Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Stovky miliard v penzijních fondech: jak myslíme na stáří?

2. 10. 2018
 22 325
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

"Dynamické fondy nového penzijka zatím vykazují slušné výsledky. Naprostá většina ze stamiliard v penzijních fondech je ale ve starém penzijku, které sotva stačí vyrovnávat inflační znehodnocení peněz."

No tak v současné fázi cyklu mi nepřijde jako úpně hloupé mít penzijní úspory zaparkované v konzervativních fondech s garancí neminusového zhodnocení.
Kdo tam má peníze dlouhodobě, tak samozřejmě (oproti akciovým fondům) prodělal (nesvezl se na růstové vlně), ale s tím nyní již nic neudělá a pokoušet se teď na poslední chvíli přeskakovat do akcií je typická investorská chyba.

Kdo tedy má „transformované fondy“, měl by nyní podle mě vyčkávat.
Dokonce myslím má jednu super možnost: polovinu úspor si může vybrat již nyní (pokud se nepletu), přestože do penze má třeba ještě daleko. Platí ještě tato výhoda transofmovaných fondů?

Za tuto polovinu pak může nakoupit něco, co je proticyklycké, co je nezávislé na fin.systému, co nebude znárodněno, až na vyvlastňování 3.pilíře dojde - kvůli nedostatku prostředků v 1.pilíři. Napadá mne zlato, stříbro, bitcoin, obraz, ...

Je mi smutno z představy nadšence, který si posílá svých v potu tváře vydělaných 3000Kč do fondu investujícího (byť z části) do státních dluhopisů (s negativním reálným výnosem), do fondu, který bude první na ráně, až státu začnou docházet peníze na penze (znárodní 3.pilíř), nebo až státní dluh bude tak velký, že jeho obsluha si "vyžádá" legislativní zásah do pravidel 3.pilíře (povinné zvýšené nákupy dluhopisů ze strany fondů).

Nahlásit
-
12
+

Diskuze

Kouzlo investic je v číslech za desetinnou čárkou, nikoliv v těch před ní.

Jsem "transformovaným" účastníkem a odolávám všem nabídkám zvýšit si měsíční úložku z minimálních 300Kč. Státní příspěvek je 90Kč a tedy výnos činí 30%. Samozřejmě není kumulovaný, protože se počítá jen jednou a navíc s čtvrtletním zpožděním.

Při doporučované strategii v článku pro maximalizaci absolutního výnosu je procentické zhodnocení 17,7% (tj. 6360/36000).

Vždy mě zajímalo u investic CAGR a procentické zhodnocení, nikoliv absolutní, které často svádí k mylným závěrům i například tím, že nezohledňuje diskontování výsledku vlivem inflace. Tato úvaha u relativního (procentického) zhodnocení není tak zásadní.

Vždy u penzijnho spoření (připojištění chcete-li) tvrdím - podívejte se na tento produkt opačně než jak je prezentován. Chcete státu prodat svých zdaněných a uspořených 1000Kč za pouhých 230Kč, které vám za ně nabízí na ruku nyní a skutečnou hodnotu v době odchodu do penze vám objektivně nyní sdělit nemůže?
Když už se pro penzijní spoření rozhodnu, přijde mi z pohledu investic logičtější prodat státu pouze 300Kč za 90Kč.

Kdyby stát opravdu chtěl, aby lidé spořili více, nebyla by relativní výše sazby státního příspěvku nastavena degresivně.

Nahlásit

-
6
+

Díky za informace. Přijde mi to jako docela zajímavá možnost:

- půlku prostředků zachránit z reálně prodělečného a regulací či dokonce vyvlastněním ohroženého systému a individuálně je investovat s ohledem na pravděpodobný stav současného cyklu (cca vrchol)

- druhou půlku zatím nechat kde je - brát ji jako ekvivalent hotovosti (kterou v současné době doporučují držet mnozí ekonomové a investoři) a do dynamického akciového fondu ji překlopit až po (případném) splasknutí akciové bubliny (tedy po propadu spjatém s příští krizí)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Jj, tzv. výsluhová penze stále platí. Je ale potřeba mít penzijko aspoň patnáct roků. Dostanete půlku toho, co si tam člověk naposílá, zhodnocení, případně příspěvků zaměstnavatele. Státní podpora se tuším vrací. A je tam myslím standardní daň z příjmů – z výnosů a příspěvků zaměstnavatele.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

"Dynamické fondy nového penzijka zatím vykazují slušné výsledky. Naprostá většina ze stamiliard v penzijních fondech je ale ve starém penzijku, které sotva stačí vyrovnávat inflační znehodnocení peněz."

No tak v současné fázi cyklu mi nepřijde jako úpně hloupé mít penzijní úspory zaparkované v konzervativních fondech s garancí neminusového zhodnocení.
Kdo tam má peníze dlouhodobě, tak samozřejmě (oproti akciovým fondům) prodělal (nesvezl se na růstové vlně), ale s tím nyní již nic neudělá a pokoušet se teď na poslední chvíli přeskakovat do akcií je typická investorská chyba.

Kdo tedy má „transformované fondy“, měl by nyní podle mě vyčkávat.
Dokonce myslím má jednu super možnost: polovinu úspor si může vybrat již nyní (pokud se nepletu), přestože do penze má třeba ještě daleko. Platí ještě tato výhoda transofmovaných fondů?

Za tuto polovinu pak může nakoupit něco, co je proticyklycké, co je nezávislé na fin.systému, co nebude znárodněno, až na vyvlastňování 3.pilíře dojde - kvůli nedostatku prostředků v 1.pilíři. Napadá mne zlato, stříbro, bitcoin, obraz, ...

Je mi smutno z představy nadšence, který si posílá svých v potu tváře vydělaných 3000Kč do fondu investujícího (byť z části) do státních dluhopisů (s negativním reálným výnosem), do fondu, který bude první na ráně, až státu začnou docházet peníze na penze (znárodní 3.pilíř), nebo až státní dluh bude tak velký, že jeho obsluha si "vyžádá" legislativní zásah do pravidel 3.pilíře (povinné zvýšené nákupy dluhopisů ze strany fondů).

Nahlásit

-
12
+