Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Šlikovský tolar: Peníze jako komodita

Antonín Thurnwald | 19. 11. 2014 | Celkem 2 komentáře v diskuzi

Vložit komentář

Celkem 2 komentáře v diskuzi.

Jiří Suchý | 19. 11. 2014 19:13

"Není proto divu, že do řady oblastí Evropy pronikaly mince ze sousedních území a že panovníci bez zdrojů stříbra sahali často k ražbě takzvaných kreditních měn, tedy měn bez obsahu stříbra, které měly na trhu stejné postavení jako dnešní nekrytá platidla. Není tedy pravda, že nekryté peníze jsou moderní výmysl, byly tu minimálně od středověku a v dobře organizovaných státech (zejména v Německu a habsburských zemích) fungovaly, alespoň v některých dobách, dostatečně na to, aby splnily hlavní účel. Samozřejmě, nesmělo se to přehánět a podstatné pro jejich funkčnost zůstávalo, zda území, na kterém obíhaly, mělo silnou a dobře organizovanou státní správu a nebylo vystaveno politickým a ekonomickým výkyvům

Kreditní mince však nešlo použít pro mezinárodní obchod, protože obchodníci požadovali platbu v měně s příslušným objemem drahého kovu."

Přesně tak, takže na území, kde měl někdo dostatečný vliv a dokázal si vynutit "pořádek", dokázal lidem vnutit i nekrytou měnu, navíc předpokládám, že tehdy u nás mnoho lidí s ekonomickým vzděláním neběhalo, takže nebylo zase tak těžké lid přesvědčit. Vlastně to fungovalo jako dnes. V mezinárodním obchodě to ale použít nešlo, protože tam tenkrát ještě nikdo takový vliv neměl a navíc takové obchody uzavírají lidé, kteří narozdíl od sedláků, vědí, jak to funguje a nenechají se opít rohlíkem.

Nahlásit

0
+
-

Jakub Skala | 19. 11. 2014 15:10

Zajimavy clanek. Jake jsou ty priklady nekrytych men ze stredoveku? Diky.

Nahlásit

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK