Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Diamanty jako investice

Aleš Müller | 25. 9. 2009 | Celkem 56 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Peter Cmorej | 25. 4. 2010 09:50

ako ojedinela investicna zalezitost sa vzdy prezentuju aj vsetky lietadla

+1
+
-

Všech 56 komentářů v diskuzi.

Peter Cmorej | 25. 4. 2010 09:50

ako ojedinela investicna zalezitost sa vzdy prezentuju aj vsetky lietadla

Nahlásit

+1
+
-

Alchymista | 25. 2. 2010 06:47

Tak naposled :-) Diamant a zlato je vynikající a nejlepší investice, kterým však patří konkrétní místo a to zásadní:-)Prosím, ale učte se a studujte sami, toto je jen rychlý výňatek - dle mého znalostí střední školy:Každý máme balík financí, nezáleží zda 1000 nebo 1000000. Ty rozdělujeme do přihrádek - obvykle deseti. Nájem, energie, doprava, jídlo, splátky dluhů, pojištění, spotřeba (=oblečení, televize, hrábě, míč,...), zábava,fond oprav, investice.Tedy cca 10%peněz dáváme do kapitálu na budoucnost. A z této částky je nanejvýš nutné přibližne 80% investovat s pravidelným ziskem (z nájmů, akcií, podílů ve firmách,atd atd.) a 20% uložit jako jistotu jistot do něčeho, co neztrácí nebo roste na hodnotě samo bez nás, pomalu ale jistě a slouží jako záloha, co kdyby se vše pokazilo.Závěrem dodávám, že mi udělalo dobře, když tu někdo stál o můj názor a tak jsem to rád doplnil. Nicméně opravdu jsem si přečetl poctivě úplně všechny články a jsem rozčarován nízkou hladinou obecných znalostí diskutujících a jejich schopnosti domyslet ve všech souvislostech vlastní dobrou myšlenku:-). Všichni totiž mají ve všem tu svou pravdu, ale vytrženou z kontextu a souvislostí. Závěr jejich úvahy je pak úplně lichý. Všichni kdyby totiž dali své myšlenky na jeden papír a podepsali se jakou kolektivní autor, tak jsou to téměř veškeré a správné informace o investici do diamantu se všemi výhodami a nevýhodami.Krásný den :-)

Nahlásit

0
+
-

Peter Cmorej | 24. 2. 2010 16:57

alchymista, v jednom z prispevkov si spomenul, ze diamant si predal iba raz. Dovolis si na zaklade tohto jedneho predaja tvrdit, ze trh s diamantmi je likvidny a uplne v poriadku, tz. nemanipulovany ?Dalej si spominal cenove indexy, ktore hovoria o zhodnoteni. Na zaklade coho je dane zhodnotenie pocitane, respektive cim je podlozene ?Pytam sa preto, lebo ak hovorime o vyvoji ceny, tak tu cenu urcuje trh, respektive dopyt a ponuka. Index napriklad akciovej burzy si zistis jednoducho, lebo na tej burze sa stretavaju kupujuci s predavajucimi. To je prave o tej likvidite. Lenze existuje burza diamantov, kde by existovali realny predavajuci a realny kupujuci? Lebo ak predavas iba sposobom, idem do Antverp a predam to jednemu z desiatich obchodnikov ktory tam su, tak to nie je relevantny podklad pre akykolvek cenovy index. To je zoskupenie spekulantov, ktory ked si zrazu povedia, ze od dnes vykupuju diamanty za polovicnu cenu, tak nic s tym neurobis. Tolko k zhodnoteniu.

Nahlásit

0
+
-

Alchymista | 24. 2. 2010 09:25

„vysíte", teď jsem si to po sobě přečetl a opravuji na „visíte", :-)

Nahlásit

0
+
-

Alchymista | 24. 2. 2010 08:56

. Každý má jiné očekávání od svých investic a nejchytřejší je to rozložit mezi vše.Nejsem finanční konzultant, nejsem obchodník. Pracoval jsem tvrdě a měl jsem štěstí. Nemnožím peníze aktivně, mám je, další nepotřebuji, žiju skromně. Dávám je potřebným ve svém okolí a do „konzerv“ pro děcka a vnuky, kdyby si s nimi osud nešťastně zahrál.Závěrem: pokud jsem někomu pomohl, jsem rád a je to moje poslední zapojení do tohoto – s omluvou- nesmyslného blábolení:-) Kdo chce nezkreslené informace, tak ať studuje dějiny. Dnes jsou informace pro diamant výhradně na www.diamonds.net a pro zlato na www.kitco.com a hlavně – zapojení vlastního mozku je nezbytné :-) - hezké dny

Nahlásit

0
+
-

Alchymista | 24. 2. 2010 08:56

Tedy totéž jako diamant, zase si musíme odžít roky, abychom byly na nule a v plusu. Cena stoupá náročností těžby, kde jsou ty časy, kdy se člověk sehnul a našel valounek?U diamantu se nedá spekulovat, u fyzického zlata existuje jakási drobná možnost trefit se s nákupem do nižší ceny a prodat, když je vyšší, ale to nikdo nedělá, je to nesmysl. I zlato se kupuje jako jistota na horší časy. ( Spekulativně se obchoduje pouze s nefyzickým zlatem.)Ale co je úžasné u obou komodit je právě likvidita. Když „jde o život“, z obou konzerv vydolujete peníze kdekoli na světě do 3 dnů a i když v tu chvíli proděláte na obou těch např. 30% tak je máte v ruce a financujete svou katastrofu se 70% svých peněz!!! Věřte, že z jakýchkoli jiných investic to trvá týdny až měsíce a vy už někde „vysíte, protože ty zatracený prachy potřebujete HNED!!!“ … tak na to je zlato a diamant? - tak proto se učím z dějin a ne od dnešních zkorupmovaných politiků, přechytralých finančních konzultantů, manipulativních brokers a bankéřů, kteří mají holé zadky a radí ostatním(=ve svůj prospěch) jak investovat? No a kdo nechce finanční konzervy, tak kupuje baráky a pole a ropu a akcie a deriváty atd. A kdo je naivka, tak má v krabici od bot peníze a věří, že si za ně něco za 10 let koupí. ..tak ještě kousíček, děkuji.

Nahlásit

0
+
-

Alchymista | 24. 2. 2010 08:54

Ale pánové… já ještě jednou napíšu pro ty co naslouchají a jinak nechci být vtahován do nekonečné diskuse o ničem:-) Ale potěšil mě jeden pán, co napsal, že o radu stojí, tak pro něj.Investuji pochopitelně i do zlata i do diamantů a věc se má tak: diamant kupujeme za aktuální RDR cenu a ta je všude na světě stejná – to je pro mě ta jistota. Podle třídy kamene máme roční nárůst př.cca 10%. Za likviditu hradím 30%. Tak si vemu kalkulačku a lehce si spočtu, že dnes koupím a zítra prodělám 30% - likvidita investičního kamene je okamžitá (z ruky do ruky). Kolik let musím mít peníze v konzervě, abych byl na nule a kolik, abych byl v kladných číslech? Je to tak prosté. Není to na spekulaci, není to na zisk! Zásada - diamant není investice v ekonomickém slova smyslu, je to zajištění na horší časy, nebo prostě jen odložení peněz, když mě nebaví je dál jakkoli množit a investovat. Tak co s nimi? Prostě zlato nebo diamant. 15 let hledám marně něco jistějšího a bezpečnějšího a marně. Pokud někdo ví, rád se dozvím. Dělám jen to co od nepaměti vládci a králové a nevzpomínám ani jsem nenašel nikde v dějinách a literatuře, že by některý z vládců bědoval, že má bezcené korunovační klenoty a zlaté šperky s drahými kameny v truhlici a že naletěl a že je lepší se jich rychle zbavit :-) ach bože, jak směšné:-)U zlata je to s marží naopak- to koupíme za tržní cenu o cca 12-50% dráž a likvidita je zase kdekoli na světě všude stejná, cca -5% pod London Fix. - ještě tu dokončím:-)

Nahlásit

0
+
-

Petr Síla | 24. 2. 2010 11:59 | reakce na Alchymista - 24. 2. 2010 08:54

Díky za odpověď. Vypývá mi z ní, že diamanty (a zlato) používáte na udržení hodnoty (tj. ochranu před inflací) s možností rychlého a snadného prodeje. S tímto souhlasím. Bohužel, dnes jsme mediálně přesvědčováni, že se jedná i o výhodnou investici, s čímž už se neztotožňuji. Přesto se diamantům vyhnu - nemám zájem mít tak cenné věci doma.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Alchymista | 23. 2. 2010 09:07

Dobrý den, občas se podívám, na net, co je nového ve světě:-) a narazil jsem na tyto články. Přečetl jen část a s prominutím a bez urážek - 90% zdejší argumentace je úplně na vodě a o ničem:-)Stačí vyjet do Antverp a vše si zjistit. Já toto činím již od roku 1998. Vsadil jsem tehdy na jistotu s několika pracně vydřenými statisíci. Každoročně, co mám, strkám dětem a vnukům do této jistoty. Diamant není výmyslem rádobykapitalistů amatérů analitiků, ale spolu se zlatem prověřená jistota stovkami let:-) To moderní slovo "likvidita" ;není nic jiného, že mi je kdykoli ze dne na den vykoupí zpátky bez jakýchkoli problémů a to s drobným ziskem, či prodělkem podle toho jak je mám. Poplatek je od 15 do 30% aktuální ceny. Je to na celém světě stejné:-) Je tam jediná důležitá věc: briliant musí mít vynikající parametry, no a ty si každý přečte na certifikátu než ho koupí,ne? Investovat do šperku ve smyslu vydělat je absolutní nesmysl. Šperk je drahý dar a kamínek v něm nesplňuje investiční parametry. Koupením šperku s diamantem se ale nedá nikdy nic pokazit, protože za poloviční cenu jej prodáte kdykoli a kdekoli na světě.Většinou se kupuje z lásky krásné ženě a nechápu, proč ta by ho prodávala, pokud nebude v absolutní nouzi. O rady tu asi nikdo nestojí, ale moje zkušennost je taková, že ten kdo chce peníze točit tak pryč horempádem od diamantu, ty jsou mrtvé a čekají,že pomohou v horších časech. Nevěřím prostě penězům a jakýmkoli cárům papírů byť se státním znakem :-) Hezký den

Nahlásit

0
+
-

Petr Síla | 23. 2. 2010 12:01 | reakce na Alchymista - 23. 2. 2010 09:07

O rady tady lidé stojí.1) Ne každý má možnost nakupovat v Antverpách a čeští obchodníci mají vlastní marži, takže se diamant prodraží už při nákupu.2) Pokud je "poplatek za likviditu" 30% z ceny, tak to nepovažuji za dobrou investici, protože po nákupu potrvá několik let, než budu zpátky na nule.3) Jak již několikrát psal Jan Traxler, tak trh s diamanty ovádá několik málo lidí, tudíž lze ceny považovat za nadsazené a tím pádem se i jako uchovatel hodnot jeví lépe zlato.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Tomáš Tyl | 26. 1. 2010 12:21

2. Část:Někdo v diskuzi argumentoval, že ceny diamantů jsou určovány tržně. Ovšem skutečnost je taková, že společnost De Beers byla pokutována za manipulování trhem od roku 1994 do roku 2008. Tedy pokud by teď již cenu diamant trh, tak jakékoliv chování cen investičních diamantů do roku 2008 nelze brát vůbec v potaz nějakou historii cen jako relevantní předpoklad pro budoucí chování.

Nahlásit

0
+
-

Tomáš Tyl | 26. 1. 2010 12:20

Myslím, že autor článku by si měl o diamantech zjistit i informace, které nejsou jen oficiálním PR místních MLM „bouchačů“ diamantů.Doporučuji především nastudovat nějaké informace ze zahraničí. Pak by se opravdu v článku nemohlo objevit absurdní doporučení, že je vhodné investovat do diamantových šperků. Především v článku chybí informace o rozdílu mezi maloobchodní cenou, za kterou si investor diamant kupuje a následně potom velkoobchodní cenou, za kterou se diamant prodá. Obchodníci s diamanty uvádějí, že je úspěch, pokud investor prodá diamant za 60% – 80% z maloobchodní ceny. Dostat více než 80% je takřka nemožné. To je spread ve výši 20 – 40%, což může znamenat výnos za několik let. Zdroj např: http://journal.pricescope.com/Articles/49/1/Gemstones%2c-Diamonds-and-Jewelry-as-Investments--Are-you-kidding-or-are-you-really-serious.aspxTaky doporučuji nastudovat něco o tzv. diamond crash (kdy je dobře vidět, co také diamanty umí udělat). Ceny diamantů v minulosti většinou nedokázaly překonat inflaci (měřeno 1ct – D - IF- round). Výjimkou je období kolem Diamond Crash (1980) kdy cena diamantu nejprve prudce vzrostla a pak se opět významně propadla (asi podobně jako NASDAQ v roce 2000) a pak období od roku 2004-2009, kdy diamanty rostly rychleji.

Nahlásit

0
+
-

Peter Cmorej | 2. 10. 2009 01:26

clankom som uprimne sokovany. Pan Muller, to skutocne odporucate ludom investicie do aktiva kde neexistuje skoro ziadna likvidita a dokonca nie je ani moznost doveryhodnym sposobom ocenit dane aktivum ? Vsak verejny trh s diamantmi neexistuje. Nie je ziadne miesto kde by sa mohol stretnut dopyt s ponukou. Graf vyvoja ceny maluje nejaka rodina obchodnika s diamantmi bez akychkolvek verejne znamych podkladov. A navyse tu funguju subjekty typu DIC, ktore za sprostredkovanie predaja diamantov ponukaju provizie ako za IZP, co nieco svedci o transparentnosti cenotvorby na tomto trhu.

Nahlásit

0
+
-

Aleš Müller | 30. 9. 2009 23:03

Pánové, krásná dlouhá diskuze. Děkuji, vše jsem si pročetl. Článek měl jen nadhodit téma, odstranit tu tajenost, které diamanty trochu obklopuje, nic víc. Nejde do jednoho článku nacpat knihy o této probletace. Kdo by chtěl investovat do diamantů, najde pár dobrých obchodníků v ČR a okolí (případně jej naspěruji).Ano ohrožení od umělých diamantů je velké, ale to je pak článek pro odborníky a od odborníku.Mimochodem, za totáče se říkalo, že jedna z největších továren na výrobu umělých diamantů byla v Rumunsku, Padl na to veškerý příjem deviz za několik let vývzu všeho co R mělo, a že Eleanora Causcesková milovala tam přijít a hrabat se v hrnci umělých diamantů - ale to je drb bez záruky.Diamlanty mají DPH 19% jako cokoliv jiného, ale jsou spec. triky na snížení daně.Kdo jste viděl film s R Redfordem / P. Newmanem (?) z Havany, kde měl diamant zašitý pod kůží? A pak jej prodal, aby uplatil policii, aby pustili z vězení revolucionáře - manžela jeho milenky? Inspirace ne ? :-))PS: Asi prodám všechny svoje dluhopisy a fondy obsahující státní dluhopisy - snad o tom někdy napíši článek. Důvod je nasnadě.

Nahlásit

0
+
-

Jan Traxler | 1. 10. 2009 13:56 | reakce na Aleš Müller - 30. 9. 2009 23:03

Ono to s temi dluhopisy neni tak jednoduche a jednoznacne. Treba bude nekolik let vladnout svetu deflace a statni dluhopisy budou terno. ;-).Ja se klasickym dluhopisum obecne vyhybam na delsim horizontu, protoze maji pevnou jmenovitou hodnotu, jejiz realna hodnota s inflaci klesa..Na strednedobem horizontu ale stale plati, ze korporatni dluhopisy mozna budou mit lepsi vykonnost nez akcie..Take nejsou od veci dluhopisy "komoditnich&qu ot;zemi denominovane v dlouhodobe "posilujici&quo t;mene, jako je treba kanadsky dolar, brazilsky real, indonesky rupiah....Takze nezavrhujte dluhopisy obecne, ale je potreba rozumet jejich vlastnostem, znat rizika a umet hledat prilezitosti. ;-).K tematu investic do dluhopisu doporucuji clanek:http://www.finez.cz/odb orne-clanky/detail/jake-prilez itosti-nabizi-investice-do-dlu hopisu/Akoratupozornuji, ze byl psan v unoru a od te doby uz situace u mnohych dluhopisu neni atraktivni..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Tomas Pieter | 29. 9. 2009 19:01

vubec nechapu, ze se nedelaji podvody. tohle si o to vylozene rika. resp, ja vlastne ani nevim, jestli se nedelaji. moje certifikaty doma muzou byt vlastne falza a ja muzu sedet na obycejnym umelym diamantu :) zatim bezvyhradne verim znamym prodejcum sperku, ze za svoje penize dostavam co chci.

Nahlásit

0
+
-

Martin | 29. 9. 2009 16:54

Jasně, sběratel chce něco mít, aby to měl a investor či spekulant to chce proto, aby to mohl prodat, až stoupne cena.Na trhu s diamanty vlastně sběratelé představují jediné spotřebitele a pokud se rozhodnou sbírat něco jiného, nebude diamanty kupovat nikdo.A klidně můžete věřit tomu, že rozdíl mezi syntetickým a přírodním diamantem je tak nepatrný, že má význam jen pro sběratele.

Nahlásit

0
+
-

Jiří Prášil | 29. 9. 2009 16:37

Jak už jsem psal níže, budou dvě skupiny lidí. Jedna skupina lidí se spokojí s napodobeninou. Druhá skupina lidí dává přednost přírodní kvalitě. To mluvím o šperkařství. Co se týče investic, tak nemůže napodobenina nahradit pravý diamant. Protože napodobenina nemá žádnou cenu a je logické, že cena nemůže ani stoupat. Pleteme tu stále hrušky s jablky. Vždy se všechno kvůli nižší ceně napodobovalo, ale originál, je originál a žádná technologie na světě ji nemůže nahradit. Diamanty tady byly, jsou a vždy budou. Umělé diamanty mohou nahradit v průmyslu, ale ne v investici. To je jako bychom tvrdili, že napodobované věci nahradí originál, je to nesmysl. Začínám nechápat tuto debatu a zároveň se v ní začínám ztrácet.

Nahlásit

0
+
-

Martin | 28. 9. 2009 12:37

Jestliže se cena diamantů odvozuje jen od toho, že jsou vzácné, tak to je vlastně sběratelství - podobně jako filatelie nebo numizmatika.

Nahlásit

0
+
-

Jiří Prášil | 28. 9. 2009 14:07 | reakce na Martin - 28. 9. 2009 12:37

Tak bych to rozhodně nebral. Sběratelství by to bylo možná pouze tehdy, kdyby došly všechny zdroje ( těžiště). Sbírání známek je vášeň. Navíc známky byly vytvořené pomoci lidských sil. Sběratel známek je člověk, který kupuje a vyměňuje, prodává jenom výjimečně. Sběratelství bych možná bral u šperku, ale ne u investičních diamantu. Pleteme hrušky z jablky.Cena diamantu se neodvozuje jenom podle vzácností, ale především podle kvality. V některých těžebních společnostech musejí vytěžit v průměru 250 tun horniny, aby se dostali k malému surovému diamantu. Cena se určuje podle poptávky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin | 28. 9. 2009 18:59 | reakce na Jiří Prášil - 28. 9. 2009 14:07

Myslím, že u briliantu také platí, že byl vytvořen lidským úsilím - vemte si jen těch 250 tun ;). Jestli Vám dobře rozumím, tak pokud budete mít vedle sebe stejně veliký a stejně kvalitně vybroušený přírodní a umělý diamant, tak ten umělý je pro vás bezcenný šunt, zatímco za přírodní jste ochoten dát velké peníze. To mi přijde jako typicky iracionální chování sběratele :).Samozřejmě je možné, že takových sběratelů bude přibývat a cena přírodních diamantů poroste.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jiří Prášil | 29. 9. 2009 16:12 | reakce na Martin - 28. 9. 2009 18:59

Těžba a výroba je obrovský rozdíl. Syrový diamant se upraví a muže jít na trh. Vlastnosti jsou dané již od přírody, kdežto napodobenina se musí vyrobit pomoci technologie, která má za cíl vytvořit falešný dojem pravého diamantu. Sběratel a investor je snad velký rozdíl. Jak už jsem psal, sběratel sbírá, kupuje vyměňuje a výjimečně prodává, asi záleží i na typu sběratele. Investor má snad jiný záměr, rozhodně nemá za cíl měnit, ale levně koupit, draho prodat, s tím jsou spojené další záměry investora. Velký problém který může nastat je ten, že se diamanty tak extrémně zdraží, že budou dlouhodobě neprodejné. Tím se záměry investorů mohou na dlouhou dobu zmrazit. Na druhou stranu diamant je dlouhodobá investice a s tím se musí počítat. Kdo si počká na správného kupce má vystaráno“ Diamant bych bral jako investici na horší časy. Pořád nevím o čem se tady bavíme, diamant je diamant a napodobenina je výtvor lidí. Nemluvím tady o průmyslu, kde se využívají umělé diamanty, ale o investicích a to je rozdíl. Tady neexistují kompromisy. Jinak neexistuje technologie, která by dokázala vytvořit 100% napodobeninu diamantu. Pokud to někdo tvrdí, je to nesmysl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jiří Prášil | 28. 9. 2009 12:16

Mluvíme zde o přírodním diamantu, nebo o napodobenině? Pro mě osobně umělý diamant není diamant, ale materiál, který za pomoci technologie má podobné vlastnosti jako pravý diamant a který se zároveň využívá v průmyslu. Určitě neovlivní poptávku kvalitních investičních diamantů. Jsou a vždy budou klienti, kteří ocení kvalitu přírodních diamantů. Když si koupím kvalitní kousek o zajímavé hmotnosti, nehrozí, aby jeho cena kvůli napodobeninám klesala. Mluvíme zde o jedinečném materiálu, který vznikl bez naší pomoci a tuto skutečnost nikdo zazdít nemůže. Diamanty jsou celosvětově uznávané a dlouho uznávané ještě budou. Tento jedinečný nerost se v ČR velice špatně prodává, ale jsou místa kde ho můžete prodat velice snadno, např. v Antverpách možnost i online. Zájem je veliký, nasvědčují tomu diamantové burzy, kterých je kolem 30. Zájem o diamanty bude vždy velký a jsem toho názoru, že články na internetu je pouze falešný poplach a zároveň určitý tah od konkurence. Velké těžiště začínají mlít z posledního např. největší těžiště na světě, který leží v Austrálii, bude odhadem vytěžen v roce 2018. Kvalitních investičních diamantu bude čím dál méně a budou vzácnější a tím i logicky mnohem dražší.Když se tak zamyslím, tak např. zlato se dnes napodobuje jak může a snižuje to snad cenu zlata? To samé bude s diamantem, bude klientela, které postačí napodobenina, ale bude klientela, která chápe hodnotu diamantu a i přes vysokou cenu si diamant zakoupí. Kdybych osobně přítelkyni slíbil šperk s diamantem, tak bych ji rozhodně nekoupil napodobeninu, pak už by to nebyl šperk s diamantem, ale jenom napodobenina, která nemá žádnou cenu. Jde především o princip, který tady je a vždy bude, proto je to takový byznys. Zeptejte se vlastní ženy co by více chtěla, jestli diamant nebo napodobeninu, odpověď znáte. Na diamantu nejsou přitažlivé pouze vlastnosti, ale i právě ta cena a vzácnost, ženám to lichotí. Mít diamant je mít určitou moc v hrsti a tomu málo kdo odolá. Pokud bude poptávka, nehrozí spadnutí tohoto byznysu. Jestli chcete mít

Nahlásit

0
+
-

Martin | 28. 9. 2009 13:58 | reakce na Jiří Prášil - 28. 9. 2009 12:16

Z chemického pohledu je diamant krystalická forma uhlíku a je zcela nepodstatné jestli proces krystalizace proběhl v přírodě nebo v laboratoři. To, že je možné identifikovat, jestli diamant vznikl v přírodě nebo ne neznamená, že by jeden z nich byl horší. Přírodní diamanty se přece taky mezi sebou navzájem odlišují pravidelností struktury a množstvím příměsí.I z Vašeho příspěvku je vidět, že u diamantů jde spíš o sběratelství než o investici. Nepochybuji, že člověk, který se v této oblasti dobře orientuje, dokáže na diamantech vydělat zajímavé peníze - podobně jako sběratel známek nebo starožitností - ale investicí bych to nenazval.BTW je pravda, že při koupi diamantu se latí DPH 19%?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

ben | 28. 9. 2009 10:37

Investovat do diamantů je hloupost. Krize u nich srazila cenu o 50% narozdíl od zlata, které si svou cenu udrželo nebo stouplo. Důvodem zřejmě bude právě netransparentní stanovování cen.

Nahlásit

0
+
-

Alchymista | 23. 2. 2010 10:12 | reakce na ben - 28. 9. 2009 10:37

Moc prosím pána o informaci, kde toto zjistil,(prosím emailem, nebo nějaký odkaz). Investuji do investičních diamantů od roku 1998 a pravidelně sleduji ceník Rapaport diamond report. Mám tabulky za posledních 20 let a dle nich trvale roste na hodnotě. V roce 2009 některé z kamenů zažili po dlouhé době pokles do 10% v některých třídách a zbytek stagnoval. Sám jsem prodal pouze jednou a vše bylo bez sebemenších problémů a s malým ziskem i po odečtení likvidního poplatku. Ceník z minulého týdne je zase s nárůstem 6%. Asi mi něco uniká. Prosím pane Bene o tu informaci. Děkuji Hezký den

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Síla | 23. 2. 2010 12:21 | reakce na Alchymista - 23. 2. 2010 10:12

Bohužel, najít na internetu nějaký graf vývoje ceny diamantů je téměř nemožné. Což samo o sobě je podezřelé. Ale našel jsem pěkný článek:http://www.e15.cz/relax /osobni-finance/myty-o-investi cnich-diamantechZněj plyne:1) Nabídka a tím pádem i cena je vytvářena uměle, za což byla společnost de Beers i odsouzena,2) Současná situace, kdy jsou investiční diamanty nabízeny pomalu na každém rohu, připomíná dobu před "Diamond Crash" v roce 1982.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Václav Červený | 24. 4. 2010 17:28 | reakce na Petr Síla - 23. 2. 2010 12:21

Vážení pánové,diamanty jsou ojedinělou záležitostí a nejprve musíte pochopit jeho podstatu,do nedávna jen pro vyvolené a proto nenajdete žádný grafy jako u akcii .Není se čeho bát pokud nakupujete u renomovaného obchodníka a pokud je k tomu člen diamantové burzy,je vše OK.http://www.idexonline.com/D iamond_Index_Drivers.asp

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 27. 9. 2009 12:59

Dle meho nazoru jsou diamanty nesmyslne predrazene a "bezpecnost&quo t;takove investice je jen iluze.Ze sto let jejich cena rostla? To jeste neznamena, ze i nadale poroste. Naopak to muze take ukazovat na to, jak jsou predrazene. Ale to uz je na zvazeni kazdeho investora..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit

0
+
-

Ondřej Záruba | 27. 9. 2009 22:45 | reakce na Jan Traxler - 27. 9. 2009 12:59

Nemůžu se ubránit lehkému úsměvu Honzo.Diamanty předražené...O jakých diamantech vlastně mluvíš?Charakterizuj nám tu skupinu pomocí 4C.Nebo to vztahuješ na diamanty obecně?Cena je stanovena pomocí střetu nabídky a poptávky.Ok nabídka je sice trochu netradiční v tom,protože jí z velké části tvoří jedna firma.To ale nic nemění na tom,že ta cena je dána trhem.Jestli máš nějaké informace o tom,že se radikálně zvýší nabídka diamantů na trhu,což by bylo asi jediné rozumné vysvětlení tvého "předražení&quo t;, tak se s námi o ně poděl.Na straně poptávky totiž pravděpodobně žádný megašok nebude,protože snížení kupní síly bude zřejmě vykompenzováno změnou preferencí v investování,které klade nyní větší důraz na hmotné ekvivalenty.Trvalá hodnota diamant je.To je bezesporu.Vychází to z jeho fyzikálních vlastností,které jej činí v mnoha ohledech velmi užitečným.Lze sice vyrobit syntetikum,ale to se dá identifikovat pomocí profesionálního vybavení gemologické laboratoře.Jen tak ho nezničíš.K poklesu ceny může dojít.Ale to je stejné u všech ekonomických aktiv,takže to bych mu nepřipisoval jako vadu chudákovi diamantovi.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 27. 9. 2009 23:05 | reakce na Ondřej Záruba - 27. 9. 2009 22:45

Predrazene jsou podle me vsechny "nesynteticke diamanty". Z meho pohledu je to jedna velka umela bublina..Vubec nejde o jedinecnost vlastnosti, synteticke diamanty maji stejne vlastnosti. Jde jen o jeho vzacnost v prirode, diky cemuz nekdo veri, ze tyhle sutriky maji obrovskou cenu. Asi jak pro koho, pro me moc vysokou cenu nemaji a prirodni diamant bych si nekoupil..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Ondřej Záruba | 28. 9. 2009 00:04 | reakce na Jan Traxler - 27. 9. 2009 23:05

Mýlíš se.Stejné vlastnosti nemají.Jinak by se nedaly identifikovat.Až někdo vyrobí nerozpoznatelné syntetikum,tak teprve se můžeme bavit o tom,že se ty trhy sloučí.Neodpověděl jsi mi na otázku.Očekáváš nárůst nabídky?Jak jinak ta bublina praskne?Bublina neroste jen tak přece.To,že má něco vysokou cenu neznamená,že je to předražené.Mohl bych zmínit desítky aktiv,jejichž cena je vysoká a jsou nahraditelné něčím jiným,přesto o nich nikdo nehovoří jako o bublině.Mě to přijde takové moc zjednodušující.A to nemám rád.Někdo z diamantů dělá absolutní bombu,jiní jako ty ho zcela apriori zavrhují.Já se snažím representovat střízlivý pohled.Soldiní barva a brus za dobrou cenu bez zbytečných vstupních nákladů ve spíše menší nebo střední váze by nemusela být špatná část portfolia.Ještě k té nestabilitě.Nakupujete tady všichni dluhopisy a považujete to za konzervativní investice.To je přece taky nejisté,když se podíváte na stav veřejných financí.Tím chci jen naznačit,že se na různá aktiva používají různé metry.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Síla | 29. 9. 2009 10:05 | reakce na Ondřej Záruba - 28. 9. 2009 00:04

Je to přesně naopak. Mýlíte se Vy. Umělý diamant má totožné vlastnosti jako ten přírodní a rozpoznat se dá jen proto, že do něj výrobci umělých diamantů dávají přísadu, která to umožňuje. Pokud by to neudělali, tak umělý diamant nikdo nijak nepozná!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Ondřej Záruba | 29. 9. 2009 15:28 | reakce na Petr Síla - 29. 9. 2009 10:05

Z jaké čerpáte literatury?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Síla | 29. 9. 2009 17:06 | reakce na Ondřej Záruba - 29. 9. 2009 15:28

Většinou ze své paměti. (-; Což je směs mnoha knih, článků a dokumentů. Jinak odkaz na přesnější článek jsem psal o kousek níže. Z něj plyne, že za poměrně vysokých nákladů lze umělý diamant odhalit vždy. Tu přísadu, která by měla umožnit snadné odhalení umělého diamantu, si pamatuji jen z nějakého TV dokumentu. Na podrobnosti bychom se asi museli zeptat firmy Apollo Diamond, která je vyrábí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Tomas Pieter | 29. 9. 2009 10:37 | reakce na Petr Síla - 29. 9. 2009 10:05

a co tedy brani vyrobcum vyrobit sem tam, umely a prodat ho za pravy?+ cerny trh?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Síla | 29. 9. 2009 14:45 | reakce na Tomas Pieter - 29. 9. 2009 10:37

Nic, podle wikipedie se umělé diamanty již dnes používají ve šperkařství. Podrobný popis vzniku umělých diamantů a testování pravosti lze najít na http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2006012009

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin | 29. 9. 2009 14:01 | reakce na Tomas Pieter - 29. 9. 2009 10:37

A co brání číňanům našít na tričko pár pruhů a prodávat jako Adidas ;)?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Tomas Pieter | 29. 9. 2009 18:51 | reakce na Martin - 29. 9. 2009 14:01

co to je za argument? tady byla jasna informace,ze umely diamant bez pouziti primesi nelze rozpoznat od prirodniho. jak s tim souvisi tvuj Adidas?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin | 29. 9. 2009 19:12 | reakce na Tomas Pieter - 29. 9. 2009 18:51

Vysvětlení je stejné u diamantů jako u čínského "Adidas" - kopírování brání uměle vytvořené administrativní bariéry.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Tomas Pieter | 30. 9. 2009 10:49 | reakce na Martin - 29. 9. 2009 19:12

no ja nevim. ale kopie CK, Lacoste a dalsich velkych firem jsou vsude a jsou to miliardove ztraty. a to se nebavim o hodinkach atd. u diamantu jsem neco podobneho nenasel. mozna je to tim, ze ta technologie neni dostupna kazdemu, jinak si to neumim vysvetlit

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Síla | 1. 10. 2009 10:27 | reakce na Tomas Pieter - 30. 9. 2009 10:49

Pokud jsem to pochopil dobře, tak tou technologií dispoují asi jen tři firmy v USA, takže žádní Číňané ani Rumuni. Dále pak je celkem problém vyrobit diamant investiční velikosti (5 karátů a více), většina z nich je mnohem menších. Takže riziko je jen u šperků, kde to ale nikdo zkoumat nebude. Mimochodem jsem někde na internetu zahlédl graf ceny 0,5 karátových diamantů, která šla hodně z kopce. Zajímalo by mne, zda to náhodou nemá souvislost. (-;

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jiří Prášil | 1. 10. 2009 13:58 | reakce na Petr Síla - 1. 10. 2009 10:27

Ano, dokázali pomoci technologie dnes vytvořit dokonce až 2 gramový čirý diamant (10Ct) ale to za speciálních podmínek. Uvědomuji si, že u šperku to může mít určitý dopad, na druhou stranu, klient pokud chce přírodní diamant, zakoupí si to u společnosti, která dává přednost pouze přírodním diamantům. Dokonce jsem nedávno četl, že umělé diamanty určené pro šperky budou v budoucnu stejně drahé jako přírodní diamanty. Takže klient nebude nízkou cenou motivován a bude raději preferovat přírodní kvalitu za stejnou cenu. Zatím je to pouze teorie.Diamant 0,5Ct se neřadí mezi investiční diamanty a jeho hodnota roste opravdu pomalu.Nedávno našli diamant o hmotnosti kolem 600g , až se mi tomu nechtělo věřit, opravdový zázrak přírody. Investor, který má dost nezávislých finančních prostředku může investovat do růžových diamantu, které jsou extrémně vzácné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Martin | 30. 9. 2009 16:08 | reakce na Tomas Pieter - 30. 9. 2009 10:49

Dostupnost technologie určitě hraje svou roli, ale pro Číňany nejspíš dostupná bude. Řekl bych, že rozhodující význam má to, že zákazníci chtějí, aby byly diamanty drahé a tak dobrovolně a rádi respektují různá omezení (nákup u renomovaného obchodníka, certifikát kvality apod.), na která u textilu kašlou.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 28. 9. 2009 10:50 | reakce na Ondřej Záruba - 28. 9. 2009 00:04

Nikde nerikam, ze ta bublina praskne, ale i to se muze stat. Spousteci mechanismus muze prijit odkudkoliv. Pokud se ptas na stranu (ne)rovnice, cekal bych ho spise na strane nabidkove..Diamanty skutecne a priori zavrhuji uz jen z toho duvodu, ze jde o "zabetonovani penez", ktere by jinak mohly slouzit nejakemu dobremu ucelu. Ale o tom mam pripraveny clanecek, takze to ted nebudu rozebirat..Diamanty ale take zavrhuji z pohledu rizeni rizik. Pro nekoho je to "bezpecne" ulozeni penez. Pro me je to velmi rizikove ulozeni penez, nebot neverim hodnote diamantu. Ja bych diamant nekoupuil ani za desetinu jeho soucasne ceny, asi tak. ;-).Dluhopisy... ne kazdy nakupuje dluhopisy, osobne nemam ani jeden. Nekteri klienti FINEZ dluhopisy v portfoliu maji, ale kupovane zpocatku roku, kdy nektere byly vyrazne podhodnocene, a pouze se strednedobym vyhledem..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Ondřej Záruba | 28. 9. 2009 19:14 | reakce na Jan Traxler - 28. 9. 2009 10:50

Já nejsem Tomáš Halík,abych ustál diskusi o tom,co je dobrý účel.Myslel jsem,že se chceš bavit o investování.Promiň Honzo

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 28. 9. 2009 21:51 | reakce na Ondřej Záruba - 28. 9. 2009 19:14

Ono to s investovanim uzce souvisi. A nemusis byt T. Halik, aby ses zamyslel nad tim, co je pro lidi uzitecne a co nikoliv. Co je podle Tebe hlavnim cilem investovani?.Ale radeji to zavcas utnu... nechejme tohle tema pod jiny clanek, at nezadusime diskuzi k diamantum. ;-) Bude to zajiste na velmi rozsahlou diskuzi..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Ondra Záruba | 28. 9. 2009 23:01 | reakce na Jan Traxler - 28. 9. 2009 21:51

To jsou diskuse někam k zlatavému moku spíš.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 28. 9. 2009 11:02 | reakce na Jan Traxler - 28. 9. 2009 10:50

Jeste k tem dluhopisum, rozhodne nejsem zastancem teorii, ze "dluhopisy patri do kazdeho portfolia". Ono sice lze statisticky na historickych datech ukazat, ze kombinace akcii a dluhopisu by mela lepsi celkovy vysledek (nebo pri srovnatelnem vynosu nizsi volatilitu, zalezi na delce horizontu) nez samotne akcie, nebo samotne dluhopisy. Proto se klasicky doporucuje do kazdeho portfolia primichat i dluhopisy..To ale plati pro zcela pasivni prumerne portoflio slozene z prumernych americkych akcii a prumernych americkych statnich dluhopisu. A jak se rika, prumery jsou pro prumerne. ;-)).Urcite by to platilo na ruznych trzich. Ale me moc nezajimaji vysledky celeho trhu. Proto mluvim o "prumeru". .JanTraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Ondřej Záruba | 26. 9. 2009 23:40

Diamondy jsou nádherný obor,ale pozor na pár zádrhelů,které mohou investora potkat.1)Nenechat se okouzlit krásou při investičním rozhodování.Může to mít zásadní vliv na kvalitu investičního rozhodování.2)Zamyslete se nad cenotvorbou.Ta je pro mnoho lidí dost podivná.DeBeersje příliš velkým hráčem v tomto byznysu.3)Doporučuji si diamantech něco přečíst než do nich začnete investovat.Minimálně na téma 4C a specifikace pravosti.Jinak říkám na diamanty proč ne?

Nahlásit

0
+
-

František Mašek | 28. 9. 2009 12:06 | reakce na Ondřej Záruba - 26. 9. 2009 23:40

Bod 2) mne také fascinuje. Nemohu se zbavit dojmu, že kdyby měl někdo takové postavení na trhu jako De Beers u cenných papírů, už dávno by čelit obvinění z manipulace trhem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Radek | 26. 9. 2009 21:01

Tak toto je PR clanek jako vysity. Rozhodne bych nikmu nedoporucoval kupovat investicni diamanty.1. Cena umelych diamantu klasa a kvalita stoupa.2.Trh z diamantama kontroluje jedna nebo dve spolecnosti a ty urcuji cenu to je velice rizikove, protoze cena neni urcena trhem ale umele.3. Neni sebemensi problem koupit diamant ale je problem diamant prodat. Schvalne si zkuste zavolat nekomu kdo prodava diamanty a nerikat mu ze si nejaky chcete koupit, ale rict mu ze uz jeden mate a ze ho chcete prodat. A bud neuspejete nebo budete muset prodat hodne pod cenou.Proto radim NEKUPOVAT NEKUPOVAT NEKUPOVAT !!!

Nahlásit

0
+
-

Jiří Prášil | 26. 9. 2009 12:45

Diamant je pozoruhodný nerost a mě osobně přitahuje. Bohužel diamanty nejsou v ČR tak využívané . Diamanty si v ČR nevybojovaly respekt. Je to tím, že lidé nemají dostatek informaci o tomto jedinečném nerostu. Je mnoho důvodu proč vlastnit diamant z investičních důvodu. Získáte tím skryté bohatství, které Vám v budoucnu může vyřešit případné potřeby. Navíc diamant nepodléhá registraci, takže nikdo neví, že ho máte a to ani exekuce. Je svými vlastnostmi v podstatě nezničitelný a velice cenný na svoji váhu, můžete ho schovat prakticky všude. Nejdůležitější pro investora je jeho rostoucí cena, která neustále roste a to kolem již sto let, ovšem podle kvality a celkové váhy diamantu. Odborníci tvrdí, že cena poroste ještě rychleji, protože je diamant stále vzácnější a to především větší kousky, bohužel čím větší diamanty, tím hůře se prodávají kvůli vysoké ceně, ale to taky záleží na investorovi a jako nevýhodu bych to nebral. S diamantem můžete obchodovat po celém světě. Navíc podvodům se z části zabránilo tím, že každý diamant musí mít certifikát kvality, kde je uvedeno naprosto vše.Bohužel jsou podvodníci, kteří dokáží vyrobit umělý diamant, který se velice podobá pravému diamantu, ale pokud si budu kupovat 0,6g kvalitní diamant za cenu jednoho milionu, tak si nechám diamant prověřit a budu si ho kupovat u světových seriozních firem, které mi vystaví certifikát.Investoři často dělají chyby v tom, že si zakoupí diamant o malé hmotnosti, který nesplňuje parametry investičního diamantu a tím cena roste opravdu velice pomalu v některých případech vůbec. Proto by diamant měl mít váhu alespoň 0,2g, aby cena rostla. Čím těžší diamant, tím je vzácnější a cena pochopitelně roste rychleji, samozřejmě záleží i na čistotě a barvě.Nenabízím diamanty, ale rozhodně o této investici hluboce přemýšlím. Za jistotu, velmi zajímavý růst hodnoty, který předčí spoustu jiných investic a to především svojí jedinečností.

Nahlásit

0
+
-

Martin | 26. 9. 2009 19:57 | reakce na Jiří Prášil - 26. 9. 2009 12:45

Základní problém s diamanty je v tom, že jejich cenu tvoří zvyk, móda a marketing. Kdyby se nějakým řízením osudu všechny přírodní diamanty na světe rozpadly (výjimečně se to diamantu opravdu stane), tak by to lidstvo vůbec nepocítilo. Přírodní diamanty se kromě šperkařství nikde nepoužívají. V průmyslu se používají výhradně diamanty umělé, které se od přírodních liší jen nesrovnatelně nižší cenou.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Arsen Lazarevič | 25. 9. 2009 23:27

Pane Müller, investujete do diamantů? Jaké máte výsledky? Jsou diamanty dostatečně likvidní?

Nahlásit

0
+
-

Karel Broz | 25. 9. 2009 12:30

Vidim v investici do diamantu jedno velky riziko, clovek (ja) veci neznaly muze pekne naletet a koupit v horsim pripade sklo a v lepsim treba diamant s polovicni cenou.

Nahlásit

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK