Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Buďme realisté, požadujme utopii

Michal Kašpárek | 4. 5. 2017 | Celkem 87 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Michaela Ďurčová | 5. 5. 2017 12:49

Ale já chápu, pánové, že máte nějakou ideologii. Zrušit, co je teď. Ptám se pořád na to, čím to zrušené chcete nahradit. Myslíte si, že jste chytřejší, než všichni před Vámi v celé historii lidstva. Jediní Vy jste na to kápli! Lidi tvořily zákony odjakživa, dalece dříve, než od Chammurapiho.

Vy chcete společnost bez zákonů? Nebo se zákony, které sepsat pan Altman zhruba ve třech souvětích? A máte pocit, že jsou neprůstřelné? Nebo předpokládáte, že je lidi přestanou obcházet?

Ancap chce zachovat policii a soud(jasně, že soukromé). Podle čeho bude policie jednat a soud soudit? Každý ze dvou sousedů si smí vytvořit vlastní zákoník. Jak bude soud posuzovat sousedské spory? V jakém jazyce? Nyní na podobnou situaci máme mezinárodní právo.

Jak budete posuzovat "dobré mravy" a "místní zvyklosti"? Místní nebude nikdo a mravy bude mít každý jiný. Různá náboženství a kultury mají mravy protichůdné...

Jak budete tvořit obchodní smlouvy? Obchodní zákoník se Vám nelíbí, upravovovat, měnit či vyškrtávat se Vám nechce. Zaplatáte majlant za advokáta, protože k běžné smlouvě bude muset ten obchodní zákoník, či jeho podobu přišpendlit.
Nebo to můžete zkusit bez advokáta. A pak nepotřebujete ani ty soudy.

Jak vyřešíte stíhání trestného činu platného jen na některém území? Vydávání/nevydávání podezřelých? Azyl(na jakémkliv pozemku při provedení jakéhokoli trestného činu)?

Je toho mraky. Nechce se mi to vypisovat. A Vám se nechce číst zákony.
Jen dobrá rada: než nějaký zákon zrušíte, alespoň si ho přečtěte. Ať si pod sebou nepodříznete větev.

+9
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Martin Risik | 5. 5. 2017 20:26

Ste mi pripomenuli jednu časť majora Zemana, kde vystupuje živnostníčka a sťažuje sa, ako jej štát všetko zobral a v inej scéne jej Zeman tvrdí, že zákony štátu chránia aj ju.

Tuším bol názov tej časti Bestie, možno dohľadať na youtube.

-4
+
-

Všech 87 komentářů v diskuzi.

Jaroslav B. Kořínek | 6. 5. 2017 10:28

Buďme realisté, nemáme na to. K často páně Altmanem zmiňovanému důchodku přidávám něco ze svého zdravotnického soudku: do patnácti let se při současném kurzu nevyhnutelně zhroutí i náš zdravotnický systém.

http://www.zdravotnickydenik.cz/2017/05/vydaje-verejneho-zdravotniho-pojisteni-kvuli-starnuti-porostou-deficit-pujde-desitek-miliard/

Nahlásit

+2
+
-

Jan Altman | 6. 5. 2017 19:13 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 6. 5. 2017 10:28

Samozřejmě. Lidé si to neuvědomují, dokonce odborná veřejnost a ekonomové to často přehlížejí.

Dnes i mainstreamový ekonom přiznává, že za 20 let nebude na penze vyšší, než 6500Kč/měsíc (v dnešních cenách - zkrátka za těch 20 let bude penze třeba 80 tisíc, ale kupní sílu bude mít jako dnešních 6.5tis).
Ale už zapomíná domyslet, co demografický vývoj (a také růst státního zadlužení a v případě růstu sazeb i dluhová služba - úroky) udělá s rozpočtem na zdravotnictví. Státních pojištěnců tou dobou bude dramaticky více a skutečných (nedobrovolných) plátců zdravotního "pojištění" (tedy nevolníků, co to všem platí) bude dramaticky méně.

Ale stejně jako u těch penzí bude platit, že příživný příjemce cizích peněz má stejně silné volební právo, jako nedobrovolný plátce, živitel všech. A těch příživných za 20 let bude (demokraticky) neporazitelná síla. Budou tvrdit, že zkrátka mají nárok - bez ohledu na politickou realitu. Nějaká levicová slibotechna jim to vše slíbí a pak se bude snažit alespoň částečně své voliče uspokojit. Na dluh (dokud to půjde), tiskem nových peněz (dokud se to nezvrhne v hyperinflaci, resp. k odchodu produktivních od státní měny) a pokusem o zvyšování daní (akorát že už nyní jsme na vrcholu Lafferovy křivky a každý takový pokus již povede jen k reálně nižšímu výběru daní).
Přestože se tedy levicové slibotechny budou snažit své voliče ukojit (i za cenu totálního rozvratu ekonomiky), ve výsledku se vše bude řídit heslem "vem chlup na dlani, když tam není". A na penze a na zdravotní péči o masu lidí visících na státním struku jednoduše nebude. Přes veškerou snahu vydojit ze zmírající ekonomiky ještě aspoň korunu to skončí tak, že ta penze bude 6500Kč (v lepším případě, v horším případě se mezigenerační konflikt vyhrotí a produktivní vypovědí "společenskou smlouvu) a z ní si vedle živobytí bude penzista nucen platit vysokou (ekonomicky vynucenou) spoluúčast u doktora (a v případě vyhrocení konfliktu rovnou celou tržní cenu péče - na dřevo).

Člověk, který je dnes produktivní, platí vysoké odvody soc+zdrav a v té penzi bude za oněch 20-30 let, by si toto měl uvědomit. Uvědomit si, že na něj stát šije boudu. Že vše směřuje k tomu, že právě jeho generace si vytáhne černého Petra, odskáče život na dluh minulých generací. Pak už je jen krok k tomu začít přemýšlet o tom, proč by to člověk měl dobrovolně nechat odnést právě sebe. Zdali by nebylo lepší se ze systému vyvázat okamžitě a na vlastní penzi si spořit v takové měně, kterou stát nemůže zdevalvovat, zničit inflací, měnově zreformovat, zkonfiskovat, atd... Tím samozřejmě myslím zlato a bitcoin. Protože kdo bude mít zlato a bitcoin, může se na vyhlídku na 6500Kč státní penzi dívat tak nějak s nadhledem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kolibrik | 7. 5. 2017 23:58 | reakce na Jan Altman - 6. 5. 2017 19:13

Dobry den pane Altmane, děkuji za trefný popis situace. V jakém jazyce se doporučejete zdokonalovat? Nepředpokládám, že v době ,,procitnutí" bude ČR potažmo EU rájem pro život. Před děkuji za odpověď. JK

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 9. 5. 2017 22:43 | reakce na Jan Kolibrik - 7. 5. 2017 23:58

To netuším, ale angličtina zatím funguje jako solidní světové "esperanto".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michaela Ďurčová | 10. 5. 2017 00:12 | reakce na Jan Altman - 9. 5. 2017 22:43

Nechci mluvit za pana Kolibříka, ale působilo to jako dotaz, kam zdrhnete, vzhledem k tomu, že bojovat (fuj!) za vlast (dvakrát fuj!) se Vám asi moc chtít nebude.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 14:35 | reakce na Michaela Ďurčová - 10. 5. 2017 00:12

Ano, bojovat za Babišovy majetky se mi moc nechce.
A za lůzu, která ty Babiše a Sobotky a Filipy (a další) volí.
A už vůbec ne za národ, který ty, kteří za něj a jeho svobodu v minulosti život nasazovali, pak "po zásluze" potrestal.

Řekl bych, že to je o kalkulaci nákladů a výnosů. Co dám a co za to dostanu. No a tady bych dával život a dostal bych... co?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Michaela Ďurčová | 15. 5. 2017 18:35 | reakce na Jan Altman - 15. 5. 2017 14:35

Můžete samozřejmě putovat po Zeměkouli a vybírat si ty nejlepší režimy, které nastolil někdo jiný, nejvíce svobody, kterou vybojoval někdo jiný a mír, za který padli jíní.

Nikdo nevíme, jak se v krajní situaci zachováme. Vy to ovšem máte předem danné jako životní krédo: nikdy nebojovat, vždy utéci...zvláštní...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 16. 5. 2017 12:21 | reakce na Michaela Ďurčová - 15. 5. 2017 18:35

Samozřejmě vždy záleží na situaci.
Dovedu si představit, že v roce 1938 bych měl k vlasti natolik pozitivní vztah a k nacismu natolik negativní, že bych bojovat chtěl.
Dnešní stát za svůj nepovažuji, patří spíše mocenské klice složené z politiků, byrokratů a oligarchů. Kdybych měl krvácet za ně, nepřipadal bych si jako vlastenec, ale spíš jako debil. Ať si za své miliardy najmou žoldáky.

Od svých předků z roku 1938, 1948 a 1968 se také lišíme v míře kosmopolitizmu. Tehdy se moc ven necestovalo, lidé znali jen tu naši kotlinu, život jinde si neuměli ani představit. Dnes umíme jazyky, jezdíme do zahraničí X-krát do roka, pracujeme pro zahraniční či nadnárodní firmy, pracujeme i v zahraničí. Představa života jinde je dnes asi 100x méně děsivá, než dříve. I proto, že díky internetu je svět jednou propojenou vesnicí a člověk není od české kultury a přítel odříznut ani když je na druhém konci planety.
A znovu připomínám - ani 1938, ani 1948, ani 1968 jsme NEMOHLI bojovat a to díky vašim politikům a vašemu státu. A věřte mi, že ti vaši politici nakonec přijmou i imigrantské kvóty, atd...

V 1938/48/68 člověk nemohl bojovat, ani kdyby chtěl. Nebo mohl, osamoceně a jeho vlastní spoluobčané ho za to často nenáviděli. Být mi 25 v roce 38/48/68, tak prostě asi jdu, protože vidina podstatné části života strávená v totalitě, marasmu, udavačství, malosti a trapnosti není moc lákavá. Kdyby se v těchto letech významná část lidí rozhodla bojovat, tak bych možná zůstal a bojoval taky. Ale jen historický slepec nevidí, že drtivá (tedy demokratická) většina se rozhodla nebojovat, kolaborovat, vytěžit ze systému maximum. Co v takové situaci? Dělat Mašíny? Možná statečné, ale zoufale neefektivní. A lidem neoceněné.
A až Sobotka sklapne kramfleky a odkejve kvóty, co budete dělat? A pokud by se někde ve sklepě sešli zakladatelé nového odboje a usnesli se, že ho za vlastizradu sejmou, tak vy budete ta první, kdo bude kvílet, že Sobotka je legitimně zvolený představitel státu a že je třeba ho respektovat. 99% národa tento "odboj" bude mít za teroristy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Michaela Ďurčová | 16. 5. 2017 14:16 | reakce na Jan Altman - 16. 5. 2017 12:21

Minulou dobu si oproti dnešku hodně idealizujete. Lidi jsou pořád stejný. Zajděte do muzeí, přečtěte si dobové noviny: stejný vztah k politikům, vlasti, stejné sociální problémy.

Pokud si skutečně myslíte, že existuje režim, ve kterém nebudou války a ostatní problémy, co popisujete a viníte tím stát, tak jste velmi naivní. Lidi se mlátili odjakživa a budou se mlátit dál. Stejně tak budou krást, podvádět a obcházet pravidla.

S vaším odporem k boji a propagací systému neuznávajícího národ a stojícím převážně na ochraně žoldáky se zamyslete, jak tyto společnosti v historii dopadly.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kolibrik | 10. 5. 2017 06:42 | reakce na Michaela Ďurčová - 10. 5. 2017 00:12

Máte pravdu, dotaz byl myšlen, jako prosba o typ na místo na Zemi kde by situace za 20-30 ještě mohla být snesitelná k životu ( pokud v evrope vcetne cr dojde k rozvratu systemu v dnesni podobe). Jen nerozumím proti komu by se mělo bojovat?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 14:39 | reakce na Jan Kolibrik - 10. 5. 2017 06:42

Já naprosto nemám ambice odhadovat, jaká země bude v jakém stavu za 20 let. Člověk by měl být obecně připraven na to, že tu za 20 let bude dost k nežití.
Další věc je, že dost možná za 20 let člověk bude ovlivněn rozhodnutím svých dětí. Pokud ty odejdou do nějaké země (protože tam bude bezpečno, svobodno, bude tam práce a stát jim nesebere 70% plodů té práce), je docela pravděpodobné, že bude chtít jít za nimi. Ale kdo ví. Každopádně štěstí přeje připraveným. Zásadní je nebýt vázán, např. nemovitým majetkem, na jedno místo. Pak člověk s odchodem váhá až už může být pozdě, jako bylo pro "buržousty" v 1948, nebo pro německé židy ve 30.letech. Kdyby tito neměli své živnosti a majetky pevně vázány na místo pobytu, asi by odchod nepropásli.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Michaela Ďurčová | 10. 5. 2017 09:37 | reakce na Jan Kolibrik - 10. 5. 2017 06:42

Proti komu bojovat? Proti nepříteli :)
S nepřítelem se lidstvo paktovalo odjakživa, vždy v bláhové víře, že zrovna já budu ušetřen. Nyní se nepřítel rovnou popírá. Všichni jsme přeci lidské bytosti...
Schválně, které z těch "lidských bytostí" mají větší šanci přežít? Kdo bude z Evropy utíkat a komu to tady bude vyhovovat?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 14:42 | reakce na Michaela Ďurčová - 10. 5. 2017 09:37

Já prostě nevím.

Franta v roce 1938 odešel do Casablanky a prožil tam krásná léta.
Pepa šel bojovat na čs.pluku v Rusku a padl.
Tonda odešel do Anglie, během bojů přišel o oko a ruku. V 1945 se vrátil a v 1948 ho zavřeli komunisti a umřel v uranových dolech.

Ať si každý zvolí, kým by chtěl být.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Kolibrik | 10. 5. 2017 11:40 | reakce na Michaela Ďurčová - 10. 5. 2017 09:37

Pokud se naplní vize pana Altmana, tak ,,nepřítelem" bude neproduktivni vetsina obyvatel CR, ktera bude volit vice a vice ,,jistot" ktere zaplati nekdo jiny. Proti takovemu nepriteli taky bojovat nehodlam a radeji zvolim ustup do teplych krajin:) Utecete samozrejme ten, kdo na to bude mit prostredky (jednoduse nezabavitelne statem). Ostatni maji bohuzel smulu. Ted jeste aby bylo kam utikat a odhadnout okamzik kdy to jeste bude mozne:)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michaela Ďurčová | 10. 5. 2017 12:27 | reakce na Jan Kolibrik - 10. 5. 2017 11:40

Obávám se, že mnohem dříve bude problémem úplně jiná, mnohem početnější, agresívnější a naprosto neproduktivní většina. A proti té se bojovat dá.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 14:43 | reakce na Michaela Ďurčová - 10. 5. 2017 12:27

Bohužel naše vlastní politická reprezentace (jejíž autoritu na rozdíl ode mne uznáváte) nám v té sebeobraně bude bránit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 10. 5. 2017 07:18 | reakce na Jan Kolibrik - 10. 5. 2017 06:42

Ač jsem nebyl tázán, španělštinou se nikdy nic nezkazí. Argentina je moc hezké místo. Stejně tak pochopitelně Nový Zéland, Polynésie a takové ty končiny, na které je radost pohledět, a tam většinou angličtina stačí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Kolibrik | 10. 5. 2017 11:53 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 10. 5. 2017 07:18

Dekuji. Ono bude lepsi mit pro pripad nouze pripraveno vice moznosti. Tady koukam ze na zakladnich informacich jiz pracuji panove z mises.cz : kamemigrovat.cz :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Michaela Ďurčová | 10. 5. 2017 12:48 | reakce na Jan Kolibrik - 10. 5. 2017 11:53

Je to zajímavé téma, bohužel jsem se sama nedopátrala končin na Zemi, kde by nebyla rozlezlá levice a podlézání určitým skupinám lidí jen proto, aby "nedělali bordel". A naopak, země tohoto prosté zase nejsou tolik komfortní k žití.
Také nedůvěřivost k cizincům je přirozená a všudypřítomná. A změnu tohoto postoje nelze vynutit nějakým vykřikováním o svých právech. Zkrátka "doma je doma".

Dobře jste také poznamenal - vystihnout čas. Člověk ale není vázaný jen penězi, ale i rodinou a lidmi, kteří jsou na něm závislí.

Nakonec dojde vždy na starý dobrý přírodní model, že ženy rodí, starají se o děti, staré a nemocné v rodině a muži tu rodinu fyzicky brání. Aneb všichni se na Nový Zéland nevejdeme. A i kdyby...pokud to zlo nikdo nezastaví, jednou si pro nás dojde i tam.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 14:46 | reakce na Michaela Ďurčová - 10. 5. 2017 12:48

Hlavně nevíme, jak to bude vypadat za těch XX let, až se budeme chtít přesunout.
Španělština není od věci. Mluví se jí na mnoha příjemných místech, počínaje na penzisty zaměřenými Kanárskými ostrovy, až po docela funkční státy typu Chile (kde navíc mají praxi v řešení problémů s rozmáhající se levicí). Ale znovu: za XX let ta mapa míst vhodných k životu bude vypadat docela jinak a také je možné, že jen budeme následovat své děti, které půjdou tam, kde je svobodněji, kde je práce a kde vám stát nesebere drtivou většinu jejich plodů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 11. 5. 2017 12:39 | reakce na Michaela Ďurčová - 10. 5. 2017 12:48

"Je to zajímavé téma, bohužel jsem se sama nedopátrala končin na Zemi, kde by nebyla rozlezlá levice a podlézání určitým skupinám lidí jen proto, aby "nedělali bordel". A naopak, země tohoto prosté zase nejsou tolik komfortní k žití. " Zkuste přijít na to, proč nelze současně požadovat, aby země nepodlézala určitým skupinám lidí, jen proto, aby nedělali bordel a současně, aby to tam bylo k komfortnímu žití. :-)

Jednoduchá nápověda: tam, kde určité skupiny dělají bordel, to obvykle není ke komfortnímu žití. :-)

Vy jste jako většina zdejších kritiků levice, chcete všechno a neuvědomujete si, že to prostě není možné. Jako malé děti. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Michaela Ďurčová | 11. 5. 2017 21:26 | reakce na Richard Fuld - 11. 5. 2017 12:39

Máte pravdu :)
Proto jsem pro to zůstat kde jsem a snažit se o co nejlepší žití tady.

Co Vy, pane Fulde, existuje situace, při které byste odsud odešel? Jaká?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 14:49 | reakce na Michaela Ďurčová - 11. 5. 2017 21:26

Jenže se prostě lehce stane, že přes snahu několika jednotlivců, to tu k lepšímu žití nebude.
A že sama politická reprezentace, jejíž moc na rozdíl ode mne uznáváte, nám bude bránit se invazi nechtěných bránit. Tak jako tomu zabránila po Mnichově i v r.1968.

Ať se každý sám sebe ptá, zda by v r.1948 raději volil hrdinský odpor se zbraní v ruce proti nastupující totalitě, nebo by raději odešel a prožil relativně příjemný život v Kanadě, Austrálii, na Zélandu či jinde.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michaela Ďurčová | 15. 5. 2017 19:08 | reakce na Jan Altman - 15. 5. 2017 14:49

Vyčítáte politické reprezentaci, že "nám bude bránit se invazi nechtěných bránit". Já jí to vyčítám taky a snažím se tuto politickou reprezentaci vyměnit.

Vy ovšem propagujete režim(ancap), který by těmto nechtěným prodal parcelu zrovna vedle mě nebo vedle Vás. Parcelu, která dříve byla tak trochu i moje a Vaše, protože na ní platily naše zákony. A nyní bych se musela přes plot dívat, jak tam taťka vraždí dcerku ze cti. Zcela podle jeho zákonů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 12. 5. 2017 11:07 | reakce na Michaela Ďurčová - 11. 5. 2017 21:26

Já jsem tvrdým zastáncem současné situace, na kterou hodně nespokojenců nadává. Považuji za optimální systém, pokud je tržní společnost vyvažována sociálním státem. Jediné, co se mi příčí je drancování této země politiky a jejich kmotry a svalování dopadů těchto loupeží na sociální slabí. To mi přijde jednoduše zvrácené. O odchodu ze země jsem ale nikdy neuvažoval. Dokázal jsem žít v rámci tehdejších možností spokojeně za socialismu i v současné době.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 14:50 | reakce na Richard Fuld - 12. 5. 2017 11:07

Přehlížíte, že žádná konstantní situace nikdy neexistuje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 16. 5. 2017 13:18 | reakce na Jan Altman - 15. 5. 2017 14:50

Ta současná situace je samozřejmě dynamická a to je v pořádku. Jen bych nerad přenastavoval tento dynamický systém na jiný.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Michaela Ďurčová | 12. 5. 2017 13:00 | reakce na Richard Fuld - 12. 5. 2017 11:07

Děkuji za upřímnou odpověď. Naši zemi také považuji za velmi dobré místo k žití, především díky lidem, kteří zde žijí. Češi jsou chytří, šikovní, vtipní, nenásilní, umí si pomáhat. Je tu pěkné klima, přírodní krásy, kulturní památky, zachovalá historie(není až tak zničená válkami). Je to jedna z 10. nejbezpečnějších zemí světa(riziko násilí, válek, terorizmu, revolucí...). Byla bych také ráda, kdyby to tak zůstalo. Politiku je však třeba stále hlídat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 16. 5. 2017 13:19 | reakce na Michaela Ďurčová - 12. 5. 2017 13:00

"Politiku je však třeba stále hlídat." Přesně tak. Samo to dobré nezůstane. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 11. 5. 2017 07:12 | reakce na Michaela Ďurčová - 10. 5. 2017 12:48

>všichni se na Nový Zéland nevejdeme
Neodpustím si drobné rýpnutí: celá populace planety Země by se - byť tísnivě - vešla na území města Los Angeles o rozloze 87 500 kilometrů čtverečných. Nový Zéland oplývá více než trojnásobkem této rozlohy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 11. 5. 2017 12:43 | reakce na Jaroslav B. Kořínek - 11. 5. 2017 07:12

Zajímavý postřeh. Vychází to cca 12 m2 na osobu. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Michaela Ďurčová | 11. 5. 2017 21:31 | reakce na Richard Fuld - 11. 5. 2017 12:43

A to je dobrá hradba těl, kdyby Nový Zéland někdo napadl :)
Ale kdo vlastně, kdybychom tam byli všichni :)

No ne vážně, především jde o to, že pokud budete mít strategii permanentního ústupu, nenažranci se budou permanentně rozpínat. To neni na Vás pane Fulde, to je obecně :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 12. 5. 2017 11:09 | reakce na Michaela Ďurčová - 11. 5. 2017 21:31

Pokud máte za rozpínavé nenažrance loupeživé politiky a jejich kmotříky, pak souhlasím, že je třeba se tomu bránit. Pokud máte za úhlavního nepřítele sociálně slabé, pak je to jen doklad toho, že jste to těm loupeživým politikům zbaštila i s navijákem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Michaela Ďurčová | 12. 5. 2017 13:08 | reakce na Richard Fuld - 12. 5. 2017 11:09

Chápu Vás, berete to hodně citem. Ve všem je ale třeba hledat rovnováhu. Je jednoznačně prokázáno, že přebujelý sociální systém ničí rodiny. Stát by měl být až ta poslední záchrana.

Já spíš měla na mysli nebezpečí zvenčí. Mám ráda české muže. A víte proč? Protože mají rádi ženy, opravdu a upřímně. A s humorem :) Nechtěla bych tu muže, kteří mají k ženám vztah vlažnější, nebo méně ohleduplný nebo dokonce ženami pohrdali. A naprosto bez sebereflexe a smyslu pro humor...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 16. 5. 2017 13:16 | reakce na Michaela Ďurčová - 12. 5. 2017 13:08

"Je jednoznačně prokázáno, že přebujelý sociální systém ničí rodiny. Stát by měl být až ta poslední záchrana."

Nemohu souhlasit. Jsem toho názoru, že rodiny ničí chudoba, ne sociální systém. Bohaté rodiny sociální systém neničí.

Máte pocit, že v ČR řádí přebujelý sociální systém?

Pro rovnováhu jsem také ale asi každý vnímáme jinak ten rovnovážný stav. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michaela Ďurčová | 16. 5. 2017 15:54 | reakce na Richard Fuld - 16. 5. 2017 13:16

"Máte pocit, že v ČR řádí přebujelý sociální systém? "
Ano.

Za vše: dávka na bydlení. Rodinu nic denutí držet pohromadě, čím dražší bydlení, tím větší dávka, má na ni nárok obrovské množství lidí...šlo by to spočítat. Kolik lidí má nárok a kolik by to stálo, kdyby se všichni zítra zvedli a požádali.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 16:59 | reakce na Michaela Ďurčová - 12. 5. 2017 13:08

Citem, ale za cizí peníze. Takových "citů" bych si uměl nabrnknout minimálně sedmatřicet...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 16. 5. 2017 13:16 | reakce na Jan Altman - 15. 5. 2017 16:59

Vy si nabrnknete akorát tak kulový. Mluvíte o citech a nemáte ponětí, o čem je řeč. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Capouch | 6. 5. 2017 21:36 | reakce na Jan Altman - 6. 5. 2017 19:13

Kdo má zlato, má vždycky peníze.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 5. 5. 2017 05:50

Doporučil bych přečíst si tento článek a zejména diskusi pod ním. Mě z toho chvílemi běhal mráz po zádech.
http://denikreferendum.cz/clanek/21233-zakladni-prijem-opravdu-utopie
Je vidět co se těmto lidem honí v hlavě.

Nahlásit

+1
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 5. 5. 2017 07:57 | reakce na Zdeněk Suchý - 5. 5. 2017 05:50

Jak to tak pročítám, zjevně se tam honí mouchy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Vít Ondruch | 4. 5. 2017 21:39

Já nechápu, proč je vůbec něco jako pracovní týden a evidentně spousta lidí (v četně mě) netuší proč zrovna 40h. Ať se každý domluví se zaměstnavatelem jak chce.

Nahlásit

+5
+
-

Josef Fraj | 4. 5. 2017 21:58 | reakce na Vít Ondruch - 4. 5. 2017 21:39

No jo, ale co by potom dělali odboráři a ministryně Marxová?
Smyslem sociálního státu je vytvořit co největší závislost občanů na státu, aby je bylo možné důsledně ovládat. Snaha o likvidaci živnostníků a drobných podnikatelů to dobře ilustruje. To kromě jiného znamená omezení jejich svobodného rozhodování. Lidé už jsou tím nakažení. Položte vaši otázku někde v hospodě a dozvíte se, že kdyby to neurčil stát, tak by nás zlý kapitalista nutil pracovat dvacet hodin denně nebo podobné bláboly.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Dalibor Pešek | 5. 5. 2017 07:58 | reakce na Josef Fraj - 4. 5. 2017 21:58

Včera jsem četl o tom jak stát bere lidem svobodu pomocí dotací: http://roklen24.cz/a/iSvw8/ministr-jurecka-kdo-je-hloupejsi

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kolibrik | 4. 5. 2017 14:08

Myslím že se podobné návrhy přesně trefují do situace v ČR v roce 2017: firmy nemají zakazky a tak omezují vyrobu, nezaměstnanost atakuje 25%, když potřebujete sehnat řemeslníka tak si můžete vybírat a práci máte do dalšího dne hotovou.
Tak si to přiznejme vic nez 20 hodin dela stejne malokdo, jinak by nemel od stredy do ceho pichnout. A zavedme 20 ti hodinovy prac. tyden a
k tomu nepodmineny prijem at mame zbyvajicich 5 dni za co utracet. Zdroje jsou :)

Nahlásit

+3
+
-

Martin Neuzil | 5. 5. 2017 12:20 | reakce na Jan Kolibrik - 4. 5. 2017 14:08

predpokladam, ze jde o nadsazku :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Krejčí | 4. 5. 2017 08:43

Dočetl jsem to až po "takový rolník měl překvapivě hodně volného času"

Nahlásit

+3
+
-

foxy | 4. 5. 2017 10:50 | reakce na Jan Krejčí - 4. 5. 2017 08:43

V zimě určitě.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

foxy | 4. 5. 2017 08:14

Nepodmíněný příjem, to je vlastně důchod pro každého. Odkud vezme stát peníze na důchod pro každého, když není schopen sehnat peníze na důchody pro důchodce?

Nahlásit

+5
+
-

Jan Altman | 4. 5. 2017 11:57 | reakce na foxy - 4. 5. 2017 08:14

Přesně. I pokud důchody budou dostávat jen lidé nad 6X let, systém do 20ti let zkolabuje. Co teprv kdyby důchod dostávali lidé od 18ti.

Jaká motivace pak bude pracovat?
A jak to chtějí financovat?
Tisknout peníze? Lidi nejsou pitomí a budou reagovat odchodem ke zlatu a bitcoinu, který jim nikdo inflací neznehodnotí.
Sektorovými daněmi (na banky) a daní z finančních transakcí? Opět: ať si to na těch svých papírových měnách dělají, jen další motivace pro další a další lidi přejít na bitcoin a spol.
Daněmi z robotů? Robotická fabrika se na rozdíl od fabriky s lidma dá naložit na kamion a přes víkend odvézt do země, která nabídne přívětivější podmínky.

Get real, bolševici!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Martin Neuzil | 5. 5. 2017 12:27 | reakce na Jan Altman - 4. 5. 2017 11:57

no, hlavne, vsude se docitam, jak by to uvolnilo lidem ruce, ze kdyby "nemuseli " pracovat pro obzivu, jak by se okamzite vrhli na neziskove akce a do verejneho zivota. Ale my mame priklad lidi, kteri maji nepodmineny prijem, duchodci a invalidni duchodci do prace nechodi, ale ze by se nejak - hlavne ti invalide - zapojovali do verejneho zivota, chodili pro zabavu pomahat do neziskovek - a verte, ze tech duchodcu dost znam, spouste z nich bych ten duchod v zivote nepriznal vyssi nez prvniho stupne... To same rentieri - hornici z Diama a ci delnici s invalidnim duchodem na tenisovy loket, lidi, kteri si vyhrezy meziobratlovych plotenek zpusobily sami, ale hlavne aby nemuseli cokoliv delat... Ale neustale nadavaji na to, ze "z te almuzny se neda vyzit"

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jaroslav B. Kořínek | 4. 5. 2017 08:09

Ne.

Nahlásit

+4
+
-

Michaela Ďurčová | 4. 5. 2017 01:08

Fascinuje mě, jak obě strany, jak ancap se svým "co je moje, to je moje a o spodní 2 miliardy ať se postará charita(nebo armáda? teď nevím...)" až po Kašpárkovo rudé peklo se základním příjmem, argumentují:
"Naši předci si také neuměli představit..."

Zajděte se podívat na Letnou do Technického muzea, kolik je tam vynálezů, kde zůstalo jen u prototypu. A stejně je to s kdejakým "nápadem" na uspořádání společnosti.

Nahlásit

+2
+
-

Josef Fraj | 4. 5. 2017 05:26 | reakce na Michaela Ďurčová - 4. 5. 2017 01:08

Mně zase "fascinuje", že vy, člověk, který tady opakovaně říká, jak je pro svobodu, kritizujete "co je moje, to je moje". Alternativou totiž je "co jste vytvořil, není vaše, ale někoho jiného", tedy socialismus, komunismus, prosté loupení. Svoboda pro vás zamená krást a loupit?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michaela Ďurčová | 4. 5. 2017 16:14 | reakce na Josef Fraj - 4. 5. 2017 05:26

Jasně že jsem pro svobodu, akorát se neshodneme, kde končí ta svoboda jednoho a začíná toho druhého :)
Všichni se tady shodněme, že pan Kašpárek se svými nápady stojí ještě o 3 metry nalevo od Gotvalda. Ale zase nejsém extrémistka, abych prodala komukoliv cokoliv a bylo mi šumák, jak ke svému majetku přišel.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 17:03 | reakce na Michaela Ďurčová - 4. 5. 2017 16:14

A co když člověk přijde k majetku výhradně svým úsilím a poctivou prací? Kde se pak podle vás bere právo mu třičtvrtě (nebo libovolné procento, je to v principu fuk) toho majetku sebrat na výmysly typu "nepodmíněný příjem", pastelkovné, začlěňování (či jakékoli jiné, se kterými nesouhlasil - opět, je to principiálně fuk)?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michaela Ďurčová | 15. 5. 2017 20:03 | reakce na Jan Altman - 15. 5. 2017 17:03

Ancap bude rozlišovat, než někomu rozprodá vlastní zemi, zda přišli dotyční kupci k penězům poctivou prací nebo krádeží či loupeží, z dávek nebo z drog, z genocidy, z daní poddaných nebo z přírodního bohatství své země?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 16. 5. 2017 12:30 | reakce na Michaela Ďurčová - 15. 5. 2017 20:03

Jaký rozprodá? Drtivá většina pozemků má majitele. Zbytek (státní pozemky) si během přechodu na ancap můžeme nějak rozebrat, nebo rozdělit obdobou kupónovky. To snad je a bude na nás, ne?

No a jestli pak vy prodáte pozemek třeba nějakému kanibalovi, tak holt jde vina na vaši hlavu.
Na druhou stranu - co si někdo počne s pozemkem obklopeným dalšími pozemky vlastněnými lidmi, kteří kanibaly nesnáší, nebudou s ním nijak spolupracovat, možná mu na pozemek neumožní přes ty své přístup (silnice/cesty si před tím nějak rozdělili, nebo si je v rámci vesnice nechali v nějakém společném vlastnictví - bylo to na nich). Nedodají mu vodu, neprodají jídlo, nedodají elektřinu, nezaměstnají ho, atd... Co by tu dělal?

Prostě vymýšlíte úplně nesmyslné teorie, jen abyste si odůvodnila existenci státu. Toho státu, který za vaše peníze rozbombardoval blízký východ, svrhl seklulární režimy, způsobil migrační vlnu, financuje převaděčské neziskovky, nutí nám kvóty, nutí nás financovat sociální systém, který je pro imigranty neodolatelným lákadlem. Proboha probuďte se. Na jedné misce vah máte zcela uměle vykonstruované nerealistické obavy a na druhé misce vah máte prokazatelného viníka válek, převratů, rozvratu, migrace, sociální turistiky a prosazovatele kvót.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Josef Fraj | 4. 5. 2017 16:43 | reakce na Michaela Ďurčová - 4. 5. 2017 16:14

Víte tohle nejde okecat. Buď je pro vás krádež či loupež legitimní nebo není. A jestli pro vás vaše svoboda začíná v majetku někoho jiného, tak se velmi lišíme v tom, co to ta svoboda je.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Michaela Ďurčová | 4. 5. 2017 18:58 | reakce na Josef Fraj - 4. 5. 2017 16:43

Krádež a loupež není legitimní. Problém je v tom, definovat tyto pojmy. Včetně slova legitimní. Přečtěte si Občanský zákoník a můžete začít tvořit. Co chtete nechejte, co chcete pozměňte a co chcete vyškrtněte. Pak pokračujte s Obchodním zákoníkem, mezinárodním právem...A pak se dá na něčem stavět.

Pokud jen ta Jediná Pravda znamená tu Pravou Svobodu, čím se lišíte od jiných úžasných a jediných spavedlivých režimů?
Socialismus nebo smrt! :)
Kdo nejde s námi, jde proti nám! :)
Nic než národ! :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Altman | 5. 5. 2017 10:39 | reakce na Michaela Ďurčová - 4. 5. 2017 18:58

http://www.svobodny-svet.cz/4332/svoleni-ovladanych.html

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kolibrik | 15. 5. 2017 21:02 | reakce na Jan Altman - 5. 5. 2017 10:39

Zajímavý článek, ale přijde mi to spíše jako výkřik konspiračního teoretika, než realita v demokracii...čímž samozřejmě neříkám, že se i demokratické státy nemohou posunout směrem k totalitě a to za potlesku ,,ovládaných".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Josef Fraj | 4. 5. 2017 20:47 | reakce na Michaela Ďurčová - 4. 5. 2017 18:58

Obchodní a občanský zákoník jsou pravidla sepsaná lupičem, takže jsou zcela irelevantní.
Legitimně nabytý majetek je majetek získaný vlastní prací, směnou, darem. Loupež je útok na tento majetek. Jakýkoliv, tedy i ten, kdy si nějaká skupina odhlasuje, že se zmocní majetku někoho jiného.
Co na tom není jasné?

A nechte toho vykřikování hesel, nebo se s vámi přestanu bavit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Michaela Ďurčová | 5. 5. 2017 12:49 | reakce na Josef Fraj - 4. 5. 2017 20:47

Ale já chápu, pánové, že máte nějakou ideologii. Zrušit, co je teď. Ptám se pořád na to, čím to zrušené chcete nahradit. Myslíte si, že jste chytřejší, než všichni před Vámi v celé historii lidstva. Jediní Vy jste na to kápli! Lidi tvořily zákony odjakživa, dalece dříve, než od Chammurapiho.

Vy chcete společnost bez zákonů? Nebo se zákony, které sepsat pan Altman zhruba ve třech souvětích? A máte pocit, že jsou neprůstřelné? Nebo předpokládáte, že je lidi přestanou obcházet?

Ancap chce zachovat policii a soud(jasně, že soukromé). Podle čeho bude policie jednat a soud soudit? Každý ze dvou sousedů si smí vytvořit vlastní zákoník. Jak bude soud posuzovat sousedské spory? V jakém jazyce? Nyní na podobnou situaci máme mezinárodní právo.

Jak budete posuzovat "dobré mravy" a "místní zvyklosti"? Místní nebude nikdo a mravy bude mít každý jiný. Různá náboženství a kultury mají mravy protichůdné...

Jak budete tvořit obchodní smlouvy? Obchodní zákoník se Vám nelíbí, upravovovat, měnit či vyškrtávat se Vám nechce. Zaplatáte majlant za advokáta, protože k běžné smlouvě bude muset ten obchodní zákoník, či jeho podobu přišpendlit.
Nebo to můžete zkusit bez advokáta. A pak nepotřebujete ani ty soudy.

Jak vyřešíte stíhání trestného činu platného jen na některém území? Vydávání/nevydávání podezřelých? Azyl(na jakémkliv pozemku při provedení jakéhokoli trestného činu)?

Je toho mraky. Nechce se mi to vypisovat. A Vám se nechce číst zákony.
Jen dobrá rada: než nějaký zákon zrušíte, alespoň si ho přečtěte. Ať si pod sebou nepodříznete větev.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+9
+
-

Josef Fraj | 5. 5. 2017 16:25 | reakce na Michaela Ďurčová - 5. 5. 2017 12:49

Jednak nevím proč vás to trápí. To je naše věc a náš problém. Stačí, když nám do toho lidi, jako vy, , Fulda, Babiš, Sobotka a jejich voliči atd atd, nebudou kecat. Jenže to vaše pojetí svobody, která začíná nárokem na majetek jiných lidí, nedovolí.

Druhak, my samozřejmě víme, jak to může fungovat. Jistě by to na začátku nešlo hladce, to žádná změna společenských poměrů, ale my se toho nebojíme. Také o tom bylo napsány celé knihovny, tisíce článků, stovky přednášek (i na youtube), takže kdo má zájem, může se s tím seznámit. Ale pro vás by to, hádám, byla ztráta času. Vy už předem víte, že to nebude fungovat.

Takže pro vaše info, my si vůbec nemyslíme, že jsme chytřejší něž někdo jiný. To pro nás není relevantní kriterium. Zrovna tak pro nás není důležité, co si o tom vy myslíte a vaše rádoby sarkastické poznámky jsou nám ukradené. My jenom chceme, abyste nás nechali být, neokrádali nás a neříkali nám, jak máme žít atd.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michaela Ďurčová | 5. 5. 2017 17:16 | reakce na Josef Fraj - 5. 5. 2017 16:25

"Trápí" mě to, pokud budete ancap propagovat na území, kde žiju, protože mi chcete zrušit i ty zákony, které mě dosud chrání. Zákony o rodině, zákony zvýhodňující naši kulturu na našem území...V ancapu bych nebyla v horních x %, takže by na mě žádné území nevyzbylo. Nebyla bych vlastníkem, tudíž bych nesměla tvořit zákony. Toto je základní rozpor mezi tvrzením o mírumilovnosti a spravedlnosti ancapu. Ancap tvrdí, že si každý může dělat co chce. Naopak. Ti, co by nevlastnili ani ar pozemku by nesměli VŮBEC NIC!

Nesdílím multikulturní ideologie ancapu.

Dále mi vadí, že ancap vůbec neřeší původ majetku. Je mu jedno, že kus ČR prodá člověku(tak že bude absolutním vlastníkem území), který nemá k ČR vztah a k penězům přišel tak, že kdysi zabral území bohaté na nerostné zdroje jinde na Zemi. Ale že to samé s územím udělala ČR, tak to se můžete pominout!

A i Vy, pokud si nepostavíte robusní právní systém, vyseká Vás jakýkoliv(bohatší) protivník s dobrými právníky na Vašich vlastních zákonech.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Jan Altman | 15. 5. 2017 17:12 | reakce na Michaela Ďurčová - 5. 5. 2017 17:16

Ancap nemá multikulturní ideje.
Mám spíš pocit, že ancap společnost by byla docela dost konzervativní a puritánská (protože k multikuturalismu, hedonismu, krátkozrakosti, nezodpovědnosti a amorálnosti nás přímo motivuje demokracie - nestarej se, stát se postará. Zodpovědné potrestá daněmi, nezodpovědné odmění.).

A pokud máte obavy z nevzdělaných, kulturně nekompatibilních a agresivních uprchlíků, tak ty nám sem lifruje ten váš stát a ještě nás nutí na to přispívat. V ancapu by se nestalo, že by někdo popotahoval vlastníka bytu za to, že diskriminuje a byt odmítl pronajmout někomu dle jeho názoru "nepřizpůsobivému". To samé v zaměstnání, autobuse, restauraci, bazénu, parku, kině - opět by pravidla stanovoval vlastník. A ten by je stanovoval s ohledem na zisk, tedy s ohledem na přání rozhodující části zákazníků (náš zákazník, náš pán).

A od vás očekávatelná námitka, že by to tady skoupil nějaký šejk či ajatolláh, je směšná a dětinská.
Ostatně pokud zde budeme mít centralizovaný stát, tak se to stane asi 10000000x pravděpodobněji, protože uplatit pár politiků bude pro takového člověka 10000000x levnější, než na tomto území skoupit veškeré pozemky, firmy, obchody a domy. Zkuste trochu přemýšlet a ne jen vymýšlet absurdní argumenty.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Kolibrik | 15. 5. 2017 22:35 | reakce na Jan Altman - 15. 5. 2017 17:12

Dobrý den, také si myslím, že by ancap společnost byla spíše velmi puritánská. A pokud by vznikla například zítra v ČR, nechtěl bych být v kůži například Romů, pozítří černochů a pak třeba modrookých blonďáků. Prostě v kůži všech v tu chvíli nemajetných menšin, proti kterým bude zrovna averze majetné většiny. Prosím tedy odpověď jestli tito lidé mají v ancap nějaká práva. Či alespoň odkaz na článek, který by toto řešil. Nebo se člen momentálně nepohodlné menšiny bude muset odstěhovat jinam, protože ho nikdo neubytuje, vyhodi z kramu, neobslouzi v restauraci, neposkytne lek. peci atd. a to proto že je to v tu chvíly právě in a kdyby se někdo choval jinak než zbývající konzervy už s ním ostatní nebudou kamarádit a muze se odstehovat také...Předem děkuji za podměty ke studiu. JK

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 16. 5. 2017 12:07 | reakce na Jan Kolibrik - 15. 5. 2017 22:35

Nevšiml jsem se, že by někdo chtěl odmítat obsloužit či zaměstnat lidi jen kvůli jejich odlišnosti. Sice se ojedinělý šílenec najít může, ale obvykle to je spíše tak, že averze vzniká z nějakého důvodu - že určitá skupina ve větší míře provozuje nějakou činnost či chování, které ostatním působí nějakou újmu.
Pokud by hospodský nějakou menšinu diskriminoval, přijde jednak o tržby od dané menšiny, ale dost možná se pro svou xenofobii a rasismus dostane do novin a bojkotovat ho bude i ta většina.

Vlastně ty menšiny jsou na tom hůře dnes:
- dnes stačí, že 51% voličů při 40% účasti (tedy reálně jen 20% oprávněných voličů) nastaví nějaká diskriminující pravidla a všichni příslušníci diskriminované skupiny mají VŠUDE smůlu (protože ti voliči dnes mají možnost to nařídit všem).
Kdežto v ancapu by muselo dojít k tomu, aby NIKDO nebyl ochoten zaměstnat/ubytovat/atd... příslušníka dané skupiny, aby se ta skupina dostala do dané situace.
A je jedno, jestli tou menšinou jsou bohatí (progresivní daně), kuřáci, homosexuálové (ano, v některých demokratických zemích byla homosexualita trestná), etničtí japonci (v USA je všechny internovali do koncentráků i když měli občanství po generace a japonsky ani neuměli), atd...

http://www.svobodny-svet.cz/4374/neprijemna-pravda-o-rasisticke-historii-minimalni-mzdy.html

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Kolibrik | 16. 5. 2017 21:38 | reakce na Jan Altman - 16. 5. 2017 12:07

Myslím si, že většina demokratických států si z podobných přešlapů ve své minulosti vzala ponaučení a zároveň se od nich distancovala. A lze k tomu dodat, že podobné nesmysly (trestná homosexualita) asi byla schvalovana se souhlasem většiny společnosti te doby. A nikde není napsáno, že by se ancap společnost v té stejné době nechovala podobně. Co například afroameričané v jižních státech usa jeste v minulem stoleti? Myslite že vetsinovemu bilemu obyvavatelstvu rasismus nakazal stat nebo to bylo spis obracene? A diky statu tam lide prestali byt diskriminovani.

Chci tim jenom rici, ze si myslim ze je to se souzitim lidi ve spolecnosti trochu slozitejsi nez ze za vsechno muze stat. Podle me ve spolecnosti vzdy budou lide, kteri touzi po moci a tuto touhu budou realizovat. At uz v zastupitelske demokracii nebo v ancap spolecnosti, staci vlastnit dostatecne mnozstvi omezenych zdroju....

Škoda jen, že zatím na světě žádná ancap společnost nefunguje a to idealne tak 100 let, abychom mohli porovnávat jeji vyvoj oproti ostatnim spolecenskym usporadanim.
Zdraví

JK

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Josef Fraj | 6. 5. 2017 01:05 | reakce na Michaela Ďurčová - 5. 5. 2017 17:16

Nevím kam chodíte na ty bludy o ancap. Například s těmi zákony. Nikdo vám je nechce rušit, tedy pokud je budete uplatňovat na sebe a váš majetek.

>>"Ti, co by nevlastnili ani ar pozemku by nesměli VŮBEC NIC! "

Pozemky někomu patří, tak není co řešit. Jestli nějaké pozemky vlastníte, tak jsou vaše a jestli ne, tak ne. Nic by se nezměnilo. Jediné co zbývá dořešit, je rozdělení státních pozemků mezi vás etatisty a ty, kteří s vámi nechtějí mít nic společného, v přechodném období.

Vaše starost o právní systém v ancap je dojemná, ale nic vám po něm není. Vás by se netýkal.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin Risik | 5. 5. 2017 20:26 | reakce na Michaela Ďurčová - 5. 5. 2017 17:16

Ste mi pripomenuli jednu časť majora Zemana, kde vystupuje živnostníčka a sťažuje sa, ako jej štát všetko zobral a v inej scéne jej Zeman tvrdí, že zákony štátu chránia aj ju.

Tuším bol názov tej časti Bestie, možno dohľadať na youtube.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Michaela Ďurčová | 5. 5. 2017 23:13 | reakce na Martin Risik - 5. 5. 2017 20:26

A víte proč přirovnáváte demokracii k socialismu?
Protože můžete :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Martin Risik | 6. 5. 2017 07:09 | reakce na Michaela Ďurčová - 5. 5. 2017 23:13

Chcel som naznačiť, ako asi v skutočnosti taká ochrana zákonmi vyzerá. Ten seriál bol od reality vzdialený, ale nejako tak to je: vláda Vám síce bude tvrdiť, že ste zákonom chránená, ale poza chrbát Vám zoberie väčšinu majetku a práv.

Ale podľa Vás možme byť radi, že si možme otvoriť ústa a nikto nás za to nezavrie do basy. Máte pravdu, zatiaľ je to tak....

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Michaela Ďurčová | 5. 5. 2017 23:20 | reakce na Michaela Ďurčová - 5. 5. 2017 23:13

Toto je od pana Poznera. Dost trefně(bez ironie!) tím vyjádřil prosazování práv kohokoliv v demokracii.
Místo Feministické..
si dosaďte Anarchokapitalistické...
:)

https://imgflip.com/i/1kgygj

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Kolibrik | 4. 5. 2017 18:48 | reakce na Josef Fraj - 4. 5. 2017 16:43

To je pořád dokola. Nacházíte se na území státu, kde platí určitá pravidla, respektovana a schvalovana vetsinou obyvatel. Kteri maji moznost pravidla menit ve volbach. Ja vím Vy jste je nikde explicitne neodsouhlasil a asi s vetsinou z nich ani nesouhlasite. Pak mate dve moznosti, bud presvedcit ostatni o sve pravde nebo sbalit kufry. Obe moznosti mate pouze ve svobodne spolecnosti. Vy ale misto diskuze nad tim jak zlepsit soucasny stav, oznacujete vsechny ostatni za zlodeje nehodne diskuze...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Josef Fraj | 4. 5. 2017 20:48 | reakce na Jan Kolibrik - 4. 5. 2017 18:48

Lžete, respektive podsouváte mně něco, co netvrdím. Na to nebudu reagovat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Kolibrik | 4. 5. 2017 21:50 | reakce na Josef Fraj - 4. 5. 2017 20:48

Máte pravdu. Za poslední větu se omlouvám. Špatně jsem si přečetl Váš předchozí přízpěvek.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Josef Fraj | 5. 5. 2017 00:54 | reakce na Jan Kolibrik - 4. 5. 2017 21:50

O.K.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Capouch | 4. 5. 2017 13:07 | reakce na Josef Fraj - 4. 5. 2017 05:26

Na tohle téma napsal hezkou esej Benjamin Kuras, kde konfrontoval ekonomii s tradičním židovským myšlením. Zkráceně: Co je moje, to je moje, co je tvoje, to je tvoje - charakteristika průměrného člověka, díky Bohu za ně. Co je moje, to je tvoje, co je tvoje, to je tvoje - charakteristika světce, kterých ovšem mnoho nebude. Pak následují ignoranti - co je moje, to je tvoje, co je tvoje, to je moje. No a nakonec zločinci - co je tvoje, to je moje, co je moje, do toho nikomu nic není.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Michaela Ďurčová | 4. 5. 2017 16:29 | reakce na Jan Capouch - 4. 5. 2017 13:07

Zajímavě napsané. A uznávám to přesto, že se obouváte do mojí formulace :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 4. 5. 2017 11:52 | reakce na Josef Fraj - 4. 5. 2017 05:26

Špatně maskovaný Julda, no...

Kritici ancap přehlížejí zásadní fakt: libertariáni ho nikomu nevnucují, chtějí si ho zavést jen mezi sebou, pro sebe. Vůbec jim nevadí, že ostatní budou žít v komunistických kibucech, nebo v eurosocialistickém komunitním ráji s garantovaným příjmem, dvacetihodinovým pracovním týdnem, mateřskou na úrovni průměrné mzdy a sedmimístným Kodiaquem zdarma pro každou vícečetnou rodinu.

Státisti si neuvědomují, s čím si zahrávají. Protože pokud se prosadí takové nápady, jaké popisuje tento článek, velmi záhy to povede k přesnému opaku - kolaps měny, bankrot státu a v důsledku toho příchod čistě tržních vztahů i tam, kde je vidí jen ve svých nočních můrách, tedy i do nemocnic. Zkrátka proto, že po kolapsu jejich eurosocialismu jim zadarmo, nebo za potištěný papírek, doktor nedá lék ani neprovede operaci.
Nebo jinak: jakou v popisované utopii bude mít motivaci schopný, inteligentní a pracovitý člověk? Bude svou energii směřovat do zvýšení produkce (aby mu ji obratem sebrali), nebo do zabránění okrádání své osoby? Stačí se podívat, jaké prostředky se v posledních týdnech nalívají do kryptoměn - to dost napoví.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Michaela Ďurčová | 4. 5. 2017 16:36 | reakce na Jan Altman - 4. 5. 2017 11:52

Nebuďte paranoidní, pane Altmane :)

"Kritici ancap přehlížejí zásadní fakt: libertariáni ho nikomu nevnucují, chtějí si ho zavést jen mezi sebou, pro sebe."

Zaveďte si ho prosím. Území se v celé historii lidstva zabíralo a bránilo silou. Ale jsme pokrokoví, skuste tentokrát třeba prosit! :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 4. 5. 2017 14:42 | reakce na Jan Altman - 4. 5. 2017 11:52

Ale vždyť vám libertariánům nikdo nebrání najít si území, kde si budete svobodně nenuceně vegetovat. Že takové volné území pro libertariány, kde by se mohli usídlit, nikde na Zemi není? No, tak to Vám potom ale nezbývá, než tu vaši libertariánskou utopii VNUTIT ostatním!

A souhlasím, že od současného stavu by se společnost neměla moc odchylovat. Takové ty hrátky s fiskální odpovědností, bitcoinem, imigrací apod., mohou situaci jen zhoršit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Capouch | 4. 5. 2017 13:03 | reakce na Jan Altman - 4. 5. 2017 11:52

On nemusí přijít ani kolaps států, ale místy se tohle obcházení nevyhovujících systémů děje. Četl jsme pár zajímavých článků o školství v Koreji, kde studenti usilovně po nocích studují a odpoledne mají placené doučování, a do školy se de facto chodí vyspat. A podobně v Řecku se demotivovaní učitelé za malou státní mzdu věnují demotivovaným studentům a odpoledne poskytují těm motivovaným placené konzultace.

Zvláštní, že nikoho nenapadne zavést dobrovolné placené školství, ale raději se provozuje tahle pokrytecká hra.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Pat Bateman | 5. 5. 2017 12:40 | reakce na Jan Capouch - 4. 5. 2017 13:03

Stejné je to v socialistickém zdravotnictví. Nesmíte si připlatit za lepší materiál, za lepšího lékaře, tak zajdete za panem primářem s padinou / kilíčkem v obálčice a má te to také, jenom pojišťovně se vyfakturuje to nejlevnější....

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 27. 6. 2017 17:00 | reakce na Pat Bateman - 5. 5. 2017 12:40

Jasnéééé. Nejlepší bude mu dát paraganskou padinu. :-) Viz Liška (Pupendo). :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK