Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Šmejdi level psychologové

18. 9. 2018
 26 492
6 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Že psychiatr je lékař je fakt. Že psycholog má filosofickou fakultu je fakt.
Opakovatelné vědecké výstupy už okomentoval pan Pleska a odkázal na článek, který píše o 50% úspěšnosti.
S přihlédnutím k tomu, že studenti humanitních oborů často neumějí matiku, tudíž ani statistiku, představuji si tu práci s výstupy a daty...

Jeden člověk za peníze "předpovídal" před narozením dítěte jeho pohlaví Když se netrefil, vrátil peníze. Měl 50% úspěšnost :))) A výdělek jistý.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
15
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Psychologie je pseudověda, je jedno jestli vám diagnózu stanoví počítač nebo studovaný šarlatán. Zatímco psychiatr musí vystudovat medicínu, psychologovi stačí kdejaká obskurní katedra.

Nahlásit
-
-3
+

Diskuze

Dobrý den,

nechtěl jsem otevírat diskusi, kterou vedu moc často na to, aby mě bavila - nicméně nakonec se mi pár poznámek napsat chce, protože mě její vyustění mrzí a zajímá mě, co vlastně k takovému přesvědčení vede.

50% úspěšnost se vztahuje k poměrně úzké oblasti psychologie, kterou kritizuje i mnoho psychologů - což je ale drobnost. Statistiku, myslím, zná většina psychologů líp než většina lékařů, protože se na psychologii učí (a užívá u diplomvých prací), zatímco lékaři ji, pokud vím, v běžném kurikulu nemají (a také nepotřebují). Diagnostiku často v praxi provádí psycholog a lékař potom podepíše - právě proto, že psycholog často má v psychiatrii pro její přidělování vhodnější vzdělání, protože se diagnostikuje na základě symptomů, ne etiologie - a tedy chování a prožívání, kterými se po dobu studia zabýval psycholog, nikoli biologie, kterou se zabýval lékař. (A za sebe si troufnu tvrdit, že jako psycholog, který se nikdy statistikou nezabýval, jí přesto rozumím víc než převážná většina lidí z jiných profesí, kteří se jí nezabývají. Což je ale opět vlastně jedno.)

Celkově příspěvek vyznívá, když to trochu zjednoduším, že psychologie je nedůvěryhodná a k ničemu. Což je názor, který Vám tu teď nechci rozporovat - ale zajímalo by mě, na základě čeho si to myslíte?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
9
+

Psychologové označují manažery a finančníky často za PSYCHOPATY. Tato jimi definovaná DIAGNÓZA odpovídá faktu, že ji nejčastěji určují PSYCHOVLOŽKY nebo PSYCHOPATOLOGOVÉ, kteří bohužel VŮBEC NEMYSLÍ. A nejzajímavější je, že Evropská unie má pro práci psychologa/žky definovaný ETICKÝ RÁMEC, který se v ČR ale vůbec nedodržuje. Již pouhým okem pak někteří/é psycho mrskají diagnózama, aniž by ZATÍM mohli/y být TRESTNĚ STÍHÁNI/Y za poškození osoby. Mohu doufat, že se k legislativní změně jako zdravá část populace připojíte?

Nahlásit

-
3
+

Že psychiatr je lékař je fakt. Že psycholog má filosofickou fakultu je fakt.
Opakovatelné vědecké výstupy už okomentoval pan Pleska a odkázal na článek, který píše o 50% úspěšnosti.
S přihlédnutím k tomu, že studenti humanitních oborů často neumějí matiku, tudíž ani statistiku, představuji si tu práci s výstupy a daty...

Jeden člověk za peníze "předpovídal" před narozením dítěte jeho pohlaví Když se netrefil, vrátil peníze. Měl 50% úspěšnost :))) A výdělek jistý.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
15
+

Přesně, díky. Jen by bylo fér připomenout, když je řeč o té replikovatelnosti výsledků, že psychologie patří k těm oborům, které sakra trpí na experimenty, co s ní mají trable, viz třeba zde: https://finmag.penize.cz/326597

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

psychologie není od toho stanovovat diagnózy. A má hafo opakovatelných vědeckých výstupů.
Nepleťte si vědeckou psychologii s poppsychologií ala ženská rubrika Blesku.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Psychologie je pseudověda, je jedno jestli vám diagnózu stanoví počítač nebo studovaný šarlatán. Zatímco psychiatr musí vystudovat medicínu, psychologovi stačí kdejaká obskurní katedra.

Nahlásit

-
-3
+