Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Amerika nestaví chodníky. Ještě by po nich chodili černí

Peter Bednár | 10. 6. 2020 | Celkem 48 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 10. 6. 2020 07:00

Článek obsahuje dlouhou řadu tvrzení na téma "zlý bílý heteresexuální muž" ubližuje nebohému hodnému černochovi. Neobsahuje ale ani jeden pramen, odkaz na zdroj či statistiku. Nejsem žádný rasista, naopak, ale více takových článků by ho ze mě mohlo na stará kolena udělat. Článek není podle mne nic jiného než propagandistická neomarxistická agitka, jak už je ostatně na finmagu zvykem. Autorův termín "subverzivní libertariánství" dobře ilustruje jaké hodnoty vyznává.

Budu rád, když se k tomu vyjádří lidé, kteří poměry v USA znají a případně dodají odkazy na objektivní data.

Jako ekonomom si neodpustím jen jednu poznámku k tvrzení: "Čtvrt tisíciletí otroctví od roku 1619 do roku 1865 položilo základ průmyslové revoluci." To je ekonomický nesmysl. Otroctví brání technickému rozvoji z toho prostého důvodu, že otrocká práce je levnější než stroje. Otroctví bylo příčinou tisíciletého zaostávání starověkých civilizací přesto, že ty dlouhou dobu disponovaly stejnými vynálezy, které ve středověku nastartovaly ekonomický rozvoj Evropy. Nikoliv přebytek, ale nedostatek pracovní síly si vynucuje technický rozvoj.

A ještě bych rád upozornil na jeden paradox ty, kteří staví rovnítko mezi demokracii a svobodu. V otrokářských státech s náskokem vyhrávali volby obhájci otrokářství, které bylo zrušeno až brutálním násilím Severu. Vím, že černoši hlasovat nemohli, ale je to ukázka toho, že demokraticky lze odhlasovat cokoliv, i zánik samotné demokracie (jak to ostatně známe i z našich dějin).

+195
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Igor Nemec | 13. 6. 2020 22:15

konspirační teorie birtherism movement :-)
Přitom stačilo jediné, ukázat ten rodný list :-D

-2
+
-

Všech 48 komentářů v diskuzi.

Jeffrey Kirk | 18. 6. 2020 15:09

710/5000
Velice vám děkuji za tak přesný a podrobný pohled na americkou historii a Black Experience. Zatímco někteří by mohli chtít nitpick na drobné detaily jako BLACK AMERICAN MAN, věřím, že mohu říci více, že někdo, kdo komentoval, že váš výzkum byl důkladný. Pokud by někdo chtěl některou z těchto skutečností vyhledat, může si jednoduše GOOGLE IT. Znovu říkám, děkuji vám, že jste objasnil situaci, které mnozí nerozumí, a z nějakého důvodu se mnozí pokoušejí učinit politickou. Historie a lidská práva nejsou politickým tématem. Jsme lidé a měli bychom přijímat minulé chyby a jít dál, abychom udělali něco lepšího, ne je odmítnout a nadále popírat tuto tvrdou realitu, aby je žili v přítomnosti.

Nahlásit

-1
+
-

Josef Fraj | 19. 6. 2020 08:08 | reakce na Jeffrey Kirk - 18. 6. 2020 15:09

>>> "Historie a lidská práva nejsou politickým tématem."

Každý může vidět, že historie a lidská práva jsou vrcholně politickým tématem. Stačí si vzít učebnice historie nebo poslechnout madam Merkel.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 14. 6. 2020 10:42

Nástroj pro boj s rasismem a policejním násilím dle FORBESu:

https://www.forbes.com/sites/tatianakoffman/2020/06/13/why-bitcoin-is-a-silent-protest-against-corrupt-governments-everywhere/#66fd4f993542

Nahlásit

+1
+
-

Igor Nemec | 13. 6. 2020 22:15

konspirační teorie birtherism movement :-)
Přitom stačilo jediné, ukázat ten rodný list :-D

Nahlásit

-2
+
-

Martin Zugec | 15. 6. 2020 13:00 | reakce na Igor Nemec - 13. 6. 2020 22:15

Ten bol ukazany niekolko krat a kopiu vydal aj white house:
https://www.cnn.com/2011/POLITICS/04/27/obama.birth.certificate/index.html

Tusim ze prva kopia bola zverejnena uz v roku 2008 pocas prezidentskej kampane

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Hana Lederer | 28. 6. 2020 22:48 | reakce na Martin Zugec - 15. 6. 2020 13:00

Pokud mluvime o RL Baracka Obamy, tak ano, ukazany byl, ano, kopie byla udelana, nicmene to, co bylo ukazane a udelana z toho i kopie, bylo nasledne shledane jako padelek, lajdacky padelek. Mel se narodit na Hawaii, lec pod cislem uvedenym na "jeho" rodnem listu se narodila kupodivu bila holcicka.
Nasledne ten dobrak studoval se stipendiem urcenym pro zahranicni studenty. Docela problem, pokud byl Americanem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Patrik Janda | 12. 6. 2020 13:19

Komentáře přede mnou už většinu napsali, jen doplním, že autor se nijak nezmiňuje o černošské kriminalitě, která je 30x (!!!) vyšší, než bělošská a z toho pramení obavy bělochů v kontaktu s černochy. Černoši spáchají 53 % vražd v USA i přesto, že jich je v populaci 13 %. 54 % těchto vražd je spácháno v černošských ghettech, ve městech, které desetiletí ovládají demokratičtí liberálové, kteří jsou u moci díky hlasům černochů. Situace v ghettech se neustále zhoršuje. Černoši pobírají přes 60 % všech sociálních dávek vyplacených v USA. Tyto skutečnosti přirozeně vytvářejí obavy z této komunity. Namísto toho, aby autor pokračoval v ideologie pokryteckých bílých levičáků, že za vše špatné černocha může bílý muž, což vede opravdu k vzrůstu napětí ve společnosti, by udělal lépe, kdyby také napsal pár slov o chování černošské populace. Protože přiznání svých chyb dělá v konfliktních situacích divy, popírání a svalování na druhé problém eskaluje.

Nahlásit

+9
+
-

Michal Mrozek | 11. 6. 2020 09:58

Domnívám se, že celá kauza souvisí i s policií jako takovou. Je to jedno, zda v USA nebo třeba u nás. Policie láká do svých řad různé typy jednotlivců. Při náboru se dělají různé typy testů, samozřejmě fyzické, ale také psychotesty. Potíž je, že taková práce láká lidi, co též chtějí mít moc, pozici, navíc základem je pro tuto práci skutečná fyzická síla.

Jeden známý se ucházel o práci u policie. Kondičku měl slušnou, tam problém nebyl. Nezvládl psychotesty. Přitom je o něm známo, že je to kliďas a fyzickou sílu by použil jako poslední možnost. To si pak kladu nejen já otázku, proč takový člověk neprošel psychotesty?

Obávám se, že se mezi policisty nezřídka objevují násilníci. Jejich práce je k tomu vlastně nutí. Nemají co do činění s tím obyčejným klidným občanem, ale musí stále pracovat s lidmi nepřizpůsobivými, agresivními. Je známo, že agresivita podporuje napětí a další eskalaci agresivity. Je to začarovaný kruh.

Nahlásit

+4
+
-

Jan Daniel | 11. 6. 2020 09:52

Autor nám cudně zatajil, že George Zimmerman střelil Trayvona Martina v momentě, kdy na něm Trayvon Martin klečel a tloukl mu hlavou o zem.
Také pomlčel, že Trayvon Martin byl zloděj, lhář, uživatel drog, záškolák a školní šikanista, který vyhledával bitky a další potíže. Napsat, že to byl jen hoch, který si šel koupit sladkosti, je přece efektnější.

To jen pro ilustraci, jak pracují agitátoři neomarxistické nové levice.

Nahlásit

+35
+
-

Jan Mucha | 11. 6. 2020 16:32 | reakce na Jan Daniel - 11. 6. 2020 09:52

...taky to soudní řízení (i když bylo pod mediálním drobnohledem) bylo uzavřeno s tím, že se jednalo o sebeobranu

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Daniel | 10. 6. 2020 17:08

Tolik nesmyslů a stupidních myšlenkových konstrukcí pohromadě jsem dlouho nečetl.
To, jak vypadají americká města není výsledkem nějakého temného spiknutí stoupenců nadvlády bílé rasy, ale přirozeným důsledkem levné půdy a levného benzínu. Chodníky se tam nestaví proto, že na nich není skoro žádný provoz. S rasismem to nemá společného naprosto nic.
Ku-klux-klan je naprosto irelevantní síla. Jediné místo, kde má nějaký význam, je virtuální realita liberálních médií. Kdyby o něm levičáci neustále neblábolili, nikdo by netušil, že něco takového ještě existuje, protože nikdy žádného člena Klanu nepotkal.
A na jakési demonstraci zatkli Trumpova otce, z čehož je úplně jasné, kdo za to všechno dnes může. Donald Trump, a taky Jeffersonovy čtverce z 18.století. :-D
Btw, k čemu je vlastně dobré psát o tom, co se dělo před 50, 70, nebo 200 lety? To má dokázat, že USA jsou dnes rasistickou zemí?

