Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Patří ekonomie do laboratoře?

Tereza Mynářová | 29. 10. 2010 | Celkem 3 komentáře v diskuzi

Vložit komentář

Všechny 3 komentáře v diskuzi.

denis mandok | 30. 10. 2010 20:03

souhlasím s brychtou

Nahlásit

0
+
-

mposs | 30. 10. 2010 13:54

"Testovat lze v laboratořích téměř vše"- samozrejme, že to nie je pravda. Už samotná znalosť, že "sme v laboratoriu" , motivuje k inemu konaniu, ako v reale.Skuste v laboratoriu simulovať chovanie človeka, ktorému dali ponuku :"zahraj si rusku ruletu. Ak prežiješ, dostaneš 10 tisic korun". Samozrejme, v laboratoriu sa hra zo slepými nabojmi.Na takuto ponuku každý ochotne suhlasí. Ma šancu na 10000, riziko žiadne.Ale skuste to ponuknuť v reale, s ostrými nabojmi. Vy by ste si zahrali ???Iste, možno vymyslieť aj iný, vhodnejšiu testovaciu hru. Lenže v realnom živote sa nehraju iba neškodné, bezpečné hry. V živote ide o život, a o velké prachy.Je ine "letieť" v trenažeri, a iné riadiť realny triskáč s 200 cestujucimi.Nakoniec - zmätené nazory a konanie politických a ekonomických lidrov v dnešnej kríze, ktoru sami spôsobili je dôkazom, že ich predošlé testy boli k ničomu. Testy žiadnu krízu nepredvídali.

Nahlásit

0
+
-

Lukáš Kubec | 29. 10. 2010 02:36

Nezapomínáme tak trochu na metodologický individualismus a jedinečné subjektivní preference a motivace? Není onen altruismus či ochota vzdát se peněžního zisku (pokud o zisk přijde i konkurent) jen jiná subjektivní forma výnosu? Jestliže ano, znamená to, že ekonomové v experimentech (či spíše ve vyvozených závěrech) spíše podcenili úlohu a váhu nepeněžních výnosů a nákladů a subjektivní vnímání všech nákladů, výnosů a nakonec zisku...

Nahlásit

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK