Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Očima expertů: Data nad zlato. Dřou z nás operátoři kůži?

1. 3. 2019
 10 723
5 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Platím nějakých 490Kč a za to mám neomezené hovory a SMS do všech sítí a 6GB dat.
Asi by to mohlo být lepší (cena jen 200 a dat 20GB), to je jasné. Velké firmy to také lepší mají.

Na druhou stranu:

- data máme drahá proto, že zde stát vytvořil trojčlenný oligopol, vstup do odvětví stát nesmírně komplikuje

- i když platím mastných 490Kč, tak za to alespoň dostávám službu, kterou považuji za dobrou a kdyby se mi nelíbila, mohu jít jinam, nebo nikam (pořídit si jen předplacenku, hovory jen přijímat, data řešit wifinama)

- nikdo nemá nárok, aby mu někdo cizí poskytoval služby, po jakých zrovna zatouží. Nikdo nemá nárok na mobilní volání a mobilní datové přenosy (pokud by to bylo nějaké lidské právo, zkuste ho vymáhat na výletě na nějaké odlehlé místo, v dole, nebo v Česku před 30ti lety) a tak logicky ani nemá nárok na tuto službu za cenu, jakou by si zrovna přál

- stát mne stojí o 2 řády více a jeho služby při tom považuji za daleko horší, než služby mobilních operátorů. Takže bych s dovolením prioritně řešil toto.

Nahlásit
-
13
+

Diskuze

Podstatné je, že vzhledem k omezeným prostředkům (frekvence) nelze do této oblasti vstoupit bez souhlasu státu. Stát je tedy ten, kdo za to má zodpovědnost.

Nahlásit

-
0
+

Nemáme v podstatě ani oligopol. O2 a T-Mobile sdílejí sítě, čímž pánem máme prakticky monopol.
A ano, ceny a možnosti jsou u nás už nejhorší v EU.
Naštěstí nikdo nehodnotí třeba stavbu dálnic, to jsme taky asi poslední (i v Maďarsku staví asi 6x rychleji, o Polsku ani nemluvě).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

No to bychom si pomohli, kdyby operátoři o frekvence pravidelně soutěžili (dražili je).
Každý poplatek/licence, kterou operátor zaplatí státu, následně promítne do cen.
Každý poplatek/licence pro stát tak je vlastně dodatečným zdaněním obyčejných koncových zákazníků.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Nikdo sice nemá nárok, aby mu někdo cizí poskytoval služby, ale na druhou stranu tady se bavíme o situaci, kdy stát operátorům garantuje, že nikdo nebude vysílat na "jejich" frekvencích, a na oplátku oni zase musí poslouchat regulátora. Taková byla dohoda při aukci kmitočtů. Je na regulátorovi, aby tuhle nešťastnou situaci rozseknul.
Škoda, že nefunguje model, kdy by se kmitočty pronajímaly jen na omezenou dobu, a operátoři by o ně museli pravidelně soutěžit. To by byla teprve legrace. Samozřejmě chápu, že by to limitovalo investice do oboru kvůli nižší stabilitě prostředí (operátor, který má už nainvestováno, přijde v případě prohry o mnohem víc než noví hráči... a naopak noví hráči mají nesrovnatelně vyšší kapitálové náklady v případě výhry).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Platím nějakých 490Kč a za to mám neomezené hovory a SMS do všech sítí a 6GB dat.
Asi by to mohlo být lepší (cena jen 200 a dat 20GB), to je jasné. Velké firmy to také lepší mají.

Na druhou stranu:

- data máme drahá proto, že zde stát vytvořil trojčlenný oligopol, vstup do odvětví stát nesmírně komplikuje

- i když platím mastných 490Kč, tak za to alespoň dostávám službu, kterou považuji za dobrou a kdyby se mi nelíbila, mohu jít jinam, nebo nikam (pořídit si jen předplacenku, hovory jen přijímat, data řešit wifinama)

- nikdo nemá nárok, aby mu někdo cizí poskytoval služby, po jakých zrovna zatouží. Nikdo nemá nárok na mobilní volání a mobilní datové přenosy (pokud by to bylo nějaké lidské právo, zkuste ho vymáhat na výletě na nějaké odlehlé místo, v dole, nebo v Česku před 30ti lety) a tak logicky ani nemá nárok na tuto službu za cenu, jakou by si zrovna přál

- stát mne stojí o 2 řády více a jeho služby při tom považuji za daleko horší, než služby mobilních operátorů. Takže bych s dovolením prioritně řešil toto.

Nahlásit

-
13
+