Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Levné máslo sežral orangutan!

18. 10. 2017
 5 413
13 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

V článku mi chybí důležitá informace, kterou lze dohledat jinde:

"V září loňského roku vydala EU nařízení o poskytování podpory na snížení produkce mléka. Vyčlenili 150 milionů eur s cílem snížit produkci v EU o miliardu litrů mléka ročně. Zemědělci dostávají 14 eur za každých nevyrobených a nedodaných 100 litrů mléka. EU tak platí za nevyrábění mléka. Kdo dodá na trh méně mléka než v předchozím roce, dostane dotaci za každý litr, který na trh nedodá
Zdroj: https://machpetrmach.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=618417"

Takovéto manipulace trhu nemají na cenu másla vliv? Skutečně „Krav je pořád stejně, mléka taky"?

Nahlásit
-
47
+

Diskuze

Specializoval se na vojtěšku. A velmi se mu dařilo v jejím nepěstování. Vláda mu platila za každý bušl vojtěšky, který nevypěstoval. Čím více vojtěšky nevypěstoval, tím víc peněz od vlády dostal. A každý halíř, který si neděláním vydělal, investoval do nákupu dalších hektarů polí, aby zvýšil objem nevypěstované vojtěšky. Otec Majora Majora se věnoval nepěstování vojtěšky bez ustání. Celé dlouhé zimní večery zůstával ve světnici a nepouštěl se do oprav postrojů a z postele vstával vždy už před polednem, aby se ujistil, že se nic neudělalo. Všechny peníze investoval moudře a brzy byl jedním z největších nepěstitelů vojtěšky v celém okrese. Sousedé za ním chodili s žádostmi o nejrůznější rady, jelikož vydělal tolik peněz a musel být tudíž moudrý muž. „Bůh ví, že člověk sklidí, co zasel,“ říkával všem.

Joseph Heller, Hlava XXII.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
11
+

No ona si to snad spočítala i ta Uhnije tak, aby to opatření mělo nějaký kýžený dopad, ne?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

No však taky nepíšu že to musí být, ale může být výhodnější. To si každý musí spočítat sám.

Ovšem pokud na litru budete mít po změně 3 koruny, produkujete v současnosti (řekněme) 1000 l mléka denně (budu se držet u zdi - 100 krav), a ony fixní náklady plus případně obnovení chovu vás přijdou na 1500000 (nákup 100 telat + obnovení provozu kravína), máte to takhle zpátky ani ne za dva roky - a to nepočítám že na ty dva roky můžete propustit lidi kteří se o těch 100 krav starají, možné peníze které získáte aktuálním prodejem dojnic, ty výnosy mohou být větší (spousta zemědělců teď na mléku reálně tratí, ceny za krávy a telata mohou být jiné, atd.)... Prostě ten celkový výpočet je složitější a není zdaleka tak jednoznačné že se to vyplatí jen když se zemědělstvím končíte...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Jenže kravín není továrna, kde zavřete, jdete domů a nemáte náklady. O krávy se musíte starat a musíte je dojit neustále. Takže těch nákladů se zbavíte pouze v případě, že se zbavíte i těch krav. A rentabilita tohoto kroku se mi právě nezdá. Dotace mohou kdykoliv skončit, obnovit chov může být náročné a drahé. Takže pokud nechce zemědělec skončit úplně (například odejít do důchodu), nevidím v té dotaci za neprodukci žádnou výhodu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Omlouvám se, tady mi při editování vypadlo nějaké zpochybňovací slůvko. Ono v zásadě vůbec nejde o to, jestli fakticky palmový tuk je zdravý, čili nic. Jde o to, že se o něm jako o nezdravém dost mluví. Jakkoli jsou obecně nejrůznější dietetická doporučení v populárních médiích a na nejrůznějších webech nepříliš důvěryhodná nebo řekněme třeba sploštělá, nákupní chování ovlivňují.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Citace - Petr Síla / 18.10.2017 15:43

To je důležitá informace, která v článku chybí. I když by mě zajímal její reálný dopad - výkupní cena mléka je 8,60 korun za litr a za rok stoupla o 39%, cena za nevyrobené mléko je pouze 3,60 korun. Nepřijde mi ekonomicky rozumné, aby se zemědělec zbavoval krav kvůli dotaci, která může kdykoliv skončit.


Tohle ale platí pouze pokud máte nulové náklady na výrobu mléka. Pokud je výkupní cena 8,60 a máte reálné náklady na výrobu třeba 8 Kč (ať zůstaneme v situaci, kdy je i výroba ještě rentabilní, což ne vždy platí, mluvíme o skutečných nákladech na mléko, ne o souvisejících fixních nákladech, které se nemění ať už vyrábíte nebo ne), může být pro výrobce skutečně lepší přestat vyrábět a dostat 3,60.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

No ovsem dTest je vědecky ověřený zdroj, to je jasné :-)

K nasyceným mastným kyselinám je v ČR dostupný velmi dobrý přehled základních studií zde: https://www.globopol.cz/pdf.php?x=1

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

To je důležitá informace, která v článku chybí. I když by mě zajímal její reálný dopad - výkupní cena mléka je 8,60 korun za litr a za rok stoupla o 39%, cena za nevyrobené mléko je pouze 3,60 korun. Nepřijde mi ekonomicky rozumné, aby se zemědělec zbavoval krav kvůli dotaci, která může kdykoliv skončit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Výhodou palmového oleje oproti ostatním (jako je řepkový) je jeho tuhá konzistence za pokojové teploty. Takže náhrada za řepkový olej by znamenala nutnost přidání ztužovadel, proto je výhodnější máslo. Nemluvě o mnohem lepších chuťových vlastnostech másla.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Podle dTestu (březen 2017) obsahuje palmový tuk karcinogenní MCPD estery a glycidyl estery. Dále dle dTestu (květen 2017) jsou škodlivé NASYCENÉ mastné kyseliny, kterých má palmový olej přes 50%, oproti zhruba 10% u jiných (olivový, řepkový, slunečnicový). Nenasycené (zejména mononenasycené) se podílejí na snižování cholesterolu. Tolik k doplnění alespoň nějakého zdroje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Ano, také nevím, kde vzal autor tu nezdravost palmového tuku. A též se mi zdá nepodložené, že by ho výrobci začali nahrazovat máslem (živočišnými tuky), když mají k dispozici jiné, levnější, alternativy z rostlinných tuků (např. řepkový zde ve střední Evropě, nebo jiné ze světa).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Mně ještě chybí nějaký zdroj, ze kterého autor čerpal pro tvrzení, že palmový tuk je nezdravý. Četl jsem o palmáči ledacos, čeltl jsem skoro o všech ostatních tucích, že jsou nezdravé, ale zrovna, že by palmáč by nezdravý se tak nějak nikde netvrdí...
Ostatně ono i tvrzení o škodlivost nenasycených mastných kyselin nebude založeno na zcela podložených faktech...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

V článku mi chybí důležitá informace, kterou lze dohledat jinde:

"V září loňského roku vydala EU nařízení o poskytování podpory na snížení produkce mléka. Vyčlenili 150 milionů eur s cílem snížit produkci v EU o miliardu litrů mléka ročně. Zemědělci dostávají 14 eur za každých nevyrobených a nedodaných 100 litrů mléka. EU tak platí za nevyrábění mléka. Kdo dodá na trh méně mléka než v předchozím roce, dostane dotaci za každý litr, který na trh nedodá
Zdroj: https://machpetrmach.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=618417"

Takovéto manipulace trhu nemají na cenu másla vliv? Skutečně „Krav je pořád stejně, mléka taky"?

Nahlásit

-
47
+