Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Tohle dejte do učebnic ekonomie. Minulé desetiletí očima expertů

10. 1. 2020
 13 425
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Za mne jako obvykle Kovanda OK, částečně i Zamrazilová.
Blábolisté Singer, Dlouhý či Prouza také jako obvykle nezklamali.

Podle mne je nejdůležitějším ekonomickým jevem pokračující rozpad systémů založených na politických nebo chcete-li účetních penězích. Snaha lidí opustit tyto principiálně a proto od samého počátku špatné systémy a hledat alternativy, se stále zintenzivňuje. Útěk ke zlatu, kryptoměnám, trvanlivým komoditám trvale sílí úměrně tomu, jak se státy pokoušejí s použitím stále většího násilí udržet měnové monopoly.

Navazujícím jevem je ztráta konkurenceschopnosti Evropy a pokračující kulturní, morální a demografický úpadek.

S trochou nadsázky to připomíná úpadek Říma, který po úpadku měny celkem snadno ovádli barbaři. Dnes jsou vojska barbarů z východu nahrazeni "barbarským" kapitálem z východu a usazování barbarských obyvatel na území římské říše dnes připomíná islámská invaze do Evropy.

Nahlásit
-
23
+

Diskuze

Dlouhý zase řeší jen technikálie, ne principy.

Nahlásit

-
0
+

Martin Mašát: "Podobně jako na začátku tisíciletí mnoho „nových“ firem (moderně „startupů“) zkrachuje, protože jejich model je lehce kopírovatelný a v případě nepatrného nárůstu úroků i neufinancovatelný."

Částečný souhlas.
Ale:
1) Se to netýká jen startupů, ale dnes již mnoha dalších firem (navykly si na drogu levných peněz)
2) Zdaleka nejvíce se to ale týká států - kdyby Řecko, Japonsko, Itálie, Francie, ... měly platit byť jen 3% úrok ze svého dluhu, tak asi nastane rychlý game over.
3) Politici i centrální bankéři to dobře vědí, takže jakémukoli růstu úroků se budou bránit (i kdyby inflace měla nabrat vysokého tempa, i kdyby se z půlky firem měly stát zombies, i kdyby lidi měli přijít o veškeré úspory) a spíš je dále budou snižovat - a NUTNĚ současně omezovat či dokonce rušit hotovost, zavádět kapitálové kontroly, zběsile se snažit ucpat všechny únikové cesty do švýcarských bank, zlata, bitcoinu:
https://www.getrevue.co/profile/Juraj-Karpis/issues/nekup-to-ecb-dotuje-s-p-500-cisarove-nove-auto-issue-80-208340

Nahlásit

-
17
+

Věřil jsem, že další z bývalých kryptobolševiků z Prognostického ústavu - Miroslav Singer - po svých eskapádách v čele ČNB už zustane navěky ve svých vinicích a těch pár mozkových buněk, které mu zbyly, utopí v tom svém patoku.
Co tyhle jedince žene, aby nesustále prokazovali své sklony ke kretenismu?

Jsem rád, že Finmag konečně objevil a oslovil paní Zamrazilovou. Doufám, že její přítomnost bude trvalejšího rázu.

Proč neustále oslovujete Prouzu a Dlouhého - jejich redundantní a dadaistická vyjádření si můžete generátorem náhodných slov tisknout sami.

Nahlásit

-
15
+

Za mne jako obvykle Kovanda OK, částečně i Zamrazilová.
Blábolisté Singer, Dlouhý či Prouza také jako obvykle nezklamali.

Podle mne je nejdůležitějším ekonomickým jevem pokračující rozpad systémů založených na politických nebo chcete-li účetních penězích. Snaha lidí opustit tyto principiálně a proto od samého počátku špatné systémy a hledat alternativy, se stále zintenzivňuje. Útěk ke zlatu, kryptoměnám, trvanlivým komoditám trvale sílí úměrně tomu, jak se státy pokoušejí s použitím stále většího násilí udržet měnové monopoly.

Navazujícím jevem je ztráta konkurenceschopnosti Evropy a pokračující kulturní, morální a demografický úpadek.

S trochou nadsázky to připomíná úpadek Říma, který po úpadku měny celkem snadno ovádli barbaři. Dnes jsou vojska barbarů z východu nahrazeni "barbarským" kapitálem z východu a usazování barbarských obyvatel na území římské říše dnes připomíná islámská invaze do Evropy.

Nahlásit

-
23
+