíte, protože jste odborníkem nejen na kryptoměny, ale i na ekonomii a psychologii.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Luděk Zdražil | 8. 10. 2020 19:46 | reakce na Jan Altman - 8. 10. 2020 17:17

Je to asi zbytečné, ale budiž, znovu.

Pokud se týká BTC, Vy jistě z našich debat víte, že technickou stránkou věci jsem nikdy neargumentoval a považuji ji za nezajímavou pro mou jinou úvahu na tema BTC - viz dále, níže. Můj komentář v tomto rozhovoru byla jen sarkastická poznámka k předchozím debatám, kde se zde argumentuje že technické stránce BTC porozumí široká veřejnost a mé výňatky z rozhovoru měly poukázat na jistou nesrozumitelnost pro běžné laiky (k nimž se po technické stránce počítám i já, protože tuto stránku věci považuji za nezajímavou). Zkuste ten rozhovor dát přečíst nějakému reprezentativnímu průřezovému vzorku lidí a uvidíte jak se s tím vypořádají. Tečka.
Víte, že se domnívám, že koexistence BTC a fiat měny je z dlouhodobého hlediska nemožná (myslím, že jsme se na tom dokonce kdysi shodli). Konec fiat měny a její náhrada "BTC" by vedla ke kolapsu státu (z logiky věci). Pře tedy stojí tak, že buď uspěje BTC a zanikne stát nebo stát přežije, nějak zareaguje a potlačí význam a rozsah BTC resp. jej legislativně (ne technicky) zničí a vytvoří takové překážky a restrikce, že se BTC stane nezajímavým reliktem doby.
Já to vidím na vítězství státu, Vy na vítězství BTC. Problém je, že zatímco státy zatím vždy jakýkoliv konflikt přežily a pokračovaly ve své roli, nestátní společnost se zatím nikde neprosadila. A ted dulezite: Vy svou prognozu o zaniku státu stavíte na roveň fyzikálních zákonů, své názory vydáváte za fakta a své oponenty ironizujete, v lepším případě. Tomu, s dovolením, říkám sebevědomí na úrovni arogance. Rada zdarma - nenechte se unést a utvrdit ve své pravdě svým pětičlenným fan klubem na Finmagu :-).
Já se snažím nahlédnout jak by takový kolaps státu vypadal, mám o tom řadu pochybností, odpovědi nedostávám, pouze tvrzení a to je pro mne málo. Tolik k BTC.

K demokracii. Já nekážu o skvělosti demokracie (to si Vy vymýšlíte a mně to podsouváte), já říkám, že neznám jiný, lepší systém - vnímáte ten významový rozdíl ? Ukažte mi ve světě, kde existuje jiný a lepší systém než demokracie. Pokud takový nemáte, zadefinujte jiný, svůj systém, který by byl vhodnější, aplikovatelný a všeobecně přijatelný a já rád o něm popřemýšlím a demokracii případně opustím.

Pak do svých traktátů vložíte emaily, smartphony a hned je z toho bramboracka a dle mého zcela naivne predpokladate, ze lide diky statu brzy procitnou (kde zijete ?) a budou potrebovat BTC. No a uzavrete to posmesne tím, že jsem odborníkem na kryptoměny, ekonomii a psychologii. A je to, že ?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 9. 10. 2020 17:06 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 19:46

Ano, ale v těch předchozích debatách jsem vám také vysvětloval, že široká veřejnost tomu nemusí rozumět. Nebo ona rozumí technologii NFC, nebo SHA256 šifrování? To se používá jak v bitcoinu, tak v bankách... Nebo myslíte, že veřejnost chápe, jak funguje fiat? Opravdu? Ne, nechápe - kdyby chápala, vytáhne do ulic s kosama a pochodněma.

A také jsem vám říkal, že bitcoinová peněženka v mobilu není složitější na používání, než mobilní banka.

A ano, já jsem dokonce přesvědčen, že koexistence fiatu a BTC je dlouhodobě nemožná.
A zároveň jsem přesvědčen, že fiat je prostě autodestrukční, neudržitelná věc.

A je mi jedno, zda napřed zkolabuje fiat (jako v Zimbabwe či Venezuele) a až potom lidi přejdou na BTC, nebo zda zkolabuje i proto, že lidi začnou přecházet na BTC.

Stát teoreticky nemusí zkolabovat. Jen zkrátka bude muset zkusit vyjít s penězi, které vybere na daních a holt nebude mít možnost si tisknout nové.
A ano, je možné, že mu čím dál hůř půjde vybírat daně z příjmu - ale to až tak neva, bez nich dříve existoval také a vybíral jen daň z majetku (např. nemovitosti). Tak se tam třeba vrátí. A nemovitost nezatlučete. Kdežto příjem (a to i bez BTC!!) ano. A čím dál pohodlněji, protože ekonomika se globalizuje a hranice ztrácí význam (nakonec možná i proto ztratí význam i stát jako jakýsi kus nezajímavé země obtažený nějakou čárou).

Stále více byznysu se bude přenášet na bezhraniční internet. Zejména ten zajímavý byznys s vysokou přidanou hodnotou. Že stát dále bude schopen vybírat daně od lidí živící se rýpáním v hlíně, to je možné, ale to ho nevytrhne (navíc on již dnes je spíš dotuje).

A globální internetová ekonomika zkrátka bude potřebovat globální internetovou měnu, nějaký lokální fiat nikoho nebude zajímat. A že by se na té globální měně shodla Čína, Rusko, EU, USA a všichni další (a všechny nestátní alternativy společnými silami potlačili), to je scifi. Naopak plno zemí se z rostoucí bitcoinové ekonomiky bude snažit profitovat a nové bitcoinové finanční insituce k sobě lákat. Kdo půjde proti proudu a pokrok u sebe zakáže, spláče nad výdělkem. Asi jako by zakázal elektřinu či internet.

Žádná dohoda Číny, Ruska, Iránu, Brazílie, EU a USA nehrozí. Naopak hrozí, že na nějaké další sankce Čína zareaguje pokusem shodit dolar. Výprodej US dluhopisů, atd... A pokud nahradit dolar juanem (možná zlatem krytý). A dost pravděpodobně ten pokus nevyjde. Tedy shodit dolar se podaří (on upadá již dnes, jeho role klesá a US dluhy rostou), ale nastolit místo něj další fiat (juan) se nepodaří. Nemyslete si, že všechny procesy jsou řízené, plánované a promyšlené. Velké změny probíhají spíše spontánně a nečekaně.

Státy tedy vítězí jen ve vašich očích. Pokud jste četl Pepu Tětka, tak byste mohl vědět, že v delším horizontu stát o svou moc přichází. Již nemáme nevolnictví, propojenou církev se státem, rozmáhá se nestátní vzdělávání, atd... I to pěkné právo první noci se někam vytratilo :-)

A ne, nevydávám své názory za fakta a za fyzikální zákony. Vidím pro BTC ohrožení a rizika (prolomení šifer např. kvantovým počítačem, nástup nějaké řádově lepší kryptoměny, která bude tak dobrá, že přebije síťový efekt a váhu historie BTC, atd...), jen polemizuji s vašimi námitkami, protože ta vámi zmiňovaná ohrožení se mi zdají méně reálná.
A ano - je možné či dokonce pravděpodobné, že se státy zasáhnout pokusí. Resp. některé - jiné na BTC budou vesele bohatnout a lákat nové "banky", "burzy" a nové milionáře.
Ale myslím si, že zastavit pokrok bude velmi obtížné - zvlášť když kvalita fiatu i kvalita státem poskytovaných "služeb" nutně a neodvratně bude upadat a stále více a více lidí tak bude mít motivaci hledat alternativy.

Neznáte jiný a lepší systém, než demokracie? No já prostě ano.
Že na světe dnes neexistuje není argument. Byly časy, kdy neexistovala demokracie.
Byly časy, kdy se jezdilo na koni a někdo asi mohl říkat: ukaž mi zemi, kde fungují ta tvoje "auta", nebo jak tomu říkáš.
A ano, ten systém se jmenuje kapitalismus.

Ale hlavně - vy pouze kritizujete, ale REÁLNOU alternativu nenabízíte žádnou. Do čeho vy uložíte svůj majetek, aby vám na něj bankrotující stát nemohl sáhnout? Do zlata? No vždyť OK, já také nehlásám "jen BTC, nic než BTC". Do akcií a nemovitostí? Opravdu? Opravdu věříte, že až státu poteče do bot, že bude respektovat vlastnické právo? No asi ne, že. Takže co zbývá?

A to samé s demokracií. Přečtěte si H.H.Hoppeho (a J.Salerna). Demokracie zkrátka vede (zákonitě, neodvratně!) k socialismu (čím dál více byrokracie, přerozdělování, regulací, ...) a ten (opět zákonitě) vede k bankrotu. Jediné, co prokazatelně funguje, je kapitalismus. Konkurence. Svoboda volby. Soukromý majetek. A funguje to tak bez ohledu na to, co si lidé přejí či odhlasují. Do čeho se namočí stát, to přestane fungovat. Co je privátní a na nedeformovaném trhu, to prosperuje. Proto je dobré ten kapitalismus, tu svobodu volby, mít i v oblastech, které si nyní násilím monopolizuje stát. A věřte mi - až stát zákonitě bude na huntě, i zarytý etatista a socialista raději koupí zdravotní péči na trhu, než aby se marně dovolával VZP. I zarytý milovník fiatu sáhne po zlatu a BTC v situaci, kdy ten fiat bude podléhat vysoké inflaci (a podle mě časem i hyperinflaci). Názor u voleb je něco jiného než chování v praktickém životě.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Honza _ | 8. 10. 2020 22:30 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 19:46

Jen malá poznámka:
"technické stránce BTC porozumí široká veřejnost"
Toto vůbec není potřeba. Jako já nerozumím, jak funguje mobil, tak běžný uživatel peněz neví, jak funguje bankovnictví. Viz mnohé zdejší věčné debaty :-)
Stačí, že sem dá číslo účtu a na něj mu přijde výplata a sem pošle z bankovnictví peníze.
U BTC je to pro běžné uživatele totéž, ba snazší. Tady máte QR kód (nebo písmenka) a sem mi pošlete výplatu, v obchodě naskenuji z mobilu QR kód a platím.
A nody na hardwaru (pardon, uzly na železářském zboží či aparataj nodoj) ať si provozuje, komu to dělá radost...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Luděk Zdražil | 9. 10. 2020 07:25 | reakce na Honza _ - 8. 10. 2020 22:30

Zmínil ten pán v rozhovoru napr. tyto nize vynate věty ? Mam jim porozumet nejak jinak nez jsou napsany ? Nebo ma bezny laik verit Vam ? Banka, ktera jiste ma technicky pristup k memu uctu, zatim ucty nevykrada a mohu ji pro takovy pripad snadno a ucinne soudit - v tom spociva vnimani vetsi bezpecnosti nominalni ulozky. V pripade BTC a kyberprostoru a zminky toho pana o vire ze toho nekdo nezneuzije jsou me sance k naprave prakticky nulove.

"Hypotetická nevýhoda tu samozřejmě je: jelikož k serveru máme fyzický přístup, máme teoreticky přístup i k vašim datům. Musíte nám věřit, že jsme dobří cypherpunkové a nezneužijeme toho."

"Pokud na to máte znalosti, je nejlepší volba vzít všechno do vlastních rukou. Drobnou nevýhodou může být, že uzel pravděpodobně budete provozovat na běžném starším počítači, který bude spotřebovávat zbytečně mnoho energie. Existuje také spousta prostoru pro chyby, pokud nemáte dostatečné znalosti. Minimálně byste se měli orientovat v základní administrativě linuxového serveru. Jakmile se pokusíte kromě bitcoinového uzlu rozjet i další nástroje jako jsou lightning uzel, BTCPay server, block explorer atd., narazíte na problémy v kompatibilitě. Firmy prodávající hotové uzly v krabičce se starají o to, aby nástroje fungovaly i po různých aktualizacích."

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Honza _ | 9. 10. 2020 08:42 | reakce na Luděk Zdražil - 9. 10. 2020 07:25

Váš pohled asi chápu a snad mu i rozumím.
Jen píši, že to vidím jako problém DŮVĚRY, ne jako problém POCHOPENÍ technologie.
Teď tu máme systém, kterému málokdo rozumí, ale většina mu důvěřuje.
(https://www.zlato.cz/zlato/tr etina-americanu-jeste-veri-ze- dolar-kryty-zlatem/)
Kolik lidí ví, co se stalo v Brettonwoodu? Jak přesně fungují banky mezi sebou? A jak funguje ten technický přístup k vašemu účtu?

V BTC komunitě roste počet lidí, kterým to někdo řekne/vysvětlí/přečtesi/poslec hneKicomaa oni přestanou důvěřovat fiatu a víc a víc důvěřují BTC. A někdo k získání důvěry v BTC potřebuje pochopit tu technologii víc do hloubky, někomu stačí, že mu důvěryhodný kamarád řekne "kupuj BTC".

A jakmile bude pro dostatek lidí normální, že si do mobilu nahrají BTC peněženku, opíšou si SEED a přijímají/platí takto, tak ta důvěra tu bude.
A holt podnikatel se nebude spoléhat na svého bankéře, ale koupí si chytrou krabičku od Ketominera. Stejně jako teď si najímá někoho na správu IT, tak existují firmy spravující BTC systémy :-)

Samozřejmě to nebude hned a (asi) nebude to 100 % lidí, protože vaše argumenty jsou na místě.
Ale čím víc lidí ztratí přístup ke svým penězům na účtu (zatím finančák zaklekává hlavně na firmy - a banky pak ty peníze firmě nedají), tím méně budou tomuto systému důvěřovat a budou hledat alternativu...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 9. 10. 2020 10:50 | reakce na Honza _ - 9. 10. 2020 08:42

"V BTC komunitě roste počet lidí, kterým to někdo řekne/vysvětlí/přečtesi/poslec hneKicomaaoni přestanou důvěřovat fiatu a víc a víc důvěřují BTC."

Ano, to je přesně důvod, proč někteří lidé důvěřují BTC a nedůvěřují současné účetní měně. Protože od těch, "co jedou v BTC", se dozvědí naprosté nesmysly o současných penězích a ve světle těch nesmyslů pak BTC vypadá jako "mnohem lepší" alternativa. Tento závěr je ale založen na zcela diletantském "posouzení" té aktuální alternativy. A pak jsou fanatičtí zastánci BTC, kteří otevřeně hlásají, že BTC je dobrý jen protože umožní zbavit se státu, bez jakékoliv snahy o objektivní srovná obou alternativ. V tomto případě jde o adopci BTC v podstatě z politických důvodů a s racionálním posouzením nemají nic společného. Typickým příkladem takto smýšlejícího BTC nadšence je amatérský "ekonom" Tětek, který zde píše propagandistické politické traktáty na podporu BTC.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Luděk Zdražil | 9. 10. 2020 09:46 | reakce na Honza _ - 9. 10. 2020 08:42

Ano, naprosto souhlasim, je to problem duvery a nikoli problem technologie. Duvery v system, tedy duvery napr. ve stabilitu systemu, pravni bezpecnost, predvidatelnost a podobne kategorie. Ano, kazdy tu duveru muze videt jinak, v jinych aspektech a dle jinych zkusenosti.
A protoze si svet fiat meny a BTC meny minimalne potencialne zasadne konkuruji, je treba nahlizet na to, jake nastroje pro konkurencni boj ten ci onen system ma k dispozici.

A tady si pomohu jiz kdysi zminenym primerem. Ja vim, ze v ringu musim pred ranou uhnout, byt rychlejsi, sikovnejsi a predvidavejsi, mam natrenovano. Problem je, ze pokud nastoupim do ringu s Mike Tysonem, on mne behem tri kol minimalne jednou trefi a to bude stacit. Proto do toho ringu nepolezu, ale nebudu branit jinym aby to zkouseli. Vsimnete si, zadna debata o technologii, pouze zdravy selsky rozum a s nadhledem snesu i ten vysmech, ze se bojim.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Honza _ | 11. 10. 2020 01:58 | reakce na Luděk Zdražil - 9. 10. 2020 09:46

Bitcoin staví úplně novou tělocvičnu jinde a dříve či později Tyson zjistí, že je v té své sám a může se tam vztekat, jak chce :-)
Samozřejmě vaše argumenty platí pro ty, co se stále snaží srovnávat s Tysonem v jednom ringu...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Luděk Zdražil | 11. 10. 2020 15:05 | reakce na Honza _ - 11. 10. 2020 01:58

Spatny primer - vy (zastanci BTC) v tom ringu jste at se Vam (osobne) to libi nebo ne. Pokud byste nebyli, tak se tady vuci demokracii a statnimu usporadani tolik nevymezujete.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Honza _ | 8. 10. 2020 10:17 | reakce na Jan Altman - 8. 10. 2020 09:43

Já jsem třeba nejdřív znal e-mail (elektronickou poštu) a až pak jsem zjistil, že existuje taky email (barva) :-D

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 8. 10. 2020 11:34 | reakce na Honza _ - 8. 10. 2020 10:17

:-)

No jasně, u mladší generace to tak je.
"Jó myš, to je taky zvíře?!"

A ještě další generace si bude číst příspěvky pana Zdražila se stejnou zálibou, jako si moji rodiče předčítali ty dřevní názory, že když vlak pojede přes 60km/h (nebo kolik to bylo), tak se z něj vysaje veškerý vzduch a lidi se udusí.

Možná že rodiče těch rodičů si takhle pro potěšení četli staré zprávy o tom, že feudální stát zakáže průmysl, protože jeho rozvoj ohrožuje existenci feudalismu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Alexander Novotka | 8. 10. 2020 12:42 | reakce na Jan Altman - 8. 10. 2020 11:34

:-)
Jj, taky jsem svým rodičům ukazoval před pár lety myš "bez ocásku" a bylo to jako malé zjevení ...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Honza _ | 8. 10. 2020 09:37 | reakce na Luděk Zdražil - 8. 10. 2020 05:56

A to si představte, že v bitcoinové komunitě málokdo provozuje uzly, ale většinou nody nebo fullnody.
Možná kdybyste si přečetl pár článků, na které jsme odkazovali v dřívějších diskusích, tak by to bylo srozumitelnější...
Uvidíte za pár let, že to budou stejně obvyklé výrazy, jako zde již nepřekládaný hardware :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 8. 10. 2020 18:40 | reakce na Honza _ - 8. 10. 2020 09:37

Já myslím, že by se měly začít používat fuldnody. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Martin Risik | 9. 10. 2020 17:23 | reakce na Richard Fuld - 8. 10. 2020 18:40

Tak.
Bitcoin by stál 0.0000000001 USD a v obehu by ich bolo 745 tisíc bambiliónov.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK