Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Bitcoin a vlády jsou kamarádi

Michal Kašpárek | 4. 1. 2018 | Celkem 67 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 4. 1. 2018 10:17

Ach jo, socani zase perlej. Že by se po přečtení tohoto článku z Juldy stal přítel bitcoinu?

1) Bitcoin není sám, jsou zde měny anonymnější, měny s rychlejšími a levnějšími transakcemi, atd...
2) Bitcoin se vyvíjí a zlepšuje
3) M-Pesa - jasně, to jim zpřístupní SVĚTOVÝ trh...


A to riziko, že má člověk bitcoiny na burze?
1) Mít je tam nemusí - v praxi je má mimo internet (papír, Trezor, Ledger, ...) a na burze má jen menší část pro daytrading
2) Zabezpečení burz se stále zlepšuje, burzy se stále více profesionalizují - směšné příběhy z minulosti se najdou u každé technologie. Povídejme si chvíli třeba o Greenbacích a Asignátech, ano?


Chytré kontrakty: lidé se sami dobrovolně rozhodnou, zda (a k čemu) je budou používat. Díky za dojemnou starost. Zkusme si to srovnat s pomalými a zkorumpovanými soudy soudícími podle legislativy generované partou dvou set gangsterů.

A že vlády vítají crypto-inovace? Ne, zatím nezasáhly, protože to není tak jednoduché.
e-Gold byla také finanční inovace, pro vlády daleko transparentnější a méně riziková. A zasáhly obratem. A to proto, že to bylo snadné, protože šlo o centralizované řešení.

"co na tom, že bitcoinů bude vždy jen 21 milionů a nikdo nenatiskne další, když každý den vznikají nové altcoiny, které fungují svým způsobem jako nově vytištěné peníze."
Bóže, už zase? Kašpárku, nomen omen?
Jak zvyšují dolárky ze hry Monopoly dolarovou inflaci? Jak zvýším korunovou inflaci tím, že si natisknu vagón AltmanKorun? Jak zvýší inflaci bitcoinu nějaká směšná cryptoměnička se zanedbatelnou tržní kapitalizací a pouhými desítkami uživatelů?


Každopádně milí etatisté, pokud si myslíte, že bitcoin je na nic a neohrožuje vás, tak to je skvělá zpráva. Spěte dál!

+10
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 4. 1. 2018 14:12

A která měna bude pro lidi lepší? BTC, který má omezené množství na 21 mil. ks a který jeden stojí 200 tis. dolarů, tedy je pro lidi, kteří nereagovali včas velmi DRAHÝ, nebo jiná kryptoměna, která bude minimálně stejně technicky kvalitní jako BTC ale její "iniciační" cena bude např. 0,1 USD? Řeknou si oprávněně, proč by 7 miliard lidí mělo používat výhradně 21 mil. jakési nějaké peněžní jednotky v důsledku čehož, jsou oni absolutně chudí a jiní astronomicky bohatí. Vždyť hodnotu kryptoměně dává počet subjektů, které jsou ochotny ji používat. A proč by se obchodníci měli bránit příjmům i v jiných měnách, které se rozšíří vedle BTC? Jednoduše si myslím, že to celé nakonec skončí chaosem a hyperiflačními blamážemi kryptoměn, o nichž jejich stvořitelé budou stále tvrdit, budou z principu deflační. A nezapomínejte na to, že vedle krypto budou možná značně dlouho existovat i účetní národní měny. Objem peněz tak bude samozřejmě stále stoupat s tím, že kulminace dosáhne v okamžiku kdy kapitalizace kryptoměn se bude rovnat objemu účetních měn. V té době se už nejspíše budeme potýkat s pádivou inflací. V okamžiku, kdy se spustí kryptoměnová mánie v kritickém měřítku, dojde k tomu, že sel lidé začnou zbavovat svý úspor v účetních měnách, což může vyvolat hyperinflaci velmi jednoduše. Prostě ať se na ty kryptoměny podávám z jakhokoliv úhlu, všude vidím na konci zkázu a zmar.

-8
+
-

Všech 67 komentářů v diskuzi.

Jan Altman | 9. 1. 2018 09:47

tik tak tik tak

https://roklen24.cz/a/SKamV/eurozona-po-qe-kdo-zachrani-zeme-pigs-od-defaultu

Nahlásit

0
+
-

Richard Fuld | 9. 1. 2018 12:31 | reakce na Jan Altman - 9. 1. 2018 09:47

Jen obecné bláboly.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 9. 1. 2018 15:07 | reakce na Richard Fuld - 9. 1. 2018 12:31

Vy jste komik.

Ale jo, možná až ECB přestane za QE tištěné peníze kupovat dluh PIGS, tak ho začnou kupovat uvědomělí soudruzi etatisti jako vy a jih EU tak třeba nezbankrotuje. Uvidíme.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 9. 1. 2018 17:15 | reakce na Jan Altman - 9. 1. 2018 15:07

ECB je od banksterských panikářů koupí vždy. A panikáři už to možná i vědí. :-) A když je ECB od panikářů nekoupí, tak banksteři zbankrotují. Pak je státy zestátní a banksteři budou mít po žížalkách. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 10. 1. 2018 09:22 | reakce na Richard Fuld - 9. 1. 2018 17:15

Nebo taky PIGS začnou vystupovat z eurozóny (a pokud ne, začnou vystupovat seveřani, kteří na ně doplácí).
NEoptimální měnová zóna se začne rozpadat. Dříve či později.
Jestli zbankrotují banksteři? - možná ano, možná ne, není to to podstatné.

Podstatné je, že kolaps eura bude mít mnoho důsledků. Například ten, že lidé na jihu v předtuše konce eura (kolkování, nucená konverze vkladů na lokální měnu, vypnutí bankomatů, ...) budou své úspory ulívat kam jen to půjde.
A otázka je, zda to bude tak jednoduché (zbankrotují jižní země, zbankrotuje pár bank) a na severu vše půjde dál v pohodě s eurem očištěným od slabých a nekompatibilních jižanů. Také je možné, že se eurozóna rozpadne celá.

Ještě že se nám zde rýsují globální měny, které vám nikdo neokolkuje. Globální ekonomická a měnová zóna, ze které vás nikdo nevyloučí.

Jistotu máme jen jednu - ať současný systém povede k sebeděsivějším důsledkům, vaši víru v jeho dokonalost to neovlivní.

PS: Zajímavé je, že používáte slovo "banksteři". Jako by nebyli nedílnou a klíčovou součástí toho VAŠEHO systému. Jako by často ty samé osoby nemigrovaly mezi komerčními bankami a bankou centrální. Vypuštění slova "bankster" z vašich úst je čirý alibismus. Snažíte se jen některá negativa současného systému hodit na jiné (a zbylá negativa popírat až do zemdlení).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 10. 1. 2018 09:58 | reakce na Jan Altman - 10. 1. 2018 09:22

Vaše představa jak lidé vymění své účetní peníze za cokoliv jiného je lichá. Účetní peníze tím, že je utratíte nezanikají. Pořád je bude někdo držet. Účetní peníze zanikají až splacením dluhu bance.

Slovo banksteři používám ve vztahu k nezodpovědným chamtivým jednotlivcům, kteří s vidinou zisku klidně nechají banku v níž pracují, nebo kterou vlastní, padnout s tím, že spoléhají na to, že nakonec banku zachrání daňoví poplatníci a oni z toho vyjdou jen tučnými bonusy. Takže nejde o negativa systému. Jde o jednotlivce.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Honza _ | 10. 1. 2018 14:49 | reakce na Richard Fuld - 10. 1. 2018 09:58

Prosím Vás, kde jsou ti dokonalí lidé, kteří zvoleni do svých funkcí přestanou řešit osobní prospěch, ale objektivně zařídí to, co je pro všechny nejlepší? V bankách nejsou. V politice? V roce 1948 už už to vypadalo nadějně, a jak to dopadlo.

Znal jsem jednoho. Ale byl to kůň. Na farmě zvířat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 10. 1. 2018 13:08 | reakce na Richard Fuld - 10. 1. 2018 09:58

Jistě, ve Venezuele a Zimbabwe ty účetní peníze také fyzicky nezanikly. Jen se jich každý snaží co nejdříve zbavit a pokud možno místo nich přijímat platby v něčem lepším.

Jak jsem řekl. Banksteři jsou váš alibismus, snaha se zříct zodpovědnosti za logické a nevyhnutelné důsledky vašeho systému. Zodpovědnosti za zjevné a objektivně existující důsledky vašeho systému.

Oni totiž ti banksteři stáli přímo u jeho zrodu - nebo to nevíte, za jakých okolností vnikl FED? Že si ho vymysleli a protlačili právě banksteři? Nebo mi budete tvrdit, že si vznik FEDu přál lid a tak dlouho tlačil na volené zástupce, že ho strašně moc chce, až nakonec bylo referendum, kde si 90% lidí odhlasovalo, že FED prostě stůj co stůj chtějí? :-) OMG

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Novak Josef | 5. 1. 2018 11:55

Vážení diskutéri -
Rád si prezerám takéto témy, ale iba pre zabavenie. Skoro žiadne reálne poučenie v nich nie je. Odporcovia argumentujú bez zjavnej znalosti podstaty, obhájcovia zbytočne vyvracajú absolutne hlúpe námietky odporcov.
K bitcoinu mám niekoľko námietok , ktoré sú možno zbytočné, ale odpovede sa nedočkám od principialnych oponentov, skôr od priaznivcov. Lenže priaznivci bitcoinu sú tu plne zamestnaní vyvracaním hlúpych argumentov odporcov.
Argumentovať odporcom je ZBYTOČNÉ . Vôbec nie je žiadúce, aby všetci milovali bitcoin.
Ak je bitcoin výhodný, tak sa rozšíri . Ak je zlý, tak zahynie.

Nahlásit

+4
+
-

foxy | 5. 1. 2018 10:28

Ano, vím že někteří pubertální chlapci nepochopili, že burza není webová aplikace a že fyzická bezpečnost hw je základem.

Nahlásit

+2
+
-

foxy | 4. 1. 2018 15:52

Spousta nesmyslů, třeba ten o ekologické stopě tradičního bankovnictví. Až si budete brát hypotéky nebo firemní úvěry v kryptoměnách, budou muset opět provozovat vytápěné pobočky plné zaměstnanců. To se samotnými transakcemi a oběhem peněz nemá nic společného.

Nahlásit

+3
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 22:50 | reakce na foxy - 4. 1. 2018 15:52

No jednak to mohou dělat ty samé instituce (současně), jednak půjčování bitcoinů již dnes burzy podporují.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Richard Fuld | 5. 1. 2018 10:50 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 22:50

A v jakém kurzu ty burzy půjčují ty BTC? Za jaký úrok, jaké poplatky. Jaké je ručení? Kdo zaručí, že nepůjčují BTC, které nemají?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 5. 1. 2018 13:31 | reakce na Richard Fuld - 5. 1. 2018 10:50

Půjčují za tržní úrok :-)
A kdo zaručí, že nepůjčují BTC, které nemají? No to docela dobře zaručuje blockchain. Tak dobře, že fanatici frakčního bankovnictví dostávají osypky. Jen to zkuste, založte si FuldBank či FuldExchange a zkuste někomu poslat bitcoiny, které nemáte. Fyzicky to nejde. To je kouzlo crypta.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 5. 1. 2018 14:29 | reakce na Jan Altman - 5. 1. 2018 13:31

To není kouzlo. To je právě zásadní nedostatek. Kde se vezmou ty BTC, které by měli všichni věřitelé dostat navíc, oproti půjčené částce, když jich bude konstantní množství? Jako celek držitelé BTC žádný úrok nikdy nemohou dostat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 5. 1. 2018 16:36 | reakce na Richard Fuld - 5. 1. 2018 14:29

No taky je jako celek logicky nedostanou.

Úrok je cena času. Kdo půjčuje, musí odsunout spotřebu a za to dostává určitý poplatek od toho, který chce svou spotřebu naopak z budoucna přesunout do přítomna. Kdo půjčuje, jako by prodával svůj čas (odklad uspokojení svých potřeb).

Podnikatel si půjčí 100 BTC na svůj projekt s tím, že za rok se mu to vrátí a třeba 6% navíc vydělá. Půjčí si na to ode mne těch 100 BTC za 2% úrok. Zisk 6b si rozdělíme tak, že já dostanu 2 a on 4. A kde se vezmou? No od jeho klientů - on rozjel třeba hospodu, kde mu klienti platí v BTC. Žádné nové peníze přibývat nemusejí, naopak jejich přibývání zkresluje cenové signály, znepřehledňuje situaci, zhoršuje možnost ekonomické kalkulace.

Kdybychom měli 100% krytou měnu zlatem (zlaté mince v oběhu) tak je to podobné.

Ale znovu opakuji: zastánci krypta nejsou jako vy. Nikdo z nich nikomu nechce zakazovat půjčovat si či účtovat ve fiatu.
Třeba mohou oba systémy fungovat vedle sebe, co já vím. Někdo říká, že mohou, někdo říká, že to je vyloučené a že vítěz bude jen jeden. Já to ale s jistotou nevím. Jsou i tací, kteří tvrdí, že dokonce nemůže přežít ani crypto a zároveň zlato, že i mezi nimi se jednou definitivně rozhodne:
http://blog.oleganza.com/post/67872772342/bitcoin-and-gold

Ale to jsou jen dohady.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

foxy | 5. 1. 2018 15:57 | reakce na Richard Fuld - 5. 1. 2018 14:29

Není důvod, aby dostávali úroky jako celek. To se týká všech měn, i fiat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 5. 1. 2018 16:35 | reakce na foxy - 5. 1. 2018 15:57

A za tisíc let, kdy objem vyplacených úroků bude násobkem "emise" BTC, to taky platí. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 5. 1. 2018 16:43 | reakce na Richard Fuld - 5. 1. 2018 16:35

Jak píšu výše - půjčovat na úrok jde i při konstantní měnové zásobě.
Popírání tohoto faktu je jedním z velkých argumentačních faulů etatistů a keynesiánců.
Jednak to je logické a jednak to je ověřené historií.

Když na světě bude jen milion zelených oblázků ve tvaru srdce a lidé si jich budou cenit a považovat je za uchovatele hodnoty a prostředek směny (u větších transakcí, na menší budou používat nějaké drobné, ovšem stoprocentně kryté oblázkem), tak se podle vás nemůže stát, že Standa přijde za Frantou, aby mu půjčil 10 oblázků s tím, že za 5 let mu jich vrátí 11? Může, nebo ne? A když Franta usoudí, že Standa má fakt dobrý podnikatelský nápad solidně zaručující návratnost, tak mu je půjčí, nebo ne? A když Standou založená firma bude prodávat užitečné zboží či služby lidem, kteří nějaké oblázky mají tak, že za 5 let vydělá 13 oblázků, tak může či nemůže dluh splatit i s úrokem a zbude či nezbude mu ještě i zisk 2 oblázky?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Josef Fraj | 8. 1. 2018 10:21 | reakce na Jan Altman - 5. 1. 2018 16:43

>>> "Popírání tohoto faktu je jedním z velkých argumentačních faulů etatistů a keynesiánců. "

Hlavně je to důkazem hlouposti těch, kteří to hlásají. Ignorují, že peníze obíhají. Vycházejí z hloupého předpokladu, že všichni, kteří si půjčí, dají půjčené peníze pod matrace, takže až přijde čas splátky, tak nebudou mít na úroky. Poprvé jsem se s tím setkal myslím v Zeitgeistu, nepřekvapuje, že zdejší ekonomický nobelista se toho také chytil.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 8. 1. 2018 19:11 | reakce na Josef Fraj - 8. 1. 2018 10:21

To je legrace, že jsme své příspěvky vložili téměř na vteřinu ve stejný okamžik. Proto doporučuji přečíst můj příspěvek pod Vaším. Samozřejmě, že neignoruji že peníze obíhají, jak plyne z mého příspěvku. Současně samozřejmě poukazuji na nesmyslnost Vámi zmiňovaného názoru, včetně toho, že se objevuje v různých obskurních videích. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 5. 1. 2018 19:51 | reakce na Jan Altman - 5. 1. 2018 16:43

O.K. Jen jsem zkoušel Vaši ostražitost. :-) Samozřejmě, že úroky lze platit i při konstantní peněžní zásobě. Jen jsem chtěl vědět, jestli věříte i těm nesmyslům, které se objevují často v oněch konspiračních rádoby edukativních videích o tzv. frakčním bankovnictví, kde se uvádí, jak chudáci dlužníci nikdy nemohou splatit své dluhy i s úrokem, protože zlí zákeřní světovládní bankéři "zapomněli" vytvořit peníze na ty úroky. :-)

Nejde ale o žádný keynesiánký nebo etatistický faul. V tomto se pro změnu zase mýlíte.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Novak Josef | 5. 1. 2018 12:00 | reakce na Richard Fuld - 5. 1. 2018 10:50

"Kdo zaručí, že nepůjčují BTC, které nemají?"

- heheééé.... toto je typická otázka znalca štátom riadených bank. Tieto banky zásadne požičiavajú peniaze, ktoré fakticky neexistujú. Požičať neexistujuci bitcoin je dosť problém. Je to ako s požičaním koňa : Pri pokuse o nasadnutie na koňa ihneď zistím, či existuje , či nie.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 5. 1. 2018 13:00 | reakce na Novak Josef - 5. 1. 2018 12:00

Když to šlo s neexistující zlatem, proč ne s neexistujícími BTC? Nikdo nebude otevřeně tvrdit, že platí bitcoinem. Bude otevřeně deklarováno, že platí dlužním úpisem denominovaným v BTC, což je podstata všech peněžních substitů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 5. 1. 2018 16:55 | reakce na Richard Fuld - 5. 1. 2018 13:00

Ale pokud objem dlužních úpisů bude (na rozdíl od BTC) růst, tak dříve či poději dojde k tomu, že se kurzy těchto dvou ROZDÍLNÝCH aktiv od sebe oddělí. Stanou se z toho zkrátka dvě různá aktiva s plovoucím tržním kurzem mezi nimi. Těžko může to zůstat jednou měnou v situaci 1) Máme 21mil BTC a 8mil dlužních úpisů 2) za 3 roky stále máme 21milBTC ale již 90mil dlužních úpisů.

V minulosti se to stalo mnohokrát. Mnohokrát se stalo, že lidé dávali přednost (discount) při platbě zlatou stokorunou oproti papírové stokoruně. Nebo ty zlaté stokoruny schovávali a do oběhu pouštěli papírové (protože těch zlatých si cenili více - a dobře dělali, jak historie ukázala mnohokrát).

Přijímání dlužního úpisu s nějakým rádoby nominálem ve skutečnosti vždy vynucovalo násilí. Vládce/vláda vedla válku, potřebovala na to peníze. Natiskla si papírky (prohlásila je za legal tender), tvrdila, že jsou ekvivalentní určitému množství zlata a s těmito papírky poslala vojáky "nakoupit" si chleba. Pekař při pohledu do hlavně karabiny raději chleba "(pro)dal". Pak šel nakoupit mouku k mlynářovi. Ten ho s papírkama poslal do p****e. Tak si pekař došel do místní vojenské posádky pro ty vojáky, aby nyní šli k mlynářovi s ním a prosadili akceptaci "legálního platidla". To je tak zhruba historie toho vašeho fiatu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

foxy | 5. 1. 2018 10:27 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 22:50

Ale to není odpověď na otázku údajné ekologické stopy bankovnictví. A na té vaší bitcoinové burze, kdopak vám zhodnotí vaši bonitu nebo váš podnikatelský záměr? Drahé je rozhodování, provoz už je levný.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 21. 1. 2018 15:19 | reakce na foxy - 5. 1. 2018 10:27

Třeba takto?
https://roklen24.cz/a/SrZPN/co-ma-spolecneho-umela-inteligence-uvery-a-kryptomeny

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 5. 1. 2018 21:00 | reakce na foxy - 5. 1. 2018 10:27

Co se týče spotřeby bitcoinové sítě, tak mi to přijde irelevantní.

Ano, dnes když podělím celkovou spotřebou počtem transakcí, vyjde mi vysoké číslo.

Jenže obě strany toho podílu jsou tak trochu na vodě:

Počet transakcí: jsou kryptoměny (WAVES, ...) které zvládají daleko větší objemy transakcí. Bitcoin s LightningNetwork jich také zvládne daleko víc a není to poslední upgrade jeho protokolu.
Spotřeba energie: ta není pro bitcoin žádný MUST. Pro samotný provoz sítě by stačil nepatrný zlomek současné spotřeby. Ta větší část spotřeby vzniká soubojem (výkonovým přetlačováním) mezi "těžaři" (ověřovateli transakcí). Kdo má větší výkon, ověří blok dříve a on a jen on shrábne odměnu. Pokud by elektřina například 10x zdražila, tak buď by musely adekvátně vzrůst příjmy těžařů (poplatky), aby na tu elektřinu měli, nebo by musel rapidně vzrůst kurz bitcoinu. Nebo by spíš poklesla spotřeba (a tedy i výkon, kterým mezi sebou těžaři soupeří). Ale to by nijak neovlivnilo transakční kapacitu sítě.

A to pomíjím fakt, že těžaři si tu elektřinu kupují za své. Stejně jako někdo, kdo si jí například vyhřívá bazén či klimatizuje dílnu. Každého jeho věc, za co své peníze utratí a na co zakoupenou elektřinu použije - není žádné lepší a horší užití.

Zkrátka řeči o energetické náročnosti mi přijdou jako odvádění pozornosti k nepodstatným tématům (jako by těch podstatnějších nebylo dost).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 17:12 | reakce na foxy - 4. 1. 2018 15:52

Dobrý postřeh! Navíc účetní měna a současný bankovní systém, kdy banky vytváří peníze půjčováním peněz může fungovat i s bitcoinem. Bankovní systém může dál fungovat úplně stejně jako teď, jen při půjčování peněz a jejich připisování na vkladové účty bude namísto Kč, používat zkratky jako mmBTC, STCH. Vedle fixní zásoby BTC tak bude v ekonomice obíhat mnohonásobně větší množství žirových (účetních) BTC, stejně jako dnes a bude úplně jedno, kolik jich je. Dokonce i BTC bankovky by mohly být zavedeny. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 22:46 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 17:12

Částečně kryté BTC bankovky si zavést můžete třeba zítra.
Otázka je, jaký kurz budou mít k reálnému bitcoinu.
Pokud zápisem do rozvahy (úvěrem) vytvoříte 210 milionů účetních BTC, tak jaký kurz asi budou mít k 21milionům reálných bitcoinů? Fixní 1:1 dost těžko. Ale třeba jo - vždyť to zkuste.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 5. 1. 2018 10:31 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 22:46

Krytí účetních peněz bitcoinem? BTC bude v tomto případě jen jednotkou ceny a ta žádné krytí nepotřebuje. Kupní sílu budou těmto účetním bitcoinům poskytovat dlužníci, stejně jako je tomu v případě současné účetní měny. Prakticky mezi půjčkou v BTC a půjčkou v dnešních Kč nebude žádný principiální rozdíl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 5. 1. 2018 13:37 | reakce na Richard Fuld - 5. 1. 2018 10:31

Jistě, dokud hraje muzika, takovéhle fígle fungují. Jakmile se něco zvrtne a každý hledá svou židli, tak pak se ukáže, kolik židlí skutečně je a kdo měl jen iluzi židle ze vzduchu.
Stačí, když konkurenční emitent "btc"bankovek napíše do novin, že druhý konkurent nedrží 100% rezervy, tedy podvádí - a nastane na něj okamžitě run a hned se ukáže, kolik má pravých židlí.
Na konkurenčním trhu a bez existence věřitele poslední instance, bude takovéto přirozené tržní samočištění probíhat kontinuálně. Takže si na něj bankéři i klienti budou dávat velký pozor.

Navíc proč by vlastně kdo používat bankovky (údajně) kryté bitcoinem? U zlata to mělo nějaký smysl, protože tahat sebou 30 Oz Au bylo dost nepraktické, plus ty uncové mince byly moc hodnotné a nešly dělit. Bitcoin je nekonečně lehký a prakticky nekonečně dělitelný. Jaký je důvod používat substitut, když přináší jen riziko?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

foxy | 4. 1. 2018 15:50

Pokud si koupím kafe a zaplatím bitcoiny, kolik mě bude stát potvrzení transakce?

Nahlásit

+2
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 23:00 | reakce na foxy - 4. 1. 2018 15:50

A když ho budete chtít zaplatit zlaťákem? Budete mít ještě větší problém (dělitelnost), ještě větší náklad (marže na zlaťáku je větší, než poplatek za BTC transakci) a zanecháte větší ekostopu, než bitcoinová a fiatová infrastruktura dohromady (těžba a zpracování zlata).

Takže: Zlato je bublina a brzy splaskne!

A teď vážně: dnes již nikdo netvrdí, že BTC je vhodný na drobné běžné platby. Takže tím proti BTC argumentovat je trochu strawman.
Již ale byl vyzkoušen LightningNetwork, který by měl výrazně pomoci. Zároveň s tím přicházejí AtomicSwaps, které umožní dělat transakce v levnějších a rychlejších měnách a až nakonec vše dávkově vypořádat v BTC. Z BTC se tedy stane krycí komodita, ale mikrotransakce budou probíhat mimo jeho blockchain, jen se v něm nekonec dávkově vyclearují.

Každopádně pokud máte pravdu a BTC je na nic, p.Fuld může klidně spát a nemusí kout pikle a chystat zákazy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 17:12 | reakce na foxy - 4. 1. 2018 15:50

Mailant.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 23:17 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 17:12

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/meny/ethereum-dal-prudce-roste-kurz-kryptomeny-atakuje-jubilejni-hranici-1341805

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Petr Vorlíček | 4. 1. 2018 22:02 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 17:12

Když na to kafe nebudete chtít čekat do večera, tak asi tři stovky...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 14:19

N E W S :

https://www.info.cz/byznys/islam-proti-bitcoinu-nejvyssi-duchovni-egypta-podporil-zakaz-obchodovani-s-kryptomenou-21718.html
Ajatolláh Fulda?

Tak uvidíme:
https://www.w4t.cz/centralni-banka-ghany-by-mela-drzet-cast-svych-rezerv-v-bitcoinu-vyzyva-viceprezident-holdingove-spolecnosti-nduom-66959/

Nákup BTC do rezerv centrálních bank (zatím asi třetího světa) předpovídá více analytiků.

Guru všech etatistů zvažuje vlastní crypto:
https://kryptomagazin.sk/putin-sankce-krypto-rubl/

A není sám (nemyslím jen Estonsko a Venezuelu).
Samozřejmě je otázka, jak si to ti etatisté představují? Možná každý jinak. Bude to měna centralizovaná, nebo decentralizovaná? Jak budou vznikat nové mince? Budou se těžit, nebo ne? Bude předem daná měnová zásoba, nebo ne? Bude měna 1:1 navázána na státní fiat měnu, nebo bude plovoucí kurz (obojí bude dost problematické).
Spíš to vypadá, že si hoši plánují naběhnout na vidle ve zrychleném režimu.

Ne že bych jakkoli spoléhal na Čínu, ale:
https://roklen24.cz/a/SizMU/sef-burzy-btcc-je-otazkou-casu-kdy-cina-zrusi-zakaz-cinskych-krypto-burz

Nahlásit

-1
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 15:26 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 14:19

Egypt, Ghana, Rusko, Čína, Venezuela ... :-) Je do toho. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

foxy | 4. 1. 2018 15:53 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 15:26

Mě by u Venezuely zajímalo to krytí. Když přijdu do venezuelské banky s bitcoiny, dají mi výměnou kanystr s ropou, jako mi dali v Bank of England v 19. století zlato?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 23:01 | reakce na foxy - 4. 1. 2018 15:53

Samozřejmě - státní crypto je naprostý nesmysl. Ale jen ať to zkoušej - dostanou tím skutečné crypto více do povědomí a zároveň uspíší pád svého měnového systému.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 17:06 | reakce na foxy - 4. 1. 2018 15:53

Vnímám Vás správně, že Vám kryptoměny nevoní? Nebo se pletu?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

foxy | 4. 1. 2018 19:47 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 17:06

Nevoní. Je to prázdné nic.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Petr Vorlíček | 4. 1. 2018 22:18 | reakce na foxy - 4. 1. 2018 19:47

Takové mi vždy připadaly obazy od Jacksona Pollocka. Jako když na zem vysypete odpadkáč - jen zněť bordelu. Nedávno se jeden z jeho nejhnusnějších obrazů, ještě k tomu nápaditě nazvaný No. 5 prodal za 140 mil. Dolarů. Je to nejdražší obraz v historii lidstva.....Prostě jasná bublina! Nic za tři miliardy korun!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Gabriel Pleska | 5. 1. 2018 10:05 | reakce na Petr Vorlíček - 4. 1. 2018 22:18

K nejdražšímu obrazu jsme tu měli nedávno mravokárnou poznámku: https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/329040-ten-ktery-nespasil-svet

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Amos | 5. 1. 2018 09:08 | reakce na Petr Vorlíček - 4. 1. 2018 22:18

Nejdražší obraz je od nedávna da Vinciho Salvator Mundi - 450 mil. dolarů

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2304898-do-drazby-jde-spasitel-sveta-za-dve-miliardy-jediny-da-vinciho-obraz-na-trhu

Ale váš pohled na Pollocka jinak sdílím... Takhle jsem se před pár lety negativně vyjadřoval o Josefu Jírovi. Prohloupil jsem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 22:48 | reakce na Petr Vorlíček - 4. 1. 2018 22:18

jj, zato měna krytá italským a řeckým dluhem, to je panečku něco :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 23:02 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 22:48

oprava: "plné něco"

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Vorlíček | 5. 1. 2018 20:37 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 23:02

Pane Atmane, bylo to samozřejmě myšleno jako paralela. Podle mě jsou všechny ty úvahy mimo - je úplně šumák, jaká je podstata bitcoinu, když mu miliony uživatelů přisuzují současnou hodnotu (tím, že ho kupují). Prostě mají takovou potřebu. Téma tedy není podstata BTC, ale podstata dosavadního systému, který v podstatě hlad po BTC incioval ...Ale co Vám budu povídat...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Malaschitz | 4. 1. 2018 11:55

Vlády a kryptomeny asi nebudú kamaráti. Aspoň teda väčšina vlád. Politici chcú moc a táto moc je priamo úmerná množstvu peňazí, ktoré vyberú na daniach. Masívnym rozšírením kryptomien by začala rásť šedá ekonomika a štát by prichádzal o dane. To je to čoho sa boja.

Nahlásit

+1
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 13:10 | reakce na Richard Malaschitz - 4. 1. 2018 11:55

Já myslím, že ztráty měnového monopolu se obávají ještě více, jsou na něm existenčně závislí.
Akorát o tomto aspektu se tolik nemluví, je to s ním poněkud komplikovanější a méně zřejmé.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 10:17

Ach jo, socani zase perlej. Že by se po přečtení tohoto článku z Juldy stal přítel bitcoinu?

1) Bitcoin není sám, jsou zde měny anonymnější, měny s rychlejšími a levnějšími transakcemi, atd...
2) Bitcoin se vyvíjí a zlepšuje
3) M-Pesa - jasně, to jim zpřístupní SVĚTOVÝ trh...


A to riziko, že má člověk bitcoiny na burze?
1) Mít je tam nemusí - v praxi je má mimo internet (papír, Trezor, Ledger, ...) a na burze má jen menší část pro daytrading
2) Zabezpečení burz se stále zlepšuje, burzy se stále více profesionalizují - směšné příběhy z minulosti se najdou u každé technologie. Povídejme si chvíli třeba o Greenbacích a Asignátech, ano?


Chytré kontrakty: lidé se sami dobrovolně rozhodnou, zda (a k čemu) je budou používat. Díky za dojemnou starost. Zkusme si to srovnat s pomalými a zkorumpovanými soudy soudícími podle legislativy generované partou dvou set gangsterů.

A že vlády vítají crypto-inovace? Ne, zatím nezasáhly, protože to není tak jednoduché.
e-Gold byla také finanční inovace, pro vlády daleko transparentnější a méně riziková. A zasáhly obratem. A to proto, že to bylo snadné, protože šlo o centralizované řešení.

"co na tom, že bitcoinů bude vždy jen 21 milionů a nikdo nenatiskne další, když každý den vznikají nové altcoiny, které fungují svým způsobem jako nově vytištěné peníze."
Bóže, už zase? Kašpárku, nomen omen?
Jak zvyšují dolárky ze hry Monopoly dolarovou inflaci? Jak zvýším korunovou inflaci tím, že si natisknu vagón AltmanKorun? Jak zvýší inflaci bitcoinu nějaká směšná cryptoměnička se zanedbatelnou tržní kapitalizací a pouhými desítkami uživatelů?


Každopádně milí etatisté, pokud si myslíte, že bitcoin je na nic a neohrožuje vás, tak to je skvělá zpráva. Spěte dál!

Nahlásit

+10
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 12:16 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 10:17

Skvělá zpráva je, že věříte, že inflace kryptoměn není možná. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 13:26 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 12:16

Já neříkám, že není možná. Možné je vše.
Jsou zde ale jisté zákonitosti - třeba ta, že lidé si (pokud mají tu možnost) zvolí tu měnu, která jim připadá nejlepší. A ostatní vytěsní.
Třeba si nejsem vědom, že by se lidé kdy dobrovolně vzdali měny založené na zlatě - za každým takovým příběhem je manipulace, podvádějící bankéři a státní donucení (případně státní válka).

Tu "inflaci" crypta by bylo možné sledovat relativní metodou takto (nezkoušel jsem to, nevím, co by vyšlo): za každý rok si vezmu TOP10 kryptoměn dle tržní kapitalizace. A podívám se, jaký mají podíl na celkové tržní kapitalizaci všech kryptoměn. Zda v čase klesá.
Tím zjistím, jak moc důležitý je fakt, že zde máme více jak tisíc kryptoměn. Pokud TOP10 z nich stále bude mít drtivě majoritní podíl na celkové tržní kapitalizaci, tak kde je ta inflace?

Letmým pohledem na coinmarketcap.com zjišťuji, že celková tržní kapitalizace všech kryptoměn je aktuálně 763 mld USD a tržní kapitalizace TOP10 z nich je 627 mld USD. Z čehož si dovoluji usoudit, že je v podstatě jedno, zda je kryptoměn 100, 1000 či 10000. Ty kryptoměny mimo TOP10 jsou zde jen jako strašák pro těch TOP10, aby neusnuly na vavřínech, aby se stále snažily inovovat. Pokud nebudou, tak budou tržně odstraněny (což je dobře), ale lze čekat, že i po výměně ve složení TOP10 si tato skupina opět uchová podobnou dominanci nad zbytkem pelotonu - odvodit to lze z toho, že těch změn ve složení TOP10 se již pár událo.

Takže ano, chce to sledovat a kromě držení oněch TOP10 není od věci sledovat ambiciózní nové projekty, které nabízejí nějakou inovaci - jsme holt na začátku revoluce a vítěz těžko může být předem znám. Účastnit se tohoto gamblu je rizikové - to nikdo nepopírá. Je to ovšem zároveň argument proti vaší tezi o bezrizikových a bezpracných ziscích - není to pravda, případné zisky jsou adekvátní (volnotržní!) odměnou za podstupování vysokého rizika i za podporu projektů s revolučním potenciálem. Úspěšní investoři do začínajících měn s vysokým potenciálem růstu tráví hodiny denně studiem jejich whitepapers, zpráv jejich programátorů a marketérů, atd... Stejně jako u fundamentální analýzy v případě akcií.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 14:12 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 13:26

A která měna bude pro lidi lepší? BTC, který má omezené množství na 21 mil. ks a který jeden stojí 200 tis. dolarů, tedy je pro lidi, kteří nereagovali včas velmi DRAHÝ, nebo jiná kryptoměna, která bude minimálně stejně technicky kvalitní jako BTC ale její "iniciační" cena bude např. 0,1 USD? Řeknou si oprávněně, proč by 7 miliard lidí mělo používat výhradně 21 mil. jakési nějaké peněžní jednotky v důsledku čehož, jsou oni absolutně chudí a jiní astronomicky bohatí. Vždyť hodnotu kryptoměně dává počet subjektů, které jsou ochotny ji používat. A proč by se obchodníci měli bránit příjmům i v jiných měnách, které se rozšíří vedle BTC? Jednoduše si myslím, že to celé nakonec skončí chaosem a hyperiflačními blamážemi kryptoměn, o nichž jejich stvořitelé budou stále tvrdit, budou z principu deflační. A nezapomínejte na to, že vedle krypto budou možná značně dlouho existovat i účetní národní měny. Objem peněz tak bude samozřejmě stále stoupat s tím, že kulminace dosáhne v okamžiku kdy kapitalizace kryptoměn se bude rovnat objemu účetních měn. V té době se už nejspíše budeme potýkat s pádivou inflací. V okamžiku, kdy se spustí kryptoměnová mánie v kritickém měřítku, dojde k tomu, že sel lidé začnou zbavovat svý úspor v účetních měnách, což může vyvolat hyperinflaci velmi jednoduše. Prostě ať se na ty kryptoměny podávám z jakhokoliv úhlu, všude vidím na konci zkázu a zmar.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-8
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 14:27 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 14:12

Na bitcoinu má největší hodnotu síťový efekt - jeho známost, rozšířenost, podpora burz, podpora vývojářů. A také samozřejmě bezpečnost (jeho hashrate bude o 10 řádů vyšší, než vámi zmiňovaná "konkurence").

A že je bitcoin drahý? Ekonom by nikdy nic takového neřekl. Je to jako říct, že je drahá tuna mědi. Je drahý i gram? Za jeden haléř si dnes můžete koupit 3 Satoshi. Satoshi je stále levný.

Klidně si myslete, že to skončí chaosem a hyperinflační blamáží. Já nemám důvod vám váš názor vyvracet. Mějte si svůj a zařiďte se podle něj - až crypto skončí hyperinflačním kolapsem, něco jiného rychle vyletí a vy na to můžete vsadit + nakonec můžete crypto shortovat. Dejte svému názoru váhu tím, že na něj vsadíte své životní úspory!

Já to ale tak nevidím - stejně jako byste mne před 100 lety asi nepřesvědčil, že zlaté peníze skončí hyperinflačním kolapsem, protože lidé přeci nebudou používat měnu, jejíž většinu drží bohatí bankéři a magnáti a začnou k platbě používat peníze z mědi, železa, ...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 15:33 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 14:27

No a proč, když bude siťová infrastruktura pro BTC, proč by nemohla ta samá infrastruktura sloužit i tisícům jiných kryptoměn? Proč by neměly vznikat další kryptoměnové infrastruktury? Nakonec někdo může vymyslet i daleko lepší kryptoměny, protože "vypsaná odměna" v podobě bilionů dolarů za svržení aktuální kryptoměnové aristokracie bude přece tak lákavá a motivující. Prostě zavládne nikdy nekončící kryptoměnový chaos.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 23:03 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 15:33

No a proč někdo nepoužije těžební stroje ze zlatých dolů k těžení hlušiny? Mince z lisované hlušiny by přeci byly levnější a svrhly by zlatou aristokracii, ne?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Petr Vorlíček | 4. 1. 2018 22:42 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 15:33

Vy vůbec netušíte...efektivní Miner na BTC dnes stojí 70 tis, a je to miner na BTC, ne na Ethereum, Kapišto? To, že do tohoto hardwaru bylo investováno tolik peněz dělá jedinečnost této infrastruktury. Na PC nic nenatěžíte, pokud nejste hacker, který jich naočkuje sto tisíc...Měl byste si o tom bitcoinu konečně něco přečíst - je to o dost zajímavější, než pseudointelektuální názorová smršť pana Kašpárka...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+8
+
-

Martin Risik | 4. 1. 2018 07:19

Nepísal ten článok náhodou pán Fuld?

To rovníko medzi tlačou peňazí centrálnou bankou a vznikom nových altcoinov je veľmi podozrivé...

Nahlásit

0
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 12:15 | reakce na Martin Risik - 4. 1. 2018 07:19

Především, centrální banka žádné peníze tisknout nemůže. Bankovky emitované centrální bankou jsou vždy vyměněny za bezhotovostní peníze, takže emise bankovek centrální bankou má na objem peněžní zásoby nulový vliv.

Princip inflace kryptoměn není nic nereálného. Jak se vyvíjí podíl "kapitalizace" BTC na celkové "kapitalizaci" všech kryptoměn?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 13:36 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 12:15

Ano, podíl bitcoinu klesá. To se není to divit. Byl první a vznik konkurence byl nevyhnutelný.
Přesto - TOP10 kryptoměn má přes 82% podíl na tržní kapitalizaci všech kryptoměn, přestože jich je již dost přes tisíc - to znamená, že drtivá většina z těch neTOP je irelevantní.

Přestože tržní podíl BTC klesá, jeho tržní kapitalizace v USD roste (za 2017 tak o 1500%). Takže pokud chcete poukazovat na pokles (významu) bitcoinu, zkuste napsat i odstaveček o dolaru (jak od vzniku bitcoinu vůči němu soustavně klesá).

Ano, bitcoin investorům přináší nižší zhodnocení, než některé altcoiny. Ale je to naprosto logické. Bitcoin je totiž řádově méně rizikovou investicí, než nové altcoiny. U akcií IBM také počítáte s menším výnosem (ale i rizikem), než u akcií nějakých nadějných startupů, kde sice můžete vydělat násobně více, ale také můžete s větší pravděpodobností tratit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 4. 1. 2018 14:16 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 13:36

Kde berete jistotu, že ty dnes zcela irelevantní kryptoměny se nestanou při dalším vzestupu kryptoměn relevantními, jako se to stalo s těmi také značně irelevantními kryptoměnami, které vznikaly při prvních náznacích úspěchu BTC?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 4. 1. 2018 14:46 | reakce na Richard Fuld - 4. 1. 2018 14:16

Já netvrdím, že mám jistotu.
Nemám, nemá ji nikdo a nikdy.
Také ty nové alternativy sleduji a z níže uvedených jsem loni vystihl Ripple, Dash, Ethereum a Litecoin.
https://www.trimkrypto.sk/forum/aktualne-spravy/top-kryptomeny-v-2017

Ale vsázím i na mladší projekty typu Waves, Factom, Particl, ... Samozřejmě že ne moc, zlomek zisku z BTC. Ale pokud jednou třeba vyletí o 100tis procent... Zkrátka za zlomek zisku z BTC si mohu v těchto nových měnách koupit daleko větší procento měnové zásoby, než bych kdy mohl mít v bitcoinu.

Přesto v bitcoinu držím většinu, protože tam je riziko menší a myslím si, že po hektickém období přijde období konsolidace a přežije pár nejsilnějších.

Bitcoin sice za 2017 udělal "jen" 1318%, ale to je vlastně docela zkreslený údaj, protože během roku se bitcoin několikrát rozdělil (hardfork) a držitelé bitcoinů dostali zdarma stejné množství odštěpených měn - BitcoinGold má dnes hodnotu 262 USD za jednu minci a BitcoinCash dokonce 2405 USD za minci - tyto zdarma získané mince jsem na burze směnil jednak za BTC a jednak za výše uvedené AltCoiny (výhodná investice se vstupním kapitálem zdarma).

Moje předpověď je, že ty odštěpené bitcoiny nemají před sebou velkou perspektivu (jen názor) a časem upadnou v zapomnění. Zejména tedy Gold, Cash se asi ještě nějakou dobu bude držet, protože lidé stojící za ním mají velký majetek a jsou ochotni na své náklady kurz držet nahoře, plus určití výrobci těžebního HW nyní prodávají jen za BCash.

Ale to stále neznamená, že cryptu bezmezně věřím, nebo že investují výhradně do něj. V žádném případě nezapomínám na akcie, Au/Ag a nemovitosti. Jenže z těchto jmenovaných mi snad jedině to zlato dnes nepřijde bublinózně nadhodnocené. Dnes investovat nějakou větší částku do akcií či nemovitostí už mi přijde dost rizikové. Spíš bych expozici omezoval (klidně částečně i tu v cryptu), kdybych na trhu viděl něco, co není v bublině a co nebude zasaženo blížící se recesí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Amos | 5. 1. 2018 09:31 | reakce na Jan Altman - 4. 1. 2018 14:46

"kdybych na trhu viděl něco, co není v bublině a co nebude zasaženo blížící se recesí"

1) Rum. Karibský, Střední Amerika a oblast Maskarén. Whisky a koňak mají propracovaný marketing, ale ron (u nás rum) byl donedávna velmi podceňován. Dnes je to trendy a cool pití. Skladování je mnohem jednodušší než například u vína. Rumy rodiny Oliver se vyrábějí v omezených edicích pod 1000 lahví ročně a jsou velmi žádané. To samé platí pro Havana Club.

https://hnspirit.cz/produkty/detail/havana-club-mximo-extra-anejo-0-5l

https://www.euro.cz/byznys/proc-investovat-do-tvrdeho-alkoholu-1330117

No a když se všechno sesype po převzetí moci etatisty, je možné investici zrealizovat doma na zahradě.

2) Umění. Nikoliv ti mladí, ale ti, kteří mají požehnaný věk. Podívejte se jak se vyvíjela cena grafik a zejména obrazů Adolfa Borna - před rokem 2016 a po něm.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 5. 1. 2018 13:40 | reakce na Jan Amos - 5. 1. 2018 09:31

To máte asi pravdu, ale jedná se o velmi nelikvidní instrumenty, náročné na skladování a také náročné na čas (člověk si musí něco nastudovat, vyznat se v tom).
Pokud to je pro někoho koníček a jako bonus má, že mu to vydělává, tak to je samozřejmě super.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Amos | 5. 1. 2018 15:42 | reakce na Jan Altman - 5. 1. 2018 13:40

Někdy vám rád předvedu, jak umím ty lahve rychle zlikvidovat +))

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK