Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Velká drogová kocovina

25. 6. 2019
 56 270
7 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Tak.
Navíc někde jsem četl, ze takovou marihuanu (resp. asi nějaké metabolity THC) testy odhalí i několik dní po "požití".
Takže když si někdo dá v pátek u táboráku jointa, tak v úterý na služební cestě ho policajti "odhalí"?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
63
+

Diskuze

Dobrý den, Anno, s velkým zpožděním - teprve teď jsem na Váš dotaz narazila. Trefila jste to úplně přesně :-) Prvotrimestrální screening na vybrané syndromy poruchy počtu chromozomů (nejznámější a nejčetnější je právě Down) je dnes opravdu založený na plně bayesovském přístupu, tzn. funguje v zásadě úplně stejně jako jsme to popsali u drogotestů. Za prevalenci se bere riziko vyplývající zejména z věku matky a jako "důkaz" fungují výsledky UZ vyšetření a vyšetření krve ve 12tt. Je to obrovský pokrok proti dřívějšímu systému "každá matka nad 35 let šupem na amniocentézu" a velký pokrok poti druhotrimestrálnímu screeningu (triple testy), který měl mnohem vyšší falešné pozitivity. Pokrok ale nezastavíš, a tak prvotrimestrální screening časem nepochybně zcela převálcují genetické testy volné fetální DNA z krve matky, které nijak neohrožují plod a přitom poskytují téměř tak přesnou informaci jako amniocentéza.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dobrý den, je tato analýza převoditelná na plošný prvotrimestrální kombinovaný screening Downova syndromu? Prevalence plodu s DS je v populaci těhotných méně než 1 % (pokud vím) a když se testuje celá populace (všechny těhotné), předpokládám, že pozitivní prediktivní hodnota testu musí být podobně nízká jako ve vaší analýze náhodného drogového testování... nebo jsem vedle? Nepodařilo se mi PPV prvotrimestrálního sceeningu nikde najít, obvykle se pracuje jen s údajem o 5% falešné pozitivitě... Moc děkuji za váš případný komentář, Anna Chromá

Nahlásit

-
1
+

Měřitelné zbytky THC nebo třeba aktivního metabolitu THC-OH zůstávají maximálně 72 hodin. (U častějších kuřáků.)

Neaktivní metabolity, jako např. THC-COOH, se z těla vyplavují mnohem pomaleji. Dají se detekovat ještě po týdnech, někdy až měsících. Ve vlasech snad i po letech.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

No jasně, já vím, že to je měřitelné ještě dlouho po požití.
Ale to, že něco naměří, zároveň znamená, že je člověk "pod vlivem"?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Pokud jste v pátek u táboráku nespáchal trestný čin šíření toxikomanie, a joint jste vykouřil celý sám, je šance, že v úterý bude test ještě pozitivní, celkem reálná. Zvláště pokud jste totéž udělal i předchozí pátky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Tak.
Navíc někde jsem četl, ze takovou marihuanu (resp. asi nějaké metabolity THC) testy odhalí i několik dní po "požití".
Takže když si někdo dá v pátek u táboráku jointa, tak v úterý na služební cestě ho policajti "odhalí"?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
63
+

Super článok, ďakujem. Ono sa vraví - ak máš v ruke kladivo, všetko vyzerá ako klinec. A ak má policajt v ruke test, každý vyzerá ako podozrivý.
Najhoršie je, že sme si na to ako spoločnosť už zvykli, pri každej cestnej kontrole u nás dávajú cajti "fúkať". A ak máš šťastie na falošne pozitívny výsledok, môžeš si zaplatiť krvné testy.

Nahlásit

-
11
+