Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Očima expertů: Řek řek’ ne. Co to znamená pro Evropu a co pro nás?

10. 7. 2015
 15 844
37 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Keynes dal politikům do rukou "vědecké" zdůvodnění tištění peněz a přerozdělování. Bez ohledu na to, co si myslel sám Keynes. O tom se bavit nechci, protože jsem nenašel nikoho, kdo si myslíl, že Keynese pochopil a vzhledem ke zmatenosti a logické nekonzistenci jeho textů, to možná ani nejde. Sám se nepovažuji za znalce Keynese, tak se k tomu nebudu dál vyjadřovat.

Politici potřebují opět někoho, kdo jim dá rádoby věděcké zdůvodnění všech těch regulací, inflace a systematického olupování občanů. Protože Marx či Keynes už by neprošli, tak hledají nějaké nové jméno. Piketty nebo Krugman jsou takové typy, které by se jim mohli hodit.

To, že rakouská škola vyvrátila Keynesovo, zřejmě poněkud chaotické učení, není problém rakouské školy. A obviňování RŠ, že může za ústup Keynese ze slávy, je známka naprosté neznalosti scény teoretické ekonomie. Ještě nedávno se RŠ vyučovala jen na jediné vysoké škole na světě, kdežto Keynes (a Marx) na všech. Pokud se RŠ začne postupně prosazovat, tak to bude zejména proto, že na rozdíl od ostatních ek. směrů je logicky konzistentní.

Podle mne se ostatní ekonomické školy mají k RŠ, jako astrologie k astronomii. Tolik z mé strany k té pavědě. Jsem zvyklý, že mainstreamoví a zejména vládou placení ekonomové, se vyjadřují o RŠ pohrdlivě, ale intelektuálové většinou zpívají píseň svého chlebodráce. Já za ekonomii placený nejsem, tak si mohu dovolit nezávislý názor.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Oprava – ani ani = ani jeden

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

„Možná nahradí“ možná nenahradí. Jak můžeš nahradit někoho kdo zemřel před šedesáti lety. Keynes by vrchní a nejvlivnější ekonom první poloviny dvacátého století. Zatím se mu ani ani nepřiblížil a musel se zprofanovat, protože neseděl bankovnímu systému a to hlavně promocí pavědy Rakouské školy.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A jakmile toto vyhýbání překročí určitou mez (tzn. dělá to "skoro každý"), už s tím státní moc mnoho nenadělá. Dříve či později tedy bude dosažen kritický "treshold" a nebude cesty zpět a skončí to tím, že moc nakonec nebude mít ani na pendreky a slzák. Natož na vydržování si rozbujelého represivního aparátu - ten za penězi uteče do privátní sféry.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Touto cestou jde každá demokratická vláda, jen různými rychlostmi a z různých výchozích bodů.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Je jen škoda, že nikdo neupozornil že vláda ČSSD v čele se Sobotkou (dluhy se neplatí) nás vedou Řeckou cestou, a mrzí mě že to žádný ekonom ve svých vyjádřeních nepoznamená.

Nahlásit

-
0
+

Různí lidé mají různou míru odvahy a ochoty se tomu nucenému splácení více či méně bránit.
A řekl bych, že čím více má člověk názor jako vy (že to za svůj dluh nepovažuje), tím větší má i tu ochotu a odvahu se bránit. Každopádně ztrácí ony (pseudo)morální zábrany (vštěpované nám státním školstvím a propagandou) se bránit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ten soudruh například navrhuje odpuštění nejen řeckého dluhu, ale dluhu velké části zemí EU.

http://byznys.lidovky.cz/nemci-kazou-splacet-vysmech-d10-/statni-pokladna.aspx?c=A150711_134707_statni-pokladna_ELE

Kdybych byl člověkem spořícím si na penzi v nějakém 3.pilíři (z významné části vyfutrovaném právě dluhopisy), asi bych zpozorněl.
Plus to tedy trochu zpochybňuje skálopevné přesvědčení našeho místního malého "piketíka" RF, že státní dluhopisy jsou absolutně bezpečné (samozřejmě až na nějaký ten občasný bankrot, restrukturalizaci, nucený haircut a reálnou inflaci nad nominálním výnosem dluhopisů).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

O vašem dluhu nikdo nehlasoval, takže vaše přirovnání je zcela mimo mísu.

A pokud jde o Řeky, tak jsem psal o faktickém stavu a nikoliv o morálce. Když zvolení politici zadluží stát, tak je to faktický dluh všech občanů, protože všichni občané ho fakticky splácejí, bez ohledu na to, zda byli u voleb nebo koho volili.

To, že ho někteří, včetně mě, za svůj nepovažují a to zcela oprávněně, nic nemění na tom, že ho platí. Že jsou k tomu násilím donuceni. V tomto smyslu je to dluh všech.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Možná nahradí zprofanovaného Keynese

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A take proto se velka cast Reku snazi tem danim vyhnout.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

I těch Řeků, kteří demokracii neuznávají?
I těch Řeků, kteří nevolili, protože si nebylo z čeho vybrat?
I těch Řeků, kteří volili nejmenší zlo (partaje nejméně rozhazovačné)?

To by mne zajímalo, jakou logikou jim ten dluh chcete přifařit. To už je stejné jako tvrdit, že můj dluh z hypotéky je váš, protože dýcháme stejný vzduch.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Demokracie (vláda většiny) je výmysl lidský,a zjevně nefunguje-dobrá.V přírodě ale nemá obdobu,tam platí úplně jiné zákony.Tak by ,možná,stálo za to začít o nich uvažovat...:)

Nahlásit

-
0
+

Demokracie (vláda většiny) je výmysl lidský,a zjevně nefunguje-dobrá.V přírodě ale nemá obdobu,tam platí úplně jiné zákony.Tak by ,možná,stálo za to začít o nich uvažovat...:)

Nahlásit

-
0
+

Při pohledu na odpověď Váženého Pana Premiéra nemohu nepřipomenout tento tweet Erika Besta.
https://twitter.com/ErikBest/status/618802377483808768

Nahlásit

-
0
+

Na rozdíl od Vás, nejsem přesvědčen o tom, že většina Řeků věděla, že žijí na dluh. O zkreslování hospodaření se začalo veřejně vědět až mnohem později, kdy se s tím už moc dělat nedalo.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

V demokraii je úplně jedno co si myslíte. Většina rozhodla, že dlužíte, tak dlužíte. ne nějak imaginárně, fakticky. Splácíte ten dluh na daních a v inflaci. Proto Babiš tak vyšiluje s EET.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Oni přece měli mandát od svých občanů. Byli demokraticky zvoleni právě proto, že slibovali a zařídili Řekům život na dluh. Porušili snad nějaký Řecký zákon?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jaksi se vám z těch úvah vytratila demokracie. Díky ní je to dluh všech Řeků, případně všech Evropanů v eurozoně. Řecko konenckonců teď zavedlo precedens, že je možné hlasovat o tom, jestli někdo má nebo nemá splácet svoje dluhy. Tsipras prohlašuje, že má mandát k odmítnutí splacení přinejmenším části dluhů.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Obyčejní Řekové, volební většina, volili celé desítky let politiky, kteří jim zvyšovali životní úroveň na dluh. Při čemž bylo jedno jestli volili Karamanlise nebo Papandrea. Dluhy dělali oba. Takže přinejmenším ti Řekové, kteří chodili k volbám, za to nesou odpovědnost. I pokud by si snad nevšimli, že žijí na dluh, tak je to neomlouvá. Pokud člověk, který neví že žije 40 let na dluh, má volební právo, tak je něco špatně, ale pořád to není důvod, aby za jeho špatná rozhodnutí nesl odpovědnost někdo jiný.

Volby slouží k tomu, aby občan, který legálně nemůže krást a dělat dluhy sám, kradl a zadlužoval se prostřednictvím zvoleného politika, který to může dělat legálně.

Pláčete na špatném hrobě. A mimochodem, není to žádné řecká specialita. Je to základní princip demokracie.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A hlavně politiků, protože pro ně vytvářejí zdání užitku.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

http://sichtarova.blog.idnes.cz/c/468888/recko-nesmi-byt-zachraneno.html

Nahlásit

-
0
+

Naďa Johanisová: Čím se proslavil Piketty? Tím že napsal knížku s mnoha faktickýma chyba, ve které hájí Marxe, který také napsal knihu s mnoha faktickýma chybama. To mají společné.

Piketty a Krugman jsou miláčci médií, nic víc.

Nahlásit

-
0
+

Ja ale politikum nikdy zadny mandat k nicemu nedal a stejne tvrdej, ze statni dluh je i mym dluhem. Podle me to ma stejnou vahu, jako bych tvrdil, ze moje hypoteka je i sousedovym dluhem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Podle me je klicova otazka, zda ten dluh je i techto lidi:

- Kostas, pracoval jako architekt v projekcni kancelari, platil 4 nasobek prumernych dani a 4 nasobek odvodu na soc.poj, nyni je v penzi. Volil vzdy tu nejzodpovednejsi ze stran, ktera momentalne byla v nabidce (coz ale stale mohlo byt malo odpovedne)

- Dimitry, majitel taverny, presto ze cast prijmu zatajuje, stale plati nadprumerne odvody. K volbam nechodil, protoze vsechny strany v nabidce mu pripadaly populisticke, politiku chape jako spinave svinstvo a nechce s ni mit nic spolecneho, nechce politikum davat pocit, za maji jeho souhlas

Podle me to jejich dluh neni proste neni!

Naproti tomu zde je:
Damien - urednik se 14ti platy, priplatkem za vcasny prichad a za znalost prace s PC
Adonis - politik okresniho formatu, prideloval zakazky a dotace kamaradum
Aeneas - statni zamestnanec (ucitel), dostaval plat bez ohledu na to, zda zakaznici (rodice) jeho praci povazovali za kvalitni, nebo ne

Jejich dluh to je.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ptát se můžete, ale ne formou - po bitvě (spíše po nekonečném mejdanu) je každý generál. Politici jsou mnohde pod drnem, nebo, jak píšete, za kopečky. A co úředníci, ti za to také mohou? A čím se provinili, že jen plnili svoje povinnosti? A čím podnikatelé, že si brali úvěry, které, na rozdíl od státu, musejí splácet? Myslím běžné podnikatele, kteří nečerpali nevratné dotace.

Ten problém je jinde. Jsme (i oni byli) lhostejní k čemukoliv se kolem děje. Co slibují a dělají politici, kdo jim dal mandát si brát za nás úvěry, čerpat dotace na nesmysly a to vše včetně omezování osobní svobody.....

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A jak se v tom liší čeští voliči a situace v ČR?
O pár let.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ne, hezky budeš platit tyto projekty teď a až na nás za 10 let přijde MMF, tak ti zvýšej DPH a snížej penzi a zaplatíš to znovu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

V podstatě souhlasím.
Ale aby se toto již nikdy nikde nestalo, museli by občané možnosti vzniku takové situace včas zabránit.
Tedy pokud nechceme, aby za 10 let ČR nebyla ve stejné situaci a nás také někdo nechtěl ždímat proto, že se někdo napakoval na Blance, OpenCard, řepce, solárních elektrárnách, atd..., musíme jednat hned a jediná šance je daňová neposlušnost (ostatně proto ti největší čerpači dotací tak bojují za EET, kontrolní hlášení, atd...).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

No ono na tom něco je.
Ani se nemusím vciťovat do Řeků.
Koukněme se domů.
Já také necítím žádnou spoluzodpovědnost ani spoluúčast na státním dluhu. Vždy, když nějaký politik zopakuje, kolik set tisíc "každý dlužíme", nejraději bych mu jednu vrazil. Já si nic nepůjčil! Nikdy jsem s žádnou státní půjčkou nesouhlasil (ukažte mi můj podpis!). A nikdy jsem z těch půjčených peněz nic neměl: neberu dávky, dotace ani granty, jsem čistý daňový plátce.
Jestli by státní dluh někdo měl splácet, tak by to měli být ti politici, kteří ho odsouhlasili, ti politici a byrokrati, kteří ty peníze rozházeli a případně ti, ke kterým doputovaly - stejně jako církevní restituce se měly platit zabavením majetku KSČM a prostřednictvím snížení penzí bývalých členů KSČ, SČSP, vnitra, ČSLA, Lidových milicí a dalších bolševických organizací - já totiž církvím nic neukradl a pokud jim mám (musím) něco platit, jedná se o krádež.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+
1/2