Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat.
Jistě pane Kohoute. A chápu vás. Tím více, že jste byl jediný z ekonomů, jenž disponuje nějakou morálkou. Nepochybně je naprostý nesmysl zůstávat v NERVu, jestliže vláda skutečně nemá nejmenší zájem s korupcí něco dělat. Ano takto to dnes chodí. Nicméně mylná je i Vaše představa, že něco komplexně vyřeší i ekonomové stran té korupce ve veřejných zakázkách dopravních staveb (jen dopravdních staveb), pozvou-li si jen Ing Pochvářovou. A vůbev nepochybuji o jejích kvalitách, tak, jak jste je popsal. Je to totiž stejné, jako kdybyste se chtěl ptát na problematiku veřejných staveb škol z hlediska korupce a klientelismu v oblasti veřejných zakázekodinného domu znalce v oboru poruch stavebních konstrukcí a kvalitního. Hlavní příčinou snadnosti předražených staveb je opuštění běžných normálních postupů v oblasti jakékoli investiční výstavby s mnoha účinnými a přitom přirozenými obrannými mechanismy vyplývajícími zcela přirozeně z povahy věci a účastníků. Naprosto úspěšně je rozbit celý systém ochranných prvků bránících zakázky předražit. Jak už to bývá, pokud se věcí zabývá někdo, kdo o těchto postupech nemá ale žádné informace - vymýšlí naprosto originální postupy s hledáním tam, kde něco najít nelze. A tomu odpovídajíi výstupy - mj. i dotčený materiál NERVu. Víceméně je bezcenný. A je tragédií Česka, jakým způsobem se tu vůbec řeší cokoli - je to obdobné jako u těch předražených zakázek. Ono, co se všechno povedlo rozbít a zavést v oblasti stavebnictví je skutečně obdivuhodné a není divu, kde se tato problematika nachází. NERV její řešení neposunul ani o píď.
Nahlásit
0
+
-
Jan laifr | 19. 5. 2012 10:02
Priznam se, ze mne jako dlouholeteho projektanta zvedla ze zidle veta: "kde může jít o vadu projektu s cílem zvýšit spotřebu materiálu a práce". To je hloupost. Za svoji praxi jsme se nesetkal s pripadem, kdy by projektant schvalne prodrazoval stavbu, protoze z toho nemuze nic pozitivniho ziskat. Konkurence je docela znacna a takovehle primitivni neumetelstvi by se rychle rozkriklo.(projekty se provadeji ve vice stupnich, kazdy z nich muze vyhrat jina firma)
Pochopitelne ponechavam stranou "architektonicke skvosty" - tedy dila-sochy, kde cena neni kriteriem, kriteriem je hyckane ego architekta a svetovost stavebnika, at to stoji co to stoji ;) (Mariansky most v Usti nad Labem).
Myslim, ze hlavni problem je v nizkych platech investora a dozoru na strane statu (spatne placeny clovek, ktery v ruce drzi pytel cizich penez neni dobra kombinace). Druhy problemje v nekoncepcnosti investicni politiky, kdy roky penize nejsou a pak jich najednou je moc a musi se rychle prostavet a pak zase nejsou .....ale to je na dlouhy komentar ;)
Nahlásit
0
+
-
Robert Kubíček | 17. 5. 2012 12:19 | reakce na Petr Kocur - 16. 5. 2012 10:18
Toto není ojedinělý případ. VŠUDE, kde je i jen náznak čehokoli státního, se nezřízeně plýtvá. Vše stojí na zásadě "z našeho to není", která pramení z předchozího "kdo neokrádá stát, okrádá rodinu". A pokud se najde jedinec, který snad na něco upozorní, je ihned po zásluze potrestán. Nejen ze strany vedení, ale i ostatních spolupracovníků.
Nahlásit
0
+
-
Aleš Staněk | 16. 5. 2012 11:04
Nemusím s každým názorem pana Kohouta souhlasit, ale pozorný čtenář pochopí, že skutečnosti, které k tomuto případu uvádí jsou jistě zobecnitelné i pro jiné případy naší pokřivené tržní ekonomiky. Jen z poslední doby stačí vzpomenout na kauzu "Drobil", která byla za součinnosti policie a státního zastupitelství "zametena" a další. Co je na tom všem až příliš podobné, že se vždy jakoby řeší jen následky, nikdy ne příčina, systém. Ano začíná to vždy u zákonů, zákonodárců, uplatnění práva. Otázka tedy zní: Jak a jak efektivně fungují jednotlivé pilíře demokracie. Chtělo by se říci, ještě že fungují svobodná media. Ale ouha. Když se čtenář podívá na některé jejich "produkty" .Kvalitní a věrohodné informace a názory abys pohledal.
Nahlásit
0
+
-
Petr Kocur | 16. 5. 2012 10:18
Poděkoval bych nejprvePavlu Kohoutovi za to, že se zastal kolegyně a nehleděl na případné nepříjemnosti, které z toho plynou. Kdo si myslel, že Kohout je prospěchář myslící jen na svou kariéru a hmotný zisk, má důkaz o opaku. Sám jsem v jiném oboru poznal, co to znamená nedržet basu a jít proti proudu. Takže paní inženýrce a panu autorovi držím palce. Pokud budeme držet ústa nebo jen nadávat, změny nedosáhneme.
Diskuze: Pavel Kohout: Stavební omerta
16. 5. 2012 | 6 komentářů | 1 973
Přihlášení do diskuze
Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat.
Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.
Alexandr Špáta | 27. 5. 2012 09:23
Nahlásit
Jan laifr | 19. 5. 2012 10:02
Nahlásit
Robert Kubíček | 17. 5. 2012 12:19 | reakce na Petr Kocur - 16. 5. 2012 10:18
NahlásitZobrazit komentovanou zprávuSkrýt komentovanou zprávu
Pavel Verner | 17. 5. 2012 10:26
Nahlásit
Aleš Staněk | 16. 5. 2012 11:04
Nahlásit
Petr Kocur | 16. 5. 2012 10:18
Nahlásit