Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat.
Vzpomeňte si jak to bylo se šrotovným. Byly ho plné noviny. Jak spásné a záchranné prý bylo.
Skeptici, kteří byli tehdy veřejně ostouzeni, napadáni a okřikováni tvrdili, že jde pouze o přesun poptávky z budoucnosti.
Čas ukázal že měli pravdu. Následný propad v období “po šrotovném“ přes 30% je jasným důkazem.
Ale to už neplní první stránky novin. tehdejší skeptici už nedostanou prostor, aby tu ostrakizaci a napadání těm „šroto hujerům“ náležitě vrátili.
A podobné je to s tím opatřením ČNB.
Stejné to bylo i s růstem v roce 2007, kdy ho vytáhl Topolánek s dopředu vyhlášenou změnou DPH na stavby. V tu chvíli počet hypoték strhal rekordy. Ale v dalších letech přišel propad.
Ale po každé takové akci se politici tak hlasitě bijí v prsa, jak jsou skvělí a zajistili další růst.
Přitom ten hysterický důraz na růst má v podstatě jediný důvod. Dluhové hospodaření státu.
Jakmile poklesne nebo stagnuje C nebo I a G zůstane stejné, zadlužení vůči HDP vzroste, i když si vláda nevypučí ani korunu na víc proti předešlým letům. Ale ten poměr dluhu k HDP má vliv na úroky a úroky zase na výši zadlužení.
Takže past ze které je jediná cesta - růst HDP. Proto se o něm tolik mluví a proto je panika, když HDP stagnuje. Přitom pro ekonomiku stagnace HDP nemusí být vůbec nic hrozivého, kdyby státy nenadělali tolik obřích dluhů !
Diskuze: Česko 2014: Letos to půjde nahoru...
21. 1. 2014 | 1 komentář | 4 838
Přihlášení do diskuze
Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat.
Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.
Michal Weinfurtner | 21. 1. 2014 12:12
Nahlásit