Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Kdo se nespálí, nic se nenaučí: důvěřovat druhým se vyplácí

21. 1. 2020
 5 447
29 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Věřit vědě. Věří se víře. Věda je popis skutečnosti, buď popisuje zkutečnost nebo nebo nepopisuje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
11
+

Diskuze

Naprosto ne. Pokud jste četl Silmarillion, tak byl pouze jeden Eru Iluvatar. Manwe a Melkor měli být bratři a spojenci, a přece se jeden z nich vzbouřil. Na začátku nebylo nic zlé, vše se zkazilo pýchou a vzpourou. Z Melkora se stal Morgoth, z Maiar balrogové, z elfů skřeti.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To by se stejně dobře dalo říci, že je plný zoroastriánských, manichejských a vlastně kdejakých dualistických motivů.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Však ano, taky neříkám alegorie, ale motivy. Jinak LOTR byl psán za války, takže se nabízela i přirovnání Mordoru a Třetí říše.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nikdy nic nevíme jistě. A k tomu počátku. To si nikdo nevymyslel jen tak od boku. Je zatím dlouhý příběh. Když Einstein vypracoval obecnou teorii relativity, vysvětlila spoustu problémů, ale navíc z těch rovnic vyplývá, že vesmír nemůže být stacionární, buď se rozpíná nebo smršťuje. TO se nelíbilo ani Einsteinovi a tak tam přidal kosmologickou konstantu. Když Hubble proměřil Dopplerův posun v závislosti na vzdálenosti ve vesmíru, zjistil, že vzdálenější tělěsa se od nás vzdalují rychleji.

Pokud se něco někam vzdaluje, tak logicky uvažujete, že kdysi to bylo blíž. Z toho vznikla teorie velkého třesku, ale ještě to trvalo. Máme nějaké představy, co se mohlo dít a tak např. bylo předpovězeno reliktní zážení a poté i objeveno Pensiasem a Wilsowem.

Mimochodem druhý jmenovaný byl v Hydeparku: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/214411058091115

A všimněte si, že tam vždy přidává větičky typu: " Podle současných měřeních ..." apod. Prostě řeší, to co můžeme měřit, vidět, ...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Stojí za zmínku, že Tolkien sám s těmito "interpretacemi" nesouhlasil dlouho a hlasitě a stejně tak nad přirovnáními Mordoru k Sovětskému svazu / Reichu. Považoval alegorie za hloupé, tupé a nenápadité vyjádření myšlenky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Pokud by vás to zajímalo, tak o tom vyšla celá kniha:
https://www.databazeknih.cz/knihy/tolkienovo-videni-sveta-222892

Pán prstenů je plný křesťanským motivů. Jen namátkou: Padlí andělé Morgoth a Sauron, strážní andělé Gandalf a Saruman. Eucharistický lembas. Earendilovo světlo, které tma nepohltí. Pomoc z rukou malých a slabých, když moudří kolísali. Milost, která se opakovaně dostala Glumovi. Elfové vyhnaní z ráje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

No, a do té doby nezbývá než věřit...Heuréka!! :-))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Počátku? A byl nějaký?
Ty pokroky medicíny...Jak jsme daleko? Pouštění žilou je pasé, ale často se poškozená končetina zkrátka uřízne a vyhodí...Tomu se budou za 100 let možná všichni smát...Vědci vyzkoumali, že nás pred infarkty spasí marharín, a dnes nás před margarínem má spasit původní máslo...:-(
Vědci skoro nic neví, pracují s nejrealističtějšími předpoklady reality...
Dnes se ukazuje, že i "realita" má dle kvantové fyziky řadu podob, závislých na pozorovateli...
Ještě hodně se bude přepisovat...
Já vědcům věřím, je to nejpravdivější pravda, kterou máme k dispozici, ale na 100% ne ta správná...:-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Četl jsem to dvakrát, anglicky a česky, a nic takového jsem tam nenašel. V čem to spatřujete?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nemusím nic hledat. „Pán prstenů je svou podstatou náboženské a katolické dílo,“ napsal Tolkien sám.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Děkuji za video. Každopádně to záření existuje, možná je jeho příčina jinde a je třeba experimentálně vyvrátit jednu z teorií a tím zavrhnout.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Ale to se nato díváte špatně. Teorie říká, že Japonsko existuje. Existují experimenty (cesty, družicové záběry), potvrzující, že Japonsko existuje. Já mohu koupit letenku nebo lístek jet to ověřit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

"Věčná otázka" je to pro křesťany. Pro ostatní je to jeden z příkladů nelogičnosti křesťanské víry.

Tolkiena beru jako otce moderní fantasy. Nebál bych se napsat geniálního. Je to vidět na tom, jak novější autoři stále dokola používají jeho schémata a jen málokdy se objeví něco nového. Víc bych v tom nehledal. Vy ano?

P.S. Dovedu si představit, že za pár se let vznikne náboženství, pro které bude Slovo Mistra něco jako Bible pro křesťany.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Nenavštívil jsem všechny země, které jsou namalované na globu, ale řadu jsem jich navštívil a přesvědčil jsem se, že globus v jejich případě nelže a usoudil jsem tak, že nelže ani v případě Japonska, přestože zrovna tam jsem nebyl. Navíc tam několikrát byla moje dcera a přivezla mně čaj z obchodu, do kterého jsem ji poslal. Také japonské destinace na letišti těžko budou vymyšlené. A pokud budu chtít definitivní důkaz, mohu si koupit letenku do Japonska.

Jistě nějaký vtipálek mohl na globus domalovat třeba Atlantidu, ale geografové a cestovatelé by brzo přišly na to, že ve skutečnosti neexistuje.

Naproti tomu váš Bůh existuje pouze ve vaší hlavě jako emoce. Nelze se nijak přesvědčit o Jeho existenci, nelze si k němu koupit letenku. Lze ho přijmout pouze slepou vírou bez důkazu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Mno, řekl bych že tam rozdíl je. Ve vědě, pokud nevěříte výsledkům ostatních, můžete se sebrat a měření zopakovat sám, abyste se přesvědčil.
Nějak nevím, jak byste ověřil výskyt zázraku ve víře...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

S vědou je to složité...
Ono ani s tím reliktním zářením to možná není tak jisté, jak se to běžně přijímá:
https://www.youtube.com/watch?v=z0DUs5uMFww&t=3s

Takže jako jediná jistota pak lidem zbývá ta víra :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Co takové Japonsko? Víte, že je tam, anebo věříte všem těm lidem, že tam byli?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tak třeba Třeba by vám víc vyhovovala formulace „věřit vědcům“.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Pokud musíte věřit, není to věda. Zatímco data reliktního záření ze sondy Plack analyzuje mnoho týmu po celém světě, teploty potvrzující růst globální teploty nikde k dispozici nejsou.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

I v té vědě musíte věřit. Autoritě. Tomu, že si ty výzkumy nevycucali z prstu (a že už se to v dějinách vědy párkrát stalo).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Zcela správně :-)

Věčná otázka: pokud je Bůh nekonečně dobrý (dokonalý), kde se bere na světě tolik zla (nepřesností/nedokonalostí/nep ravidelností)? Jednu odpověď nabídl film Matrix. Anebo si ji spolu s Renčínem pojďme nalít.

P.S.: Jaký máte názor na dílo Mistra Tolkiena?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ale ona popisuje, obrovský pokrok inženýrství, medicíny a dalších oboru. Vznik vesmíru, to je zatím opravdu víra, protože nevidíme dál než relitní záření. Ale až budeme detekovat reliktní gravitační vlny, uvidíme hodně blízko počátku.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Jednou se s, jednou se z. Samozřejmě to vím, ale prostě to nevidím i když si to přečtu. A pak bác ho do očí. V matematice se mi to nestává.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Okamzik, kdy bude naše věda popisovat reálnou sjutečnost jistě jednou nastane, je to ale ještě hodně daleko - doposud se přeme, jak a z čeho vznikl vesmír...Nezbývá zatím než věřit...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Věřit vědě. Věří se víře. Věda je popis skutečnosti, buď popisuje zkutečnost nebo nebo nepopisuje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
11
+

Někteří věří právě proto, že to je absurdní, že? (Credo quia absurdum est.)

Zrovna včera jsem četl, že když Isaac Newton zjistil, že v pohybech nebeských těles existují nepravidelnosti, tak došel k závěru, že Bůh dráhy čas od času "srovná". Vysloužil si tím Leibnizovu škodolibou otázku, proč tedy Bůh rovou nezařídil, aby se planety pohybovaly po pravidelných drahách?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Věřit v Boha neznamená nevěřit vědě, koneckonců i katedrály stavěli sice lidé věřící, ale také technicky zdatní. Víra je dar nebo milost, kdo chce věřit, věří, i když je to absurdní, kdo nechce neuvěří, ani když to má před očima. Viz C.S. Lewis, Letopisy Narnie, Poslední bitva : Skřítci za skřítky!.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Obávám se, že takový RNDr Jiří Grygar (a mnozí další) vám do toho hodil vidle :-)

https://www.vira.cz/texty/knihovna/kapitoly/proc-verim-v-boha

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

"A čím víc lidé věří vědě, tím vědecky gramotnější jsou."
Viděl bych to jaksi naopak.
Čím věděcky gramotnější lidé jsou, tím více věří vědě.

Nahlásit

-
1
+