Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Přinášíme nové ekonomické svátky. Oslavte Den ekonomické výhodnosti frantíka!

Michal Kašpárek | 14. 6. 2013 | Celkem 2 komentáře v diskuzi

Vložit komentář

Celkem 2 komentáře v diskuzi.

Petr Síla | 14. 6. 2013 14:51

Velmi povedené. Přepočítávat například inflaci na to o kolik dní více musíme pracovat je velmi názorné a pro každého pochopitelné.

Nahlásit

0
+
-

Stanislav Brabec | 14. 6. 2013 17:19 | reakce na Petr Síla - 14. 6. 2013 14:51

Inflaci lze znázornit i jinak:

Vloni jste ukládali (dejme tomu) třetinu výplaty na nové auto. Z 252 pracovních dnů jste (ze zdaněného) 84 dnů vydělávali na nové auto. Inflace způsobila, že 2,1 dnů vaší práce přišlo vniveč – „sežrala“ je inflace.

A protože budete na auto šetřit ještě dva roky, inflace sežere každý rok z ročních úspor zhruba další dva dny. Z úspor z prvního roku „sežere“ inflace 6 dnů práce, z druhého roku 4 dny, a z třetího roku 2 dny.

Takže: Za tři roky, které jste šetřili na auto, jste na auto vydělávali 240 dnů. Zbývajících 12 dnů jste vlastně pracovali zdarma, protože inflace vás o tyto peníze připravila.

A je třeba dodat, že inflace není vlastností peněz, ani zlomyslností výrobců a prodejců, ale následkem peněžní politiky státu. Je to vlastně další forma daně.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK