Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Budou se důchodci dělit na bohaté, chudé a ty české?

Lada Kičmerová | 24. 3. 2010 | Celkem 44 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 44 komentářů v diskuzi.

jdetoijinak | 16. 7. 2010 00:11

Vážený pane kolego Prášile, doporučil bych Vám poněkud více si zjistit o produktu Eventus, možná jste již pozapoměl, co je to důchodové pojištění...Pokud se chceme bavit výhradně o garanci a jistotě konzervativního výnosu, jakoupak alternativu můžete nabídnout pro masové použití ??? Penzijní fondy ?? Investiční životní pojištění ???A copak se třebas podívat do Evropy, jakým způsobem se po x- generací spoří na důchod ??? Nebo si vaše společnost osobuje právo vymýšlet Ameriku ??? A že jste svůj komentář nerozšířil o kritiku doživotního důchodu ??? S jakým jiným produktem na čs.trhu jej můžete srovnat ??? Můžete se konkrétně vyjádřit ??

Nahlásit

0
+
-

Investice-vydelek | 7. 4. 2010 13:13

Spořit si přes IŽP, PENZIJNÍ POJIŠTĚNÍ. Tak to je výhra...Co to raději dát přímo do fondu a mít důchodek skvěle zajištěny mnohem dříve...info: http://czvydelek.wz.cz

Nahlásit

0
+
-

lx | 27. 3. 2010 20:44

Jak může někdo vědět kolik si kdo spoří na důchod.A proč k tomu potřebuje penzijní fond.Myslím si že spořit na důchodmůže každý i jiným způsobem.Spořit v penzijním fondu je dobré jen na kratší dobu kdy státní podpora má velký vliv na roční výnos,ale ta s přibývající částkou na ůčtu ztrácí na významu.A roční výnos často nepokrývá inflaci.Nehledě na náklady spojené se správou fondu.

Nahlásit

0
+
-

Pepan | 27. 3. 2010 18:33

Opakuji, že se zde bavíme o spoření na penzi, tedy o horizontu "spoření" 30-40 let.Riziko s časovým horizontem roste kumulativně, exponenciálně. V tak dlouhém horizontu je třeba seriózně počítat s jevy jako hyperinflace, státní bankrot, kolaps sociálního státu (penzijních,sociálních a zdravotních systémů), změna peněžního systému (od fiat money, tedy peněz krytých pouze důvěrou v stát, k něčemu jinému - zřejmě zpět ke komoditnímu krytí), válka, změna režimu (systém, kde každý může hlasovat o čemkoli, i příživný nevzdělanec o životě a majetku těch, co ho živí - takový systém je dlouhodobě neudržitelný, morálně zavrženíhodný a ekonomicky neživotaschopný), atd...Pokud již tedy neinvestovat většinu prostředků přímo do statků odolných vůči těmto historickým jevům (např. z důvod nízkého výnosu - i když je otázka, jestli díky stéle větší nejistotě nebude výnos Au/Ag stále vysoký), tak alespoň investovat do něčeho, co je relativně likvnidní a je možné to velmi rychle prodat a prostředky převést do odolných/bezpečných aktiv. Bohužel statky jako akcie či nemovitosti jsou dost nebezpečné, protože stát se může ze dne na den rozhodnout je více zdanit či vyvlastnit. S nemovitostí se nedá odcestovat. Člověk je rukojmím státu, který se chová čím dál šíleněji, jak se dostává do ekonomicky stále bezvýchodnější situace.

Nahlásit

0
+
-

Petr Síla | 29. 3. 2010 11:24 | reakce na Pepan - 27. 3. 2010 18:33

Jediným racionálním řešením je regionální diverzifikace. Jinak dojde k tomu, že nic není jisté a všechny peníze utratíte. Další možností je investovat do svého vzdělání.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 26. 3. 2010 20:15

Budu se jiz ponekolikate opakovat, podle me je nejlepsi zajisteni na penzi kombinace dvou faktoru:1) rodina2) "slepice, ktera snasi vejce" (obrazne receno, dosadit lze ledacos vcetne dostatecneho kapitalu a uroku).O oboje je samozrejme nutne cely zivot nalezite pecovat..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit

0
+
-

Jablunka Aleš | 29. 3. 2010 01:05 | reakce na Jan Traxler - 26. 3. 2010 20:15

Rodinou myslíte děti pečující o mě, jako o seniora, který si nevytvořil sám dostatečný kapitál ?? Dítě v té době bude mít patrně svou rodinu, bude s velkou mírou pravděpodobnosti mít nějaké výdaje s řešením svého bydlení (úvěr nebo pronájem), lze čekat, že bude živit své děti, bude chtít mít auto, aspoň občas dovolenou, řešení vlastního zabezpečení .... navíc možná bude žít pár set km daleko.Nebo se rozvede, bude to samoživitel ..... kde na mě vezme - peníze, čas, sílu ? Pak je pozdě být překvapen.Na děti bych spoléhal jen velmi, velmi doplňkově, spíš úplně okrajově. Není totiž dnes jistota, že bude mít nadstandartní plat a bude mít co dělat samo se sebou, ne tak se mnou jako chudým a možná nemohoucím důchodcem. To jsou pak pro rodinu stavy neřešitelné ... Obávám se, že to fakt leží v drtivé větině na mě v produktivním věku...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jiří Prášil | 26. 3. 2010 15:56

Když jsem s pomocí softwaru počítal kolik budu potřebovat v důchodu, tak jsem se nestačil divit. Podle mých dnešních finančních potřeb bych musel celkově naspořit 13 000 000,-. Ve věku 60ti let chci jít do důchodu, v tomto případě nespoléhám na stát.Opravdu nechci jít do důchodu v 65-70ti letech. Dožití jsem počítal do 80ti let. Měsíční renta činí 20 000,- do svých 80ti let, ovšem částka je už seknuta o 3% inflaci. Takže rentu nepočítám s 13 000 000,- ale z pouhých reálných 4 800 000,-. Čisté zhodnocení jsem střelil na 6%. Co to znamená? Já jako mladý 26tiletý člověk, musím investovat po dobu 34 let měsíčně 10 000,- abych si udržel dnešní standart a to nepočítám volné peníze pro volný čas. Je pravda, že za tu dobu, se finanční potřeby budou měnit, ale i tak jsou to zarážející čísla. Do toho jsem nezapočítal cíle a jiné závazky, které mě nejspíš budou provázet celý život. Píši to proto, že se velice často vyskytují názory strkat peníze do PF. Klienti si naivně myslí, že si tím pořídí standardní důchod. Lidé by se měli rozhodnout, jestli chtějí ve vlastním důchodě přežívat nebo žít. Penzijní fond je nedostatečný nástroj a raději budu i za cenu vyššího rizika investovat.

Nahlásit

0
+
-

Libor Kosour | 27. 3. 2010 14:50 | reakce na Jiří Prášil - 26. 3. 2010 15:56

3% inflace a 6% zhodnoceni povazuji za velmi optimisticke. Osobne bych rad videl propocet s opacnymi cisly.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Síla | 29. 3. 2010 11:26 | reakce na Libor Kosour - 27. 3. 2010 14:50

Pokud nebudete optimista a budete historický reálný výnos přes šest procent považovat za vysoký (přestože bývala mnohem vyšší inflace), tak je pro Vád velmi těžké vůbec na důchod spořit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jiří Prášil | 27. 3. 2010 16:59 | reakce na Libor Kosour - 27. 3. 2010 14:50

V opačném případě by jsme měli naspořenou reálnou částku 925 000,- ( Reálná hodnota peněz). To znamená, že za vložených 4 080 000,- by se nám částka při 6% inflaci a 3% zhodnocení znehodnotila na částku 925 000,-. To je měsíční renta 3854,- po dobu 20ti let. Jak už jsem psal, buď lidé budou žít nebo přežívat. Zaleží pouze na tom, kam peníze budeme investovat, každý z nás může konečný kapitál ovlivnit tím, že si vyberou vhodný nástroj pro investování.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jablunka Aleš | 25. 3. 2010 22:54

Vůbec bych nezmiňoval nějaké trávení důchodu po boku Holanďanů na Kanárech - půjde vůbec o to, nějak důstojně prožít podzim života bez ohledu na nějaké Kanáry či cokoliv jiného. Prostě prožít "průměrné stáří" v tuzemsku. Tyhle řeči lidi jen utvrdí v tom, že se na to vykašlou, protože většina z nich řekne, že na Kanáry v penzi jezdit nepotřebuje, takže penzi řešit netřeba ....

Nahlásit

0
+
-

Jan Traxler | 26. 3. 2010 19:35 | reakce na Jablunka Aleš - 25. 3. 2010 22:54

To je velmi dobry postreh. Nemluve o tom, ze si ty "duchodce ze zapadu" a jak si uzivaji podzim zivota strasne idealizujeme.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Pepan | 25. 3. 2010 15:44

No jestli ty pilíře jsou všude nastavené jako zde, pak jde o vyhazování peněz. Jen naprostý sebevrah bude vkládat peníze do soukromého penzijního fondu, pokud ten je vládou nucen (či motivován) nakupovat státní dluhopisy.V horizontu délky spoření na penzi (desítky let) pravděpodobnost resetu finančního systému (státní bankrot) hraniční s jistotou.Být zrovna tím v článku uváděným Britem či Irem (státy jejichž dluh se vymyká kontrole a je nesplatitelný), tak si budu dávat sakra pozor, jak své peníze ukládám.ČR sice s "reformou" zaspala, ale vzhledem k tomu, že ani "reformované&qu ot;země nezavedly stabilní a udržitelný penzijní systém, není to tak na škodu. Jediný udržitelný a spravedlivý systém je systém svobodný - takový, kde si svéprávný občan sám rozhodne, kolik a jakou formou bude spořit. Jedině dobrovolnost a smluvní svoboda přinese autoadaptivní systém s nímž se klienti ztotožňují.Ve výsledku totiž český penzista na tom může být dobře, pokud zvolí tradiční českou cestu ignorování autorit a vnucených norem - takový vychytralý čech zvyklý na to, že stát je tu pouze od šikany a odírání lidí, bude na hraně legálnosti (a často i za ní) minimalizovat odvody do státní průběžné pyramidové černé díry a spořit si sám - třeba do asijských akcií, zlata, stříbra, atd... Až skolabují nekryté papírové měny a eurosocialistické státy zbankrotují (v tak dlouhém horizontu dost pravděpodobné), bude na tom lépe, než Brit a Ir.

Nahlásit

0
+
-

janula | 25. 3. 2010 09:25

problem podla mna je naozaj v tom, ze 6% dlhodobo sa da tazko odhadnut kde sa da ziskat. Mozete sice hovorit o tom, ze akcie na zapade, ale vsetci sa divaju na cisla USA za eru po 2. sv. vojne, uz cisla za Japonsko ukazuju ine vysledky....a kedze momentalne sa dost svet meni, neviem na zaklade coho sa da povedat, ze 6% rozne bude normalny vynos, lahko sa moze stat, ze budeme mat dalsie dekady stratenych prilezitosti tak ako v Japonsku. Vynosy fondov na Slovensku od spustenia dochodkovej reformy su po zapocitani vstupnych poplatkov minusove, takze drzat sa na ziskove rely sa neda. Skoda, ze privatizacia statnych podnikov alebo vystavba dialnic nesla financovat prostrednictvom penzijnych fondov bez moznosti ich vytunelovat, tak ako vsade vo vyspelom svete

Nahlásit

0
+
-

Radovan Kubát | 25. 3. 2010 11:47 | reakce na janula - 25. 3. 2010 09:25

Slovenská penzijní reforma je díky zásahům premiéra znehodnocená. Musí-li fond dosahovat každý půlrok kladného zhodnocení, je jasné, že fond nemůže sestavit portfolio se slušným výnosovým potenciálem..Získat 6% p. a. na spoření, které je ze zákona pojištěné, je podle mě v dnešní době nemožné. Na stavebním spoření dosáhnete i více, má to ale svá omezení..Dnes lze celkem bezproblémů sehnat pojištěný termínovaný vklad se zhodnocením 5% p. a.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martina | 25. 3. 2010 08:28

Libore a jak to tedy dělají ti lidé na západě, když se životní úroveď v důchodu podle vás nedá vlastními silami moc ovlivnit? Jistě, že se dá, je nutno rozumně investovat, to je celé.S Milanem souhlasím, že není nutno spořit desetitisíce, ale podle mých výpočtů, kde jsem zahrnula i vývoj mezd a inflace (v SRN za posledních 30 let) by měli dnešní třicátníci spořit okolo 4-5 tis. na osobu se zvyšováním částky dle růstu inflace. A to je opravdu pro velkou část neli většinu české populace nemožné.

Nahlásit

0
+
-

Libor Kosour | 24. 3. 2010 16:56

Stovka nebo pětistovka do penzijního fondu, již dnes klientovi doporučí většina rozumných poradců, totiž rozhodně nic neřeší. - Ono kdyby jim poradci rekli, at spori par desitek tisic mesicne, asi by je lide rychle poslali nekam. Mozna by jim meli rict, ze o tom, jak se budou mit v duchodu rozhodne vice inflace a politika, nez lide sami.

Nahlásit

0
+
-

Jan Traxler | 26. 3. 2010 19:51 | reakce na Libor Kosour - 24. 3. 2010 16:56

Bohuzel to je do znacne miry pravda. Nicmene kazdy se muze snazit nejak sam zajistit (a tim nemyslim jen sporenim penez)..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jedlička Richard | 25. 3. 2010 09:13 | reakce na Libor Kosour - 24. 3. 2010 16:56

Dobrý den, píšete o "rozumném" finančním poradci, který nabízí spoření do penzijních fondů.Já si spíše myslím,že takový poradce, který klientovi vůbec jakýkoli penzijní fond nabízí,jedná jen ve svém prospěchu.Protože pokud šéfové finančně poradenských firem sledují situaci kolem PF fondů, pokud si opravdu přečtou zák. 42/1994Sb., tak by museli zjistit- ale co hlavně, v souladu se zák. 38/2004 Sb.O pojišťovacích zprostředkovatelích-by museli klientům pravdivě sdělovat : že jejich vklady ve fondech nejsou pojištěny, že "garance" státu je pouze morální, protože ani depozitáři, ani MF, ani ČNB nedokázaly zabránit krachu PF Multi, Certa, Garance ap., kde pak klienti nedostali ani to, co tam vložili - poněkud komické v tomto kontextu je to, že fond Garance "utekl" za hranice úplně se všemi prostředky klientů...a podotýkám, že i tyto fondy fungovaly dle stejného zákona jako dnešní zbylé, za stejného státního dozoru a dohledu, již po r. 2000.Finanční poradci by hlavně - v souladu s výše zmíněným zákonem měli informovat klienty o tom, že vůbec nebudou po celou dobu spoření vědět, co na konci obdrží, že nemají žádné garantované zhodnocení, jen "černou" nulu... Myslím si, že ten, kdo si na penzi spoří jako hlavní kriterium musí mít garancia ne jen modelové kalkulace.A fenomém státních příspěvků ? I průměrně chápající finanční poradce musí vědět, že tyto příspěvky, které jsou evropskou raritou jsou v horizontu již několika let neudržitelné a že klienty čeká pouze daňové zvýhodnění.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Milan Fiedler | 25. 3. 2010 00:44 | reakce na Libor Kosour - 24. 3. 2010 16:56

Chcete říci Libore, že lidé nedokážou ovlivnit výši svého důchodu bez státu?Navíc si nemyslím, že je třeba spořit desetitisíce. Stačí se podívat, co udělá spoření - například 2 000 Kč/m po dobu 30 let při průměrném zhodnocení 6% p.a. Spíš než politika a inflace ovlivní důchody finanční gramotnost lidí, která je bohužel, prozatím, na nízké úrovni.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Libor Kosour | 25. 3. 2010 14:28 | reakce na Milan Fiedler - 25. 3. 2010 00:44

Kdyz si spocitate tech 2000 Kc mesicne za 30 let pro 6% zhodnoceni, vyjde Vam jiste hezke cislo, ktere pri vydeleni nejakym prumernym poctem let v duchodu da solidni penzi. 2000 Kc mesicne je realne pro dost lidi. U zhodnoceni 6% bych se pozastavil - muselo by se totiz jednat o zhodnoceni nad inflaci. Presneji nad realnou inflaci. Kdyz budu predpokladat, ze do duchodu vstoupim s dobre zarizenym a uspornym bytem/domem, bude pro me inflace zmanenat ceny potravin, osaceni a hyg. potreb, nikoliv inflaci oficialni. A dovolim si dost pochybovat, ze pujde tyto penize zhodnotit rocne o 6% nad jejich realnou inflaci. Navic budu-li predpokladat, ze tyto penize budu stradat 30-40 let, musim take pocitat s temer jistotou nejake revoluce, menove reformy, znarodnovani atd. Viz historie penez na nase uzemi. Jak chcete jako obycejny obcan ovlivnovat inflaci, menove reformy, atd?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Síla | 26. 3. 2010 11:56 | reakce na Libor Kosour - 25. 3. 2010 14:28

Je to samozřejmě velmi problematické, nicméně americký index S&P 500 má historickou REÁLNOU výkonost (při reinvestici dividend) 6,8%. Takže dosáhnout takového výnosu na dlouhém horizontu bylo možné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Milan Fiedler | 26. 3. 2010 11:16 | reakce na Libor Kosour - 25. 3. 2010 14:28

Libore, naprosto souhlasím s Vaším názorem. Pokud by chtěl člověk spořit se 6% zhodnocením nad reálnou inflaci, musel by nejspíše svoje investiční portfolio aktivně spravovat a ani to by mu nezaručilo tak vysoký dlouhodobý zisk. Co se týče revolucí, znárodňování apod. těžko to jako občan budete ovlivňovat. Ale co ovlivnit můžete, je směr Vašich investic - tzn. rozdělení do více zemí, odvětví, měn atd...Nicméně by mě zajímal Váš názor, zdali je podle Vás lepší nedělat vůbec nic a spoléhat se například na stát, nebo se spolehnout sám na sebe a začít si nějakou částku spořit, byť s "pouze" 6% zhodnocením?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Libor Kosour | 26. 3. 2010 13:56 | reakce na Milan Fiedler - 26. 3. 2010 11:16

Ja jsem tim nechtel rict, ze by clovek mel propadnout pasivite. Jen se desim kdyz slysim, ze kazdy kdo uzavre penzijko by mel byt na duchod zajisten. Muj recept je take rizikovy a navic pro dost lidi neprijatelny - mit co nejnizsi zivotni naklady, aby si clovek prilis nezvykal na prepych, rozumna investice do akcii a dluhopisu, anonymne zakoupene fyzicke zlato a zbrojni pas. Plus dobre vychovane deti u kterych je sance, ze se o sve rodice k staru postaraji, budou-li chtit a moci. Ale i tak je pak clovek silne zavisly na vecech, ktere nemuzu ovlivnit.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Libor Škodík | 25. 3. 2010 07:57 | reakce na Milan Fiedler - 25. 3. 2010 00:44

A Který spořící produkt nabízí tak vysoké zhodnocení? V dnešní době jsou úroky na spořících účtech pod úrovní průměrné inflace za několik let zpátky. A o investičních produktech raději ani nemluvit. DÍKY.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Milan Fiedler | 25. 3. 2010 11:29 | reakce na Libor Škodík - 25. 3. 2010 07:57

Pokud by si skutečně chtěl člověk spořit tak, aby se pohyboval dlouhodobě nad inflací, je potřeba zvolit jiné nástroje nežli spořicí účty. Já upřednostňuji investici do podílových fondů, tedy do akcí i dluhopisů. Jelikož dneska existují nástroje, kde se například s 2 000 Kč/m dokáži dostat do 13 světových investičních fondů, z dlouhodobého hlediska mi díky diverzifikaci nehrozí ztráta. Další dobrá zpráva pro investory je, že už vznikají i zajímavější fondy nežli jsou například cyklické. Existují investiční společnosti, kde nemá hlavní slovo portfolio manažer, ale speciální softwarový program, který aktivně vyhledává investiční příležitosti, v případě dlouhodobějšího poklesu akcií přesouvá prostředky do dluhopisů a peněžních fondů a naopak - v případě nárůstů, je zpět investuje do akcií. Jsou tedy aktivně spravované a jejich výsledky v době krize jsou opravdu překvapující. Jedinou nevýhodou je, že jsou zatím všechny vedené převážně v EURech.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 26. 3. 2010 19:49 | reakce na Milan Fiedler - 25. 3. 2010 11:29

Milane, je skvele, ze dokazete investovat do nejakeho multifondu a absolut return fondu. Nicmene za par let s velkou pravdepodobnosti zjistite, ze ten multak je proste multak, aneb prumer, a ze ten aktivne obchodujici fond je proste aktivne obchodujici, cili diky poplatkum podprumer..Ze je nejaky fond veden v euru neni zadna nevyhoda. Podstatne je, do ceho (v jake mene) investuje. Nevim jak Vy, ale ja teda do tech par ceskych akcii a statnich dluhopisu neinvestuji. ;-)).Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Milan Fiedler | 27. 3. 2010 00:29 | reakce na Jan Traxler - 26. 3. 2010 19:49

Vy jste ale optimista Honzo :o) Nicméně se určitě shodneme, že je lepší investovat alespoň nějaké prostředky, ať už do ARF či multifondu, než nedělat vůbec nic. Ještě bych připomněl další možné příjmy v důchodu, krom příjmů z kapitálového majetku. Mám na mysli příjmy z pronájmu nemovitostí nebo příjmy z vlastního podnikání. Pokud by měl člověk ty možnosti, aby si mohl přes svůj produktivní věk nashromáždit majetek, který by mu ve stáří poté generoval příjmy, není špatné se podívat i po jiných alternativách… Napadá ještě někoho jiná možnost, jak zabezpečit svůj důchod krom zmíněných možností?Mimochodem Libore, líbila se mi Vaše myšlenka investovat do své vlastní rodiny, to je například správné výchově dětí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 27. 3. 2010 23:28 | reakce na Milan Fiedler - 27. 3. 2010 00:29

Jo, ja jsem velky optimista. ;-) Ale taky vim, co od ktereho fondu a ktere akcie je realne cekat, na co ma potencial. ;-) Takze mam jasno v tom, ze oba fondy, na ktere jste narazel, bych svym klientum do portfolia nedoporucil, ackoliv Vam je zajiste na skoleni pekne "prodali". ;-)).Jak zabezpecit duchod jsem tu uz psal nekolikrat... rodina + "slepice snasejici vejce" (pokud mozno vice takovych slepic). ;-).Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Václav Valášek | 16. 7. 2010 15:38 | reakce na Jan Traxler - 27. 3. 2010 23:28

Dobrý den pane Traxlere, mohu z Vás vytáhnout opět trochu produktového know-how? Vstupní poplatky do AI od Consequ jsou opravdu zbytečně mimo. Ovšem co říkáte na Multibrand od Pio? Vstupní poplatky nyní velmi příjemné, výkonnost (alespoň myslím) stabilně nad benchmarkem, v portfoliu 25-30 pozic, z toho v 10 největších 60-70% aktiv. U té konzervativní strategie se dá ocenit, že je to v CZK (u dynamických je to asi jedno).Pro ty naše klienty - už od 1.000/měs. to pokládám z naší nabídky fondů jako the best of. Jaký je Váš stručný názor na Multibrand?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 16. 7. 2010 20:56 | reakce na Václav Valášek - 16. 7. 2010 15:38

Proste klasicke podprumerne multaky. Portfolio zbytecne preplacane (Vy byste si portfolio rozkladal do 30 fondu?). Vykonnost primo tristni, zalostna by bylo slabe slovo, vsechny tri od zalozeni dost v minusu. Nakladovost prehnane vysoka, vsechny maji TER kolem 2 % a to jsou jen naklady multaku, kdyz k tomu prictete TER fondu v portfoliu, bude synteticky TER cca 3 %. Podobnych fondu fondu najdete desitky a skoro vsechny stoji za starou belu..Co se tyce obhospodarovanych portfolii active invest od consequ, ani nevim, proc se jmenuji active, proc je nepojmenuji radsi pasiv. ;-))Nicmene vykonnost maji lepsi nez multibrand, i kdyz taky podprumernou. Hlavni rozdil je u konzervativniho portfolia (diky odlisnemu slozeni dluhopisove slozky). Maji take vyrazne nizsi nakladovost. Na druhou stranu nemaji zajisteni do koruny..Kdyz uz bych chtel multak, tak zajimavymi vysledky se z u nas dostupnych fondu muze pochlubit c-quadrat, ale ty jejich fondy jsou zase dost nepruhledne, takze byste taky mohl dopadnout jako klienti Madoffa. ;-)).Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Václav Valášek | 17. 7. 2010 13:05 | reakce na Jan Traxler - 16. 7. 2010 20:56

Pane Traxlere, vidím, že Multibrand není Váš šálek kávy. Když jste se do toho tak hezky opřel, tak mě napadlo, jestli si nechcete na Finmagu zřídit rubriku: "Katovna" :)Nebyl bych tak přísný, především co se výnosů týče: Multibrand byl spuštěn v říjnu 2007. To až do loňského března nebylo zrovna období růstu. Doufal jsem, že budeme posuzovat výkonnost podle porovnání s benchmarkem - neboli podle kvality správy fondu. Porfolio se mi přeplácené nezdá. 70% v deseti pozicích, dále mohou do porfolia kupovat i přímo konkrétní akcie, dluhopisy. V dynamické strategii snad i 15% komoditních indexů.--Syntetický ter na hranici 3% je skutečně vysoký. Snad ho portfoliomanažer dokáže svými nadvýnmosy investorům vrátit.---C-quadrat toto zvládá. Je tak zajímavý, až se ho bojím :)Díky.Václav

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 18. 7. 2010 13:01 | reakce na Václav Valášek - 17. 7. 2010 13:05

Mozna jste cetl muj clanek "jak vybirat podilove fondy".http://www.fi nez.cz/odborne-clanky/detail/j ak-vybirat-podilove-fondy/Pozo r,ten pojednava o vyberu akciovych fondu. U stresnich fondu (fondu fondu) je situace trochu jina. Ja osobne je tedy vubec nevyuzivam a nikomu nedoporucuji..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Václav Valášek | 18. 7. 2010 14:45 | reakce na Jan Traxler - 18. 7. 2010 13:01

Dobré nedělní odpoledne. Vás není na škodu nikdy naštvat, protože pak se člověk dozví spoustu dobrých informací :) Díky za Váš pohled. Beru si k srdci a zohledním ve své budoucí práci.A ano, Váš článek o výběru fondů jsem četl, stejně jako většinu ostatních. Asi jsem ho nesprávně aplikoval...Mějte se a přeji mnoho úspěchů.Václav Valášek

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 18. 7. 2010 12:57 | reakce na Václav Valášek - 17. 7. 2010 13:05

Jste me donutil porovnat konkretni cisla. Vykonnost multibrandu je totalni propadak!!!.Progressive spadl do brezna o 60 %, dnes je stale minus 40 %!!!Dynamic spadl o 40 %, dnes je stale minus 20%!!!Defensive spadl o 20 %, dnes je stale minus 10 %!!!.Porovnejte to treba s tim conseqem. Dynamicke portfolio sadlo za stejne obdobi na minimum -50 %, dnes je -20 %. Vyvazene portfolio bylo na minimu -25 %, dnes je na svych. Konzervativni portfolio byla na minimu -10 %, dnes je +10 %..Ano, srovnavame jabka s hruskama, jsou jinak konstruovane. Ale to nic nemeni na faktu, ze vykonnost multibrandu je totalni propadak!.Me vlastni portfolio spadlo take cca o 50 %, ale dnes jsem v plusu. Jak muze byt progresivni portfolio -40 %?!?! A konzervativni -10 %, kdyz dluhopisy mely "zlate" obdobi?!?!.MSCI World spadl ve stejnem obdobi o 50 %, dnes je -25 %. MSCI Emerging Markets spadl o 60 %, dnes je -20 % (oboje po prepoctu do CZK)..Co se tyce slozeni portfolii, je videt, ze je moc neznate. Zkuste se podivat do vyrocni zpravy a zamyslet se nad tim, proc musi mit v Dynamickem fondu na evropske akcie ETf od db x-trackers, iShares i Lyxor a k tomu jeste fondy Pictet, Goldman Sachs, JPMorgan a 2 Pioneery... 8 fondu s jednim zamerenim, takze nektere akcie tam vlastnite treba skrz 6 fondu. Tomu rikam efektivni sprava. Oh a jak prekvapive, ze nejvetsi cast portfolia tvori vlastni pioneer fondy..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Libor Kosour | 27. 3. 2010 14:49 | reakce na Milan Fiedler - 27. 3. 2010 00:29

Napada me otazka, zda je takove reseni dostupne pro masy, nebot kolik lidi muze ve spolecnosti byt zivo jen z majetku, ktery stacili nashromazdit? Dokaze tento system uzivit vsechny duchodce?Ony ty deti taky nejsou tak jiste, i dobre vychovane mohou propadnout propagende. A co kdyz zrovna verejne mineni bude brat duchodce jako parazity?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 27. 3. 2010 19:31 | reakce na Libor Kosour - 27. 3. 2010 14:49

Z nashromážděného majetku by mohl být živ každý majitel nemovitosti s dostatečnou hodnotou. Inverzní hypotéku jsem ale bohužel u banky působící v ČR zatím neviděl. Nevíte náhodou zda ji některá banka u nás nabízí?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Libor Kosour | 27. 3. 2010 20:36 | reakce na Radovan Kubát - 27. 3. 2010 19:31

Jenze tu musi byt dost lidi, co tu nemovitost koupi nebo si pronajmou. Pokud bude 1 pracujici na 2 duchodce, bude to asi problem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radovan Kubát | 27. 3. 2010 22:03 | reakce na Libor Kosour - 27. 3. 2010 20:36

V nemovitostech by bydleli stejní lidé. V inverzní hypotéce jde o to, že banka dostane po vaší smrti vaší nemovitost a za to dostáváte od banky rentu. Nepletu-li se, záleží na tržní ceně v momentu sjednání inverzní hypotéky. Bude-li opravdu nadbytek bytů, bude nadbytek ať inverzní hypotéky budou nebo ne.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jedlička Richard | 25. 3. 2010 09:22 | reakce na Libor Škodík - 25. 3. 2010 07:57

POkud se budeme bavit o privátním konzervativním pilíři, který by asi každý v souladu s diverzifikací měl mít, našel jsem mezi všemi KŽP na trhu pozitivně vybočující důchodové pojištění EVENTUS od Victoria Volksbanken, které je schopno nabídnout garatované částky v řádu až desítek tisíc kč vyšší, než ostatní kapitálovky, které většinou garantují částky nižší, než tam klient vloží.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jiří Prášil | 27. 3. 2010 10:57 | reakce na Jedlička Richard - 25. 3. 2010 09:22

EVENTUS má být řešení? Neznám žádného lépe informovaného klienta, který by investoval do KŽP. Garance je moc hezká, ale ve skutečnosti nic neřeší, je to pouhý trik na klienty. Nepočítejte pouze hrubé zhodnocení. Odečtěte všechny poplatky včetně zdanění výnosu. Ve finále zadejte zdravou 3% inflaci“ Zjistíte, že se Vám peníze znehodnocovaly. Když do toho započítáme další nevýhody spojené s KŽP, tak je produkt nevhodný snad pro každého.Když jsem se díval na internetu na předpokládané výnosy u EVENTUSU, tak mi to přišlo úsměvné. Spočítal jsem, že u produktu počítali s čistým výnosem 5% což se mi zdá u KŽP opravdu přemrštěný výnos. Ukazují daňové zvýhodnění, ale zdanění výnosu opět nikde nebylo zakalkulováno . Nebyla započítaná ani inflace. Pokud bychom mluvili o garantovaném kapitálu, tak byl hluboce znehodnocený inflací. Když se tak dívám na různé modelové příklady, tak musím říct, že se lže ostošest. I kdyby bylo předpokládané čisté zhodnocení dodržené, tak podle kalkulátoru by se peníze stejně znehodnocovaly.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Peter H | 25. 4. 2010 21:58 | reakce na Jiří Prášil - 27. 3. 2010 10:57

Program eventus počítá i s inflací, stačí si zapnout automatickou indexaci. Trik na klienty jsou investiční produkty - samé předpoklady a nic víc. A vybírat mezi rizikem a garancí.. jsou to moje peníze a nechci o ně přijít, jsem rád, že to mám černé na bílém..1 800 000 Kč vložím za 30 let a nejnižší částka co 100% dostanu je 2 243 984 Kč. To mám napsané ve smlouvě.. a to stačí.. plus zhodnocení... jestli něco připíšou, jenom dobře .

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martina | 25. 3. 2010 08:58 | reakce na Libor Škodík - 25. 3. 2010 07:57

Libore Škodíku, nehledejte spořící produkty, tam skutečně 6% p.a. nedosáhnete, ale investujte. Na dlouhodobém horizontu je dle mých zkušeností nejlepší pravidelně investovat do akciových fondů nebo do fondů životního cyklu (ty rovněž investují do akcií). Není třeba se akcií bát, pokud investujete pravidelně a dlouhodobě menší částku, je riziko velmi malé.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK