Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Kolik Evropy snese Evropa

24. 3. 2017
9 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Já směním svou práci se zaměstnavatelem za peníze, protože on touží víc po mé práci a já víc po jeho penězech. A následně já ty peníze směním třeba za biftek, protože si cením víc bifteku, než těch peněz, kterých se kvůli němu vzdávám. A restauratér naopak víc chce ty mé peníze, než svůj biftek.

My tomu říkáme směna, vy tržní přerozdělování, naše soudružka domovnice tomu říká "hnusný kapitalismus" a moje babička "zázrak". Je v podstatě jedno, jak to kdo nazve, funguje to stále stejně. Dobrovolně a tudíž oboustranně výhodně. Představa, že to je potřeba nějak napravovat či korigovat, je zcestná. Jednak není. Jednak kým a z jakého titulu? Napravujte si důsledky vlastních směn, pokud tedy protistrana souhlasí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
7
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Aby tržní ekonomika fungovala v rámci státu, je třeba tržní přerozdělování částečně kompenzovat přerozdělováním státním.

Aby mohl fungovat společný evropský trh je třeba, aby unie neřešila veřejné dluhy méně výkonných zemí a pokud unie trvá na fiskální "odpovědnosti" všech zemí unie, je třeba pokročit v integraci a tedy k měnové unii přidat i unii fiskální. A protože politici vnímají možnost rozhodovat o státních financích, jako klíčovou, je téměř nemyslitelné, aby fiskální unie nebyla současně doprovázena unií politickou.

Jedinou alternativou k výše uvedeným je rozpad unie. Pozvolný nebo náhlý, který bude samozřejmě doprovázen zcela automatickou erozí jednotného evropského trhu.

Rozpad EU považuji za úplně nejhorší ze všech výše uvedených alternativ a to především z důvodů geopolitických.

Stejně tak globální kapitalismus je "odsouzen" k vytvoření jediného globálního superstátu, nebo k postupnému nebo náhlému opuštění uvedeného konceptu jednotného globálního trhu.

Nahlásit
-
-14
+

Diskuze

Sice mu tím nezaslouženě lichotím, ale řekl bych, že Richard je takový Jára Cimrman české ekonomie. "Tržní přerozdělování" jistě není poslední z jeho "objevů" . Významem bych to srovnal s Járovo "bezmotorovým důlním výtahem" :-)))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Vy zjevně nechápete absurditu svých nápadů.
Franta s Pepou mezi sebou dobrovolně provedou oboustranně výhodnou směnu.
A pak přijde Tonda a řekne "nene", to nebylo správně, je to potřeba korigovat + já si za tu skvělou korektorskou službu samozřejmě vezmu odměnu.

A demokracie to nijak nevylepšuje:
Franta s Pepou mezi sebou dobrovolně provedou oboustranně výhodnou směnu.
Tonda, Jarmil a Vasil hlasují a Frantu s Pepou přehlasují, jejich dobrovolnou směnu prohlásí za špatnou a napravení hodnou. Uznají, že směna bylo pro oba výhodná, ale pro Frantu víc (jeho zisk ze směny odhadnou na 20Kč a Pepův jen na 10Kč). Tak se rozhodnou to zkorigovat tak, že Frantovi seberou 12Kč a Pepovi 2Kč (tím je srovnají) a těch sebraných 14Kč ti tři společně propijí. Super.

Nebo jinak: Franta Pepovi prodá bednu mrkve za 200Kč. Dobrovolně. Tchýně Jarmila do něj hučí, že je debil a měl si říct aspoň o 250. A tak Jarmila+Franta demokraticky přehlasují Pepu a provedou "korekci". Původní název takového činu byl krádež, ale žijeme v moderní době, že.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

Já směním svou práci se zaměstnavatelem za peníze, protože on touží víc po mé práci a já víc po jeho penězech. A následně já ty peníze směním třeba za biftek, protože si cením víc bifteku, než těch peněz, kterých se kvůli němu vzdávám. A restauratér naopak víc chce ty mé peníze, než svůj biftek.

My tomu říkáme směna, vy tržní přerozdělování, naše soudružka domovnice tomu říká "hnusný kapitalismus" a moje babička "zázrak". Je v podstatě jedno, jak to kdo nazve, funguje to stále stejně. Dobrovolně a tudíž oboustranně výhodně. Představa, že to je potřeba nějak napravovat či korigovat, je zcestná. Jednak není. Jednak kým a z jakého titulu? Napravujte si důsledky vlastních směn, pokud tedy protistrana souhlasí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
7
+

No a přirozeným projevem směny je tržní přerozdělování. Stejně jako je přirozeným projevem pšouku smrad.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-7
+

Žádné tržní přerozdělování neexistuje. Existuje pouze směna.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Aby tržní ekonomika fungovala v rámci státu, je třeba tržní přerozdělování částečně kompenzovat přerozdělováním státním.

Aby mohl fungovat společný evropský trh je třeba, aby unie neřešila veřejné dluhy méně výkonných zemí a pokud unie trvá na fiskální "odpovědnosti" všech zemí unie, je třeba pokročit v integraci a tedy k měnové unii přidat i unii fiskální. A protože politici vnímají možnost rozhodovat o státních financích, jako klíčovou, je téměř nemyslitelné, aby fiskální unie nebyla současně doprovázena unií politickou.

Jedinou alternativou k výše uvedeným je rozpad unie. Pozvolný nebo náhlý, který bude samozřejmě doprovázen zcela automatickou erozí jednotného evropského trhu.

Rozpad EU považuji za úplně nejhorší ze všech výše uvedených alternativ a to především z důvodů geopolitických.

Stejně tak globální kapitalismus je "odsouzen" k vytvoření jediného globálního superstátu, nebo k postupnému nebo náhlému opuštění uvedeného konceptu jednotného globálního trhu.

Nahlásit

-
-14
+

Největšími přerozděliteli peněz mezi státy v USA jsou ozbrojené síly a federální důchodový fond. V okamžiku, kdy se začne mluvit o federálním důchodovém fondu, tak se vzbouří Němci, protože němečtí důchodci asi nepřijmou snížení důchodů o 70% ve prospěch Rumunů a Bulharů.
O evropské federální armádě je škoda se jen zmiňovat.

Nahlásit

-
5
+

Kolik Antarktidy snese Antarktida?

Nahlásit

-
1
+

Stačil první odstavec.

Nahlásit

-
2
+