Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Aleš Michl: Euro? Ani za patnáct let

19. 1. 2019
 29 654
75 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

"Pokud hypotéka vychází jako nedostupná, je možné na čas zkusit nájemní bydlení a šetřit." Ten chlap je génius. Pak se divíme, že to tady vypadá tak jak vypadá. Nějak jsem nepochopil jak souvisí přijetí Eura s německou mzdou. Německou mzdu nebudeme mít ani za 50 let. Ale po celou dobu budeme zbytečně platit bankéřům za směnu peněz.

Nahlásit
-
57
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Četl jsem asi jiný článek, ale to je fuk. Banky se skutečně neživí směnou korun na eura a zpět, ale otravuje to život všem firmám (kurzová rizika) i občanům. Vždyť je to úplně zbytečné! Vždyť úspěšnější země, než jsme my (Rakousko, Německo, Finsko, Holandsko atd. atd.) platí eurem a vyhovuje jim to. V době globální ekonomiky si soplit doma vlastní miniměnu je přece nesmysl a hlavně dost vysoké riziko jejího napadení. George Soros dostal do kolen i britskou libru, když byla země oslabená, z nás by si někdo takový skutečně udělal totální hlupáky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-5
+

Diskuze

Pane Fulde,
ke svému naprostému úžasu, za poslední tři roky co čtu příspěvky na FINMAG, s vámi poprvé naprosto souhlasím.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já jsem právě ten, který se nežene nikam a především nechce vystupovat z EU, toho jste si snad už všiml, ne?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Tahle touha se k někomu "přimykat" je projevem pocitu méněcennosti, nedostatku sebevědomí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Vy se žeňte kam chcete, ale nás prosím nechte na pokoji.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Buď jste si zapomněl vzít ráno prášek, nebo už konečně přestaňte hulit ten epesní matroš. Kroutíte se tady Vy, já k tomu nemám pražádný důvod. Skutečně nepíšete o nějakých slovních kličkách, protože píšete naprosté nesmysly. Jste obyčejný diletant nebezpečný pouze tím, že si o sobě myslíte, že tomu rozumíte. Nemá vůbec cenu ztrácet diskusí s Vámi čas.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Jazyk německý byl zrovnoprávněn s českým (ve skutečnosti mu však byl nadřazen).[4] wiki

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Především proto, že ti slavní "čeští stavové" (pod vedením Thuna a Alhaldta) byla říšská knížata a hovořila převážně pouze německy.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nemáme na nic, co tady píšete. A ni na pracující policajty, kteří by došetřili čapák a poslali ho k soudu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Obnovené zřízení zemské výslovně zrovnoprávňuje němčinu s češtinou. Asi by to nebylo nutné, kdyby čeština nebyla dominantním jazykem politicky aktivních vrstev.
Třeštík má pravdu. Kdyby vyhráli stavové, pravděpodobně by se protestanti "udělali pro sebe" a zvolili by si vlastního císaře. Čeština by dopadla jako irská gaelština nebo bretonština.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jo, mají tam 700 000 muslimů. Radši zůstat za Rakouskem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Zajímavý názor jsem zaznemenal od pan Třeštíka?, co by kyby bitvu na Bílé Hoře vyhráli čeští stavové.
Asi bychom byli dnes Němci jak polena, protože bychom připadli ne pod tolerantní Habsburky, ale pod Němce, později Prušáky, kde se žádné národní obrození zásadně nekonalo. Viz. polabské Slovany nebo Lužické Srby.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To je ale vyjímečný text z té doby, který o češtinu jevil zájem. A to jen proto, že Karlova matka hovořila asi běžně česky. Samozřejmě to mělo nulový význam, dnes se to považuje za kuriozitku. Ale v té době se čeština používala, za husitů taky, ale později postupně mizela až do doby obrozenské, kdy ji museli z velké části vymýšlet znovu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To je přece úplně fuk, ne?
Důležité je, že my jsme historicky a kulturně spojení s Němci. Odstřižením se od historických elit i obrovského kulturního okruhu našimi obrozenci, nepovažuji za zrovna nejlepší nápad. Byli jsme před Rakouskem, dnes je Rakousko před námi.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-3
+

A měl by? Západ je jenom EU? Pro nás ano, ale pro Island rozhodně ne.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-4
+

Podle zlaté buly Karla IV. měli kurfiřti znát říšské jazyky, včetně češtiny. Asi venkovani.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nemáme. Alespoň podle haploskupin jsme skutečně mírně většinově Slované. Ale germánské krve máme dost.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Čeština dominovala snad jen na českém venkově, v oficiálních strukturách nikoliv. V předbělohorské době se psalo latinsky, česky a německy, později pouze německy až do 19. stol,,kdy vzniklo obrození.
Hradiště bylo slovanské, ale po pádu velké Moravy prakticky vymizelo a bylo nahrazeno hrady a opevněnými městy. To je čistě imoprt ze západu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Kroutíte se jak had, ale já skutečně nepíšu o nějakých slovních kličkách. Já píšu o podstatné a zásadní věci, že naše země byla vždy v civilizačním okruhu německém, byla lénem německých panovníků. A je skutečně jedno, jestli to byli králové frančtí, Císařové římští nebo němečtí, případně Rakouští. Pořád to byli Germáni a my taky máme průměrně více krve germánské než slovanské. Rakušáci jsou na tom prakticky stejně.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-4
+

Stejný ubohý argumentační faul jako přednedávnem – vytáhnete několik věcí, které jsem neřekl/nenapsal a začnete se proti nim vymezovat s tím, že mi jakože oponujete. Plácáte nesmysly.
Ne, nenapsal jsem, že „Königreich Böhmen nebylo součástí Říše“, napsal jsem, že české království nebylo nikdy součástí Německého císařství. Jestli ten rozdíl nechápete, jste hlupák.
Ne, opravdu jsem nenapsal, že český král (nikoli Český Král) „snad nebyl kurfiřtem, volitel Císaře (císaře!). Nic takového jsem nezmínil.
A ano, tvrdím, že ŽÁDNÝ český král nebyl nikdy německým císařem. Podle Vašeho výkladu (zde si dovolím luxus vynechat přívlastek pro takový nesmysl) „řada Českých Králů (ne)byli zároveň Císaři Němečtí“. Ne, ani jeden nebyl císařem německým, nýbrž pouze několik z nich bylo císařem Svaté říše římské (nebo římským králem).
Ne, nenapsal jsem, že „Karel IV budoval Prahu jako hlavní město Císařství“ (a že nezakládal Karlovu Universitu). O tom v mém příspěvku nebyla řeč.
Součástí „Německé říše“ (Deutsches Reich) byly české země snad pouze za protektorátu Böhmen und Mähren, to zas ale nebylo české království, ani německé císařství.
Pletete si pojmy a dojmy a plácáte úplné nesmysly vršíc je na sebe jeden za druhým, obdobně máte problém i s pochopením psaného textu. Historii nerozumíte ani trochu, natož ekonomii, Vaše argumentace je falešná a plná protimluvů, Vaše laická a prostoduchá koncepce geopolitiky, kterou prezentujete jako fakta, je akorát tak zábavná, zatímco skutečná fakta ohýbáte, v překrucování jste fakt mistr.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Čeština samozřejmě byla dominantním jazykem až do 17. století. Slované zdaleky nebyli nekulturní lidé, hradiště byla považovaná za nedobytná i Franky. Že byli na západ od nás vyspělejší, o tom žádná. Ale to jsme tvořivě přejímali a upravovali, ne jen slepě kopírovali.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Somálci nebo Syřané nebo Gambijci to tu nezachrání, tihle "dříči" jsou vyhlášení na celém Západě. Nikdo nechce totální uzavření hranic. Pouze ilegální barevné imigranty z Afriky a Asie.
Ne, sovětskou gubernií jsme nebyli. Poměry zde byly nesrovnatelně mírnější a blahobytnější než v SSSR.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Ale do EU se nijak nežene, že?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Ukrajinci se sami definují jako národ už od dob, kdy všude v Evropě vznikaly národy a s Rusy nechtějí mít nic společného stejně, jako my s Němci. První samostanou republiku vyhlásili v době, kdy i my vyhlašovali ČSR, takže mají s námi místy dost podobnou historii. Napadení Putinem velmi připomíná naše napadení Hitlerem po r. 38, Majdan byl vlastně mutací naší "Sametové revoluce".

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dalimil navazoval na Kosmu a psal česky, což v té době byla asi trochu revolta vladycké, tj. převážně slovanské šlechty proti dominujícímu vlivu germánů. Veškerá civilizace do Čech přicházela ze Západu, nepamatuji si, co by bylo od vzniku Přemyslovských Čech tady slovanského. Románský, styl,gotika, renesance, barok, kde vidíte nějakou byzanc nebo pravoslaví? Jen staročeština, která rozhodně nebyla dominantím jazykem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Proboha, to snad nemyslíte vážně! Vy se budete otáčet na slovíčku a vykládat tady, že Konigreich Bohmen nebylo součástí Říše? A Český Král snad nebyl kurfiřtem, volitel Císaře? A řada Českých Králů nebyli zároveň Císaři Němečtí?
Vy fakt nevíte, že Karel IV budoval Prahu jako hlavní město Císařství, že zakládal Karlovu Universitu pro šíření německé vzdělanosti na východ? Čtěte Josefa Pekaře a Jana Patočku, ne bolševickoui parodii na obrozence.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Sovětskou gubernií jsme byli 40 let a je úplně fuk, jakým způsobem jsme toho dosáhli. totální zablokování hranic je z historie známo jako "Čínská zeď" a je to synonymum pro úpadek.
Ale nepíšu o ilegální imigraci přes plot. Naše hospodářství nemá lidi, budou sem tahat cizince firmy, zdravotnictví, služby atd. atd. to je přece normální na celém světě.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-4
+

Island má obyvatel asi jak Brno, je napojen kompletně na Dánsko a nikdy jsem nezaznamenal ani miniaturní náznak názoru, že by nechtěl patřit na Západ.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Sancta simplicitas!
Přestaňte diletantsky psát o historii ty Vaše naprosté nesmysly. České království nebylo NIKDY součástí Německého císařství, které mimochodem vzniklo v r. 1871. To, o čem Vy chcete tak mudrlantsky a hlavně nesmyslně psát, byl patrně naprosto jiný státní útvar, totiž Svatá říše římská zaniknuvší v r. 1806. Přívlastek „národa německého“, nikoli německá (!!!), se začínal používat teprve více jak 100 let po Karlově smrti a oficiálně byl přidán až v 16. století!
To fakt nechápete, že svou prezentovanou nevědomostí a neznalostí degradujete úroveň svých příspěvků (byť ani s tím by nebyla nijak vysoká)?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Island?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Německá, nikoli západní. Byli jsme svébytným říšským kurfiřstvím, nikoli echt německou zemí. Jinak by Dalimil nepasal, jak psal, a nebylo by husitství, které bylo hnutím jak náboženským, tak národním.
A Praha byla budována podle vzoru nebeského Jeruzaléma.


Ukrajina se z podstaty věci nemůže dostat z ruského vlivu, protože je to také Rusko (Malá Rus). Novgorod otec, Kyjev matka, Petěrburg hlava a Moskva srdce ruské říše. I pod ruským vlivem může země prosperovat (Finsko), Ukrajina si za vše může sama, ne žádný mystický ruský vliv.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+
1/3