Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Mráz přichází z Pekingu. Šéf Senátu by měl jet na Tchaj-wan

24. 2. 2020
12 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Tchaj-wan investuje v ČR 14x tolik, co Čína Ale soudruzu z Číny toho zas hodně slíbili, že...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
18
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Možná by stálo za to připomenout, že politika jedné Číny není nic nového, ale svět ji vede už od druhé světové války. Jen až do sedmdesátých let to byla právě ta taiwanská Čínská republika. Pak Nixonova vláda využila roztržky mezi čínskými a sovětskými soudruhy a v rámci přeskupování sil ve studené válce uznala komunistickou vládu v Číně.

Osobně Kuberovu cestu považuji za zcela zbytečnou provokaci, asi na úrovni návštěv českých představitelů na Majdanu. Ničemu nepomůže a jen zhorší vztahy s mezinárodně uznávaným čínským režimem. Při všech sympatiích s taiwanskou demokracií bychom se měli starat v první řadě o svobodu a bezpečí vlastních občanů.

Nahlásit
-
-13
+

Diskuze

Obávám se, že jdete s křížkem po funuse. V zemi, jejímž vrcholným představitelům přikazuje imperátor jiné země, už dávno žijeme :-( ¨
A upřímně, mně mnohem víc vadí, že nám určují, s čím máme jezdit anebo z čeho smíme střílet anebo z čeho máme vyrábět proud. To ,s kým se kamarádí naši papaláši, je mi tak nějak jedno.


Čína má bohužel jak taoistickou tradici "konání nekonáním" (dávno před Bastiatem a Rothbardem), ale i stádnost a autoritářství.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-2
+

Politika vměšování se do záležitostí jiné země, také není nic nového. Otázka je, proč bychom to měli trpět? Nechci žít v zemi, jejímž vrcholným představitelům přikazuje imperátor jiné země, co mají dělat. Už jsem to jednou zažil a nelíbilo se mně to. Jedním z důvodů (bohužel zdaleka ne jediným), proč se stydím za současného prezidenta, je skutečnost, že se chová jako submisivní pekingská děvka.

Navíc Čína chápe každý ústupek jako slabost a jsem přesvědčený, že Milošem Zemanem potažmo celou naší zemí hluboce pohrdá (a ani se jí nedivím). Jestliže ustoupíme jednou, tlak se zvýší a budeme už ustupovat pořád. Dnes rozhodují, kam může cestovat předseda senátu a když to dovolíme, tak zítra budou rozhodovat, kam můžeme cestovat my všichni. Jako vášnivý milovník špičkového čaje, mám k čínské kultuře docela blízko, ale její současné projevy, jako je "sociální kredit", doživotní císař, genocida Ujgurů a podobně, jsou pro mně zklamáním a silným varováním.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

Aspoň by Číňani měli dlouho co zkoumat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Ti, které pohřbívali, většinou vydrží dlouhá léta.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Nic nespláchneme. Taiwan posledních dvacet let tahá za kratší konec provazu, bohužel.
Co se komunistické Číny týče: jedna věc jsou prázdná gesta (tibeťáci a dalajlama). Druhá věc je naše vlastní síla a sebevědomí (tvořivý potenciál našich lidí, technická zdatnost, půda, suroviny) a spojenci (Slovensko, Rakousko, Slovinsko, Polsko, Maďarsko, Bavorsko). Pokud to sehrajeme dobře, žádným rabem být nemusíme.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Jj. Škoda že tam nezkysnul náš prezident. Ten už má s korunavirózou zkušenosti, jistě by poradil.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

S Tchaj-wanem máme velmi výhodnou win-win situaci, ale dobrovolně ji spláchneme do ..., protože čínský soudruh udělal bububu. Jo, to dává smysl!
Zvláště když s Čínou můžeme mít - pokud si to teda nepokazíme - nádherný vztah pána a raba. Raba, kterému pán slíbil ohlodanou kost!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

Nejlépe někde ve Wuchanu

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

To na věci nic nemění. Taiwanské investice nejsou žádný milodar, ale zdroj zisku., pro nás zkušenost a zaměstnanost., win-win situation.
Já nic proti Čínské republice nemám a upřímně lituji toho, že občanskou válku nevyhráli. Ale v roce 2020 musíme hru hrát s kartami, které jsme si nalízali.
Bystrý levicový intelektuál Jan Tesař charakterizoval českou politiku jako happening a Kuberova cest je přesně to - happening. Stejně jako tohle:
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/prejmenovani-namesti-ruska-ambasada-boris-nemcov.A200224_102734_praha-zpravy_rsr

Dovolím si přidat citáty dvou velkých barokních osobností:
nároky Marie Terezie podpořit "spíše plnou pokladnou a silnou armádou, než diplomatickými zárukami od těch, kteří je nejspíš nedodrží" (Evžen Savojský)

“Pro válku potřebujete tři věci: 1. Peníze. 2. Peníze. 3. Peníze.” Raimund Montecuccoli

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Pražská filharmonie a Symfonický orchestr Českého rozhlasu si jistě vzteky rvou vlasy. Nebýt zbytečných protchajwanských a prodalajlamovských, mohli třeba zrovna teď být v Číně.

Nahlásit

-
3
+

Tchaj-wan investuje v ČR 14x tolik, co Čína Ale soudruzu z Číny toho zas hodně slíbili, že...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
18
+

Možná by stálo za to připomenout, že politika jedné Číny není nic nového, ale svět ji vede už od druhé světové války. Jen až do sedmdesátých let to byla právě ta taiwanská Čínská republika. Pak Nixonova vláda využila roztržky mezi čínskými a sovětskými soudruhy a v rámci přeskupování sil ve studené válce uznala komunistickou vládu v Číně.

Osobně Kuberovu cestu považuji za zcela zbytečnou provokaci, asi na úrovni návštěv českých představitelů na Majdanu. Ničemu nepomůže a jen zhorší vztahy s mezinárodně uznávaným čínským režimem. Při všech sympatiích s taiwanskou demokracií bychom se měli starat v první řadě o svobodu a bezpečí vlastních občanů.

Nahlásit

-
-13
+