Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Kdo řídí dolar?

23. 4. 2014
 10 210
9 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Článek se snaží bojovat s pověrou, že FED je soukromá organizace vlastněná velkými (dokonce snad prý židovskými) bankami.

Tuto pověru šíří pomatenci, kteří si myslí, že centrální banka v soukromých rukou je zlo, kdežto v rukou státu se z ní stává dobro. Tomu říkám zmatení! Zřejmě pokud by koncentráky provozovala soukromá (např. Todtova) organizace, byly by špatné, ale jelikož je provozoval stát/říše, byly asi vlastně docela fajn... A za minulého režimu zřejmě bylo fajn úplně všechno, protože stát provozoval vše.

A autor zmatení sám dovršuje posledním odstavcem. Peníze jsou prý kryty tím, co si za ně můžete koupit. Nádhera. Možná něco podobného říkal Zápotocký den před měnovou reformou.
Co jsem si mohl koupit za tisícovku před 20ti lety a co si za ni mohu koupit dnes (když ke každé tehdejší si bankovní sektor "vytiskl" cca 10 dalších)?

Fiat peníze (peníze "z rozhodnutí strany a vlády") platí jen tolik a jen tak dlouho, dokud vláda chce a dokud je schopna násilím (zákonem o jediné legální měně) vynucovat jejich monopolní postaveni. Kdežto poctivé peníze ("sound money") platí stále, bez ohledu na to, kdo zrovna vládne a jaké si umane nadirigovat zákony.
Když děti najdou na půdě krabici 102 let starých 10ti, 20ti a 100korun a přiběhnou mi to nadšeně oznámit, logicky se hned zeptám: a jsou to ty poctivé, či ty fiat - v té době bylo v oběhu obojí - jak papírové, kterými si dnes tak akorát mohu vytřít, tak kovové - a jen cena samotného kovu v tehdejší stovce je dnes řádově 25 tisíc našich inflačních korun.
A je dobré si uvědomit, že koruna má kontinuitu, je to stále ta samá koruna, jako před 100 lety. Jen ji Rašín po 1.WW okolkoval a část jich zničil. Další deflační opatření následovalo v po 2.WW a další během komunistické měnové reformy. Přes tato antiinflační opatření dnes ta 102 let stará stovka rovná se 250ti stovkám dnešním. To je myslím dobré doplnění k poslednímu odstavci - jak je měna kryta a co si za ni můžeme koupit.

Nahlásit
-
1
+

Diskuze

K podrobnějším informacím jak to bylo a je s FEDem zde:
http://www.mises.cz/clanky/?autor=91

Nahlásit

-
0
+

To se vám divím, že dobrovolně žijete v koncentráku. Já bych to nedělal, ale de gustibus...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

co na to napsat....? myslim ze v prispevcich nize je to vystizeno dostatecne....
Drive jsem si panu Kohouta, Sedlacka a dalsich vazil, meli sve nazory, byly konzistentni, bohuzel oba jmenovani se nam zda se zaradili k tem jedinym "spavnym" organizacim a bankam a zacali papouskovat jejich povinne vety na zblbnuti hloupych ovci, skoda... Jen stale doufam ze ovce drive ci pozdeji procitnou...

Nahlásit

-
0
+

Jistě, máte pravdu. Mě na tom článku nejvíc píchla do očí ona argumentace "nezávislostí" FEDu, proto ta reakce. Ale právě proto, že nezávislí nejsou, tak si neumím představit (nebo raději nechci) sílu, která by je odstavila a vrátila svět k freebankingu. Stejně jako si šly v minulosti na ruku církev a šlechta, aby ovládly zbytek společnosti, dneska jsou na tom stejně vláda a centrální bankovnictví ( všem zainteresovaným to náramně vyhovuje, na úkor ostatních) Pád feudalismu zapříčinil Nový svět, co zastaví centrální bankovnictví nechci domýšlet.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Napište komentář
FED byl založen v roce 1913.Licenci dostal na 100 let.Očekával jsem,že se kolem prodloužení strhne nějaká diskuze,ale bylo ticho po pěšině.Neví o tom někdo něco?

Nahlásit

-
0
+

Souhlasím, že nezávislí nejsou.

Ale zároveň říkám, že to není to hlavní.

Mělo by nějaký smysl, kdyby šéfové nacistických koncentráků byli nezávislí? Byla by v tom nějaká výhoda?

Ne! Koncentrák je špatná věc a špatnou věcí je i instituce s monopolem na padělání peněz, centrální plánování úrokových měr a provozování oligarchistického finančního systému.

Řešením monetárních problému není zvýšení nezávislosti, ale zrušení monopolistických výsad centrální banky a přechod na freebanking.

Nezávislost padělatele je nám užitečná asi tak stejně, jako nezávislost zloděje či vraha.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Vzpomeňme si, kolik naše kandidáty na prezidenta stály jejich kampaně. Ani jeden nebyl schopný tyto prostředky dát ze svého, tudíž někomu vděčí za svoji kandidaturu, případně zvolení. Je myslím na místě pochybovat o nezávislosti kohokoli, kdo se takto dostane do funkce. Americký kongresman na tom není jinak. Můžou tito lidé zvolit nezávislou radu guvernérů FEDu? ( vzpomeňme např. jak se do naší nezávislé ČNB dostal pan Rusnok) Navíc vybírají téměř výhradně z bankéřů, kteří prošli některou z velkých amerických bank a zase se tam potom vrátí. Ten kdo je "držkatej" guvernérem jistě nebude. Můžou být tito lidé nezávislí? Budou vystupovat proti systému, který je královsky živí a ještě bude? Ano jde o federální orgán, ale složený z jedinců, kteří mají prakticky neomezenou moc a rozhodně nejsou nezávislí a tak rozvíjí svou teorii v praxi. Praxe ale ukazuje, že prakticky v žádném ohledu centrální banky neřeší problémy, kvůli kterým byly zakládány. Už vidím nezávislé guvernéry, jak nadšeně hlasují o zrušení své dojné krávy.
Americký dolar měl dlouhou dobu vysokou důvěryhodnost díky fungující ekonomice a víře, že ani vláda jí nemůže ublížit natolik, aby nebyla schopná dostát svým závazkům. To už se ale všechno změnilo. Veřejný dluh je gigantický, Amerika už dnes víc dováží než vyváží, myjí vysokou nezaměstnanost a jediné co jim pomáhá je tisk nových papírků. Proč by jim měl někdo věřit jako dřív, když je jejich hodnota kryta právě touto ekonomikou? Jistě USA maj pevné základy, ale poslední vlády je slušně nahlodávají. Jak víme, tak trhy se ne vždy chovají racionálně a pokud jde o plovoucí měny, tak tady zřejmě máme slušnou bublinku.

Nahlásit

-
0
+

Pane Kohoute,
jestli jsem to správně pochopil, tak soukromý charakter Fedu je pouze naaranžovaný, ve skutečnosti je to státní organizace. V tom případě Fed tiskne státní peníze. Pak ale nechápu proč J. F. Kennedy vydal 4.6.1963 vládní nařízení EO 11110, kterým nařídil natisknout 4,3 mld státních dolarů, když už jedny státní dolary existovaly. Hned po jeho zavraždění 22.11.1963 byly tyto peníze staženy s oběhu. Tisknout státní dolary se pokusili dva američtí prezidenti, J. F. Kennedy a A. Lincoln. Jaká náhoda, že byli oba zastřeleni. Vždyť je to jedno, kdo peníze tiskne! M. A. Rothschild mluvil zřejmě v pomatení, když prohlásil „Dejte mi možnost tisknout a ovládat peníze národa a nebude mě zajímat, kdo tvoří zákony.“

Nahlásit

-
0
+

Článek se snaží bojovat s pověrou, že FED je soukromá organizace vlastněná velkými (dokonce snad prý židovskými) bankami.

Tuto pověru šíří pomatenci, kteří si myslí, že centrální banka v soukromých rukou je zlo, kdežto v rukou státu se z ní stává dobro. Tomu říkám zmatení! Zřejmě pokud by koncentráky provozovala soukromá (např. Todtova) organizace, byly by špatné, ale jelikož je provozoval stát/říše, byly asi vlastně docela fajn... A za minulého režimu zřejmě bylo fajn úplně všechno, protože stát provozoval vše.

A autor zmatení sám dovršuje posledním odstavcem. Peníze jsou prý kryty tím, co si za ně můžete koupit. Nádhera. Možná něco podobného říkal Zápotocký den před měnovou reformou.
Co jsem si mohl koupit za tisícovku před 20ti lety a co si za ni mohu koupit dnes (když ke každé tehdejší si bankovní sektor "vytiskl" cca 10 dalších)?

Fiat peníze (peníze "z rozhodnutí strany a vlády") platí jen tolik a jen tak dlouho, dokud vláda chce a dokud je schopna násilím (zákonem o jediné legální měně) vynucovat jejich monopolní postaveni. Kdežto poctivé peníze ("sound money") platí stále, bez ohledu na to, kdo zrovna vládne a jaké si umane nadirigovat zákony.
Když děti najdou na půdě krabici 102 let starých 10ti, 20ti a 100korun a přiběhnou mi to nadšeně oznámit, logicky se hned zeptám: a jsou to ty poctivé, či ty fiat - v té době bylo v oběhu obojí - jak papírové, kterými si dnes tak akorát mohu vytřít, tak kovové - a jen cena samotného kovu v tehdejší stovce je dnes řádově 25 tisíc našich inflačních korun.
A je dobré si uvědomit, že koruna má kontinuitu, je to stále ta samá koruna, jako před 100 lety. Jen ji Rašín po 1.WW okolkoval a část jich zničil. Další deflační opatření následovalo v po 2.WW a další během komunistické měnové reformy. Přes tato antiinflační opatření dnes ta 102 let stará stovka rovná se 250ti stovkám dnešním. To je myslím dobré doplnění k poslednímu odstavci - jak je měna kryta a co si za ni můžeme koupit.

Nahlásit

-
1
+