Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: 20??: Nesmírná ekonomická odysea

Tomáš Sedláček | 9. 8. 2012 | Celkem 13 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 13 komentářů v diskuzi.

Jan Koss | 16. 8. 2012 12:01

Řekl někdo ekonomu PhDr Sedláčekovi že ekonomie je o výrobě a rozdělováni zboží a služeb a ne blábolení o bohu, sci-fi nebo co věřili nějací filosofové?

Nahlásit

0
+
-

Petr Hampl | 15. 8. 2012 18:04

Čekal jsem, kdy zareaguje kolegyně, která se na pana Sedláčka specializuje. Ale asi je na dovolené, tak to zkusím za ní.

To, co Tomáš Sedláček popisuje, je ústřední téma marxismu a neomarxismu. S tím rozdílem, že tam se jev označuje jako odcizení. Člověk stvořil kapitalismus, kapitalismus se vymknul jeho kontrole, začal svému tvůrci vládnout, a nyní je zapotřebí jej dostat zpátky pod kontrolu.

Myslím, že dnes přesně vidíme, jak ty pokusy "dostat ekonomiku pod kontrolu končí" - stagnace, chudoba, frustrace, rozpad společenského přediva. Přes čelní sklo Audi A6 nebo z útulné pracovny v ČSOB to tak nemusí vypadat. Ale pro lidi, co opravdu pracují, je to hodně reálné. Ti vědí, že je zapotřebí dostat pod kontrolu spíš bankéře a státní byrokracii.

Nedá mi to, abych nepřipomenul F.A.Hayeka a jeho "pýchu rozumu". Jak může někdo uvěřit tomu, že je tak chytrý, aby dokázal ovládat životy milionů svých spoluobčanů! Taková arogance! Asi není náhoda, že to píše zrovna Tomáš Sedláček, jehož pokus vystudovat ekonomii skončil nezdarem.

Nahlásit

0
+
-

Bedrich Navratil | 11. 8. 2012 04:49

Ono to vypadá tak, že Tomáš Sedláček nedávno dostudoval ekonomii a proto dává dohromady jen nápady jiných lidí a nic nevezme z vlastního rozumu. Tak jako ty děti, které se titulují senior analytik, i když jsou děti na patria.cz a investicniweb.cz. Tyto děti taky nevezmou nic z vlastní hlavy, pouze překládají z angličtiny lži světoznámých lhářů z USA, jako Soros, Rogers, Gross, Bernanke, Roubini a další lháři, kteří si dělají z lidí jen hloupou srandu, aby vyvolali krátkodobý pokles eura nebo indexu, protože oni nebo kumpán zrovna krátkodbě spekuluji s miliony dolarů na pokles eura nebo indexu o 1%.

Nahlásit

0
+
-

michal | 9. 8. 2012 20:16

Článek je určitě zajímavý, že dává k zamyšlení co bylo dřív jestli slepice nebo vejce. Vyjdu-li s nadsázkouz Kubricka pak nejdřív byl Mechanický pomeranč a pak Vesmírná odysea......přeloženo např. tak, že člověk jako výtvor vesmíru a jeho ego NEMÁ NÁSTROJna sebereflexi a dávat tento úkol ekonomice je tedy nesmysl.
děkuji za článek Michal

Nahlásit

0
+
-

Martin Kovář | 9. 8. 2012 19:50

Asi nejsem jedinný, kdo si myslí, že tento článek je nesmysl. Však se stačí podívat na některé komentáře níže.
Pokud bych měl ekonomii jednoduše popsat já, tak by řekl, že je to popis vzájemné interakce lidí při výměně produktů a služeb. Když to vezmem do důsledků, tak ekonomie je určitým odrazem lidské psýché. Pokud si pak někdo stěžuje ekonomii, stěžuje si tak na povahu lidstva (nebo alespoň jeho části).
To, kolik máme peněz či jiných statků je důsledkem souhry několika faktorů. Prvním asi bude prostředí, kde se narodíme. To má pak vliv na další věci. Dalším faktorem budou naše schopnosti. Někdo má nadání stát se špičkovým vědcem, někdo umělcem, .... Dalším faktorem jsou naše potřeby a touhy. Posledním faktorem, který mě teď napadá, je motivace. Někdo je pilný, někdo líný. Někdo je schopný udělat pro peníze opravdu vše (v negativním slova smyslu) a nekdo má vysoký morální kredit.
To vše vytváří celkem dost velkou nerovnováhu a ekonomie je poouze o vyrovnání této nerovnováhy.
Navíc, to chování, které ekonomie popisuje, tady bylo už dávno před tím, než tento popis vznikl.A sahá to až někam do pravěku, kde jsou asi počátky směnného obchodu.
Takže, na co si vlatsně autor tohoto článku stěžoval?

Nahlásit

0
+
-

Mario Vápeník | 9. 8. 2012 13:15

Ekonomie/ka vykloubená z kloubů. Ekonome/ka samoúčelná. Ekonomie/ka jako nástroj obohacení. Místo, aby ekonomika pokorně sloužila tomu, díky čemu a pro co může existovat - reálné produkci, staví se sama na piedestal a tváří se sama jako zdroj reálné produkce. A to je počátek a zdroj problému ekonomie/ky. Lichva, lichva, lichva zauzlující se do nekonečna a nemající konce.

Nahlásit

0
+
-

Přemysl Marek | 9. 8. 2012 15:19 | reakce na Mario Vápeník - 9. 8. 2012 13:15

Značně přehnané...tipnul bych si, že máte technické vzdělání nebo se v tom oboru pohybujete (nemyslím to jako útok na Vás, je to pouze odhad vycházející z Vašeho jednoduchého názoru).
Ekonomie je věda, která zkoumá procesy a vztahy mezi subjekty a zdroji. Ekonomika pak příkladem praktické podoby.
Čili se jedná pouze o vyjádření, pojmenování a kvantifikování komplexnosti propojení společnosti, subjektů a zdrojů (velmi jednoduše řečeno).
To k tomu pokornému sloužení - zjevně máte problém s tím, že produkce hraje z určitého pohledu druhé housle (což je nesmysl - produkce je součástí ekonomiky).
Vždyť by přece stačilo vyrobit všeho tak akorát a férově distrubuovat...na co bychom měli ty obchodníky, služby, banky, finančníky...atd. A sákryš...vždyť něco podobného už tady bylo...jenom si nějak nemůžu vzpomenout...hmm...no už to musí být alespoň 23 let...a i před tím to byla ekonomika, jenom jinak řízená.
Zkuste se na to podívat systémověji...třeba z pohledu toho, jak by vypadal systém, kde by se vše točilo okolo produkce...
Be open-minded :)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Mario Vápeník | 9. 8. 2012 18:59 | reakce na Přemysl Marek - 9. 8. 2012 15:19

Proč by to bylo značně přehnané? Popisoval jsem současný stav. To, co slyšíme, vydíme a čteme v médiích každý den. To, čemu se říká světová ekonomika a finance.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Přemysl Marek | 10. 8. 2012 09:14 | reakce na Mario Vápeník - 9. 8. 2012 18:59

Média vás zjevně drtí. To vám nezávidím...Váš popis je přitažený za vlasy a zbytečný.
Média jsou tendenční. A nejsou tady od toho, aby podávaly realistický obraz, ale prodávaly.
Vy jste nepopisoval světovou ekonomiku nebo finance, ale svou frustraci...to je rozdíl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Stanislav Dvořák | 9. 8. 2012 08:20

Rád bych vypíchl jeden blud uvedený v článku, který se velmi často šíří a lidem ukládá do podvědomí a to je: „kdyby nás příroda obdařila přebytkem materiálních statků“mohlo by být lépe radostněji.
Je více než jisté, že nedostatek ve světě je vytvářen uměle a je důsledkem špatně nastavených sociálních vztahů, nikoliv rukou přírody.

Nahlásit

0
+
-

Tomáš Kocourek | 9. 8. 2012 10:49 | reakce na Stanislav Dvořák - 9. 8. 2012 08:20

Příroda poskytuje materiálních statků více než dost. Jen lidé se tu nějak přemnožili. Nicméně existují technologie, které by to dokázaly vyřešit, ale to by museli lidé začít uvažovat zcela jinak, než jen jak mít víc a víc, bez ohledu na ostatní.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

michal | 9. 8. 2012 20:20 | reakce na Tomáš Kocourek - 9. 8. 2012 10:49

Mě by tak soukromě zajímalo, odkud se vzalo, že je třeba k životu mít víc a víc? Jaká síla (po moci?) v nás to pudí?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Dalibor Pešek | 9. 8. 2012 07:20

Doufám, že si k tomuto článku přečtu nějaký pozitivní komentář. Třeba na článek nahlížím z nějakého špatného úhlu. Mě to totiž připadá jako blábolení kde hned druhá věta je nesmysl a v každém druhém odstavci nějaký další nesmysl.

Nahlásit

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK