Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: 30 věcí, které jsem se dočetl v roce 2016

30. 12. 2016
 15 391
7 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Nemyslím, si, že experiment Debory Smallové a kolegů, o kterém píše pan Houdek, nějak dokazuje, že ženy jsou diskriminovány a proto si neřeknou o vyšší odměnu (ve svém blogu Houdek tohle chování s diskriminací spojuje).

Těch důvodů, proč se tak ženy chovají, přece může být víc. Uvedu vám příklad. U našeho domu je takový ohyb chodníku, kdy chodec by měl ujít několik kroků navíc, aby při chůzi nevešel do dráhy vedlejší stezky pro cyklisty. Protože tou cestou chodím každý den, vypozoroval jsem určitou pravidelnost: většina žen jde přesně podle vytčené trasy chodníku a tak udělá oněch pár kroků navíc. Většina mužů jde přímo a prostě část cesty jdou po cyklostezce.

A teď bych se zeptal: má také tohle chování nějakou souvislost s diskriminací žen? Ale kdepak, ženy prostě mají tendenci více se přizpůsobit, nedělat vlny, neriskovat, vyhnout se možné kritice. Jestli je to dáno hormonálně nebo výchovou, to je druhá věc. Nejspíš obojím. Ale žádná diskriminace v tom, podle mne, roli nehraje. A nějak podobně to bude i s jejich neodvahou říci si o zvýšení platu nebo o vyšší pozici.

Nahlásit
-
11
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Zdá se mně to, nebo se z finmagu stal blog manželů Kašpárkových?

Nahlásit
-
-8
+

Diskuze

"V roce 1776 se k nějaké církvi hlásilo v Nové Anglii jen 20 procent obyvatel".

Nevím jak publikace definuje výraz "hlásit se k nějaké církvi", ale určitě to neznamená že tam tehdy bylo pouze 20 procent aktivně vyznávajících lidí. Spíše bych si tipnul, že tam bylo značné množství náboženských komunit a kongregací, které daný údaj vůbec nezachycuje. Koneckonců, prvotní osadníci byli radikální křesťanští renegáti neuznávající žádnou centrální světskou ani církevní autoritu.
Ano, ve druhé polovině 19.století skutečně došlo v USA ke křesťanské obrodě, ale myšlenka, že by v 18.století byli Američané nenáboženští je opravdu pitomost.

Nahlásit

-
2
+

Jak vidno, i nepotismus patří mezi ty správné liberální hodnoty. :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Zdá se mně to, nebo se z finmagu stal blog manželů Kašpárkových?

Nahlásit

-
-8
+

Přečtěte si např. studii č.2 od již zmíněné Rudman:
http://rutgerssocialcognitionlab.weebly.com/uploads/1/3/9/7/13979590/rudman_moss-racusin_phelan__nauts_2012.pdf

Cituji závěr:
"In sum, Study 2 supports the SIH's claim that backlash depends on status violations (i.e., a conflict between women's ascribed and achieved status that is exacerbated by high status displays). Having an outstanding list of achievements did not protect a woman from backlash or the dominance penalty when she displayed high status behaviors reserved for men, even when they are necessary for effective leadership (i.e., frank assessment to maintain high standards). However, it did protect a communal woman from both hurdles, suggesting that women can be exceptionally intelligent and accomplished without risking backlash, provided they attenuate their status with extreme diplomacy."

Neboli, ženy jsou nuceny se chovat více diplomaticky, jinak jsou vnímány jako příliš dominantní a méně "likeable" a "hireable" (viz tabulka 3 ve studii). Mimochodem, takto jsou vnímány nejen muži, ale i ostatními ženami. Čili můj komentář byl opravdu jen zkratka, protože s nimi pak nechce jednat 100% a ne 50% (sorry za další zkratku :-) ). Čímž rovnou odpovídám na Váš druhý komentář týkající se HR oddělení.

Jinak díky za diskuzi. S Vašimi názory tady na finmagu často nesouhlasím, ale argumentujete rozumně a civilizovaně, a vždy si Vaše příspěvky rád přečtu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
8
+

"50% pracovní síly dostává nižší mzdu ne kvůli nižší výkonnosti, ale protože zbylých 50% s nimi kvůli předsudkům a historickému vývoji nechce vyjednávat."

Mohl byste nějak doložit, že 50 % pracovní síly nechce s tou druhou polovinou vyjednávat?
I kdybych to vzal jen jako takovou zkratku, tak je to podle mne nesmysl.

Druhá věc, pokud problém odkazujete na HR oddělení firem, tak si zkuste udělat průzkum, které pohlaví na těchto odděleních výrazně převažuje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

To, co jste popsal jako "mají tendenci více se přizpůsobit, nedělat vlny, neriskovat, vyhnout se možné kritice", by někdo jiný mohl pojmout jako "berou ohledy na ostatní, nejsou zbytečně konfrontační, nejsou líné udělat krok navíc". Parádně jste tím demonstroval jev, který popisují Rudman a Glick ve studii zmíněné v Houdkově článku.

Jestli jde o diskriminaci nebo ne, je slovíčkaření. Spíš je škoda, že společnost nefunguje tak efektivně, jak by mohla. 50% pracovní síly dostává nižší mzdu ne kvůli nižší výkonnosti, ale protože zbylých 50% s nimi kvůli předsudkům a historickému vývoji nechce vyjednávat.

Mimochodem, rozhodně si nemyslím, že by to měl řešit stát. Je to spíš otázka pro HR oddělení firem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Nemyslím, si, že experiment Debory Smallové a kolegů, o kterém píše pan Houdek, nějak dokazuje, že ženy jsou diskriminovány a proto si neřeknou o vyšší odměnu (ve svém blogu Houdek tohle chování s diskriminací spojuje).

Těch důvodů, proč se tak ženy chovají, přece může být víc. Uvedu vám příklad. U našeho domu je takový ohyb chodníku, kdy chodec by měl ujít několik kroků navíc, aby při chůzi nevešel do dráhy vedlejší stezky pro cyklisty. Protože tou cestou chodím každý den, vypozoroval jsem určitou pravidelnost: většina žen jde přesně podle vytčené trasy chodníku a tak udělá oněch pár kroků navíc. Většina mužů jde přímo a prostě část cesty jdou po cyklostezce.

A teď bych se zeptal: má také tohle chování nějakou souvislost s diskriminací žen? Ale kdepak, ženy prostě mají tendenci více se přizpůsobit, nedělat vlny, neriskovat, vyhnout se možné kritice. Jestli je to dáno hormonálně nebo výchovou, to je druhá věc. Nejspíš obojím. Ale žádná diskriminace v tom, podle mne, roli nehraje. A nějak podobně to bude i s jejich neodvahou říci si o zvýšení platu nebo o vyšší pozici.

Nahlásit

-
11
+