Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Poslední čínské varování z Bruselu

Pavel Jégl | 10. 6. 2019 | Celkem 81 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jaroslav B. Kořínek | 10. 6. 2019 07:34

Příhodně specifická racionalita. Když dlužíte deset tisíc, jste odporný neplatič. Když dlužíte deset bilionů, jste vážený obchodní partner s menší ekonomickou nepříjemností.

Jestli to počítám správně, tak z eurozóny je už tedy zcela zjevně a nepokrytě ve srabu Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Řecko (to snad už trojnásobně), Irsko a Kypr, všichni svorně dotovaní severem kontinentu. Viděli jste už inscenaci Bankrotáři s Donutilem? Takhle nějak si ty šašky představuju...

+92
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Petr Vorlíček | 14. 6. 2019 09:21

Mě přijde víc absurdní, že největší liberálové, kteří by měli být nejvíce aktivní a pomoci přehodit výhybku socialismu radši doma v tichosti nakupují bitcoiny a vzývají krach své vlastní země...:-(((
Jak prosim pracovník např. Akademie věd pomáhá budovat korupční systém???
Jako že na svůj výzkum požádá o grant Gačr? A myslíte, že se diví, ze ten systém někdo využívá?
Vy děláte to samé, co ten Babiš - překrucujete pravdu, jak se vám hodí do argumentace, jako by to bylo pírko...Tohle relativizování pojmů nás dostalo tam kde jsme...
Nikdo se tu nediví, ze Babiš systém využil, na to má nárok každý podnikatel, který splňuje podmínky a právní náležitosti.
Všem vadí, že Babiš ten systém zneužil, nejednal podle platných podmínek a práva.
Snad pořád trochu rozdíl, ne?
Vy zaměňujete naprosto nesrovnatelné věci.
Žít v současném systému EU v souladu se zákony není morálnim selháním (obzvláště v umělecké či vědecké sféře), naopak, využít tohoto systému k loupení, podvodům, vyvijení tlaku na jiné subjekty, to morálnim selháním je.
Laskavě tyto dvě roviny odlišujte...

-7
+
-

Všech 81 komentářů v diskuzi.

Jaroslav B. Kořínek | 18. 6. 2019 20:44

A už se rozjíždíme, držte si klobouky!
https://kechlibar.net/2019/06/18/boty-proti-euru/

Nahlásit

+2
+
-

Richard Fuld | 21. 6. 2019 13:16 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 18. 6. 2019 20:44

BOTy = zero bondy bez splatnosti. Pokud je firmy budou přijímat, není co řešit. Je to podobné, jako když stát vydává dluhopisy a prodává je svým občanům za peníze. V případě BOTů jimi platí za dodávky. Velkou výhodou je, že s nimi není spojena povinnost státu platit úrok, stejně jako u bankovek. Kurz BOTů může být velmi blízko nominálu, stejně jako je tomu u bankovek, které taky žádný úrok nenesou. To, že zároveň nejsou zákonným platidlem může tlumit jejich emisi, protože poptávka po BOTech se bude odvíjet pouze od celkového objemu placených daní.

Určité nebezpečí ale nastane v případě, kdy je lidé a firmy začnou ve velkém akceptovat jako platidlo. Tady už by to mohlo zavánět inflačními problémy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 2. 7. 2019 11:10 | reakce na Richard Fuld - 21. 6. 2019 13:16

To bude super - až od teď za 4 roky italská vláda prostřednictvím daní vybere POUZE BOTy a žádná EURa :-)
To se pak stát a lidé závislí na jeho přerozdělování fakt rozšoupnou :-)

Navíc: Greshamův zákon říká, že horší měna vytlačuje z oběhu tu lepší, Po nějaké době v Itálii budou obíhat výhradně miniBOTy a všechna eura z oběhu zmizí (tak jako dnes horší eura z oběhu vytlačují lepší zlaťáku a bitcoiny), budou stažena do zahraničí (k věřitelům Itálie), či do hotovostních úspor Italů (eura budou syslit pod matrací, BOTy budou vracet do oběhu, ta eura budou syslit v hotovosti, protože nebudou riskovat, že se jim v bance za rok nuceně zkonvertují na nové liry).

Vtip je ale v tom, že přes výše naznačený průšvih do toho italská vláda stejně možná půjde, protože
A) ji v její situaci nic moc jiného nezbývá
B) politikům je fuk, co bude za 5 let
C) ti chytřejší z italských politiků a ekonomů chápou, že s eurem budou již navždy stagnovat, že je nutné společnou měnu opustit, ale že zároveň lidi jsou proti (znehodnotily by se jim úspory v bankách i v penzijních fondech), žádný politik tak neriskne otevřeně hlásat vystoupení, ale může pomocí BOTů vývoj tímto směrem nasměrovat a pak už nic nepůjde dělat, k zavedení liry to povede samospádem.

Být Italem, tak nemám v bance ani cent. Leda tak ve švýcarské. Ale raději Au a BTC, případně trochu EUR, USD a CHF h o t o v o s t i.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 19. 6. 2019 14:58 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 18. 6. 2019 20:44

Tak tak.
Důležitá tam je ta věta, že Italům už v podstatě nic jiného nezbývá.
Když jim to EU zatrhne, tak se tím nic nevyřeší.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jiří Novotný | 13. 6. 2019 23:26

"...šedesátiprocentní limit míry dluhu vůči HDP splňuje jen šest z devatenácti států eurozóny, Německo se až letos dostalo na jeho hranu po dlouhých sedmnácti letech, kdy ho překračovalo..." Bez komentáře.

Nahlásit

+2
+
-

Richard Fuld | 17. 6. 2019 08:23 | reakce na Jiří Novotný - 13. 6. 2019 23:26

60% HDP? Tupé nicneříkající hausnumero. Vždyť i na hypotéku banky půjčí smrtelnému prosťáčkovi až 9-ti násobek ročních příjmů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Petr Novák | 17. 6. 2019 08:36 | reakce na Richard Fuld - 17. 6. 2019 08:23

Jo, jenže při hypotéce ručíte nemovitostí, takže ve skutečnosti je váš závazek výrazně nižší.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 21. 6. 2019 13:17 | reakce na Petr Novák - 17. 6. 2019 08:36

U státního dluhu ručí všichni obyvatelé daného státu celým svým majetkem. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Jan Altman | 2. 7. 2019 11:13 | reakce na Richard Fuld - 21. 6. 2019 13:17

Pokud jsou ovce a akceptují, že jsou majetkem (nevolníky) státu, pak ano.
Ale hezky jste sebe i váš milovaný stát demaskoval jako totálního tyrana!

