Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Přichází čas akcií?

17. 2. 2009
64 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

V zásadě musím souhlasit.Ale přiklonil bych se nakonec opravdu k té názorové větvi,že investování není obyčejné spoření a že když na to nemám znalosti a náturu,tak bych se do toho asi neměl vůbec pouštět.A nebo mít svého investičního správce,který ale i rozhoduje za mě.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano, s tim souhlasim. Ja mluvim o tom, ze ale ne kazdy investor je natolik zkuseny (nebo ma natolik zkuseneho poradce), aby pro nej bylo efektivni aplikovat aktivni pristup. Zkuste se na chvili nedivat na akciovy trh, ale na osobnosti lidi, kteri se ho ucastni. Vy byste asi rekl "tak pro ne akciovy trh neni vhodny". Ja myslim, ze je, ale jedine s pasivnim pristupem. Nezkuseneho investora aktivni pristup opravdu psychicky i financne znici. Vlastne pasivni take, bude-li kazdy den sledovat hodnotu sveho portfolia. Nezkuseny investor by mel byt tak pasivni, ze vyvoj na trzich nejlepe vubec nesleduje, specialne u pravidelneho investovani.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Podle mne nyní nastává doba pro aktivní investory. V dlouhodobém býčím trhu se pasivní investoři vezli.To nyní nepůjde a aktivní přístup je opět nutný.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To s aktivitou plati u nezkusenych investoru i pro jednorazove investice. Aktivni maji statisticky horsi vysledky nez pasivni..Osobne jsem rozhodne zastancem aktivni spravy, to vsichni vi. Ale kdyz nekdo neni zkuseny a necha se emotivne ovladat vyvojem trhu, tak ho aktivita psychicky i financne znici..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ted tu sam popisujete, jaka je realita "financniho poradenstvi". Sluzby se urcite zlepsuji, ale kolik nezkusenych investoru ma zkuseneho poradce, ktery s investorem pravidelne komunikuje a na investice skutecne dohlizi? Oba vime, ze takovych je minimum. Ti ostatni maji tri volby:1) Stat se natolik zkusenymi investory, ze poradce nebudou potrebovat.2) Najit si jineho poradce, ktery se o ne bude starat.3) Byt ve sve nezkusenosti radsi ochuzen o informace, protoze s nimi neumi zachazet..Mi klienti sva portfolia sleduji a ani jeden neutika z boje. Ale oni jsou pravidelne informovani a snazim se jim vse vysvetlovat..Dovedete si ale predstavit nezkuseneho investora bez pravidelne pece poradce? Jak to dopadne? Z boje utece. Honza Dvorak rika, ze takovi by nemeli investovat. Ja rikam, ze takove je potreba naucit investovat, vse jim vysvetlit. Ale kdo nema takove stesti, aby se o nej poradce staral, tak co ma delat? Ma jednat podle sveho vlastniho uvazeni, sebrat se a vse prodat? To je podle Vas pro nej spravna volba? Podle me ne..Mimochodem, byla na to i nejaka studie, ze investori, kteri nesledovali sve portfolio pravidelneho investovani, meli statisticky lepsi vysledky nez ti, kteri ho pravidelne sledovali. Proc? Protoze nezkuseni investori, kdyz jsou aktivni, tak reaguji na vyvoj trhu, a to na dlouhem horizontu u pravidelnych investic byva kontraproduktivni..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Honzo investor,který to nesleduje si koleduje,že jednou dostane na držku od trhů.To,co popisujete,bych nazval sladkou nevědomostí.Poradce,který poradí nesledovat,by musel být správce a pravidelně skládat účty.Ono to ale zase pramení stále ze stejného místa.Kolik je tu poradců v ČR?A čím se živí?Servisem portfolia určitě ne že?Bavím se někdy z kolegy,kteří obsluhují retailovou klientelu na finanční plánování.Ti poměrně schopní mají třeba 500 klientů.Tito borci ani jinak radit nemohou.Nemají čas věnovat se klientovi tak,jak jsem popisoval v předchozích příspěvcích.Podívejte já také obsluhuji relativně velké množství klientů.Ale jednorázově hypotékou.Vyřídím byznys a jdu dál.Toho koho vemu do kmene nastálo si musím vybrat i já,určitě ne pouze on mě.Pakliže pro někoho tohle máte dělat naplno a pořádně,musí Vám stát za to.Nemyslím,že bych v tomhle směru byl přehnaně náročný.Jen si chci za hodinu práce vydělat to,co tou hypotékou.A to je výrazná menšina klientů,kteří jsou v tomto směru ziskoví.Proto by většina nebo chcete-li nezkušení investoři měli začít študovat.Nesmí se prostě stát,že by poradce vůbec dopustil,aby tu chybu pod tlakem emocí udělal,když už je jeho poradce na full time.To není absolutně možné a když, tak jedině za cenu ukončení spolupráce obou stran.Inu kvalita souvisí s kvalitou.U jednorázového byznysu je plus.U dlouhodobého minus.Možná,že jsem myšlenkama zaplul úplně jinam než byla naše původní názorová výměna,ale jistě mi to prominete.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Honzo investor,který to nesleduje si koleduje,že jednou dostane na držku od trhů.To,co popisujete,bych nazval sladkou nevědomostí.Poradce,který poradí nesledovat,by musel být správce a pravidelně skládat účty.Ono to ale zase pramení stále ze stejného místa.Kolik je tu poradců v ČR?A čím se živí?Servisem portfolia určitě ne že?Bavím se někdy z kolegy,kteří obsluhují retailovou klientelu na finanční plánování.Ti poměrně schopní mají třeba 500 klientů.Tito borci ani jinak radit nemohou.Nemají čas věnovat se klientovi tak,jak jsem popisoval v předchozích příspěvcích.Podívejte já také obsluhuji relativně velké množství klientů.Ale jednorázově hypotékou.Vyřídím byznys a jdu dál.Toho koho vemu do kmene nastálo si musím vybrat i já,určitě ne pouze on mě.Pakliže pro někoho tohle máte dělat naplno a pořádně,musí Vám stát za to.Nemyslím,že bych v tomhle směru byl přehnaně náročný.Jen si chci za hodinu práce vydělat to,co tou hypotékou.A to je výrazná menšina klientů,kteří jsou v tomto směru ziskoví.Proto by většina nebo chcete-li nezkušení investoři měli začít študovat.Nesmí se prostě stát,že by poradce vůbec dopustil,aby tu chybu pod tlakem emocí udělal,když už je jeho poradce na full time.To není absolutně možné a když, tak jedině za cenu ukončení spolupráce obou stran.Inu kvalita souvisí s kvalitou.U jednorázového byznysu je plus.U dlouhodobého minus.Možná,že jsem myšlenkama zaplul úplně jinam než byla naše původní názorová výměna,ale jistě mi to prominete.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano, viz reakce na Ondreje. Vy jste zkuseny aktivni investor. To ale o spouste lidi rict nejde. Kdyz nekdo nerozumi dobre principum, tak mu informace mohou uskodit, protoze se podle nich neumi rozhodovat. Proto rikam, ze pro nezkusene investory by bylo lepsi, kdyby vyvoj sveho portfolia vubec nesledovali. Jen upozornuji, mluvim zde o pravidelnych investicich, tedy o fazi, kdy investor postupne akumuluje kapital. Nemluvim o tom, kdyz clovek spravuje vetsi portfolio..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ondreji, zapominate na rozdil mezi investorem zkusenym (pripadne investorem se zkusenym poradcem) a investorem nezkusenym. Pro ty nezkusene, kteri nemaji po ruce zkuseneho poradce, by bylo lepsi, kdyby pravidelne nakupovali, ale vyvoj portfolia vubec nesledovali. Protoze nezkuseny, nepouceny investor vzdy jedna podle vyvoje trhu, ne podle hodnoty cennych papiru a investicni strategie. Takova je realita..Kdo dobre rozumi principum pravidelneho investovani, tak muze portfolio sledovat a v dobach poklesu prikupovat za vyssi castky. Ovsem kdo principum pravidelneho investovani dobre nerozumi, tak pri pohledu na vyvoj portfolia reaguje emotivne, nakupy zastavi a bud proda se ztratou, nebo ceka, az trhy zase zacnou rust. Bohuzel, takova je realita..Proto hodne apeluji na to, aby poradci svym klientum peclive vysvetlovali jejich investicni strategii... k tomu patri i principy pravidelneho investovani:http://www.finez.c z/odborne-clanky/detail/id-74/ Vizdo tretice odkaz na stejny clanek..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

K teorii decouplingu nakonec dojde, bohužel nová rovnováha v tocích kapitálu a zboží nenastane tak rychle, přechod by mohl být daleko plynulejší kdyby nedošlo k průdkému posílení dolaru, což způsobilo značné omezení kupní síly držitelů ostatních měn, například i české koruny. Není to tak dávno co se tu začal formovat nový biznis ve formě dovozu aut a dalšího zboží z USA, to je však pro tuto chvíly pasé. K posílení dolaru došlo ale zejména kvůli k všeobecné panice a výprodeji na světových burzách a útěku k dolaru, pro mnoho investorů na emerging markets je dolar mateřská měna a mnoho lidí vidí v dolaru bezpečí. Dolar je však fundamentálně odsouzen k poklesu, ke kterému dřív nebo později dojde a pak budou všichni útíkat z dolaru, dynamika bude přesně opačná. Podpora spotřeby v USA a západoevropských zemích je naprosto špatná strategie, která se jen snaží podporovat nerovnováhu v tocích kapitálu a zboží. Podobně jako se snažit udržet růst cen nemovitostí, může se Vám podařit ještě přinutit několik dalších lidí vzít si hypotéku a udžet ceny nahoře, ale dřív nebo později k poklesu dojde stejně. Ve světe existuje nyní jiná bublina, USA spotřebovává a Čína vyrábí (zjednodušeně podáno, figurují v tom i další země), nějaké balíčky v USA možná na chvíli prodlouží tuto nerovnováhu, ale dřív nebo později k napravení stavu dojde stejně. Současná recese, celosvětově, je důsledkem této transformace.

Nahlásit

-
0
+

O multiplikátorech jsme se také ve škole učili, ale myslím, že je zbytečné si to s nimi komplikovat. Ano Čína možná skonči v recesi, možná už v recesi je, proti tomu nic nenamítám, ale já se snažím dívat do budoucna. Tato recese bude důsledkem transformačního procesu z ekonomiky se silným podílem exportu k více vyvážené ekonomice. Peníze z účtú těch co spořili nezmizely, ale jejich hodnota se zvýšila. Při tomto stavu ani nebudou chtít exportovat, protože za své zboží dostanou dostatečnou protihodnotu doma. Nikdo neexportuju jen kvůli tomu, aby exportoval, toto je naprosto zvrhlá představa.

Nahlásit

-
0
+

Pokud míříte na množství peněz v ekonomice, musíte do své analýzy zahrnout i rychlost jejich oběhu a změnu cenové hladiny.Dále nezapomínejte na multiplikační efekt při poskytování / splácení bankovních úvěrů a jeho dopad na množství peněz v ekonomice. To nebude jednoduchá analýza.Četl jsem nedávnou jednu podobnou (tedy bez toho multiplikačního efektu) od Gavekalu, byla docela zajímavá..Já však nemluvím o množství peněz v ekonomice, ale o výdajích spotřebitelů.Výdaje klesnou jak u lidí, co se bojí, že přijdou o práce, tak u těch co o ni již přišly. Klesne poptávka, firmy omezí investice....A pokud ještě klesne export (komu chtějí exportovat?), má ekonomika na problém zaděláno.Zvýšené importy nebude mít kdo kupovat, když lidé budou více šetřit. Takže tady se pracovní síla také neuplatní..Proto se domnívám, že Čína v recesi skončí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Když se lidé bojí, že přijdou opráci budou nějakou dobu více spořit a na účtech se jim začne tvořit větší rezerva. Ti co skutečně přijdou o práci pak zase naopak mohou tuto rezervu začít zpotřebovávat. Jen se bude měnit majitel těch peněz. Nicméně objem peněz v ekonomice zůstane stejný a díky směnému kurzu jejich hodnota při nákupu na mezinárodních trzích prudce vzrostla. Pocit strachu ze ztráty zamestnání je jen dočasný. Většina lidí o práci nepřijde a většina lidí i brzy pochopí, že je ten strach přehnaný. Přebytek prácovní sily v exportu pak bude přesměrován do importu. Lidé kteří pracovali na výrobě, která se nyní již v zahraničí neprodá se budou starat o distribuci dovezeného zboží.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Když lidé přijdou o práci nebo se bojí, že o ní přijdou, začnou méně utrácet. Kupní síla jde dolů..Pokud by byl pokles ekonomiky větší, mohlo by dojí i na sociální nepokoje. Tam už si důsledky netroufám odhadovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To je možné, ale to způsobí jen, že peníze se přestanou točit, ale jejich množství zůstane v ekonomice stejné a tj. kupní síla zůstane zachována. Nebo se pletu?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Když bude nad 20,tak to je na tom peněžáku.Dlouhodobě pod 10 je výpadek cash flow.Mě se Váš přístup líbí.Jste takový koumal.Třeba tu vaši metodu propracujete ještě dál a prodáte to někomu za solidní peníz.Po stránce poplatkové i strategické.Držím palce.O víkendu si snad najdu čas zas na nějaký zajímavý titul.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

O kupní síle čínana bych polemizoval, s tímže čínan je více spořivý než amík souhlasím, ale když nyní ztratil práci díky tomu že čínské továrny jsou orientovány na export (a ten je nyní poloviční) a nyní nemá z čeho spořit a využít tak vyšší kupní síly čínského RMB

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Stejně jako kdybyste se mě zeptal co budu proboha dělat s penězi, když bude P/E dlouhodobě nad dvacítkou :-).Inu, třeba se připravovat na to, až bude pod tou desítkou. :-). Bavíme-li se o 1.500kč měsíčně, pak to zase až tak tragické nebude.nejdelší období s P/E pod 10 trvalo tuším cca 65 měsíců. Souhlas. Solidní částka, ale na roční bázi to skutečně není nic dramatického. Netvrdím, že jsem skalní přívrženec pravidleného indexového investování.Jenom se v tom teď zrovna patlám :-). Pro lidi, kteří se ovšem financemi nemají čas zabývat je to jedna z pohodlných možností,která má pomerně velké cca 70-80% šance na zisk podle investičního horizontu (nezapočítávám do toho inflaci a případné poplatky zaplacené v rámci nějakého investičního produktu investiční společnosti.)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A navrch ještě vysoká inflace

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Zajímavé.Co budete dělat až Vám dojdou peníze,protože S&P 500 bude pod 10 déle než jste plánoval?:-)Já obecně nevěřím příliš tomu regionálnímu pasivnímu investování.Líbí se mi spíše ten sektorový přístup,když už bych měl jít do nějakého basketu.S&P je konzervativní všehochuť.Než dojde k nějaké výrazné změně...To Dow Jones je v tomhle směru dynamičtější,byť ne zcela uspokojivý(viz můj poslední článek na ICZ).Navíc můj oblíbený Genentech v nich stejně není,takže je neuznávám(s trochou nadsázky):-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To bych právě rád nějak optimalizoval. Takže přímá odpověď je, že zatím nevím :-). Prvotní úvaha je při pravidlené investici do SP500 třeba 1000kč kupovat takto:P/E 10-15 1.000kčP/E pod 10 za 1.500kčP/E 15.1-17.5 750kčP/E 17.51-20 500kčnad P/E 20 100kčzbytek do té tisícovky kupovat nějaký peněžák, nebo krmit spořící účet.Nakolik je to ale funkční a lepší než bezstarostné kupování za 1000kč, zatím nemohu říct.Jiným problémem je místo P/E (as reported) použít Schillerovo P/E počítané na desetileté periodě. To by mohlo, díky přizpůsobení cyklu pokrýt skutečnost, že v býčích trzích může být vyšší P/E ospravedlnitelné. Uvidím, co bude přesnější.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já bych byl k Číně trochu skeptický. Hrozí jí, že letos upadne do recese, nezaměstnanost vyskočí nahoru. To omezí kupní sílu domácích spotřebitelů.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A jaké hodnoty P/E u jednotlivých indexů jsou pro Vás signálem k nákupu?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano, backtesting :-). Jako bývalý intradenní trader jsem si na něj navykl a hned tak to neopustím. Je dobré vědět s čím má člověk tu čest. K testům jsem si vybral právě SP500, protože se jedná o vyspělý trh a není problém pro něj sehnat historická data dostatečně hluboko. Nějakou čátku, pravda nižší, posílám pravidelně i do fondů zaměřených na BRIC, ale beru to spíš jako hru, která může přinést zajímavou výhru :-).Jsem asi konzervativní člověk a proto věřím na opakování historie. Současná krize je v lecčems jiná než ty předchozí, ale na druhé straně máme i jiné možnosti boje proti ní a nevidím důvod proč by měly být věci tentokrát nějak přelomově jiné. Ohledně P/E v různách odvětvích máte pravdu. Celkem i v rámci jednoho odvětví pokud jeden titul tvoří zisk rychleji, nebo ho tvoří více, je pravděpodobně oprávněné, že za jeho akcie lidé utrácejí více majíc vyšší očekávání a tudíž i jeho vyšší P/E je svým způsobem ospravedlitelné. U indexu bych však zůstal u konzervativního hodnocení tohoto poměru.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Myslím, že ekonomická krize v té podobě, že výrobci nemohou prodat svoje produkty brzy skončí. A za jejím koncem bude stát čínský spotřebitel. Kupní síla čínského RMB od začátku 2008 poměrně vzrostla. Tehdy dolar stál cca. 7,3 RMB dnes 6,8. To se může zdát jako nepatrná změna, ale nezapomeňte, že dolar od poloviny roku prudce posílil. Jejich kupní síla je tedy teď mnohem větší. Například na začátku 2008 barel ropy stál cca. 730 RMB dnes cca 270 RMB. Myslím, že kdyby se u nás najednou prodával litr benzínu za 12 korun, že by to mělo efekt. Další suroviny pro čínského spotřebitele slevnily často ještě víc. Navíc je nutno podotknout, že ceny surovin klesly dramaticky pouze pro držitele USD, RMB a možná JPY. Pro nás a další země se díky rostoucímu dolaru až zas tolik nezměnily. Americký spotřebitel však těchto nízkých cen využít nemůže, protože je příliš zadlužený, to však neplatí o tom čínském, který poslední roky spořil.Taky si myslím, že v blízké budoucnosti uvidíme čínské nákupy klíčových odvětví v problémech. Například čínské Chinalco se teď snaží získat částečnou kontrolu nebo alespoň odkoupit nějaká aktiva od společnosti Rio Tinto. A ani bych se nedivil, kdyby se čínské automobilky ucházeli o GM nebo Chevrolet, pokud některá z těch firem nakonec vyhlásí bankrot.

Nahlásit

-
0
+

Takže backtesting...Bude to použitelné dneska?P/E je jeden z nejlogičtějších ukazatelů fundamentální analýzy,ale má mezery.A to zejména v tom,že odvětví,která se teprve rozvíjejí,jsou oceněna lépe než ta již rozvinutá.Materiály mají obvykle nižší P/E.Jsou trhy jako Brazílie nebo Rusko,které jsou hodně orientovány na komodity,Taiwan třeba zase na technologie.Je to nepoměřitelné takhle obecně.Samozřejmě souhlas,že tato metoda je určitou šancí,jak kupovat levně.Otázka je,zda-li to nejde udělat efektivněji,vrátím-li se ke krédu Honzy Dvořáka o nákladech obětované příležitosti?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Teda pánové, tak jestli chcete vědět, jak se na to dívá neprofesionál (nebo aspoň jeden z pohledů), připíšu vám tady svoje rozhodování.Jsem "poučený" laik, který má na investice kolem 5000 mesíčně, takže žádná obrovská sláva, ale zas žádná hrozná tragédie. Protože mám zatím ještě dlouhý horizont (rozhodně před 20 let), a nemám čas sledovat investice tak, abych výnosy opravdu ovlivnil, využívám pravidelné investování do fondů, které si sem tak zpestřím nějakou tou akcií - ty ale považuji za hru, nikoliv za investici. ;-)No, a co se týče sledování portfolia - sleduju ho. Jednou ročně rebalancuju tak, abych srovnal poměry na preddefinované hodnoty (dluhopisový fond 50%, fond velkých podniků 25%, rizikový akciový fond 25%), ale jinak dodržuju pravidelné investice.Zatím nemám psychický problém s propadem portfolia - jsem cca 30% proti nákupní hodnotě, ale vzhledem k tomu horizontu to beru spíš jako možnost k levnějším nákupům...Výdělek z toho, že se věuju své práci, je pro mně pořád výrazně vyšší než možný výdělek z přeškolení na investice, a riziko při přeškolování neodpovídá mé představě...Jo, a malá poznámka k diskusím - nevadí mi změny fontu, ale chybí mi možnost volby rozbalení velého stromu komentářů. :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

OK, pánové všichni víme o pravidelných investicích svoje :-). Každý člověk, který s investicemi začíná, prostě instinktivně sleduje co se děje, chce vědět jak se jeho investice vyvíjí když tisíckrát chápe, že horizont, kdy bude své prostředky potřebovat je ještě několik desítek let vzdálený. Spíš je otázka, jak říká Ondřej, jak tu pozici "manažovat" ;Takže přespěji svoji troškou do mlýna... Testuji teď, kromě jiného, strategii pravidelných nákupů indexů s tím že investovanou částku měním podle P/E ratio trhu. U přehřátých trhů je investice symbolická i podceněných vyšší než obvykle. Výsledky nejsou prozatím k zahození (hotové mám periody 10 a 15 let), ale na delší jsem prozatím někde před 2. sv.válkou. Takže konkrétní závěry prozatím nejsou :-).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Průměr je průměr.Pro tyto účely považuju za samozřejmé,že se bavíme o váženém.Předpoklad můj byl takový,že váha všech plateb byla stejná,tzn. byl roven aritmetickému.Dokážu si to představit jiný model.Pravidelný nákup nad hodnotu x.Pravidelný prodej nad hodnotu y.V pásmu mezi x a y by investor nedělal nic.Kámen úrazu je zvolit správné x a y.To už pro cvičenou opici alias blbého drobného investora (možná že však nikoliv neúspěšného),který své portfolio zásadně nesleduje, oříšek.To už vyžaduje odbornou pomoc.Doufám,že přijde konec těm časům,kdy "investiční poradce" radí nesledovat hodnotu portfolia ani to,do čeho se investuje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Investor by se podle mne měl zajímat o své investice nezávisle na metodě.Jestli pak učiní nějaká opatření či nikoliv je věc druhá.Pokud psychiky nezvládne pokles, ať dá peníze na termíňák do banky a akciím se raději vyhne.Jako investor pracuji s náklady obětované příležitosti. Je to jeden z parametrů, podle kterých hodnotím vlastní úspěšnost..Pokud bude trh 5 let klesat, náklady obětované příležitosti budou hodně veliké..Vezmu příklady z Vašeho článku:* Varianta 1 - úspěch* Varianta 2 - neúspěch. Takového výnosy bych jistě dosáhl s jinou investicí s mnohem menší mírou rizika* varianta 3 - neúspěch.P.S.Tím nechci kritizovat článek, pouze dokresluji svůj postup hodnocení výsledků.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+
1/3