Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Free banking I: Banky bez privilegií

7. 1. 2014
 10 676
11 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Já bych jen opět (jsem jak kolovrátek) připomenul, že "technické" a "funční" a "ekonomické" aspekty jsou až druhořadé.

Ano, freebanking by asi omezil cykly. Asi by zaručil větší stabilitu systému. Asi by zajistil lepší distribuci úspor od lidí k firmám. Asi by lidem přinesl kvalitnější peníze. Asi by lidem umožnil naspořit si na penzi v neznehodnocujících se penězích a odboural by tak důvody existence průběžné penzijní pyramidové hry. Atd..

Ale to jsou podle mne až druhotné argumenty. Prvotní jsou ty morální a právní!
Jakým právem někdo má monopol? Jak to, že někdo si může vytisknout miliardy (např. na intervence) a když by to udělal někdo jiný (např. já), tak půjde bručet? Jak to, že banky dnes legálně smějí podvádět, půjčovat více, než si u nich lidé uložili? Jakým právem mi někdo brání založit si vlastní měnu? Jakým právem je každý donucen přijímat tu jedinou monopolní měnu? Jakým právem po mně někdo chce 21% výpalné, když si chci niklové mince vyměnit za stříbrné mince? Atd...

Nahlásit
-
4
+

Diskuze

Česká pošta začala prodávat investiční zlato. Pic kozu do vazu.

Nahlásit

-
0
+

Máte pravdu, bohužel mám ten dojem, že na právní a morální argumenty moc lidí neslyší. Případně následuje otázka "a jak by to fungovalo"?
Podle mě jdou oba přístupy (ekonomické i politicko-filosofické) ruku v ruce, akorát do jednoho článku se nevejde vše.
Jinak rád bych zopakoval apel z minulosti - pište prosím články! Ať na Finmag, či na Mises... Třeba právě rozvedení tohoto komentáře by bylo skvělé...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Souhlasím, právě proto si myslím, že je jen otázkou času kdy bude Bitcoin postaven mimo zákon. Na druhou stranu pokud to s ním dopadne jako např. s „válkou proti drogám“ nebo s prohibicí ve dvacátých letech minulého století ve státech, bude jen dobře..

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

V tomto prípade považujem technické aspekty problému za dôležité. Možno aj prvoradé.
.
Ak sa napr. podarí Bitcoinu zostať elektronicky nezávislým, úradná moc stratí dosah naň a tým aj "právo moci". Vlastník BC bude rozhodovať, či štátu niečo odovzdá. Najsilnejšie mocenské právo štátu v histórii bude odstránené, alebo aspoň obmedzené.
.
Štátna moc bude nahradené mocou súkromia a právo moci bude nahradené právom slobody.
.
Znie to utopicky, ale svet je veľmi tvárny.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ze spřáteleného serveru pro pana Altmana: http://www.penize.cz/svetova-ekonomika/274326-neni-dovoleno-volovi – vlastně jsme to mohli připnout rovnou k článku, že?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Skvělý postřeh. Stejně tak si jen blázen může myslet že státem profitované korporace by se zasloužily o omezení státního monopolu a to v jakékoliv oblasti. Podobně nikdo nepochybuje o postoji např. farmaceutické mega korporace v boji proti intelektuálním monopolům a jiným nesmyslům. I když se zajisté najde i zemědělec co bude proti zelené naftě, čest výjimkám.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Přesně tak. Tohle je naprostý základ a podstata problému. To je to co tady pánové jako Hampl, Březina a velká většina všech lidí na světě vůbec nevidí. K naprosté spokojenosti by stačily pouze tři základní principy Platné pro Všechny strany bez výjimek. Ale to už je na delší povídání. Vše ostatní vyústí dříve či později pouze v to co plodí násilí, tj. v chaos a konflikty..

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já bych jen opět (jsem jak kolovrátek) připomenul, že "technické" a "funční" a "ekonomické" aspekty jsou až druhořadé.

Ano, freebanking by asi omezil cykly. Asi by zaručil větší stabilitu systému. Asi by zajistil lepší distribuci úspor od lidí k firmám. Asi by lidem přinesl kvalitnější peníze. Asi by lidem umožnil naspořit si na penzi v neznehodnocujících se penězích a odboural by tak důvody existence průběžné penzijní pyramidové hry. Atd..

Ale to jsou podle mne až druhotné argumenty. Prvotní jsou ty morální a právní!
Jakým právem někdo má monopol? Jak to, že někdo si může vytisknout miliardy (např. na intervence) a když by to udělal někdo jiný (např. já), tak půjde bručet? Jak to, že banky dnes legálně smějí podvádět, půjčovat více, než si u nich lidé uložili? Jakým právem mi někdo brání založit si vlastní měnu? Jakým právem je každý donucen přijímat tu jedinou monopolní měnu? Jakým právem po mně někdo chce 21% výpalné, když si chci niklové mince vyměnit za stříbrné mince? Atd...

Nahlásit

-
4
+

Ne "jinak by jim zbyla jen hromada papíru". Žádný podmiňvací způsob. Ona jim zbývá! Hora papíru ztrácející hodnotu (kupní sílu) rychlým tempem. V krátkém úseku to nevidíte, ale koukněte se, co se dalo za dolar koupit před 50ti a co před 100 lety.
Proč "primární producenti" zůstávají u dolaru, to je otázka druhá. Buď peníze za ropu vnímají jako "easy money" (peníze jim jen tak vytékají ze země) a tak je ztráta kupní síly tak netrápí. Nebo si uvědomují, že jejich dynastie je u moci jen díky základně USArmy umístěné hned vedle hlavního města. Amerika má základny v cca 130ti zemích a udržení dominantní role USD je jedním z jejich hlavních cílů. Když někdo začne za ropu chtít eura či zlato, dojde k odhalení, že vyrábí zbraně hromadného ničení a potlačuje lidská práva.
Důvodem také může být, že ropné režimy (existující čistě z vůle USA) jsou většinou monarchie a/nebo režimy, kde vládne nějaká etnická či náboženská menšina. A pro tu je výhodnější inkasovat peníze za celou ropnou produkci (byť v inflačních dolarech), než dostávat zaplceno v tvrdší měně, ale jen za zlomek produkce (kdyby užitek z těžby mělo mít celé obyvatelstvo a ne jen ta menšina).

Nic netrvá věčně, měnová uspořádání se v historii vždy pravidelně měnila. Čím se bude platit většinou rozhoduje jak producent (ale k nim patří např i Rusko), tak i největší a nejváženější odběratel (např. Čína). Obě tyto země intenzivně hromadí zlato. Pročpak?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Takmer "nie je o čom".
Len by som zvýraznil, že vyššiu úlohu ako reputácia hrá konkurencia. Reputácia je jej dôsledkom. Úplne na vrchu stojí sloboda. Jej dôsledkom je zase konkurencia.

Nahlásit

-
0
+

Jakkoli je free banking hezká idea, tak o tom čím se platí a bude platit rozhodnou "primární producenti". Tedy vlastníci a těžaři ložisek fosilních paliv a minerálů. Ostatně stejně tomu je i dnes, dolar jako rezervní měnu drží to, že se v něm obchoduje ropa. A právě proto se ho petrolejáři nebudou chtít vzdát. Jinak by jim zbyla jen hromada papíru, za kterou prodali svoji drahocennou ropu.

Nahlásit

-
0
+