Nahlásit

+14
+
-

Hana Lederer | 28. 6. 2020 22:52 | reakce na Jan Daniel - 10. 6. 2020 17:08

S temi chodniky. Nevim, mozna nekde nejsou, ale ziju v Arizone, Tucson. Chodniky tu jsou. Narozdil od ceskych dokonce schudne.
Pokud si pamatuju San Francisco, tak jsou tam taky. Zcela logicky nejsou v LA, protoze by tam totiz nikoho s mozkem v hlave nenapadlo chodit pesky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Martin Brezina | 11. 6. 2020 08:29 | reakce na Jan Daniel - 10. 6. 2020 17:08

Jsme my rasistickou zemí, pokud u nás (umírněným odhadem) tak 95 % lidí zastává protiromské postoje?
To prostě záleží na tom, jak si vydefinujete přídavné jméno "rasistický", jsou to slova, nikoliv fakta. Faktem není pojem "rasistický", faktem je podíl osob, které zastávají nějaké postoje. A v tom smyslu bych nás označil za rasistickou zemi, pokud má nějaký smysl takové slovo použít.
Druhá věc je, jestli je to odstranitelné. A podle mne není. Je velmi problematické, mít vedle sebe takto výrazně kulturně a životním způsobem odlišná etnika, a přitom, aby takové soužití nevyvolávalo konflikty a vzájemné negativní emoce. Idea, že vzájemným soužitím se negativní emoce snižují, se podle mne neosvědčuje. Na to už tam spolu v USA soužijí dost dlouho, a nic moc se nelepší.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+9
+
-

Jan Altman | 12. 6. 2020 10:52 | reakce na Martin Brezina - 11. 6. 2020 08:29

Možná to není kulturní odlišností.

Možná jen té většině vadí, že ta menšina je zvýhodňovaná, stále se na ni berou nějaké speciální ohledy, cpou se do ní (většině násilím sebrané) peníze, atd...

I nepříliš vzdělaná prodavačka chápe, že ze svých daní té menšině neplatí jen dávky, ale i stovky dalších věcí (od zdravotní péče po úklid ulic), protože z daní té menšiny se toho moc zaplatit nedá.

Můj názor je, že kdybychom se drželi jednoduchých pravidel "každý za své" a "každému stejným metrem", tak by důvodů pro nenávist rapidně ubylo.

Přeci Vietnamci také mají svou kulturu a zvyky, které jsou od našich dost odlišné. Ale každý vidí, že přestože přišli (na rozdíl od té zmiňované chanovské menšiny) nedávno, přestože do nich stát nenarval miliardy, přestože měli po příchodu řadu znevýhodnění (od podezřívavého postoje většinové společnosti po neznalost jazyka), tak dnes jsou jejich děti nejlepší ve třídě i v češtině, nikdo z nich nežádá o dávky, nedělají kolem sebe hluk a nepořádek, nevybydlují celé čtvrti, a nevezou se na zádech ostatních (platí zdrav.poj stejně jako majoritní společnost), atd...

Obdobně to je v USA - po dlouhá desetiletí pozitivně diskriminovaná afromenšina se stále utápí v kriminalitě, drogách, nezaměstnanosti, sebelítosti a rozvodovosti - a při tom neprotěžované menšiny (asiati, ...) jsou schopné fungovat a uspět.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+10
+
-

Jan Altman | 12. 6. 2020 14:43 | reakce na Jan Altman - 12. 6. 2020 10:52

Takže jsou jen 2 možnosti:

1) Buď je to tou menšinou: Geny. Po stovky generací život v prostředí, kde evoluční výhodou není abstraktní myšlení, schopnost plánovat (např. na severu naši předci museli plánovat, co napřesrok zasejí, kvůli zemědělství museli vyvinout astronomii, matematiku, bilologii, ...), ale rychlé nohy, schopnost hodu oštěpem, ležení pod palmou a čekání, až zralý plod spadne.

2) Může za to sociální program zavedený tou většinou (takže pak by vlastně byla pravda, že za to může bílý muž), protože zkrátka když někomu umožníme pohodlný život z dávek, když ho budeme stále omlouvat, dělat z něj oběť, pozitivně ho diskriminovat, tak ztratí veškerou motivaci se snažit. Jistou indícii jsou v USA státem oficiálně neuznané "nativní" indiánské kmeny. Ty uznané dostávají od vlády peníze a další privilegia - a jejich členové nepracují, ale fetují, utápějí se v alkoholu a kradou. A ty neuznané a nedotované pracují, studují a jsou úspěšné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Martin Brezina | 12. 6. 2020 14:54 | reakce na Jan Altman - 12. 6. 2020 14:43

A která z těch vašich "jen" dvou možností platila třeba v případě syrského konfliktu?
Geneticky tam jsou +- srovnatelní, sociální programy +- nic,

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 13. 6. 2020 18:20 | reakce na Martin Brezina - 12. 6. 2020 14:54

Nerozumím.
Když vidím arabské země a ve stejných (resp horších - žádná ropa ani jiné nerostené bohatství, ...) podmínkách fungující Izrael, tak vidím zásadní rozdíl ve výsledcích.
Jestli to je geny, náboženstvím, nebo socialismem (ve většině arabských zemích je socík, silný stát, ve většině z nich vládla dlouhodobě SOCIALISTICKÁ strana BAAS), to nevím a ani to řešit nechci - ať si tam žijí podle svého a nelezou nám sem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Capouch | 14. 6. 2020 01:15 | reakce na Jan Altman - 13. 6. 2020 18:20

Proč vodil Mojžíš židy tak dlouho po poušti?
Čtyřicet let hledal na Blízkém Východě místo, kde není ropa.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Josef Fraj | 15. 6. 2020 07:30 | reakce na Jan Capouch - 14. 6. 2020 01:15

:-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Martin Brezina | 12. 6. 2020 14:57 | reakce na Martin Brezina - 12. 6. 2020 14:54

Asiatské menšiny u nás i v USA jsou poměrně malé a musejí se, chtě nechtě, přizpůsobit. Třeba Japonci jsou u sebe doma proslulí poměrně malou tolerancí k jiným etnikům.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 13. 6. 2020 18:28 | reakce na Martin Brezina - 12. 6. 2020 14:57

No takže zjevně to přizpůsobení se reálně jediné existující (západní) civilizaci nese výsledky.
Jen holt někteří se přizpůsobovat nechtějí (afro..., muslimové), považuji tu svou "kulturu" za nadřazenou a díky tomu trvale žijí v chudobě. OK, ale pak ať si nestěžují!

Jak řekl Mustafa Kemal: "Existuje mnoho kultur, ale jen jedna civilizace - ta západní".

Jestli jsou si všechny kultury rovny (ta evropská, která vynalezla filosofii, astronomii, matematiku, ... a třeba kultura křováků, nebo amazonských indiánů se slovní zásobou 50 slov, nebo jihovýchodoasijských kanibalů), to ať si každý posoudí sám.

Jestli nějaká menšina se chce držet svých tradic, křepčit okolo totemu, epidemii řešit modlitbami a amulety, o nic se nesnažit, protože to nemá cenu, neb vše je vůle boží, atd... tak nechť si to klidně dělají. Pokud možno ve své (původní) domovině. Pokud neohrožují a neomezují okolní společnost, tak klidně i v nové domovině - jenže tím omezováním myslím i to, že ta okolní společnost je nyní nucena jim platit doktory, školy, silnice, atd... A není tedy divu, že to tu okolní (zatím majoritní) společnost štve, že to vyvolává rozpory. Pokud by si ten svůj zvláštní životní styl praktikovali ve své vesnici a za své, nikoho ani nenapadne stát se rasistou.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Kohout | 11. 6. 2020 09:56 | reakce na Martin Brezina - 11. 6. 2020 08:29

Kde jste vzal, že u nás je 95% proti Romům? Fakt se s nimi běžně 95% pravidelně setkává?
Protože nejčastěji mají záporný vztah lidé, co jsou nucceni se s nimi setkávat (ach, brněnský Bronx).
Samozřejmě, Romové jsou z velké většiny také rasisti ("gadžo" není "ten jiný", ale spíš "ne-člověk").

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Šárka Kolejková | 10. 6. 2020 12:38

Velmi pěkný článek. Díky za něj. Všechny jevy na světě mají své souvislosti.

Pokud si položíme otázku, jestli bychom se chtěli narodit jako černoch/černoška v USA, tak upřímně všichni velmi pravděpodobně odpovíme že ne. Člověk se narodí do obvykle nefunkční rodiny, nefunkčního prostředí, chodí do špatné školy, žije v nebezpečné čtvrti a chovají se k vám jinak než k ostatním "bílým", ať už jste jakýkoliv. Mají to těžké a není se čemu divit, že mnoho z nich skončí jako kriminálníci.

A právě série mnoha rozhodnutí v minulosti vedla k tomu stavu, jaký je v USA teď. Mezi nimi jsou i mnohá urbanistická rozhodnutí, a to tento článek popsal. Plyne z toho mnoho poučení a buďme rádi, že žijeme v naší velmi klidné zemi, která čelí jen málo výzvám.

Nahlásit

+13
+
-

Hana Lederer | 28. 6. 2020 22:55 | reakce na Šárka Kolejková - 10. 6. 2020 12:38

A to je zas blabol. Ziju v USA, pul rodiny je cerne.
Zadny problem. A vite proc? No protoze nikdo z nas nepacha trestnou cinnost, nikdo se nezivi dealerstvim drog, nikdo neoranizuje rioty, nezapaluje auta, nevytlouka okna, neseda si s nesmyslnymi cedulemi na vozovku...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Kohout | 11. 6. 2020 09:58 | reakce na Šárka Kolejková - 10. 6. 2020 12:38

Nechtěl bych se narodit jako *dívka* vě většině Afriky a v jakékoliv *muslimské* zemi, zvláště od Turecka po Pakistán (Malajsie a tamní oblast zatím ujde).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+11
+
-

Jan Daniel | 10. 6. 2020 17:00 | reakce na Šárka Kolejková - 10. 6. 2020 12:38

Urbanistická rozhodnutí mohou za to, že drtivá většina černých dětí vyrůstá bez otce a pak hledá vzory v gangu?
To bude asi tím chybějícím chodníkem, že si táta nenajde cestu k vlastním potomkům.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+36
+
-

Jan Capouch | 10. 6. 2020 20:06 | reakce na Jan Daniel - 10. 6. 2020 17:00

Spíš to souvisí s tím, koho si černošky vybírají za partnery. Hlavně aby byl "thug enough".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Daniel | 11. 6. 2020 09:57 | reakce na Jan Capouch - 10. 6. 2020 20:06

Ono to dává zvrácenou evoluční logiku. Zatímco v prostředí korporace je alfa samcem manažer, ve zdegenerovaném prostředí ghet je alfa samcem gangster. Ženské instinkty tam tak pracují v bludném kruhu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Capouch | 11. 6. 2020 23:22 | reakce na Jan Daniel - 11. 6. 2020 09:57

https://i.redd.it/pg18hd5tu9451.jpg

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Petr Bárta | 10. 6. 2020 15:13 | reakce na Šárka Kolejková - 10. 6. 2020 12:38

Mno, já teda nevím, ale nechtěl bych se narodit jako černoch ani v Jihoafrické republice, ani v Kongu, ani v Saudské Arábii, ani v Rusku, ani v Německu, ani v Austrálii, ani v Číně, a ten seznam by mohl jít dál a dál.
Stejně tak bych se nechtěl narodit jako běloch ve spoustě zemí (z velké části by ten seznam byl stejný).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+19
+
-

Jan Capouch | 10. 6. 2020 14:23 | reakce na Šárka Kolejková - 10. 6. 2020 12:38

To si ve Švédsku říkali taky ještě v šedesátých letech taky. Pak se kdosi rozhodl vybudovat multikultruní společnost a v sedmdesátých letech se otevřela brána masové barevné imigraci.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+11
+
-

Boris Otokar Hodlak | 10. 6. 2020 12:28

"To sice konečně umožnilo černochům dostupněji bydlet, ale běloši si sebou na periferie vzali i své daně. "

Aha...

Nahlásit

+43
+
-

Josef Fraj | 10. 6. 2020 07:00

Článek obsahuje dlouhou řadu tvrzení na téma "zlý bílý heteresexuální muž" ubližuje nebohému hodnému černochovi. Neobsahuje ale ani jeden pramen, odkaz na zdroj či statistiku. Nejsem žádný rasista, naopak, ale více takových článků by ho ze mě mohlo na stará kolena udělat. Článek není podle mne nic jiného než propagandistická neomarxistická agitka, jak už je ostatně na finmagu zvykem. Autorův termín "subverzivní libertariánství" dobře ilustruje jaké hodnoty vyznává.

Budu rád, když se k tomu vyjádří lidé, kteří poměry v USA znají a případně dodají odkazy na objektivní data.

Jako ekonomom si neodpustím jen jednu poznámku k tvrzení: "Čtvrt tisíciletí otroctví od roku 1619 do roku 1865 položilo základ průmyslové revoluci." To je ekonomický nesmysl. Otroctví brání technickému rozvoji z toho prostého důvodu, že otrocká práce je levnější než stroje. Otroctví bylo příčinou tisíciletého zaostávání starověkých civilizací přesto, že ty dlouhou dobu disponovaly stejnými vynálezy, které ve středověku nastartovaly ekonomický rozvoj Evropy. Nikoliv přebytek, ale nedostatek pracovní síly si vynucuje technický rozvoj.

A ještě bych rád upozornil na jeden paradox ty, kteří staví rovnítko mezi demokracii a svobodu. V otrokářských státech s náskokem vyhrávali volby obhájci otrokářství, které bylo zrušeno až brutálním násilím Severu. Vím, že černoši hlasovat nemohli, ale je to ukázka toho, že demokraticky lze odhlasovat cokoliv, i zánik samotné demokracie (jak to ostatně známe i z našich dějin).

Nahlásit

+195
+
-

Hana Lederer | 28. 6. 2020 22:28 | reakce na Josef Fraj - 10. 6. 2020 07:00

Tech nesmyslu je v clanku spousta. Treba ty tolikrat opakovane chdniky. Nevim, odkud autor cerpal, ale ziju v Arizone, chodniku jak naseto, v Californii, kde zil muj muz dlouha leta, rozvez. Ze je lidi moc nepouzivaji, to je dane tim, ze vzdalenosti jsou nevhodne pro pessi chuzi, tedy se jezdi auty.
Bydlime v beznych apartmens, bydli tu lide bile, zlute, rude i cerne barvy kuze. A opravdu to v nejmensim nedela problem. Pitomosti o tom, ze cerni bydli a jsou nuceni byudlet jinde, jou opravdu jen autorovy pitomosti, nic vic, nic min.
Pokud jde o autorovu predstavu prumerneho rocniho prijmu, jedna se o dalsi pitomost. Jina uroven prijmu je v Californii, jina v Arizone, jina v Utahu, navic v kazdem z jmenovanych statu je i jina cenova hladina, zejmena pokud jde o bydleni. Zatimco v Arizone je rodina s $60 000 rocne dalece za vodou, v Californii by s bidou poplatila najemne a poplatky, naklady na zivot. Takze zas autoruv nesmysl.
Pokud jde o kriminalitu, zas asi autor tupe cerpal z nejake nesmyslne federalni statistiky, ale kriminalita se velmi ruzni stat od statu, a to jak v mnozstvi, tak v brutalite, tak ale i v oborech pachane tr. cinnosti. Arizona vzhledem ke sve poloze - hranici s Mexikem - se potyka leta s drogovymi dealery. Nasili se tu pacha mene, kradeze a loupeze mizive. Texas je trosku nasilnejsi. Colorado vzhledem k zakonne toleranci nekterych mekkych drog vykazuje pomerne nevysoke procento drogove trestne cinnosti. Nasilna trestna cinnost je soustredena ve velkych mestskych komplexexh, v prumyslovych zonach.
Pokud jde o policii, nevnimam ji jako nepritele, ale jako dusledneho obhajce zakonneho chovani lidi. A panuje tu pravidlo, ze Policii se neodporuje. Pokud je nekdo dusevne ponekud zaostaly a klade odpor Policii, musi pocitat s tim, ze to bude patricne ohodnocene.
Autorem vytvorena agitka nepocita s tim, ze nekdo ze ctenaru muze ve Spojenych statech zit a ty nesmysly postupne zacne vyvracet. Bolsevicky blabol prvni tridy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Ondřej Hudec | 18. 6. 2020 14:56 | reakce na Josef Fraj - 10. 6. 2020 07:00

Je celkem otřesné, že nejvíc lajků zde získal příspěvek, reprodukující všechna klišé "čtenářů z Novinek", včetně obligátního "nejsem rasista, ale", po jehož užití bych bez nadsázky odebíral možnost připojení k internetu, nebo užití slova "neomarxismus", původně přeneseném do mainstreamu z neonacistického webu White Media, který má zřejmě označovat úplně kohokoliv, který se ozve proto rasismu, a nebo třeba jen souhlasí s cyklostezkou před barákem. Celkem neuvěřitelně pak zní námitka k nedostatku zdrojů pod textem, jež snad za každým druhým slovem odkazuje k množství literatury. Zdá se mi, že místní úderka "libertariánů" (uvozovky proto, že si na libertariány v klasickém směru jen hrají a ve skutečnosti jsou spíše alt-right incelové) pořád nemůže vydýchat úroveň článků a směřování pod vedením Michala Kašpárka. Ukazuje to také, že sebelépe vysvětlená problematika proti předsudkům a demagogii mnoho nezmůže.

Samotný text, patří k tomu nejlepšímu co jsem v té změti článků o protirasistických protestech měl možnost na českém internetu číst. Ukazuje to, jak je instutucionální rasismus prorostlý americkou společností a jak má hluboké kořeny. Souvislost s urbanismem byla i pro mne nová a předtím jsem ty souvislosti tímto směrem ani hlouběji nepromýšlel, za což autorovi děkuji.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Hana Lederer | 28. 6. 2020 22:32 | reakce na Ondřej Hudec - 18. 6. 2020 14:56

Pokud samotny text patri k tomu nejlepsimu, co jste ..., pak jste asi opravdu na dane tema analfabet.
Odkazy tam prime nejsou a zdroje jsou zmatecne. Autor si vybral jakasi tvrzeni, podlozena nejsou. Pindy o chodnicich jsou smesne, kdybych tu nezila, tak bych to mozna tomu panovi mohla verit, ale protoze tu ziju, tak by me moc zajimalo, kde se pohyboval autor, ze nevidel chodniky.
Cele je to jen a jen pitomy nesmysl, snazici se vytvorit problem tam, kde neni.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Alexander Novotka | 19. 6. 2020 09:03 | reakce na Ondřej Hudec - 18. 6. 2020 14:56

Jako kovaný „right-alt incel“ kvituji, jak jste to všem „nandal“. Dobrý pokus, přesně takové to neomarxistické (vlastně spíš orwellovské) pomatení pojmů a dojmů, vlamování se do otevřených dveří a přivlastňování si privilegií a práv, které Vám nenáleží ani náhodou. Na rozdíl od Vás ale souhlasím s tím, aby se tady vyskytovaly příspěvky a články i v tomto duchu. Mluví totiž samy za sebe.

P.S. Přiznávám, že slovo „incel“ jsem si musel vyhledat, ale jaksi jsem se v něm ani trochu nenašel. Jste si fakt jistý jeho správným užitím? BTW, nezapomněl jste na xenofobii, kremlofilii, … a podobné radovánky?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Bohumír Žídek | 10. 6. 2020 13:35 | reakce na Josef Fraj - 10. 6. 2020 07:00

Napsat u článku s více než 30 hypertextovými odkazy, že neobsahuje "ani jeden pramen, odkaz na zdroj či statistiku", je více než odvážné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+56
+
-

Hana Lederer | 28. 6. 2020 22:34 | reakce na Bohumír Žídek - 10. 6. 2020 13:35

Odkazy ano, relevantni fakta nikoliv.
Kdyz dam odkaz na PL, Aha nebo Blesk, budete taky tvrdit, ze muj text je vyfutrovany odkazy a daty?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Josef Fraj | 11. 6. 2020 09:39 | reakce na Bohumír Žídek - 10. 6. 2020 13:35

Ano, kaju se. Na mobilu, na kterém jsem o četl, měl kolega vypnuté podtrhávání a protože odkazy nejsou modré, jak je zvykem, ale prakticky v barvě ostatního textu, tak jsem to přehlédl.
Nicméně, pokud se vrátíme k podstatě, tak prostě v článku relevantní data a odkazy chybí. Pokud chce někdo psát třeba o kriminalitě podle etnik, vlivu policie a podobných věcech a vynechá naprosto základní fakt, že kriminalita černých je relativně mnohonásobně vyšší než bílých a konec konců i hispánců, tak je to podle mne zásadní nedostatek a vědomá manipulace.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Martin Zugec | 10. 6. 2020 13:13 | reakce na Josef Fraj - 10. 6. 2020 07:00

DISCLAIMER: V US zijem uz 6 rokov, takze prispevok je z prvej ruky.

Za mna dobre napisany clanok a dost ma prekvapilo, ze ho pisal cech (predpokladal som len preklad zo zahranicneho zdroja). Plne ale suhlasim s tym, ze je napisany dost jednostranne a rozhodne by mu prispelo doplnit nejake zdroje...

Moj osobny nazor je ze rasismus v US dokaze pochopit len niekto kto tu zije dlhsiu dobu. Vidim dva hlavne problemy preco ludia v CR/SR uplne nechapu preco je to v US tak velky problem:
- V CR sa sice mozu vyskytovat rasisticke utoky, ale s najvacsou pravdepodobnostou vas kvoli nemu nezabiju. V US vas kvoli rase mozu zabit, pravidelne aj policajti.
- Policajti v US su z velkej casti potomkovia starych policajnych rodin - a ich hlavnou naplnou prace bolo prave chytat cernochov co utekaju z plantazi. Osobne poznam niekolko "starych" policajnych rodin ktore si velmi dobre pamataju "stare zlate casy".
- Black history je stale neznama pre vacsinu ludi. Autor clanku to trosku naznacuje, ale nejde do hlbky - napriklad Tulsa Race Massacre (https://www.history.com/topic s/roaring-twenties/tulsa-race- massacre)je pre vacsinu ludi uplne neznama udalost.
- Rasizmus sa vnima ako zalezitost minulosti (casty argument "kedy uz konecne prestanu vytahovat minulost a zacnu sa snazit"). US je ale dodnes velmi rasisticka spolocnost - vzdy ma velmi prekvapi ked sa bavim so susedmi / kamaratmi o ich skusenostiach a popisu mi co sa im zrovna stalo ten tyzden (vacsinou slovne rasisticke utoky, oslovovanie "boy" a podobne). Jim Crow zakony (dalsia neznama cast US historie) platili az niekedy do WWII (to nie je az tak davno). Alabama povolila interracial svadby az v roku 2000 - na co sa (dufam) skor len zabudlo, ale este cca 1960-1970 bolo bezne trestne stihanie (nepamatam si nazov pripadu, ale skoncilo to u ustavneho sudu).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+26
+
-

Pat Bateman | 11. 6. 2020 08:00 | reakce na Martin Zugec - 10. 6. 2020 13:13

Skvělé, vy tady stejně jako autor argumentujete 50 let starými věcmi - ano, tehdy byla amerika systémově rasistická, ale dnešní svět vypadá úplně jinak. Je NAPROSTÁ LEŽ, že obecně policajti jsou potomkové starých policejních rodin - tak to platí někde, asi zejména na středozápadě, ale problém se zabíjením černých mladíků se týká velkých měst obvykle v demokratické režii, kde je obvykle VELKÁ část sboru černá. VELKÁ!
Rasismus v USA samozřejmě existuje, dokonce v míře nemalé, stejně tak tak, jako ve VŠECH zemích, které jsou "multikulturní", ale nejedná se o rasismus systému, který by chudáčky černoušky dyškyrymynoval a proto musí páchat 80% zločinnosti a zabíjet se po tisících v drogových válkách. Je to rasismus individuální, konkrétních osob založený na předsudcích nebo zkušenosti - jak si to přejete vidět. S tím se nedá naprosti nic dělat, je počkat, až ti lidé nebudou mít žádný důvod k těm přesudkům nebo špatným zkušenostem, což není to, co by se právě dělo, spíše naopak!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Capouch | 10. 6. 2020 13:22 | reakce na Martin Zugec - 10. 6. 2020 13:13

Takže všechen multikulturalismus a politická korektnost je jen obroské pokrytectví, "abysme před světem vypadali dobře". A pak se obrovsky rozmáznou marginální případy, řeči, obrázky, "black face" aféry a podobně, a pod povrchem nadále fungují zákony, které obyčejným lidem reálně ztěžují život.


Alexis de Tocqueville opět prokázal svůj bystrý úsudek, když vztahy mezi černými a bílými označil za největší problém Spojených států, už dávno před občanskou válkou. Ovšem taky dodává, že historicky kde se tyto dvě rasy setkaly, buď bílí zotročili černé, anebo černí vyvraždili bílé.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+19
+
-

Pat Bateman | 10. 6. 2020 08:29 | reakce na Josef Fraj - 10. 6. 2020 07:00

Článek obsahuje lží a překroucených informací desítky - jen ze začátku:
- policie zabíjí hlavně černochy - za loňský rok zabito 400 lidí policií, z toho 80 černochů - ti tvoří od 60 do 80% kriminality, takže podíl jejich zabití je výrazně nižší než by bylo adekvátní
- důvodem pro neexistenci chodníků není zabránit chudáčkům dyškrymynováným chodit, ale to, že tam nikdo nechodí a jejich budování na ty dlouhé vzdálenosti by bylo extrémně neefektivní
- politická korektnost nezpůsobila, že se idealizuje otroctví, ale to, že za rasýzmus můžete schovat naprosto cokoliv a tvrdit, že sociální a ekonomickou neúspěšnost způsobil zlý bílý muže a ne rozpadající se kultura černošského obyvatelstva, které žije ve světě peněz zadarmo, promiskuity, neexistující rodiny a vzorů topící se v drogách a násilí
- zločinnost průběžně klesá a stoupá a je to dáno obvykle sociálně-ekonomickou situací, viz obrovský nárůst vražd po velké krizi ve třicátých, pak období prosperity do šedesátých let a pak zase obrovský nárůst - btw. to časově sedí i se zrušením segregačních zákonů, s čímž si nejsem schopen poradit, jelikož neznám americké reálie a nevím, jaké změny ve společnosti proběhly...
a desítky dalších - ani jsem neměl tu hromadu blábolů sílu dočíst...
Autor nejen že asi ani v USA nebyl, ale ani o tom státě pořádně neslyšel, protože to, co se tam děje je přesným opakem.
Progresivní levičáci jako je on rozeštvávají společnost takovým způsobem, že to skončí občanskou válkou - vytvářejí na jedné straně nenávist černých k bílým, na které mohou shodit všechny svoje neúspěchy a na druhé vyvolávají v bílé mládeži pocit viny za něco, co rozhodně nezpůsobili, a tím z nich dělají dobrovolné oběti.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+42
+
-

Honza _ | 10. 6. 2020 09:17 | reakce na Pat Bateman - 10. 6. 2020 08:29

A jedna z příčin je zákonem daná minimální mzda, která vyloučila mnohé chudé z pracovního trhu...
https://fee.org/shows/video/common-sense-soapbox/who-is-the-minimum-wage-really-protecting#player

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+9
+
-

Josef Fraj | 10. 6. 2020 09:13 | reakce na Pat Bateman - 10. 6. 2020 08:29

Podle profilu autor v US studoval a pracoval. Vypadá to ale, že se zhlédl v ideologii, kterou dnes reprezentuje Alexandrie Ocasio-Cortez a neomarxistická frakce demokratické strany kolem ní.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+43
+
-

Jan Capouch | 10. 6. 2020 13:24 | reakce na Josef Fraj - 10. 6. 2020 09:13

AOC má tradiční problém marxistů, kteří vypíchnou reálnou nespravedlnost a najdou absolutně špatné řešení, které nadělá víc škody než užitku.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+21
+
-

Pat Bateman | 11. 6. 2020 07:56 | reakce na Jan Capouch - 10. 6. 2020 13:24

Nesouhlasím - marxisté vytvoří nespravedlnost, která není reálná, jen neodpovídá jejich vysněnému fungování světa, a přijdou s řešení, které je ještě mnohem horší. Stačí se zamyslet na teorií nadhodnoty, na které je Marxova ekonomická teorie postavena - to ne naprosto nesmyslný blábol!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK