Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Hyperinflační apokalypsa (III): Šílený Max

Gonzalo Lira | 5. 11. 2010 | Celkem 83 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 83 komentářů v diskuzi.

Miroslav Piták | 14. 12. 2010 11:11

http://goldnews.bullionvault.com/inflation_history_Zimbabwe_USA_101620073
Zde je seznam států, u kterých v minulosti proběhla hyperinflace. Článek je v angličtině, ale i já se svou absencí angličtiny jsem pochopil obsah.

Nahlásit

0
+
-

Miroslav Piták | 14. 12. 2010 11:11

V každém případě si nemyslím, že to bude konec světa. Státních bankrotů nebo hyperinflací bylo už v minulosti tolik a svět se nezhroutil. No nyní je to trochu silnější káva, bude to v trochu větším měřítku.
Že nastane chaos, ano, to je vysoce pravděpodobné. S tím bude spojeno i rabování.
Ano, nakoupil bych fyzicky drahé kovy (zlato, stříbro). Navíc bych si vytvořil přiměřenou zásobu trvanlivých potravin, aby jste přečkal prvotní nárazovou "šokovou" vlnu.

Nahlásit

0
+
-

madmax | 14. 12. 2010 11:13 | reakce na Miroslav Piták - 14. 12. 2010 11:11

ja uz si o hyperinflaci informace nacetl. kdy a kde probehla, ale tohle by tentokrat, myslim, nebyl pripad jen jednoho statu, ale domino efekt celeho sveta >>>usa >evropa>...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 14. 12. 2010 11:14 | reakce na madmax - 14. 12. 2010 11:13

".....domino efekt celeho sveta >>>usa >evropa>..."
Ano, s tímto scénářem počítám, i když to někomu může připadat šílené.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

madmax | 14. 12. 2010 11:10

moc se mi tenhle clanek libi. take tvrdim, ze hyperinflace je na spadnuti. neznam ovsem odpovedi na urcite otazky. jak bude potom vypadat svet? zhrouti se spolecnost? bude "konec sveta"? odejdou sluzby - doprava, policie atd? bude rabovani? co ma DNES udelat obycejny clovek jako ja? co udelat s penezi? nakoupit za na zlato? mit fo zlato fyzicky? vim, ze to zni hloupe, ale dokazal by mi nekdo odpovedet?

Nahlásit

0
+
-

Jan Dvořák | 8. 11. 2010 08:45

Pod všemi třemi částmi se různě diskutovalao, včetě role zlata. Proto sem dávám následující vyjádření R. Zoellicka, šéfa světové banky a bývalého ministra financí USA:"The system should also consider employing gold as an international reference point of market expectations about inflation, deflation and future currency values. Although textbooks may view gold as the old money, markets are using gold as an alternative monetary asset today.".Odkaz:http:/ /www.ft.com/cms/s/0/5bb39488-e a99-11df-b28d-00144feab49a.htm l#axzz14dKEeR16.Podlemne se nemohl vyjádřit jasněji.

Nahlásit

0
+
-

Denis Mandok | 8. 11. 2010 16:41 | reakce na Jan Dvořák - 8. 11. 2010 08:45

já myslím, že všichni centrální bankéři zohledňují cenu zlata (možná bernanke ne a to by vysvětlilo jeho neschopnost)ron paul v nějakém rozhovoru, říkal že když vždy zpovídal volkra tak před každým zasedáním se volker ptal poradců co dělá zlato:) a tohle greenspan podle mě odkoukal, ale bernanke asi ne:)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Argent Goldmann | 8. 11. 2010 09:37 | reakce na Jan Dvořák - 8. 11. 2010 08:45

Ano, vyjádřil se jasně. Chce vymyslet nějaký umělý byrokratický konstrukt.Ale takové věci obvykle nefungují, nejsou dlouhodobě stabilní a nevydrží dlouho (jako bretnvůd a spol).Jediná šance je zrušit monopoly centrálních bank, zákony o legálním platitdle. Nechat trhy, ať si samy vyberou prostředek směny a prostředek uchování hodnoty.Netvrdím, že to musí být zlato, nebo jenom zlato.Ale musí to být něco vybraného svobodně a dobrovolně trhem, cokoli jiného nebude důvěryhodné, efektivní a stabilní.Na peníze se vztahují stejná tržní pravidla a ekonomické zákony, jako na každý jiný statek. Regulace jen snižují efektivitu a stabilitu.Navíc to opravdu zavádí bretnvůdismem či "zlatou devizou". Směnitelnost za zlato opět nebude dostupná běžným občanům, ale bude jen pro velké banky a státy (vyrovnávání mezin.obchodu) - samozřejmě do doby, než nějakému velkému hráči díky jeho nezodpovědnosti zlato nedojde, pak si opět vynutí změnu.Důvěra lidí v měnu je ale možná pouze tehdy, když mají právo bankovky kdykoli vyměnit za zlato v předem daném množství/poměru.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radim | 8. 11. 2010 11:34 | reakce na Argent Goldmann - 8. 11. 2010 09:37

No pokud si trh bude moci vybrat svobodne, tak si pravdepodobne vybere zlato, ktere tady je s nama uz nejakych par tisic let. S nejvetsi pravdepodobnosti to bude zlato, stribro, platina.Problem zlata je, ze ho moc statu nema. Nevim, kde ono vsechno zlato konci, ale staty se ho celkem slusne zbavovaly, vcetne CR.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robert-Antonio | 9. 11. 2010 10:38 | reakce na Radim - 8. 11. 2010 11:34

Chci-li pro placení používat zlato, není třeba, aby ho vlastnil stát. Stačí když ho vlastním já :)Je pravda, že při hypotetickém masovém příklonu k zlatým mincím by dramaticky vzrostla cena zlata (oproti jiným statkům) a naopak cena nekrytých peněz by postupně klesla na nulu. Současní majitelé zlata by pohádkově vydělali, na úkor současných majitelů nekrytých peněz.Zdali je to akceptovatelná cena za přechod ke krytým penězům, se zatím neodvažuji soudit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Denis | 8. 11. 2010 16:43 | reakce na Radim - 8. 11. 2010 11:34

odprostěte se od rovnice směny. je úplně jedno kolik stát má dnes zlata ono by v tom svobodném bankovnictví kdyby si nakonec vybralo zlato tak za prvé už ta země by ho měla více a za druhé se jen upravuje kurz potom...a světove by se našla hodnota blízka equilibriu

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Hanák | 7. 11. 2010 18:39

Není co dodat, jen to, že ač nejsem studovaný ekonom, už v počátcích krize jsem díky nezávislým mediím dospěl k těmto závěrům a očekával hyperinflaci dolaru a tím následně všech světových měn.Hyperinflace je ovšem vládci USA dávno a dobře naplánovaná a řízená tak, aby USA neprodělali. Dluhy USA jsou v dolarech a až bude naprosto bezcenný, bude to nejsnažší cesta k oddlužení.Už na počátku krize bylo jasné, že pokud se USA chce ozdravit, musí výrazně snížit hodnotu dolaru, aby byla jejich produkce opět ve světě konkurence schopná.Škoda jen, že tzv. ekonomičtí novináři pouze papouškují nesmyslné čísla a prognózy, čímž pouze prodlužují nevyhnutelné.Co by mne ovšem zajímalo je, reakce největších věřitelů USA, protože oni si do státních rezerv od 70. tech skládali papírky potištěné na zeleno místo skutečných hodnot - zlata atd.

Nahlásit

0
+
-

Robin | 7. 11. 2010 17:02

Zamysleme se nad měnou krytou nějakou komoditou s téměř konečným množstvím - např. zlatem.Vzhledem k tomu, že člověk je schopen tvořit hodnoty z něčeho co je samo od sebe bezcenné (nadneseně řečeno počítače z písku), zvyšovat produktivitu a efektivitu, tak bys postupem času byl nucen svou práci prodávat za čím dál méně. Existovalo by čím dál více "hodnoty" než měny.

Nahlásit

0
+
-

Radovan Kubát | 7. 11. 2010 15:56

Řešení je podle mě v rozumném zacházení s penězi (tištění v rozumné míře, zdravé státní rozpočty atd.). Vracet se o krok nebo dva zpět je podle mě zoufalost a pravděpodobně by to způsobilo víc škody než užitku.

Nahlásit

0
+
-

Argent Goldmann | 7. 11. 2010 18:29 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 15:56

To je stejnej nesmysl jako říkat, že vracet se od nacismu či komunismu k demokracii je krok zpět.Pokud se prostě něco začalo dělat špatně a před tím se to dělalo lépe, není důvod se nevrátit ke starému dobrému a ověřenému.Dále: stát s penězi nikdy rozumně zacházet nebude. To je nebezpečný naivismus, nepoučitelnost z historie.Dokud bude mít monopol na tisk nekrytých peněz (monopol na padělání), vždy bude pokušení jej zneužít příliš vysoké.Ale jak již píšu níže, já také nevěřím v to, že stát dobrovolně, plánovaně a cíleně zavede zlatý standard. Byl by sám proti sobě. Já mít doma (monopolní) tiskárničku na prachy, taky se jí nebudu chtít vzdát. Navíc nejde jen o stát - nejen stát má ze současného stavu prospěch (dodatečné skryté zdaňování inflací). Obrovský prospěch má i bankovní kartel - smějí legálně podvádět, půjčovat mnohonásobně víc, než si u nich jiní uložili, tedy vlastně vytvářet peníze z ničeho (s vyjímkou QE drtivá většina peněz dnes vzniká v soukromých a ne v centrální bance).Navíc nějaký státem naordinovaný pseudo zlatý standard (bretnvůd2) by stejně dlouho nevydržel, nešlo by o funkční a udržitelný systém.Podle mne stát nic měnit nehodlá. Naopak proti zlatu bude čím dál víc bojovat, jeho držení znepříjemňovat, zdaňovat, vyvlastňovat.K přechodu na komoditní peníze dojde neorganizovaně a spontánně, až současný systém zkolabuje v křeči hyperinflace a státních bankrotů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Denis Mandok | 7. 11. 2010 17:10 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 15:56

já vím, že empirismus je v podstatě hloupý, ale uvědom si jedno.Všechny pokusy o papírové peníze dříve, nebo později SKONČILI velkou inflací.nechápu proč věříš, že nějaká vláda hlavně demokraticky zvolená se bude chovat rozumně.to přece v demokracii není možné

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 7. 11. 2010 15:52

V podobném duchu mé komentáře reagovalo několik diskutérů a tak odpovím novým příspěvkem, který nereaguje na žádný minulý příspěvek..Většina mých myšlenek směřovala k systému ve kterém neexistují virtuální peníze, certifikáty na zlato atd. V takovémto systému by byla směna dnešních často obrovských hodnot nemyslitelná..Peníze kryté zlatem také podle mě nejsou ideální. V dnešní době by podle mě nebylo možné uhlídat správné množství peněz v oběhu. Co by se stalo kdyby se přišlo na to, že vláda nechala dotisknout další peníze nekryté zlatem? Museli by se někde nějaké peníze vzít a zničit? Odkud by se ty peníze odebraly? A nebylo by to náhodou tak, že by hodnota měny poklesla a byli bychom +- tam, kde jsme teď?.Pokud by byla měna krytá zlatem, mohly by banky půjčovat jen tolik, kolik mají v sejfu od střadatelů nebo by mohly půjčovat mnohem více? (tak jako je tomu dnes)

Nahlásit

0
+
-

Argent Goldmann | 7. 11. 2010 18:20 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 15:52

Pravý zlatý standard znamená, že bankovka je poukázkou na určité množství zlata. Její držitel má právo si jej kdykoli vyzvednout. Pokud by tedy někdo vytiskl více bankovek, než má v sejfech zlata, dříve či později by lidé pojali podezření, někdo (novináři, konkurenční banka, ...) by na to upozornil, držitelé bankovek by dostali strach a přišli by si zlato vyzvednout. Pokud by se na některé z nich nedostalo, banka by zkrachovala a její představitelé by měli jít do basy za podvod.Ostatně: v pravém svobodném bankovnictí není místo pro centrální banku. K čemu by byla, kdyby penězi bylo zlato? Měnová zásoba by se zvyšovala těžbou, tavbou šperků či recyklací pozlacených kontaktů. Centrální plánování peněžní zásoby by nemělo a nemohlo existovat, čili CB by byla zbytečná.Peníze by směl vyrobit v podstatě každý, kdo má zlato. A směl by vydat i adekvátní počet bankovek. Jen na jeho důvěryhodnosti by záleželo, zda je lidé budou přijímat. Reálně by asi vzniklo několik asociací (stejně jako teď máme Visu, EC/MC, AmEx, ...), několik málo celosvětových paralelních měn založených na Au a/nebo Ag.Samozřejmě že by (pravděpodobně) banky mohly půjčovat jen tolik, kolik si někdo jiný u nich uložil. Cokoli jiného je podvod, neštěstí současnosti, příčina bublin a depresí.Nebo možná pokud by to banka netajila před klienty, tak by víc bankovek (než má zlata) vydat mohla. Ale já bych tedy do takovéto banky své zlaté úspory neuložil!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 7. 11. 2010 23:31 | reakce na Argent Goldmann - 7. 11. 2010 18:20

To, zda banka může půjčit více než je v ní uloženo je podle mě záležitostí dohody a s krytím peněz zlatem v podstatě nesouvisí. I dnes by se dalo bankám přikázat, že mohou půjčovat jen tolik, kolik je v nich uloženo. Pokud se nepletu, stačilo by změnit účtování půjček (banka by musela snižovat aktiva o stejnou částku jakou půjčí).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radim | 8. 11. 2010 07:43 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 23:31

To prave neni tak jednoduche, protoze bankovka musi byt kryta zlatem, takze abyste mohli pujcit vice bankovek, tak potrebujete vice zlata. Dnesni penize jsou kryte nicim, takze i kdyz bance reknete, ze nesmi pujcit vice nez ma, tak porad bude pujcovat nicim nekryte papirky a kdyz lidi ztrati duveru v tyto papirky, tak proste nastane hyperinflace.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 8. 11. 2010 20:14 | reakce na Radim - 8. 11. 2010 07:43

Jste si jistý, že potřebujete více zlata abyste mohl půjčit více krytých peněz? Přečtěte si tento článek: http://www.cibulka.net/petr/view.php?cisloclanku=2006090701a dejte pak vědět zda jste stále přesvědčen o tom, že je to tak, jak píšete.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robert-Antonio | 9. 11. 2010 10:51 | reakce na Radovan Kubát - 8. 11. 2010 20:14

Bankovnictví částečných rezerv je v rozporu s plným krytím měny. Stanovíme-li, že např. 1 koruna odpovídá 1 gramu zlata, je tento standard platný jak pro hotovost, tak pro bezhotovost.Mám-li 1000 Kč na běžném účtě, jsou kryté 1000 gramy zlata v bankovním sejfu. Banka je nemůže půjčit nikomu jinému, neb pak by se 1000 Kč objevily na dvou účtech, ačkoliv jsou stále kryté 1000 gramy zlata, což je v rozporu s plným krytím. Kryté peníze mohu bance poskytnout na termínovaný účet, v takovém případě je banka může půjčit či investovat, ale na druhou stranu já nemohu s takovými penězi dočasně disponovat.Zkrátka v systému plného krytí musí i součet "elektronickýchquot;peněz na bankovních účtech sedět s množstvím zlata v sejfech.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

denis mandok | 8. 11. 2010 20:54 | reakce na Radovan Kubát - 8. 11. 2010 20:14

lol:D moc díky (byl to vtip, že jo?:)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 8. 11. 2010 21:28 | reakce na denis mandok - 8. 11. 2010 20:54

Proč by to měl být vtip? Nešlo o vše v tom textu, šlo především o to, že je v něm docela hezky popsáno, jak snadno se dá půjčovat více než má banka v trezoru (resp. aktivech)..Tvrdím, že banka může půjčovat více než je v ní uloženo a to ať jsou v ní peníze nekryté, kryté nebo je v ní zlato. Jde o to jak se účtuje o aktivech a pasivech a ne o to, co je v bance uloženo a co banka půjčuje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Denis | 8. 11. 2010 22:54 | reakce na Radovan Kubát - 8. 11. 2010 21:28

nvm mě pobavila "historie" peněz a fakt že se "nedá" splatit úrok :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robert-Antonio | 9. 11. 2010 11:26 | reakce na Denis - 8. 11. 2010 22:54

Musím říci, že jde o zajímavě podanou pohádku a trvalo mi chvíli, než jsem objevil, v čem je háček. Dle pohádky vlastníte-li dostatečný kapitál, který půjčujete a vaše spotřeba je nižší nežli příjem z úroků, tak vám kapitál bezpracně narůstá, až nakonec máte ve vlastnictví celý svět :) Ovšem aby vám to klapalo, musí měna vašeho kapitálu splňovat následující podmínku: úroková míra v této měně je vyšší nežli roční procentní nárůst měnové zásoby.Racionální jedinec si půjčuje na úrok, pokud mu půjčené peníze pomohou zvýšit produktivitu o více, nežli činí úrok. Celková úroková míra tedy reflektuje růst HDP plus růst cen. Máte-li kapitál v měně kryté zlatem, můžete pro zjednodušení považovat nárůst peněžní zásoby za nulový (nového zlata se zas až tolik netěží), takže při růstu HDP je logické předpokládat pokles cen a tedy i nulový nebo dokonce záporný úrok.Kladný úrok ve zlaté měně znamená jediné - žijete v iracionální společnosti, která si půjčuje více, než je schopná splatit, a takováto společnost si nezaslouží nic jiného, než aby ji celou skoupil nějaký zlý kapitalista :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Denis | 9. 11. 2010 13:19 | reakce na Robert-Antonio - 9. 11. 2010 11:26

+ neznám společnost kde by všichni museli splatit úrok v jeden den a v jednu hodinu a pocyhbuju, že by banka než své penize odmítla třeba dřevěný nábytek v hodnotě celé půjčky.prostě jako humor sranda, ale lidi co tomuhle věří bych poslal do školy

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Pavel L | 10. 11. 2010 18:17 | reakce na Denis - 9. 11. 2010 13:19

Problém je právě v tom, že úrok nemůže být vyšší, než je růst měnové zásoby. Pokud se na to podíváme z celkového pohledu. Aby někdo získal úrok vyšší, musí zas jiný mít nižší, ale průměrná úroková míra nemůže být nikdy vyšší a dokonce se ani rovnat pokud uvážíme povinné rezervy.Takže skutečné bohtství vzniká spíše z práce, než z použití kapitálu ať už v jakékoliv formě.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Pavel MOSTECKÝ | 7. 11. 2010 09:05

Ano, dnes (snad ráno?) se tato úvaha jeví jako pošetilá.Ale co realita odpoledne?Vypadá to na paniku, upozornění? Mám za to, že čísla jasně hovoří.USA jsou přeborníky v tištění peněz. 1.750 miliard v posledním roce, to je darda.A Japonsko 5 000 miliard Jenů? To abych se lekal. Je to článek zajímavý a zatím jen "jako" - co by bylo kdyby, ale ten trend je reálný. A stabilita se ukazuje , že je vratká. Otázkou zůstává kde jsou(ekonomické) jistoty.

Nahlásit

0
+
-

Radovan Kubát | 6. 11. 2010 21:02

Přiznám se, že mě vyzdvihování zlata začíná vadit. Mnoho lidí se k němu upíná jako k nějaké spáse. Podle mě je zlato víceméně k ničemu (nedá se jíst, využití v průmyslu minimální, jako platidlo není vhodné).Stačí když budeme rozumně nakládat s penězi a budeme se v průměru mít lépe než když budeme platit zlatem nebo měnou krytou zlatem.

Nahlásit

0
+
-

Kabal | 7. 11. 2010 11:31 | reakce na Radovan Kubát - 6. 11. 2010 21:02

Jak pravil Milton Friedman (ironicky zrovna silný zastánce nekrytých peněz): "Řekněte mi, kde najdeme tyto anděly, kteří za nás budou organizovat společnost" - Neboli jak zaručíte, že peníze, které se dají téměř bez nákladů několikanásobně rozmnožit, nezneužijí centrální bankéři a státníci k řešení vlastních problémů? Peníze jako prostředek směny a uchovatel hodnoty je jednou z nejsilnějších zbraní v rukou státu. A to si dobře uvědomoval např. Lenin, když pravil, že "Nejlepším způsobem, jak zničit kapitalistický systém, je znehodnotit měnu."

