Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Diskuze: Šlikovský tolar: Peníze jako komodita

Přihlášení do diskuze

"Není proto divu, že do řady oblastí Evropy pronikaly mince ze sousedních území a že panovníci bez zdrojů stříbra sahali často k ražbě takzvaných kreditních měn, tedy měn bez obsahu stříbra, které měly na trhu stejné postavení jako dnešní nekrytá platidla. Není tedy pravda, že nekryté peníze jsou moderní výmysl, byly tu minimálně od středověku a v dobře organizovaných státech (zejména v Německu a habsburských zemích) fungovaly, alespoň v některých dobách, dostatečně na to, aby splnily hlavní účel. Samozřejmě, nesmělo se to přehánět a podstatné pro jejich funkčnost zůstávalo, zda území, na kterém obíhaly, mělo silnou a dobře organizovanou státní správu a nebylo vystaveno politickým a ekonomickým výkyvům

Kreditní mince však nešlo použít pro mezinárodní obchod, protože obchodníci požadovali platbu v měně s příslušným objemem drahého kovu."

Přesně tak, takže na území, kde měl někdo dostatečný vliv a dokázal si vynutit "pořádek", dokázal lidem vnutit i nekrytou měnu, navíc předpokládám, že tehdy u nás mnoho lidí s ekonomickým vzděláním neběhalo, takže nebylo zase tak těžké lid přesvědčit. Vlastně to fungovalo jako dnes. V mezinárodním obchodě to ale použít nešlo, protože tam tenkrát ještě nikdo takový vliv neměl a navíc takové obchody uzavírají lidé, kteří narozdíl od sedláků, vědí, jak to funguje a nenechají se opít rohlíkem.

Nahlásit

0
+
-

Zajimavy clanek. Jake jsou ty priklady nekrytych men ze stredoveku? Diky.

Nahlásit

0
+
-