Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Víc než jen půjčka

21. 11. 2009
25 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejméně oblíbený příspěvek

V jiné diskusi jsem navrhoval zavést povinnost uvádět kromě RPSN i to kolik klient celkem zaplatí. RPSN podle mě většina lidí, kteří si půjčují u nebankovních společností, buď nechápe nebo se ani nesnaží zjistit co tato zkratka znamená. Natož aby se snažili zjistit jak se počítají sankce..Teď jsem svůj nápad ještě vylepšil. Povinné by bylo uvádět kolik klient zaplatí minimálně a kolik maximálně. Půjčka na 30 tis. s údajem "Minimálně zaplatíte 32 tis. a maximálně 380 tis." by snad většinu klientů dostatečně motivovala ke zjišťování podmínek..Minimálně zaplatíte by se počítalo jako řádné splácení (bez mimořádných splátek nebo předčasného jednorázové splacení). Je otázkou jak by se počítalo maximum. Vymyslím ještě toto a pak nápad prodám ČSSD:)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-1
+

Diskuze

Ajo. Nic se neděje. Mně se to zdálo nějaký divný..Já bych ale asi takovouhle smlouvu nikdy nepodepsal (i když by mi pan prodeje vysvětlil všechno jako ty v jednom z předchozích příspěvků). Stát se může cokoliv: narazím na blba, nepadneme si do oka. A pak už si můžeš buď hodit mašli nebo vyhlásit osobní bankrot.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ježiš promiň.Já napsal 60 měsíců:-)To je teda fakt blbost:-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Něco jsem si přečetl na jednom nejmenovaném konkurenčním webu :) No, pro jistotu se na to přeptám, ale už mi klidně můžete posílat do mejlu témata, pokud nějaká nosíte v hlavě. Myslím, že to bude v pohodě.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ondro to je podle mě blbost. Přelouskal jsem část té smlouvy a píše se v ní mimo jiné toto:.V případě, že KT (Spoludlužník č. 1, Spoludlužník č. 2) neuhradí 2 splátky dleaktuálního splátkového kalendáře řádně a včas, nebo v případě, že KT (Spoludlužníkč. 1, Spoludlužník č. 2) je v prodlení s úhradou splátky déle než třicetpět(35) dnů, nebo v případě, že KT (Spoludlužník č. 1, Spoludlužník č. 2) je v prodlenís úhradou jiného peněžitého závazku vůči VLi dle této SRU, nebo v případě, že KT,Spoludlužník č. 1 nebo Spoludlužník č. 2 poruší některé ustanovení této SRU, nebo v případě, že kterékoliv z prohlášení KTa, Spoludlužníka č. 1 nebo Spoludlužníka č.2 uvedené v této SRU je nebo se stane nepravdivé, je VL oprávněn požadovat nadrámec smluvní pokuty uvedené v čl. 13., odst. 13.1. SU uhrazení smluvní pokuty vevýši 50 % z maximální výše úvěru uvedené v bodě IV. SRU v případech stanovenýchv čl. 2., odst. 2.4. SU a ve výši 50 % z výše úvěru uvedené v DO dle čl. 2., odst. 2.5.SU v případech stanovených v čl. 2., odst. 2.5. SU, a to za každý jednotlivý případporušení smluvní povinnosti..Takže to je opravdu po 60 dnech!.http://www.proficredit. cz/stahuj/smluvni_podminky.pdf ?PHPSESSID=3757e9b5cb24ef56b43 10f6a64f4d97f

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tak prý se to uplatňuje pouze u klientů,kteří vůbec s firmou nespolupracují.A ta lhůta je prý 60 měsíců.Makléř má právo označit klienta za spolupracujícího či nespolupracujícího.U klientů,kteří spolupracují se dělá odklad nebo snížení splátky a prodloužení splatnosti.A prý se to klientům říká z důvodu,aby ,kdyby se dostali do problémů,měli důvod spolupracovat a firma mohla reagovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tak mi zavolejte nebo napište maila.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ono to asi na článek není.Je to tak , jak jsem psal.V podstatě víc k tomu asi nemám ani co říct.Prostě nic neobyčejného.Pár chce stavět domek,pak se rozejde a je to...Jednání bylo dlouhé,ale musím říct,že slušné.Až na tu první sumu.To se nám za ní ale omlouvali.Říkali,že prostě treasury se s tím nemaže a navíc to bylo v sazebníku poplatků.Také jsem poprvé viděl rozkryté karty nákladů akvizice 1 klienta na hypotéku a musím říct,že mi spadla brada,když jsem viděl náklady asi 125 000 Kč,které klient banku stál aniž by cokoliv čerpal.Banku jmenovat nechci , protože je to pro mě korektní partner a oni nám vyšli opravdu hodně vstříc.Spolupráci s Finmagem se jinak vůbec nebráním.Ale jsou si Partners opravdu jistí,že chtějí svým klientům dávat časopis s mými články?Zeptej se radši:-)Byla by škoda,kdybysme nevyužili těch fotek ne?

Nahlásit

-
0
+

Pouzivam zpravidla take tecky, nebo jine znaky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tak to mě taky! Pane Traxlere, nepodělil byste se s námi o vaše know-how (tedy do té doby, než to IT opraví)? Achjo, čím dál tím víc zjišťuji, že seriál IT CROWD (http://www.theitcrowd.cz/) je pravda a nic než pravda..Jak "standardizovatquot;špatnou platební morálku? No, těžký oříšek. Co třeba: pokud se při splácení jednorázově opozdíte o šedesát dní, váš dluh naroste o tolik a tolik? Blbý?.S tím posledním s vámi zcela souhlasím. Jen bych dodal, že těch, kteří něco podepíšou a pak nesou důsledky, je dnes čím dál méně, ale pořád jich není statisticky nesignifikantní množství...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ondro, to zní jako výzva a mně se moc líbí. Myslíte, že byste o tom dokázal něco napsat pro Finmag? Opravdu je to moc zajímavé téma. Tím bychom mohli konečně rozjet plánovanou spolupráci :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Na nápad s tečkou přišel někdo přede mnou, už si ale bohužel nevzpomínám u koho jsem to viděl. Jan Traxler má také odstavce oddělené a nemá mezi nimi tečku. Zajímalo by mě jak to dělá!:).Ještě by to chtělo domyslet jak počítat tu maximální částku. V případě dobré platební morálky nebývá přeplacení v mnoha případech až tak velké (i když i tak by jistě bylo mnoho klientů překvapeno kolik přeplatí). Jenže maximum v případě že klient platí pozdě prakticky neexistuje. Samozřejmě by to muselo být správně formulováno - např. takto: "V případě špatné platební morálky můžete zaplatit až xy Kč"..Lidé jsou poměrně dobře informováni o tom, že si mají důkladně pročíst to co podepisují. Lze ale očekávat že i člověk s podprůměrnou inteligencí, velmi nízkou finanční gramotností a ve finanční tísni důkladně prostuduje 50-ti stránkový text smlouvy, kterou vypracovalo několik právníků? Myslím že ne.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

No to jste mne vyděsil, já jsem ve velmi podobné situaci (jakožto klient). A jsem přesvědčen, že jsem si smlouvu docela prostudoval ... Asi to jdu udělat znovu..Možná by pak bylo docela poučné porovnat náš případ s tím Vaším a publikovat, takhle závažná věc by mohla leckoho zajímat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Udělali jsme to prostě něco za něco.Vzala se jiná o milion menší hypotéka u té samé banky a bylo to jen za 35 tisíc.Vzhledem k tomu,že úroková sazba byla na tu novou hypotéku výborná (lepší než u jiných bank prime rate) a klient potřeboval hypotéku na pořízení bytu po rozchodu,tak to ani moc nebolelo.Musím ale říct,že nás hodně podržela i ta pobočka banky.Myslím,že kdyby to nebyla pobočka,se kterou mám dlouhodobě výborné vztahy,tak to dopadlo hůř.Spadlo mi hodně kilo kamení ze srdce,když se to vyřešilo.Není to zdaleka jen o ceně úvěru.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

V tom s Vami naprosto souhlasim, nebot urok, poplatky (= v podstate RPSN) a celkem zaplacena castka jsou podle me zakladni udaje kazde pujcky. Myslim samozrejme celkovou castku pri dodrzeni bezne doby splaceni, ne pri mimoradnych splatkach nebo nedoplatcich.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Vynikají nápad s tou tečkou na oddělování odstavců! :) Naše neschopná IT firma na tom už pracuje měsíc....A teď k vašemu návrhu. Líbí se mi. Hlavně ten odstrašující faktor, který by mohl řadu lidí demotivovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

V jiné diskusi jsem navrhoval zavést povinnost uvádět kromě RPSN i to kolik klient celkem zaplatí. RPSN podle mě většina lidí, kteří si půjčují u nebankovních společností, buď nechápe nebo se ani nesnaží zjistit co tato zkratka znamená. Natož aby se snažili zjistit jak se počítají sankce..Teď jsem svůj nápad ještě vylepšil. Povinné by bylo uvádět kolik klient zaplatí minimálně a kolik maximálně. Půjčka na 30 tis. s údajem "Minimálně zaplatíte 32 tis. a maximálně 380 tis." by snad většinu klientů dostatečně motivovala ke zjišťování podmínek..Minimálně zaplatíte by se počítalo jako řádné splácení (bez mimořádných splátek nebo předčasného jednorázové splacení). Je otázkou jak by se počítalo maximum. Vymyslím ještě toto a pak nápad prodám ČSSD:)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Já si určitě nemyslím, že by to dělali jen nepoctiví lidé. Ten tvůj příběh je ale ještě drsnější. Chjo. Jak se vám nakonec podařilo banku přesvědčit? A kolik je tenhle "milionový nápad" nakonec stál?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Podle mého to důvod je. Samozřejmě s Vámi souhlasím, že je potřeba, aby se lidé učili zodpovědnosti, aby domýšleli důsledky svého jednání. Ve smlouvě je uvedena spousta věcí, ale... stačí se podívat sem: http://www.proficredit.cz/stahuj/smluvni_podminky.pdf?PHPSESSID=3757e9b5cb24ef56b4310f6a64f4d97f - nejen na formu zpracování, která vás nutně odrazuje a podporuje přehlédnutí podstatného. Ale také na použitý jazyk, který rozhodně není snadné rozluštit až po to, že podstatné věci jsou uvedené zhruba ve 3/4 textu, kdy už je člověk méně pozorný. Zkrátka a dobře - mají to dobře vymyšlené (stejně jako tu reklamu a propagaci).Další problém mimo rozumových kapacit je emocionální: je vám 65, žijete sama - manžel umřel a váš pes potřebuje nákladnou operaci, která mu může zachránit život. Co uděláte. Necháte ho umřít, protože na to nemáte? Ano je to rozumné, ale... A když se pak z jedné operace stanou čtyři a k tomu měsíc hospitalizace - jste nahraní.Ještě mě napadl jeden extrémní případ za všechny: v jednom z posledních dílů krotitelů dluhů byla paní trpící tuším maniodepresivní psychózou, které ochotně po telefonu půjčil každý, komu zavolala. A samozřejmě to dopadlo špatně....

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

to neni zadna omluva, ze namaji rozumove kapacity. ja kdz stavim dum, tak ho taky nestavim sam, ale jdu za odbornikem, ci si neco zjistim. na to nepotrebuju jadernou fyziku ale selsky rozum.lidi si musi uvedomit a naucit byt zodbovedni za sve ciny. a ve smlouve je jasne uvedeno, pujcujete si tolik, vratite tolik do toho a toho data. pokud nevrati, at se nedivi. pokud si pujdu pujcit 250k ve 12 v noci na odlehle parkoviste k panovi v mercedesu se zlatym retezem, tak nemuzu cekat, ze mi pocka tyden aniz by me to neco stalo, nebo si pak budu muset pucit na zubni protezu.

Nahlásit

-
0
+

To jsem nevěděl.Ten člověk,co to prodává je fakt slušný.Je docela možné,že na to ty lidi i upozorňuje,ale jim je to stejně jedno,protože jediné,co je zajímá je dostat prachy co nejdřív.Tahle sankce je vážně dost drsná.BTW koukal jses někdy do nějaké smlouvy o hypoteční úvěru.Moji klienti jednou měli platit 569 tisíc Kč za to,že nevyčerpali ani 1 Kč z hypotéky na 2,3 milionu a půl roce se rozešli a rozhodli odstoupit od smlouvy.To je taky dobrý ne?Nakonec jsme to uhráli o hodně lépe,ale i tak to byly krušný chvilky

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ahoj Ondro, já netvrdím, že své klienty musejí nahánět někde po horách. Lidí, pro které je takováhle půjčka nejlepším možným ze všech špatných řešení, se bohužel najde celá řada a tenhle business asi nikdy zcela nezmizí. Lidé si zkrátka budou muset půjčovat a tyhle firmy na tom budou vydělávat. Jestli to je morální a etické? Já osobně s tím problém mám, ale úplně chápu i argument: kde je poptávka, tam jsou lidé, kteří chtějí uspokojit. Tvůj argument o lichvářích taky, beru.To mě ale vrací zpátky k proficreditu: Přečti si prosím tohle: Samotné smluvní pokuty většinou představují relativně nízkou sankci v řádu několika set korun. Výjimku tvoří společnost Profi Credit, kdy nenápadná pokuta uvedená ve smluvních podmínkách o revolvingovém úvěru stanovuje klientovi povinnost uhradit v případě prodlení u dvou splátek (nebo při prodlení u jedné splátky delším jak 35 dní) pokutu ve výši 50 procent z maximální výše ÚVĚRU(!!!) stanovené ve smlouvě. To v praxi znamená skokový nárůst dluhu klienta. Zvláště pak v případě, kdy se dostane do prodlení s více splátkami postupně. Viz. tady: http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=639834.Tady pak odkaz na smluvní podmínky Proficreditu pro ověření: http://www.proficredit.cz/stahuj/smluvni_podminky.pdf?PHPSESSID=3757e9b5cb24ef56b4310f6a64f4d97f.A ještě jeden graf: http://img.aktualne.centrum.cz/239/20/2392063-vyvoj-sankcnich-nakladu.jpg.Dovolím si odhadnout, že o tomhle se při podepisování smlouvy nikdo nezmíní.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Znám velice dobře jednoho obchodního zástupce Proficreditu.Moje zušenost s ním je velmi dobrá.Nemůžu říct,že by dělal nějaké prasárny.Má kancelář a dveře se mu v ní netrhnou.Nemusí ani nějak složitě nahánět klienty.Chodí za ním sami.Proficredit má velice špatnou pověst ve smyslu,že je hodně drahý,ale na druhou stranu tam jsou relativně dobré věci- předčasné splacení bez sankce atd.I obchodní systém mají docela logický.Část provize hned a část až klient úvěr splatí,takže zprostředkovatel je motivován dělat úvěry těm,kdo je zvládnou.Souhlasím,že hon na tyhle firmy je nesmyslný.Je třeba si uvědomit,že pokud tohle nějak omezíme či zakážeme,tak se místo toho bude jen víc půjčovat na černém trhu od lichvářů.A to bys měl Martine vzít v úvahu,že jejich úrokové sazby i metody vymáhání dluhů jsou někde trochu jinde.Ovšem využívat služeb těchto úvěrů je nerozumné.To je třeba na druhou stranu také říct.Zvlášť na ty dovolené a vánoční dárky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano, to vše tam uvedeno je (obvykle, ale stoprocentně rozhodně ne). Zásadní otázka ale je: JAK a KDE. Ne každý má přístup k internetu, k informacím obecně a hlavně!!! ne každý má rozumové kapacity, aby to všechno zpracoval. Kdy si myslíte, že si lide u firem jako je právě Provident půjčují? Podle mě to rozhodně není ve chvíli, kdy mají plno alternativ a čas si všechno pečlivě naplánovat. Stručně a jasně, když jsou v koncích. A ještě, kdo si myslíte, že si u Providentu půjčuje? Stačí se podívat na pár dílů Krotitelů dluhů. To všechno hraje roli, a právě proto je podle mého novodobá lichva nebezpečná.Viz výtah z trestního zákona: §253, Lichva:Kdo zneužívaje něčí tísně, nezkušenosti nebo rozumové slabosti nebo něčího rozrušení dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru [...] bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

predem chci upozornit, ze s Providentem a dalsimi nemam nic spolecneho, ale uprime mi vadi hon na tyto spolecnosti. ve smlouvach je jasne uvedno co ma byt uvedeno a nikde neobchazeji pracaky a nezneuzivaji tisne lidi. ja nechapu, co je spatne na tom, kdyz za mnou nekdo prijde, ze chce pucit 10K a ja mu reknu dobre, ale za 2mesice chci 20k. bud rekne ano nebo ne. nikdo ho do niceho nenuti. to je, jako bych prodaval parek v rohliku za 100kc. sem hajzl, pokud si ho nekdo koupi?

Nahlásit

-
0
+

Snažím se hospodařit tak, abych si nepůjčovala, k nebankovním půjčkám bych nesáhla při zdravém rozumu nikdy.Nechápu, kde Provident klienty bere, protože tato firma se svými úroky příliš netají.Možná skutečně část veřejnosti neumí počítat.Tak jako neumí psát. Bohužel,do nebe volající hrubé chyby jsou dnes norma i na vysokých postech bankovních firem.

Nahlásit

-
0
+