Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Zlaté euro: Pořádně přehnaná debata o pádu jedné měny

John Tamny | 22. 6. 2011 | Celkem 47 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 47 komentářů v diskuzi.

Jerry Nemec | 24. 6. 2011 02:04

Panove, rad bych privedl vasi pozornost ke skutecne situaci ktera by se dala prirovnat: Sedlak jede na trh s vozem nalozenym zrnim v predstave ze ho prodejem zhodnoti. Cestou ale jeho kone z nakladu ujidaji a nahrazuji ztratu trusem. Takto vypada situace kde vydaje vladcu presahuji hodnotu nakladu. ;-)) I kdyby to zrni bylo kryte zlatem, meni se na trus pokud se kone nekontroluji.

Nahlásit

0
+
-

JAROSLAV CHARVÁT | 22. 6. 2011 17:56

Obávám se, že v kontextu je úplně jedno, zda bude Euro zlaté nebo ne. Primárním cílem je jistě dosažení takového stavu, kdy peněz v oběhu bude "akorát". ¨Kvantifikace pojmu "akorát" je však asi nemožná a ad hoc se v realitě upravuje.
Jde tedy o nadefinování pravidel, za jakých mohou banky půjčovat, přičemž asi nejdůležitější je kolik peněz mohou půjčovat. Je jasné, že toto není dáno poměrem k vkladům (tedy standardní odložená spotřeba a související investice).
Banky poslední instance mohou v podstatě "emitovat" cokoli, kdykoli. Osobně celou situaci vnímám v konextu praxeologie, tedy že lidé jednáají za účelem dosahování svých cílů a že neexistuje zájem EU, MMF, ECB, obecně komerční banky. Vždy existuje vždy a jenom zájem jednotlivců, byť je problém prezentován jakkoli zaobaleně. Jako lidstvo jsme tak prostě nastaveni a je třeba(?) se smířit s tím že fungování je postaveno na fiat penězích a existenci jakési float demokracie.
Shora uvedené vyjadřuje můj názor na obecnou situaci korupce, Řecko, zlatý (ne)standard atp.

Nahlásit

0
+
-

Jan Altman | 2. 7. 2011 21:06 | reakce na JAROSLAV CHARVÁT - 22. 6. 2011 17:56

A K O R Á T ?

Vládě přísluší (a je rozumné jí to dát na starosti) určovat kolik peněz je "akorát" asi stejně, jakojí nechat určovat, kolik je akorát v produjci aut, televizí a počtu malířů pokojů.

Když na vládě to "akorát" necháme, nesmíme se pak divit, že peněžnictví funguje stejně kvalitně, jako Tesla v době, kdy stát určoval, kolik je akorát v produkci televizí.

Pokud banky smějí půjčovat větší množství peněz, než kolik jim jich za tímto účelem svěřili spořiví občané, tak se jednak jedná o podvod (jakkoli ho současná legislativa legalizuje) a jednak nutně docházi k hospodářskému cyklu. Na investici nemohu použít nic jiného, než co jiný nespotřebuje (odloží spotřebu), protože fyzicky ani žádný jiný statek není.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Votava | 22. 6. 2011 14:25

Nabídnout co nejpevnější měnu Řecku, který není schopen splácet své dluhy a je totálně nekonkurenceschopný a tvrdit, že tak lze odvrátit jeho krach, je opravdu podivuhodnou myšlenkou. A státní úředníci Řecka by tím pádem dostali za šanonovné a včasný příchod do práce více reálných peněz z bonusů. :-)
Tipl bych si, že ten pán bude akademik... Pánovi bych doporučil, aby zkusil po navázání měny na zlato jít za odboráři dojednat změnu kolektivní smlouvy- nově s nulovým navýšením platů, a tu starou pak můžou společně roztrhat :-)
To jsem se po ránu pobavil !

Nahlásit

0
+
-

Cvalik | 22. 6. 2011 23:03 | reakce na Richard Votava - 22. 6. 2011 14:25

Pán, tedy autor článku, evidentně vychází z díla Roberta Mundella, laureáta Nobelovy ceny za ekonomii, který je opravdu akademik :)

Na převážně euroskeptickém webu jako Finmag se dají na podobný článek reakce typu "úplný blábol", "vyložené nesmysly" či "bah, humbug!" čekat, ale někdy by možná opravdu stálo za to věnovat Mundellovým argumentům alespoň pár minut strojového času. Člověk s ním klidně může nesouhlasit (osobně mám taky určité pochybnosti), ale prohlašovat, že to je hlupák a blázen něco vypovídá spíš o autorech takových výroků.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Votava | 23. 6. 2011 02:50 | reakce na Cvalik - 22. 6. 2011 23:03

