Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Dobrý a špatný konzum: Proč štědrovečerní hospody nevadí?

8. 7. 2016
 12 494
6 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

"Nechceme omezovat prodejní dobu například v neděli, jak je to v některých státech, ale myslíme si, že sedm nejzákladnějších státních svátků by měli i tito lidé mít volno.“

To říkají socani teď. Za dva roky přidají i ty kavárny a za pět už budou chtít i světit neděle. No a než se vzpamatujeme, tak nás budou pouštět na venčení z gulagů v přesně určených intervalech. A někteří si ještě budou chrochtat, jak jim to ušetří námahu s přemýšlením. Salámovkou kupředu levá!

Nahlásit
-
24
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Tam kde ztroskotá schopnost rozumné dohody mezi zaměstnancem, tak to násilím upraví stát, který tak učiní ke škodě obou stran.

Kdyby majitelé prodejen (resp. jejich manažeři) na svátky brali brigádníky, aby si stálí zaměstnanci, kteří o to budou stát(!), mohli vzít ve svátky volno, žádný problém by státní byrokrati "řešit" nemohli, neb by neexistoval.

Když se ale majitelé prodejen (resp. jejich "manažeři") nedokáží se svými zaměstnanci dohodnout na tak primitivní věci, jako je dočasná náhrada brigádníkem, pak se nemohou divit, že se tohoto "problému" ujme nějaký agilní potrhlý, politické body vyhlížející "politik". A další úplně zbytečný a v podstatě všem škodící zákon, je na světě.

Nahlásit
-
-1
+

Diskuze

Já vám nevím. Opravdu jsou lidé, kteří "tráví" čas o svátcích v Albertu nebo Lidlu? Nebo v Tescu? Opravdu jsou lidé, kteří v supermarketech, ne obřích nákupních centrech, tráví delší než nezbytnou dobu?

Při svých nepočetných a veskrze nepříjemných exkurzích do světa svátečního "šopingu" jsem nabyl dojmu, že lidé spíše korzují mezi obchody s oblečením a fast foody.

Pokud by to volno ve svátek zaměstnanci supermarketů opravdu chtěli, tak budiž, ale pokud mají odbory takovou sílu, nechápu proč si rovnou nenechali uzákonit i větší platy, nebo lepší pracoví podmínky.

Celé to téma mi přijde jen jako divadlo, ve kterém se hodně hraje, ale ve výsledku si jen o některých svátcích nebudu moct jít nakoupit jídlo. Prodavačky na tom furt budou mizerně, akorát místo sváteční směny budou mít "záhul" den před, protože lidé začnou nakupovat, jakoby měl přijít soudný den a společnost nezačne hromadně meditovat nad podstatou svátku a svým vztahem k vesmíru, jen bude těch 30 minut konzumovat jinak.

Nahlásit

-
2
+

Tam kde ztroskotá schopnost rozumné dohody mezi zaměstnancem, tak to násilím upraví stát, který tak učiní ke škodě obou stran.

Kdyby majitelé prodejen (resp. jejich manažeři) na svátky brali brigádníky, aby si stálí zaměstnanci, kteří o to budou stát(!), mohli vzít ve svátky volno, žádný problém by státní byrokrati "řešit" nemohli, neb by neexistoval.

Když se ale majitelé prodejen (resp. jejich "manažeři") nedokáží se svými zaměstnanci dohodnout na tak primitivní věci, jako je dočasná náhrada brigádníkem, pak se nemohou divit, že se tohoto "problému" ujme nějaký agilní potrhlý, politické body vyhlížející "politik". A další úplně zbytečný a v podstatě všem škodící zákon, je na světě.

Nahlásit

-
-1
+

A kdo má mít právo jiným lidem nařizovat, jak mají žít?
Já také nechápu rodiny, co jedou z venkova na kraj velkého města do šopingmólu strávit tam neděli. Pro mne je návštěva těchto zařízení utrpením.
Ale přesto nechápu, jakým právem bych měl svůj pohled a svůj životní styl označit za jediný správný a ostatním ho vnutit.

Navíc to samozřejmě nic nevyřeší. Jelikož se zřejmě jedná o prázdné a bezduché lidi bez kulturních rozhledů a koníčků, tak ten "ušetřený" čas stráví u estrády na TV Nova, nebo u piva v hospodě. A teď mi řekněte, zda pro jejich děti a rodinné vazby nakonec není lepší ten rodinný výlet do šopingu.

Ale to, že to opatření nepřinese kýžený efekt, považuji za daleko méně podstatný argument, než to, že zkrátka nejsem polobůh, abych se cítil oprávněn někomu vnucovat svůj pohled na ideální způsob trávení neděle.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
23
+

Osobně do jisté míry sympatizuji s jistým omezením otvírací doby právě z důvodů řekněme "socializačního". Ono myšlení některých lidí, pro které se návštěva hypermarketu stává "hlavním zážitkem", už je skutečně poněkud zvrácené a když budou alespoň při některých svátcích donuceni zamyslet se nad jiným programem, tak jim to jen prospěje, přitom ty "méně zblblé" to omezí jen minimálně.
Jenže takto argumentují dejme tomu lidovci (a ani ti ne na 100%), v označení argumentace ČSSD o ochraně zaměstnanců za pokryteckou musím s článkem naprosto souhlasit a dokonce bych se nebál posunout ještě o kousek dále. Ve skutečnosti to totiž zaměstnancům spíše uškodí, u leckoho byly sváteční směny spíše vítané díky příplatkům podle zákoníku práce, omezení provozu nutně platy sníží, případně pár brigádníků o výdělek připraví úplně, protože méně směn se zvládne s menším stavem personálu. Docela by mne zajímalo, kdo byli ti "jásající zaměstnanci" na galérii sněmovny, v tomto případě mám problém věřit, že opravdu reprezentovali typického zaměstnance. Pokud by je k potlesku snad vedlo to, že některý řetězec si účast na směnách vynucuje či se třeba vyhýbá zmíněným příplatkům, tak bych ze strany ČSSD pokládal za daleko smysluplnější tlak na zintenzivnění kontrol v tomto směru, ale toto se zjevně nestalo...

Nahlásit

-
2
+

"Nechceme omezovat prodejní dobu například v neděli, jak je to v některých státech, ale myslíme si, že sedm nejzákladnějších státních svátků by měli i tito lidé mít volno.“

To říkají socani teď. Za dva roky přidají i ty kavárny a za pět už budou chtít i světit neděle. No a než se vzpamatujeme, tak nás budou pouštět na venčení z gulagů v přesně určených intervalech. A někteří si ještě budou chrochtat, jak jim to ušetří námahu s přemýšlením. Salámovkou kupředu levá!

Nahlásit

-
24
+

Pane Kašpárku, občas píšete i za mne, nedovzdělaného libertariána. Celý ten konstrukt s nutností podpořit rodinné vazby (které mimochodem některými zákony rozbíjíme) je skutečně jen pokrytecká hra.

Nahlásit

-
20
+