Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Sýčkové straší matematikou

Pavel Jégl | 19. 6. 2019 | Celkem 97 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 19. 6. 2019 15:03

Já bych zakázal matematiku.
Je bezohledná k sociálně slabým.
Podrývá autoritu státu.
A vůbec - z dnešního progresivistického pohledu je to zkrátka věda zvýhodněného bílého muže.

+25
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 20. 6. 2019 15:48

Tomuto říkáte více radikálně? Tomu já říkám čirý fanatismus.

-7
+
-

Všech 97 komentářů v diskuzi.

Jaromír Jůza | 26. 6. 2019 20:58

Myslím, že už je na čase, aby si všichni uvědomili, že v ČR máme průběžný důchodový systém. To znamená, že Babiš přidává důchodcům z peněz, které tam sypeme my, kteří platíme sociální pojištění. Žádné peníze mimo tyto zatím do systému nepřidává. Až se trochu zvýší nezaměstnanost, uvidíme, jak to bude vycházet.
Takže ještě jednou: Babiš přidává důchodcům z našich odvodů.

Nahlásit

+1
+
-

Richard Fuld | 27. 6. 2019 18:26 | reakce na Jaromír Jůza - 26. 6. 2019 20:58

No a co? Drábek jim předtím peníze sebral, aby tradiční "politici" měli z čeho krást. Pro mě je Andrej hrdina a Drábek asociál.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Petr Bárta | 28. 6. 2019 09:05 | reakce na Richard Fuld - 27. 6. 2019 18:26

Pane Fulde, vy zřejmě nechápete rozdíl mezi "sebral" a "nepřidal tolik kolik teoreticky mohl, z peněz ukradených jiným lidem"...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 25. 6. 2019 13:24

Julda: "Všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo"

https://roklen24.cz/a/SZWrv/duchodova-apokalypsa-se-blizi

Nahlásit

+2
+
-

Richard Fuld | 27. 6. 2019 18:28 | reakce na Jan Altman - 25. 6. 2019 13:24

Jen směšné bláboly o bilionech dolarů. Aby se ovce měli čeho bát a jejich peníze se nasměřovaly do fondů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 14:00

To jsem zvědav, jak tento pokus Facebooku vyjde:

https://www.e15.cz/tema/jak-uspet-v-digitalni-dobe/facebook-uz-se-svou-kryptomenou-narazi-u-regulatoru-1359952

Podle mě si zavařili tím, že to není 1:1 pevně svázané s dolarem, ale má to být vázané na koš měn a dalších aktiv (akcie a dluhopisy členů konsorcia?).

Protože pak se soudruzi regulátoři mohou obávat, že se struktura onoho koše změní. Co kdyby se Libra ujala a za další 3 roky konsorcium změnilo složení koše? Přibralo tam měny "protivníků" (Čína, ...), zlato či bitcoin?

Jakmile to není jen služba na přeposílání dolarů (ala Payal), ale svébytná měna (krytá nějakým košem měn a cenných papírů), držitelé amorálního měnového monopolu začínají být nervózní.

Ale pandořina skříňka již byla otevřena, tohoto džina už do lahve zpět nenatlačí - ať už tento konkrétní projekt Libra dopadne jakkoli.

Protože co kdyby za 3 roky v EU a USA byly zavedeny citelně záporné úroky na bankovních účtech? Co by dělala Libra? Taky lidem vytnula záporné úroky na fejzbukových účtech? Nebo co kdyby v EU a USA nastalo rozhazování peněz z vrtulníků a zákazníci po Libře požadovali krytí něčím solidnějším, než vrtulníkovým wcpapírem?

EU a USA na Facebook ohledně Libry tlačí, ale to se asi dalo předpokládat a pokud Zuckerberg není blázen, tak s tím počítal (má nakoupené politiky a lobisty a hlavně už víme, že sídlem Libra konsorcia není ani NewYork, ani Frankfurkt, ale Švýcarsko - asi Zuck tak hloupej není).

Nahlásit

+5
+
-

František Kusák | 19. 6. 2019 16:27

Každý mluví o reformách důchodového systému, ale nikdo, ani principiálně, neřekne , v čem má spočívat. Tedy pardon, kromě pozdějšího odchodu do důchodu. Jenže ti, co mohou pracovat déle, již pracují oficiálně a platí daň z příjmu a odvody, nebo neoficiálně, a pak přispívají do systému jinak, třeba platí více DPH.
Je zajímavé, že titíž ekonomové a sociologové straší výrazným poklesem zaměstnanosti v důsledku nesmyslu, nazývaného průmyslová revoluce 4.0. Jedná se spíše o evoluci, která sebou bude přinášet zase vyšší zaměstnanost jinde. Já myslím, že lidé (alespoň ti chytřejší) se na trvalý pokles podílu penze na průměrné mzdě, již dávno připravují tím, že investují do takových hodnot, kde se dá předpokládat jejich dlouhodobé zhodnocování. No a ti, co mají peněz více, si platí penzijní připojištění, životní pojistku nebo stavebko. A ta skupina, která spoléhá jen na stát, tedy, že se vždy najde někdo, kdo jim jakous takous životní úroveň ve stáří zajistí, volají po nějaké zázračné reformě. Jenže taková neexistuje.

Nahlásit

+1
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 09:42 | reakce na František Kusák - 19. 6. 2019 16:27

"lidé (alespoň ti chytřejší) se na trvalý pokles podílu penze na průměrné mzdě, již dávno připravují"

No to je prima. Mám se připravovat, že od státu nedostanu skoro nic a zároveň mám držet hubu a krok a do toho systému, ze kterého (skoro) nic nedostanu mám dál házet hromady peněz?!

Vemte si člověka pracujícího za průměrnou mzdu 32kKč. Ze superhrubé odvede do penzijného systému 10 tisíc každý měsíc (!), sám ze systému (skoro?) nic nedostane a sám si spořit nemůže, nebo jen málo (vychovává děti, splácí bydlení, ...). I kdyby si spořil litr, to ho moc nevytrhne. Vytrhlo by ho rozumně investovat těch 10tis, které nyní hází do průběžné pyramidové žumpy.

Zkuste si spočítat, jakou rentu by mohl mít člověk, který by celý produktivní život investoval soc.odvod ze superhrubé mzdy do akciového indexu (tzn. výnos citelně nad inflací). Podle mne by měl rentu řádově 10x vyšší, než jaké se dočká od státu penze. V takovém systému lidi držet násilím je jednoznačný zločin. Není nemorální se z toho snažit z každou cenu vyvázat, naopak to je zcela oprávněné. Nemorální je znásilňovat, zotročovat a okrádat lidi.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+8
+
-

Jan Capouch | 20. 6. 2019 10:04 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 09:42

To je všechno moc hezké, ale co se současnými důchodci, kteří jsou odkázáni na státní penzi? V demokracii a v míru neřešitelné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 11:01 | reakce na Jan Capouch - 20. 6. 2019 10:04

Jestli jste jim vy něco sliboval, tak byste to asi měl řešit :-)

Prostě oni naletěli nějakým slibům. Z toho nijak neplyne, že jim člověk, který právě po škole nastupuje do práce, něco dluží.

Není mou povinností automaticky živit každého, kdo naletěl nějakému slibu, něco mylně předpokládal, nebo jen potřebuje peníze. Takových bylo a je.

Pokud mi stát (od Rusnoka po Pilného) říká, že penzi nedostanu a že budu muset makat až do smrti, tak jsem v situaci "buď já, nebo oni".
Buď to odnesu já, nebo současný penzista - zcela cizí Franta Novák z Poruby, kterého jsem v životě neviděl, nemám k němu žádný vztah, necítím k němu žádný závazek, jeho finanční situace mne asi mrzí, ale stejně tak mi je líto třeba Somálců, v Porubě jsem ani nikdy nebyl, to už jsem častěji třeba v Istanbulu či Bratislavě a tamním penzistům také nic neplatím.

A jelikož to je "buď já, nebo oni", tak prostě upřednostňuji sebe. Nemám povinnost pro druhé spáchat sebevraždu. To už by se rovnou mohlo tvrdit, že jsem povinen potřebnému dát svoji ledvinu. Mám přeci 2 a on jednu potřebuje, jinak zemře. Nebo podle stejné logiky bych měl celý svůj majetek rozdat Somálcům, protože ti jsou na tom ještě hůř, než čeští penzisti (ti často vlastní dům či byt, k tomu chatu, mají úspory, mají pracující a vydělávající děti a vnoučata).

A vedle výše zmíněného morálního hlediska zde je i hledisko praktické: čím dříve se ten řez udělá, tím méně to bude bolet.
Při počtu 2 miliony penzistů to bude bolet méně, než při počtu 3 miliony.
Při státním dluhu 38% HDP to bude méně bolet, než při dluhu 150%.
Při dnešní daňové zátěži zvládnou SVÉ staříky jejich mladší rodinní příslušníci uživit snáze, než při očekávatelně vyšších daních za 20 let.


A ano, v demokracii neřešitelné, nebo velmi obtížně. Tak je zkrátka asi aktuální otevřít diskusi o tom, zda příjemce peněz má mít stejný hlas jako ten, kdo to platí. Zda žebrák na kostelních schodech má mít právo rozhodovat o tom, jak velkou almužnu mu kolemjdoucí MUSÍ dát. A ano - ti příjemci pro takovou změnu logicky ruku nezvednou, tak je zkrátka potřeba hledat jiné cesty. Systém prostředky daného systému nezměníte.

Ale i v rámci demokracie je nějaká úroveň rezistence možná a také ji kdekdo dávno praktikuje (daňové ráje, daňová optimalizace, šedá a černá ekonomika, sdílená ekonomika, crypto, emigrace mladých kvalifikovaných lidí) a šíří příslušnou osvětu (libertariáni s jejich "daně jsou krádež" a "stát je nemorální").

Je možné, že se vám nelíbí, co píšu. To ale neznamená, že nemám pravdu. A hlavně je dobré si zkusit představit, co je alternativou. A tou je toto:
- Za 20 let bude penzistů daleko více, než dnes
- Za 20 let stát nebude mít na penze, ani na zdravotní péči (ze stejného důvodu - málo mladých zdravých plátců, hodně starých nemocných příjemců)
- Za 20 let bude státní dluh daleko výše
- Masa lidí tak bude v zoufalé situaci a zvolí si mesiáše, který jim slíbí "řešení" bez ohledu na ekonomickou realitu, majetková práva ostatních svobody všech - nějakého Adolfa. To je ta druhá alternativa a kdo je proti mým návrhům je v podstatě v důsledku pro toho Adolfa. Alternativou tedy je buď Adolf a/nebo státní bankrot. Zavíráním oči a odkládáním řezu se nic nevyřeší, naopak.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+13
+
-

Zdeněk Suchý | 21. 6. 2019 04:55 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 11:01

Vy možná ani netušíte jakou mate pravdu. Díval jsem se do jedné diskuse k důchodové reformě na Novinkách a zhruba pětina příspěvků byla v duchu toho co píšete. "Ve volbách to hodím tomu, kdo mi slíbí větší zvýšení důchodu ap."
Myslím, že potvrzení vaši předpovědi budoucnosti tímto hlasem lidu je zcela evidentní, a to se ještě nemá nikdo vyloženě zle.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Josef Fraj | 21. 6. 2019 05:29 | reakce na Zdeněk Suchý - 21. 6. 2019 04:55

Tento jev je zkoumán už nějakou dobu. Už nějakou dobu politologové definují jakýsi bod zlomu, kdy politiku ovládnou v důsledku rostoucího počtu důchodci a brutálně tak nalomí ekonomiku své země. Například pro Německo to bylo předpovězeno pro rok 2016. Potom sice došlo k nějaké korekci, ale to už je detail.

Většinu důchodců, celkem logicky, nezajímá, co bude za dvacet let. Navíc jim politici sociálních států slibovali, že se jim postarají o důstojné stáří, když je budou volit a mnozí je celý život volili. Mají tedy pocit, že nastal čas, aby politici svůj slib splnili. A politici v rámci svého omezeného čtyřletého obzoru této situace využívají a stále důchodcům něco slibují za jejich hlasy v nejbližších volbách. To, co dělá s důchodci Babišova vláda naznačuje, že Česko se bodu zvratu také blíží.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Capouch | 20. 6. 2019 12:00 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 11:01

Ale já s Vámi přece souhlasím. Cesta do katastrofy začala všeobecným volebním právem, ale opravdu netuším, jak se vrátit zpět do 19. století, kdy volební právo měli plátci. Pravděpodobně si budeme muset projít obdobím chudoby, chaosu a úpadku a doufat, že nám Prozřetelnost dá někoho, kdo chaos ukončí. Nemusí to být nutně Lenin nebo Hitler, podívejte se na dějiny Portugalska začátku 20. století, kde je ze srabu vyvedla armáda a Antonio Salazar.

Problém s tím vším jsou časová hlediska. nevinil bych politiky z cynismu a nezodpovědnosti, že se řídí čtyřletým volebním cyklem. Jen hodně málo lidí umí plánovat v měřítku desítek let. Ušetřit úrodu na příští či přespříští rok, to ano, šetřit na konkrétní věc, ale strategické plánování na desítky let? Obávám se, že na to nejsme stavění. Je to stejné, jako s radioaktivitou (když už se i na Finmagu psalo o Černobylu) - umíme se vypořádat s věcí, před kterou nás varují smysly, ale neviditelné záření bez zápachu a bez bolesti...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Amos | 26. 6. 2019 08:35 | reakce na Jan Capouch - 20. 6. 2019 12:00

Pak je legitimní otázka - potřebujeme politiky? Pokud neumí přesáhnout horizont volebního období, což je doba, kterou každý kdo někdy například stavěl dům, musí umět plánovat, pak jsou naprosto zbyteční.

Správu státu zvládne hrstka profesionálních úředníků. Politici se do toho plést nemusí. Podobně jako se redukovala armáda na hrstku profesionálů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Honza _ | 26. 6. 2019 11:10 | reakce na Jan Amos - 26. 6. 2019 08:35

www.Urza.cz, znáte? :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Amos | 26. 6. 2019 11:36 | reakce na Honza _ - 26. 6. 2019 11:10

Znám. Občas navštívím a čtu. Řekněme, že přesvědčený fanoušek nejsem,Jjsem ale rád, že tyto myšlenky jsou k dispozici jako jakýsi maják na horizontu. Asi k němu společnost nedopluje, ale směr určuje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 12:45 | reakce na Jan Capouch - 20. 6. 2019 12:00

Jasně. Také samozřejmě nevím, jak to dopadne. Jen prostě vidím, že za 20 let zde bude velká masa lidí s "nárokem" na penzi a zdravotní péči, ale zdroje na to nebudou. Ale ti lidé se toho budou dožadovat a budou mít volební právo.

Kdybychom byli schopni systém shodit nyní, bylo by daleko jednodušší se o ty dnešní penzisty postarat (jejich děti a vnuci, plus oni mají zatím vysokými daněmi nezatížené nemovitosti, státní dluh je relativně nízký, ...).

Za těch 20 let budeme v situaci Řecka - a tam se mladí o své (pra)rodiče již schopni postarat nejsou (navíc jich bude relativně více).

Co se týče schopnosti myslet dopředu - tu samozřejmě lidé mají, pokud jde o jejich život. I před XXX lety lidé chápali, že si musí odkládat zlaťáky a stříbrňáky celý život na horší časy a na stáří. Věděli, že musí postavit dům a rozjet živnost, kterou pak odkážou dětem a ty je za to budou živit. Věděli, že děti musí dobře vychovat a zajistit jim dobré vzdělání.

Oni na budoucnost a to i v delším horizontu myslí i ti politici. Jen zcela přirozeně myslí na budoucnost svoji a ne naši.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+8
+
-

František Kusák | 20. 6. 2019 14:38 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 12:45

Nějak mně nedochází, co říkáte jiného, než já. Principiálně se shodujeme, jen to říkáte více radikálně. Já s vámi souhlasím, jen si myslím, že tak radikálně to žádnému politikovi neprojde. Mně by také více vyhovoval systém, kde by se stát postaral pouze o hendikepované a potřebné (třeba matky s dětmi), a ti, co mohou pracovat, ať pracují, samozřejmě s výrazně menšími odvody a daněmi. Jenže vysvětlujte to těm, kteří se jen vezou a žádné hodnoty netvoří nebo všechny zisky rozhází a pak řvou, že mají malou penzi. Je jasné, že realita je mnohem složitější, než aby se to vešlo do nějakého diskuzního příspěvku.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 16:13 | reakce na František Kusák - 20. 6. 2019 14:38

Samozřejmě že s tím žádný politik nepřijde.
Také spoléhat se, že to vyřeší nějaký politik, je extrémně naivní.
Asi jako by v 1989 lidé čekali, až nějaký komunistický funkcionář, bez donucení neposlušným davem, začne liberalizovat ekonomiku a rušit svobodu omezující zákony.
No prostě to těžko. Buď si svobodu vezmeme zpět (nutně proti vůli politiků), nebo ji mít nebudeme.
Tak lehké to je.
Pokud neuděláme nic (byť proti vůli politiků), tak to prostě pomalu bude spět k tomu bankrotu a rozvratu.

Chápu, že je těžké si přiznat, že žádné dobré řešení již neexistuje. Jen špatná a ještě horší. Když byla prožrána budoucnost dvou generací, tak už s tím žádní politik ani nic nenadělá, i kdyby chtěl (jako že nechce). Žádné skutečné řešení již není ve hře. Jde jen o to, KDO a KDY to odnese. Když se nevzbouří třicátníci a čtyřicátníci, odnesou to oni (nedostanou penze a sami většinou nebudou mít našetřeno). Když se vzbouří, odnesou to dnešní penzisti, ale s tím, že dnes se ještě o drtivou většinu z nich budou schopni postarat jejich děti a vnuci.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

Richard Fuld | 21. 6. 2019 11:57 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 16:13

Dnešní třicátníci se budou možná bouřit až ty penze nedostanou oni. Není ale žádný důvod, aby je nedostali, pokud přivedou na svět dostatek potomků, kteří jim ty důchody budou platit. Pokud nepřivedou, pak budou mít zcela oprávněně nulové důchody, a budou si muset namísto investice do dětí našetřit. Ti co děti na svět přivedou, pro ty bude v průběžném systému peněz vždy dostatek.

Pokud se třicátníci začnou bouřit ještě před tím, než nedostanou důchody, pak jim to bude prd platné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Richard Fuld | 20. 6. 2019 15:48 | reakce na František Kusák - 20. 6. 2019 14:38

Tomuto říkáte více radikálně? Tomu já říkám čirý fanatismus.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-7
+
-

Jan Altman | 19. 6. 2019 15:03

Já bych zakázal matematiku.
Je bezohledná k sociálně slabým.
Podrývá autoritu státu.
A vůbec - z dnešního progresivistického pohledu je to zkrátka věda zvýhodněného bílého muže.

Nahlásit

+25
+
-

Jan Kohout | 21. 6. 2019 09:52 | reakce na Jan Altman - 19. 6. 2019 15:03

Srandičky, srandičky. Dokud to není realita.
Už existuje hnutí, které chce zakázat všechnu *vědu* jako *sexistickou*, protože není *subjektivní*.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Amos | 19. 6. 2019 16:13 | reakce na Jan Altman - 19. 6. 2019 15:03

A navíc matematici pracují s matematickými veličinami a tudíž nezohledňují ve svých pochybných výsledcích menšiny....

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

Honza _ | 19. 6. 2019 10:54

"Neprohloupí, když pošlou vládu kamsi na Macháčkův palouk..."

Až na to, že když vládě odmítnete platit peníze, tak vás zavřou...

Nahlásit

+1
+
-

Boris Otokar Hodlak | 19. 6. 2019 07:56

Strašné. Vláda by měla míň danit cigára, alkohol a další nezdravé věci.

Nahlásit

+2
+
-

Jan Capouch | 19. 6. 2019 09:03 | reakce na Boris Otokar Hodlak - 19. 6. 2019 07:56

To je poněkud dvojsečné. Na důchodech by se ušetřilo, ale léčba, respektive udržování takových lidí při životě, je velmi nákladné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michal Mrozek | 19. 6. 2019 09:39 | reakce na Jan Capouch - 19. 6. 2019 09:03

Už si nevzpomínám, že by některý politik přišel s řešením snížit daně, a skutečně by se toto řešení prosadilo a provedlo. Cokoliv, s čím politici přicházejí, bude znamenat, že obyčejní lidé to v daních pak zaplatí. Zodpovědnost za činy politiků je téměř nulová.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Petr Novák | 19. 6. 2019 06:52

Na začátku minulého století angličtí odborníci předpovídali, že pokud se bude doprava rozvíjet stejným tempem, bude v Londýně ve třicátých letech na ulicich 7 metrů vysoká vrstva koňského trusu.

Nahlásit

+7
+
-

Josef Fraj | 19. 6. 2019 09:39 | reakce na Petr Novák - 19. 6. 2019 06:52

Otázka ovšem je, zda lze společenské problémy řešit technickým pokrokem stejně snadno jako technické problémy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Petr Novák | 19. 6. 2019 09:47 | reakce na Josef Fraj - 19. 6. 2019 09:39

Samozřejmě. Dnes je práce fyzicky mnohem snazší, tzn. hranice pro odchod do důchodu se taky může prodlužovat. Dnešní generace budou nejspíš mnohem zachovalejší.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 19. 6. 2019 15:01 | reakce na Petr Novák - 19. 6. 2019 09:47

Zkuste v osmdesáti třeba programovat mobilní appky :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Petr Novák | 19. 6. 2019 15:04 | reakce na Jan Altman - 19. 6. 2019 15:01

Asi chápu, ale trochu jste ustřelil. Proč by někdo měl programovat v 80 mobilní apky?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 10:05 | reakce na Petr Novák - 19. 6. 2019 15:04

Jasně. Ale zkrátka plno lidí dělá povolání, které v 80 dělat nepůjde. A já chtěl naznačit, že nejde jen o fyzicky pracující (že nemůžete v 80 dělat pokrývače, horníka, slévače, asfaltéra, ani dělníka u pásu chápe každý), ale i o relativně lehké práce (chtěl byste jet autobusem s osmdesátiletým řidičem?) a i o duševní práce (burzovní makléř, programátor, atd...) - zde jsou lidé vyhořelí v daleko nižším věku, navíc jde o obory, které se rychle mění a stíhat ty změny je těžké již v 50, natož později.
Představa, jak se někdo v sedmdesáti rekvalifikuje...

A to samozřejmě pomíjím druhou stranu rovnice - jak moc zaměstnavatelé po osmdesátnících budou toužit, kolik z nich bude mít šanci se na trhu uplatnit.

Ale HLAVNĚ: pokud se předpokládá, že budu makat až do smrti, tak JAKÝM PRÁVEM mě někdo nutí platit si RANEC do penzijního systému??

Já jsem ochoten se státní penze vzdát a buď dělat až do smrti, nebo si naspořit.
Pokud mi ale někdo říká: 1)plať 2)nic nedostaneš, budeš makat až do smrti , tak je zcela na místě takový systém odmítnout, vzbouřit se proti němu.

Opakovaně každého nabádám, ať si spočítá, jakou rentu by si mohl dopřát, kdyby místo do státní penzijní pyramidy ty peníze investoval například do akcií. Zkuste modelový příklad, člověk s průměrnou mzdou (je to zjednodušení, třeba do věku 35 let měl mzdu o něco nižší, později zase o něco vyšší) odvádí do státního penzijního letadla 10 tisíc měsíčně. Tak si zkuste spočítat, kolik bude mít např. po 43 letech při průměrném čistém zhodnocení akciové burzy (s odečtenou inflací) - vyjde vám překvapivě velká suma (díky očištění o inflaci již v dnešních cenách). A z této sumy si v nějakém věku začnete vyplácet rentu, ale nevyčerpaný zbytek se vám dále zhodnocuje.
A když budete nedejbože potřebovat operaci, kterou VZP nehradí (a že jich bude přibývat, protože ve zdravotnictví budou peníze chybět úplně stejně, jako v penzijním systému), tak si máte kam sáhnout.
A když umřete předčasně, zůstatek zdědí vaše žena, či děti.

A když Česko zbankrotuje, nebo zde zase dojde k převratu, válce, znárodňování a podobně (v dlouhém horizontu spoření na penzi nijak málo pravděpodobné), bude vám to jedno, protože budete mít celosvětově diverzifikované akciové portfolio, zlato, bitcoin, obrazy, zkrátka privátní investice nezávislé na stabilitě a právní jistotě ČR a EU.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 20. 6. 2019 10:23 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 10:05

>"jak moc zaměstnavatelé po osmdesátnících budou toužit"
Ale pane Altmane, vy snad zapomínáte na Atlasovu vzpouru! Zaměstnavatelů se přece nikdo nebude na nic ptát, ti to dostanou příkazem - Podnikáš? Zaměstnáš! Chceš někoho propustit? Nesmíš! Protože prosperita a lidská důstojnost!
Osobně soudím, že 20. léta tohoto století budou podobně zajímavá jako ve století minulém. Jestli rovněž dojde k nějakému konfliktu si odhadovat netroufám (pokud nepočítám nevyhnutelný konflikt generační), ale k nějaké zásadní ekonomické transformaci dojde skoro jistě. Ony ty prstíky politiky náramně svrbí, když jimi chvíli nehrabou.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Capouch | 20. 6. 2019 13:43 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 20. 6. 2019 10:23

"Podnikáš? Zaměstnáš! Chceš někoho propustit? Nesmíš!"

To není Atlasova vzpoura, ale realita v zemích jižní Evropy. Proto i v dnešních celkem dobrých časech mají poměrně vysokou nezaměstnanost, proto se mladí lidé plácají po neplacených nebo mizerně placených stážích. Zakázali propouštět, anebo to učinili velmi drahým, a zaměstavatelé (kupodivu) nenabírají.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Petr Vorlíček | 20. 6. 2019 08:00 | reakce na Petr Novák - 19. 6. 2019 15:04

Protože až Vám bude 80, bude se možná pracovat prostřednictvim neuronových sítí, nebo jiného nesmyslu, na který budeme koukat jak surikata...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Novák | 20. 6. 2019 09:33 | reakce na Petr Vorlíček - 20. 6. 2019 08:00

Nikde není psáno, že musíte celý život dělat stejnou práci.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 10:08 | reakce na Petr Novák - 20. 6. 2019 09:33

OK - věříte tomu, že 3 miliony penzistů se za 20 let v pohodě rekvalifikují na to, co ekonomika roku 2040 bude potřebovat, že to zvládnou (fyzicky i mentálně) a že po osmdesátiletých pracovnících bude na pracovním trhu poloviny 21. století poptávka. Že pro firmy budou zajímavější, než mladý inženýr ze Slovenska či mladý dělník z Ukrajiny.

Jako prima - ale jakým právem tedy ty lidi nutíme platit v průměru 10 tisíc měsíčně do systému, který jim za to nic nedá a bude je nutit makat až do smrti?!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Jan Capouch | 20. 6. 2019 10:17 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 10:08

Jakým právem? Právem silnějšího, jakým jiným.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 20. 6. 2019 15:50 | reakce na Jan Capouch - 20. 6. 2019 10:17

A to právě ne! Jde tady o práva těch slabších. Těch důchodců.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-6
+
-

Jan Altman | 24. 6. 2019 09:15 | reakce na Richard Fuld - 20. 6. 2019 15:50

Záměrně matete.
Dnes jsou silnější důchodci (zvolí si toho vašeho estébáka a podvodníka, který jejich jménem jiné okrade a jim přidá) a slabší je menšinový produktivní jedinec, který musí nedobrovolně živit stále více penzistů, státních úředníků, nezsikovkářů, grantařů, dotačníků a lidí ve státem uměle vytvořených oborech (energetické audity, účetní, notáři, stravenkové firmy, ...).

To důchodci (prostřednictvím jimi zvoleného bolševika a zloděje) a státní zaměstnanci mají v rukou státní represivní aparát. To oni jsou zatím silnější a diskuse zde je o vzpouře slabších, utlačovaných, odíraných a vykořisťovaných.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 24. 6. 2019 13:49 | reakce na Jan Altman - 24. 6. 2019 09:15

Silnější je vždy ten, kdo se může o sebe postarat sám, bez pomoci druhých. Z tohoto pohledu jsou děti, invalidé a senioři slabší, než ostatní. To, že je slabost seniorů vyvažována jejich volebním právem, je naprosto v pořádku. Proto se taky nemůže svazovat volební právo např. s odvody daní. V takovém případě by mohli senioři ztratit reálnou možnost bránit svá práva a své zájmy.

Mladí lidé se zdravými mozky a rukama jsou vždy silnější, než nemohoucí senioři. Vaše vnímání těchto věcí je úplně zvrácené, což mě samozřejmě nijak nepřekvapuje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Amos | 24. 6. 2019 09:58 | reakce na Jan Altman - 24. 6. 2019 09:15

Palec nahoru. V Ekvádoru malíček a ukazováček.
https://twitter.com/emigrantvekvad1/status/1143065466912555009

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 16:14 | reakce na Richard Fuld - 20. 6. 2019 15:50

Právo na cizí majetek neexistuje

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 24. 6. 2019 13:51 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 16:14

To víte, že existuje. Když si pronajmete věc, máte dispoziční právo k cizímu majetku. :-) Vaše vnímání světa je velmi velmi omezené.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 11:04 | reakce na Jan Capouch - 20. 6. 2019 10:17

Tak je potřeba se probudit a uvědomit si, že reálně silnější je milion produktivních (podnikatelé a zaměstnanci soukr firem), než 2 miliony penzistů. V případě daňové neposlušnosti systém klekne velmi rychle. Jediná otázka je, kdy podmínky budou již tak nesnesitelné, že k tomu dojde, že odíraní ztratí strach a vzepřou se.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 24. 6. 2019 13:55 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 11:04

Když se budou mít dobře, nikdo se nevzepře. Není důvod, aby se schopní a přičinliví měli dobře a ti nebudou chtít riskovat, že o svůj majetek přijdou. A hrstka fanatických nýmandů, kteří si myslí, že nemají co ztratit, se pak může vzpírat, jak se jí bude chtít. S těmi si finančák poradí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Amos | 24. 6. 2019 17:19 | reakce na Richard Fuld - 24. 6. 2019 13:55

Být to jiné v době, tak byste určitě uvítal, aby si na ty židovské keťasy došlápl spravedlivý Reichsfinanzenpolizeiamt. Třeba by vás i pochválili.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 27. 6. 2019 18:51 | reakce na Jan Amos - 24. 6. 2019 17:19

A to právě ne.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 24. 6. 2019 15:04 | reakce na Richard Fuld - 24. 6. 2019 13:55

Člověče, nebýval jste vy v lidových milicích? Ten marxák se asi trošku zažral pod kůži či co...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 27. 6. 2019 18:51 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 24. 6. 2019 15:04

Asi jste nepochopil pointu. U jednoho slova mi chybí zápor. Snad uhádnete u kterého. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Capouch | 19. 6. 2019 10:21 | reakce na Petr Novák - 19. 6. 2019 09:47

To je vidět už dnes, zeptejte se jakéhokoli doktora. Mezi sedřenými jezeďáky či horníky a mezi kancelářskými je obrovský rozdíl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 10:13 | reakce na Jan Capouch - 19. 6. 2019 10:21

Ano. Státní úředník může v úřadě prokrastinovat třeba až do sta let.
Jenže státní úředník je takový hodně dobře placený penzista (je vlastně v penzi již v produktivním věku, do rozpočtu neodvádí, ale čerpá - daleko víc, než penzista a to nejen na svůj plat), který jako bonus navíc škodí.

Ale nevěřím tomu, že kancelářský pracovník ze soukromé formy (vytížený workoholik) to může dělat do osmdestáti. Ani ta firma ho nebude chtít. Navíc proč si tedy proboha platí to vysoké socpoj, když ti samí, co ho po něm vymáhají, mu zároveň říkají, že žádnou penzi nedostane a bude makat do smrti? Není spíš na místě organizovat nějaký odpor?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Zdeněk Suchý | 19. 6. 2019 12:13 | reakce na Jan Capouch - 19. 6. 2019 10:21

Ano, to je pravda. Někteří zaměstnanci placení státem pracují zcela běžně do 70 let a dost často i mnohem déle.
A člověk, který je na tom ve vyšším věku fyzicky dobře, na tom nemusí být dobře duševně. U řidiče autobusu nebo pilota dopravního letadla a dalších profesí by s tím mohl být problém.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Novák | 19. 6. 2019 12:54 | reakce na Zdeněk Suchý - 19. 6. 2019 12:13

Před druhou světovou žádné státní důchody nebyly a šlo to. Je třeba řešit dnešní problémy, vysoká míra zdanění, velké množství státních zaměstnanců, deficit veřejných financí. Když se tohle zlepší, tak je i mnohem lepší šance, že důchody v budoucnu budou fajn.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Petr Vorlíček | 20. 6. 2019 08:11 | reakce na Petr Novák - 19. 6. 2019 12:54

Důchody pod správou státu nebudou ale nikdy fajn, to je zkrátka vyloučeno...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Martin Brezina | 19. 6. 2019 06:33

"A to při současné příjmové a výdajové politice povede..."

...ovšem ta budoucí nebude "současná", takže má pravdu, předseda, počítat vývoj veřejných financí na 50 let dopředu je naprosté scifí.

Představte si, že by někdo před 50 lety, tedy v roce 1969, vypočítával z parametrů TEHDEJŠÍ příjmové a výdajové politiky, resp. s ohledem na tehdejší demografické prognózy, vývoj veřejných financí do roku 2019.

Absurdní, nesmyslné, všechno je jinak.
A to je jediná jistota: že všechno bude jinak.

Nahlásit

+2
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 10:21 | reakce na Martin Brezina - 19. 6. 2019 06:33

Stejně nesmyslné, jako někam 40 let posílat peníze a VĚŘIT, že za těch 40 let opravdu něco dostanu. Že se nic nezmění politicky, právně, ekonomicky (jen se podívejme, kolik změn se událo v minulém století).

Je věc každého, jakým předpovědím bude věřit. A je právem každého se podle toho zařídit.

Navíc zde je něco jako Lafferova křivka. A z té plyne, že žádný růst produktivity penzijnímu systému nepomůže.
Lehce se to dá představit na poněkud přehnaném případu: Národ o 10 mil lidí. Produktivně pracuje jen 500tis lidí, ale mají produktivitu 10x větší, než dnes, čili teoreticky by těch 9.5mil lidí měli uživit a to dokonce tak, že by se jak ti pracující, tak ti živení, měli o něco lépe, než je dnešní průměr.
ALE: Proč by to proboha ten půlmilion lidí dělal, proč by si to měl nechat líbit? Jen proto, že ti, kteří jim sahají do kapsy, mají demokratickou většinu? Čím více se tou většinou budou ohánět, tím více ta menšina bude princip "jeden člověk - jeden hlas" odmítat. A než se jim ten systém finálně povede svrhnout, tak aspoň budou úpěnlivě hledat cesty, jak se tomu obírání vyhnout.
Protože kalkulace bude jednoduchá: když budu pracovat o 10 hodin měsíčně více, tak si díky extrémním progresivním daním vydělám pouze o X čistého více. Ale pokud těch 10 hodin věnuji "daňové optimalizaci", přinese mi to 10x více.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Amos | 20. 6. 2019 23:14 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 10:21

Stabilita ekonomiky je mnohem křehčí než si lidé uvědomují. Kdysi jsem v Curychu byl na přednášce, kde se budoucí šéf resortu financí vyjádřil přibližně v tom smyslu, že švýcarský zázrak je postaven na cca 200 tis. klíčových občanech.

Nedávna studie Shoresh institutu o problému migrace izraelských odborníků už na straně 1 tvrdí, že izraelská ekonomika závisí na méně než 130 tis. klíčových odborníků. Izraelců je přibižně tolik co Čechů.

http://shoresh.institute/research-paper-eng-emigration.pdf
http://shoresh.institute/

Představte si, že polovina z těchto lidí - kteří jsou znalostně, jazykově i kontakty vybavení na snadný transfer do jiné země - se rozhodne poslechnout doporučení pana Fulda, ať si táhnou, když se jim tady nelíbí.

Stát se zhroutí během několika týdnů. To co popisuje pan Altman, není fantasmagorie ale spíše stále reálnější obraz budoucnosti.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 2. 7. 2019 11:36 | reakce na Jan Amos - 20. 6. 2019 23:14

A moderní doba přináší jednu super výhodu: těch 200tis Švýcarů, 130tis Izraelců či 100tis Čechů nemusí nikam utíkat fyzicky. Čím dál více bude stačit odejít virtuálně. Tito lidé již nebudou nuceni volit menší odírání jinde výměnou za ztrátu přítel, známého okolí, oblíbeného prostředí, chaty, ...

A tento vývoj směrem ke globální bezhraniční bezjurisdikční virtuální kyber a krypto ekonomice se bude jen zrychlovat.

Že to moravský jezedák, penzista ze Sokolova, horník z Havířova, JuldaFulda a neziskovkář z Prahy tak nepociťují je irelevantní. Nejvíce to pociťují právě ti příslušníci skupiny "ekonomicky klíčoví občané". To oni mají kvalifikaci, znalosti a zkušenosti s globální ekonomikou, internetem, financemi. K tomu umí jazyky. A navrch mají zdaleka nejvyšší motivaci technologického pokroku využít k obraně plodů své práce.

A zároveň jim různí Urzové, Mises.org, LibInst.cz a stovky dalších dávají do rukou filosofii, která jejich chování, jejich Exit, jejich obranu vlastní svobody a ochranu plodů práce dokonale odůvodňuje, legitimizuje a ukazuje jako nanejvýš morální.

Zlom je jen otázkou času....

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 24. 6. 2019 13:56 | reakce na Jan Amos - 20. 6. 2019 23:14

Kecy v kleci.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Amos | 24. 6. 2019 17:26 | reakce na Richard Fuld - 24. 6. 2019 13:56

Ztrácíte formu. Dříve jste alespoň hrál roli mudrlanta, který pobavil. Chlape, vzchopte se.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 24. 6. 2019 17:35 | reakce na Jan Amos - 24. 6. 2019 17:26

Já myslím, že mnozí budou překvapeni již relativně brzy, protože vývoj probíhá exponenciálně. I vývoj a adopce nových technologií probíhá exponenciálně a fuldové v klotových rukávech to nebudou stíhat pojmout, zregulovat, zakázat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Amos | 24. 6. 2019 20:05 | reakce na Jan Altman - 24. 6. 2019 17:35

Pamatuju jak těsně po revoluci jsme koukali jak joudové na holandský katalog chat a chalup a nemohli pochopit, že někdo pronajímá svoji nemovitost. Dneska mé děti ani nenapadne, aby ve světě hledaly ubytování v hotelu - Booking, Airbnb, HomeAway, sdílené pokoje nebo hledání přímo na TripAdviseru je pro ně standard.
Loni jsme projeli Panamu pomocí Uberu - za neskutečně drobné peníze zcela novými japonskými auty. Služby jako Rome2Rio i v džungli najdou cestu ven - autem, uberem, taxikem, letadlem, lodí...
PayPal pro převod peněz, GlobalBlue pro vratky DPH, eBay pro nákup čehokoliv - z Asie doprava zdarma, PdfDrive pro stažení knih pro vzdělávání. Revolut pro převod peněz mezi měnami za kurz, který české banky přivádí ke kolapsu. Amazon, Waze, Google Scholar...Kryptoměny. Zdarma volání přes WhatsApp...
Coursera a UdaCity pro vzdělávání. Online investiční nástroje. Forexové burzy. Aukční umělecké burzy. Reputační systémy pro hledání nejlepší možné volby. Porovnávače cen. Porovnávače služeb.

Toto jsou všechno služby, které běžně používám. Nicméně když přijedou dospělé děti, zjišťuji, že jsem zhruba někde v neolitu nebo ve středověku. Používají nástroje u kterých někdy nejsem schopen pochopit ani k čemu slouží. Huby, gity, deep internet tools.

Ukazuje se to, co vidím například na naprostém míjení se vás s Richardem Fuldem. Nové technologie umožňují žít lidem v naprosto odlišných vesmírech, i když sdílí třeba jeden byt.

Fuldové opravdu nebudou nejen stíhat, ale oni vůbec nezaregistrují, že vedle nich jsou lidé ve zcela izolovaném, jiném světě. Nebudou ale tvořit žádné společenství, žádnou společnost. Budou se jen míjet - jako černé a bílé figurky na šachovnici. V tom je největší síla a asi i riziko technologií, které se nyní objevily. Přidejte 3D tisk, DNA analyzery, IT zdravotnictví, virtuální realitu.

Nastane situace, která tu už jednou byla. Vedle sebe budou existovat dva lidské druhy - ty, které si lehce osvojí každou technickou novinku a ti ostatní. Tak jako vedle sebe kdysi žili hominidé a neandrtálci.
Jestli se ale bude opakovat historie, těžko říci.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 25. 6. 2019 09:44 | reakce na Jan Amos - 24. 6. 2019 20:05

Tak tak.
Ale i lidé, kteří ty nové technologie používají a jsou schopni je mentálně obsáhnout, mají pocit, jako že se nic moc neděje. Když je člověk uvnitř toho, tak ty změny vnímá jako plynulé a ne moc významné. Opak je ale pravdou. A již nyní tyto technolgie a služby umožňují poměrně slušnou úroveň EXITu. A k tomu se rozvíjejí exponenciálním tempem. Takže já jsem optimista - ne proto, že odhaduji budoucnost a považuji ji za příznivou svému světonázoru, ale proto, že kdo se okolo sebe trochu kouká, tak vidí, že nabízejí dostatečně použitelná řešení již dnes.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Honza _ | 25. 6. 2019 14:31 | reakce na Jan Altman - 25. 6. 2019 09:44

https://facebook.com/vejdiven/videos/341517493181802/?t=0

Nejvíc o EXITu mluví na konci, ale celá ta přednáška stojí za to.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Amos | 25. 6. 2019 15:56 | reakce na Honza _ - 25. 6. 2019 14:31

Díky. Začátek posoudit neumím, ale závěr je přesný.
Pokud si ponecháte český pas, máte například v Jižní a Střední Americe dokořán otevřené hranice všech zemí. Navíc se chovají ve většině případů, jako byste byl VIP.
Navíc v případě nouze jste schopen se suchou nohou dostat do EU - stačí překročit hranice ze Surinamu nebo Brazílie do Francouzské Guyany, což je zámořské území EU. Tahle hranice alespoň co vím ze Surinamu není nijak hlídaná, což někdo využívá pro bezcelní dovoz zboží do EU.
O trvalý pobyt můžete zažádat kdekoliv - nejde o změnu občanství, takže procedura není nijak složitá - a tím se zcela vyvážete z povinností platit zdravotní a sociální daň v tuzemsku.
Jen je třeba říci, že Panama byla donucena USA a EU podepsat dohodu o předávání informací o bankovních účtech, což například zatím Ekvádor nemá.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Josef Fraj | 20. 6. 2019 10:54 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 10:21

To má ovšem jednoduché řešení. Ty produktivní znárodníme. Produktivita sice klesne tak na třetinu, což ovšem nevadí, protože nebude problém místo 500 tis. zaměstnat 1,5mega. A pokud už se to podaří dotáhnout globálně, tak to bude z principu nejlepší z možných světů, protože za hranicemi už nebudou žádní vykořisťovaní, kteří si žijí mnohem lépe.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 11:06 | reakce na Josef Fraj - 20. 6. 2019 10:54

:-)

Do bankrotující země zavést socialismus, to asi moc nezafunguje.
Socialismus dovedl do bankrotu i země bohaté a prosperující.
Pokus zavést ho do země přestárlé a předlužené, to bude zajímavé sledovat - ideálně z povzdálí (tedy ne jako člověk odkázaný na státní soc.systém).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 12:47 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 11:06

Schválně, co by se asi dělo například v Řecku (kam podle Národní rozpočtové rady za 15 let dospějeme), kdyby tam nyní začali znárodňovat a budovat socialismus. Já hádám, že by to lidem opravdu nepomohlo :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Josef Fraj | 20. 6. 2019 15:50 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 12:47

Ve 48. jim to také nepomohlo, ale dovedu si představit, že až půjdou tlustý do tenkejch, tak povstane nějaký zelenopirátokomunista a prohlásí, že je nespravedlivé, aby bohatí byli jen ti, co pracují a podnikají a nastolí spravedlnost. Možná už to bude poslední křeč, ale ta může přežít celá desetiletí. A neříkejte mně, že to nemůže ve volbách vyhrát. Už se objevují jejich předobrazy jako Corbyn, Cortézová, znárodňovači bytů v Německu a podobně.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 16:16 | reakce na Josef Fraj - 20. 6. 2019 15:50

Nj, tak je možné, že to lidi ze zoufalství zkusej (a o to víc to odnesou).

Na to je potřeba také být připraven a mít celosvětově diverzifikované investice a ukrytelný+transportovatelný majetek (zlato, bitcoin, diamant, CHF hotovost, ...).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Michal Mrozek | 19. 6. 2019 06:25

Spoustě lidí je to jasné, že na důchod se musí připravit a růžové to nebude. Vláda zvyšuje daně a dále bere lidem další peníze z kapes. Je zcela jedno, jak zvyšování daní komentuje, důvod se vždycky najde. Kdyby aspoň zůstalo jen u těch daní, které jsou jako daně oficiálně zvány. Ono jde ale i o skryté daně, pokuty za excesy našich politiků (zejména vrchního prchního AB, kdy škody jím napáchané zase zaplatí obyčejní občané), pokuty za vládní mafii (viz případ FAU a tisíce dalších právních případů "zakleknutí"), pokuty za celní bariéry (které ekonomiku sráží snižováním konkurence a výsledným zdražováním zboží i služeb pro obyčejného občana). Pokuty za ČNB, které musí platit obyčejný občan za dražší nákup zahraničního zboží. Pokuty za Rathy a jiné korupční aféry, které jen dokladují, jak zkorumpovaný je vládní i bruselský politický systém. Pokuty za falešný zákon o EET, který opět jen snižuje konkurenci a zdražuje ceny pro konečného spotřebitele, snižuje kvalitu výrobků a služeb. Nikoho z těchhle politiků nenapadne, že cesta je jedině ve snižování daní, celních bariér, přerozdělování veřejných peněz. Politici z toho tyjí a systém je takto nastaven.

Nahlásit

+6
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 10:22 | reakce na Michal Mrozek - 19. 6. 2019 06:25

Juldův milec AB nás vede cca sem:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-turecko-a-teorie-spiknuti-d7a-/p_ekonomika.aspx?c=A190618_165339_p_ekonomika_wag

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 24. 6. 2019 13:59 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 10:22

Prosperitu, jako za Andreje, tato země v historii nezažila. :-) Jen díky Andrejovi skončilo neudržitelné drancování této země tradičními "politiky" a jejich nenažranými kmotříky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 24. 6. 2019 17:37 | reakce na Richard Fuld - 24. 6. 2019 13:59

Bože jak jsem rád, že sem podobné vomitoviny napíšete, že se tu tak hezky demaskujete a shodíte.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 27. 6. 2019 18:54 | reakce na Jan Altman - 24. 6. 2019 17:37

Bože, jak se můžu shodit před takovou nulou, jako jste Vy? Vždyť to ani nejde.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Amos | 24. 6. 2019 17:31 | reakce na Richard Fuld - 24. 6. 2019 13:59

Takže vašimi úhlavními nepřáteli přestali být banksteři, ale nyní jsou to nenažraní kmotříčci. Inovoval jste rétoriku. Što takoje, nová doba si žádá nové nadšené soudruhy. A nové nepřátele.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 27. 6. 2019 18:53 | reakce na Jan Amos - 24. 6. 2019 17:31

Kmotříci to byli mí nepřátelé vždy. Banksteři nebyli mí nepřátelé. Ty jsem jenom kritizoval.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Petr Vorlíček | 20. 6. 2019 08:10 | reakce na Michal Mrozek - 19. 6. 2019 06:25

Ono to ty politiky samozřejmě napadne...
Vymyslete, jak si zajistí zvolení ve svobodných volbách, když budou mít v programu snížení daní a poplatků, a snížení výdajů na sociální služby, podporu v nezaměstnanosti, osekání mateřské dovolené, osekání výdajů na výzkum a vývoj, sport...Šahnete na polívčičku prakticky každému...

Dnes je totiž hospodaření státu nastsveno tak zvráceně, že když dnes osekáte všechny neefektivní šolichy vlády, budete rád za nulu, se současnými daněmi...
Bohužel, dokud se nepodaří zkrotit dotace soukromým ziskovým firmám, dokud se nesrovnají mzdy statních úředníků s těmi tržními (a třetina se jich nevyháže), těžko se s tím dá pohnout...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Josef Fraj | 21. 6. 2019 00:05 | reakce na Petr Vorlíček - 20. 6. 2019 08:10

>>> "když budou mít v programu snížení daní a poplatků, a snížení výdajů na sociální služby, ..."

To je samozřejmě špatný program. Správný program nabízí snížení daní a zvýšení sociálních dávek. To je stará vesta.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Capouch | 21. 6. 2019 01:07 | reakce na Josef Fraj - 21. 6. 2019 00:05

Co asi dělá posledních pár let Hrabiš?
A oni ho chtějí dostat na Čapím Hnízdě a estébáctví.
Jen houšť a větší kapky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Michal Mrozek | 20. 6. 2019 09:17 | reakce na Petr Vorlíček - 20. 6. 2019 08:10

Máte pravdu. To je to nastavení systému. Obávám se, že to není možné zvrátit. Volím Svobodné a sleduji, jak podpora myšlenek svobody je stále těžší a těžší, z důvodů, které uvádíte. Systém Svobodné už ani nevpustí na scénu. Řešení nevidím jiné, než kolaps, jak uvádí další diskutující. Hlavní potíž ale je v tom, že i v případě kolapsu, lidé jsou natolik indoktrinováni stávajícím systémem, že po kolapsu - obávám se - vymyslí pouze nějakou jinou bleděmodrou verzi toho, co tady máme teď.

Vzpomínám si na jednu debatu Macha s režisérem Janem Svěrákem. Svěrák byl naprosto nepřístupný myšlence na podporu kultury jinak než přes stát. Žádné argumenty prostě neplatí tam, kde celá desetiletí se pracuje na nastavení systému a lidé tím pádem nejsou schopni přijmout myšlenku změny.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Jan Capouch | 19. 6. 2019 07:37 | reakce na Michal Mrozek - 19. 6. 2019 06:25

V tomto kontextu se kolaps systému nejeví jako katastrofa, ale jako vysvobození, není-liž pravda. I pro spoustu Římanů byli barbarští náčelníci lepší alternativou než cisařští výběrčí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Michal Mrozek | 20. 6. 2019 09:19 | reakce na Jan Capouch - 19. 6. 2019 07:37

Souhlasím, tedy částečně. Vidím velký problém v tom, že ke kolapsu sice dojde, ale lidé nepřijmou žádnou změnu myšlení. Viz můj příspěvek výše.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 10:31 | reakce na Michal Mrozek - 20. 6. 2019 09:19

Bohužel ti lidé s mediánovým či průměrným platem, kteří celý život odváděli do systému balík a díky těmto odvodům (a nákladům na pořízení bydlení, výchovu dětí, ...) jim na soukromé spoření nezbylo (skoro) nic, to to krutě odnesou.
Za odvedené peníze by mohli mít rentu třeba 70 tisíc měsíčně (kdyby místo odvodům státu stejnou částku soukromě investovali) , ale reálně nedostanou nic, jen knížecí rady, že mají makat do osmdesáti (což zkrátka v 90% případů nebude možné).

Tito lidé budou oprávněně zhrzeni, budou se cítit podvedeni, budou v zoufalé životní situaci (uvědomme si, že peníze nedojdou jen na penze, ale logicky i na zdravotnictví => silně vzroste spoluúčast) a BUDOU OCHOTNI ZVOLIT KOHOKOLI, KDO JIM SLÍBÍ "ŘEŠENÍ". Bez ohledu na cokoli - bez ohledu na ekonomickou realtitu, cizí (vlastnická) práva, cizí (i vlastní) svobodu.

Dnes penzisti, kterým logicky nezáleží na budoucnosti, volí juldova Bureše za to, že on jim přidá (na dluh) litr na penzi a zlevní bus do okresního města. Za 20 let budou volit ještě někoho podstatně horšího a navíc jich (nás!) bude o polovinu více. Nepřehlasovatelná skupina - dokud se sdíraná produktivní vrstva nevzbouří, dokud odírané ovce neodmítnou hlasovat společně s hladovými vlky o tom, co bude dnes k večeři.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 20. 6. 2019 15:54 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 10:31

"BUDOU OCHOTNI ZVOLIT KOHOKOLI, KDO JIM SLÍBÍ "ŘEŠENÍ". Přesně tak. Na to nezapomínejte. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 16:03 | reakce na Richard Fuld - 20. 6. 2019 15:54

Já na to nezapomínám a vidím jen 2 možnosti:

1) Mladá produktivní menšina se vzbouří a využije svou ekonomickou (a nakonec i fyzickou - penzisti nemají zbrojáky a glocky, Bren ani neunesou) sílu ke zrušení podivného pravidla, kde živitel i žebratel mají stejnou váhu hlasu

2) Mít majetek jednak v celosvětově diverzifikované podobě a/nebo v podobě lehce transportovatelné (zlato, bitcoin, diamant, ...) a pak ať si ve zbankrotované ČR zvolí klidně Cháveze, Erdogana, Lenina či Benita, já se na to budu dívat na FoxNews z lehátka na pláži.

Jistější je ten bod 2, protože bod 1 se možná bude řešit až v okamžiku, kdy se k penzijnímu věku sám pomalu budu blížit.

Důležité je, jaké ponaučení si z predikcí Rozpočtové rady vezmou produktivní lidí s běžnými (mediánovými , průměrnými či mírně nadprůměrnými) příjmy. Protože těm na bod 2 nezbývají prostředky (protože hypo, děti a odvody do socpoj systému). Já být jimi, tak neváhám. Když jim i ministři financí (Pilný, ...) a guvernéři ČNB přiznávají, že již žádné penze nedostanou, tak bych moc velké zábrany exitovat za každou cenu neměl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Richard Fuld | 24. 6. 2019 14:06 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 16:03

Tu partičku diletantských panikářů z rozpočtové rady by nikdo neměl brát vážně. Mají nulovou odpovědnost a spousty postranních soukromých zájmů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Amos | 24. 6. 2019 17:24 | reakce na Richard Fuld - 24. 6. 2019 14:06

Já je vážně beru. Stejně jako zprávy NKÚ, které tvrdí, že stát více svojí neschopností promrhá a korupcí zašantročí, než kolik investuje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Capouch | 20. 6. 2019 10:09 | reakce na Michal Mrozek - 20. 6. 2019 09:19

Nouze naučí Dalibora housti. Když se jde z "tlustejch do tenkejch", lidi se přizpůsobí. Vzpomeňme na nouzi a hlad za I. světové války, a ještě horší situaci v Rusku za občanské války, viz Doktor Živago, jak středostavovské rodině najednou stačil zahradní domek. Koneckonců i car prožil v internaci několik spokojených měsíců s rodinou, při péči o zahrádku, to byl ještě větší sešup.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 10:40 | reakce na Jan Capouch - 20. 6. 2019 10:09

Spíš si vzpomeňme, koho si zvolili vyspělí a kulturní Němci, když na ně dolehla nezaměstnanost a vysoká inflace.

Až za 20 let bude penzistů (a státních zaměstnanců a neziskovkářů a věčných humanitních studentů a ....) o polovinu více, než dnes....
Až za 20 let na ty penze dojdou peníze...
Až dojdou i peníze na zdravotnictví (stejný problém: málo mladých zdravých plátců, hodně starých a nemocných pacientů)....
... tak tito lidé budou VELMI zoufalí a zvolí kohokoli, kdo slíbí jejich problém "řešit" - bez ohledu na ekonomickou realitu, bez ohledu na vlastnická práva ostatních, bez ohledu na svobodu všech. Pak se nám juldův Bureš bude jevit jako neškodný tlachal.

Kdo bez keců v sedmdesáti akceptuje, že penze nejsou (přestože celý život platil socpoj jak mourovatý) a že se musí rekvalifikovat (na co??) a jít na pracovní trh hledat práci (pro kolik z těch 3mil penzistů se najde, kdo o ně bude stát?). A kdo raději uvěří ve spasitele?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Jan Capouch | 20. 6. 2019 14:15 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 10:40

K zdravotnictví:
http://ceskapozice.lidovky.cz/zdravotnictvi-zacina-byt-neufinancovatelne-fmh-/tema.aspx?c=A190613_233835_pozice-tema_lube

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Altman | 20. 6. 2019 16:05 | reakce na Jan Capouch - 20. 6. 2019 14:15

Pěkné :-(

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 24. 6. 2019 14:10 | reakce na Jan Altman - 20. 6. 2019 16:05

Mám něco pěknějšího. :-)

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tykacovi-usetrili-pri-koupi-bytu-pres-osm-milionu-starosta-prahy-1-obesel-zastupitele-74508

Jestli pak je nějaký vztah mezi Olgou Grillovou a tím panem ředitelem nemocnice. :-) Nevím, jen mě to tak napadlo.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Amos | 24. 6. 2019 20:38 | reakce na Richard Fuld - 24. 6. 2019 14:10

Neschvaluju a nesouhlasím.

Dáme tedy jeden článek na misku vah a na druhou 168 stran o jiném hajzlíkovi.

https://www.alza.cz/media/zluty-baron-skutecny-plan-andreje-babise-zridit-stat-jako-firmu-d5165358.htm?kampan=adwme_eo-a-knihy_pla_all_eo-a-knihy_knihy_c_1o2_FKP236357_9062774&gclid=EAIaIQobChMIgKuXleGC4wIVSOh3Ch3Zxgv2EAQYAiABEgLPUvD_BwE

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK