Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Bez korupce by nebyl rozpočtový schodek

Marek Hudema, Zuzana Kubátová | 6. 12. 2010 | Celkem 7 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 7 komentářů v diskuzi.

MartinX | 8. 12. 2010 21:19

Články Pavla Kouhouta čtu pravidelně a rád, ale tentokrát bohužel musím říct, že je i s celou NERV mimo, když si neuvědomuje, že jediná cesta, jak se zbavit předražených a neefektivních státních zakázek je nezadávat prostě žádné státní zakázky. Stačí si uvědomit, jak výrazná tu existuje asymetrie - na jedné straně stojí silně motivovaní majitelé a manažeři soukromých firem, kterým jde o hodně peněz a na druhé straně stojí státní úředníci, kteří (pokud jsou poctiví a "hmotně nezainteresovaní") z toho všeho vlastně nemají vůbec nic než potíže.

Nahlásit

0
+
-

Franta | 7. 12. 2010 12:11

Zajimave, jak je autor (zpovidany) proti subdodavkam, pokud jsem to dobre pochopil. At o tom premyslim jak chci, nevidim v tom nejaky problem (vzdyt to je jejich problem, jen to znamena, ze ona firma bude mit mensi zisk z urcite cinnosti v ramci velke stavby pripadne nijaky zisk, narozdil od subdodavatele). Asi maloktera firma ma tolik zaizeni, ze je treba schopna postavit 30 km dalnice najednou ze svych zdroju.Take je usmevne vyjadreni byvaleho reditele RSD, jestli to je ten, o kterem jsem slysel, ze vydrzel x padu vlad (pozice je nachylna politickym zmenam) a ktery musel byt pravidelne zvan na rauty a vecere, aby vubec firma (u ktere jsem v Praze delal), byla vzata v uvahu mezi ostatnimi, tak to je opravdu usmevne, jak "identifikoval korupci". Pochybuju, ze jiny reditel na tom byl jinak.Zdravim,Franta

Nahlásit

0
+
-

bolševik007 | 7. 12. 2010 11:03

Bez kapitalismu by nebyla krize. Tím chci říct (kromě toho co jsem řekl), že korupce je součástí kapitalismu a bude vždy. Je otázka, jestli cena za opatření pro její potírání (všechny ty odborné komise...)nebude vyšší než zvýšení ceny zakázky o korupční náklady. Tady bych navrhoval v rámci svobodného podnikání korupci legalizovat. Založit státní korupční fond a zájemci o státní zakázku by předkládali jako součást nabídky, kromě jiného i výši korupčního příspěvku. Výběrová komise by kromě jiných parametrů přihlášených uchazečů posuzovala i výši korupčního příspěvku. To je myslím zcela demokratické a v duchu těch nejlepších tradic svobodného podnikání. Zdraví B007

Nahlásit

0
+
-

Standa | 7. 12. 2010 16:24 | reakce na bolševik007 - 7. 12. 2010 11:03

Zkuste třeba automechanikovi nabídnout úplatek za to, že bude kupovat od vaší firmy předražené náhradní díly. Asi se vám vysměje. Ne ne, kapitalismus a svobodné trhy se s korupci příliš nesnášejí.Naopak, socialismus je živnou půdou korupce. Všude tam, kde se rozhoduje o cizích penězích, korupce jen kvete. A je jedno, jestli se takovému zřízení říká lidová demokracie nebo sociálně tržní stát.Státní korupční fond by fungoval pouze tehdy, pokud by výběrová komise korupční příspěvky rozdělila mezi své členy. A uznejte, to by proti současnému stavu nebyl žádný rozdíl. Jen bychom z naších dají platili 500 zaměstnanců státního korupčního úřadu navíc.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

bolševik007 | 7. 12. 2010 23:02 | reakce na Standa - 7. 12. 2010 16:24

Vážený Stando, ten příspěvek měl být pokus o žert, který mi jako obvykle nevyšel, protože ho nikdo nepochopil. takže se omlouvám. Z Vašeho komentáře vyplývá, že jste asi poctivý živnostník. Jinak tady se jednalo o státní zakázky, o které je vysoký zájem a tím pádem podmínky pro vznik korupčního prostředí. To je asi podobné jako kdyby ta autodílna byla jediná v celé praze a u bran se prali taksikáři o pořadí na opravu. Zdraví B007

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Standa | 8. 12. 2010 17:43 | reakce na bolševik007 - 7. 12. 2010 23:02

Vtip jsem pochopil. Jen jsem se pokusil dovést představu do konce.Sám jsem již uvažoval o tom, jak by se změnila bilance státního rozpočtu, kdyby politici a úředníci mohli legálně brát úplatky, ale museli by je řádně zdanit.Pod pojmem kapitalismus a svobodné podnikání si představuji právě dílnu toho automechanika.Říkat svobodný trh společnosti, kde nemalá část firem visí přisátá na státních zakázkách nebo státních dotacích, mi přijde jako matení pojmů. Takovému zřízení bych nazval spíš státně monopolní kapitalismus (známý také pod názvem reálný socialismus). Jediný rozdíl proti předlistopadové době spočívá v tom, že tenkrát byly podniky formálně státní. Nyní jsou formálně soukromé (alespoň tehdy, pokud mají zisky; pokud jsou ve ztrátě, většinou ji chtějí uhradit ze státního).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin Vlnas | 7. 12. 2010 11:15 | reakce na bolševik007 - 7. 12. 2010 11:03

Vskutku úsměvný komentář :) A co by tu bylo, kdyby tu nebyl kapitalismus? A myslíte, že jinde, v jiných systémech, lidé neberou? V diskusi se občas objevují opravdové perly... Tohle je jedna z nich.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-