Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Soumrak ornamentů

22. 9. 2015
 8 819
27 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Byl jsem kdysi pomáhat s opravou pramenů na Jesenicku a jeden aktivista nás tam prováděl po lese a říkal: "Kde tu vidíte nějakou přímku. Nebo kružnici. Co vám o tomhle může matematika říci?" Myslel to nepochybně dobře, ale... A nějaký takový pocit mám i z tohoto článku.

Jedno musím ocenit - metavtip na závěr. Nesnáze lineární predikce lze osvětlit na polynomu 2. stupně. Ale vzít si k tomu jako "ornament" Mandelbrota vede k tomu, že značná část čtenářů sice netuší která bije - ale vypadá to mnohem víc cool. Ano, takhle to bohužel funguje (nejen) v ekonomii.

Predikce budou vždy neutuchajícím zdrojem zábavných omylů. Samuelson např. ve své slavné učebnici předpověděl, že HDP SSSR překoná USA někdy mezi lety 1984-97 (viz jdem.cz/bttse9). Nějak podobně to viděl i Schumpeter. Ale jak říkal už G. Box - All models are wrong but some are useful.

A nikdy v historii nebylo modelování oněmi nedokonalými, po častech lineárními strukturami (jestliže zahrneme i exponenciální rodiny rozdělení) úspěšnější než v posledních letech. Podívejte se třeba na kaggle.com, podívejte se na http://jdem.cz/aaaa9, podívejte se kolik je průměrný plat Data Scientist v soukromé sféře (cca 120 000 USD). Ano, často modely selhávají, někdy spektakulárně - a to zdaleka nejen v ekonomii. Ale dejme si pozor, abychom v touze po dokonalosti nezavrhli Google Translate, neb nám 'špatně' přeložil Shakespearovy sonety. To není chyba té služby, to je chyba vaše. Podobně je to s meteorologickými modely, predikcí zemětřesení nebo úspěchu baseballového týmu.

Je to mé oblíbené téma a mohl bych tu o něm povídat ještě dlouho. Ale naštěstí nemusím, protože někdo mnohem chytřejší než já o tom napsal knížku: "Nate Silver: Signál a šum. Většina předpovědí selže. Některé ne." Koho predikce zajímají, ať si jí sežene. O ekonomii je tam celá kapitola :-)

Nahlásit
-
1
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Že vy vždycky přispěcháte demonstrovat, že jste vůbec nepochopil o čem je řeč?
Co říká sám Nate Silver o Data Science? “I think data-scientist is a sexed up term for a statistician....Statistics is a branch of science. Data scientist is slightly redundant in some way and people shouldn’t berate the term statistician.”

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-1
+

Diskuze

A co tak se podívat na ekonomii jako proud energie v čase? To by nepomohlo?

Nahlásit

-
0
+

Dobrým příkladem vědecké predikce lidského jednání jsou katastrofické předpovědi od starého Malthuse přes Římský klub a Limits of Growth až po dnešek. Jejich záklaním znakem je, že se katastrofálně mýlí :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To je zvláštní, čím se lidé dokáží chlubit. Jeden se zmíní, že má doktorát a druhý kontruje vlastnictvím videa….

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A já mám zase video z Tuzexu

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pokud je stejne dobra, jako Kapital pro 21.stoleti, tak urcite

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Doufám, že se vám bude líbit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Hm. Proč?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Společenská věda je oxymóron.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Že vy vždycky přispěcháte demonstrovat, že jste vůbec nepochopil o čem je řeč?
Co říká sám Nate Silver o Data Science? “I think data-scientist is a sexed up term for a statistician....Statistics is a branch of science. Data scientist is slightly redundant in some way and people shouldn’t berate the term statistician.”

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Ale jo. Dokud si budou děcka stavět bábovičky na pískovišti a ekonometrové hrát se svými modýlky někde v zatuchlých kuloárech, tak fajn.

Ale pustit ekonometry do světa je ekvivalent přijetí dětiček z pískovišť jako přednášející na fakultu architektury nebo jako projektanty. Skončí to průserem.

Nahlásit

-
0
+

Ne.
MOJE teorie a MUJ model je skvely (potvrdila mi to i moje maminka) a proto MAM PRAVO ostatnim pomoci nej ridit zivot a sebrat jim pulku platu!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Díky za tip na knihu. Už si ji jdu objednat. Jak se zdá, není zdejsi diskuze jen materiál pro bezucelnou legraci.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Brilantní článek. :-)

Nahlásit

-
0
+

Jejda, to vás musím zklamat. Já mám z matematiky doktorát. A tipl bych si, že já obdivoval Mandelbrotovy fraktály v době, kdy jste vy ještě tahal kačera :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Byl jsem kdysi pomáhat s opravou pramenů na Jesenicku a jeden aktivista nás tam prováděl po lese a říkal: "Kde tu vidíte nějakou přímku. Nebo kružnici. Co vám o tomhle může matematika říci?" Myslel to nepochybně dobře, ale... A nějaký takový pocit mám i z tohoto článku.

Jedno musím ocenit - metavtip na závěr. Nesnáze lineární predikce lze osvětlit na polynomu 2. stupně. Ale vzít si k tomu jako "ornament" Mandelbrota vede k tomu, že značná část čtenářů sice netuší která bije - ale vypadá to mnohem víc cool. Ano, takhle to bohužel funguje (nejen) v ekonomii.

Predikce budou vždy neutuchajícím zdrojem zábavných omylů. Samuelson např. ve své slavné učebnici předpověděl, že HDP SSSR překoná USA někdy mezi lety 1984-97 (viz jdem.cz/bttse9). Nějak podobně to viděl i Schumpeter. Ale jak říkal už G. Box - All models are wrong but some are useful.

A nikdy v historii nebylo modelování oněmi nedokonalými, po častech lineárními strukturami (jestliže zahrneme i exponenciální rodiny rozdělení) úspěšnější než v posledních letech. Podívejte se třeba na kaggle.com, podívejte se na http://jdem.cz/aaaa9, podívejte se kolik je průměrný plat Data Scientist v soukromé sféře (cca 120 000 USD). Ano, často modely selhávají, někdy spektakulárně - a to zdaleka nejen v ekonomii. Ale dejme si pozor, abychom v touze po dokonalosti nezavrhli Google Translate, neb nám 'špatně' přeložil Shakespearovy sonety. To není chyba té služby, to je chyba vaše. Podobně je to s meteorologickými modely, predikcí zemětřesení nebo úspěchu baseballového týmu.

Je to mé oblíbené téma a mohl bych tu o něm povídat ještě dlouho. Ale naštěstí nemusím, protože někdo mnohem chytřejší než já o tom napsal knížku: "Nate Silver: Signál a šum. Většina předpovědí selže. Některé ne." Koho predikce zajímají, ať si jí sežene. O ekonomii je tam celá kapitola :-)

Nahlásit

-
1
+

Napište si e-mail na redakce@finmag.cz. Úředně potvrzený podpis připojovat nemusíte.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Sice si neumím ověřit rovnice, kterými nás autor zahrnul :D ale tohle je fakt dobrý článek. Přimlouvám se za víc Fursta, a příště klidně i delší.

Nahlásit

-
0
+

"Vtom šli kolem ekonomové a hledali nějaký ornament, který vyšít na svou (veskrze náboženskou a estetickou) představu, že ekonomika by se měla také vyvíjet k nějaké rovnováze."
A já jsem upadl ze židle... :-))))
Prosím redakci o zpřístupnění zdrojového kódu obrázku vyrobeného exkluzivně pro Finmag.
Nebo že by to bylo #000000 ?

Nahlásit

-
0
+

Díky za článek, velmi kvalitní. Bonus: Veslař nechápe, tudíž Hatlapatka nemůže reagovat.

Nahlásit

-
0
+

Přesně - kdyby se snažili ve svých kabinetech jen o její popis, pak by to bylo poměrně neškodné.

Co by ještě bylo lze tolerovat je to, kdyby svých modelů a predikcí využili k pokusu vydělat si na burze (zvláštní je, že mezi akademickými ekonomy těch zbohatlých na burze moc není), případně ty modely zkusili prodat nějaké finanční či ratingové společnosti.

Do překročení této linie je vše v pořádku. Jakmile se ale chtějí stát "velkým kormidelníkem", či byť jen "jemným dolaďovačem", nastává tragedie.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Obávám se, že klimatické modely jsou na tom stejně. Také jim většina věří a ti ostatní se jim musí podřizovat. Všichni bojujeme proti neviditelné hrozbě CO2. Trochu to připomíná ten historický koncept energie. Lidé ale rádi věří tomu, co není vidět. Bohužel důsledky těchto imaginárních výplodů mohou být značně reálné a bolestivé. VW by mohl vyprávět.

Matematické modely se dají snadno použít pro dokázání ledasčeho i v těch přírodních vědách. Stačí např. vhodně zadat počáteční podmínky. Jak říká přítel výpočtář " A jak to má vyjít?"

Nahlásit

-
1
+

Jazyk je taky živý organismus, který se vyvýjí :-P

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

fuj teda - vyvíjí :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Super počtení. Já tuhle snahu o řízení ekonomiky v diskusích (a i pro mé jednodušší vnímání) označuji jako aplikování přímé úměry na vše a zapomenutí na to , že platí i úměra nepřímá (např.lafferova křivka). Pěkně po selsku to popsal prof.Zelený, že k ekonomii přistupujeme jako ke stroji, který při vhození stejných surovin (změna daní, úrokových měr ap.) bude vždy vydávat stejný výrobek, ale jde o živý organismus, který se adaptuje a vyvýjí. Stejně jako když dvakrát kopneme psa a on s kňučením zaleze, získáme pocit že se nám nemůže nic stát, a on potřetí potvora kousne.

Nahlásit

-
0
+

Článek pro který stojí tento web sledovat. Nesouhlasím pouze s větou "Přírodní vědy jsou pokusem o informační kompresi reálného světa." O to se snaží možná tak ta ekonomie, což zase není přírodní věda (snad ani věda). Každá přírodní věda se snaží pouze o popis "svojí" části reálného světa.

Nahlásit

-
0
+

Připojuji se, jen to potvrzuje to, co tvrdím dávno - o fungování skutečného světa ekonimiky ví ekonomové stále ještě poměrně málo a snaha o její popis v modelech, výpočty, predikce a nedej bože řízení se prostě musí setkat s neúspěchem, což můžeme číst v novinách každý den ...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Skvělé, děkuji! Je příjemné si po ránu přečíst inteligentní a vtipný článek!

Nahlásit

-
0
+