Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Proč udělat z taxislužby volnou živnost

26. 5. 2017
 22 737
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Tak jsem zrovna dojezdil a nechal se vykořisťovat 25 procenty Uberu :-)

Jasně, mohlo by to být méně. Ale třeba Modrý Anděl chce za to, že pro ně budete jezdit, 35 000,- měsíčně, v tom je tedy už i pronájem auta, ale stejně. "Áčka" chtějí okolo dvaceti a auto musíte mít vlastní.. To mi přijde jako vykořisťování, ne Uber.

Té volné živnosti nevěřím ani za mák. Víte že byla doba, kdy byl Uber zcela legální? Jako "smluvní přeprava osob". Jenže pak přišla nová regulace, kdy musíte mít u sebe písemnou smlouvu o přepravě atd. Takže teď není.

Nahlásit
-
18
+

Diskuze

Stát a politici budou "řešit", jak reformovat taxislužby a jaký status mají mít taxikáři...

Mezitím:
- firmy jako Uber (ale takových existuje X) přejdou na autonomní vozy bez řidičů
- lidé začnou používat anonymní decentralizované zprostředkovatelské služby ala ArcadeCity a platit si za to anonymně bitcoinama

V roce 2040 stát slavnostně vyhlásí, že konečně má připraven zákon o kočích, kočárech a sbírání koňského trusu za nimi, ...

Nahlásit

-
13
+

Další politické „řešení“, které má za cíl vyřešit problémy vytvořené předchozími politickými řešeními.

„Alternativa: klást na taxikáře jen ty nároky, jaké klademe na ostatní profesionální řidiče. Zjednodušit zařízení živnostenského oprávnění, netrvat na zkouškách z místopisu a taxametrech. A když to nebude fungovat? Vždycky se to dá vzít zpátky.“

Váženě? Tudíž vždy lze i více regulovat, protože to stále zůstane politickou/veřejnou otázkou s možností zásahu. Mám lepší alternativu – Neklást na nikoho žádné třetistranné nároky a povinnosti. Jde čistě a jen o dobrovolnou domluvu poptávajícího službu s nabízejícím. Třetí strana (stát) tam nemá co dělat, pokud se na účasti třetí strany ony dvě strany dobrovolně nedomluví. Easy.

Nahlásit

-
3
+

Argument o UBER monopole je nezmyselný. Podobné služby vznikajú v každom jednom štáte a v samotných USA má už niekde prevahu LYFT.

Nahlásit

-
3
+

Tak jsem zrovna dojezdil a nechal se vykořisťovat 25 procenty Uberu :-)

Jasně, mohlo by to být méně. Ale třeba Modrý Anděl chce za to, že pro ně budete jezdit, 35 000,- měsíčně, v tom je tedy už i pronájem auta, ale stejně. "Áčka" chtějí okolo dvaceti a auto musíte mít vlastní.. To mi přijde jako vykořisťování, ne Uber.

Té volné živnosti nevěřím ani za mák. Víte že byla doba, kdy byl Uber zcela legální? Jako "smluvní přeprava osob". Jenže pak přišla nová regulace, kdy musíte mít u sebe písemnou smlouvu o přepravě atd. Takže teď není.

Nahlásit

-
18
+