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

mposs | 7. 11. 2010 10:01 | reakce na Radovan Kubát - 6. 11. 2010 21:02

Mate obrovske štastie, že vás k používaniu zlata nik nenuti. Ja musím používať papierove peniaze, lebo zákon to vyžaduje.------------------quot;Podlemě je zlato víceméně k ničemu (... využití v průmyslu minimální, ...)."- Fakt je, že papierové peniaze su využitelné perfektne - na topení. A po rozsekáni na drobné kusky by boli vhodne ako tepelná izolacia.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 6. 11. 2010 22:30 | reakce na Radovan Kubát - 6. 11. 2010 21:02

"Stačí když budeme rozumně nakládat s penězi"A toto je ten zásadní problém, kdo zaručí, že se bude s nekrytými penězi rozumně nakládat? Jak je vidět za posledních 40 let, nikdo. Co se používají nekryté peníze, objem světových devizových rezerv raketovým tempem roste, množství peněz v oběhu roste a reálný růst toto tempo dle mého mínění nekopíruje.Ještě by mě zajímalo, proč zlato není vhodné platidlo, když vhodným platidlem bylo. To byly naši předkové tak hloupí? Já myslím, že ne. Na větší transakce se používalo zlato, na menší stříbro.Mě sí líbí ty argumenty, že se zlato nedá jíst. Peníze se snad jíst dají či co? Malá spotřeba v průmyslu? Viděl jste někdy nějaké statistiky? Já ano, a zase tak malá spotřeba v průmyslu není, samozřejmě, že ve šperkařství se spotřebuje zlata více.Víte např. jak Japonsko po 2. světové válce nastartovalo velkou inflaci? V historii jsou stovky příkladů, jak dopadly nekryté papírové peníze. Malá nápověda: Všechny dopadly stejně.A další věc, proč najednou státy začínají zlato opět nakupovat, když dříve je prodávali? U Ruska je patrný silný nárůst zlatých rezerv. To dělají jen tak, že nemají kam dávat peníze?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 7. 11. 2010 10:00 | reakce na Miroslav Piták - 6. 11. 2010 22:30

Dům na hypotéku by byla ještě slabota. Představte si ale jak by se platilo třeba za letadla, vlaky, tramvaje, dálnice. Každá větší firma by musela přijmout další zaměstnance na přepravu zlata (příp. by musela najímat bezpečnostní agenturu). Podnik zaměstnávající třeba 300 lidí vyplatí na mzdách dejme tomu 6 milionů měsíčně. Nyní je transakce otázkou několika minut a několika korun. Pokud by se musela vypořádat ve zlatě, nepochybně by byla o několik řádů dražší.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Dvořák | 7. 11. 2010 12:53 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 10:00

Proč převozy? K čemu? Žádné tuny zlata by se nemusely převážet. Stačí měna krytá zlatem, zlatý standard..Současné peníze jsou státovky. Nové penníze by byly "zlatovky" ,opravňující k vyzvednutí X jednotek zlata. Ať už v komerční bance (třeba do limitu L) nebo v centrální bance nad tento limit..Jako měna krytá zlatem fungoval třeba dolar do počátku 30. let pro občany, do roku 1971 pro země v rámci globálního obchodu...Ke 100% zlatému standardu se asi nevrátíme. Troufám si ale tvrdit, že do 3-5 let se zlato nějakou formou do peněžního systému vrátí.Stávajcí systém je neudržitelný a je to otázka času....Jen tak pro zajímavost - víte jakí je v USA nezbytná doba pro realizaci měnové reformy? 11 dní. Úplně nejkratší termín je 6 dní. To není moc, na to téměř stačí Vánoční svátky... Abychom se jednou hodně nedivili.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Argent Goldmann | 7. 11. 2010 17:57 | reakce na Jan Dvořák - 7. 11. 2010 12:53

Já nesdílím toto přesvědčení, nevěřím, že dojde k nějakému plánovanému přechodu na nějakou formu zlatého standardu. Nic takového od politiků nečekám.Kdy jaký politik ZLEPŠIL peněžní systém?? Politici v historii uměli tento systém jen prznit a rozkrádat - ředit zlato v mincích, znárodňovat zlato, násilím lidem vnucovat nekryté papírky, atd...K obnovení komoditních peněz dojde živelně a spontánně. Politici současný systém dovedou do úplného hyperinflačního kolapsu a v posledních okamžicicíh bucou chtít život systému prodloužit za jakoukoli cenu - znárodnění Au dolů, znárodnění zlata a stříbra (chudáci držitelé ETF), atd... Možná jako reakci na nějaký úspěšný run na COMEX. Co si myslíte, že se stane, až kvůli nějaké panice budou obchodníci chtít většinu svých pozic vypořádat ve fyzickém kovu? DEFAULT! A pak pozastavení obchodů, panika, pád ETF, bondů a USD, nakonec pokus o znárodnění Au a Ag pod heslem boje proti zlým spekulantům a za záchranu národní měny a hrdosti.Komoditní standard vznikne PROTI VŮLI STÁTU, jako nějaký pololegální barter založený na stříbrných mincích. Ani bych nevěřil, že začne jako nějaký nový e-gold, protože takový institucionalizovaný systém bude státem napadnutelný (jak se již e-goldu stalo).Navíc vámi navrhované polozlaté stanrady tu již před 50-100 lety byly a prostě NEFUNGOVALY, protože fungovat nemohly. Nic založené na státním monopolu dlouho fungovat nemůže, porotože stát takový monopol dříve či později opět zneužije.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

mposs | 7. 11. 2010 14:27 | reakce na Jan Dvořák - 7. 11. 2010 12:53

Mena kryta zlatom - to je ta menej problematická časť riešenia.Problemom bude - zakázať bankám emisiu úverových "penazí" , a tiež , ako realizovať elektronické platby pri novej, zlatom krytej mene.Mam obavu, že to skončí tak, že formalne budú obiehať terajšie inflačenky - pre potreby denného financovania bežných nákupov, ale pre účely kumulácie kapitálu (úspory) sa spontánne prejde na zlato, striebro. Ovšem - politici to zrejme zakážu trestným zákonom, ....Takže .... neviem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Argent Goldmann | 7. 11. 2010 18:09 | reakce na mposs - 7. 11. 2010 14:27

Ale takova kriminalizace nemůže být trvalým řešením. Pokud lidé/trh něco chtějí, časem to dostanou, stát svou regulací jen zvyšuje transakční náklady.Pokud lidé budou kumulovat v Au/Ag a obíhat budou nekryté inflační papírky, opět to není stabilní situace. Pokud každý člověk peníze, které neutratí, promění za Au/Ag, cena Au/Ag půjde konstantně nahoru a papírky naopak budou ztráce permanentně svou hodnotu. Tato pozitivní zpětná vazba bude tyto trendy dále prohlubovat, až už papírek jako protihodnotu za žádné hodnotné zboží nikdo nevezme.V takové situaci mohou roli i oběžných peněz převzít i stříbrňáky. Unce Ag je řádově za 400Kč, čili i 1/20 Oz (40Kč) stačí na rozumně velkou minci s rozumně nízkou hodnotou. A to se bavím o čistém Ag. Pokud se pužije třeba 40% Ag slitina, můžeme mít i mince s reálnou cenou jen třeba 15Kč a to už pomalu stačí, to už není zbytečně vysoká hodnota, odpadá problém, jak vracet drobné zpět, jako třeba v případě 1 Oz Au mince, ktará holt stojí 25000czk. Mimochodem - i toto je argument proti "nepraktičnostiquot;zlata - jedna mince má hodnotu 25k, takže i solidní auto se dá koupit za poměrně kompaktní tubičku 10ti až 30ti mincí.Čili i když ihned nevzniknou kryté bankovky a zlatý bezhotovostní/elektronický styk, nějakej pátek vyžijeme i s cashovou platbou mincemi, než se tyto instituce a služby v nastalém chaosu ustanoví.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Denis Mandok | 7. 11. 2010 17:07 | reakce na mposs - 7. 11. 2010 14:27

proč je problém více peněz?greshamův zákon...http://ake.institute.s k/mod/glossary/view.php?id=2amp;mode=date

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Denis Mandok | 7. 11. 2010 12:32 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 10:00

to je absurdní...zjisti si něco o tom co jsou bankovky a jak vznikly.plus existuje bezhotovostní převod...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Argent Goldmann | 7. 11. 2010 12:25 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 10:00

Jo, jasně. Do roku 1971 to tak v USA určitě bylo, že?Vy asi nechápete, co je krytá měna. Nijak to nutně neznamená, že nosíte zlaťáky v kapse.Krytá měna nijak nevylučuje bezhotovostní transakce, elektronické platby, atd... e-gold vám asi nic neříká, že?A to, že si banky jednou za čas rozdíly vyclearují v cihlách zlata, snad ničemu nevadí, ne?V takovém systému by fyzické držení zlata občany mělo jen psychologický význam pro ty, kterí z principu žádnému systému nevěří. Pokud by nikdo nepodváděl (nevydával více potvrzení na zlato, než ho reálně v úschově má), počet takových lidí by klesal. Pokud by panovala nedůvěra, více lidí by využívalo svého práva směnit bankovky za fyzický kov - čistě pro jistotu.Čili funkční krytá měna by fungovala stejně pohodně, jako ta současná nekrytá (bankovky, kreditky). Tedy až na tu nejistotu, inflaci a nefunkčnost současné měny.Jiná věc je, jak bude vypadat ten přechod, kdy nektyté peníze budou kolabovat v hyperinflační křeči. Tam jsou fyzické zlaťáky a stříbrňáky jedinou šancí k přežití tohoto živelného přechodu, po jistou dobu systém bude nefunkční a koupit něco půjde jen za Au/Ag mince a teprve později se ustanoví úschovny/banky, nějaké clearingové systémy, elektronické platby, atd...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radim | 7. 11. 2010 11:44 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 10:00

On je ale rozdil v tom vyplacet neco primo ve zlate a nebo v penezich krytych zlatem.Dnesni penize nejsou kryte a navic maji banky pravo tyto penize rozmnozovat, takze treba i takova Fifo bank muze ''tisknout'' nicim nekryte koruny.Na svete je sice bar blaznu, kteri si mysli, ze penize kryte dluhem jsou kryte penize, ale to rozumne uvazujici clovek okamzite zavrhne.Zlato jako hlavni platidlo se nevrati, ale cenne kovy jsou jedinou veci, ktera vas ''nakrmi'' at se s penezi bude dit cokoli.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Kabal | 7. 11. 2010 11:23 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 10:00

Existence komoditních peněz přece nevylučuje možnost peněžních substitutů, jako jsou papírové certifikáty na uložené zlato/stříbro atd. Naopak, papírové peníze takto právě vznikly. Stejně tak není vyloučena existence virtuálních certifikátů - viz dnešní eGold. Domněnka, že při existenci komoditních peněz by chodili lidé s měšci zlaťáků, je trochu úsměvná. Samozřejmě by tak chodit mohli, ale většina by používala certifikáty o uložení. Rozdíl oproti dnešním "certifikátům&q uot;by byl v tom, že by musely být kryté komoditními penězi, a že by nad "úložnou" - tedy bankou, nestál věřitel poslední instance, který banku vytáhne z problému, když uložené peníze rozfofruje.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 7. 11. 2010 09:30 | reakce na Miroslav Piták - 6. 11. 2010 22:30

"V průběhu času se používání mincí stalo neefektivní pro manipulaci s většími částkami peněz, a proto se začaly používat papírové peníze.".Je to prostě evoluce. Barter, zlato, peníze kryté zlatem, peníze nekryté zlatem, elektronické peníze. Jen si představte jak by to vypadalo kdybychom platili zlatem - všude by jezdili obrněné transporty se zlatem a každá mzdová účetní by musela mít ozbrojenou stráž:)) Kdybyste si chtěl koupit dům na hypotéku, musel byste si najmout ozbrojené komando, které by vás provázelo na cestě z banky ke kupujícímu. Nesmyslných situací by se dala vymyslet spousta..Ano, peníze se také nedají jíst. A proto není zlato žádná spása. Dojde-li k závažnějším potížím, bude nám na nic zlato stejně jako nám budou na nic peníze..Co zamýšlí Rusko opravu nevím..Myslím si, že nyní zažívají lidé velkou lekci. Snad to povede k poučení a vlády a centrální banky budou s penězi zacházet rozumněji. K tomu je ale asi musí dotlačit voliči.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

mposs | 7. 11. 2010 14:35 | reakce na Radovan Kubát - 7. 11. 2010 09:30

"Kdybyste si chtěl koupit dům na hypotéku, musel byste si najmout ozbrojené komando, které by vás provázelo na cestě z banky ke kupujícímu."- Pri hypotekárnom predajiby hrozilo ulupenie samotnej hypo zmluvy. Tu hadam nik neulupi. Co by s nou robili ? Asi by som to riskol aj bez komanda.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Aleš Valesek | 6. 11. 2010 19:53

Vedeli jste ze zatim asi nejhorsi hyperinflace byla v Jugoslavii? Ja z tehdejsich nezavislych medii (CT,Nova a PremieraTV) nevedel ze valka byla spustena pravdepodobne hyperinflaci. http://www.sjsu.edu/faculty/watkins/hyper.htm#YUGOJinak velmi pekna knizka je "Cerny Obelisk" od Remarqua.

Nahlásit

0
+
-

Miroslav Piták | 6. 11. 2010 23:05 | reakce na Aleš Valesek - 6. 11. 2010 19:53

Zde je pěkný článek v angličtině:A history of hyperinflation from Angola to Zimbabwe via the USA...http://goldnews.bullionv ault.com/inflation_history_Zim babwe_USA_101620073

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Aleš Valesek | 9. 11. 2010 12:42 | reakce na Miroslav Piták - 6. 11. 2010 23:05

Diky, ulozeno do zalozek.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr | 6. 11. 2010 16:21

Zlato je a vzdy bylo povazovano za neco extra, protoze:1. Nepodleha korozi, zachovava si tedy svou kvalitu, narozdil od dalsich vzacnych kovu2. Je ho omezene mnozstvi, proste ho neumime vyrobit3. Esteticky je krasne

Nahlásit

0
+
-

Petr | 6. 11. 2010 10:26

Pokud se zacne plnit katastroficky scenar popsany na zacatku, tak nastane revoluce, nic jineho. Lide proste vtrhnou do ulic a nebudou nic skupovat, ale zacnou si to brat. Takze jakakoli priprava je naprosto zbytecna, protoze kdo neco bude mit, tak mu to rozliceny dav sebere.Kdyz se podivate na dejepis zakladni skoly, tak zjistite, ze uz jsme poradnou revoluci docela dlouho nemeli a tak nejspis nejaka prijde. Jde jen o to, aby nejaka udalost byla ten spravny ''trigger''. A to by rust komodit byl. Barel ropy za 20 dolaru = konec sveta jak ho zname. Prvni kdo bude na rane jsou politici a Wall Street.

Nahlásit

0
+
-

Karel | 5. 11. 2010 14:05

Neni mi jasne co autor mysli tim "koše diverzifikovaných cenných kovů, žádné akcie, žádné deriváty, žádné ETF". Co presne bych teda mel koupit kdybych se drzel teto rady? Mam ted nakoupene GLD (ticker GLD) na americke burze co je ETFko a to neni to co autor doporucuje. Mel jsem i ropu ISIN AT0000489778 ale to je zase certifikat od raifky a to taky asi neni to prave. Dekuji za nejake doporuceni.

Nahlásit

0
+
-

Jan Dvořák | 5. 11. 2010 14:22 | reakce na Karel - 5. 11. 2010 14:05

četl jsem všechny 3 originální články autora. Míří na FYZICKÉ KOVY - mince, slitky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin Vlnas | 5. 11. 2010 15:18 | reakce na Jan Dvořák - 5. 11. 2010 14:22

Jen to uvedu na pravou míru. Tyto tři díly, kterévyšly na finmagu, jsou překladem prvního ze tří autorových textů, které publikoval na svém blogu. Jen aby v tom nebyl zmatek.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robert | 5. 11. 2010 11:08

Je jenom zbožné přání, že hyperinflace očistí trh. Pravda je o dost horší. V okamžiku, kdy začne stoupat inflace nad určitou mez, banky chtějí doplatit rozdíl v úvěrech (mají to zakomponované přímo v zákoně). V okamžiku, kdy padne banka jsou úvěry splatitelné dnem padnutí. Tj. padnou zároveň i firmy a domácnosti, protože nebudou mít dostatek financí na zlikvidování dluhu. To je za předpokladu, že banku nepřevzala jiná banka (což se v případě hyperinflace stane). Spoustu lidí budou bez práce a zvedne se množství vražd, sebevražd a krádeží. Policie přestane fungovat, neboť její plat bude směšný (nebude se zvedat tak rychle jako hyperinflace). Celý to bude vypadat jako v 30 letech, akorát s tím rozdílem, že to postihne celý svět (předtím se to netýkalo rozvojového světa. Ten nebyl závislý na dodávkách od vyspělých států.) Toto povede k válce o zdroje. Bez ohledu na množství mrtvých a způsobu vedení války. Podle velikosti války se budou počítat oběti. Můžou to být jenom desetice mrtvých, ale taky můžou bý i milióny. Musíte si uvědomit, že většina velkých věřitelů mají i nějaké kvéry a rozhodně neřeknou: "Přišel jsem o vše. To se stáva. Zažneme znovu." Ne tak to opravdu nebude. Většina budou hledat viníka, do kterého by to nasypali.

Nahlásit

0
+
-

Karel | 5. 11. 2010 15:33 | reakce na Robert - 5. 11. 2010 11:08

To ze banky maji v zakone ze muzou chtit doplatit cenovy rozdil uroku je fakt? Takze se to tyka i meho uveru na stavebni sporeni? Da se o tom nekde zjistit vice? Dekuji

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

richard | 5. 11. 2010 10:43

1.FED už přece nakupuje americké státní dluhopisy přímo, ne přes banky.2.Problém může vzniknout, pokud dluhopisy nejsou v době splatnosti proplaceny nebo pokud je nikdo nechce kupovat - pak se z nich stávají problémová aktiva pro ty, co je drží-ne když je začne FED nakupovat,to paniku určitě nespustí,ale uklidňuje a řešení odsouvá...3.Pokud FED pumpuje likviditu a kupuje státní dluhopisy, tak podle mě dojde logicky k postupné devalvaci dolaru vůči měnám států, které toto nedělají.Ti kdo vlastní amer. dluhopisy a amer. dolary, se jich budou zbavovat a utrpí ztrátu,USA bude mít problém financovat dluh a dojde k devalvaci dolaru. Tedy to co Američané dovážejí, bude dražší,co si vyrobí sami tak drahé nebude.Tím pádem srovnají obchodní bilanci.A o to jde.Rozvinutý svět musí taky něco vyrábět a prodávat ostatním a ne jen spotřebovávat,to je podle mě meritum problému.4.Opravdu rád bych viděl,jak v situaci,kdy na ulici teče krev autor vyráží se svou fyzickou zásobou kovů v koši do ulic skupovat aktiva. :-) Asi by to byl jen pěti minutový šot, ale určitě by to bylo hodně silné.5.Pokud bych věřil na takovou krizi,tak bych si hlavně pořídil pole, motyku, slepice,kus lesa,barel nafty a hlavně pušku a střelivo.Až pak zlato, které bych zakopal hodně hluboko.To se jíst totiž nedá a ve velké krizi bych opravdovou slepici nevyměnil ani za zlaté vejce.6.Pokud by hrnek kafe stál 1000 dolarů,pak akcie produceta kávy vzroste v dolarech % úplně stejně+div. pytle kávy navrch :-)

Nahlásit

0
+
-

Standa | 5. 11. 2010 11:58 | reakce na richard - 5. 11. 2010 10:43

1. To by vám řekl ten, kdo ví, proč americké domácnosti zvýšily za krize mezi roky 2008 a 2009 nákup amerických státních dluhopisů 35násobně.2. Článek tvrdí to samé. A přemýšlí, kam poteče volná likvidita z úspěšně prodaných dluhopisů. A tvrdí, že právě tato likvidita se stane spouštěčem hyperinflace.3. Ano, to je zcela jistě správná úvaha. Jenže výstavba kdysi zrušených továren bude něco stát. A to něco se bude draze platit devalvovanými dolary, a často nakupovat v zahraničí. Takže to zřejmě bude bolestnější, než si většina lidí představuje.4. Vždy se našli tací, kdo za takové situace přišli k pohádkovému jmění, ale i tací, kteří pokus o totéž zaplatili životem.5. Správná úvaha. Jenže hyperinflace není krize. Ten, kdo chová slepice, s nimi bude dál chodit na trh, stejně jako dříve. (Sám je všechny nesní.) Jen debata o ceně bude vypadat jinak: „Chci pět slepic.“ „Co nabídneš? Potřebuji pšenici, brambory a naftu.“ „Nemám. Dám tisíc dolarů.“ „Nechci, i deset tisíc by bylo málo. Co jiného mi můžeš nabídnout?“ „Stříbrného orla.“ „Dobrá, tři slepice jsou tvoje.“6. Nominální růst v hodnotě inflace není příliš zajímavý. A navíc, věta „dám akcii producenta kávy“ se v bodě 4 se nemusí setkat s úspěchem. Dividenda pytle kávy už je zajímavější, ale současná burza není na naturální dividendy připravena.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Dvořák | 5. 11. 2010 12:36 | reakce na Standa - 5. 11. 2010 11:58

Americké domácnosti nákupy možná vůbec nezvýšily. Podle některých názorů se za touto kategorii ve skutečnosti schovávavá Fed.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robert | 5. 11. 2010 12:11 | reakce na Standa - 5. 11. 2010 11:58

Naprosto souhlasím. Problém je, že se společnost bude radikalizovat a tudíž bude agresivnější. Což se už děje nyní. Mezi lidma je moc zbraní a chtějí znát viníka, proto budou problém dále prohlubovat. Barterový obchod bude skutečně na vzestupu a proto se snažte najít něco, co bude mít uplatnění v této době. Nebude to návrat do jeskyň, ale staré časy se už nikdy nevrátí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Sep | 5. 11. 2010 10:03

Pořád nerozumím tomu, proč se i při tomhle (velmi teoretickém) scénáři mají zhroutit všechna aktiva s výjimkou fyzicky držených komodit. Vždyť nádrže aut, ledničky, zásobníky... mají jen omezenou kapacitu a obchod je víceméně institucializován. S výjimkou základních potravin je navíc poptávka u komodit už střednědobě flexibilní. Podíváme-li se na Argentinu, nebo Německo (Zimbabwe je trochu jiný případ), pak vidíme, že akcie byly extrémně volatilní, ale k výraznému dlouhodobému propadu došlo jen u bank. Logicky - hyperinflace poškodí věřitele. Propad ETF a podkladových aktiv? Proč? Jejich hodnota klesá s časem (investoři z nich vystupují), ale nerozumím tomu, proč by měly klesat v případě inflace? Samozřejmě nemusí být zcela plně kryté, může dojít k problémům při plnění, ale není pravděpodobné zhroucení všech elektronických transakcí. Rizikem je, že nemusí růst tak rychle jako inflace. Nemovistosti - v Argentině se krátce, v Německu na delší dobu, transakce zastavily, později reálná hodnota nemovistostí mírně klesla, ale základní hodnotu uchovaly. Naopak po stabilizaci - ve 30. letech - došlo k rychlému růstu....Run na bondy si představit dokážu. Apokalyptické následky bez logické souvstažnosti jsou ale trochu moc.

Nahlásit

0
+
-

mposs | 5. 11. 2010 18:25 | reakce na Sep - 5. 11. 2010 10:03

"Pořád nerozumím tomu, proč se i při tomhle (velmi teoretickém) scénáři mají zhroutit všechna aktiva s výjimkou fyzicky držených komodit."- Pretože z dôsledku nedôvery k akymkolvek aktívam (včetne penazí) nastane snaha o ich výmenu za čokolvek hodnotné.Pointa je v tom, že hyperinflace NIE JE "veľká inflace". Je to absolutny útek od papierových "hodnôt".- -------------------Jeto trochu podobné RUNu na banky > kto dobehne neskoro, nedostane NIČ. Nie "menej" , ale nič.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Adam | 6. 11. 2010 02:53 | reakce na mposs - 5. 11. 2010 18:25

Altivem je z definice napr. slepice (EJ to vlastni a prinese ji to v budoucnu uzitek). Tak proc ma na cene klesat ona slepice?A z jakeho institutu je vetsinou zlato tak prosazovane jakozto neco "hodnotneho&quo t;?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

denis mandok | 6. 11. 2010 15:59 | reakce na Adam - 6. 11. 2010 02:53

viz. menger diamanty vs voda

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

mposs | 6. 11. 2010 13:42 | reakce na Adam - 6. 11. 2010 02:53

"A z jakeho institutu je vetsinou zlato tak prosazovane jakozto neco "hodnotneho&quo t;?"-Zlato je idealne ako peniaze. Toto je jeho hlavne využitie. Prísne technicky vzato, nema zlato bohvieakú "vnutornú" hodnotu. Jeho využitelnosť ako peniaze je jeho hlavnou hodnotou. A oproti papierovým peniazom ma výhodu - neda sa vytlačiť.Prave jeho mala technologická využitelnosť je považovaná za jeho menovú výhodu - jeho cena totiž nekolíše podla momentálnej "technickej&quo t;využitelnosti.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 6. 11. 2010 20:54 | reakce na mposs - 6. 11. 2010 13:42

Zlato rozhodně není vhodné platidlo. Zlato je dobré na spekulace a možná také na výrobu šperků. O jeho využití v průmyslu vím jen to, že ho není potřeba velké množství..Vytlačit se sice nedá, falšovat se ovšem dá. Laik snáze pozná falešné peníze než falešné zlato..Zlatem se podle mě už nikdy platit nebude. Pokud dojde ke zhroucení systémů směny, přejde se rovnou na směnu zboží za zboží.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr | 7. 11. 2010 09:37 | reakce na Radovan Kubát - 6. 11. 2010 20:54

zbozi za zbozi se pouzivat urcite nebude, protoze s nim nezaplatite za sluzby. Ja byt zubar, tak budu prijimat drahe kovy a ne cetky, ktere pak budu muset zase nekde smenit. Pochybuji, ze doktor bude od kazdeho pacienta brat slepici nebo kladivo a podobne. Nemluve o tom, ze zbozi se muze pokazit, zvire umrit, atd. Zlato se vam nepokazi, ani nepojde.Drahe kovy maji tu vyhodu, ze je smenite na cokoli, co casem vznikne jako nahrada dnesnich penez.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr | 6. 11. 2010 16:21 | reakce na mposs - 6. 11. 2010 13:42

Zlato je a vzdy bylo povazovano za neco extra, protoze:1. Nepodleha korozi, zachovava si tedy svou kvalitu, narozdil od dalsich vzacnych kovu2. Je ho omezene mnozstvi, proste ho neumime vyrobit3. Esteticky je krasne

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Libor Kosour | 6. 11. 2010 19:13 | reakce na Petr - 6. 11. 2010 16:21

4. Zlato ma snad nejdelsi historii jako platidlo.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

mposs | 6. 11. 2010 13:30 | reakce na Adam - 6. 11. 2010 02:53

Odpovedal som na otazku :"Pořád nerozumím tomu, proč se i při tomhle (velmi teoretickém) scénáři mají zhroutit všechna aktiva s výjimkou fyzicky držených komodit."- Takže som implicitne za "aktiva" chápal v kontexte tej otazky iba papierove aktíva.Ta otazka sa týkala narastu fyzických komodít ako dôsledok pádu papierových aktív.-----------------------{ amp2}quot;Az jakeho institutu je vetsinou zlato tak prosazovane jakozto neco "hodnotneho&quo t;?"-1. NEvyrobitelné umelo- 2. Fyzicky, chemicky stabilne- 3. Vysoka cena pri malom objeme- 4. perfektne delitelné a prepracovatelné (na rozdiel od periel a diamantov- 5 . lahko overitelná pravosť- .......Zlato ma všetky vlastnosti PRIRODZENÝCH penazí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Dvořák | 5. 11. 2010 11:10 | reakce na Sep - 5. 11. 2010 10:03

Mně závěry nelogické nepřijdou. Bohužel..Autor míří na vynucené prodeje akcií a nemovitostí. Mzdy zdaleka nebudou držet tempo s růstem cen potravin a energií. Díky tomu by podle autora mělo dojít na vynucené prodeje jakýchkoliv, aby lidé získali prostředky na živobytí,splátky dluhů. Speciálně zadluženost rodin je důležitý rozdíl od Německa či Argentiny. Domácnostui nemuseli vydělávat ana splázky hypoték, úvěrů na kreditních kartách apod..ETF - investoři často drží ETF (zejména u drahých kovů) jako náhradu držení fyzického kovu. Jakmile zjistí, že to tak není, hrozí, že půjdou hromadně pryč, budou se ETF masově zbavovat..Zda autorovu logiku čtenář přijme nebo ne, je na každém.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Sep | 5. 11. 2010 15:27 | reakce na Jan Dvořák - 5. 11. 2010 11:10

Hypotéky a splátky přece inflace odmazává. Není důvod nesplácet, pokud najednou bude hypotéka odpovídat tomu jednomu hrnku kafe :-). Naopak. Co se týká akcií a podkladových aktiv - většina teorií vycházejících z dominantních trendů konstatuje růst cen v případě zvýšené inflace...Jen si to představte - v bondech je hodně, opravdu hodně peněz. Pokud je většina držitelů vylije, bude najednou všude spousta cashe (bavíme se bilionech USD), který je nutné do něčeho investovat. Nikdo z těch, kteří by najednou mávali balíky bankovek nemůže nakupovat jen fyzické komodity. Nikdo - od malého Čecha po PIMCO nemá doma trezory, sila, obří nádrže na ropu a zásobníky plynu.... Není to možné logisticky, legislativně, zkrátka vůbec. Navíc - v systému jsou už budoucí komodity.Pokud by došlo k apokalypse, pak je opravdu lepší koupit pušku a pole. A pokud k ní nedojde (a k prasknutí bubliny na bondech ano), je skoro jedno, jestli držíte akcie těžaře, etf na pšenici, nebo fyzickou zlatou minci.A nebo se jen všichni otřepeme, dojde k depreciaci USD ve stylu Itálie 20. století a jedeme dál... nedělejme si iluzi, že zažíváme něco nového. Nový je pouze rozsah,

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Dvořák | 5. 11. 2010 17:00 | reakce na Sep - 5. 11. 2010 15:27

Není důvod nesplácet, pokud na splátky jsou peníze. V popisovaném scénáři ale hrozilo, že na ně lidem prostě nezbyde..Inflace...OK, tak je to jak píšete.Hxypeiflace je nedůvěra v měnu. Tam pravidla jako u inflace pžestávají platit..Proti pušce a poli nic nemám.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robin | 5. 11. 2010 09:29

Co může udělat vláda/stát?Zastavit obchodování nakrátko (100% daň), nebo dočasně zastavit chod burz, dát limity obchodů...

Nahlásit

0
+
-

Jan Dvořák | 5. 11. 2010 10:57 | reakce na Robin - 5. 11. 2010 09:29

Stponout krátké prodeje? Proč? To by ze stejnélogiky musely vlády zastavit i využívání margin. Je to stejný princip. Akorát si někdo půjčuje peníze, někdo akcie..Margin:půjčím si peníze...koupím akcie...počkám až vyrostou...prodám akcie...vrátím peníze.Prodeje nakrátko:půjčím si akcie...prodám akcie...počkám až akcie klesnou...koupím akcie...vrátím akcie..Naked short je jiná kapitola.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robin | 5. 11. 2010 20:00 | reakce na Jan Dvořák - 5. 11. 2010 10:57

Omlouvám se za špatně použitý termín. Myslel jsem spekulativní obchodování. Tuším, že něco takového už navrhovala Merkelová.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

mposs | 6. 11. 2010 13:35 | reakce na Robin - 5. 11. 2010 20:00

Co je to "spekulativní obchodování" ???Je to niečo nečestné ?Kupil som zlato, aby som si poistil uspory. Som trestuhodný spekulant ?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robin | 7. 11. 2010 13:30 | reakce na mposs - 6. 11. 2010 13:35

Nemyslím si, že jsi spekulant, neděláš to z důvodu obohacení na úkor jiných, nebo rozkolísání trhu. Ale tuším, že třeba George Soros spekulant je. Z těch co tady diskutují počítám, že spekulant není nikdo, spíš doufají ve štěstím se zlatem.Podobně jako RK nechápu tu posedlost zlatem. Byl to prostředek směny dříve, ale mušličky, měď a hliněné tabulky to byly také.Chci tím říct, že jako směnný prostředek může být používáno cokoliv (a teď přijde to podstatné) čemu lidé VĚŘÍ. Nyní používáme (věříme) směnky státní banky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Denis Mandok | 7. 11. 2010 17:04 | reakce na Robin - 7. 11. 2010 13:30

hlavní problém je, že to jedno je produktem human action a ten druhý je human design

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

někdo | 5. 11. 2010 09:28

Díky za tento článek. Již tři roky sleduji trendy. Recese bude, nebude, krize bude nebude, inflace bude nebude a je tu téma hyperinflace. Neodvratitelná, z prostého faktu, že horníci těžící zlato a těžaři ropy nechtějí falešné papírky. Je to bublina a ta řachne. A kdo skoupí v době výbuchu klíčové akcie? Ten, kdo má zlato. Takže, dělejme zásoby, než ta velká voda zase opadne...

Nahlásit

0
+
-

Adamantium | 5. 11. 2010 01:31

Je to zajímavá úvaha. Nicméně stojím si za tím, že dokud takovýto scénář nebudou chtít velcí hoši z GS, Wall st. apod., nic takového se nestane. Akcie nám budou neustále stoupat do nebes a FED si bude kupovat dluhopisy jak se mu zalíbí..

Nahlásit

0
+
-

mposs | 5. 11. 2010 08:16 | reakce na Adamantium - 5. 11. 2010 01:31

V reakcii na druhý diel komentára som uviedol hypotetickú reakciu bežneho občana : "Toto predsa vláda nemôže pripustiť ! "Vidím, že som odhadol myslenie občana správne.Problém pre toho bežneho občana je v tom, že tuto situaciu môže vláda zhoršiť, ale nemôže jej zabraniť.-----------------A aj "velcí hoši z GS, Wall st." sa môžu na tejto situacii priživiť a napakovať, ale nemôžu tomu zabraniť.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Adamantium | 5. 11. 2010 15:30 | reakce na mposs - 5. 11. 2010 08:16

Ale však v mém příspěvku o vládě nepadlo ani slovo, přečtěte si to ještě jednou.. Vláda je ovlivňována velkými hochy, pokud by to tak nebylo, jednala by v zájmu občanů (státu) a to tak rozhodně není, touto iluzí snad dnes již nikdo netrpí..Komu hyperinflace prospěje?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

mposs | 5. 11. 2010 18:39 | reakce na Adamantium - 5. 11. 2010 15:30

Reagoval som hlavne na :"Pokud ..... nic takového se nestane."Z komentara vyplýva nazor ( ktorý aj ja zdieľam), že dnešna situacia je taká, že už niet realnej cesty späť. Ta apokalyspa nastane, aj ked nik nevie kedy. Ta apokalypsa nevznikne ako dôsledok zlého úmyslu, vznikne zákonite pokračovaním v terajšom smere.Jediná moc, ktorá by TEORETICKY tomu mohla zabraniť, je vláda, ale to by musela konať presne naopak, ako doteraz.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK