Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Šaría a islámské bankovnictví

10. 11. 2010
 7 736
8 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

no, ale když si dávájí přirážku tak jak se odlišuje od úroku?jen se to jmenuje jinak, ale je to stejné?a chápu správně, že podle toho práva nejsou banky se systémem minimálních rezerv? což se mě teda líbí...něco jsem o tom slyšel, ale docela málo.takže moc díky za článek

Nahlásit
-
1
+

Diskuze

S tim rizikovym kapitalem bych to vubec nevidel tak jak to autorka pise. Spis si neujasnila pojmy. Rizikovy kapital - venture capital ma jen tolik spolecneho se spekulaci, kolik vramci business planu investor pripusti. Jedna se o rozvojovy kapital a strategie jeho pouziti je uplne V SOULADU SE SARII. dukazem je mnozstvi moslimskych venture kapitalovych spolecnosti jak v perzskem zalivu tak v jihovychodni asii. Dale neznam jedinou islamskou banku, ktera by se neucastnila spekulaci, jak s pozemkami tak treba se zlatem, ropou a akciemi. Ve vseobecnosti plati prvni cast clanku, ze urok, jak jej zname, je nemyslitelny. To vylucuje spukulaci na dluhopisy, nektere certifikace, uvery, pohledavky a aktiva kryte temito aktivami, dale i pujcovani penez na urok a hazard. Venture kapital je rozhodne meyer koser z pohledu sarie!!!

Nahlásit

-
0
+

no, ale když si dávájí přirážku tak jak se odlišuje od úroku?Od úroku se odlišuje například tím, že její výše je předem daná a rychlejším splacením se na ní nic nemění.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Myslim, ze mi tento clanek zcasti otevrel oci. Nedavno jsem hledal nejakou moznost abych si mohl neviditelne pujcit penize. V googlu jsem zadal pujcky a postupne dosel az pujckam na smenku. Pise se ze to jsou nejhorsi pujcky a take pry nejvice urocene. Pry sepisete smlouvu na castku, kterou chcete pujcit a pak sepisete smenku (smlouvu na castku - odmenu). To dle meho znamena ze kdyz si chci pujcit 100 000, tak si pujcim 100 000 a podepisu smenku na 120 000 splatnou presne za 2 mesice. Jestli je to tak, tak vlastne na vlastni kuzi poznavam islamsky bankovni system na vlastni kuzi. A prej ze v ten den musim ty penize vratit, ani den po te, jinak mi propada vse v hodnote zastavy. Jeste jsem zkusenost se smenkami nemel. Je to tak nebo ne?

Nahlásit

-
0
+

z vašeho článku čouhá jako sláma z bot reklama na "kvality" islámského pohledu na svět. obávám se, že pokud byste podobný článek, ovšem se stejně neskrývanou propagací pro změnu křesťanských hodnot, publikovala (teoreticky - v praxi by to zřejmě nebylo možné) v islámském periodiku, tak by se sešel zřejmě nějaký komitét pro údržbu mravnosti a potírání bezvěrectví a v rámci vámi tolik obdivované šarii byste byla veřejně zbičována...nakonec proč ne, že jo, když za krádež bychom měli sekat ruce...

Nahlásit

-
0
+

Dobrý den paní Diartová. ve Vašem článku mi vadí věty typu "Islámské bankovní právo na rozdíl od toho evropského nepřetrhalo nebo nezastřelo vazby na tradiční morální, sociální a náboženské zásady, na první místo staví dobré mravy společnosti." Váš článek není kritickou reflexí, jak bych zde očekával, ale naopak nekritickým pojednáním, které straní islámskému světu. Já tvrdím, že problémy se čas od času vyskytnou po celém světě, bez ohledu na to, jaké náboženství je právě v kurzu. (To platí tedy jenom tam, kde si lidé mohou náboženství vybrat, že ano.) Důsledkem takového mravného pojetí bankovnictví, jak popisujete, totiž asi bude obecně to, že se chudí lidé k "úvěrům" vůbec nedostanou. Neříkám, že je to dobře nebo špatné. Ale stálo by za to se o tom aspoň zmínit.

Nahlásit

-
0
+

no, ale když si dávájí přirážku tak jak se odlišuje od úroku?jen se to jmenuje jinak, ale je to stejné?a chápu správně, že podle toho práva nejsou banky se systémem minimálních rezerv? což se mě teda líbí...něco jsem o tom slyšel, ale docela málo.takže moc díky za článek

Nahlásit

-
1
+

Hmm, oni to nakonec jsou úroky, jen tomu říkají jinak. Mně je jedno, jestli zaplatím každý měsíc 1000 Kč plus 10 Kč úroků, nebo si koupím auto za 12 120 Kč a budu měsíčně platit 1010 Kč splátku auta.Oni jenom přišli na to, že bez úroků se žít nedá a jenom je zastírají = nazývají jinak.

Nahlásit

-
0
+

Jak se k tomu stavi treba Dubai, ktera si pujcila od HSBC na stavbu desitek mrakodrapu a pak musela byt zachranena Abu Dhabi? Tam Saria nebyla?Co treba americke dluhopisy, jejichz vlastnictvi neni arabskym statum cizi?Lloyds TSB take nabizi ucty pro muslimy podle Sarie, delaji to i dalsi anglicke banky, nejspise proto, ze nejoblibenejsim chlapeckym jmenem (podle oficialnich statistik) v Anglii pro tento rok je Mohamed.Ad lichva, lichvar prece take pujcuje 100% ze sveho, narozdil od banky, ktera bez meho svoleni pujci me penize a zbytek si dotiskne.

Nahlásit

-
0
+