Nicméně opravdu musíte být tupá ovce podléhající fuldistické etatistické propagandě, abyste se smířil s tím, že jste majetkem státu. Ten, kdo ovcí není, tak ví, že tomu tak být nemusí. Americké akcie koupené přes US brokera, zlato ve švýcarské bankovní schránce, ani bitcoin zkrátka ten váš stát tak lehce neukradne, takže pro soudné lidi neplatí, že ručí za dluhy státu veškerým svým majetkem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Milan Štrupl | 10. 6. 2019 18:48

Ani jeden ze zmíněných států v čele s Francií už dluhy nikdy nesplatí. Dost často slýchám, jak mají na západě lepší to, lepší ono, jak to pěkně funguje v Belgii, tu zase ve Francii, jak mají víc silnic a lepších atd. Náš HDP je cca 1,5bilionu ročně a máme státní dluh cca 35%HDP. Představte si, že bychom vzali 1-1,5bilionu a nacpali ho do veřejných služeb, infrastruktury, sociální péče atd. Pro srovnání - roční rozpočet na infrastrukturu ministerstva dopravy je jen cca 80miliard, takže tu mluvíme o částce, kterou jsme za výstavbu a opravy silnic zaplatili dohromady asi tak za posledních 20-30let... To se to žije na dluh, to se to rozhazuje na sociální výdaje, to se to staví silnice..... a že má Francie dluh 100%HDP, Belgie tuším 120%HDP, Itálie již zmíněných přes 130%HDP.... to je v pohodě, on to nějaký blbec za ně zaplatí, třeba my nebo nové státy, nakonec to je jediný důvod, proč Brusel upíná svůj zrak na Balkán, jenže tamní populace je dost odlišná od té naší, polské, slovenské či maďarské - to už nebude další krmelec Evropy - ti si naopak z Evropy udělají krmelec. S další finanční krizí dluhy západních států vyskočí o desítky % a tolik skloňovaná hlubší integrace má jediný cíl - integrovat jejich dluhy směrem k nám, kteří tak šíleně zadlužení nejsou....

Nahlásit

+19
+
-

Jan Altman | 11. 6. 2019 12:09 | reakce na Milan Štrupl - 10. 6. 2019 18:48

Jsme na podobné cestě. Díky agentu Burešovi postupujeme velmi rychle:
https://domaci.ihned.cz/c1-66587590-pokud-se-nezmeni-vyber-dani-a-nesnizi-vydaje-cesko-bude-nejzadluzenejsi-zemi-eu-varuje-rozpoctova-rada

Za 15-20 let buď centrální banka dluh vykoupí za natištěné peníze (znehodnotí úspory), nebo stát bude zuřivě hledat zdroje, které by ještě šlo vyvlastnit (progresivní daň z nemovitostí, růst daní z majetku - zemanovská "eutanázie třídy rentiérů", nebo (nejpravděpodobněji) obojí.

3. pilíř bude znárodněn.

A je docela klidně možné, že stát pojme penze jako sociální dávku. Když bude stát před volbou:

1) Dát každému tolik, na kolik je (odhaduje se penze ve výši 6500Kč měsíčně) - což nedá ani na jídlo, ani na bydlení, ani na léky (spoluúčast ve zdravotnictví také poroste, protože stát nebude mít peníze, ale jen dluhy a k tomu ta demografie), natož na vše z toho.

2) Dát jen chudým, kteří nemají jiný příjem, žádný majetek, který by mohli prodat či pronajmout. V tom vidím riziko v případě, kdy člověk investuje do instrumentů, o kterých stát ví - protože je pak kdykoli může zkonfiskovat, zdanit (což je totéž), nebo může vlastníka znevýhodnit tak, že nebude mít nárok na penzi, na přídavek na bydlení, na zdravotní péči zdarma (ano, i ona časem může byt zdarma jen pro "potřebné" - když peníze zkrátka dojdou).

Pokud by hrozilo, že lidi budou stát žalovat (že si celý život platili socpoj a teď penzi nedostanou a chudý soused ano) , ale ono nebude - nespravedlnost je tam již dnes a člověk si může jíž stěžovat tak leda na Hlavní nádraží). tak to stát klidně udělá jinak:
- Penze zmrazí, inflaci zvýší, takže penze za chvíli bude irelevantní suma
- A k tomu bude "potřebným" dávat příspěvky na bydlení, pojištění u VZP, poukázky na jídlo, atd... Vlastníkům evidovaného kapitálu (nemovitosti, akcie, ...) nedá nic.

Jediné řešení je exitovat ze systému. Alespoň z části mít majetek ve formě, o které stát neví (a určitě lze vymyslet i něco jiného, než zlato a bitcoin: obrazy, starožitnosti, zkušenější možná zvládnou koupit i zahraniční akcii a nemovitost tak, aby o tom burešové a jejich novodobá StB nevěděli).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+11
+
-

Richard Fuld | 21. 6. 2019 13:25 | reakce na Jan Altman - 11. 6. 2019 12:09

"Za 15-20 let buď centrální banka dluh vykoupí za natištěné peníze (znehodnotí úspory)".

Zase ten nesmysl. Když centrální banka od ostatních bank skoupí všechny státní dluhopisy, tak se vůbec nic nestane. V bankách se namísto dluhopisů objeví nadbytečná likvidita, s kterou banky stejně nemohou nic jiného udělat, než ji vrátit zpět do centrální banky na jejich rezervní účty. Namísto výnosů ze státních dluhopisů budou držet úročenou likviditu. To je všechno. NIC strašného se nestane. Státní dluhy nejsou problém, bez ohledu na jejich velikost. To platí universálně pro všechny země, které mají svéprávnou centrální banku. Kolonie a členské země eurozóny mají částečně smolíka.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Jan Altman | 2. 7. 2019 11:18 | reakce na Richard Fuld - 21. 6. 2019 13:25

To je vidět, jak hluboko jste utopen ve vlastních bludech.

Jako že kdyby si nyní vláda půjčila desetinásobek HDP (na stavbu hromady rozhleden v údolí a na dotace vašemu milovanému estébáckému vůdci), ten dluh by koupily banky a od nich banka centrální, takže by se VŮBEC NIC nestalo?

Skoro si přeju, aby to soudruh Bureš zkusil a my mohli pozorovat výsledek.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 10. 7. 2019 16:19 | reakce na Jan Altman - 2. 7. 2019 11:18

Já o voze, Vy o koze. Píšu, že se nic nestane, když centrální banka skoupí státní dluhopisy. Nepíšu nic o tom, co se stane, když vláda vydá dluhopisy v objemu 10 x HDP. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Capouch | 12. 6. 2019 10:49 | reakce na Jan Altman - 11. 6. 2019 12:09

Kvůli Burešovi. Já mu rozhodně za nic neděkuji.

Jinak mi přijde dost smutné, že po třiceti letech se vrací myšlenky disidentů kolem Václava Bendy a jeho koncept "paralelní polis". Zdaleka ne jen u nás, připomínám výbornou knížku Roda Drehera: Benediktova cesta.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Capouch | 10. 6. 2019 20:13 | reakce na Milan Štrupl - 10. 6. 2019 18:48

Státní dluhy se nesplácí, ty se refinancují, aby se kompenzovala chybějící kupní síla poptávky. Na Západě to pochopili, proto se mají tak dobře, zatímco východoevropští spořínci jsou odsouzeni k chudobě a stagnaci.
Státní dluhopisy budou vždycky splaceny!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 11. 6. 2019 07:53 | reakce na Jan Capouch - 10. 6. 2019 20:13

Nevěřím vlastním očím!!! Přesně takto jsem chtěl reagovat! Bravo! Tleskám a blahopřeji k prozření!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-6
+
-

Zdeněk Suchý | 11. 6. 2019 10:07 | reakce na Richard Fuld - 11. 6. 2019 07:53

Citace - Richard Fuld / 11.06.2019 07:53

Nevěřím vlastním očím!!! Přesně takto jsem chtěl reagovat! Bravo! Tleskám a blahopřeji k prozření!


https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ironie

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 11. 6. 2019 12:27 | reakce na Zdeněk Suchý - 11. 6. 2019 10:07

Taky se mi to nějak nezdálo. :-) Podle počtu mínusů u toho příspěvku pana Capoucha si ale myslím, že ho vážně brali i někteří další lidé. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Bárta | 11. 6. 2019 11:00 | reakce na Zdeněk Suchý - 11. 6. 2019 10:07

Už jsem se chtěl skoro divit jestli se Vám Fuld naboural do účtu... :D

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Novák | 11. 6. 2019 09:49 | reakce na Richard Fuld - 11. 6. 2019 07:53

No, já jsem zvědav, jak prozřou Italové, až budou refinancovat své destileté dluhopisy za 600 mld EUR příští rok.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Capouch | 11. 6. 2019 10:50 | reakce na Petr Novák - 11. 6. 2019 09:49

Bude záviset na náladě na finančních trzích. Pokud přiletí nějaká černá labuť, budou mít Italové velký problém. Pokud ovšem nebudou černou labutí oni sami.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Josef Fraj | 11. 6. 2019 14:32 | reakce na Jan Capouch - 11. 6. 2019 10:50

Pozvou si Fulda a jsou v poho.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 11. 6. 2019 15:39 | reakce na Josef Fraj - 11. 6. 2019 14:32

Tady nepomůže ani Fuld, protože Italové nemají svéprávnou centrální banku. Tady pomůže jen strach členů bankovní rady ECB, že způsobí (nezažehnají) průser gigantických rozměrů. A na ten já sázím. Sázka na strach bývá úspěšná. O tom Vás přece nemusím přesvědčovat. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 11. 6. 2019 15:49 | reakce na Richard Fuld - 11. 6. 2019 15:39

Tak až ECB začne "zažehnávat" (monetizací italského dluhu či uvržením úrokových sazeb hluboko do záporu), tak očekávám, že nikdo soudný eura a eurové dluhopisy nebude držet.

A hlavně mám obavy, že kolaborantská ČNB se obratem přidá s nějakým novým "kurzovým závazkem" (či jak tu krádež tentokrát eufemisticky nazvou), začne servilně nakupovat italské, španělské a francouzské reálně bezcenné dluhopisy, aby opět soudružsky pomohla evropské centrální bance a našim (německým) montovno-exportérům.

Takže ani CZK a české dluhopisy bych rozhodně nedržel - chudáci účastníci 3.pilíře - než jim vláda dá ránu z milosti (finální znárodnění a sloučení s 1.pilířem), bude je takto postupně mučit a okrádat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Michal H | 11. 6. 2019 17:35 | reakce na Jan Altman - 11. 6. 2019 15:49

Tie dlhopisy budú držať všetci, čo musia - dôchodkové a iné fondy, kt. potrebujú mať priemerný rating AAA+-autobus a X% dlhopisov vlastnej krajiny. Keď sa predávajú napr. dlhopisy Nemecka so záporným úrokom, budú sa aj tieto. Samozrejme, nikto normálny si ich nekúpi, ale im stačia "inštitucionálni investori".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 11. 6. 2019 19:31 | reakce na Michal H - 11. 6. 2019 17:35

Ano, zatím jim stačí.
Ale je to další krok ke konci. Když si to nikdo soudný nekoupí, jen někdo, kdo víceméně musí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Petr Novák | 11. 6. 2019 12:05 | reakce na Jan Capouch - 11. 6. 2019 10:50

Spíš bude záviset na Ratingových agenturách. Stačí dva stupně dolů a dluhopisy budou ve spekulativním pásmu a tedy je nebudou moc kupovat např. důchodové fondy.

A souhlas s Honzou, řeší se jen, kdy to bude.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 11. 6. 2019 10:59 | reakce na Jan Capouch - 11. 6. 2019 10:50

S Itálií to je jen otázka času. A solidní "dynamiku" má i Francie :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Petr Novák | 10. 6. 2019 09:42

Neustálé porušování pravidel v EU způsobí její rozklad. Z Eurozóny mělo odejít Řecko hned, jak se zjistilo, že porušilo pravidla. A byla další pravidla, ECB vůbec zpočátku nesměla vykupovat dluhopisy a rozhazovat eura. Taky se poměr €/$ snižuje.

Nahlásit

+7
+
-

Jan Pozner | 10. 6. 2019 11:19 | reakce na Petr Novák - 10. 6. 2019 09:42

EU má nějaká pravidla? :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Josef Fraj | 11. 6. 2019 14:33 | reakce na Jan Pozner - 10. 6. 2019 11:19

Málokdo má tolik pravidel jako EU. Drobná vada na kráse je, že je nikdo, nebo přinejmenším ti větší, nedodržují. Jak říká Sulík, je to Unie porušování pravidel.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Petr Novák | 10. 6. 2019 13:17 | reakce na Jan Pozner - 10. 6. 2019 11:19

EU má těch pravidel až příliš. Ale zrovna ty, co by mohli trochu pomoc, ta ty nedodržuje. Tím myslím tyhle finanční nebo taky ochranu vnějších hranic.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Capouch | 10. 6. 2019 13:35 | reakce na Petr Novák - 10. 6. 2019 13:17

Kde je hra příliš složitá, lidé přestávají hrát.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+8
+
-

Michal Mrozek | 10. 6. 2019 11:34 | reakce na Jan Pozner - 10. 6. 2019 11:19

Asi má, když tahaj toho našeho šéfa STB do průvanu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Capouch | 10. 6. 2019 13:36 | reakce na Michal Mrozek - 10. 6. 2019 11:34

Jo, když se to hodí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Altman | 10. 6. 2019 15:03 | reakce na Jan Capouch - 10. 6. 2019 13:36

Těžko říct, jak se k věci stavět.
Na rozdíl od Juldy Bureše neobdivuju a naopak ho považuju za bolševického estébáckého zmetka, který hrabe pod sebe plus si kupuje voliče za cizí peníze.
Na druhou stranu je klidně možné, že kdyby byl v rétorice více "proevropský", tak že by auditoři přimhouřili oči. Tedy je možné, že ten audit je vlastně realizace toho, čím EU vyhrožovala již dříve: (uprchlicky)nesolidárním zemím zarazíme dotace.

Otázka je, zda to je špatně. Dotace jsou zlo (ekonomicky i morálně).

Spíš je humorné, jak topkaři, piráti a progresivisti z ČSSD na Václaváku demonstrují proti Burešovi, jeho čapáku, jeho dotacím na řepku či na toastové linky. A při tom mávají nad hlavou modrou vlajkou organizace, která ty dotace a biopaliva vymyslela, prosadila a provozuje. To je opravdu k smíchu.
A tuplem k smíchu je, když na těch demonstracích hřímají členové "kulturní fronty", výhradně placené z dotací, koncesionářských poplatků a dalších socialistických přerozděloven.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+31
+
-

Petr Vorlíček | 11. 6. 2019 22:47 | reakce na Jan Altman - 10. 6. 2019 15:03

Můžete prosím jmenovat ty "členy kulturní fronty", placené výhradně z dotací a koncesionářských poplatků? Tak, čistě pro pořádek, abychom zde nepoužívsli stejné dehonestující lži, jako soudruh Babiš...Díky moc!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-6
+
-

Petr Vorlíček | 12. 6. 2019 18:43 | reakce na Petr Vorlíček - 11. 6. 2019 22:47

Tak nějak jsem si to myslel...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 12. 6. 2019 20:46 | reakce na Petr Vorlíček - 12. 6. 2019 18:43

Tak to je prima, že jste na ty pracovníky muzejí, galerií, divadel a veřejnoprávních médií přišel sám.
K tomu nějaké instituty, výzkumáky, státem dotované neziskovky a máte docela slušnou armádu na státu závislých (koho chleba jíš, toho píseň zpívej) jedinců.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Petr Vorlíček | 13. 6. 2019 21:44 | reakce na Jan Altman - 12. 6. 2019 20:46

Co tímhle proboha chcete říct?
Není snad o to hodnotnější, když lidé placení státem, tedy vládou vyjdou demonstrovat proti této vládě?
Neznamená to, že jim zřejmě skutečně vadí ten eviddntní střet zájmů,??
Tim, že těmito lidmi opovrhujete se řadíte po bok Burešových nenávistných voličů, uvědomujete si to?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-5
+
-

Jan Altman | 14. 6. 2019 10:17 | reakce na Petr Vorlíček - 13. 6. 2019 21:44

Státní zaměstnanec mávající na demonstraci vlajkou EU (tedy organizace, která korupční dotace provozuje), je pro mne logicky nedůvěryhodný.

Asi jako pro mě byli nedůvěryhodní osmašedesátníci coby opozice k minulému režimu. Kdo byl po r.1968 vyhozen z partaje, pravděpodobně v ní byl v těch nejtyranštějších 50. letech. Pak jen vsadil na špatnou partu a následně byl svými soudruhy vyhozen. A tak se pasoval do role bojovníka za demokracii (např. soudruh Pelikán, nomenklaturní ředitel Československé televize, po 1968 uteklý do Itálie, později za italské socialisty europoslancem - podle mě spíše na pěst, než na to se od něj nechat poučovat o demokracii).

Kde ti demonstrující lidé byli, když vlády zaváděly opatření omezující svobodu někoho jiného, než státních zaměstnanců (EET, zajišťovací příkazy, bodový systém, fízlování internetu, ...?).
Oni nebojují za svobodu, nebojují proti vládě a její rostoucí moci. Jen jim z nějakého důvodu vadí soudruh Bureš (což mě taky, ale vadí mi i jiní politici a hlavně mi vadí na státní cecek přisátí pseudointelektuálové, žijící z mých daní a mající drzost mi ještě mluvit do života, peskovat mě za machismus, xenofobii, nenadšení pro klimaalarmismus, poučovat mě o té správné europokrokovosti).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

Josef Fraj | 14. 6. 2019 05:29 | reakce na Petr Vorlíček - 13. 6. 2019 21:44

Vám nepřijde absurdní, že stejní lidé, kteří ve volbách, případně ve své práci, pomáhají budovat korupční systém, se najednou začnou divit, že ten systém existuje a že ho někdo využil?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Vorlíček | 14. 6. 2019 09:21 | reakce na Josef Fraj - 14. 6. 2019 05:29

Mě přijde víc absurdní, že největší liberálové, kteří by měli být nejvíce aktivní a pomoci přehodit výhybku socialismu radši doma v tichosti nakupují bitcoiny a vzývají krach své vlastní země...:-(((
Jak prosim pracovník např. Akademie věd pomáhá budovat korupční systém???
Jako že na svůj výzkum požádá o grant Gačr? A myslíte, že se diví, ze ten systém někdo využívá?
Vy děláte to samé, co ten Babiš - překrucujete pravdu, jak se vám hodí do argumentace, jako by to bylo pírko...Tohle relativizování pojmů nás dostalo tam kde jsme...
Nikdo se tu nediví, ze Babiš systém využil, na to má nárok každý podnikatel, který splňuje podmínky a právní náležitosti.
Všem vadí, že Babiš ten systém zneužil, nejednal podle platných podmínek a práva.
Snad pořád trochu rozdíl, ne?
Vy zaměňujete naprosto nesrovnatelné věci.
Žít v současném systému EU v souladu se zákony není morálnim selháním (obzvláště v umělecké či vědecké sféře), naopak, využít tohoto systému k loupení, podvodům, vyvijení tlaku na jiné subjekty, to morálnim selháním je.
Laskavě tyto dvě roviny odlišujte...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-7
+
-

Josef Fraj | 14. 6. 2019 10:02 | reakce na Petr Vorlíček - 14. 6. 2019 09:21

Na tolik zmatených vět nevím jak smysluplně reagovat, tak snad je pár poznámek.

1. Cílem liberalismu, pokud tedy mluvíme o klasickém liberalismu, není vyměnit jeden zkorumpovaný režim za jiný zkorumpovaný režim. A ve stále se zrychlujícím nástupu socialismu jiný, než zkorumpovaný režim vzniknout nemůže.

2. Korupční systémy, jako je například systém dotací, jedno jestli náš nebo bruselský, nevznikají samy od sebe. Vytváří je demokraticky zvolení politici. Pokud váš akademik hlasoval pro EU a volil Babiše, tak na tom má svůj podíl. Proč se nyní diví, že Babiš krade? Teď demonstruje, ale v dalších volbách zase zvolí nějaké zloděje.

3. Ad využití vs. zneužití.
Měl byste si ujasnit úlohu jednotlivých skupin ve společnosti. Úlohou politiků je (údajně) chránit zájmy občanů. Úlohou podnikatelů je generování získu. Pokud voliči, prostřednictvím zvolených politiků, vytvoří prostředí, ve kterém nejsnazším způsobem dosažení zisku je korupce, tak podnikatelům nezbývá než korumpovat. Je to dokonce jejich psí povinnost vzhledem k zájmům akcionářů a podobně. A je úplně jedno, jak to budete nazývat. Jsou to politici (potažmo, jejich voliči), kdo selhává ve své roli a nikoliv podnikatelé.

Problém samozřejmě dostává novou úroveň ve chvíli, kdy je podnikatel a politik jedna osoba. Ale i taková osoba vzniká v rámci demokraticky vytvořeného systému a navíc je už několik let nejpopulárnějším politikem v zemi (možná i pro vašeho akademika)

Všechno, co jsem zatím napsal, jsou fakta, tak mně neříkejte, že překrucuji pravdu.

Já jsem pouze upozornil na to, že v čele demonstrujících jsou lidé, kteří jinak socialismus obhajují a prostřednictvím voleb budují a podotkl jsem, že mě zaráží, že nyní demonstrují proti něčemu, co tu sami budovali.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Petr Vorlíček | 15. 6. 2019 12:35 | reakce na Josef Fraj - 14. 6. 2019 10:02

Je vidět, že v zajetí své anarchokapitalistické iluze už ztrácíte kontakt s realitou...
Ad1)
Ano, naivnim cílem liberalismu je nahradit současný sytém (nejlépe tak, že zkrachuje), a vytvořit ancap. Asi ale tušíte, že k tomu kdy stěží dojde. .Kdyby nebyli liberálové extremisté, mohli jsme mít v současném systému více liberalismu (toho skutečného), bohužel, extremisté čekající na krach státu budou vždy jen plkat v diskuzních forech...:-(
Ad 2)
Ano, náš "Akademik " skutečně hlasoval pro. Ne, náš "Akademik" zpravidla nevolil Babiše, uvědomte si, že průměrný akademik má IQ o 20 vyšší, než průměrný občan. Protože ho nevolil, a protože je čím dál více důkazů, že to, co při volbách jen tušil a předpokládal asi všechno bude pravda, chodí teď demonstrovat. Že by tam mával evropskou vlajkou, o tom pochybuji, moc jich tam nevídám, ale mezi 100 tis. občany se jich pár najde. TAK SI PROSÍM UVĚDOMTE, ŽE TEN AKADEMIK, VOLÍCÍ BABIŠE A MÁVAJICÍ EVROPSKOU VLAJKOU NA DEMONSTRACI PROTI BABIŠOVI MÁVÁ JEN VE VAŠÍ HLAVĚ! . Asi to něco vypovídá o vašem vztahu ke vzdělanosti...
Ad 3) Zde si celkem rozumíme, jen si nejsem jistý tím "selháním" voličů...V čem selhali? Podle vás zřejmě tím, že volili pro vstup do EU, že? Podle mě jde výlučně o selhaní politiků, protože současný volební systém nemá s demokracií mnoho společného. Jde o vládu menšiny, v případě Babiše menšiny 15ti % národa. Janeček už jasně definoval, jak by měl ten systém vypadat, bohužel politici vládní strany si rybník nevypustí...
Osoba Babiše nevznikla vlivem demokratického systému, to je omílané klišé. Vznikla tolerancí porušování zákona politiky. Když se na tohle dvacet let dívá dělník z Ostravy, nezbývá mu než volit kohokoli, kdo je "mimo" tyto kruhy...Že to udělá krátkozrace není jeho selháním, je to poplatné jeho vzdělání a vědomostem. Vina je na straně politiků, kteří si mysleli, že jim projde všechno, a nebyli schopni odřezat mafiánské buňky svých stran.
Ti lidé, o kterých píšete skutečně nevědomě volí socialismus (ten Evropský), a shodneme se na tom, že ten není cestou k prosperitě. Vy ale dávate na roveň Babišovy svinstva s Evropským socialismem, což je naprostý úlet...(to znázorňuje i vnímání Babiše v Evropě...)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Honza _ | 15. 6. 2019 15:57 | reakce na Petr Vorlíček - 15. 6. 2019 12:35

Znám pedagoga - inženýra (není to tedy akademik, ale dost vzdělaný je), který volil Bureše, protože slíbil učitelům vyšší platy... Takže za ty akademiky bych ruku do ohně nedal. Ale je pravda, že teď vlajkou nemává.

Podobnost mafie a politiky je tak velká, že pro někoho je to jedno a totéž. Takže vlastně každý politik je mafiánskou buňkou své strany. Už jen proto, že jsou placeni z peněz násilím odebraných lidem.

A prosím vás, nepište 15ti, to je hrozné :-)
https://e-ott.info/2008/03/20/jak-se-pisou-radove-cislovky/

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Petr Vorlíček | 17. 6. 2019 06:46 | reakce na Honza _ - 15. 6. 2019 15:57

Uvědomujete si, že když takhle srovnáváte "politiky" s mafií, aplikujete toto srovnání i na náš senát?
Byl byste schopen své stanovisko obhájit v senátu před senátory osobně?
To "násilné" odebírání daní, to je podobné jako "násilné" očkování, díky kterému vymizely nejhorší choroby lidstva. Myšlenka nařídit lidem, aby svým dětem nechali vpravit do žíly pofiderní preparát je skoro děsivá...
Většina lidí zde ani netuší, jak úžasné vědce v česku máme, kolik fantastických a unikátních pracovišť se tu za násilím odebrané daně podařilo postavit, a kolik skvělých patentů už z toho vzniklo, s stále vzniká...
Jistě, spousta z Vás se na výzkumu laserů finančně podílet nechce, ale až budete potřebovat laserem odoperovat oční vadu, budete si chrochtat blahem...
Trochu více nadhledu!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Honza _ | 17. 6. 2019 07:55 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 06:46

https://stoky.urza.cz/index.php?action=showdrop&DID=511

A kromě senátu tam patří ještě policie, zdravotnictví, dotace na řepku, Rathova krabice vína, školství...
A to, že spousta z toho je užitečná ještě nedokazuje, že bez toho by to nevzniklo, možná dokonce lépe.
Kdo by bez státu řešil lasery? Já bych se víc bál, kdo by bez státu řešil programování, když dneska všechno běží na počítačových systémech... Nebo kdo by bez politiků létal do vesmíru...
Jednu dobu všechno řešila státní NASA a jak to vypadá teď? Takže když dneska platí laserové výzkumy stát, proč by je platil někdo jiný?

https://www.mises.cz/literatura/co-je-a-co-neni-videt-56.aspx

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Petr Vorlíček | 17. 6. 2019 12:23 | reakce na Honza _ - 17. 6. 2019 07:55

Jak to vypadá dnes?
90% prostředků na vesmirné lety čerpá Musk i ostatní byznysmani od státu.
Proč asi blbnul s maketou rakety před americkým senátem?
Vůbec také nechápete, co je to Základní Výzkum. Z toho nepadají produkty, objevujete např. Základní vlastnosti hmoty a energie.
Vystavět CERN s další pracoviště soukromými prostředky nepřipadá v úvahu, neboť má taková investice návratnost sto let! Vývoj tokamaků spolykal dodnes sotky miliard, a stále z toho nic ppužitelného nevypadlo...Jak tohle chcete financovat bez veřejných zdrojů???

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 18. 6. 2019 09:44 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 12:23

Co je to "veřejný zdroj"? Jen eufemismus pro loupež. Podle vás je veřejným zdrojem tisícikoruna, kterou pod hrozbou trestu někdo sebral živnostníkovi, zaměstnancovi, ...?

Jsem přesvědčen, že základní výzkum by (bez současného plýtvání) mohli provozovat soukromí sponzoři. Kdejaký miliardář je dnes ochoten podporovat bohulibé projekty, protože peníze si do hrobu nevezme, je lepší si za ně zajistit nesmrtelnost.
Jasně, etatisté si to neumí představit, stále budou omílat svoje "a kdo by stavěl silnice, když ne stát". Ale i kdyby nějakou giganáhodou na základní výzkum dobrovolně NIKDO nepřispěl (jako že to je nesmysl), stále vám to nedává právo jít k sousedovi a sebrat mu půl výplaty s použitím výhrůžky zbrani.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Petr Vorlíček | 19. 6. 2019 03:55 | reakce na Jan Altman - 18. 6. 2019 09:44

Pane Altmane,
Vy nějakého takového miliardáře znáte?
Mě postačí jeden příklad, kdy takový člověk investoval desetimiliardové částky do základního výzkumu bez vyhlídky na tučný profit...Jeden!...

Stát sice svou distribucí veřejných zdrojú do zakladního výzkumu konkuruje těm soukromým, ale nevylučuje je, tak proč se to tu nehemží už nyní těmi nesmrtelnými miliardáři s miliardami pro základní vyzkum na dlani???

Jasně, vy pak zopakujete tu poslední větičku výše...
Vy budete spokojený, nikdo vám nebude krást peníze...ale většina společnosti asi nebude, a proto je systém takový jaký je.
Co až nevznikne dobrovolná podpora zdravotně postižených? Až budou zase umírat hlady na ulici, budete zase opakovat tuhle větičku?
To vaše černobílé vidění světa....

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Josef Fraj | 19. 6. 2019 13:25 | reakce na Petr Vorlíček - 19. 6. 2019 03:55

Černobíle to vidíte vy. Nejbohatší lidé světa, jako třeba Gates nebo Buffet, věnovali desítky miliard dolarů například na výzkum malárie a podobné projekty a neprovozují to jako podnikatelský projekt, ale jako čistou charitu. Navíc to má velkou výhodu v tom, že tito lidé si hlídají, zda jejich peníze jdou opravdu na určené účely a nekončí tak v platech zbytečných úředníků a politiků.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Honza _ | 17. 6. 2019 14:15 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 12:23

A jak je na tom základní výzkum?
Je postavený na dotacích, takže jak asi...

Např. zde: "Granty se posuzují podle toho, zda je ve vedení žena."
https://youtu.be/HY_WUYQH4Ps?t=5030

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Honza _ | 17. 6. 2019 13:28 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 12:23

Takové debaty jsou obtížné, protože nemáme Zemi 2.0, kde by nebyly státy.
(Ale měli jsme třeba východní Německo, kde bylo víc státní moci a západní Německo, kde bylo trochu víc kapitalismu).
Ano, já souhlasím s tím, že je základní výzkum užitečný a že ho financuje stát. A taky vím, že dokud ho nefinancoval stát, tak pokrok financovali nadšenci, mecenáši, vynálezci...

Proč bere Musk dotace? Protože je to ekonomicky zdroj peněz. Kdo by nebral, když může, a ztratil by konkurenční výhodu?
https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/byvaly-majitel-tiskarny-se-bude-soudit-se-statem.A161031_2282795_pardubice-zpravy_msv

"Vývoj tokamaků spolykal dodnes sotky miliard, a stále z toho nic ppužitelného nevypadlo..."
A co užitečného by za ty peníze mohlo být, kdyby je nespolykal vývoj tokamaku? (A já myšlence tokamaku fandím). A vůbec, proč dávat tokamakům stovky miliard? Proč ne tisíce? Proč ne všechny peníze světa?

Četl jste Muskův životopis? Tam je trošku vidět, s jakou efektivitou staví rakety stát (a nepopírám, že dal základy kosmického výzkumu), a s jakou soukromý podnikatel... Další protipříklad - byli to soukromí podnikatelé, kdo dali základy letectví. Bez státu.

Jak financovat projekty bez veřejných zdrojů? 1. Neberte lidem 60 - 70 % jejich peněz. Pak jim zbude i na placení vědy.

Prosím, přečtěte si toho Bastiata. Je to pár stránek.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Petr Vorlíček | 17. 6. 2019 22:08 | reakce na Honza _ - 17. 6. 2019 13:28

Ano,
četl jsem jeho životopis, dokonce několikrát.
Musk se opakovaně posmíval Boeingu, že by bez statních subvencí nevyvinul ani padák...A od samého začátku masíroval kongresmany, protože mu rychle došlo, že bez veřejných zdrojů zůstane brzy na suchu - pamatujete? Kdyby mu spadla i ta poslední raketa za posledních 20 mega, bylo byvalo po vývoji...
A to že Musk je Pan podnikatel! Kolik takových je na světě? Na to mi stačí prsty jedné ruky...
Stovnáváte ale nesrovnatelné...
Najdete dnes někoho, kdo za 20 mld eur postaví nový urychlovač, který pak bude konzumovat další stovky milionů? Toho mecenáše bych chtěl vidět...
Můžete klidně říct, že radši dostanete dvojnásobný plat, a oželíte informaci, zda skutečně existuje nějaká temná energie a hmota...Pro mě je zase největší hodnotou lidstva právě to, že globálně spolupracuje na odhalování tajemství zrodu vedmíru, energie, bez toho bychom byli jen pár miliard morčat, která se nestarají o nic jiného, než jak si nacpat pupek vrznout si...
Vaše představa lidstva bez států je podle mě utopií...Stejně jako tlupy, vznikly státy z popudu spolecnosti, naprosto přirozeně. Lidé nejsou sólisti, potřebují se spoléhat na větší celek, v obživě, obraně...I ten socialismus vychází z lidské přirozenosti, a mezi staty a rasami v tom při výzkumech nebyl velký rozdíl - lidé vždy preferovali mít deset, když měli deset všichni, než aby sami měli 100, když by všichni sousedé měli 1000. A tohle je vlastně podstata socialismu, ten se vymýtí až tehdy, kdy to tu budou ovládat androidi...Jistě, je určité procento lidí, kteří by se radši spoléhali jen na sebe, neb věří, že na to mají schopnosti, vědomosti, talent...Ti ale trpěli v každé době, naproti tomu dnes jen živí ty méně nadané...
No vždyť je to skoro idylka! :-))

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Honza _ | 19. 6. 2019 07:45 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 22:08

Kolik je takových podnikatelů? Nu, dneska musí člověk splnit takové byrokracie, že začít v garáži jako Wozniak s Jobsem už snad ani nejde.
A najdete dnes někoho, kdo by financoval očkování proti malárii? Nebo zvýšíme daně, aby na to měl stát?

Pokud chcete urychlovač za soukromé peníze, holt byste bez státu musel chodit po mecenáších a shánět peníze. Pak by se vidělo, jak moc vám na tom skutečně záleží. Ale dost pravděpodobně byste na to měli víc peněz a možností než s dnešním zdaněním a byrokracií :-)

A utopie? Ano, možná. Život bez krále byla taky utopie, létající stroje těžší než vzduch byla taky utopie... Ano, nebude to zítra, ale proč té byrokracie a neefektivit tolik přibývá?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Josef Fraj | 15. 6. 2019 13:25 | reakce na Petr Vorlíček - 15. 6. 2019 12:35

Pojem liberalismus mně ve vašem podání přijde už tak zmatený, že nevím, na co bych měl vlastně reagovat.
Vašeho virtuálního stylizovaného akademika už s dovolením také vynechám :-)

>>> "Vy ale dávate na roveň Babišovy svinstva s Evropským socialismem, což je naprostý úlet...(to znázorňuje i vnímání Babiše v Evropě...) "

Rozdíly tu jsou, ale obojí je stejné svinstvo. Macron a spol. nemohou zkousnout, že Vyšegrád si tvoří vlastní podobu budoucí totality a nechce se bez řečí podřídit bruselské chystané totalitě. Socialismus je zlo v každé podobě. Ten bruselský se postupně přibližuje reálnému socialismu sovětského typu i když samozřejmě má svoje špecifiká. Třeba se dočkáme "islámského socialismu" :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Petr Vorlíček | 17. 6. 2019 07:44 | reakce na Josef Fraj - 15. 6. 2019 13:25

Pane Fraji,
položil jste si otázku, proč byly všechny liberálně fungující společnosi (snad vyjma kmenů v brazilském pralese, a ostrova lidojedů, kde nedávno snědli amerického reportéra) nahrazeny nějakým režimem? Proč někde není superúspěšná skutečně liberální země, válcující v konkurenci ostatní více či méně socialistické režimy?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Josef Fraj | 17. 6. 2019 10:37 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 07:44

Ale jistě a také jsem tu na ní už asi desetkrát odpovídal.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Novák | 17. 6. 2019 08:41 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 07:44

A přitom je to jednoduché. Protože rozum nestačí, jsou potřeba i svaly, aby ten rozum mohl fungovat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Petr Novák | 11. 6. 2019 10:39 | reakce na Jan Altman - 10. 6. 2019 15:03

Babiš dělá hodně proto, aby ty dotační programy, co nejvíc zdiskreditoval. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Jan Altman | 11. 6. 2019 10:57 | reakce na Petr Novák - 11. 6. 2019 10:39

Jo, to je na něm to jediné pozitivní :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Jan Capouch | 10. 6. 2019 16:37 | reakce na Jan Altman - 10. 6. 2019 15:03

Zcela správně. Kdyby to nebylo tolik k pláči, bylo by to k smíchu a přáli bychom si leda popcorn nebo brambůrky. A ještě k EU dotacím: kromě toho všeho nastavili právě euroúředníci zcela formální systém rozdělování a kontroly dotací, kde se poradenské firmy ani netají tím že pomohou sepsat žádost tak, jak chtějí ouřadové slyšet.(kouzelná slůvka inovace a inkluze). Viz když chcete zkoumat veverky, nepište žádost o grant, že chcete zkoumat veverky, ale zkoumejte vliv globálního oteplování na život veverek.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+11
+
-

Petr Vorlíček | 11. 6. 2019 23:02 | reakce na Jan Capouch - 10. 6. 2019 16:37

Souhlas. Je s podivem, jak si v Evropě libujeme, jak máme nízkou nezaměstnanost, jen to má malou chybku, že ten produkt a životní úroveň nám jaksi neroste adekvátně tomu všemu pachtění....
Ono když polovina národa přehazuje hromadu byrokratického hnoje z hromady, kam ji kydla ta druhá půlka, není kdo by ten zázračný produkt jaksi vytvořil...
Proti přípravě na certifikaci ISO je i krafání u kafe neskutečně produktivní činností se spoustou pozitivních efektú...O dotacích radši ani nemluvím, to by mě pan Gabriel smáznnul...
Že by nám tímhle dělal Babiš nějakou službu, no to už je hodně černý humor...Nicméně zvyšování DPH Ódéeskou po vedením Nečase byl horší zločin, než krádež pár desítek miliard korun Babišem...On si to jednou odskáče, Nečas leští kabelky a užívá rentu...:-(((

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Alexander Novotka | 12. 6. 2019 10:57 | reakce na Petr Vorlíček - 11. 6. 2019 23:02

To asi ano, až na to, že příprava na certifikaci ISO je stejná v Evropě, v Jižní Korei, v Argentině či na Novém Zélandu, je to celosvětová norma. Jiná věc je ovšem nároky certifikačních autorit kladené na firmy požadující certifikát.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Vorlíček | 12. 6. 2019 18:43 | reakce na Alexander Novotka - 12. 6. 2019 10:57

Ale tak je to přeci se všemi předpisy EU. Není často problém apriori v té myšlence, ale ve formě, jak je aplikována.
Firma s pěti zaměstnanci v rámci ISA musí mít protokol o zaškolení zaměstnanců v práci s varnou konvicí a ledničkou. Musíte mít protokoly o dechové zkoušce u zaměstnanců (jednou ročně), kteří užívají služební vůz. Zaměstnanci (i ti, co sedí celý den u PC) musí mít zdravotní prohlídku, že mohou tuto práci vykonávat...
Oba asi tušíme, jakou hodnotu takové dokumenty mají...
To je všechno neskutečný soubor činností a poplatků, které živí příživníky, kteří jsou na tenhle papírový boj najatí...Kdo má pak vykonávat skutečnou práci, která generuje společnosti nějaký skutečný produkt? Neseženete normální sekretářku, protože přehazovat tyhle lejstra není takový stres, a když se někde seknete, ani se to nepozná, protože papír snese všechno..:-(

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Alexander Novotka | 12. 6. 2019 19:58 | reakce na Petr Vorlíček - 12. 6. 2019 18:43

To ale byla reakce na to, že jste začal s „hromadou byrokratického hnoje“ (HBH) v Evropě (s čímž souhlasím) a pak jste to vztáhl na ISO, které je celosvětové, ne pouze evropské HBH :-)
Jako manažer kvality jsem absolvoval dnes už desítky auditů (interních, dozorových, certifikačních, zákaznických – ty jsou mimochodem mnohdy těžší než přímo ty certifikační), ale nikdy nikdo po nás nechtěl protokol o proškolení zaměstnanců pro práci s varnou konvicí a ledničkou nebo dokonce povinné (?) protokoly jednou ročně o dechové zkoušce řidičů referentů (školení ovšem ano). To máte pěkně ostrého auditora, nejjednodušší řešení je „umravnit ho“, nebojte, oni na to slyší, když naznačíte, že byste mohl využít taky služby konkurence. Zdravotní prohlídky jsou dány (českým) zákonem, z hlediska ISO se posuzuje, jestli firma dodržuje zákon. Shodneme se ale, že značná část kladených požadavků je spíše formální a zbytečná (papír pro papír), nejsem si ale jistý, jestli se to neodvíjí právě od těch českých zákonů (např. kdoví jaký zákon o pracovně-lékařských službách mají na Novém Zélandu, jestli vůbec nějaký, jestli tam certifikační autority taky sledují dodržení intervalu zdravotních prohlídek, atd.). Dle mého názoru jsme si ty pastičky nakladli sami, tedy ne my dva, ale naši povedení poslanci a EU - HBH.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Vorlíček | 14. 6. 2019 09:44 | reakce na Alexander Novotka - 12. 6. 2019 19:58

Víte, řeknu to jinak...dostal jsem ve firmě 10.000 pokutu za to, že jsme papír z obalů dali do sběru, a měli na to potvrzení...Jenže ta sběrna nebyla v nějakém seznamu akreditovaných provozoven...
Přijde vám tohle normální???

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Alexander Novotka | 14. 6. 2019 17:07 | reakce na Petr Vorlíček - 14. 6. 2019 09:44

Vidím, že jste výrazně angažovaný v jiné části diskuse, tak jenom krátce:
Včera jsme úspěšně zvládli ve firmě dozorový audit, během něhož jsem Vaše příklady „předhodil“ auditorovi. Když se dosmál, řekl, že snad je možné narazit i na někoho takového, ale že by se to nikdy nemohlo dostat do jiné kolonky než „doporučení“. Oni si taky nemůžou dělat, co chtějí, jestli ale necháte na sobě dříví štípat, je to Vaše volba. Mějte hezký den.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Vorlíček | 17. 6. 2019 22:37 | reakce na Alexander Novotka - 14. 6. 2019 17:07

Pane Novotko,
tohle téma fakt nehodlám dále diskutovat, nechci zase začít s prášky na tlak, taj jen stručně... Začerstva po auditu: (beze mě, já ležel ve špitále...)
Hned ve dveřích jsme dostali pojeb od naší "interní" auditorky, která nás připravuje, že nemáme připravené zákusky ani chlebíčky..Bolševik hadr...
Malem jsem padl na pusu, když jsem skyšel, že si auditor řekl kolegovi - projektovému managerovi, že vjel autem do nějaké louže, a jestli by mu to šel utřít, aby si neumazal kvádro - ano, v těch třiceti stupních u nás seděl v kvádru, důkazu kompetence, a řekl zaměstnanci cizí firmy, aby mu utřel auto.....Vím, že tohle už zní tak neuvěřitelně, že tomu nejde ani moc věřit, a kdybych neležel ve špitále, rupla cévka a ten blb letěl ze dveří...
Pak poslouchali, co všechno bychom si měli kalibrovat (ikdyž nic neměříme), servismana, co má v kufru šupléru a sviňák jsme museli jmenovat metrogem, a musel fakt sepsat ten seznam měřidel...(nakonec se sviňák i posuvka obešly bez kalibrace, ale trvalo to...)
Největší chybou, která zabrala snad půl hodiny bylo, že zaměstnanci sice podepsali všechny potřebné bumažky se seznámenim se s kdečím, a proškolení v lecčems, ale chyběl ještě papír, kde by podepsali, že se vším souhlasí a rozumí tomu. Už se kolega rozhlížel, jestli někde není skrytá kamera..
Tenhle člověk vám pak pošle fakturku na šestadvacet tisíc (za ty tři hodiny práce), dvacku schrupne interní koordinátorka, revize na prodlužovačky a zdroje noťasů tři a půl, školení ridičů dva a půl, tři tisíce stály zdravotní prohlídky, a jste v to bratru za šedesát, týden neskutečného opruzu, a za rok nanovo...
Už se těším, jak zase za rok cucám z prstu vyhodnocení cílů kvality...:-((( Těhle 60 tisíc mohli dostat zaměstnanci v prémiích za skutečnou práci, aby nebyli tak otrávení, že narozdíl od ostatních úředníků jim nevrostly mzdy o 15%...Místo toho je schrupla byrokratická hydra, která parazituje na naší práci....
Světu mír!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Alexander Novotka | 18. 6. 2019 10:13 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 22:37

Soudruhu Vorlíčku, Vy jste úplně mimo. Vůbec netušíte, co dělám a šmahem mě posadíte na „papírovou“ stranu. Vy ráčíte být na straně nůžek nebo kamene?
Většina věcí, které „vyjmenováváte“, jsou povinné ze zákona (ČR!) a nemají s normou ISO 9001 nic společného, takže byste je musel splňovat, i kdybyste o QSM neslyšel ani ťuk. Kalibrace měřidel je kapitola sama o sobě a má svá pravidla. Když nevíte jak na to, nechte si poradit. BTW, ve skladu firmy, se kterou spolupracuji, je kalibrovaný teploměr a vlhkoměr…
Váš pláč ohledně „drahé byrokracie“ je pláčem nad vlastní bezradností. „Interní“ auditorku jste si nejspíš dotáhli sami, auditora ISO vyměňte hned, certifikačních firem najdete dost. Po pravdě, vzhledem k dikci Vašich příspěvků se jim vlastně ani nedivím, že si chtějí na Vás zgustnout. Píšete takové nesmysly, že bych chutě udělal totéž!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Vorlíček | 19. 6. 2019 04:01 | reakce na Alexander Novotka - 18. 6. 2019 10:13

Ano, tomu věřím, zneužívat moc, kterou vám dávají byrokratické zákony, to vám jde skutečně brilantně.
I blb chápe rozdil mezi kalibrovaným vlhkoměrem ve skladu, a svinovacím metrem v kufru servisáka, no ale vysvětlovat tohle byrokratovi, to je jako valit kouli do kopce...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Alexander Novotka | 19. 6. 2019 15:27 | reakce na Petr Vorlíček - 19. 6. 2019 04:01

O čem to plácáte? Jaká byrokratická moc?
Svinovací metr patří zařadit mezi informativní měřidla. Jestli si ho necháváte kalibrovat (nebo jste se nechali k tomu donutit – sancta simplicitas!), tak jste se sami vystavili tomu, co tady nazýváte byrokratickou hydrou a tu kouli tlačíte do kopce dobrovolně z vlastní blbosti, experte!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Vorlíček | 20. 6. 2019 08:27 | reakce na Alexander Novotka - 19. 6. 2019 15:27

Jojo, my jsme se sami vystavili...prostě vtipákek...
Teď mi kvůli odbornému školení nadnárodní firma cpe k podpisu smlouvu o GPDR na údaje o zaměstnancích, kteří u mě kurz absolvovali. Ve smlouvě si vymiňují, že ohledně spávy dat mohou v mé firmě udělat kdykoli audit, na mé náklady, já jim musím umožnit vstup. Je snad jasné, jakou má ta firma vyjednávací pozici...
Všechny tyhle dementní zákony, předpisy a směrnice slouží pouze k vytváření pracovních míst pro jedince, kteří nemají schopnosti či chuť participovat na produkční ekonomice.
Přesně tohle přetavilo efektivní kapitalismus v současný korupční korporativismus, ve kterém se vy cítite jako ryba ve vodě, protože administrativních krys, které s vámi mohou zabít pár dní nad štosem papírů se v korporaci schová jako nic, stejně tak jako náklady na živení několika parazitů....Konkurenceschopnos tse udrží vyjednávací silou, lobbingem, kamarádšaftem...Jen houšť!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Alexander Novotka | 20. 6. 2019 10:57 | reakce na Petr Vorlíček - 20. 6. 2019 08:27

Pane Vorlíčku, co to berete za epesní matroš? Pokud to není ilegální a návykové, tak to chci taky. Nejprve tady pláčete nad byrokracií, kterou jste si natropili a nadrobili sami a pak to „odvážně“ nebo spíše infantilně házíte na hlavu někomu, o kom víte úplné kulový, vlastně jenom to, že je to Váš třídní nepřítel byrokrat. Nic o mně nevíte, ale píšete o administrativních krysách, to Vám přijde jako vhodný příspěvek do diskuse?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Vorlíček | 17. 6. 2019 22:39 | reakce na Petr Vorlíček - 17. 6. 2019 22:37

A jen k vaší vychytralé radě - ano, mohu poslat auditora k šípku, když si vymýšlí kraviny. Jenže jeho firma má ode mě za návštěvu potvrzenou smlouvu na šestadvacet, a ty jí musim zaplatit bez ohledu na výsledek auditu...
No dobře to mate zařízené, nane Novotko...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Honza _ | 15. 6. 2019 09:23 | reakce na Alexander Novotka - 14. 6. 2019 17:07

No nevím, o EET taky říkali, že pokuty budou jen za opakované a velké prohřešky, malí obchodníci se nemají čeho bát a ejhle...

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/537587/pokuta-15-tisic-za-tic-tac-za-15-korun-kontrola-eet-skripla-duchodkyni.html

Aktivní úředník je horší třídního nepřítele.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Alexander Novotka | 16. 6. 2019 07:50 | reakce na Honza _ - 15. 6. 2019 09:23

Nehledě na fakt, že certifikace ISO 9001 není na rozdíl od EET ani trochu povinná, tak srovnávat ji s paskvilem z dílny anonistů a socanů je čirý úlet. Buď nevíte, o čem mluvíte, nebo jste si jen chtěl rýpnout.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Vorlíček | 17. 6. 2019 22:44 | reakce na Alexander Novotka - 16. 6. 2019 07:50

Vy nevíte o čem mluvíte, neb znáte situaci pouze z papírové strany.
Když nadnárodní firmě nedodáte bumážku včas, vyřadí vás z whitelistu dodavatelů, a tam už se po vyřazení zpět nedostanete...
Jistě, máte na vybranou, můžete se rozhodnout úplně svobodně...Vy vtipálku...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 10. 6. 2019 07:34

Příhodně specifická racionalita. Když dlužíte deset tisíc, jste odporný neplatič. Když dlužíte deset bilionů, jste vážený obchodní partner s menší ekonomickou nepříjemností.

Jestli to počítám správně, tak z eurozóny je už tedy zcela zjevně a nepokrytě ve srabu Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Řecko (to snad už trojnásobně), Irsko a Kypr, všichni svorně dotovaní severem kontinentu. Viděli jste už inscenaci Bankrotáři s Donutilem? Takhle nějak si ty šašky představuju...

Nahlásit

+92
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK