Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Chcete chodit do práce rádi? Pomoct k tomu může i titul

27. 6. 2017
 9 146
3 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Tak jsem si vzpomněl, jak v nedávném článku soudruh Kašpárek vysvětloval, že když platíme daně, platíme je sami sobě. Stát nám, podle něj, zjistí to po čem toužíme a co bychom si stejně platili individuálně. Tak mně tedy řekněte, kdo z vás by si za svoje peníze objednal takový průzkum u Akademie nebo bruselských sociálních průzkumníků? Opravdu ho někdo z vás potřebuje?

Nahlásit
-
18
+

Diskuze

Člověk se se chce vyhnout určitým pojmům, ale to je prostě patafyzika, podobný výzkum...!

Jeho závěry jsou asi tak stejně absurdní, jako kdybychom prohlásili, že lidé nad 180 cm tělesné výšky vidí lépe v kině a že tudíž pokud zařídíme, aby společnost byla složena jen z jedinců vyšších 180 cm, pak nikdo nebude mít problém dobře vidět v kině!

Je přece samozřejmé, a na to přijdu i bez výzkumu, že lidé s vyšším vzděláním se realizují spíše v profesích, charakterizovaných buď vyšší mírou kreativity, nebo větší pravomocí či svobodou rozhodování, přičemž tyto profese se typicky nacházejí ve vyšších příčkách firemní hierarchie. Naproti tomu čím blíže ke dnu firemní pyramidy, tím více jedodušší, mechanické, rutinní práce, tím více nutnosti pouze se podřizovat bez možnosti uplatnit vlastní iniciativu. Rozdílná míra potěšení z práce je za těchto okolností naprosto přirozená a nikterak překvapivá.

Správným závěrem by tedy bylo tak nanejvýš tvrzení, že statistické rozložení jak na škále vzdělání, tak na škále potěšení z vykonávané práce spolu korelují, ale konstruovat ze zjištěného příčinnous souvislost (!) je - spanilomyslné čtenářky prominou - prostě zhovadilost.

Nakonec bych existenci takového výzkumu i unesl bez větší emoční zátěže, nebýt toho, že z velmi podobných pseudovědeckých závěrů vycházejí politici při skládání svých volebních programů. Mýtus o "vzdělanostní společnosti" je školní ukázkou takové veteše. Následky podobně zcestně podloženého rozhodování ovšem nakonec bohužel nese celá společnost...

Nahlásit

-
1
+

Klasika, vědátoři vydávají korelaci v datech za kausalitu. Je to tedy hodno Finmagu a Kašpárka.

Ten, kdo je úspěšný ve škole bude zřejmě také častěji úspěšnější v hokně.

Nahlásit

-
3
+

Tak jsem si vzpomněl, jak v nedávném článku soudruh Kašpárek vysvětloval, že když platíme daně, platíme je sami sobě. Stát nám, podle něj, zjistí to po čem toužíme a co bychom si stejně platili individuálně. Tak mně tedy řekněte, kdo z vás by si za svoje peníze objednal takový průzkum u Akademie nebo bruselských sociálních průzkumníků? Opravdu ho někdo z vás potřebuje?

Nahlásit

-
18
+