Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Podílové fondy. Poplatek zleva, poplatek zprava – investice K. O.

6. 3. 2013
 26 220
3 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Ano i ne. Pokud jsem znalec financí, trhů, průmyslu, a k tomu mám přístup na finanční trhy (přes banku, brokera apod.) je nanejvýš vhodné vytvářet si vlastní portfolio a strategii. Vybírat si sám, určovat okamžiky nákupu a prodeje atd.
Pokud jsem však "z jiného kraje", tzn. naprosto tomu nerozumím, a složený úrok je pro mne děsivou vzpomínkou na školní docházku, musím se spolehnout na jiné. Pak je investování přes fondy vhodnou a v podstatě jedinou možností.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
1
+

Diskuze

Ano i ne. Pokud jsem znalec financí, trhů, průmyslu, a k tomu mám přístup na finanční trhy (přes banku, brokera apod.) je nanejvýš vhodné vytvářet si vlastní portfolio a strategii. Vybírat si sám, určovat okamžiky nákupu a prodeje atd.
Pokud jsem však "z jiného kraje", tzn. naprosto tomu nerozumím, a složený úrok je pro mne děsivou vzpomínkou na školní docházku, musím se spolehnout na jiné. Pak je investování přes fondy vhodnou a v podstatě jedinou možností.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Konečně to někdo napsal i v češtině. Nevýhody fondů jsou však i další:
- Nikdy přesně nevíte, za kolik podílový list kupujete/prodáváte. Je to logické, že se hodnota podílu spočítá až po uzavření obchodování dne, ve kterém pokyn dáváte, jiný model má zase nevýhody pro stávající podílníky, ale nejistota je. Ty diference od známé hodnoty nemusí být velké, v řádu procent ale být mohou. Podobná situace by byla, kdybyste dali realitní kanceláři pokyn na prodej/koupidomu a čekali, na kolik ho ocení a prodá bez možnosti souhlasu s realizovanou cenou. Do toho asi nepůjdete, že?
- Dost často kupujete zajíce v pytli. Fondy publikují své portfolio (a to ještě mnohdy jen 5 až 10 nejvýznamnějších pozic, které mohou být jen třeba 30 procent portfolia), ale pouze zpětně za měsíc nebo i čtvrtletí. K okamžité struktuře celého portfolia se potencionální investor nedostane. A zase – koupíte si třeba za nemalé peníze pytlík bonbónů, kde nemáte tušení, jaké tam jsou (a nechcete být Forestem Gumpem, kterému to imponuje)?
- Jaké je povědomí o správě peněz, které nejsou moje, může vypovědět IPO Facebooku. I u nás se objevily komentáře – „Facebook není pro individuální investory, ale jen pro velké hráče“. Přeloženo: pokud velcí správci prodělají cizí peníze, tak se to nějak zprůměruje s ostatními investicemi v balíku a ta pravděpodobná ztráta se nějak schová. To, že podílové, penzijní a jiné fondy tak darují někomu peníze a podílníci tomu nemohou zabránit,je věc jiná.

Nahlásit

-
0
+

Jestli tomu dobře rozumím, rozumné je podílovým fondům se obloukem vyhnout.

Nahlásit

-
0
+