Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Potřebujeme novou sociální demokracii

Daron Acemoğlu | 27. 11. 2019 | Celkem 14 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 27. 11. 2019 09:42

Není potřeba obnovit sociální demokracii.
Je potřeba k těm, kteří podněcují k trestnému činu loupeže, přistupovat jako k lidem podněcujícím k trestnému činu loupeže.
Když se k vám pod okna postaví soused a začne vykřikovat (a punktovat další sousedy), že je potřeba vám sebrat kus zahrady na stavbu obecní školky a sebrat vám peníze na její stavbu, co s takovým grázlem uděláte? Povedete s ním díalog, nebo na něj vezmete spíš vidle?

+31
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Josef Fraj | 27. 11. 2019 15:05

Na rozdíl od vás si myslím, že když někdo překládá vyložené lži a bláboly, tak si nezaslouží nic. Nepodložená tvrzení lze vyvrátit pouhým tvrzením něčeho jiného.

-2
+
-

Všech 14 komentářů v diskuzi.

Pat Bateman | 28. 11. 2019 09:44

Musím přiznat, že takovou hromadu lží, nesmyslů, demagogie a logický faulů bych na Finmagu nečekal. Je vidět, že od nastupu levičáka do vedení redakce to s nimi jde od desíti k pěti...

Nahlásit

+8
+
-

Honza _ | 28. 11. 2019 15:40 | reakce na Pat Bateman - 28. 11. 2019 09:44

To abychom věděli, co píší a učí ve světě...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Capouch | 28. 11. 2019 17:20 | reakce na Honza _ - 28. 11. 2019 15:40

Poznej svého nepřítele? V padesátých letech prý mezi nejlepší znalce marxismu patřili katoličtí kněží.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Josef Fraj | 29. 11. 2019 16:44 | reakce na Jan Capouch - 28. 11. 2019 17:20

Nevím kolik vám je, ale ti starší z nás poznali nepřítele na vlastní kůži a to, že tady musím znovu číst komunistické bláboly mně přivozuje nevolnost.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 29. 11. 2019 17:43 | reakce na Josef Fraj - 29. 11. 2019 16:44

Tak v komentářích je tu čteme už docela dost dlouho.

A ještě déle nás komunistickými opatřeními straší různí politici. Zemanové, Hřibové, Maláčové, Dienstbierové... a teď zase Rusnok:

Cituji: "Svět nabízí dobré příklady, jak obezřetnostní vládní opatření zafungovala. Třeba Kanadě pomohlo řešit potíže s bydlením i vyšší zdanění nemovitostí. A já to řeknu, mně to nevadí: náš systém zdanění realit je hloupý. Máme zbytečně vysokou daň z nabytí nemovitostí. Ta by nemusela být skoro vůbec, protože zbytečně blokuje trh a to je vždy špatně. A naopak máme extrémně nízkou nemovitostní daň, což je dědictví romantické politiky devadesátých let. V naší situaci se přitom nabízí zvýšit daň z nemovitosti, a to především u druhé a další vlastněné. Uznávám argument, že přece nejde jen tak zvyšovat daň babičce v Orlických horách. Ale ona má jednu nemovitost a má tam trvalé bydliště. Pokud má ovšem někdo pět bytů, takzvaně "pro děti", nevidím žádný důvod, proč by i v takových případech měl platit extrémně nízkou, de facto "sociální" nemovitostní daň. V běžných demokraciích jako Švýcarsko, Německo, Británie je jejich úroveň úplně jiná. Její zvýšení by asi prospělo i likviditě trhu v oblastech, kde se dá těžko sehnat nájemní bydlení."

Bolševické eufemismy, jak od Juldy Fuldy. Ti zločinci nám od konce 90. let jen utahujou šrouby a co ještě nestihli dost utáhnout, je v jejich očích "dědictví romantické politiky 90.let". To je prostě na pěst.

Ale lidi jsou nepoučitelní. Gottwald otevřeně v prvorepublikovém parlamentu hlásal, že se jezdí do Moskvy učit, jak demokratům zakroutit krkem. A přesto po válce všichni koukali strašně překvapeně. Před tím Adolf vše dopředu popsal do Mein Kampf - a přesto málokdo včas utekl, málokdo z ohrožených včas vyvedl do zahraničí svůj majetek.
A dnes Zeman hlásí "eutanázii třídy rentiérů", Rusnok volá po progresivním zdanění nemovitostí, Hřibové by chtěli kontrolovat elektroměry, ANO a ČSSD otevřeně prosazují socialismus... ECB otevřeně mluví o záchraně bank z peněz vkladatelů, o vrtulníkových penězích a záporných úrocích.

A nepoučitelní lidé dál investují do nemovitostí a drží státní fiat "peníze" v bankách zralých na kolaps.

www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ecb-zvazuje-shazovani-penez-z-vrtulniku-behem-velke-recese-40305259

Zase se pak strašně všichni budou divit - až se zrealizuje to, o čem politici a centrální bankéři otevřeně mluví (a nikdo je nebere vážně). V kurzovou intervenci ČNB také málokdo věřil, i když sama ČNB vypouštěla signálů dost. Kdo tehdy šel měnit koruny za franky či zlato? Jen pár zodpovědných a prozíravých jedinců.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Petr Vorlíček | 27. 11. 2019 20:30

Tohle jsou asi největší perly...:-) "Je třeba zformovat novou politickou koalici, která bude natolik široká, aby dokázala pojmout průmyslové dělníky, kteří zůstávají jedním z politicky nejaktivnějších segmentů populace"...

Průmysloví dělníci, politicky nejaktivnějsí segment populace...Tady jsem myslel, že jde o recesi...

A tohle je také solidní nálož:
"potlačování vzestupu špatně placené, prekarizované práce"...
Prekarizovaná práce je přitom základním kamenem svobody pracujících, vyvádí je ze stáda krmených ovcí v podnikových kantýnách, umožňují jim práci pro neomezený počet subjektů, neomezenou angažovanost v rodině atd...

Nejsou tyto marxistické balónky náhodou vypouštěny proto, aby nám v kontrastu socialismus EU nepřišel až tak hrůzostrašný?

Nahlásit

+14
+
-

Jan Amos | 27. 11. 2019 19:20

"Vůbec nejdůležitější ale je, abychom si uvědomili, že omezování moci velkých firem, poskytování všestranných veřejných služeb, včetně zdravotnictví a kvalitního školství,.."

Nejdražší služby a zboží jsou ty, které stát poskytuje "bezplatně".

Nahlásit

+11
+
-

Ondřej Čapek | 27. 11. 2019 14:15

Pochybuji o: "Vždyť sociálnědemokratická hnutí vzešla z komunistických stran a mnohá z nich – včetně sociálních demokratů v poválečném Německu a francouzské Socialistické strany – neopustila socialistickou rétoriku až do 60., ba dokonce 80. let."

Rekl bych, že to bylo naopak. Komunisté se odstepili od hnutí.

Nahlásit

+7
+
-

Jan Altman | 27. 11. 2019 09:42

Není potřeba obnovit sociální demokracii.
Je potřeba k těm, kteří podněcují k trestnému činu loupeže, přistupovat jako k lidem podněcujícím k trestnému činu loupeže.
Když se k vám pod okna postaví soused a začne vykřikovat (a punktovat další sousedy), že je potřeba vám sebrat kus zahrady na stavbu obecní školky a sebrat vám peníze na její stavbu, co s takovým grázlem uděláte? Povedete s ním díalog, nebo na něj vezmete spíš vidle?

Nahlásit

+31
+
-

Boris Otokar Hodlak | 27. 11. 2019 09:15

Nevím sice k čemu, ale klidně. Máme jich v parlamentu asi 5 tak si klidně jednu vemte, nebo třeba všechny.
Jenom bacha na ČSSD, aby pak nebyly reklamace za zavádějící název, to jsou komunisti.

Nahlásit

+1
+
-

Josef Fraj | 27. 11. 2019 07:40

Neomarxistické vedení finmagu prezentuje další neomarxistický výplod neomarxisty Acemoglu. Článek je snůška lží a logických faulů. FUJ

A tenhle nesouvisle blábolící marxista je profesorem ekonomie na MIT, sic! A není zdaleka sám. Neomarxistické přesvědčení je, zdá se, základním předpokladem profesury na západních universitách. Největším nebezpečím pro Západ není ani Rusko, ani Čína, ale západní školství, které Západ rozloží zevnitř.

Nahlásit

+6
+
-

Jan Capouch | 27. 11. 2019 10:01 | reakce na Josef Fraj - 27. 11. 2019 07:40

Daren Acemoglu alias Standa Blábol :-)

Ovšem když už se s tím někdo překládal, zaslouží si polemiku.
1) západní sociálnědemokratická společenská úmluva rozhodně nebyla rozvrácena, naopak západní státy přerozdělují pořád stejný podíl HDP - kolem 40%. A pokud byly některé veřejné služby omezeny či privatizovány, tak to nebylo zlou vůlí neoliberálů, ale prostě tím, že ty služby byly drahé a neschopné, mnohdy přímo škodlivé

2) že růstu pomohlo zlomení vazu monopolům je pouhá spekulace
a "instituce, které zaměstnavatelům bránily uplatňovat nad svými zaměstnanci přehnané pravomoci"
- na to nemác, co říct, jen počítám do deseti

3) mnohem důležitější než nějaká socdem úmluva byla válka - jestliže stát dokázal orgazinovat masovou výrobu zbraní a dalšího válečného materiálu, panovala představa, že to tak lze dělat dlouhodobě i v době míru

4) " od nespoutané deregulace přes finančnictví utržené ze řetězu po strukturální změny, které přináší globalizace a automatizace."
proboha, jaká nespoutaná deregulace? Kolik bylo zákonů, směrnic a vyhlášek v roce 1990 a kolik jich je nyní? finančnictví utržené ze řetězu - hezká fráze, ale ten řetěz (zlato) zrušili politici, aby mohli rozhazovat

5) finis koronat opus - poslední odstavec je síla. Nepotřebujeme omezit moc velkých korporací - stačí neházet klacky pod nohy začínajícím podnikatelům.
Poskytování všestranných veřejných služeb - ale vždyť ty jsou poskytovány, jen jejich kvalita je nevalná (asi škůdci, diverzanti a agenti Moskvy a Vatikánu).
A potlačování špatně placené práce zní tak krásně na papíře, ale v reálu bude jen práce špatně placených lidí nahrazena stroji.


Nejhorší na tom je, že proti greténům je to vlastně rozumný a umírněný pán.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+16
+
-

Josef Fraj | 27. 11. 2019 15:05 | reakce na Jan Capouch - 27. 11. 2019 10:01

Na rozdíl od vás si myslím, že když někdo překládá vyložené lži a bláboly, tak si nezaslouží nic. Nepodložená tvrzení lze vyvrátit pouhým tvrzením něčeho jiného.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Capouch | 27. 11. 2019 17:09 | reakce na Josef Fraj - 27. 11. 2019 15:05

Kdo mlčí, souhlasí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK