Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Diskuze: Švédská koronavirová cesta. Místo zákazů doporučení

Přihlášení do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Na to je jednoduchý recept. Čím méně testů, tím méně nakažených, tím úspěšnější stát.

Nahlásit
+9
+
-

Ano, to je právě to o čem píšu. Mnou popsaná asymetrie ve vyhodnocování nákladů a benefitů boje s koronavirem automaticky vede k tomu, která řešení považuje veřejné mínění za "radikální". Taková úvaha bude z podstaty věci iracionální, ale politici, kteří "nesou zodpovědnost" (za svoje znovuzvolení), se jí budou racionálně řídit.

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Aneb starý dobrý Bastiat.
https://www.mises.cz/literatura/co-je-a-co-neni-videt-56.aspx

No a k poslední otázce: je snadné zastávat radikální stanoviska, pokud nenesete přímou zodpovědnost.

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Covid19 je typický případ situace vedoucí k suboptimálním rozhodnutím.
Oběti infekce jsou viditelné a přímo přiřaditelné. Dnes, ať zemřete na cokoliv, pokud vám zjistili coronavirus, zemřeli jste na Covid19.
Naopak náklady a negativní efekty spojené s bojem proti infekci nejsou viditelné, přímo přiřaditelné a kvantifikovatelné. Plošná karanténní opatření jsou v podstatě kolosálním sociálním experimentem s nepředvídatelnými dopady na duševní i fyzické zdraví lidí. Stres, deprese, rozvraty rodin, oslabená imunita, podceňování léčby jiných diagnóz, které momentálně nemají takové PR, chybějící zdroje ve zdravotnictví v budoucnu, které budou chybět například onkologickým pacientům. A to jsem se ještě nedostal k dopadům ekonomického poklesu. Nic z těchto efektů už nikdy nikdo nepřiřadí tomu, jak jsme bojovali s koronavirem. Nikdo nepovede statistiku obětí boje proti koronaviru. Nikdo nikdy nedokáže porovnat benefity a náklady této akce.
Jak se asi rozhodne politik mezi dnešním viditelným a kvantifikovatelným a zítřejším neviditelným a nekvantifikovatelným?

Nahlásit

+6
+
-

U Covid19 jsou registrovány pouze případy s těžším průběhem, takže 2-3 týdny s příznaky a další 2 týdny není člověk prohlášen za zdravého, protože stále vylučuje virus. Jak probíhá většina případů, kdy to lidé vyleží nebo přechodí jako nachlazení, to zmapováno není.

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Daleko nejdůležitější parametr je podle mě neschopnost velké části populace se z viru vyléčit.

Za poslední den bylo v ČR provedeno (vyhodnoceno) 7000 testů a nalezeno bylo 332 pozitivních (<5%), což zhruba odpovídá dlouhodobému průměru pozitivních případů. A to prosím v situaci, kdy je po celé zemi už 4 týdny fatální nedostatek testů, a tedy předpokládal bych, že se testy šetří pro vysoce rizikové a příznakové případy (horečka, kašel, zahraničí, kontakt s nakaženými).
Tzn. i kdyby jsme se všichni intenzivně motali kolem nemocných a měli kašel a horečku, tak nás nemocných kovídkem bude <500,000 podle současných výsledků, t.j. cca polovina bežné chřipkové epidemie (při ní je ale spousta lidí mimo statistiky, kdežto tady jde o promořenost nejrizikovějších 70 tisíc lidí, a to včetně ignorování false positive). 77 lidí je na JIP/ARO, cca 1/4 sezónního skóre chřipky.

Naproti tomu, kdo na chřipku nezemře, ten ji pravděpodobně nejpozději o dva týdny později nemá, a pokud má, je daleko méně nakažlivý. Zatímco u kovídka to vypadá, že prostě žije s Vámi, dokud se mu nepodaří kvůli jiné nemoci dostat se Vám do plic (klidně nikdy), a mezitím vesele infikuje ty kolem Vás a čeká na slabší kusy nebo slabší chvíle silnějších kusů. Před 14 dny jsme měli oficiálně 1000 nakažených, do dnes máme oficiálně 74 uzdravených.

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Vím, optimálmě promořit co nejrychleji, ale nesmíte překročit kapacitu zdravotnických zařízeních, pak Vás lidé sežerou.

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Velký počet neodhalených případů by odpovídal národnímu zvyku neběhat se vším k doktorovi a vyležet to.
Otázka je, zda velký počet neodhalených případů je dobře nebo špatně. Myslet si, že COVID-19 vymýtíme sezením v karanténě, je naivita. Virus se zastaví, až bude mít 60% populace imunitu. Řešení sedět v karanténě až do proočkování někdy za rok a půl je naprostá fantasmagorie. A tak naděje spočívá právě v tom, že prevalence je mnohem vyšší než si myslíme, čímž jsme blíže kolektivní imunitě a smrtnost nemoci je mnohem nižší.

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

V úžasném 10 milionovém Švédsku zatím zemřelo 333 lidí, asi 25 až 30 denně. A nás zatím 46 celkem. Ve Švédsku smrtnost 5%. Co to znamená? Že se tam vůbec netestuje.

Nahlásit

+5
+
-

Na to je jednoduchý recept. Čím méně testů, tím méně nakažených, tím úspěšnější stát.

Nahlásit

+9
+
-

Švédská křivka je plochá pouze v logaritmických souřadnicích :-). A spíš se obávám, že tuhle plochost si ještě nějaký čas udrží a pak zavedou podobná opatření jako ostatní státy.

Přesvědčte sami:
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

Navíc ten velký počet úmrtí spíš ukazuje na velký počet neodhalených případů. No, za 14 dní uvidíme, sám jsem zvědav jestli jsem se spletl. A doufám, že ano.

Nahlásit

+9
+
-