Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Očima expertů: Jak zkrotit Airbnb a ceny nájmů?

Ondřej Tůma | 9. 2. 2018 | Celkem 85 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Amos | 9. 2. 2018 10:43

Výborná diskuze.

Vyjádření státních úředníků nemohlo být jednoznačnější: "Jsme prodejné děvky, které půjdou s tím, kdo nám zaplatí nebo slíbí víc. " A protože hotelové a ubytovací řetězce mají finanční sílu a lobbistickou zkušenost, podpoříme je.

Dutohlavost Kláry Dostálové, ministryně pro místní rozvoj, ale vyčnívá: "Není přípustné, aby jeden subjekt, který poskytuje nějakou službu, měl jiné náklady než druhý subjekt, který poskytuje stejnou službu."

Čili - není přípustné, aby dosluhující padesátiletá prostitutka musela používat více makeupu než její začínající dvacetiletá kolegyně při poskytování svých služeb. Není přípustné, aby hlídací doga měla vyšší náklady na potravu než její kolega jorkšírský teriér. Není přípustné, aby náměstek na jejím ministerstvu spotřeboval za měsíc více ruliček toaletního papíru než náměstek kolegyně Schillerové na ministerstvu financí.

Dostálová je tam od práce nebo pro srandu?

+33
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 9. 2. 2018 11:19

Předstírané sdílení, jaké se provozuje v rámci Uberu i Airbnb je namístě trestat jako každé jiné nepovolené podnikání. To znamená, když někdo nabízí na Airbnb ubytování, úředník živnostenského úřadu zjistí, zda je daný provozovatel v evidenci, pokud ne, zahájí správní řízení, které skončí uložením pokuty ... To samé Uber.

Naproti tomu nemám vůbec nic proti portálům, kde budou pronajímatelé a nájemci uveřejňovat svou nabídku a poptávku, pokud půjde o legální nabídky bydlení nebo krátkodobého ubytování. Nemám nic proti tomu, když na takovém portálu budou nájemci hodnotit pronajímatel a pronajímatelé budou hodnotit jednotlivé nájemce. Nemá nic proti tomu, pokud organizátor takového "tržiště" bude garantem, že zákazník za službu zaplatí a naopak, že poskytovatel poskytne službu v kvalitě v jaké ji nabízel. Nemám nic proti tomu, když takový organizátor bude rovněž zprostředkovávat platby mezi jeho zákazníky a poskytovat mnoho dalších doprovodných služeb. Tento efektivní způsob organizace a propojení nabídky a poptávky po dlouhodobém bydlení, ale i po legálním krátkodobém ubytování je v naprostém.

K ubytování turistů slouží hotelové a ubytovací služby a provozovny musí splňovat náležité požadavky a k provozu je třeba licence. Stejně tak k veřejné přepravě osob slouží taxi služby a hromadná doprava a provozovatelé musí disponovat licencí. Tak je to správně a v pořádku.

-17
+
-

Všech 85 komentářů v diskuzi.

Richard Fuld | 12. 2. 2018 19:31

Tak na moji připomínku ohledně souvislosti mezi Airbnb a růstem cen nemovitostí a nájemného nikdo nereaguje? Ticho po pěšině?

Jinak co vyvolávají tyhle novinky jako je Airbnb a uber je krásně vidět v Praze. Taxikáři se rozhodli taky kašlat na zákony a na lidi kolem sebe. Říkají si, když můžou kašlat na zákony chlapci z uberu a stát s tím nic nedělá, proč ne my? Všichni si dělají ze zákonů legraci, tak proč né i taxikáři. Nikoho neřeší jejich komplikovanou situace, tak ji zkomplikují ostatním taky. Krásná ukázka jak chaos plodí jen ještě větší chaos!

Nahlásit

0
+
-

Jan Amos | 13. 2. 2018 15:51 | reakce na Richard Fuld - 12. 2. 2018 19:31

Já hlavně nechápu, proč taxikáři prosazují, aby Uber měl stejné podmínky jako oni a nebojují za to, aby oni sami měli podmínky jaké nabízí Uber.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 13. 2. 2018 16:39 | reakce na Jan Amos - 13. 2. 2018 15:51

Taxikáři protestují proti rozdílným podmínkám. Jestli bude tento problém vyřešen tak, že se sníží regulace taxikářům, nebo se začnou postihovat černí taxikáři uberu, by jim mělo být úplně jedno.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Kopecký | 13. 2. 2018 14:39 | reakce na Richard Fuld - 12. 2. 2018 19:31

Pane Fulde, a máte prosím důkaz o kauzalitě vztahu mezi růstem cen nájemného a Airbnb? Důkaz o tom, že něco neexistuje, z hlediska logiky poskytnout nelze.

To, že taxikáři kašlou na kde co není nic nového, a dělali to tak i před Uberem - Uber ukázal, že letité problémy s taxislužbou, které se snažili roky regulacemi řešit státem placení úředníci, jsou trhem řešitelné prakticky ihned (a bez státu - obrovské provinění, chápu).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 13. 2. 2018 16:44 | reakce na Jan Kopecký - 13. 2. 2018 14:39

Existují lokality, kde k tomuto efektu dochází. Vygooglete si to sám. Jinak je logické, že pokud začnete využívat danou kapacitu intenzivnějším způsobem, než je dlouhodobý pronájem, pak rostou výnosy a tím pádem logicky rostou i ceny aktiv, jež umožňují získat tyto vyšší výnosy. Stejně tak je zřejmé, že využíváním bytového fondu ke krátkodobému ubytovávání se snižuje nabídka bytů na trhu dlouhodobých pronájmů, což zjevně povede k růstu nájemného u dlouhodobých nájmů. A to nemluvím o vylidňování center měst, kdy v centru zůstávají jen hotely a ubytovny a žádní stálí obyvatelé.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Karel Mašek | 12. 2. 2018 13:14

Bude-li Airbnb mít problémy, tak ho lidé prostě přestanou používat a přejdou k jiné podobné aplikaci. Takových firem už je teď více. A za čas jich bude ještě více. S tím nic moc ouřadi nenadělají.

Nahlásit

+1
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 13:22 | reakce na Karel Mašek - 12. 2. 2018 13:14

Ale tady vůbec nejde o Airbnb, které podniká v podstatě legálně, protože jen zprostředkovává nabídku s poptávkou. Jde o to, že nelegálně podniká většina samotných poskytovatelů ubytování. Airbnb nikdo nezruší. Jediné, co může nastat, budou kontroly úřadů (daňový, živnostenský...) jednotlivých poskytovatelů ubytování.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 13:04

A poněkud se zapomíná na diskuzi o dalším nezanedbatelném efektu Airbnb, a to zvedání cen nemovitostí a nájmů vlivem přeměn bytů s trvalým nájmem na byty zapojené do systému ubytovacích služeb. Všichni tady unisono plísníte ČNB kvůli tomu, že nízké úrokové sazby navyšují ceny nemovitostí a nájmy, ale zjevný vliv na růst cen a nájmů Vám u Airbnb zjevně nijak nevadí. Naopak jej všichni obhajujete. Že by opět ona ideologická slepota?

Nahlásit

-1
+
-

Honza _ | 11. 2. 2018 13:21

1. Lidi něco užitečného vymyslí.
2. Přijde stát - zdaní to.
3. Pořád to funguje - zreguluje to.

Body 2 a 3 opakuje různými cestami znovu a znovu, až k bodu 4.

4. Přestane to fungovat? Dotuje to.
5. Zabrání pomocí předpisů vzniku konkurence realizací bodu 1.

A každý ten krok živí spooooustu úředníků, dává vydělat politikům a znamená byznys pro spoustu jejich kamarádů.

Myslete na to, že pouze bod 1 znamená pokrok. Všechno ostatní jej brzdí!

Nahlásit

+4
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 12:42 | reakce na Honza _ - 11. 2. 2018 13:21

Už v bodě 1 máte u Airbnb chybu. Užitečné je to možná pro provozovatele a uživatele ale už ne pro nechtěné účastníky této novinky, pro sousedy, kteří ve svých bytech chtějí bydlet bez toho, aby je někdo stále obtěžoval.

Takže proti Airbnb nic nemám, pokud bude provozováno tak, aby nezúčastnění nebyli negativně ovlivněni. Teprve pak uznám, že bod 1 je správně.

2. To si jako myslíte, že když vymyslíte nový způsob jak vydělávat peníze, tak nebudou tyto příjmy podléhat daní z příjmů? Nedělá se Vám špatně?

3. Regulace je zde nezbytná, protože se zde vyskytují dotčené subjekty, jež mají protichůdné zájmy a je třeba chránit zájmy těch, kteří svou nemovitost používají k tomu k čemu byla určena (zkolaudována). "Dohody" typu: tak se odstěhujte, když se Vám nelíbí moje podnikání, je přímo ukázkový příklad, kde státní regulace je naprosto nezbytná.

4. Pokud to přestane fungovat jenom proto, že provozovatel musí zamezit obtěžování sousedů, tak že bude své ubytovací služby povinen poskytovat pouze v k tomuto účelu určených prostorách, pak to byl neživotaschopný nápad už od začátku.

5. Konkurence v sektoru ubytovacích služeb samozřejmě a vzhledem k růstu poptávky po službách Airbnb zde zřejmě existuje i prostor pro nové lepší poskytovatele. Nelze ale tolerovat nekalou konkurenci.

Když nebudou lidi, co nerespektují zákony, nebudou třeba úředníci, co musí kontrolovat jejich dodržování. Na jedné straně brečíte, jak je moc úředníků, na druhé straně bezostyšně podporujete porušování zákonů a práv lidí, kteří s podnikáním bezohledných jednotlivců nechtějí mít nic společného.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Zdeněk Suchý | 12. 2. 2018 17:59 | reakce na Richard Fuld - 12. 2. 2018 12:42

A jaký že je rozdíl mezi "tak se odstěhujte, když se vám nelíbí moje podnikání" (to je podle vás špatně a je potřeba regulace) od "tak se odstěhujte když se vám nelíbí vysoké zdanění" (a to je podle vás dobře, regulace netřeba)?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 18:49 | reakce na Zdeněk Suchý - 12. 2. 2018 17:59

Normálnímu člověku je to co jsem napsal zcela jasné. Arogantní nebo nechápavý jedinec bude nad tím přemýšlet a ptát se na nesmysly. Pokud Vás bude někdo obtěžovat svým podnikáním a zasahovat tak do Vašich práv, tak mu to státní regulace zcela přirozeně zakáže. Normální člověk beroucí ohledy na práva jiných lidí takové regulaci zatleská. Arogantní nebo nechápavý jedinec se bude ptát, proč by to měl stát zakazovat?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Michal Hatlapatka | 10. 2. 2018 01:39

"K ubytování turistů slouží hotelové a ubytovací služby a provozovny musí splňovat náležité požadavky a k provozu je třeba licence. Stejně tak k veřejné přepravě osob slouží taxi služby a hromadná doprava a provozovatelé musí disponovat licencí. Tak je to správně a v pořádku."

Vyjádřím se pouze k poslednímu odstavci: Nesnáším hotely. Mejdlíčka, čtyři ručníky, osm polštářů, pokoj naprojektovanej na to, aby to splnilo normu a 4 hvězdy, ne na to, aby bylo příjemné v tom bydlet. Neosobní, braný přes kopírák, stejnej pokoj v Praze jako Budapešti, prostě ne. Airbnb nabízí jinou službu, pro mne lepší (hotel na druhou stranu nabízí ubytování ve dvě ráno, a to se taky někdy hodí), nejde mi o cenu (v $100-$150 za noc bych mohl mít i hotel).

To stejné Uber a Lyft. Pro mne je zásadní varianta Line, kdy řidič nabírá víc cestujících po trase. V tu chvíli totiž funguje spíš jako hromadná doprava než taxi. A to mne vyhovuje, a klidně si i popojdu na službou doporučeně stanoviště (tahle služba v ČR asi ještě nefunguje).

Buďte vděčni za to, že jsou to velké firmy a že se s nimi lze domluvit na nějakých pravidlech (třeba výpisech pro daňový úřad, automatickém odvádění daní a poplatků...). Je to totiž jako s MP3kama. Pokud je zakážete, nezmizí, jen se přesunou dál do podzemí, kam už na ně státní chapadlo nedosáhne. Mne už do Holiday Inn nedostanete - když nebude AirBnB, najde se něco jiného - třeba "couchsurfing with benefits".

Nahlásit

+6
+
-

Richard Fuld | 10. 2. 2018 18:57 | reakce na Michal Hatlapatka - 10. 2. 2018 01:39

Až si někdo koupí celý bytový dům, nebo k tomuto účelu zařídí samostatně stojící dům, získá potřebná povolení a licence ať si provozuje ubytování přesně takové, jak nabízí přes Airbnb . Vy budete spokojen, oni budou spokojeni, stát bude spokojen a lidé, kteří bydlí v bytech, kde se tohle zvěrstvo nebude provozovat budou taky spokojeni. Dělat z bytových domů napůl ubytovny je ale jednoduše na hlavu a zasahuje to do práv trvalých nájemníků (majitelů) ostatních bytů. To je přesně ten styl, hlavně zisk a ostatní mě vůbec nezajímá.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kohout | 12. 2. 2018 16:14 | reakce na Richard Fuld - 10. 2. 2018 18:57

To stále věříte, že všichni nájemnící jsou automaticky slušní? Kde žijete?
Soused už dvakrát vytopil byt pod sebou a z jeho bytu lezou breberky. Můžete mi věřit, že to je normální vlastník bytu, žádný AirBnB.
A to byste se divil, co znamená "permanentně".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 18:53 | reakce na Jan Kohout - 12. 2. 2018 16:14

Tady je možná regulace nedostatečná, hlavně v hygienickém ohledu. Ale možná existuje zákon, který i toto řeší. A pokud neřeší, jediná reálná možnost je odstěhovat se.

V případě nelegálního provozu ubytovacích služeb ale možnosti obrany jsou a je třeba je využívat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Michal Hatlapatka | 11. 2. 2018 22:24 | reakce na Richard Fuld - 10. 2. 2018 18:57

Tohle pochopitelně už existuje, na podzim v Londýně jsem v jednom takovém spal (skrz booking.com). Ale neměly by se regulace přizpůsobit spíš lidem než lidé regulacím?

Možná namítnete, co nájemníci ze stejného domu? Ale byť se jednotlivé problémy možná vyskytují, jde o českou "urban legend". Za sebe mohu říct, že jsem nikdy v AirBnB nedělal nic, co by se sousedům mohlo nelíbit ("no hosts, no parties" je vždy součástí ubytovacích podmínek). Ani jsem ani nezaregistroval nevraživé pohledy nebo cokoli, čím by mi místní dávali najevo, že si mě a AirBnB v domě nepřejí.

Pokud máte AirBnB v domě vy, doporučuju - sežeňte si kontakt na majitele. Garantuju, že se nechce dostat do problémů, má číslo na ubytované a seřve si je sám, t.j. nemusíte to dělat vy. Pokud by se hluk v noci opakoval, chtějte po něm, ať bere jen prověřené uživatele. To už jsem totiž taky zažil - podmínkou ubytování alepoň 3 reference z dřívějška. Pravidelný uživatel jako já fakt nestojí o to, aby se mu na léta budovaném profilu objevil škraloup.

Dtto Uber, spousta lidí je slušných na taxikáře jen proto, že když vás pár řidičů ohodnotí jako arogantního kreténa, tak si příště na odvoz počkáte déle.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 12:55 | reakce na Michal Hatlapatka - 11. 2. 2018 22:24

Ano regulace má být pro lidi. V daném případě pro lidi ohrožené neregulovaným podnikáním jiných lidí. Je sice úžasné, že Vy jste slušný a ohleduplný, ale to nic nikomu nezaručí. Jak by se Vám líbilo, kdyby si do bytu Vašeho bytu někdo nastěhoval sociálně slabé a z každého druhého bytu by udělal ubytovnu pro sociálně slabé. Jak by se Vám líbilo, kdyby si někdo zřídil v sousedních bytech provozovnu sexuálních služeb? Je to úplně stejný princip, jen jde o služby a jiné zákazníky. V některých zemích dokonce mají výbory vlastníků domu, kteří rozhodují o tom, komu vlastník může byt pronajmout. Možná, že tohle by byla účinná ofenzivní cesta. Tady mi to ale moc reálné nepřijde, když si vzpomenu na tu kauzu ombudsmanky, která řešila tu "diskriminaci" Romů, když jim majitel nechtěl pronajmout byt.

Opakuji, že systém hodnocení pronajímatelů a nájemců je fain věc, nicméně nic nikomu nezaručuje. Ostatně myslím si, že právě tento systém vzájemného hodnocení je základem celé myšlenky, tak proč trváte na tom, že se chcete ubytovat právě v domě, kde bydlí i běžní dlouhodobí nájemníci? Vždyť je to absurdní a zvrácené.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Petr Novák | 17. 2. 2018 02:17 | reakce na Richard Fuld - 12. 2. 2018 12:55

Tak socialne slabi se stehuji do drahych bytu v dusledku dotaci socialne slabych.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kopecký | 11. 2. 2018 08:12 | reakce na Richard Fuld - 10. 2. 2018 18:57

Pane Fulde - sněte si svůj sen o tom, že všechny spoutáte nějakými nařízeními, pravidly, třeba i pod hrozbou likvidace - lidskou touhu po tom dělat sám bez cizího poroučení nezastavíte. Jinak je to, když čtu tuto Vaši reakci, opravdu: "Jeden o voze, druhej o koze". Hezkou neděli.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Vorlíček | 11. 2. 2018 18:52 | reakce na Jan Kopecký - 11. 2. 2018 08:12

On ho nemusí snít, on ten sen žije...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 12:56 | reakce na Petr Vorlíček - 11. 2. 2018 18:52

Přesně tak. A většině lidí tento systém vyhovuje. Jinak by ho dávno změnili. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 9. 2. 2018 13:11

Je jen dobře, že se chystají přitáhnout šrouby. Díky tomu pravděpodobně vznikne decentralizovaná anonymní platforma pro ubytování, popřípadě i pro další podnikatelské aktivity občanů a následné platby kryptoměnou jim zatnou tipec definitivně.

Nahlásit

+3
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 13:21 | reakce na Zdeněk Suchý - 9. 2. 2018 13:11

Sněte dál. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 11:19

Předstírané sdílení, jaké se provozuje v rámci Uberu i Airbnb je namístě trestat jako každé jiné nepovolené podnikání. To znamená, když někdo nabízí na Airbnb ubytování, úředník živnostenského úřadu zjistí, zda je daný provozovatel v evidenci, pokud ne, zahájí správní řízení, které skončí uložením pokuty ... To samé Uber.

Naproti tomu nemám vůbec nic proti portálům, kde budou pronajímatelé a nájemci uveřejňovat svou nabídku a poptávku, pokud půjde o legální nabídky bydlení nebo krátkodobého ubytování. Nemám nic proti tomu, když na takovém portálu budou nájemci hodnotit pronajímatel a pronajímatelé budou hodnotit jednotlivé nájemce. Nemá nic proti tomu, pokud organizátor takového "tržiště" bude garantem, že zákazník za službu zaplatí a naopak, že poskytovatel poskytne službu v kvalitě v jaké ji nabízel. Nemám nic proti tomu, když takový organizátor bude rovněž zprostředkovávat platby mezi jeho zákazníky a poskytovat mnoho dalších doprovodných služeb. Tento efektivní způsob organizace a propojení nabídky a poptávky po dlouhodobém bydlení, ale i po legálním krátkodobém ubytování je v naprostém.

K ubytování turistů slouží hotelové a ubytovací služby a provozovny musí splňovat náležité požadavky a k provozu je třeba licence. Stejně tak k veřejné přepravě osob slouží taxi služby a hromadná doprava a provozovatelé musí disponovat licencí. Tak je to správně a v pořádku.

Nahlásit

-17
+
-

Jan Kopecký | 9. 2. 2018 13:16 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:19

a o legálnosti/nelegálnosti bude rozhodovat Fuld. Ámen

Co takhle nechat "garanci kvality" na poskytovateli a jeho zákazníkovi - nevšiml jste si, že třeba na Airbnb je hodnocení natolik striktní a neobejitelné, že nekvalitní poskytovatel si po prvním výskytu nekvality už ani neškrtne? Neznám Uber, ale divil bych se, kdyby to bylo jiné. A to je to, co na tom vadí všem těm taxikářům a hotelům nejvíc, a hlavně proto by se toho rádi zbavili - kvalitnější a levnější konkurence, to je to, co vadí, nic jiného!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 13:03 | reakce na Jan Kopecký - 9. 2. 2018 13:16

Problém je v tom, že si neuvědomujete, že kromě poskytovatele a zákazníka jsou zde zúčastněny další - majitelé sousedních bytů, kterým ten Váš systém hodnocení vůbec nic nezaručuje. Pokud nebude poskytovatel a zákazník zasahovat do práv třetích osob, ať si provozují, co chtějí. Vy totiž vždy "zapomenete" na to, na co si stěžují právě ti postižení svobodným jednáním druhých.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kohout | 12. 2. 2018 16:10 | reakce na Richard Fuld - 12. 2. 2018 13:03

A pokud někdo těm Italům ten byt *najme*, takže to bude lítání taliřů každý druhý den, tak to bude v pořádku, protože to bude *nájem*?
Fakt to bude lepší?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 18:57 | reakce na Jan Kohout - 12. 2. 2018 16:10

Pronajímatel odpovídá za to, že nájemci budou dodržovat vnitřní předpisy jako je domovní řád a zákonná omezení, jako zákaz rušení nočního klidu. Avšak domožení se práv na takovém pronajímateli bytu není v těchto případech jednoduché. Naproti tomu zkomplikovat život nelegálnímu provozovateli ubytovacích služeb, pokud bude jiné nájemníky obtěžovat, bude poměrně jednoduché.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Zdeněk Suchý | 13. 2. 2018 04:38 | reakce na Richard Fuld - 12. 2. 2018 18:57

A jak, podle vás, to zkomplikování života nelegálnímu provozovateli bude vypadat? Důkazní břemeno ponese stát a bude muset dokázat že ti co tam občas bydlí nejsou kamarádi nebo příbuzní pronajímatele (což bude jistě tvrdit), dokázat, že za to bere peníze pravidelně a spoustu dalších věcí. A půjde o desetitisíce případů. Asi na to bude potřeba přijmout další úředníky. Absolvoval jste někdy správní řízení? Ne jako ovce, ale jako aktivně se bránící občan? Vřele doporučuji jako samostudium efektivity státní správy. Vždyť ti úředníci ani neznají základní normu, kterou se řídí jejich práce - správní řád, o ostatních předpisech ani nemluvě. Proto s nimi dokáže zamést i patnáctiletý klučina z Prostějova :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 13. 2. 2018 16:51 | reakce na Zdeněk Suchý - 13. 2. 2018 04:38

Úředník živnostenského a/nebo finančního úřadu si zobrazí nabídku Airbnb, která se týká obvodu, kde má působnost a hned má seznam kontrolovaných subjektů i důkazy o tom, kolikrát byla daná nemovitost krátkodobě pronajata a za kolik. Pak jen stačí zkontrolovat, zda má patřičná povolení a zda dané příjmy uvádí do daňového přiznání a zda tyto odpovídají objemu jím poskytnutých ubytovacích služeb.

Takže nějaké výmluvy na ubytované kamarády, že to neprovozuje na pravidelné bázi bude spíše legrace.

Vaše představy, jak zamete s úředníkama, jsou doslova k popukání. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 13. 2. 2018 18:26 | reakce na Richard Fuld - 13. 2. 2018 16:51

Hoďte sem prosím odkaz na airbnb na nějaké, jakékoliv ubytování, kde jsou všechny ty údaje pro FÚ, které jste vyjmenoval k dispozici. Já jsem je nenašel. Děkuji.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 14. 2. 2018 13:25 | reakce na Zdeněk Suchý - 13. 2. 2018 18:26

Níže uvedený odkaz poskytuje informaci o tom, že byly ubytovací služby poskytnuty minimálně 200 x za cca 2 roky, v průměru tedy 8 x měsíčně a utrženo bylo minimálně 65800 Kč (při ceně ubytování 329,-Kč na noc a za předpokladu, že byla služba poskytnuta vždy pouze na jednu noc.

Pro zjištění identity poskytovatele daných služeb pak postačuje učinit zkušební nákup služby nebo vyzvat Airbnb ať poskytne správci daně náležitou součinnost, jejíž neposkytnutí se honoruje tučnou pokutou. Následně je možné vyžádat součinnost banky pro zjištění výše tržeb a toho zda došlo k jejich zdanění. V neposlední řadě může správce daně použít pro stanovení daně tzv. pomůcky. EET by mohlo také pomoci.

https://www.airbnb.cz/rooms/7081464?location=Praha

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 15. 2. 2018 04:29 | reakce na Richard Fuld - 14. 2. 2018 13:25

Tak je to přesně jak jsem se domníval. Nedokazuje to vůbec nic. Ani počet osobodní, ani cenu a vydělané peníze (než tu aktuálně zobrazenou) Takto dokazování ve správním řízení nefunguje. Zkonstruovat ze 200 hodnocení to co předvátíte ve výpočtu je dost naivní. Každou vydělanou korunu musí úřad nevyvratitelně dokázat. Zatím ještě platí presumpce neviny (i když se stát hodně snaží to prolamovat). Doporučuji vám absolvovat správní řízení alespoň při řešení dopravního přestupku nebo přestupku ze stavebního zákona a ztratíte tyto idealisticky názory na fungování státní správy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 15. 2. 2018 16:56 | reakce na Zdeněk Suchý - 15. 2. 2018 04:29

"Každou vydělanou korunu musí úřad nevyvratitelně dokázat." A každý má povinnost poskytnou náležitou součinnost ( především samotný daňový subjekt, airbnb, banky...). Pokuty za neposkytnutí součinnosti mohou být mastnější, než doměřená daň. A nakonec daň doměří pomocí pomůcek na základě zjištění, která k dispozici budou.

U daňových kontrol neplatí žádný princip presumpce neviny. Kde to žijete člověče? Naopak daňový poplatník je povinen prokázat, že jím tvrzená daňová povinnost odpovídá skutečnosti. A to se tady prsíte, jak si s úředníky poradíte levou zadní? :-) Možná u dopravního přestupku. Ale daňovou kontrolu, kde byste se bránil presumpcí neviny, jste asi zatím neabsolvoval, že?

Presumpce neviny je namístě při prošetření živnostenským úřadem, zda provozujete ubytovací služby bez příslušného oprávnění. A tady ten zkušení nákup a těch 200 hodnocení těžko ustojíte.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 15. 2. 2018 18:35 | reakce na Richard Fuld - 15. 2. 2018 16:56

Souhlasím s tím, že pravomoci našeho FÚ nejsou ve většině civilizovaných zemích zcela běžné, ale každý tlak samozřejmě vyvolává protitlak. Naštěstí ale už i FÚ přestává mít šanci kontrolovat všechno a všechny. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 16. 2. 2018 11:12 | reakce na Zdeněk Suchý - 15. 2. 2018 18:35

Procesní nastavení daňové správy je zcela srovnatelné s jinými právními úpravami ostatních civilizovaných států. A pokud jsou některé státy v této oblasti přívětivější, pak patrně z důvodu, že občané těchto zemí pravděpodobně platí daně poctivěji. A jsme opět u kauzality. Já tvrdím, že ve značné většině případů může kauzalita fungovat obousměrně, což ilustruji dále uvedeným.

Vy tvrdíte, že přísnější daňové zákony vedou lidi k protitlaku v podobě vyhýbání se placení daní. Ano s tím lze souhlasit. Stejně tak to ale může platit přesně opačně, tedy že vyhýbání se placení daní může vyvolávat zpřísnění daňových předpisů.

Stejně tak poctivé placení daní může vést k růstu výběru daní a tedy k vytvoření prostoru pro snížení daní a snížení přísnosti daňových předpisů. Na druhé straně platí, že snížení daní a uvolnění přísnosti daňových předpisů může vest k poctivějšímu placení daní. Je to jen o tom, kdo první projeví dobrou vůli a jestli tato dobrá vůle najde náležitou odezvu na druhé straně. Zatím to obě strany berou za nesprávný konec.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

kadrila kadrilová | 17. 2. 2018 00:59 | reakce na Richard Fuld - 16. 2. 2018 11:12

Právní stát značí to, že v něm existuje relativně málo zcela jasných pravidel, které jsou akceptovány i chápány drtivou většinou občanů. Jakmile je určena nepochopitelná masa nedobrovolných předpisů, nelze se divit, že je lidé neberou a tak, či onak je nedodržují.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Václav Arnošt | 9. 2. 2018 11:19

Podle některých dotazovaných "lepšolidí" nejde vůbec o žádný princip ale o dojem stylem:

"Tak co, sousede, jak vám to jde?"
"Ale jo, něco si tím přivydělám."
"Tak to máte dobrý, to vám přeju."

vs

"Tak co, sousede, jak vám to jde?"
"Jo, šlape to. Dobrý. Už jsem si tím vydělal na druhou dovolenou."
"Tak to máte dobrý, to vám přeju. (Tak to byste to měl zdanit, abych z toho taky něco měl.)"

Vlastně jeden pricnip tu je, princip závisti.

"Tak ať se vám daří sousede. Ale ne zas moc, to byste mě nas*al."

Tvrdit, že přivýdělek je něco jiného než podnikání, je pouze snaha o manipulaci přesně podle míry (aby se dalo danit a něco z toho bylo, když už je to větší sumička nebo perspektivní odvětví). Kdyby opravdu šlo tímto stylem o princip, pak kdokoli, kdo si třeba postaví za život dům, tak si jej taky může postavit bez jakékoli regulace, protože staví jeden (max několik) za svůj život a není velkou firmou, která jich postaví X desítek za svou existenci. Jestliže jde o škálu. Jinak rozdíl mezi přivýdělkem a podnikáním není - subjekt A dělá něco pro B, když se shodnou. C jim do toho nemá co kecat, když se ho to netýká. Míra je irelevantní, jde-li o princip.

Nahlásit

+3
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 9. 2. 2018 11:13

To by bylo, aby si lidi jen tak mýrnix týrnix pronajímali svoje byty a vydělávali na tom!
Mě přijde, jako by byla drtivá část dotazovaných tvořena čerstvě vytaženými komsomolci.

Nahlásit

+12
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 11:23 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 9. 2. 2018 11:13

Až budete mít každou noc u sousedů mejdan pořádaný partičkou zběsilých italský teenagerů, možná svůj bohorovný a benevolentní postoj změníte.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Petr Novák | 17. 2. 2018 02:19 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:23

Byl jsem ubytovan 8x pres airbnb a vzdy byly vecirky a hluk zakazany. Jakmile to porusite dostanete to do profilu a uz vas nikdo neubytuje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Kopecký | 9. 2. 2018 13:24 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:23

a nějaký zákon (či pokyn MF) Vám to vyřeší? Máte nějaký problém s komunikací v reálných situacích? Nebo jste narazil na to, že zákon (jeho "prodloužená ruka" Policie) Vám nepomůže?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 14:09 | reakce na Jan Kopecký - 9. 2. 2018 13:24

Proberte se. Vámi doporučovaná komunikace nebo policie je na místě pro ojedinělé případy. Nikoliv pro permanentní stav.

A samozřejmě, že zákon, úřady a soudy to vyřeší. Proč né? Budete snad Vy jako provozovatel nelegálního ubytování riskovat kriminál?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Kohout | 12. 2. 2018 16:07 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 14:09

Nějak mi nebere "krátkodobé ubytování" a "permanentní stav". Někde je chyba, ne?
Jistě budete radši, když těm Italům ten byt *najmu*. Teprve potom to bude permanentní stav, to si užijete :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 19:04 | reakce na Jan Kohout - 12. 2. 2018 16:07

Permanentní stav může nastat u bytu, který poskytovatel nelegálních ubytovacích služeb přímo nabízí jako optimální pro konání zábavy všeho druhu. Hodnocení od pařmenů bude mít skvělé a pařměni budou hodnoceni pouze podle toho, zda včas zaplatili. Hodnocení tohoto permanentního bordelu od sousedů nebude nikoho na Airbnb zajímat. Nebo snad mohou takové spolehlivě platící pařmeny hodnotit i obyvatelé sousedních bytů?

A ano. Trvalý pronájem bytu hlučným nájemníkům, či jinak neustále obtěžujícím jedincům je pro ostatní nájemníky, nebo vlastníky hotová pohroma. I toto by si zasloužilo nějakou regulaci. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Kopecký | 9. 2. 2018 15:44 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 14:09

K dospělosti patří odpovědnost (a asertivita), k dětství (ze kterého někteří nikdy duševně nevyrostou) fňukání a dovolávání se nějaké autority (v postavení rodiče).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 18:07 | reakce na Jan Kopecký - 9. 2. 2018 15:44

Velmi legrační reakce. :-) Ale čemu se divím. Vy jste určitě jeden ze zastánců názoru, že policie a soudy do svobodné společnosti vůbec nepatří a že se má každý postarat sám o sebe vždy a za všech okolností. Tohle je děsná mentalita. Děsná nabubřelost. Děsivé míjení se s realitou. :)

Už si představuji vetchého důchodce, jak jde asertivně ve 3 ráno uklidňovat partu řádících puberťáků, kteří mu dají hned ve dveřích na budku a shodí jej ze schodů a Vy mu pak ještě řeknete, že kdyby na ně volal policii, choval by se jako malé rozmazlené děcko. :-) Ach jo.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Jan Kopecký | 11. 2. 2018 08:13 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 18:07

"Je to marný, jeto marný, je to marný."

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 13:06 | reakce na Jan Kopecký - 11. 2. 2018 08:13

Přesně tak. Cokoliv Vám vysvětlovat je úplně marné. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Amos | 9. 2. 2018 10:43

Výborná diskuze.

Vyjádření státních úředníků nemohlo být jednoznačnější: "Jsme prodejné děvky, které půjdou s tím, kdo nám zaplatí nebo slíbí víc. " A protože hotelové a ubytovací řetězce mají finanční sílu a lobbistickou zkušenost, podpoříme je.

Dutohlavost Kláry Dostálové, ministryně pro místní rozvoj, ale vyčnívá: "Není přípustné, aby jeden subjekt, který poskytuje nějakou službu, měl jiné náklady než druhý subjekt, který poskytuje stejnou službu."

Čili - není přípustné, aby dosluhující padesátiletá prostitutka musela používat více makeupu než její začínající dvacetiletá kolegyně při poskytování svých služeb. Není přípustné, aby hlídací doga měla vyšší náklady na potravu než její kolega jorkšírský teriér. Není přípustné, aby náměstek na jejím ministerstvu spotřeboval za měsíc více ruliček toaletního papíru než náměstek kolegyně Schillerové na ministerstvu financí.

Dostálová je tam od práce nebo pro srandu?

Nahlásit

+33
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 11:27 | reakce na Jan Amos - 9. 2. 2018 10:43

Když se tu Vámi citovanou větu četl, hned jsem věděl, že se do ní někdo brzy za to pustí a můj odhad byl přesný. Nejspíš se ta paní jen nepřesně vyjádřila a měla na mysli ne náklady ale podmínky za nichž se daná činnost provozuje. A v takovém případě obvykle i platí, že provozovatel provozující svou činnost oficiálně a v souladu se zákonem má vyšší provozní náklady, než člověk, který tu samou činnost provozuje na černo a s regulacemi a placením daní a poplatků se moc neobtěžuje.

Chce to přemýšlet a ne jen chytat druhé za slovíčka.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-7
+
-

Míša Pientka | 9. 2. 2018 16:42 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:27

Nene, pane Fulde, zkuste si přečíst jakýkoliv rozhovor s touto dámou a nebudete věřit vlastním očím :D

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Petr Vorlíček | 9. 2. 2018 13:42 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:27

Samozřejmě.
Koneckonců, když Zeman říkal Putinovi, že je novinářů moc a měli by se střílet, myslel tím jen, že si z něj moc novinářů střílí... Pak se to ale začlo špatně interpretovat, stejně jako když chťěl Hitler zlepšit hygienu židů, a nyní se z toho dělá bůhví co...Přitom stačilo jen přemýšlet a nechytat druhé za slovíčko....

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 14:10 | reakce na Petr Vorlíček - 9. 2. 2018 13:42

Proberte se. Tyhle Vaše hysterické reakce jsou směšné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-5
+
-

Petr Vorlíček | 11. 2. 2018 18:57 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 14:10

Jestli Vám tohle přišlo hysterické, tak je nyní všem jasné, že jste starý mládenec. Ono se ani není čemu divit...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 13:09 | reakce na Petr Vorlíček - 11. 2. 2018 18:57

Spojovat jakýsi nevinný přebrebt nějaké paní s Hitlerovským vyvražďováním Židů je nejen hysterické ale také nadmíru trapné a absurdní. Vaše starost o můj stav je pak opravdu až dojemná. Už jste asi ztratil poslední zbytky jakékoliv soudnosti.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Honza _ | 9. 2. 2018 12:39 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:27

Ještě štěstí, že do spousty oborů zasáhly dotace, které prostředí spravedlivě narovnají!
CHCEME DOTACE PRO HOTELY!!!
Vlastně ony už jsou, třeba Čapí hnízdo...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 13:11 | reakce na Honza _ - 9. 2. 2018 12:39

O dotacích tady melete nesmysly Vy. Tady se jedná o regulaci ve prospěch osob dotčených podnikavci, kteří porušují zákony.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Amos | 9. 2. 2018 11:35 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:27

Ministryně s pravomocí vydávat zákonné a podzákonné normy. Ty se skládají ze slovíček. Jak budete reagovat, až v zákoně, který se dotkne i vás bude místo "oprava" ledabyle použito "poprava"?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+8
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 12:10 | reakce na Jan Amos - 9. 2. 2018 11:35

Na začátku chytání za slovo a na konci těžká demagogie, kdy srovnáváte vyjádření do medií s psaním zákona. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-6
+
-

Jan Amos | 9. 2. 2018 12:28 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 12:10

Po "chytání za slovíčka" u vás vždy následuje "demagogie a fanatismus". Určitě přijde i vaše oblíbené "Když se vám to nelíbí, vystěhujte se jinam."

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 18:12 | reakce na Jan Amos - 9. 2. 2018 12:28

Proč by se měl stěhovat slušný člověk, který nikoho neobtěžuje, aby umožnil bezohledným kreténům porušovat jeho práva a zákony? Ať kretén dodržuje zákony a mě se zase bude v mém bytě líbit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Amos | 9. 2. 2018 20:17 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 18:12

Nemluvím o vašem hypotetickém příkladu s "italskými turisty". Měl jsem na mysli vaši obvykle hysterickou reakci, kdy posíláte ostatní do nucené emigrace, pokud se jim nelíbí vámi nastolené pořádky.
Vzhledem ke stále labilnějším nervům se od vás nepochybně brzy dočkáme i posílání do kamenolomu, gulagu nebo plynu. Tím obvykle rozsévači sociálního smíru vašeho střihu svá dobrodiní zakončovali.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 10. 2. 2018 18:44 | reakce na Jan Amos - 9. 2. 2018 20:17

Vaše obecné bláboly k mé osobě jsou ale zcela k ničem, včetně Vašich předpovědí, co budu říkat. :-) Až mě nachytáte, jak prosazuji zavírání lidí do gulagů, pak teprve se připomeňte. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kopecký | 9. 2. 2018 15:45 | reakce na Jan Amos - 9. 2. 2018 12:28

Zajímavé, že určitě ne v případě obtěžujících sousedů (italských turistů) :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 18:19 | reakce na Jan Kopecký - 9. 2. 2018 15:45

No to není zajímavé. Samozřejmě, že idiota, který pronajímá byt hlučným turistům a tím obtěžuje ostatní nájemníky, je třeba zpacifikovat. Pokud by se měl někdo stěhovat, pak bezohledný kretén, co obtěžuje ostatní sousedy a nezákonně zasahuje do jejich práv.

Porážku uznám teprve až dotyčný přijde s kolaudačním povolením k používáni bytu k provozu ubytovacích služeb a příslušným povolením živnostenského úřadu. Pak teprve nastane situace, kdy mi bude moci dotyčný říct ať se odstěhuji, když se mi to nelíbí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 9. 2. 2018 11:20 | reakce na Jan Amos - 9. 2. 2018 10:43

Je tam, aby škodila. Jako každý úředník.
Á propos: Hilton poskytuje ubytování. Penzion v Horní Dolní poskytuje ubytování. Přesto jsou náklady Hiltonu neúměrně vyšší. Nechtělo by to nějakou regulaci, která penzionu přikáže mít stejné náklady jako Hilton?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 11:28 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 9. 2. 2018 11:20

A Vy jste blábol pana Amose dovedl samozřejmě k dokonalosti. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-8
+
-

Jan Kopecký | 9. 2. 2018 10:11

v článku a názorech "expertů" se mluví o nájmech, jenže stát se prostřednictvím Generálního finančního ředitelství ("Informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb" z 11.10.2017) rozhodl udělat ze všech, co pronajímají přes Airbnb a podobné platformy, zločince = dle státu jde o podnikatele poskytující ubytovací služby, kteří již z pohledu státu porušili mnoho zákonů. Dle tohoto pokynu se jedná o ubytovací služby, a nikoliv o nájem - doporučuji všem si uvedenou "Informaci" důkladně přečíst, aby každý věděl, jak to stát vůči svým občanům, má.

Nahlásit

+9
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 11:34 | reakce na Jan Kopecký - 9. 2. 2018 10:11

Ale to je přece naprosto v pořádku. Kdo porušuje zákony, má nést následky. A stejně tak, by na ně měl nastoupit živnostenský úřad a dát jim flastr za nepovolené podnikání a provoz bez licence zakázat. Neuposlechnou-li, pak je na řadě trestný čin maření úředního rozhodnutí, stejně jako se nikdo nepáře s řidičem, kterého chytnou jak řídí auto v době, kdy mu byl odebrán řidičák. Není možné aby drzost vítězila nad zákony. V jiných oblastech Vám nic takového neprojde.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-5
+
-

Jan Kopecký | 9. 2. 2018 13:22 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:34

Ale pane Fulde, mluvíte o zákonech? Nevidíte ten dvojí (a zcela účelový) "metr"? Dle zákona není jednorázový prodej výpěstku ze zahrádky každý rok podnikání, ale jednorázový pronájem chaty na týden v sezóně ano. Tady ani nejde o zákon, ale o nepokrytou snahu "eráru" vyždímat nesmyslné berně z lidí (ono jim daň z pronájmu nestačí, ono je třeba k tomu naordinovat sociální a zdravotní, dépéháčko, eet, pokutičky a další).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Richard Fuld | 12. 2. 2018 13:19 | reakce na Jan Kopecký - 9. 2. 2018 13:22

Předně jednorázovým prodejem ze zahrádky nikoho trvale neobtěžujete. Od daní jsou osvobozeny příjmy tuším do 10 - tisíc ročně obecně.

Daň z příjmů platí drtivá většina občanů v produktivním věku. Proč by neměli platit daně z příjmu lidé, kteří provozují ubytovací služby nebo pronajímají svůj majetek? Z úroků a dividend se taky platí daně.

A jestli se cítíte diskriminovaný vůči pěstitelům zeleniny a jestli Vám to tolik leží na srdci, prosaďte zákon, kterým bude ta diskriminace zrušena. Přece ale kvůli zahrádkářům nezrušíme zákon o dani z příjmů. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Kopecký | 13. 2. 2018 16:29 | reakce na Richard Fuld - 12. 2. 2018 13:19

jinak zajímavé kritérium "obtěžujete"/neobtěžujete, kdyby se podle toho měl posuzovat charakter činnosti..

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kopecký | 13. 2. 2018 16:08 | reakce na Richard Fuld - 12. 2. 2018 13:19

Připadá mi zcela normální, že drobné příjmy do určité hranice nejsou zdaňovány, a proto mi zcela nenormální přijdou vývody úředníka generálního finančního ředitelství sekce metodiky a výkonu daní vydané jako Informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů v tom smyslu, že u pronájmu přes airbnb nemůže jít o ostatní příjmy, ale hned o podnikání v ubytovacích službách s povinnostmi shodnými jako pro provozování hotelu, motelu, penzionu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 13. 2. 2018 16:56 | reakce na Jan Kopecký - 13. 2. 2018 16:08

Vždyť přece nikomu nebude bráněno, aby prokázal, že jeho příjmy z jakékoliv činnosti jsou do nezdanitelného limitu. Naopak to bude úředník, kdo bude muset prokázat příjmy nad nezdanitelný limit, pokud bude chtít něco doměřovat.

Nějaký pokyn MF není písmo svaté a u soudu může být postup podle obecného pokynu shledán v jednotlivých případech jako odporující zákonu. Pokyn má zajistit pokud možno stejný metr plošně na celém území ČR.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kopecký | 13. 2. 2018 18:45 | reakce na Richard Fuld - 13. 2. 2018 16:56

Pane Fulde, ještě poznámka - dopadne to jako vždycky - finanční úřady se zaměří na takové ty "zločince", kteří za pár drobných přes airbnb pronajali svou chalupu kdesi v Rychlebských horách, za částku na osobu, za kterou byste se neubytoval ani se stanem v kempu. Protože budou, jako vždy, mít tendenci doměřit ty, u kterých se dopředu předpokládá, že se neodvolají, natož aby to dávali k soudu. Ti, kteří přes airbnb opravdu nelegálně podnikají ve velkém, na ty se nikdo zaměřovat nebude - nejistý výsledek, pracnost, co Vám mám povídat, vím o tom své.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 14. 2. 2018 13:30 | reakce na Jan Kopecký - 13. 2. 2018 18:45

Tak samozřejmě, že se FÚ zaměří přednostně právě na ty největší ryby, kde má šanci na co největší doměření daně. Vaše odhady, že FÚ bude primárně honit nuzáky, co získali pronájmem chaty pár kaček, nemají žádné samozřejmě žádné opodstatnění. Navíc Airbnb ty největší podnikatele přinese správci daně na stříbrném podnose. Za neposkytnutí součinnosti hrozí tučné pokuty.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kopecký | 13. 2. 2018 17:13 | reakce na Richard Fuld - 13. 2. 2018 16:56

Pane Fulde, a co je to dle Vás ten "nezdanitelný limit"? Myslíte tím příjmy z příležitostných činností do 30 tis. Kč, mezi které se pronájem přes airbnb zahrnout nedá, když je to dle správce daně podnikání v ubytovacích službách (bez ohledu na částku)? Nebo výše příjmů do 15 tis. Kč, do které není povinnost podávat daňové přiznání (ale který prakticky každá ekonomicky činná osoba překračuje - i zaměstnanec má povinnost podat daňové přiznání, pokud má jiné příjmy nad 6 tis. Kč)? Nebo co tím vlastně myslíte?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 14. 2. 2018 13:38 | reakce na Jan Kopecký - 13. 2. 2018 17:13

Promiňte ale v této oblasti, kde se řeší otázka limitů příjmů, které ještě nepodléhají zdanění, jsem se nikdy nepohyboval, takže ji ani neznám a ani ji nehodlám začít studovat.

Ale odhaduji, že i na příjmy z pronájmu věci se vztahuje ona 6 tis. hranice, pokud jde skutečně o příležitostné příjmy. Pokud trvale veřejně inzerujete pronájem dané věci, pak zjevně nemůže jít o příležitostné příjmy v daném smyslu a velmi pravděpodobně tak půjde o příjmy z podnikání. Většina poskytovatelů služeb přes Airbnb ale bude nejspíš všechny Vámi uvedené limity překračovat, zvláště pak ti úspěšní, kteří mohou potenciálně obtěžovat obyvatele sousedních bytů nejvíce.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

foxy | 9. 2. 2018 11:55 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 11:34

Nepovolené podnikání, to mi zní jako nepovolené dýchání.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+11
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 12:13 | reakce na foxy - 9. 2. 2018 11:55

Je úplně jedno jak Vám to zní. Měl byste si raději představit jak Vám bude znít: "Jménem republiky ... se foxy odsuzuje k ..." :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-7
+
-

Jan Kopecký | 9. 2. 2018 13:39 | reakce na Richard Fuld - 9. 2. 2018 12:13

Republiku si rozkulačit nedáme!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 9. 2. 2018 18:20 | reakce na Jan Kopecký - 9. 2. 2018 13:39

Jasně že jo. Na to nemáte!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Jan Amos | 9. 2. 2018 10:44 | reakce na Jan Kopecký - 9. 2. 2018 10:11

Děkuji, to je velmi inspirativní poznámka.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK