Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Anarchokapitalismus pohledem libertariána: s vaničkou i dítě

Michal Kašpárek | 11. 5. 2018 | Celkem 67 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 08:24

O socialismu se kdysi říkalo, že jde o nejkomplikovanější cestu od kapitalismu ke kapitalismu.
Ve světle debat pod posledními dvěma články i pod nedávným rozhovorem s Martinem Urzou nelze než si povzdechnout, že případná realizace anarchokapitalistického ideálu by byla nejkomplikovanější cestou od státu ke státu.

+122
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Josef Fraj | 12. 5. 2018 06:56

O logice vy nic nevíte a o ancap také ne. Spojením těchto dvou neznalostí z vás padají neskutečné bláboly, ale vy nejste schopen si je v důsledku těch neznalostí vůbec uvědomit.

-26
+
-

Všech 67 komentářů v diskuzi.

Jakub Vlček | 23. 5. 2018 09:16

Majitel domu má příjem z nájemců. Ať už těch, kteří tam bydlí, mají pronajmutou kancelář nebo obchod... Majitel chce aby nájemci byli spokojeni, aby tak mohl inkasovat stabilní a co nejvyšší příjem z nájmu. Proto je v jeho zájmu aby dům pěkně vypadal a bylo v něm vše funkční a opravené (to jak skutečně činí má vliv na spokojenost nájemců, jejich fluktuaci, ochotu platit atd. Každopádně něco za nájemné inkasuje či nikoliv...). Pokud se o dům stará "dobře", bude tam chtít mít obchod podnikatel, který je ochoten za pronájem prostoru pro svůj obchod více platit. Před takovým domem nebude chtít majitel ani nájemci počůraný chodník, rozbitou dlažbu nebo nepěkný asfalt... Majitel ani nájemce nebude po nikom chtít, aby za to, že před domem projde platil nějaký poplatek, v zájmu obchodníka je totiž aby ulicí prošel zdarma a navštívil jeho obchod, kde si něco koupí. Pokud tam obchod nebude, zakazování toho, aby kolem domu někdo procházel bude zbytečně nákladné, tedy zbytečné (pokud by zákaz byl z jakýchkoli důvodů považován nájemci, bude předmětem posouzení tohoto zákazu výše nákladů na tento zákaz - oproti příjmům z nájmu, dlouhodobá spokojenost nájemců, tj. toho zda se vyplatí v zájmu nájemců průchod občanů zakazovat - a na toto si najímat bezpečnostní agenturu, či povolovat atd...). Navíc zbytečným zakazováním volného pohybu občanů by mohlo docházet i ke zbytečnému zabránění tomu, aby si náhodný kolemjdoucí pronajmul v domě prostor. Pokud bude prosperovat obchodník, bude prosperovat i majitel. Pokud před obchodem bude někdo v nočních hodinách hlučet a bude to vadit nájemcům je na majiteli domu, zda nájemci nabídne výpověď či najme na hlídání nočního klidu bezpečnostní agenturu. Pokud by nájemcům z tohoto důvodu nabídnul výpověď a oni přijmuli, dojde k dohodě....atd........
Tolik k některým logickým závěrům. A co nám říká praxe, např. o skutečném fungování zákonů mezi majiteli domů a nájemci a o policejním dohledu nad dodržováním zákonů (např. při rušení nočního klidu...) atp.?

Nahlásit

+6
+
-

Jakub Vlček | 24. 5. 2018 05:51 | reakce na Jakub Vlček - 23. 5. 2018 09:16

p.s. výše uvedené se vztahuje zejména k následující tezi, resp. části článku:

"2. Nepřinese bezstátní společnost extrémní byrokratizaci života?

Stručná odpověď: přinese.

Protože by úplně všechno někomu patřilo, kvůli využívání úplně všeho byste s někým museli mít uzavřenou dohodu. Úplně. Všeho. ..."

Zdroj: https://finmag.penize.cz/recenze/335963-anarchokapitalismus-pohledem-libertariana-s-vanickou-i-dite

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Jan Altman | 14. 5. 2018 13:06

Mě by docela zajímalo, čím se Julda živí, že má tolik času.
Své moudro rozsévá na každém rohu:
https://roklen24.cz/a/SiSEz/buffett-ani-gates-bitcoin-zatim-stale-jeste-nepochopili#disqus_thread

Jak zde již podotkli jiní - já nevěřím na to, že se systém změní tím, že nějaké výrazné procento lidí bude číst a chápat Rothbarda (či Urzu). Vtip je v tom, že situace dojde do stavu, kdy se věci zkrátka změní - bez ohledu na to, zda AnCap bude chápat a chtít promile, procento či desítky procent populace. Změní se tím, že stát nebude mít na plnění svých slibů, kterými se u lidových mas zdánlivě legitimizuje. Nebude mít na penze, na léky a doktory, na dotování drah, .... Nakonec i jeho core supporters z řad fízlů, výběrčích výpalného a lampasáků začnou vedle jobu placeného v bezcenných papírcích mít "vedlejší" (intenzitou úsilí hlavní) job v nestátní neregulované ekonomice, protože ten bude placený v něčem, co má nějakou kupní sílu.

Ať již tedy lid v AnCap věří, nebo ne, zdravotní péče, slušné školy, rozumné dopravy, atd... se v takový okamžik dobere jen na trhu. A nakonec se jen na něm dobere práva, spravedlnosti, ochrany sebe a svého majetku.

Půjde to jedno s druhým. I bez kryptorevoluce by státu díky exponenciálnímu růstu dluhů a počtu státních zaměstnanců, díky demografické katastrofě, došly peníze. K tomu ještě díky kryptoměnám a anonymním tržištím, díky uberizaci a airbnbizaci podstatné části ekonomiky (té s nejvyšší přidanou hodnotou), díky 3. velkému zlomu (zemědělství=>průmysl, průmysl=>služby, služby=>bezhraniční kyberprostor neznající hranic a jurisdikcí) mu vypadne podstatná část příjmů. Že to někteří dinosauři nevidí, je jejich problém.

K tomu díky neschopnosti provádět monetární politiku (a monetizaci dluhu) v důsledku ztráty měnového monopolu, se vše jen urychlí. Ať si lidé věří třeba Marxovi, PolPotovi či Fuldovi, vývoj se jich na nic ptát nebude.

Termín pádu minulého režimu podle mne disidenti (aniž bych chtěl snižovat jejich zásluhy a statečnost) ovlivnili jen z části, systém by se zhroutil v důsledku působení ekonomických a společenských zákonů sám. Možná o něco později, ale zkrátka byl principiálně neživotaschopný.

Když k socialismu přidáte demokracii, moc si nepomůžete - získáte větší zdání legitimity, ale zase vás zatěžují populistické antiekonomické sliby politiků toužící po zvolení. I tento systém se tedy nutně zhroutí. Jedinec má jednu racionální možnost - připravit se na to. Tu druhou (usilovným zavíráním očí tomu zamezit) myslím nemá.

Nahlásit

-13
+
-

Vladislav Kruták | 16. 5. 2018 20:24 | reakce na Jan Altman - 14. 5. 2018 13:06

"Mě by docela zajímalo, čím se Julda živí, že má tolik času. Své moudro rozsévá na každém rohu:"

Hmm... ad personam? Kde je Velký Karatel Honza Burdík, aby odpískal diskusní faul...???

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+16
+
-

Richard Fuld | 14. 5. 2018 14:38 | reakce na Jan Altman - 14. 5. 2018 13:06

"Vtip je v tom, že situace dojde do stavu, kdy se věci zkrátka změní - bez ohledu na to, zda AnCap bude chápat a chtít promile, procento či desítky procent populace. " Jasně. :-)

Marxisti taky tvrdili, že se ten kapitalismus zhroutí sám pod svojí vahou. Taky zcela nevyhnutelně. :-) Lidstvo je tak nějak k ancapu odsouzeno, že? Ancap prostě nastane ať chceme nebo ne. :-) Pořád jste těm komančům podobnější a podobnější. Je s podivem, že si toho nejste schopen všimnout. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+15
+
-

Martin Risik | 14. 5. 2018 15:42 | reakce na Richard Fuld - 14. 5. 2018 14:38

No neviem, marxisti skor vyzývali k revolúcii, triednemu boju. Tvrdili síce, že kapitalizmus zahníva (čo to presne znamená?), ale zrušiť ho dokázali len silou, niekde aj poriadne hrubou. So životaschopným systémom to ani inak nejde, Klema Gottwald by Vám o tom vedel rozprávať, že načo sa onoho času chodil školiť do Moskvy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-10
+
-

Vladislav Kruták | 16. 5. 2018 20:26 | reakce na Martin Risik - 14. 5. 2018 15:42

To se velice mýlíte. Marxisté-leninisté (ať jsme přesní) nevyzývali k revoluci za jakékoliv situace, nýbrž pouze po té, až vnitřní rozpory kapitalismus oslabí natolik, že jej půjde nahradit socialismem, potažmo komunismem. Skutečně dosti podobné názoru Jana Altmana.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+19
+
-

Josef Fraj | 11. 5. 2018 12:24

Tato dvoudílná recenze je názornou ukázkou jak recenze nemá vypadat. Nejde totiž o recenzi, ale o sbírku logických faulů, nepravd a ideologických výlevů autora. Fuj.

Nahlásit

-15
+
-

Bug MeNot | 11. 5. 2018 10:20

Osobne vidim ancap jako nejkratsi cestu od kapitalizmu k feudalizmu. Radsi platim dane, nez smluvni poplatky nejmocnejsim "firmam" v okoli.

Nahlásit

+33
+
-

Joshua Rey | 11. 5. 2018 16:26 | reakce na Bug MeNot - 11. 5. 2018 10:20

Tie firmy su tak mocne iba vdaka statu. V slobodnom trhu by take zdaleka neboli.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-17
+
-

Vladislav Kruták | 16. 5. 2018 20:16 | reakce na Joshua Rey - 11. 5. 2018 16:26

Myslíte ten trh z učebnic? S dokonalou konkurencí, kterou nikdy nikdo neviděl, nulovými náklady vstupu na trh, které nikdy nikdo neviděl - a tak podobně?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+23
+
-

Karel Mašek | 11. 5. 2018 09:35

V Dánsku 99 percent Židov prežilo, v Estónsku naopak zomrelo, hoci išlo o podobné krajiny, kde tradícia antisemitizmu nebola až taká odlišná. Lenže povaha okupácie tam bola úplne odlišná, Estónsko čelilo jednej z najradikálnejších foriem okupácie, Dánsko prešlo relatívne pokojným obsadením.
Zdroj: https://finmag.penize.cz/recenze/335963-anarchokapitalismus-pohledem-libertariana-s-vanickou-i-dite


No jasně, on Hitlerův režim byl prostě velmi libertariánskej a de facto bezstátní. To už víme od profesora Fuldy.

Jinak celkově ta recenze je i na "vzdělance" Kašpárka dost slabá. Asi první recenze zde, která je zcela negativní, což zřejmě ukazuje spíše na emotivnější psaní ze strany autora.

Ale zase i negativní reklama je reklama, zvláště pokud nějaké hnutí je malé! Takže děkuji.

Nahlásit

-16
+
-

Richard Fuld | 11. 5. 2018 14:48 | reakce na Karel Mašek - 11. 5. 2018 09:35

Nikde jsem nepsal, že Hitlerovské Německo bylo libertariánské a de facto bezstátní. Vždy jsem psal, že tehdejšímu Německu chyběla Listina základních práv a svobod a tedy právní stát, který by zabránil přijímání norimberských zákonů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+14
+
-

Jan Capouch | 12. 5. 2018 08:04 | reakce na Richard Fuld - 11. 5. 2018 14:48

Jak zabránilo právo okupaci Kypru? Golanských výšin? Náhorního Karabachu? Krymu? Podle jakého práva bombardují Saúdové Jemen? Američané Sýrii?


Jestli se jakákoli západní země dostane do podobného morálního a hospodářského rozkladu jako výmarská republika, nebude se nikdo žádnými Listinami zabývat. Ať to bude nějaký konzervativní generál jako Franco či Pinochet, anebo nějaký bláznivý socialista jako Lenin nebo Hitler.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-8
+
-

Richard Fuld | 14. 5. 2018 10:33 | reakce na Jan Capouch - 12. 5. 2018 08:04

Ptáte se mě, jak zabrání Listina práv a svobod státům, které se neobtěžují s jejím respektováním, tomu aby byla porušována? Nemáte nějakou lepší otázku?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+11
+
-

Michal Mrozek | 14. 5. 2018 11:54 | reakce na Richard Fuld - 14. 5. 2018 10:33

Možná se najde ještě lepší otázka, nicméně horší odpověď, než je ta vaše, neexistuje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-8
+
-

Richard Fuld | 14. 5. 2018 14:40 | reakce na Michal Mrozek - 14. 5. 2018 11:54

Zase jste nepochopil, co jsem napsal. To Vaše bláboly nijak neskryjí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+9
+
-

foxy | 12. 5. 2018 10:39 | reakce na Jan Capouch - 12. 5. 2018 08:04

Mezinárodní právo neexistuje, protože nevymahatelné právo není právem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-13
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 09:41 | reakce na Karel Mašek - 11. 5. 2018 09:35

Ono to hnutí malé i zůstane: jak už bylo v minulé diskusi trefně řečeno, debata o anarchokapitalismu je de facto diskusí o vlastnostech simulace. A pro obdivování neuskutečnitelného ideálu nikdy nebude možné najít dostatek lidí - většina přece jen raději žije reálný život.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+26
+
-

Honza _ | 11. 5. 2018 09:51 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 09:41

Ano, reálný žívot. Proto je bitcoin a další krypto na takovém vzestupu. Proto tolik lidí pracuje pro známé "bez faktury". Proto se rozjel internet a až zpětně do něj státy zavádí svoje regulace. Proto si spousta firem platí soukromé ochranky, když zároveň v daních platí policii. Proto fungují arbitři a spousta sporů se řeší mimo státní soudy. Proto v posledních letech vzniká tolik soukromých škol, i když rodiče v daních platí i ty státní. Atd.

Jenže neplatit daně se moc lidí neodváží. Ale optimalizace frčí.

Je to jen o míře. V anarchokapitalismu je míra bezstátí dovedena do 100 %, což vypadá (zatím?) nereálně.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 09:54 | reakce na Honza _ - 11. 5. 2018 09:51

Jako doplněk k existujícímu uspořádání společnosti tyto prvky existovat mohou. Samy o sobě nikoli.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+20
+
-

Joshua Rey | 11. 5. 2018 17:26 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 09:54

Lebo ty si to nevies inak predstavit, vsak? :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-11
+
-

Karel Mašek | 11. 5. 2018 09:45 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 09:41

Teoretické hnutí možná zůstane malým. Praktické nikoliv, protože rozvoj internetových, mobilních aplikací, krypto měn a sdílené ekonomiky povede k jistému druhu anarchie stejně. A to právě proto, že většina přece jen raději žije reálný život. Už dnes je to vidět. Dokonce i IT netáhlo jako já už jsem v tom částečně namočen:)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-9
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 09:51 | reakce na Karel Mašek - 11. 5. 2018 09:45

Těžit na domácím kompu kryptoměnu, pracovat (například) pro Uber ...a pohybovat se přitom po veřejných komunikacích pod ochranou policie placené z peněz daňových poplatníků - to byste nazval byť jen vykročením k ankap ideálu? Lidová čeština má pro to myslím výrazně stručnější a výstižnější výraz.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+30
+
-

Josef Fraj | 11. 5. 2018 12:20 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 09:51

Jelikož jsme násilím donuceni pohybovat se po státních komunikacích pod ochranou státní policie a nemáme jinou možnost, tak je váš argument zcela irelevantní.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-13
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 14:50 | reakce na Josef Fraj - 11. 5. 2018 12:20

Chcete snad říci, že kdyby někdo postavil privátní dálnici řekněme do Kolína, tak by Vám státní moc bránila ji využít?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+17
+
-

Josef Fraj | 12. 5. 2018 06:51 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 14:50

V této zemi nelze postavit dálnici mimo rozhodutí a regulace státu. Je to stejné , jako když komunisté říkali: "soudruhu my vám nemůžeme dovolit vycestovat na Západ. Vy jste vystudoval za dělnické peníze a mohl byste využí svoje vzdělání ve prospěch tamní buržoasie." Jiná možnost vystudovat ovšem nebyla. Vy jste nejspíš jeden z těch starých zastydlých komoušů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-13
+
-

Martin Risik | 11. 5. 2018 21:49 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 14:50

Jasné, o tom nepochybujte. A štátna moc by Vám s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedovolila tú diaľnicu postaviť.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-14
+
-

Karel Mašek | 11. 5. 2018 10:19 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 09:51

Nazvěte si to, jak chcete, to na tom nic nezmění.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-18
+
-

Michal Jeřábek | 11. 5. 2018 09:29

Nakonec o něco lepší než jsem čekal, hlavně souhlasím s bodem dva — dál než na úroveň městských států se nedá dostat, pak se začíná společnost dostávat do úplně absurdních nesmyslů. Nicméně to stejně nevidím jinak, než že společnost směřuje ke globální anarchii (ačkoliv asi v trochu jiném smyslu, než podle teorie ankapu).

Nahlásit

+5
+
-

Karel Mašek | 11. 5. 2018 09:42 | reakce na Michal Jeřábek - 11. 5. 2018 09:29

No, rozvoj internetových, mobilních aplikací, krypto měn a sdílené ekonomiky povede k jistému druhu anarchie stejně. To já osobně považuji za mnohem větší příslib, než přesvědčovat ostatních. Ale Urzovi to rozhodně neberu, to ne!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-12
+
-

Adam Čabla | 11. 5. 2018 08:57

Počkat, článek nazvaný "očima libertariana" sepsal Kašpárek? To jako fakt?

Nahlásit

-14
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 09:10 | reakce na Adam Čabla - 11. 5. 2018 08:57

Je přece zcela v pořádku pokusit se věc vidět i očima toho, jehož stanovisko nezastávám.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+18
+
-

Adam Čabla | 11. 5. 2018 09:46 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 09:10

Tak určitě, ja pevně doufám v komentář pana Altmana z pohledu marxisty. Jenom si nějak nejsem jistý, že bude přesný a uveritelny.

Jako kdyby pro Finmag občas nepsali skuteční libertariani a bylo potřeba je simulovat v Kašpárkove hlavě.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-13
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 10:07 | reakce na Adam Čabla - 11. 5. 2018 09:46

Kdo brání nějakému libertariánovi, aby se do fundované kritiky pustil? Mám ale na mysli kritiku, ne ty orgie souznění, jeké ondyno předváděl v interview s Martinem Urzou Jakub Skala.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+23
+
-

Richard Fuld | 11. 5. 2018 14:53 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 10:07

Velmi přesné :-) Ancapisti jakékoliv sebereflexe nejsou schopni, neb se jedná vesměs o fanatiky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+13
+
-

Josef Fraj | 12. 5. 2018 06:52 | reakce na Richard Fuld - 11. 5. 2018 14:53

Říká neomarxistický fanatik.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-15
+
-

Richard Fuld | 14. 5. 2018 14:45 | reakce na Josef Fraj - 12. 5. 2018 06:52

Ani náhodou. Nejsem ani marxista ani libertarián. Nejblíže mám asi k postkeynesovcům, jak jsem právě zjistil z článku na roklenu, který se zabývá příčinami ekonomických recesí. :-)

roklen24.cz/a/SjWsr/zpatky-k-m arxovi-kapitalismus-jako-tridn i-problem

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+9
+
-

Kárl Vonásek | 11. 5. 2018 16:05 | reakce na Richard Fuld - 11. 5. 2018 14:53

Ano - "fanatiky" svobody vycházející z aplikace vlastnických práv a práva obrany před útočným násilím.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-15
+
-

Richard Fuld | 11. 5. 2018 18:55 | reakce na Kárl Vonásek - 11. 5. 2018 16:05

Ano. Jak jste přiléhavě doplnil, jedná se navíc o zcela primitivní fanatiky, kteří si myslí, že díky jedné větě o nenásilí zbaštili celou moudrost světa a vyřešili veškeré problémy lidstva. V tomto jsou nápadně podobní fanatickým komančům.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+14
+
-

Kárl Vonásek | 11. 5. 2018 22:21 | reakce na Richard Fuld - 11. 5. 2018 18:55

Anarchokapitalismus vychází z rakouské ekonomie - ta není dogmatem a čeká stále na vyvrácení základních axiomů :-). Pokud něco takového máte, super, smekám! Pokud je NAP špatně a iniciace násilí je nutná - tak jo ale zatím jsem neslyšel, neviděl relevantní obhajitelný argument tohoto tvrzení. Nikdo netvrdí, že ancap řeší všechny problémy lidstva ale rozhodně neobhajuje zloděje a lupiče. Nazývá věci pravými jmény a vysvětluje proč to nefunguje lépe než by mohlo a proč státismus vždycky selže.
Ancap nepotřebuje lidi tvořit k obrazu svému, nechce nic řídit, regulovat, centrálně plánovat, nemá ambice ovládat lidi......

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-9
+
-

Jakub Galgonek | 11. 5. 2018 23:03 | reakce na Kárl Vonásek - 11. 5. 2018 22:21

Citace - Kárl Vonásek / 11.05.2018 22:21

Anarchokapitalismus vychází z rakouské ekonomie - ta není dogmatem a čeká stále na vyvrácení základních axiomů :-).


Položte si otázku, existuje experiment, který by mohl skončit výsledkem, který by vyvrátil platnost těch axiomů? Pokud takový exeriment neexistuje, pak je Rakouská škola pouhou pseudovědou.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+16
+
-

Jan Capouch | 12. 5. 2018 07:58 | reakce na Jakub Galgonek - 11. 5. 2018 23:03

Pseudověda je celá ekonomie.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Karel Mašek | 11. 5. 2018 09:43 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 09:10

On, ale myslí tak "libertariána" alá voliče ODS.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-9
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 08:24

O socialismu se kdysi říkalo, že jde o nejkomplikovanější cestu od kapitalismu ke kapitalismu.
Ve světle debat pod posledními dvěma články i pod nedávným rozhovorem s Martinem Urzou nelze než si povzdechnout, že případná realizace anarchokapitalistického ideálu by byla nejkomplikovanější cestou od státu ke státu.

Nahlásit

+122
+
-

Richard Fuld | 11. 5. 2018 14:54 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 08:24

Přesně tak. Prostě jen zbytečné násilí. :-) Masochismus na druhou.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+10
+
-

Michal Weinfurtner | 11. 5. 2018 07:05

S válkou bych byl dost opatrný. Celá lidská éra je protkána válkami. Kolik z nich vzešla od spodu, tedy od jednotlivých lidí? Válka je poměrně nákladná záležitost a vedena byla ve většině případů touhou po ovládání, po moci a bohatství těch druhých. V minulosti vedli války panovníci, později státy ovládané vyšinutými politiky. Tedy vždy entitou, která se cítí dostatečně mocná a je dostatečně bohatá na financování tohoto velmi nákladného podniku. A bez násilí nad vlastním obyvatelstvem ( v období válek se vždy zvyšují daně a konfiskuje majetek ) by žádný stát válku vést nemohl. Představa, že by při dnešním zdanění stát mohl vést nějakou válku aniž by přestal plnit ostatní role, které si uzmul pro sebe je dost nereálná.

Co se týče Somálska, stav který tam panuje vyvolala samozřejmě státní moc, kdo jiný. Státní moc ovšem není schopná problém vyřešit.

Jediný rozumný argument proti ancapu je, že velká spousta lidí není schopna existovat bez násilí, vyhledávají ho, touží po něm, touží po ovládání druhých, po řízení jejich životů. K ovládání jiných využívají jejich strach a stejně tak odpůrci ancapu pracují v protiargumentaci především s emocemi a působí na strach lidí - viz výčet těch strašidelných scénářů, co všechno bychom neměli, co hrozného by se odehrálo a neváhají nám zde servírovat i hrůzy, které způsobil stát, nikoli ancap.

Je to podobné jako onen citát, že nejsilnějším argumentem proti demokracii, je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem. Zkrátka, dokud budou průměrní voliči, společnost založená na ancapu nemá mnoho šancí na úspěch. I samotná demokracie se dost odklání od své ideální podoby a je náchylná na ovládnutí lumpy a mocichtivými gaunery a byrokracií. Bohužel.

Nahlásit

-17
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 09:08 | reakce na Michal Weinfurtner - 11. 5. 2018 07:05

"Celá lidská éra je protkána válkami. Kolik z nich vzešla od spodu, tedy od jednotlivých lidí?"

Stačí se podívat na dějiny Východoindických společností, které byly de facto akciovými společnostmi a zcela běžně užívaly na vojenském principu organizovaného násilí jak na obyvatelstvu kolonizovaných teritorií, tak vůči sobě navzájem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+26
+
-

Martin Brezina | 11. 5. 2018 07:25 | reakce na Michal Weinfurtner - 11. 5. 2018 07:05

(O Somálsku): "Státní moc ovšem není schopná problém vyřešit."

A kdo tedy? Stát se tam zhroutil, moc v zemi uchopily kmeny a nedaří se obnovit moc centrální autority.

Omyl anarchokapitalismu spočívá v tom, že si bere tržní analogii a domnívá se, že totéž, co probíhá na trhu, se automaticky dá aplikovat na celý život společnosti. Ale lidé mají přirozenou tendenci se sdružovat do větších skupin podle příbuznosti, jazyka, náboženství. Z řady důvodů, ale především pro zajištění bezpečí a ochranu před těmi druhými, kteří se už do kmene sdružili.

V případě Somálska se jedná o skupiny kmenové a náboženské, které spolu vzájemně bojují o půdu a zdroje. Pokud se nepodaří obnovit centrální autoritu (stát je v tomto případě něco jako "superkmen"), tak není způsob, jak zemi z chaosu vytáhnout.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+25
+
-

foxy | 11. 5. 2018 11:49 | reakce na Martin Brezina - 11. 5. 2018 07:25

V připadě Somálska jsou kmeny vlastně ministáty se svým územím, se svými armádami, kmenovými vůdci apod.
A protože mi někdo bude politologickými definicemi argumentovat, že to nejsou státy, tak schválně někde jinde je nazývám nenestáty.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-20
+
-

Joshua Rey | 11. 5. 2018 17:29 | reakce na foxy - 11. 5. 2018 11:49

Zvlastne, ze v Somalsku sa po pade statu zivot obyvatelov zlepsil :-)
https://www.mises.cz/clanky/pravo-podle-somalcu-509.aspx

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-14
+
-

Gabriel Pleska | 14. 5. 2018 11:58 | reakce na Joshua Rey - 11. 5. 2018 17:29

Otázka je, jestli by řekněme krvavý diktátor nedokázal životní úroveň zvednout víc a rychleji.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+15
+
-

pavel kratochvil | 14. 5. 2018 11:15 | reakce na Joshua Rey - 11. 5. 2018 17:29

Ano, leckde se zlepšil. Nicméně ne proto, že by tam zavládlo bezstátí. Ty nejlepší čísla pocházejí ze Somalilandu, což je plnohodnotný samostaný stát, na poměry regionu celkem dobře vedený

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+15
+
-

Honza _ | 11. 5. 2018 06:37

"Pořád tu ale zůstávají pochyby, zda pro to rovnou svrhnout veškerou státní moc..."
To je faul na červenou kartu hned na začátku. Nic takového Urza nikde netvrdí. Takže celou dobu Kašpárek vyvrací argument, který si sám sobě naservíroval, ale s myšlenkou knihy nemá nic společného.

A k těm byrokratickým zákonům a jejich množství - zná pan autor všechny zákony ČR a všechny příkazy EU? Vyhlášky měst, kam přijde? Čte všechny obchodní podmínky u aplikací, které si instaluje? Zná domovní řád, evakuační řád apod. u bydlení včetně hotelů, které navštěvuje?
Pokud je z pohledu autora současná situace v zákonech přehledná, tak potěš koště...

Nahlásit

+10
+
-

Ondřej Palkovský | 11. 5. 2018 01:27

Nějak panu Kašpárkovi nevěřím, že si prošel cestu od libertariána. První dva body jsou variace na téma "a když stát nebude zařizovat zemědělství, tak lidi umřou hlady". Na internetu se taky nikdo povinně nedohodl, a přesto to tak nějak funguje. Dost dobře. Takže pan anarchokapitalisté na jedné straně hluboce teoretizuje (bez jakýchkoliv reálných podkladů), jak by to nádherně a úžasně fungovalo, na druhé straně pan Kašpárek hluboce teoretizuje (také bez jakýchkoliv podkladů), jak by to vůbec nefungovalo. Myslím, že si v tomhle mohou podat ruku.

Na internetu používáme spoustu služeb, nakupujeme ve spoustě obchodů, používáme všechny možné dopravce, bydlíme v různých hotelích, navštěvujeme různé státy. V každém státě funguje spousta věcí úplně jinak. A přesto s tím v podstatě není žádný problém. To je myšleno vážně, že by se lidi nebyli schopni bez "státu" dohodnout na používání silnic?

Odpověď na "válku" bohužel liberatiráni nikdy nedali. Ekonomie veřejných statků v tomhle bohužel dává za pravdu jejich kritikům. Na druhou stranu to také něco říká o tom, co si asi myslet o našich sousedech....

Ad Somálsko - no on problém je, že v té Keni se ten stát nezhroutil. To je tak trošku ve smyslu "chemoterapie pomáhá proti rakovině, vypadaly mi vlasy, nějak žiju... a tady kamarád žádnou rakovinu nedostal, a žije si skvěle". V severní korei se stát taky nezhroutil. Dost těžko si představit, že by to tam mohlo být bez státu horší než dnes.

Připadá mi, že "funkčnost" vlády je z velké části spíš nějaká historická náhoda. Přechod na anarcho-kapitalismus by mohl dopadnout dobře - a taky hodně špatně. Buďme rádi za to, co tady máme, ideální to není, ale v porovnání se spoustou míst na zemi to funguje dost dobře. Máme velké štěstí.

Nahlásit

-13
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 15:40 | reakce na Ondřej Palkovský - 11. 5. 2018 01:27

"Na internetu používáme spoustu služeb, nakupujeme ve spoustě obchodů, používáme všechny možné dopravce, bydlíme v různých hotelích, navštěvujeme různé státy. V každém státě funguje spousta věcí úplně jinak. A přesto s tím v podstatě není žádný problém."

Možná s tím není problé mimo jiné proto, že existují nadnárodně sdílené standardy, víceméně sjednocená pravidla silničního provozu, zóny volného pohybu - prostě všechno to, na čem se mezi sebou (aniž o tom vyjednávaly s každým z náz zvlášť, darebáci!) - dohodly státy a nadstátní instituce.

A přesně tak nějak by to fungovalo v anarchokapitalisticky organizované společnosti. Tady - hned poté, co by překonala těch pár generací temna, bezvládí a práva silnějšího ...a poučena hořkou zkušeností by se začala organizovat do vyšších celků. Jediný rozdíl by možná byl v tom, že by se "tomu" neříkalo stát.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+17
+
-

Filip Schneider | 11. 5. 2018 14:53 | reakce na Ondřej Palkovský - 11. 5. 2018 01:27

Internet? To myslíte takovou tu věc, kterou vyvinula americká armáda z peněz daňových poplatníků a na které běží World Wide Web, systém vyvinutý v CERNu za peníze daňových poplatníků?

Tohle je váš hlavní argument pro to, že stát nikdy pro lidi nic neudělal a janom škodí? Protože sorryjako, zrovna internet je jednou z klíčových věcí, která by se v anarchokapitalistické společnosti nikdy nemohla dostat do podoby, v jaké je dnes. Kdyby ho vyvinula soukromá firma a nebyla úplně blbá, nikdy by ten patent nevypustila jen tak do světa...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+20
+
-

Michal Jeřábek | 11. 5. 2018 15:05 | reakce na Filip Schneider - 11. 5. 2018 14:53

Mohl byste mi vysvětlit proč?

Mimochodem, anarchokapitalisti nejsou zastánci patentů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-12
+
-

Vladislav Kruták | 11. 5. 2018 16:01 | reakce na Michal Jeřábek - 11. 5. 2018 15:05

"Mimochodem, anarchokapitalisti nejsou zastánci patentů."
To je logické. Ve společnosti, kdy prostě a jednoduše "větší bere" by se právoplatní majitelé duševního vlastnictví jen setsakra těžko domáhali svých práv.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+15
+
-

Josef Fraj | 12. 5. 2018 06:56 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 16:01

O logice vy nic nevíte a o ancap také ne. Spojením těchto dvou neznalostí z vás padají neskutečné bláboly, ale vy nejste schopen si je v důsledku těch neznalostí vůbec uvědomit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-26
+
-

Joshua Rey | 11. 5. 2018 17:33 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 16:01

Dusevne vlastnictvo nie je vlastnictvo, ale umelo vylobovany konstrukt statnej moci. V slobodnom trznom systeme a kapitalizme nema co hladat.
Je absolutne neobhajitelny nasilny koncept.
Navyse historia a empiricky vyskum ukazuju, ze robi presny opak - brzdi pokrok a inovacie.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-15
+
-

Michal Jeřábek | 11. 5. 2018 16:09 | reakce na Vladislav Kruták - 11. 5. 2018 16:01

Logické to je, ale z jiného důvodu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-13
+
-

Martin Brezina | 11. 5. 2018 03:46 | reakce na Ondřej Palkovský - 11. 5. 2018 01:27

"Ad Somálsko - no on problém je, že v té Keni se ten stát nezhroutil. "

No, on problém je v tom, že stát se v Somálsku zhroutil už dávno, to není něco, co se stalo před chvílí. Jestli po skoro 30 letech není země schopna se vyhrabat z chaosu, tak to prostě na funkčnost modelu "bez státu" moc nevidím. Spontánně, samo od sebe, se to neracionalizuje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+24
+
-

Ondřej Palkovský | 11. 5. 2018 13:28 | reakce na Martin Brezina - 11. 5. 2018 03:46

Pokud jsem si dobře všiml, tak tam dochází k poměrně intenzivním intervencím ze zahraničí. Takže se těžko hodnotí, jak by se z toho dostali, když by jim tam z okolí neposílali armádu. (a pokud vím, tak nešlo jen o snahu nějak vyřešit pirátství v okolních vodách). No a když se podíváme na příklady typu Lybie, Sýrie, Kuba, Severní Korea, Rwanda.... tak podobné případy se dějí i ve společnostech se státem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-12
+
-

Honza _ | 11. 5. 2018 13:49 | reakce na Ondřej Palkovský - 11. 5. 2018 13:28

Jestli ono to nebude taky tím, že okolní státy zabránily obyčejným somálcům v rybaření, takže jim, jakožto národu rybářů, nezbývá, než pirátit...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-13
+
-

Honza _ | 11. 5. 2018 13:55 | reakce na Honza _ - 11. 5. 2018 13:49

"Tato zpráva odhaluje, že mnozí piráti jsou ve skutečnosti zbankrotovaní a rozzlobení místní rybáři, kteří tak protestují proti neustávajícímu zneužívání svých lovišť cizími plavidly, které nezákonně rybaří a znečišťují vody a pobřeží radioaktivním a toxickým odpadem, vše před očima pasivní vlády v Mogadišu."

http://www.epochtimes.cz/2010031812786/Proc-se-ze-Somalcu-stali-pirati.html

A co dělají cla na dovoz potravin a zboží z Afriky? Hádejte...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-14
+
-

foxy | 11. 5. 2018 13:59 | reakce na Honza _ - 11. 5. 2018 13:55

Četl jsem příběh somálské ženy, která od svého bývalého dostalo jako alimenty RPG. Ten vložila do pirátské akciovky a dneska je z ní dolarová multimilionářka.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-13
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK