Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Podkarpatská Rus. Žít znovu jako za Čechů

24. 4. 2019
 61 005
6 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Tak nevím. Buď existují dvě Ukrajiny nebo si polovinu devadesátých let v ČR pamatuji špatně. Hned za slovenskými/polskými hranicemi euro nikoho nezajímá, všichni chtějí dolar, Jiné auto než žigula prakticky nepotkáte, na trhu seženete pouze pár základních surovin - vše ostatní se vyrábí doma a úklid veřejných prostranství spočívá v tom, že jeden den v týdnu se shrabou odpadky na hromadu a zapálí. Pokud si někdo takto pamatuje devadesátá léta u nás, tak už se nedivím, že se jim říká divoké devadesátky.

Nahlásit
-
261
+

Diskuze

No a ja tam byl predloni a loni, loni jsem byl dva dny v Kyjeve, Odesse a Charkove, po jednom dni v Zaporozi, Dnipru, Chersonu, a pul dne v Umani. Ano v supermarketech maji stejne mnozstvi zbozi jako u nas. Novych budov, panelaku se tam stavi pozehnane. I takove mensi supermarkety tam maji pekne a ciste. Maji tam ale i velka trziste s ovocem a zeleninou, ktera jsem tu v cesku nikde nevidel. Ano mzdy tam maji podle tamnich novin a i na pracovnich serverech skutecne cca 5x az 6x mensi a ceny zbozi jsou rekl bych skoro stejne jako u nas. Byty jsou tam oproti Praze taker o dost nize, ale najdou se i vyjimky ktere jsou drazsi nebo stejne drahe. Je tam super i ta nabidka marsrutek. Metro kterym muzete za 5hriven(cca4kc) jezdit 24hodin v kuse dokud nevystoupite. Dale jsem si vsiml, ze tam maji mnohem mene obeznich lidi a lidi s nadvahou. Horsi je to tam s tou korupci na kterou jsou tak zvykli, ze bezne mne tam chtela babka na hajzlikach, hotelova recepcni apod. nejakym zpusobem natahnout. Tim myslim ze se tam asi moc nechteji dodrzovat dohody. Zase na druhou stranu, neni tam EU diktat, takze na kazdem rohu ve mestech trafika s cigaretami s cenou 15 az 35 hriven (krabicka za 30kc - kuraku raj :) ) Je tam mnoho oblasti s novymi budovami ohranicenych a nedostanete se tam protoze tech 20 panelaku maji oplocenych a hlida to tam ochranka. S bezpecnosti jsem tam osobne nemel problemy i kdyz mne pani v Odesse mnohokrat varovala. Take mne fascinovalo v Kyjeve, jak mezi panelaky staveli pravoslavne kosteliky a rozloha tech sidlist plnych 18 az 24 patrovych budov. Nejhorsi na Ukrajine jsou cesty mezi mesty. Mesta si sve cesty jakz takz udrzuji, ale vyjedete ven a po par kilometrech je to neuveritelne. Nezapomenu svou cestu busem pres noc z Dnipra pres Nikopol do Chersonu, to byly hrozny vymoly. Jinak jak jsem na te Ukrajine byl, tak jsem se tam fakt citil mnohem svobodneji nez v Cechach, nevim cim to je, ale fakt jsem tam mel takovy pocit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Kamenec Podolský a okolí, návštěva loni na podzim.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

No tak pokud znáte Ukrajinu z béčkových mafiánských filmů, tak to tam samozřejmě vypadá jako...
Jako u nás v devadesátkách podle béčkových mafiánských filmů!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
8
+

Pane Zadražil, asi opravdu existují dvě Ukrajiny. Kde se ale nachází ta Vaše to nevím. Stačí se podívat na live kamery - ukáží vám provoz na ulicích. Teď jsem se díval a žigulíků jsem moc neviděl - běžná auta, jako u nás.
Bratr byl předloni na Ukrajině, projel několik měst... Ukazoval mi spoustu fotek. Říkal, že tak zásobený supermarket, jako tam, neviděl ani v Paříži (kam často jezdí). Ovšem výdělky nebo důchody obyčejných Ukrajinců jsou víc než ubohé. Jsou tam obrovské majetkové rozdíly, dost tam všechno ovládá mafie. Překvapilo ho, že se tam už nechlastá - prý na to nemají peníze.

Nahlásit

-
10
+

...a jestli bude na Podkarpatí vypsáno demokratické referendum jako na Krymu tak Československé území ukradené gruzincem Džugašvilim Stalinem bude opět patřit ČR nebo SR jak si budou v referendu občané přát

Nahlásit

-
9
+

Tak nevím. Buď existují dvě Ukrajiny nebo si polovinu devadesátých let v ČR pamatuji špatně. Hned za slovenskými/polskými hranicemi euro nikoho nezajímá, všichni chtějí dolar, Jiné auto než žigula prakticky nepotkáte, na trhu seženete pouze pár základních surovin - vše ostatní se vyrábí doma a úklid veřejných prostranství spočívá v tom, že jeden den v týdnu se shrabou odpadky na hromadu a zapálí. Pokud si někdo takto pamatuje devadesátá léta u nás, tak už se nedivím, že se jim říká divoké devadesátky.

Nahlásit

-
261
+