Pane Cvalíku, to máte pravdu.. Až na to, že jsem nic o hlupácích či bláznech nepsal. Starý trik...Podsunout v diskuzi oponentovi něco co neřekl a pak to vyvrátit či napadnout. Tomu se říká demagogie. Nazval jsem to podivuhodnou myšlenkou. A na tom trvám...Teď se rozhoduje, jestli se Řekům pošlou další prachy, které nutně potřebují nebo je nechají zbankrotovat a to vše do cca 1 měsíce.Motat zlatý standard do takovéto akutní fáze krize je podivuhodné. MImochodem podle mého je to přesný opak toho, co Řecko potřebuje, aby se vrátilo do reality a začalo urychleně něco produkovat a aspoň částečně se zbavilo dluhů.Zlatý standard by způsobil deflaci, zlevnění dovozu a zvýšení reálných mezd. Ale to tu podle mého už podrobně a přesvědčivě komentovali jiní.... Já se prostě pobavil. Považuji to za ekonomický vtip či názor člověka, který je nějak totálně odtržen od reality!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Dell | 23. 6. 2011 01:13 | reakce na Cvalik - 22. 6. 2011 23:03

Tady nejde o Mundellovy argunmenty, ale o názor Johna Tamny, který pro stromy nevidí les a snaží se napasovat akademické názory na tvrdou řeckou realitu, přičemž právě onu realitu ignoruje. Asi by mu to nevycházelo, kdyby bral realitu v potaz.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 14:20

Souhlas s Radovanem, John Tamny je určitě z jiné planety...v tomto článku je tolik nesmyslů, že by neobstál ani v hospodě.

1) Navázat jakoukoli měnu na zlato je nemožné. Fyzické zásoby zlata to neumožňují. Tady asi končí všechny spekulace o tom, jaké by to bylo nebo nebylo s měnou krytou zlatem. Argument pro snílky, kteří by si to přesto přáli: měnu krytou zlatem lze emitovat pouze získáním dodatečného zlata, co když ale další zlato nebude? Měna začne nezadržitelně posilovat, mzdy strnulé směrem dolů prodraží cenu práce a začnou dusit export, produkce země klesá, lidé ztrácí práci, země se stává závislá na dovozu, domácí průmysl skomírá, cena neobchodovatelného (nelze ho dovážet) zboží a služeb (rohlíky, kadeřnictví,...) neúnosně stoupá.

2) "Řecku a Irsku by klesly náklady na správu eurových dluhů"...ne neklesly. Proč by měly? I kdyby se jejich dluh obchodoval ve sebe tvrdé měně, je to pořád řecký dluh. Nikdo nezačne kupovat dluhopisy problémových států pokud nebude věřit tomu, že se mu peníze vrátí, tečka. Euro je pouze prostředek směny.

3) "Trhy by okamžitě přivítaly vysokou důvěryhodnost eura a investoři by požadovali nižší úrokové sazby"...ano, nominální sazby, reálné sazby by zůstaly beze změny. Takže pouze kosmetická úprava. (nominální sazba = reálná + inflace)

4) "silnější euro by snížilo v Irsku i Řecku tlak na snižování mezd, cenu dovážených výrobních vstupů"...což je přesně to, co Řekové nepotřebují. Tato země je ne-konkurence schopná a nesolventní. Co potřebují jsou nižší mzdy a podpořit vlastní produkci a ne zlevňovat ceny importu. K čemu je vám levný dovoz, když nemáte práci a mzdu, za kterou by jste si ho koupili?

5)"S ilnéeuro by však růstu jednoznačně prospělo, přilákalo by investice, snížilo nezaměstnanost, oživilo podnikatelské prostředí"...tohle už euro DOKÁZALO hned po svém zavedení, následovala úvěrová expanze a výsledek vidíme dnes...krach.

6) "existuje na světě země, která někdy zbohatla neustálým znehodnocováním své měny?"...ano, VŠECHNY! Země, které neměli v historii možnost devalvovat svojí měnu udusily hospodářský růst s následky popsanými v bodě 1.

Měna by měla růst v souladu s růstem produkce země. Nadměrná emise peněz, nebo jejich strnulé navázání na cokoli (zlato, stříbro, korálky, kakaové boby,...) toto znemožní. V prvním případě měnu oslabuje inflace, v druhém zase není možnost aktivně zásobu peněz řídit a musíte jen čekat, kolik se toho vytěží...což už je dnes díky bohu přežitek.

Nahlásit

0
+
-

Marek Sokol | 22. 6. 2011 19:06 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 14:20

Pane Grym,
děkuji za stučnou a výstižnou reakci. Na finmagu čtu většinou (nebo dosud snad vždy) články, se kterými bud souhlasím nebo (pakliže jim nerozumím) mě nějak obohatí. Při čtení tohoto článku jsem si připadal jako při čtení aprílového pamfletu. Tolik nesmyslných argumentů při absenci, resp. ignorování protiargumentů, jsem už dlouho neviděl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 15:10 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 14:20

Víte co způsobily pro mě nekryté peníze? Já mám sice po 17 letech pracovního procesu cca 7 x vyšší plat, strukturu spotřeby relativně mírně vyšší, ale že by má životní úroveň byla 5x, 6x nebo 7 x vyšší to se teda říci nedá. Z mého pohledu se mám pouze cca o 50% lépe.
Existuje v tomto státě většina lidí, kteží vydělávají 3-4 x více než před 17 lety, ale jsou na tom stejně nebo hůře. to je důsledek nekrytých peněz. Jejich množství na obyvatele sice roste, ale celková životní úroveň nikoliv.

