Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Očima expertů: Co přinese kurzarbeit a jak ho vylepšit

Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 2. 10. 2020 | Celkem 19 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 5. 10. 2020 11:38

Jsem kritikem Číny a zásadním odpůrcem komunistické diktatury.
Ale měli bychom se na věc dívat nezastřeným pohledem.
______________________________ _________________
Například toto: "mají obrovské množství obyvatel, co jsou chudí jak kostelní myši"
______________________________ _________________
Jenže to není tak úplně pravda:

- Z Číny již některé firmy odcházejí (do Kambodže, Bangladéše, ...), protože čínští zaměstnanci začínají být příliš DRAZÍ. A ano, může to být pro Čínu problémem, pokud nezvládne přechod z levné montovny světa na ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou. Ale je to problém OPAČNÝ, než naznačujete.
______________________________ _________________
- Čína (po "protržních" reformách) rostla bezprecedentním tempem. Nelze přeci očekávat, že se země z úrovně středověku dostane na úroveň Švýcarska za pár let. Ten růst je tam i součástí "společenské" smlouvy: "Lidi víceméně akceptují mocenský monopol komunistů a omezování některých svobod, pokud za to dostanou stabilní a výrazný růst životní úrovně". A doposud ho dostávali (čili opět zpochybnění "kostelních myší") a proto víceméně drželi hubu a krok. Komunisti to vědí a snaží se růst udržet za každou cenu, tedy i za cenu růstu dluhu, vzniku měst duchů, zombie firem, zombie stínového bankovnictví, atd... JuldaFulda by řekl, že to je prima a že to žádné následky mít nemůže, já myslím, že časem bude.
______________________________ _________________
- Indie má také velký počet obyvatel, také tam je levná pracovní síla, navíc tam mají tu (zde některými zaslepeně adorovanou DEMOKRACII) a k tomu po Britech zděděný právní systém a mnoho dalšího. A? Výsledek se z "podivných" důvodů nějak nedostavuje....
______________________________ _________________
- Otázkou je, co klekne dřív. Pokud dřív klekne "západ" (což je klidně možné, Brusel je zjevně totálně odtržený od reality a jeho Green Dealy a "dluhová unie" napáchají ještě více škod, než covid), tak to Číně může pomoci svůj kolaps oddálit. Podobně podle mě západu pomohl kolaps východního bloku v 1989 a zisk nových trhů i nové levné pracovní síly. Nebýt kolapsu východního bloku v 1989, tak západ již možná zbankrotoval.
______________________________ _________________
- Nejpravděpodobnější ale podle mě je, že se to sesype vše najednou. Protože je svět extrémně propojený. Když zbankrotuje Itálie, zbankrotuje celá EU. A když zbankrotuje EU, zbankrotují i USA, Čína či Japonsko. A obdobně z druhé strany: pokud se zhroutí Japonsko pod tíhou největšího dluhu na světě a zároveň nejhoršího demografického vývoje na světě, je nepravděpodobné, že se ta nákaza nerozšíří jinam. Nebo když USD přijde o roli světové obchodní a rezervní měny a dolary se (hyperinflačně) z celého světa začnou vracet zpět domů. Nikde není psáno, že v takové situaci svět bude akceptovat čínský juan jako novou světovou rezervní měnu (protože ta Čína je předlužená a bublinózní úplně stejně) a že finanční instituce celého světa budou ochotné čínské dluhopisy brát za stejnou jistotu, jako doposud ty americké. Daleko pravděpodobnější je, že se důvěra ve státní dluhopisy a fiat měny vypaří tak nějak obecně.

+12
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Luděk Zdražil | 3. 10. 2020 05:18

U té Číny bych se rád zastavil v kontextu principiálních systémových souvislostí, které jsme zde nedávno diskutovali.

Dle mého je Čína mocensky autoritatativní, nedemokratický a nesvobodný stát, který silou moci (zde primárně politickou) nekontrolovatelně znásilňuje (optimalizuje) ekonomické zákony a tudíž dosahuje s demokraticky orientovanými státy většího ekonomického efektu. Jinak řečeno - pro povrchní ekonomický úspěch je obětována svoboda a demokracie. Problém je, že v takovém systému je geneticky zakodovana nestabilita a revolucni potencial.

Dovozeno a zevšeobecněno - zdá se, že všude tam, kde existuje nějaká nedemokratická moc (politická, vojenská, policejní, kapitálová, stavovská, kmenová) omezující a utlačující svobodu a demokracii dochází k ovládnutí ekonomických zákonů (byť dočasně) a zároveň potenciální společenské nestabilitě.

Naproti tomu demokracie s větším podílem osobních svobod přináší menši ekonomickou efektivitu ale větší dlouhodobou stabilitu v možnosti provádět postupné, nekonečné, nekončící a také drahé korektury společenských, politických a ekonomických úletů.

Kapitalizmus a tržní principy inklinují ve své vlastní přirozenosti ke kumulaci kapitálu a optimalizaci jeho růstu, který se bez korektivu nebezpečně mění v mocenský kapitál (dnes např. v rovině politicko-finanční oligarchie), opět s negativy, které tato moc přináší i do ekonomiky na úkor svobod a demokracie (pravda, dnes již velmi sofistikovaně ale nepřehlédnutelně - např. - dáme jim nažrat a oni si toho nevšimnou, vymyjeme jim mozky pomocí médií a podobně). Proto je klíčové zachovávat demokratické principy, aby lidé, až jim to dojde nebo až jim dojde trpělivost, mohli tu natlakovanou páru poněkud uvolnit a vypustit, aniž by museli sahat po kvéru - tj. např. demokratickými volbami.

Samozřejmě zde hraje roli faktor času, vzdělání, mocenské inteligence, právního řádu atd.

A jsme tam, kde jsme nedávno byli, že ?

-3
+
-

Všech 19 komentářů v diskuzi.

Jan Capouch | 3. 10. 2020 08:49

Dneska si zahraju na ďáblova advokáta já: ono evropským vládám nic moc jiného nezbývá. Lidé "sociálno" chtějí, a rušit jakoukoli výhodu, na kterou si lidé zvykli, skoro nejde. Vždycky se objeví nějaká silně motivovaná skupina, která začne řvát a demonstrovat, s tím se svezou další nespokojenci, protože v postkřesťanském světě je vždycky dost blouznivců, kteří sní o dokonalém světě. K dokonalosti to dovedli ve Francii. K tomu levicové univerzity a média. Protože kreativní destrukce je krásná teorie, ale pokud se vás dotkne v praxi, je to přeci jen něco jiného. Ono se jinak rekvalifikuje v pětatřiceti a jinak v pětapadesáti. Jiné je ztratit práci v Praze a jiné v Orlové. Jiné je ztratit práci pro inteligentního člověka , který dobře hovoří dvěma světovými jazyky anebo má nějako žádanou technickou kvalifikaci, a jiné je to pro prostého člověka, který dobře dělá svou práci, je na něj spolehnutí, ale bez pokynů shora je bezradný. Z pohledu zaměstnavatele zase nedává smysl roky pracně budovat tým, pak ho při první krizi rozpustit, a pak ho v lepších časech složitě vytvářet znovu. Už takhle toho stát podnikatelům nakládá dost. Není to všelék, ale v lecčems to pomoci může.

Nahlásit

+2
+
-

Martin Doležal | 3. 10. 2020 10:17 | reakce na Jan Capouch - 3. 10. 2020 08:49

Hlavně všechny tyto problémy a otřesy jsou ideálním časem pro ekonomický úspěch. Schopní jedinci, co vědí jak se to dělá správně, tak mají velkou příležitost přeskočit konkurenci. Tím se odlišují od mudrců, co všechno znají, všude byli a nejlépe vědí, jak to ti druzí mají dělat, ovšem vzmůžou se jen na to rozumování u piva.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 2. 10. 2020 15:48

Helena Horská: "Klíčové parametry německého kurzarbaitu jsou aktivace lidí ohrožených ztrátou zaměstnání, vzdělávání nebo rekvalifikace a úlevy na odvodech"

Jinými slovy v Německu vzkazují lidem, že si (v dnešní rychle se měnící době) nemají PRŮBĚŽNĚ doplňovat kvalifikaci, protože když díky své rigiditě, pohodlnosti, nezodpovědnosti a zaostalosti o práci přijdou, tak se stát postará. A také by si neměli tvořit žádné rezervy a úspory, protože nezaměstnanost je vlastně nově zákonem zakázána.


Vladimír Dlouhý: "Obecně je zavedení kurzarbaitu pro firmy dobrá zpráva. Končí nejistota podnikatelů, kteří se s blížícím koncem programu Antivirus obávali o budoucnost svých provozů."

Jasně, pryč s nejistotami! Svět jich je sice plný, ale státní všeobecně-univerzální pojišťovna nás proti tim jakoby pojistí, od reality odstíní, takže můžeme být v klidu a houpat se v křesílku.

Tomáš Prouza: "Německá zkušenost jasně ukazuje, že je potřeba mít nějaký mechanismus, který pomůže firmám udržet pracovní místa v případě nečekaného šoku."

Opravdu? Nějaký důkaz? Pokud možno vědecký? To už je fakt jak Ruďas: "Dnes je již přeci KAŽDÉMU JASNÉ, že socialismus je budoucností lidstva...."

Jaromír Janoš: "Vhodnou formu kurzarbeitu podporuji."

No doufám, že to myslí doopravdy a nastavil si na svém účtu trvalák směrem na vládní kurcarbajtový ekaunt.

Opět další a další snahy zkusit ten socík nějak znova, tentokrát už fakt "dobře".
Komu není vzájemné rady, tomu není hospodářské pomoci.
Zkrátka si ten pád na ústa musíme zkusit znovu.
Jenže tentokrát to nemusí projít tak (až nespravedlivě) hladce, jako v 1989. Už kvůli tomu, že nás tentokrát možná spolkne Čína a ne EuMecko (protože to tentokrát zbankrotuje také).

Nahlásit

+7
+
-

Martin Doležal | 2. 10. 2020 19:33 | reakce na Jan Altman - 2. 10. 2020 15:48

Ten konec moc nechápu. Takže nás spolkne socialistická Čína, která masivně funguje na dotacích, přerozdělování, zlodějině v zahraničí a dvakrát rychlejším zadlužování než USA. Tudíž tvrdíte, že socík a komanči jsou ta nejefektivnější budoucnost.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 3. 10. 2020 00:19 | reakce na Martin Doležal - 2. 10. 2020 19:33

No to je samozřejmě otázka, zda je víc regulací v EU, nebo v Číně.
Není to tak jednoduché porovnat.
Ale ano, možná máte pravdu a samozřejmě tomu některé věci nasvědčují a i Čína je na dluhu zadlužená bublina a zbankrotuje spolu se sociálně demokratickým Západem. To je také možnost, souhlasím.

Na druhou stranu vím o mnoha nových inovativních projektech, které podnikatelé z celého světa rozhodně neplánují rozjet právě v EU, protože získat zde různá povolení by trvalo mnoho let. Kde si myslíte, že bude za pár let fungovat rozvážení zásilek drony, kde se rozvine osobní samořiditelná přeprava elektrickými kvadroptérami, kde nejdřív povolí samořiditelná auta, atd... V EU?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Martin Doležal | 3. 10. 2020 01:05 | reakce na Jan Altman - 3. 10. 2020 00:19

Věřte, že je to snadné a objektivní porovnání. Chápu pokud nevěříte finančním nebo auditorským firmám. Mám také nedůvěru, díky podvodům z posledních let. Ale věřím lidem které osobně znám a kteří tam pracovně často jezdí. Čína je pouze moderní a lépe provedený model CCCP, a stejně tak i dopadne. My si v Evropě podrážíme nohy svépomocí a bez přímého nepřítele.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Luděk Zdražil | 3. 10. 2020 05:18 | reakce na Martin Doležal - 3. 10. 2020 01:05

U té Číny bych se rád zastavil v kontextu principiálních systémových souvislostí, které jsme zde nedávno diskutovali.

Dle mého je Čína mocensky autoritatativní, nedemokratický a nesvobodný stát, který silou moci (zde primárně politickou) nekontrolovatelně znásilňuje (optimalizuje) ekonomické zákony a tudíž dosahuje s demokraticky orientovanými státy většího ekonomického efektu. Jinak řečeno - pro povrchní ekonomický úspěch je obětována svoboda a demokracie. Problém je, že v takovém systému je geneticky zakodovana nestabilita a revolucni potencial.

Dovozeno a zevšeobecněno - zdá se, že všude tam, kde existuje nějaká nedemokratická moc (politická, vojenská, policejní, kapitálová, stavovská, kmenová) omezující a utlačující svobodu a demokracii dochází k ovládnutí ekonomických zákonů (byť dočasně) a zároveň potenciální společenské nestabilitě.

Naproti tomu demokracie s větším podílem osobních svobod přináší menši ekonomickou efektivitu ale větší dlouhodobou stabilitu v možnosti provádět postupné, nekonečné, nekončící a také drahé korektury společenských, politických a ekonomických úletů.

Kapitalizmus a tržní principy inklinují ve své vlastní přirozenosti ke kumulaci kapitálu a optimalizaci jeho růstu, který se bez korektivu nebezpečně mění v mocenský kapitál (dnes např. v rovině politicko-finanční oligarchie), opět s negativy, které tato moc přináší i do ekonomiky na úkor svobod a demokracie (pravda, dnes již velmi sofistikovaně ale nepřehlédnutelně - např. - dáme jim nažrat a oni si toho nevšimnou, vymyjeme jim mozky pomocí médií a podobně). Proto je klíčové zachovávat demokratické principy, aby lidé, až jim to dojde nebo až jim dojde trpělivost, mohli tu natlakovanou páru poněkud uvolnit a vypustit, aniž by museli sahat po kvéru - tj. např. demokratickými volbami.

Samozřejmě zde hraje roli faktor času, vzdělání, mocenské inteligence, právního řádu atd.

A jsme tam, kde jsme nedávno byli, že ?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Josef Fraj | 3. 10. 2020 11:49 | reakce na Luděk Zdražil - 3. 10. 2020 05:18

>>> "Dle mého je Čína mocensky autoritatativní, nedemokratický a nesvobodný stát, který silou moci (zde primárně politickou) nekontrolovatelně znásilňuje (optimalizuje) ekonomické zákony a tudíž dosahuje s demokraticky orientovanými státy většího ekonomického efektu. Jinak řečeno - pro povrchní ekonomický úspěch je obětována svoboda a demokracie."

Moc vám nerozumím. Co to je optimalizace ekonomických zákonů? Je to to znásilňování, co máte před závorkou? Jakože znásilňování = optimalizace? Vy si opravdu myslíte, že stát je schopen ekonomické zákony optimalizovat nebo ovládnout? To je jako chtít ovládnout nebo optimalizovat Pythagorovu větu nebo Archimedův zákon. Ekonomické zákony, podobně jako ty přírodní, můžete chvíli ignorovat, ale většinou s nepříjemnými následky. (Teď nechávám stranou fuldy, pro které ekonomické zákony neplatí, protože je nechápou).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Luděk Zdražil | 3. 10. 2020 13:14 | reakce na Josef Fraj - 3. 10. 2020 11:49

Uznávám, asi jsem se vyjádřil nepřesně. Ale ano, jde tedy spíše o znásilnění ekonomických zákonů ve prospěch levných výrobních nákladů, byť krátkodobému, z pohledu historie lidstva. Optimalizací jsem nepřesně nazval znásilnění ek. zákonů ve prospěch moci.
Neplatíte-li zaměstnanci přiměřenou mzdu, odejde jinam. Máte-li moc mu práci nařídit a omezit jeho svobodu, znásilnil jste ekonomický zákon (min. ten tržní). Celé období socializmu bylo znásilněním ekonomických zákonů. Systém dotací je znásilněním ekonomických zákonů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin Doležal | 3. 10. 2020 10:11 | reakce na Luděk Zdražil - 3. 10. 2020 05:18

Ta Čína není efektivnější a výkonnější, jen mají obrovské množství obyvatel, co jsou chudí jak kostelní myši (z našeho pohledu) a mají nízké provozní náklady. Tím myslím minimální výdaje státu na zdravotní péči a sociální systém. Ale jinak je to nafouknutá finanční bublina. Měli jsme to zde v přímém přenosu. Pár loupežníků rozjelo v Číně překupnický kšeft, vydělali balík a dostali se do milosti úřadů, tudíž si mohl půjčit kolik chtěli ale to nejdůležitější, dostali se k devizám. Za ty půjčené peníze, přeměněné na USD, nakoupili v zahraničí majetek, který obratem zastavili u západních bank a za od nich půjčené peníze nakupovali další majetek. Takže někteří Číňané mávají obrovskými částkami, ale za nimi jsou jen dluhy.

Kdyby Čína byla stabilní a efektivní, nemusí vypadat jako koncentrák s kamerami a tajnými na každém kroku. Nemusí trapně běsnit, když si z nich utahuje nějaký globálně bezvýznamný človíček.

Druhá věc je, že Čína masově investuje do výzkumu, technologií a vynálezů. Moc dobře si pamatují, že tu Říši středu položila na lopatky jedna malá ostrovní země, s nějakým prapodivným králem/ královnou. Jenže za země byla kolébkou průmyslové revoluce, kdežto Čína jen obrovský, vyspělý, bohatý moloch co to pak neustál.

Takže hlavní problém Evropy vidím v zaostávání v technologiích, výzkumu, v inovacích. Sociální stát, rozmařilost, neefektivnost náš problém není, to vše pramení z našeho obrovského bohatství.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 5. 10. 2020 11:38 | reakce na Martin Doležal - 3. 10. 2020 10:11

Jsem kritikem Číny a zásadním odpůrcem komunistické diktatury.
Ale měli bychom se na věc dívat nezastřeným pohledem.
______________________________ _________________
Například toto: "mají obrovské množství obyvatel, co jsou chudí jak kostelní myši"
______________________________ _________________
Jenže to není tak úplně pravda:

- Z Číny již některé firmy odcházejí (do Kambodže, Bangladéše, ...), protože čínští zaměstnanci začínají být příliš DRAZÍ. A ano, může to být pro Čínu problémem, pokud nezvládne přechod z levné montovny světa na ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou. Ale je to problém OPAČNÝ, než naznačujete.
______________________________ _________________
- Čína (po "protržních" reformách) rostla bezprecedentním tempem. Nelze přeci očekávat, že se země z úrovně středověku dostane na úroveň Švýcarska za pár let. Ten růst je tam i součástí "společenské" smlouvy: "Lidi víceméně akceptují mocenský monopol komunistů a omezování některých svobod, pokud za to dostanou stabilní a výrazný růst životní úrovně". A doposud ho dostávali (čili opět zpochybnění "kostelních myší") a proto víceméně drželi hubu a krok. Komunisti to vědí a snaží se růst udržet za každou cenu, tedy i za cenu růstu dluhu, vzniku měst duchů, zombie firem, zombie stínového bankovnictví, atd... JuldaFulda by řekl, že to je prima a že to žádné následky mít nemůže, já myslím, že časem bude.
______________________________ _________________
- Indie má také velký počet obyvatel, také tam je levná pracovní síla, navíc tam mají tu (zde některými zaslepeně adorovanou DEMOKRACII) a k tomu po Britech zděděný právní systém a mnoho dalšího. A? Výsledek se z "podivných" důvodů nějak nedostavuje....
______________________________ _________________
- Otázkou je, co klekne dřív. Pokud dřív klekne "západ" (což je klidně možné, Brusel je zjevně totálně odtržený od reality a jeho Green Dealy a "dluhová unie" napáchají ještě více škod, než covid), tak to Číně může pomoci svůj kolaps oddálit. Podobně podle mě západu pomohl kolaps východního bloku v 1989 a zisk nových trhů i nové levné pracovní síly. Nebýt kolapsu východního bloku v 1989, tak západ již možná zbankrotoval.
______________________________ _________________
- Nejpravděpodobnější ale podle mě je, že se to sesype vše najednou. Protože je svět extrémně propojený. Když zbankrotuje Itálie, zbankrotuje celá EU. A když zbankrotuje EU, zbankrotují i USA, Čína či Japonsko. A obdobně z druhé strany: pokud se zhroutí Japonsko pod tíhou největšího dluhu na světě a zároveň nejhoršího demografického vývoje na světě, je nepravděpodobné, že se ta nákaza nerozšíří jinam. Nebo když USD přijde o roli světové obchodní a rezervní měny a dolary se (hyperinflačně) z celého světa začnou vracet zpět domů. Nikde není psáno, že v takové situaci svět bude akceptovat čínský juan jako novou světovou rezervní měnu (protože ta Čína je předlužená a bublinózní úplně stejně) a že finanční instituce celého světa budou ochotné čínské dluhopisy brát za stejnou jistotu, jako doposud ty americké. Daleko pravděpodobnější je, že se důvěra ve státní dluhopisy a fiat měny vypaří tak nějak obecně.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+12
+
-

Josef Fraj | 5. 10. 2020 08:33 | reakce na Martin Doležal - 3. 10. 2020 10:11

Nemyslím si ovšem, že řešení spočívá v tom, že EU bude plánovat a financovat vědu a technologický rozvoj. Problém EU je v tom, že efektivně brání soukromému sektoru, aby se rozvíjel a mohl konkurovat. Průmyslová revoluce také nebyla financována britskou vládou a jak to fungovalo.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Luděk Zdražil | 3. 10. 2020 13:21 | reakce na Martin Doležal - 3. 10. 2020 10:11

Ta Čína je efektivnější a výkonnější protože mají obrovské množství obyvatel, co jsou chudí jak kostelní myš a mají proto nízké provozní náklady. Tyto nízké provozní náklady udržují mocí, nesvobodou a represemi, tedy atributy, které jsou neslučitelné s demokracií.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Luděk Zdražil | 3. 10. 2020 05:35 | reakce na Luděk Zdražil - 3. 10. 2020 05:18

A pokud by někomu v mém předchozím filozofickém traktátu chybělo řešení, zde je:

Ono žádné není. Lidé se rodí, jsou dětsky naivní, učí se, nabývají ambice věci měnit, narážejí na limity, docházejí jim sily, rezignují a umírají a to vždy v čase průměrného dožití. Zkušenost, kterou na této dráze nabyli je nepřenositelná a tudíž je celý proces neustále opakován. Společenské status quo tedy spočívá v neustálém pohybu, chybách, pokusech, omylech a jejich korekcích. Klíčové je pouze to, aby ty logické a nekonečné korekce probíhaly za co možná nejmenších společenských otřesů.
K tomu slouží, zdá se, nejlépe demokracie.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 2. 10. 2020 15:30

A teď hrdinnému profesoru Horákovi z Kovandy praskne marxistická žilka...

Nahlásit

+1
+
-

Dalibor Pešek | 2. 10. 2020 08:02

A kde je Kovanda ?!

Nahlásit

0
+
-

Gabriel Pleska | 2. 10. 2020 11:40 | reakce na Dalibor Pešek - 2. 10. 2020 08:02

Posílá pozdě...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

foxy | 2. 10. 2020 07:32

A pak že Perpetuum Mobile neexistuje

Nahlásit

0
+
-

Martin Doležal | 2. 10. 2020 09:18 | reakce na foxy - 2. 10. 2020 07:32

Taky že neexistuje, je to založeno na energii budoucích daní, zaměstnanců a daních ostatních spotřebitelů. :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK