Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Zpátky na stromy! Nebo aspoň do chaloupek

14. 4. 2015
 17 497
50 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

No me prijde, ze se v tom hleda vic, nez tam je. Je to proste klasicky generacni stret - stari napominaji mladochy a mladosi jsou dotceni, ze je nekdo poucuje, kdyz oni se citej pany sveta co uz vsechno vi. Stari chtej svuj "klid" a "zabehly koleje", zatimco mladi si to svoje teprve hledaji, ale uz ted vedi, ze je potreba vsechno od zakladu zmenit. A TO JE PORAD DOKOLA. Generaci, co generaci. Ja jsem to X. Nam stari vytykali ze hrajem hry, jsme lini... proste to stejny. Jim zase rikali, ze sedej furt u gramofonu nebo magnetaku, poslochaj bigbit a maj douhy vlasy, a nechce se jim makat a jen se poflakujou... A pritom oni, my i vy, kdyz nam bylo 20, jsme myseli ze pohnem svetem. Vsechno novy bylo super a starymu jsme se smali. I oni. A ted se tomu smejet i vy. Tak to proste je a dalsi generace se zase vysmeje vam. Teste se :)

Nahlásit
-
1
+

Diskuze

Že by okurková sezona? Vážně už nejde psát o ničem jiném, než kritizovat kritiky? To, že je mládež zpovykaná/nezodpovědná/revoluč ní/debilníse ví už po tisíciletí... zřejmě to souvisí se zkušenostvmi typu (kdybych ve tvém věku věděl, co vím teď, zachoval bych se určitě jinak a kde bych dneska byl, a ty vole, to děláš stejně blbě jako já tenkrát, i když do tebe cpu od mala horem dolem, jak to dělat správně...), závistí typu (je mladej, celej život má před sebou, já ten svůj podělal...) nebo prostě jen touhou kvákat a kvokat.
Společnost se nudí, společnost degeneruje, společnost tloustne a společnost se stává zcela tupou... Může mi jí být líto, může mě to pohoršovat, ale dokud si to "ta společnost" neosahá vlastníma rukama, můžu hořekovat až do aleluja a bude to stejně k prdu.
Myslím, že všichni zmiňovaní - Máslová, Cajthamlová i Čermák mají vlastně pravdu, a většina lidí ví, že mají pravdu, možná si ji nepřipouštějí, nebo věří, že jich se to netýká - týkat nebude... občas se pak diví... a občas si pak v rámci "zachování si tváře" hrají na hrdiny (miluju být single, chci budovat kariéru, děti mě nezajímají, miluju svá kila navíc), nebo naopak začnou druhé zesměšňovat... Je zajímavé, že spokojení lidé nespojují svou spokojenost s pracovním postavením, dokonalou postavou, ale většinou se spokojenou rodinou...

Nahlásit

-
0
+

No me prijde, ze se v tom hleda vic, nez tam je. Je to proste klasicky generacni stret - stari napominaji mladochy a mladosi jsou dotceni, ze je nekdo poucuje, kdyz oni se citej pany sveta co uz vsechno vi. Stari chtej svuj "klid" a "zabehly koleje", zatimco mladi si to svoje teprve hledaji, ale uz ted vedi, ze je potreba vsechno od zakladu zmenit. A TO JE PORAD DOKOLA. Generaci, co generaci. Ja jsem to X. Nam stari vytykali ze hrajem hry, jsme lini... proste to stejny. Jim zase rikali, ze sedej furt u gramofonu nebo magnetaku, poslochaj bigbit a maj douhy vlasy, a nechce se jim makat a jen se poflakujou... A pritom oni, my i vy, kdyz nam bylo 20, jsme myseli ze pohnem svetem. Vsechno novy bylo super a starymu jsme se smali. I oni. A ted se tomu smejet i vy. Tak to proste je a dalsi generace se zase vysmeje vam. Teste se :)

Nahlásit

-
1
+

Kdo rika, ze dietolog musi byt hubeny? Kosmeticka hezka? Kritik umeni dobry malir?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Cílem polemiky je vyvrátit názor protivníka, prostředkem polemiky jsou především argumenty. ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Polemika ) Kašpárek se nesnaží vyvrátit názor že "kdyby přišla válka, zlenivělí mladí by pravděpodobně dělali chyby a nepřežili“, leč kritizuje autorku za jeho vyslovení - v podstatě říká, že ona (dietoložka) se o to nemá co starat. To není polemika a už vůbec nepoužívá racionální argumenty. To je prostě hejt, v pravdě hejt na hejty. Poměrně laciné.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Parafráze: "Všecko je marnost nad marnost", Bible, kniha Kazatel.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Velmi dobře napsáno, Vás vůbec rád čítám pane Kašpárku, jako antihejt je to mistrné.

Podle mého názoru jsou pro člověka dobré obě strategie, jak ta liberální - svobodomyslná, tak ta autoritativní - "mantinelová".
Dnešní komfort máme právě díky kombinaci obojího plus heslo Buď připraven (to nám řeší ty nehody, neštěstí, pohromy, války atp.).
Jen díky entuziasmu vycházejícímu z neomezené mysli tvůrců letěl Kašpar do Prahy, Kolben potkal Daňka, vznikly fabriky a systém Baťovy, jen díky témuž jezdily motorky ČZ a Jawa, Havel postavil Lucernu, jen proto pan Wichterle sešrouboval dohromady Merkur a vyrobil šošůvku, a to prosím často "rakouskému útlaku" navzdory.
Ale protože se v dotyčných nacházel i smysl pro pořádek, kázeň a její poslušnost, právě ty mantinely autority a řádu, proto se jim to povedlo.
Také nebyly pro naše předky hlavním smyslem žití a konání konzumerismem poprasené hodnoty, hodnoty prostě byly hodnoty, nebyly relativní.

Česko vždy mělo a do budoucna i má vynikající potenciál, první prezident této země jej popsal takto: Nebát se a nekrást...

Nahlásit

-
0
+

Text by byl funkční v případě, že by ona fatální fertilita nebyla známa i statisticky. Jenže Kašpárek si klidně lajsne bagatelizaci porodnosti, protože se fixuje na striktně aktuální rozměr. Druhová četnost je výhled a předcházení kulturním konfliktům, které destabilizují prostředí, takže chceme-li oslavovat ony faktické, leč krátkozraké momenty současné existenční svobody, nesmíme si připouštět perspektivu. Pak se nám takový článek píše velmi snadno a můžeme umravnit všechny. Takže nikoli zlehčení mateřství u současných atomizovaných sobců společnosti, ale udržitelnost právě té společnosti bez ohledu jak ty děti přicházejí. Kašpárek podává současný stav jako samonosný a že bychom si ho měli vážit. To mu nikdo neupírá, ale tenhle mravokárný prst zas z jeho strany dokonale ignoruje prognózu vývoje státního kolektivu. Právě ta říká, že růst počtu starých versus snižující se stav mladých je dlouhodobě neudržitelný. A má za následek ztrátu hodnot, které dnes a pro dnes Kašpárek tak dramaticky obdivuje.

Nahlásit

-
0
+

Přesně na tento citát jsem si vzpomněla, když jsem článek četla, jen jsem ho nevěděla zpaměti :-D

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Když jsem se s manželem seznámila, rozhodně mi bylo jedno, jestli něco má nebo ne. Usmíval se na mě a naznačoval, že se mám taky usmát... a přitom to bylo před čtrnácti lety, takže ne za komunismu. Na druhou stranu - nevěřím, že za komunismu nikdo neměl naději, že bude něco mít - co všichni ti, co si s radostí koupili auto nebo postavili chatu? Nemyslím, že jich bylo zrovna málo... A upřímně řečeno vůbec nerozumím tomu, že lidé narození v osmdesátých letech (což jsem i já) měli karty rozdané... Jak jste na tohle přišla? Já jsem si všechno musela vybojovat a o všechno se zasloužit, nic rozdaného jsme neměli. Naopak si myslím, že to je typické pro mladší generace - o věci se musíme zasloužit, pokud něco chceme, včetně třeba práce, která za komunismu prostě byla... I když často ne ta, kterou člověk opravdu chtěl. Jediné, s čím souhlasím, je dlouhá délka studia - pro ženy, které chtějí relativně včas založit rodinu, je to věc volby. Když jsem chtěla studovat psychologii, věděla jsem, že to znamená studovat do 26, pak tři roky praxe a pak teprve člověk může rozjet vlastní praxi. Dnes jsem ráda, že jsem dělala jiný obor a mohla tak mít děti podstatně dříve (nebo je nemusela mít za studia).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nikdy jsem si ani na chvíli nepomyslela, že by dříve bylo lépe a dnes je špatně....ale když myslíte - vezmu si to k srdci. Asi je to přirozená součást stárnutí. Můj otec na mládí nevzpomíná jako na lepší dobu, protože byla 50.léta, ale vzpomíná na dědečka, který říkával že nejlíp se žilo za c.k.mocnářství a s příchodem Masaryka a tou pozemkovou reformou to šlo všechno do pr... Já si o době svého mládí taky nemyslím nic dobrého, byl komunismus, ale určité výhody to mělo - ve výběru partnerů byly ženy svobodnější, nemusely do kritérií zahrnovat socioekonomické a seberealizační faktory - nikdo nic neměl a nebyla ani naděje, že něco mít bude. Stačilo, že se ženě muž jednoduše líbil, třeba že se hezky smál. Toto se zkomplikovalo a vede to k reprodukční prokrastinaci se všemi důsledky. Každá generace je vystavená jiným rizikům. Ta další na tom bude zase jinak. Generace lidí narozených v osmdesátých letech si dost vážím, protože dorostli do společnosti, kde "byly karty rozdaný" a jejich start do produktivního věku nebyl vůbec snadný.

Nahlásit

-
1
+

Asi soulas, ale pakliže předpokládáte, že "dnešní sociálně-ekonomický systém není dlouhodobě udržitelný", suště raděj zlato, stříbro, trvanlivé potraviny a jiné pro takový případ výhodně obchodovatelné komodity místo papírků, které nazýváme penězi.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Na generaci Y jsem si již dříve všiml, že každý člověk s odlišným názorem je pro ně „hejtr“ .
Na obou stranách je možno najít pádné argumenty, ale za klíčové považuji následující: Mě je vcelku srdečně jedno, jestli otylý chlapec žije ve 30 u maminky, nebo jestli se stárnoucí dáma ve 37 letech na cestě mezi kanclem a squashovým kurtem rozpomene mít dítě. Je to jejich věc. Ovšem pouze do té doby, dokud nezačnou parazitovat na daňových poplatnících. Dokud nechtějí, aby jim jejich životní styl dotoval někdo cizí, ať si dělají, co chtějí.
Současný stav, který má být vrcholem pokroku a evoluce, je z hlediska dějin lidstva jen nepatrná epizodka. Dnešní sociálně-ekonomický systém není dlouhodobě ekonomicky udržitelný a až se zhroutí státní sociální služby, ona si to příroda přebere. Kdo nemá děti a nenasušil si dost peněz, bude v důchodu vybírat popelnice. Kdo se nenaučil nic užitečného (vystudoval FSV), a/nebo není schopen fyzické práce, bude se muset také nějak protlouci. Tradiční rodina přežije, protože je nejefektivnější, ostatní kravinky půjdou do háje.

Nahlásit

-
0
+

Jedna z nejčastějších lží začíná slovy: "Tohle za našich mladých let nebylo ......"

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

No když zmiňujete feminismus tak Betty Friedmanová, jedna z čelních představitelek feministického hnutí v druhé polovině 50. let docela trefně poznamenala, že ženy v boji za rovnoprávnost dobyly mužské pozice a samy se staly tím, co na mužích nesnášely. Takže dalším cílem feminismu by měl být návrat k ženství.
Btw. Richard Rohr říká to samé o mužích.
Ženy a muži nejsou stejní a nemohou mít v životě identické role. To ale pochopitelně neznamená, že by neměly mít stejná práva či že by s nimi mělo být zacházeno rozdílně!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Stejný je demografický výsledek - bezdětný pár. Psychologicky to je pro dotyčného samozřejmě zásadní rozdíl.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Cílená bezdětnost a neplodnost jsou sakra rozdíl - zkuste některým nedobrovolně bezdětným říst, že je to jedno.
@ Honza

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

:-) Hezký, díky.

"Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele."
Sókratés (469 – 399 př.n.l.)

Nahlásit

-
0
+

Díky za tip, předali jsme.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Neplodnost nebo bezdětnost, výsledek je stejný.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano, neplodnost není mainstream, nezaměňujte fyziologickou neplodnost s dobrovolnou bezdětností. Ta vám asi leží na srdci. Jaké procento žen nechce děti, má jen jedno a kolik žen bere antikoncepci, do toho vám naštěstí v našich končinách nic není.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Neplodnost není mainstream? Jakou že to máme porodnost? Jaké procento žen nechce děti, nebo jen jedno? Kolik jich bere antikoncepci desítky let?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Máslová není hlupák, spíš komentuje věci, které patří drbnám na dědině - kdo s kým kdy, co na to říkají rodiče, jestli má nápadník dobrou fyzičku, jestli slečna moc nesedí u PC, proč se sousedovic holka ještě nevdala, proč si Jeník nechce vzít Mařenku.

Toto jsou přece osobní věci každého soudruha. A Máslová neupozorňuje a nezpochybňuje mainstream (neplodnost není norma), ona soudí a hodnotí, co je dobré a co je špatné dle jejích měřítek. Např. komentovat "mužnost" premiérů Vám přijde normální? Ona má ráda vysoké, svalnaté, s hlubokým hlasem, ok. Mně to přijde fajn na debatu 20letých holek do hospody, ale nechápu, proč to brát vážně v novinách od 50leté ženy. To jsou prostě její preference, stejně jako představy o tom, kdy rodit, kdy se vzít, jak moc se pohybovat, kolik času trávit u komplu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Něco na tom rozhodně je, po "starých časech" vzdychá odjakživa, stejně jako je každá nová generace "ta zkažená", tj. jsou to lacině získané body. Zároveň si ale myslím, že ačkoliv se zdaleka nedá souhlasit se vším, co (nebo jakým způsobem) Máslová, Cajthamlová apod. hlásají, v některých případech mají pravdu a pojmenovávají reálné problémy. (Např. k tomu "nehýbání se mladých" jsem zrovna minulý týden jsem narazila na tento článek: http://brno.idnes.cz/projekt-lokomoce-z-brna-chce-rozhybat-deti-fjz-/brno-zpravy.aspx?c=A150223_2141866_brno-zpravy_daj, více přímo na stránkách lokomoce.cz).

Nahlásit

-
0
+

Zvedat varovně prst je myslím vpořádku, někdo se díky tomu dá na sport, někdo přejde na nehormonálni antikoncepci, někdo v práci zvolní tempo a jiný zas přidá.

Zvedat zaťatou pěst by bylo horší.

Nahlásit

-
0
+

Klinika psychosomatiky neplodnosti neprosperuje jen tak náhodou. Moderní medicína dokáže diagnostikovat a léčit řadu chorob a díky Bohu za to, ale s něčím si taky neví rady. To jsou ty Hnízdilovy bolesti hlavy, zad a břicha, kde je vše včetně MRI negativní a pacient stejně trpí. Totéž jsou "zdravé" neplodné ženy.
Máslová není hlupák ani fanatik. Jen upozorňuje na to, že feminismus sice osvobodil ženu od útlaku kuchyně a ložnice, ale zároveň ji uvedl do otroctví továrny a kanceláře. Že osvobození žen znamená též osvobození mužů od zodpovědnosti. Každé zpochybnění mainstreamu je dobré.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ale dokud zůstávala v mantinelech své profese a upozorňovala na problematiku hromadně předepisované horm. antikoncepce, tak její šturm podle mě měl smysl. Jakmile přešla do ložnic svých bližních, tak přestřelila.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

S Máslovou mám problém, že je to majitelka prosperující kliniky specializující se na "psychosomatiku neplodnosti", které jednou za čas udělá v médiích PR (letos v lednu během 2 týdnů rozhovor v lidovkách, na aktualne.cz a Pravém domácím časopisu) - postraší neplodností žen, chabou maskulturou mužů a má na čas vystaráno. Její teze jsou pro mě ze stejného ranku, jako strašení Hnízdila (lidi nežijí autenticky), Cílka (dojde ropa, voda a vlastně všechno je špatně) a Maxe Kašparů (rozpadá se rodina a nerozumíme si).
Záleží, co chcete vidět - vy vidíte hluboce nešťastné ženy, ty Cosmopolitany a sex a nevím co. Já vidím úspěšnou podnikatelku, která soudí jinakost. A do vzdělání se trefuje, mrkněte na její přednášky na TEdu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tak se naštvěte a třeba pukněte.
Máslová neblábolí ze své zlé vůle, ale holt ve své praxi viděla spoustu hluboce nešťastných žen a jednoduše se zamýšlí na tím PROČ. Odvážila se zpochybnit nesvatou trojici peníze-sex-úspěch, sama jediná proti všem těm Cosmopolitanům, a je jen dobře, že někdo tohle paradigma narušil. Nikdy nikde nenapsala, že mají ženy zůstat nevzdělané a závislé na mužích, jen oprávněně připomíná, že vše má svou cenu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Možná je to mimo jiné otázka životní strategie. Věřím-li skutečně ve "věčný pokrok", nemusí mne zdvižený prst starší generace nijak znepokojovat a pujdu si za svým snem. Pokud si však připustím možnost civilizačního regresu - dejme tomu třeba ve formě zmíněné války -, tak je dobré podívat se v přeneseném i doslovném smyslu do zrcadla a položit si otázku, jak bych asi obstál, kolik těch zim bych tak vydržel. V každém případě je každého volbou, jakou strategii zvolí i pro méně vyhrocené případy. Vybere-li si blbě, neměl by později brečet a žebrat o něčí soucit, že?

Nahlásit

-
0
+

Tak snad většina bezdětných lidí jsou bezdětní nikoliv dobrovolně - neplodní, homosexuálové. A to ještě když už by homosexuál chtěl umožnit dítěti dar života (protože biologicky neplodný není), třeba prostřednictvím náhradní matky, tak se na něj společnost oboří, že je to proti přírodě a dítě není plyšák. Takže si to rozmyslí, zůstane bezdětný, dokonce si najde jiný smysl života a je šťastný a tentokrát pro změnu ho zase někdo lituje, jak si může dovolit být šťastný bez dětí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+
1/2