Chce to trochu přemýšlet v delších periodách nejen pouze v horizontu někoika desítek let. To je sice pro jednotlivce zásadní časové měřítko, z makroekonomického hlediska to neznamená skoro vůbec nic.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 16:29 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 15:10

To o čem mluvíte není důsledek nekrytých peněz, ale jejich nadměrné emise...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 18:22 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 16:29

Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil, máte pravdu. V důsledku systému nekrytých peněz jejich nadměrná emise způsobila to co způsobila. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Cvalik | 22. 6. 2011 18:16 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 16:29

Ano, panovníci a politici tradičně zneužívali zlatý standard a zneužívají i ten papírový. Hlavní rozdíl je ale v tom, že zneužívat měnu ukotvenou na nějakou komoditu (zlato, stříbro) je podstatně těžší než čistě fiat peníze. Proto jej někteří ekonomové upřednostňují.

Ostatně i sám Friedman ve zralejším věku přiznal, že myšlenka fiat měny zodpovědně a moudře spravované politiky a centrálními bankéři je sice ušlechtilá, ale nereálná. Proto navrhl (samozřejmě s lehkou nadsázkou), že měnovou zásobu by měl "řídit" počítač, který by nepodléhal politickým potřebám a tlakům.

Jinak Revendova knížka je sice zajímavé čtení, ale je marná sláva psaná z určitého ideologického pohledu (ne že by na tom bylo něco špatného, k nějaké ideologii se hlásí většina ekonomů). Prospělo by vám ale pročíst si i nejlepší argumenty druhé strany. Pak byste se možná neptal, proč by po navázání eura na zlato měly Řecku klesnout úroky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 21:44 | reakce na Cvalik - 22. 6. 2011 18:16

Zajímavé kolik toho víte o mé četbě. Až někdy budu váhat, jestli jsem knihu četl nebo ne, ozvu se vám...:D

Povězte mi tedy jak je to s těmi úroky, rád se nechám poučit....

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Cvalik | 22. 6. 2011 22:58 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 21:44

No to se na mě nezlobte, ale na to, že nechápete ani takové základy jako vztah inflace a úrokových sazeb, tady vystupujete vskutku velmi suverénně.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 23. 6. 2011 00:38 | reakce na Cvalik - 22. 6. 2011 22:58

to Cvalik: přečtěte si znovu můj komentář...bod 3

Jinak to napíši ještě raději sem. Ano, sazby by klesly (u nových dluhů), ale reálná úroková míra by zůstala stejná. Platili by tak jako tak hodně, většina z jejich sazby je tvořena rizikovou přirážkou a ta by neklesla at by se platilo v jakékoli měně.

P.S. zatím jste ukázal, že umíte urážet, co takhle trochu konstruktivní debaty, hm? Rozvíjejte diskusi svými komentáři, používejte fakta a příklady. Anonymní komentář a zpochybnování komentujících je poněkud mimo...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

František Pašingr | 22. 6. 2011 14:44 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 14:20

Vaše obhajoba fiat money mi nesedí s tím, že zlato bylo používáno bez problémů tisíce let.
Asi tenkrát neměli odbory, takže mzdy se přizpůsobily deflaci.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 16:26 | reakce na František Pašingr - 22. 6. 2011 14:44

Omyl, zlato nebo jeho jiné drahé kovy se nepoužívaly bez problémů tisíce let. Zlatá platidla v oběhu byla při nedostatku měnového zlata neustále devalvována (stejně jako dnešní nekryté peníze). Obsah zlata v mincích byl snižován. Jinak to ani nejde, permanentně deflační měna totiž nemůže fungovat do nekonečna. Ad absurdum totiž jednou přijde doba, kdy bychom si za jednu jednotku platidla koupily třeba 12 činžovních domů...což je blbé, když si chcete koupit třeba jen rohlík. Nedostatek zlata byl záminkou pro války a rabování...tohle nejsou problémy? Zlato se na planetě nachází nerovnoměrně, což vytváří nespravedlivost, kdy jeden stát bohatne na úkor ostatních.

Naopak při nadbytku zlata (Španělsko při plenění jižní Ameriky dovezlo v krátkém čase obrovské množství zlata) je efekt naprosto stejný jako úvěrová expanze jak ji známe dnes. Španělé tehdy zažívali obrovskou inflaci a téměř zlikvidovali své hospodářství.

Se zlatem se pojí mnoho problémů...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 20:20 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 16:26

Obsah zlata v minci že byl snižován v důsledku jeho nedostatku? Vážený pane, nedělejte si z nás legraci. Zlata že je málo? Víte kolik už je zlata k dispozici? Ono se taky při platbách používalo stříbro, víte? Můžete např. zjistit, za kolik gramů stříbra jste si mohl před několika stoletími koupit základní komodity. Navíc najdete měny, u nichž se obsah stříbra neměnil v mincích několik století nebo klesal tak mírných tempem, že zjednodušeně řečeno za takovou inflaci bychom v dnešní době vládám líbali ruce.

Myslíte si, že by cena zlata musela vyrůst do raketových výšin, kdybychom jim chtěli nyní platit? Ale kdepak.

Ano, žádný měnový systém není ideální, ale každý takový systém, který fungoval v minulosti tak jako ten stávající vždy zkolaboval. Jen to bylo na úrovni jednotlivých států.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 21:42 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 20:20

1) Jen pár čísel nejvíce zlata vlastní americká vláda, jde asi o 9000 tun, což je hodnota v USD asi 400 miliard. Peněžní zásoba M2 je v USA přes 8 trilionů USD (data z roku 2009, dnes to bude více). Americké zásoby tedy nedokážou v současnosti pokrýt ani promile existujících peněz. A to je USA největší vlastník zlata na zemi. Ano zlata je doopravdy málo.

2) Stříbra je jistě více, spolu se zlatem by třeba dokázalo pokrýt jedno promile.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 21:53 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 21:42

A víte jak vypadali měnové agregáty za dob zlatého standardu? Podívejte se na to a budete překvapen :-) Zlatý standard v žádném případě totiž neznamená, že hodnota zlata pokrývá hodnotu měnových agregátů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 22:04 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 21:53

Zlatý standard, tj. krytí dolaru zlatem se totiž počítal následujícícm způsobem:
jedná se podíl zlata vůči celkovému množství peněz v USA;
jenže celkové množství peněz v USA neznamená měnový agregát M1 nebo M2 či M3, ale
oběživo + oběživo držené centrální bankou + oběživo držené vládou
při zlatém standardu výše krytí nebyla 100%, pohybovala se v průměru 50% s odchylkou několika desítek procent

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 22:28 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 22:04

Širší měnové agregáty tedy nejsou peníze? Netřeba je krýt?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 22:52 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 22:28

Vycházím pouze z historických dat, prostě nebylo tomu tak. Nejsem schopen zde argumentovat proč, pouze mohu tlumočit výsledky ekonomů, kteří na základě historicky publikovaných dat propočítaly časové řady měnových agregátů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 21:59 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 21:53

To jistě, ale není promile málo? Já nevím, řekněte vy, zdá se, že se vyznáte lépe než já. A co státy jako čr? My máme přeci zlata mnohem méně (poměrově k měně).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 22:10 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 21:59

Ke kvalitě naší měny se nehodlám vyjadřovat, vlastní hloupostí jsme si své dostatečné zlaté rezervy rozprodaly. To je zločin proti českému národu rozprodat národní poklad.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 22:25 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 22:10

Čísla jsem si jen v rychlosti našel a nekontroloval je, takže vám rád dám zapravdu, ale neodpověděl jste mi. Je to dost (i podle vašich čísel)? A co koruna? Ted nejde o to, jestli je to zločin nebo ne, ale co s tím dělat ted...co státy, které nemohou krýt měnu drahým kovem? Přijde mi, že je s tím spojeno příliš mnoho problémů...

Nekrytá měna mi stále nepřijde jako špatný nástroj, že je zneužívána je věc jiná. To, čeho je schopno zlato jde přece udělat i s nekrytými penězi, prostě omezíte jejich nadměrnou emisi. Jak k tomu někoho donutit je další věc...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 23:10 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 22:25

Z tohoto pohledu má zlato stále velký růstový potenciál. Dle analýz, které jsem provedl v minulém roce cíluji cenu zlata, až hodnota zlatých rezerv pokryje 50% M1. Tak se to stalo v případě USA 2 x od roku 1929. Nyní mám ale k dispozici delší časovou řadu, takže to budu muset přepočítat a navíc spočítat klasickým způsobem, tj. zlaté rezervy / celkové peníze USA (metodiku jsem již zde uvedl). Vzhledem k aktuální struktuře měnových agregátů USA, ale necíluji cenu zlata dle dolaru, ale dle EUR a CHF. Měnové agregáty EU a Švýcarska mají aktuálně podobnou strukturu jako v USA minulosti.

S českou korunou je to velmi špatné, osobně ji nevěřím a snažím se ji moc nedržet. Na mém celkovém finančním majetku mají aktiva v CZK 20-25% podíl. Zatím sice není důvod k panice, jenže v krátkém období kdyby se něco stalo se výrazné změny dělat nedají )hlavně když má člověk dlouhodobá aktiva (penzijko, životní pojistky atd. - vyřízení trvá až několik měsíců) a tak člověk musí postupovat strategicky. Všiml jste si např. jak se od roku 2008 přesunuli dlouhodobé peníze do krátkodobých v rozsahu 300 mld. Kč? Nemusí to sice nic znamenat, ale je to velká položka a když se tak velké peníze přesouvají do likvidity, reaguji.

Některé státy v minulosti své zlaté rezervy opravdu rozprodaly, ale celková situace naznačuje, že zlato vlády nepovažujíza tak zbytečný kov, jak se nám snaží namluvit. V roce 1980 se zlaté rezervy pohybovaly na úrovni 35 836,25 t a v současnosti 30 684,2 t. To přestavuje celkový pokles za posledních více než 30 let o necelých 14,4 procenta, v absolutních číslech 5 152 t.

Rusko rezervy zlata navyšuje od roku 2006 pravidelnými nákupy převážně na domácím trhu. Od srpna 2006 ruské zlaté rezervy vzrostly o 427,7 t. Rusko nepatří mezi jediné země, které navyšují státní rezervy zlata. V letošním roce Mexiko nakoupilo 99,2 tuny.Saúdská Arábie oznámila v červnu 2010 na základě revize zlatých rezerv z 1. čtvrtletí 2008 navýšení zásob zlata o 180 tun. V roce 2009 Indie od MMF provedla nákup 200 tun zlata a Čína oznámila celkový nákup 454 tun zlata z období 2003 – 2009

USA nebo Německo jsou státy, které se neúčastnily prodejů svých zlatých rezerv. Čína doporučuje nákupy zlata a stříbra svým občanům. To přece není jen tak. NAvíc je velmi divné, že při této politice Čína nezveřejňuje navyšování svých zlatých rezerv, nevěřím, že vláda zlato nenakupuje. Očekávám, že v budoucnu Čína opět zveřejní data, že nakoupila x set tun zlata.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 22:07 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 21:59

v řádech jste totálně vedle
poslední výpočty jsem provedl k 28.2.2011 takže se omlouvám za neaktuální data
krytí MZM (M3 není oficiálně publikovaná) = 3,76%
krytí M2 = 4,16%
krytí M1 = 19,89%

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

František Pašingr | 22. 6. 2011 17:40 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 16:26

Pamatuji dobu kdy za 1 haléř se dalo něco koupit, dnes těžko koupíte něco za korunu.
Dovedu si tedy představit, že by se počítalo v miligramech zlata. Mince by pochopitelně nebyly ze zlata, ale z levnějšího kovu, nebránilo by to ani používání karet.
Falšování zlatých mincí dělali panovníci, aby se obohatili a války se nevedly kvůli nedostatku zlata, ale kvůli majetku obecně.
Poukazovat na nespravedlnost přírody při rozdělování nerostného bohatství je legrační. (Proč Vám nevadí nespravedlivé rozdělení ropy?)
Zlato se naštěstí nedá tisknout, což považuji za výhodu, ale pro vlády je to samozřejmě nevýhoda.
http://www.libins t.cz/etexts/rothbard_penize.pd f

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 21:17 | reakce na František Pašingr - 22. 6. 2011 17:40

1) Nevím, jak jste přišel na to, že mi (ne)vadí nespravedlivé rozdělení zásob ropy na zemi, o tom jsem neřekl jediné slovo...ale to sem pletete něco docela jiného, bavme se k tématu.

2) Pokud vám to přijde legrační, tak je mi to líto, ale nepochopil jste základní principy řízení monetárního systému.

3) Zlato se opravdu tisknou nedá, což znamená, že nové peníze může emitovat jen ten, kdo má zásoby zlata...to je výhoda? To že si vyberu za prostředek směny (i jen nepřímo) něco, na co nemám vliv je ruská ruleta, ale to se vracíme k bodu dva...

4) Váš odkaz zase přijde legrační mně. Stačí si přečíst několik prvních odstavců práce a zjistíte, že autor se domnívá, že centrální banky mají monopol na emisi peněz. Ano, ale jen pokud jde o hotovost, většinu dnešních peněz emitují komerční banky (v elektronické podobě). V té práci je prostě moc chyb a zavádějících informací, než aby se dala brát vážně.

5) Neobhajuji systém nekrytých peněz, ani já nejsem přítelem permanentní inflace, ale doposud je to ten nejlepší způsob jaký známe. Ano, má své chyby, ale systém krytých peněz není řešení.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Robert Antonio | 23. 6. 2011 01:19 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 21:17

Celkové množství zlata se díky těžbě zvyšuje zhruba o 1-2% ročně. Ukažte mi libovolnou centrální banku, která emituje peníze jen takhle opatrně. To, že na množství zlata nemám vliv, považuji za výhodu - díky tomu mám záruku, že nikdo nebude svévolně měnit cenu peněz, které držím.
Za těch 100 let od vzniku prvních centrálních bank nevím o žádné zemi, která by zamezila dlouhodobé inflaci. Proto považuji vaši představu zodpovědných centrálních bank za stejnou utopii jako fungující komunismus.

K bodu 4: Elektronické peníze emitují komerční banky, ale jen v míře, kterou stanoví centrální banka skrze povinné minimální rezervy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Nový | 22. 6. 2011 14:10

Tak po této větě jsem to ani nedočetl.......přesto všech padesát různorodých států (odlišné daně, regulace, zákony atd.) naší Unie vzkvétá právě díky jednotné měně......... asi fakt žije na jiné planetě :-)

Nahlásit

0
+
-

Jan Altman | 22. 6. 2011 13:51

O kolik by Recku klesly uroky, kdyby Euro bylo zlate?
Jaka cast uroku, ktere rekove musi platit, je dana inflacni nekvalitou eura a ktera rizikovosti samotneho Recka? No podle me se staci podivat na Nemecko. Dejme tomu, ze tam je to HalpUndHalp. A vse, co rekove plati nad nemecky urok, je ciste rizikovost recka = zlate euro by jim urok snizilo tak o jeden procentni bod. A zaroven by jim ECB jiz v podstate nemolha pujcovat, ani by jim nemohly pujcovat soukrome banky, protoze by nemely co - ustala by expanze menove zasoby, protoze zlato se neda "vytisknout&quo t;a pujcit by se mohlo jen to, co jiny uspori (proste konec castecnych rezerv).


Ale podle me existuje zasadnejsi duvody, proc euro nebude zlate:

1) Politici i bankerska lobby chce nekrytou menu, kterou mohou volne expandovat. Politici chteji skryte zdanovat inflaci, bankeri chteji fraudlentne pujcovat penize, ktere si vytvorili ze vzduchu

2) Exporterska loby by zesilela, kdyby euro posilovalo o 15% rocne vuci USD. A neni pravda, ze znehodocovani nekryteho eura by vedlo k vyssim urokovym miram - ani v USA miry nerostou, dokud FED tiskne a za natistene kupuje bondy.

Cili napad se zlatou menou je dobry, ale nikdy nebude zaveden politiky! Komoditni penize vzniknou spontanne, resp uz existuji, uz prebraly roly "uchovatele hodnoty" a jen politicka moc brani tomu, aby prevzaly i roli "prostredek smeny". Ke zvratu dojde proti vuli politiku, na pozadi hyperinflacniho kolapsu fiat "penez".
Autorproste zamenuje svoje preni a predstavy o spravnem reseni s realnymi zajmy tech, kteri doopravdy rozhoduji: politici, byrokrati, bankeri, exporterska lobby. Kdyby politici opravdu hledali nejlepsi reseni pro lidi, svet by vypadal uplne jinak. Ale to je proste iluze. Iluze, ze paraziti, lhari a podvodnici jsou na nasi strane.

Nahlásit

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 14:17 | reakce na Jan Altman - 22. 6. 2011 13:51

Spousta lidí si naivně myslí, že za doby zlatého standardu byla výše měnových agregátů omezena výší oběživa krytého zlatem. Posledních několik týdnů se u tuto problematiku intenzivně zajímám, sháním historická data a podle toho co se mi již podařilo zjistit již nyní mohu říci, že to není pravda. Za dob zlatého standardu byla výše měnových agregátů M1, M2, M3 v násobcích hodnoty měnového zlata.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 22. 6. 2011 15:11 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 14:17

Jistě, ale pak nemluvíte o pravém zlatém standardu, ale o nějakém brettonwoodském paskvilu. O něčem, o čem nyní uvažuje MMF, jakési nepřímé navázání měny na zlato, používání zlata jako jakéhosi benchmarku při ohodnocování měn.

Pravý zlatý standard je, když je řečeno, že např. 35 USD = 1Oz zlata. A KAŽDÝ má právo ty svoje USD v daném poměru za to zlato směnit - kdykoli a bezpodmíněčně.

Pak opravdu žádné měnové agregáty v násobcích zlata nemohou existovat, protože by okamžitě došlo k runu na banky, každý by chtěl svoje zlato a kdo by přišel pozdě, žádné by už nedostal.

Takže je potřeba si uvědomit, o jakém "zlatém standardu" tady vlastně hovoříme. Pokud o tom do roku 1971, pak není co řešit, zlatý standard to byl jen na papíře, zlato si nesměli vybírat občani (těm dokonce zákon ZAKAZOVAL zlato vlastnit!), směly to jen státy, ale i ty od toho byly důrazně odrazovány silou US moci. A když jim došla trpělivoat a chtěly za své USD to zlato (jako třeba Francie), tak USA zlatý standard zrušily (nedodržely změnný závazek - čili reálně vyhlásily bankrot, jenže jaderné velmoci to do očí nikdo neřekne) - právě proto, že ty vaše agregáty již dosahovaly násobků zlatých rezerv.

Nebo se můžeme bavit o zlatém standardu před tím, než byl založen FED. To by mělo trochu větší smysl, protože role FEDu vždy byla padělat peníze (tisknout nekryté) a krýt záda fraudlentním soukromým bankám (věřitel poslední instance).

Také bychom se museli bavit o dalším zmatku, který stát do peněz vnesl a to byl americký bimetalismus - tedy snaha uměle fixovat směnný poměr mezi zlatem a stříbrem, což samozřejmě nemůže fungovat.

Jediný funkční měnový systém podle mne je FreeBanking. Tedy absolutní absence státních zásahů do měnových záležitostí. Je jen na trhu, jakou měnu vybere. Můžeme předpokládat, že by to bylo zlato a stříbro, samozřejme s plovoucím kurzem mezi nimi. Jako dnes trh vybral několik málo světových platebních organizavcí (Visa, Eurocard/Mastercard, AmEx), stejně tak by asi vybral několik málo konkurujících si světových globálních měn.

Dokud se do toho bude montovat stát, budou měny stejně kvalitní, jako všechno státní (např. České dráhy). Ani zlatý standard v režii státu nebude žádnou spásou - viz nefunkčnost Brettonwoodu. Problémem tedy není krytí/nekrytí, ale svobodný trh versus státní intervence, regulace, donucení a centrální plánování.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 15:18 | reakce na Jan Altman - 22. 6. 2011 15:11

Kdepak, mluvím o pravém zlatém standardu, o tom, co byl před rokem 1900. Jak jsem již psal, spousta lidí má zkreslené představy jak to ve skutečnosti vypadalo.
Když člověk nahlédne do historických dat, je to opravdu překvapující.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 6. 7. 2011 01:51 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 15:18

Několik posledních týdnů jsem z několika zdrojů dával dohromady historická data oběživa a ostatních měnových agregátů, abych zjistil fakta o situaci v období zlatého standardu. Pokud ke krytí dolaru zlatem zahrneme stříbro, tak zjednodušeně lze konstatovat, že celkové mnosžtví peněz, tj. oběživo + peníze držené vládou a centrální bankou bylo drahými kovy kryto v rozpětí 40 - 60%, pokud rezervy zlata a stříbra oceníme v tržních cenách.
Pokud někdo nahlédne do originálních statistik zjistí, že krytí dolaru zlatem (oficiálně se krytí dolaru počítalo jen vůči zlatu) se pohybovalo v rozpětí cca 15-75%..

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 24. 6. 2011 18:32 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 15:18

Ano, panovníci obsah zlata vždy ředili. A je jedno, jestli fyzicky nahrazováním části Au v mincích jiným kovem (snižování ryzosti), nebo emisí většího počtu substitutů/poukázek na kov, než kolik bylo kovu.

Vždy to také končilo hyperinflací. V lepším případě následovalo chycení se za hlavu a zavedení (na čas) poctivývch peněz, v horším případě rozpadem státu/impéria (viz pád Říma).

Musíme si uvědomit, že stát není schopen provozovat poctivou a funkční měnu, stejně jako není schopen provozovat efektivní železnici či vyrábět kvalitní auta.

Už první chybou je, že se měna nějak nazve. Jakmile se naplatí gramy zlata, ale korunou, dolarem, tolarem, ... vždy časem dochází k tomu, že vazba mezi danou jednotkou a kovem je narušována a ředěna. Zavádění národní měny s portréty národních osobností je prostě populismus, brknání na nacionalistickou strunu.

Od státu tedy nelze čekat, že zavede svobodné, poctivé a neinflační peníze - jednak je stát impotentní trubec, jednak monopol (zejména ten vynucený) je vždy neefektivní, drahý a předně kvalitní peníze nejsou v zájmu státu, protože stát se rád zadlužuje a rád lidi zdaňuje inflací. Takže ani řeči o plánovitém ZAVEDENÍ zlatého standardu nikoho nemohou naplňovat nadějí, spíše půjde o další měnovou reformu, kde lidi přijdou o úspory (zavede se nová měna jakoby částečně krytá zlatem a staré peníze se na ni budou převádět nevýhodným kurzem, nebo vůbec). Uvědomme si, že třeba v USA i během platnosti zlatého standardu měli lidé zakázáno zlato vlastnit - jaký to paradox! A dnešní svět v úrovni svobody (ekonomické i obecné) za tehdejšímy USA silně zaostává, od států a politiků se tedy dočkáme jen toho nejhoršího - i když to nazvou třeba zlatým standardem.

Nicméně je tu jistá naděje: v posledních několika letech DRAMATICKY narostly nákupy Au a Ag ze strany běžných lidí (kupují se mince, ne žádné investorské megacihly). Vidíme to v Řecku, ale i v USA, celé Asii a i mezi příčetnou částí západoevropské populace. Rozšířenost Au/Ag mincí (opravdu jde za poslendí leta o ohromné množství) dává naději, že může spontánně vzniknout paralelní poctivá měna, že tyto mince mohou začít obíhat, že mohou od potištěných papírků převzít roli zprostředkovatele směny (roli uchovatele hodnoty již dávno převzaly). Jakmile se USA a EU pokusí řešit dluhové problémy dalším QE, dostane Au/Ag další mocný impuls.
Zde si to ještě neumíme představit, ale v Asii je běžné, že za hodnotnější zboží (dům, ...) prodávající požaduje platbu zlatem. Časem to přijde i sem a lidé na dnešní ceny Au Ag budou vzpomínat jako na směšně nízké.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Grym Vojtěch | 22. 6. 2011 14:23 | reakce na Miroslav Piták - 22. 6. 2011 14:17

Tohle by mohlo pomoci: http://knihy.abz.cz/prodej/penize-a-zlato

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Josef Tětek | 22. 6. 2011 19:01 | reakce na Grym Vojtěch - 22. 6. 2011 14:23

A zde je vyvrácení argumentů z dané knihy:
http://www.mises.cz/ clanky/fungovani-ekonomiky-v-p odminkach-poklesu-cenove-hladi ny-254.aspx

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Vlad Ender | 22. 6. 2011 23:17 | reakce na Josef Tětek - 22. 6. 2011 19:01

Dovolil bych si s clankem polemizovat minimalne ve smeru nepruznosti mezd.

Jednak neni mozno davat rovnitko mezi namezdnika ve Francii 19. stoleti (nebo i drive) a dnesni pracovni silu - informacim o obecnych hladinach platu jsou podstatne lepe dosazitelne. Stejne tak moznost organizovani se neni neco co se snadno odstrani (znovu znelegalneni odboru neni neco co by se dalo provest snadno, a pochybuji ze by to dlouho vydrzelo v demokracii).

Navic oba citaty pouzite autorem jsou a) anekdotni (nemluvi napr. jestli platy v Anglii v 19. stoleti, krasnem pripade pomale deflace pod zlatym standardem, padaly. Pritom pri trosce dobre vule by se dalo najit napr. http://www.gla.ac.uk/media/media_26605_en.pdf, kde je zjevne ze realne mzdy na konci 19. stoleti v UK stoupaly - t.z. bud rostly, nebo padaly pomaleji nez tehdejsi deflace.Spise bych se priklanel k tomu ze rostly, neb jiny zdroj uvadi, ze "podpora v nezamestnanosti" [dole] od 1868 do 1915 stoupla), b) silne indikuje ze nizke platy byly prijmuty protoze pracujici nevedeli o vyssich platech (FB - "pod vlyvem nevedomosti") - coz by take vysvetlovalo, proc Anglie, ktera byla vice industrialni a mene "usazena" (a tudiz informace o mzdach se lepe propagovala) mela realne mzdy stoupajici.

Autor se take snazi zpochybnit psychologickou stranku a prevest ji na "navyk" - presto, ze studii na to, ze lide jsou loss-averse (i kontrolovano pro kulturu, vychovu atd.) je halda (viz Tversky, Kahneman atd..). Specificky bych odkazal na tzv. endowment effect (coz je sice trochu jine nez loss-aversion, ale pribuzne).

Takze ano, navyk, ale takovy nejaky milion+ lety. Za dalsich milion+ let se ho mozna podari vymytit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Josef Tětek | 24. 6. 2011 18:33 | reakce na Vlad Ender - 22. 6. 2011 23:17

Díky za fundovanou odpověď, můžete ji prosím dát přímo pod původní článek, případně nevadí když ji tam zkopíruji?
K většině poznatků se vyjádřit nemohu, nicméně co se nepružnosti mezd a psychologie týče, jsem toho názoru, že ekonomické subjekty se rozhodují především na základě reálných, ne nominálních veličin.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Vlad Ender | 24. 6. 2011 19:39 | reakce na Josef Tětek - 24. 6. 2011 18:33

Zkopirovat ji tam klidne muzete...
Jeste bych k tomu ale mel pridat, ze osobne nepokladam mirne deflacni ekonomiku za nejak fundamentalne horsi nez mirne inflacni. Zajimave mi prijde, ze kdyz jsem se tusim pred rokem ptal par docela znamych ekonomu proc, kdyz je dulezita cenova stabilita, je inflacni cil dan na rekneme 0-2%, a ne (napriklad) -1% az +1%, tak mi az na jednoho nedovedli odpovedet. Ta jedina odpoved byla neco ve smyslu "deflace je horsi nez inflace, a protoze je mereni nepresne, mirit na nulu nejde. Takze je lepsi prestrelit", coz me moc nebralo.

Jeste k te racionalite - kdyby to tak bylo, tak by byl svet lepsi. Bohuzel to vypada, ze to tak neni. Podivejte se na nejake veci kolem "Prospect theory" od Kahnemana/Tvera.

Aktual nipriklad - pro pana H. by urcite bylo vice racionalni nevzit na sebe tak tezky ukol jako je zruinovani v cash pozitivniho, vysoko-marginoveho podniku, a misto toho jenom udrzovat status-quo az do velmmi zaslouzeneho duchodu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Miroslav Piták | 22. 6. 2011 20:26 | reakce na Josef Tětek - 22. 6. 2011 19:01

Děkuji za odkaz na skvělý článek, s uvedenými názory se stotožňuji.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Dell | 22. 6. 2011 12:53

John Tamny asi žije na jiné planetě, kde mají jiné Řecko a nejspíše i jiné Irsko. Jinak si nedovedu představit, jak došel k tak zcela zcestným názorům. Zlatý standard by vůbec nic nevyřešil. Řekové nemají na splátku dluhu a když nedostanou peníze jako dar od někoho jiného, tak za 3 týdny zbankrotují. Co by na tom odvrátil zlatý standard? Navíc EURo je daleko silnější, než bylo před rokem, a to i bez zlata, a neřekl bych, že na tom jsou řekové lépe než před rokem.

Nahlásit

0
+
-

František Pašingr | 22. 6. 2011 08:03

Nahrazení EURa zlatem (zlaté € je stále jen zlato a další název je zbytečný) bych jedině uvítal, ale bohužel se to určitě nestane.
Autor má pravdu, že měnová jednotka pevně vázaná na zlato by rychle začala posilovat, ale těžko by to vedlo k poklesu mezd. Bránily by tomu předpisy (u nás zákoník práce) a hlavně odbory. Zkuste zaměstnanci říci, že měna posílila a od zítřka má poloviční mzdu. U nás k vyvolání stávky stačilo sáhnout na drobný benefit.

Nahlásit

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK