Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Finský boj s alkoholem: Pokus o řízenou substituci kořalky pivem

Tereza Mynářová | 2. 1. 2012 | Celkem 6 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 6 komentářů v diskuzi.

zyko | 7. 5. 2015 23:25

Keď ľúbia piť prečo im to zakazujú?Veď sú dospelí ľudia.

Nahlásit

0
+
-

Fery Marra | 4. 1. 2012 08:00

Proč jsou alkoholu připisovány jen černé puntíky? Jsou i opačné názory, ohledně pravidelného požívání malého množství alkoholu, na zdraví lidí. Viz tento rozhovor, který koluje po internetu: https://docs.google.com/leaf?id=0B-hNObXMVmitODJmMzI0MzYtOWI3ZS00MTYxLTgyOGQtOWFlYTk3NzFhZmRh&hl=cs...dneska

Nahlásit

0
+
-

Otakar Hokynář | 2. 1. 2012 12:59

ještě jsem si vzpomněl: vypadá to, že je to obecný problém severských populací: Inuité, Ugrofinové (příbuzní Maďarům), Slované (Rusové) i potomci germánských Vikingů (švédové a Islanďané) se koupou v alkoholu úplně stejně.

Nahlásit

0
+
-

Gabriel Pleska | 2. 1. 2012 13:05 | reakce na Otakar Hokynář - 2. 1. 2012 12:59

Jestli se nepletu deprese spojené s nedostatkem světla se prý projevují i ve statistikách sebevražd, v nichž severskou hegemonii (počítejme v to i Rusko, ačkoli zde se najdou určitě i jiné důvody než nedostatek sluníčka) narušuje jen Maďarsko...

A Inuité se v tom tuším koupou ještě jinak (stejně jako tradiční chovatelé sobů a lovci na Sibiři – Evenkové, Evenové, Něnci a další). Jednak nemají dostatečně dlouhou dějinnou zkušenost s alkoholem, jednak jestli se nepletu na něj nejsou správně tělesně uzpůsobeni...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Otakar Hokynář | 2. 1. 2012 14:07 | reakce na Gabriel Pleska - 2. 1. 2012 13:05

Ano, pokud si dobře pamatuji,mají některé tyto populace defekt alkoholdehydrogenázy. Mimochodem, alkohol se ve 2 krocích zapojuje do koncové části metabolické dráhy mastných kyselin, tedy je poměrně mohutným energetickým palivem.
Jinak jsem nedávno četl vysvětlení, proč indoevropské populace jsou relativně odolné proti alkoholu: byla to výhoda v hygienicky závadném prostředí, kdy mírně prokvašené nápoje byly v podstatě desinfikované. takže chránily proti střevním infekcím, což byla třeba za válek nejčastější příčina smrti (m.j. v Itálii takhle za Karla IV. při tažení pomřeli snad všichni dospělí členové mocného rodu pánů z Lipé na úplavici či choleru). Zejména Vibrio cholerae chcípne, jen s ena něj křivě podíváte.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Otakar Hokynář | 2. 1. 2012 12:55

Hmm, on je to celkem zajímavý medicínský problém, pravděpodobně souvistí se sezónní poruchou nálady. Dobře ho vystihuje vtip -realita: ve Švédsku má rok 15 měsíců: leden,únor, březen..... říjen,listopad, listopad, listopad, prosinec. Což akcentuje deprese, které jsou v jisté podobě přítomné u 10% populace (možná i více).
Alkohol je sám o sobě účinné antidepresívum, akorát s "rebound fenoménem"- tedy po skončení účinku je ještě hůř.

Nahlásit

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK